Voor de Lunet: ALBERT HEYN VERLOTING Amsterdamse!) Sigsreimag. van P. E. Steur, VE6ETAHESE TENTIBMSTELLIN6 I Heden flamesrijgtnolières vanaf f 7.501 is afwezig Vleeschwaren Van Weedestraat, Soestdijk Slagersleerling GROOTE OPENLUCHTMEETING SCHOENWERK Dr. DE VOS. WERKMEISJE WERKSTER INWONING WONING TB HUUR HUIS HUIS PENSION POESJES ü2S©vb*. H. BastkHuis-WoSf^rs, erï den Heer8 «Jan ffeiïndes^s, GROOTE De Noordbrabanlsche Schoenhandel H. VAN SITTER Jr. Wij hebben dientengevolge de eer Uw College beleefd ter benoemihg tot leden dier Commissie voor te stellen de Heeren 1G. H. Veenstra, Hoofd der O.L School te Soest. 2. D. Smorenburg, landbouwer, wonende te Soesterberg. 3. J. A. M. Bruning, Hoofd der R.K. Bijz. school voor jongens te Soest. 4. Mr. E. D. G. van der Horst, Advocaat en Procureur te Soest. 5. L. den Bliek, zonder beroep, wonende te Soest. De heer Besselsen zou eene Com missie van 10 leden willen, hetgeen volgens den heer Endendijk verdub- be'ing van presentiegeld mede brengt. Na gehouden stemming blijken te zijn uitgebracht op de Heeren G. H. Veenstra, 10 stemmen. D. Smorenburg, 10 J. A. M Bruning, 10 Mr. E. van der Horst, 10 stemmen. J. H. Isings, 6 stemmen. L. den Bliek, 3 Zoodat benoemd zijn tot leden der Commissie van toezicht de Heeren G. H. Veenstra, D. Smorenburg, J. A. M. Bruning, Mr. E. D. G. van der Horst en J. El. Isings. 107. Gemeentebelastingen. Behandeling van het rapport der Raadscommissie inzake invoering van nieuwe belastingen met voorstel van Burgemeester en Wethouders. Wij hebben de eer Uw College hierbij be leefd aan te bieden het verslag van het door de reclame-commissie gehouden onderzoek inzake de uitbreiding van het gemeentelijk belastinggebied en de toepassing c.q. daar van in deze gemeente. Onder verwijzing naar dat verslag deelen wij U mede. dat wij ons daarmede in hoofd zaak kunnen vereenigen. Wij hebben de eer U daarom beleefd voor te stellen le. de voorgestelde wijziging van de ver ordening op de leges ter secretarie, alsmede de ontwerp-verordening op eene verlichtings belasting wel te willen goedkeuren 2e. de ontwerp verordening op een wegen belasting in onzen handen te willen stellen ten einde tot het voorbereiden daarvan de noodige stappen te kunnen doen 3e. wat de opcenten op de vermogensbe lasting betreft, spijt het ons daaromtrent geen voorstel te kunnen doen. Wij zijn na melijk van oordeel dat ingevolge 12 der Overgangs bepalingen eerst in het volgend jaar. wanneer de belasting naar de nieuwe wettelijke grondslagen is geregeld, tot het heffen van dergelijke opcenten kan worden overgegaan. Mitsdien stellen wij U voor bedoeld voor stel tot dien tijd aan te houden. Voorts geven wij U in overweging de reclame-commissie dank te zeggen voor de door haar gedane werkzaamheden en haar aanbod tot het ontwerpen van eene veror dening op de inkomstenbelasting naar een progressieven grondslag wel te willen aan- vaarden. De voorgestelde wijziging van de verordening op de leges ter secretarie wordt zonder debat en zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. Omtrent de verlichtingsbelasting stelt de heer Besselsen voor ons ten opzichte van de vrijstellingen te hou den aan de gegevens van de Rijkswet. De heer Rietveld zou het voorstel van de reclamecommissie willen hand haven. Aangezien echter blijkt, dat de ont werp-verordening in overeenstemming is met de rijkswet, wordt de verorde ning vastgesteld, Betreffende de ontwerp-verordening op eene wegenbelasting gelooft de heer Hilhorst, dat deze niet recht vaardig en eerlijk in de gemeente zal werken, omdat het naar zijne meening geen belasting naar draagkracht is. Bijvoorbeeld degenen die aan den Rijksstraatweg wonen, dat zijn de meest goed betalenden, zullen daar van worden vrijgesteld. Spreker zou liever nog wat wachten In ieder ge val kan hij thans daaraan zijn stem niet geven. De Voorzitter merkt op dat later met een definitief voorstel wordt ge komen. Nadat de heer van den Broek de wenschelijkheid heeft betoogd om de verkeerswegen uit te sluiten, wordt conform het voorstel zonder hoofde lijke stemming besloten. 108. Lager Onderwijs. Schoolbouw. Aanbieding van bestek en tee- kening der nieuw te bouwen open bare lagere school aan de Beetzlaan met voordracht van Burgemeester en Wethouders. Wij hebben de eer U hierbij aan te bieden de begrooting, bestek en teekening der te I bouwen openbare lagere school aan de Beetz- laan. Met genoegen kunnen wij daarbij de mede- deeling doen, dat de bouwcommisste de plan-i nen nader heeft onderzocht en daaraan hare goedkeuring heeft kunnen geven. Ook de heer Inspecteur van het Lager Onderwijs kon zich met het plan vereenigen. Het zal U bekend zijn dat door ons de aanbesteding van dit gebouw reeds aange- kondigd is tegen 25 Juli a.s. Wij gingen hier- toe over, omdat het financieel belang der gemeente eischt dat spoed wordt betracht om 25% der bouwkosten als rijkssubsidie te J kunnen aanvragen. Vertrouwende dat U zich met het voren staande kunt vereenigen, verzoeken wij U de plannen goed te keuren, en ons een bouw- crediet van f 92280 toe te staan en ons verder te machtigen eene tijdelijke kasgeld- leening voor dat bedrag aan te gaan. De Voorzitter deelt mede, dat de bouw der school hedenmorgen is aanbesteed, waarop de heer Enden dijk de hoogste en laagste inschrij vingssommen mededeelt, zoowel voor 5 als voor 7 lokalen Spreker bepleit een school te bouwen met 7 lokalen, hetgeen zoowel in het belang der ge meente als van het onderwijs is. Na rondvraag blijken 7 leden voor 5 en 3 voor 7 lokalen te zijn. De Voorzitter maakt van deze ge legenheid gebruik medetedeelen.dat de animo voor een openbare U L.O. niet zoo groot schijnt te zijn. In ver band met de stichting van een Nijver- heidschool wil Spreker gaarne een uitspraak van den Raad hebben, wat te doen, wanneer geen voldoend aan tal leerlingen zich aanmelden. De heer Rietveld zou aan Burge meester en Wethouders de vrijheid willen laten naar eigen inzicht te handelen. Op voorstel van den heer Dammers wordt goedgevonden, wanneer Don derdag 28 Juli (laatste dag van aan melding van leerlingen) zich niet meer dan 12 leerlingen hebben aangemeld, niet tot stichting van gemeentewege over te gaan. 106 Comptabiliteit Vaststelling van een besluit tot het beleg ren van gelden met voorstel van Burgemeester en Wethouders. Zonder debat en zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 107. Trambedrijf. Antwoord van Burgemeester en Wethouders op de vragen de Raads leden Besselsen en van den Broek inzake het ontslag van den tijdelijken tramkoetsier Woudenberg. Ter voldoening aan liet verzoek van de heeren Besselsen en van den Broek hebben wij de eer U hierbij te antwoorden op de bij i hun schrijven van 11 Juli j.l. gestelde vragen 1. Het ts ons college niet bekend, dat de I tramkoetsier Woudenberg, tijdelijk als zoo- I danig bij het trambedrijf in functie, is ont- slagen op grond van eea bij den Directeur ingekomen ongeteekend schrijven, waar- 1 in voornoemden Woudenberg te hard rijden werd ten laste gelegd. Wel is ons bekend, dat het verleende ont slag met onze machtiging werd verleend overeenkomstig het verzoek van belangheb bende een en ander op grond van het uit gedrukte verlangen om des avonds en des Zondags vrij van dienst te zijn, (zie verdere bijzonderheden in het hierbijgevoegde rapport van den Directeur der Paardentram). 2. De beantwoording der vragen 2, 3 en 4 wordt op grond van het bovenstaande overbodig geacht. j Wij kunnen naar aanleiding van deze aan gelegenheid niet nalaten onzen spijt uit te drukken over het feit, dat raadsleden zich inlaten met valsche voorstellingen van der den, zonder zich vooraf naar de juistheid daarvan ter bevoegder plaatse op de hoogte te stellen. De heer Besselsen zegt dat hier 2 lezingen tegenover elkander staan, een van den ontslagene en een van Burgemeester en Wethouders en den Directeur der Tram. Indertijd heeft Woudenberg gehoopt op eene aanstelling bij den Autobus dienst waarop hem door den Directeur geantwoord werdDie krijgt ge nooit Woudenberg heeft toen om een andere betrekking gevraagd, welke de Directeur hem toen toezegde. Hij is ontslagen met overeenstem ming-van Burgemeester en Wethou ders, hetgeen Spreker niet kan aan nemen. Spreker vindt de afstraffing van Burgemeester en Wethoudersmis- plaatst. Wij zijn niet naar derden ge gaan, zegt spreker, maar naar den persoon zelve. Het ontslag is door Woudenberg medegedeeld aan den Burgemeester, die heeft toegezegd de zaak te zullen onderzoeken. De heer Endendijk deelt mede, dat hij Vrijdagavond nog aan Wouden berg heeft gevraagd of zijn ontslag op verzoek is gegeven, waarop hij vol mondig „ja" antwoordde. De Voorzitter herinnert zich niet dat Woudenberg bij hem geweest is. De heer Van den Broek zegt, dat den laatsten tijd door het publiek meer aandacht gewijd wordt aan het ge- meentepersoneel en acht daarom noo- dig dergelijke zaken goed te onder zoeken. De heer Endendijk vindt het vrij sterk, dat alle waarde gehecht wordt aan hetgeen Jan Woudenberg zegt en niet aan hetgeen spreker zegt. Nie mand wordt aan tram vast aangesteld in verband met mogelijke liquidatie. De heer Besselsen vraagtLaten Burgemeester en Wethouders Wou denberg nog eens hooren, waar niets tegen is volgens den heer Endendijk. Aldus wordt besloten. 108. Drankwet. Tapverbod. Behandeling van een voorstel van den Burgemeester als hoofd der po litie, strekkende tot vaststelling van een tapverbod voor Soesterberg op 1 en 2 Augustus 1921. Zooals U wellicht bekend is, zullen er op 1 en 2 Augustus a.s. feestelijkheden plaats hebben op het terrein der Luchtvaartafdee- deeling te Soesterberg. Het initiatief daartoe is uitgegaan van den Bond van werklieden bij de Luchtvaartaf- deeling, en de opbrengst zal bestemd wor den om een gedeelte der kosten te dekken van de oprichting van een gebouw voor vergaderingen, lezingen, concerten enz., het welk genoemde bond zich voorstelt te Soes terberg te doen bouwen. De feestelijkheden zullen bestaan in vlieg- demonstraties, concours-hippique, en ker- messe d'étë. De Commandant en eenige officieren der Luchtvaartafdeeling, alsmede de ondergetee- kende hebben op verzoek van het Bestuur van genoemden bond zitting genomen in een eerecomité. Door het Bestuur van den bond, alsmede door het eerecomité worden alle maatregelen genomen om te bevorderen, dat de feestelijk heden een ordelijk verloop zullen hebben, en te voorkomen, dat uitspattingen, van welken aard ook, zullen plaats hebben (zoo zullen o.a. op het feesterrein geen alcohol houdende dranken mogen verkocht worden). Bestuur en eerecomité voornoemd zouden het zeer op prijs stellen, indien ook de Raad tot bovenvermeld doel zou willen medewer ken, hetgeen hij zou kunnen doen, wanneer hij een zoogenaamd tapverbod gedurende die dagen voor Soesterberg zou willen uit vaardigen. Ervan overtuigd zijnde, dat gij, Mijne Heeren, gaarne hiertoe bereid zult zijn, heb ik de eer U hierbij een ontwerp-verordening ter zake ter vaststelling aan te bieden. De heer Scheffer zegt het volgende: Wij stellen alles in het werk om drankmisbruik te voorkomen, daarom vraag ik mij af waarom een dusdani ge kermis niet verboden. Zij is toch de directe oorzaak van drankmisbruik en buitensporigheden. Een geheel of gedeeltelijk tapverbod baat hier abso luut niet en daarom vind ik liet een groote onrechtvaardigheid tegenover onze ingezeten Hotel- en Caféhouders om op hen een dusdanig verbod toe te passen. Dat wij nog steeds een gat in de lucht slaan met het maken van dwangmaatregelen ter bestrijding van drankmisbruik diene het volgende W1LN1S. Blijkens het officieel ver slag der regeering omtrent het gebruik van sterken drank bedroeg dit over het geheele rijk 5.15 L. per hoofden voor deze gemeente slechts 0 79 L. Twintig jaar geleden bestonden hier 8 vergunningen thans nog drie. Vier daarvan zijn vervallen omdat zij geen middelen van bestaan meer oplever den. Merkwaardig is, dat dit resul taat is verkregen zonder dat hier ooit vóór 1921 eene vereeniging tot drank bestrijding heeft bestaan of heeft ge werkt. Toenemend drankmisbruik. Blijkens de statistiek over 1920 is ondanks de beperkende bepalingen, door de Liquor Control Board uitgevaardigd, het drankmisbruik in Engeland en Wales toegenomen. Het aantal veroordeelin gen wegens dronkenschap bedroeg in 1920 95.763 tegenover 57 948 in 1919, een toeneming dus van 65.26 percent. En dit, terwijl het aantal drankgelegenheden bij het begin van 1920 612 minder bedroeg dan bij het begin van 1919. Londen en Noord- Engeland leverden negen tienden van het aantal dronkaards, ofschoon de bevolking van deze twee centra min der dan a/4 bedraagt van de totale bevolking van Engeland en Wales. Daarom zou ik willen voorstellen de kermis te verbieden. Wanneer dit onmogelijk is dan het sluitingsuur op ten laatste 11 uur te bepalen, nadien zijn er vrijwel geen gelegenheden om van Soesterberg te vertrekken. Ik dien dan een voorstel in om de kermis te verbieden. Wanneer dit niet voldoen de steun vindt, het sluitingsuur op 11 uur te bepalen en doe daarvoor een beroep op mijn christelijke mede leden. De Voorzitter zegt dat al het moge lijke in het werk wordt gesteld om alles een ordelijk verloop te doen hebben. Verschillende maatregelen worden daartoe genomen. De Raad kan in dit geval de kermis niet tegenhouden, ook Spreker niet. Op het terrein zelf wordt geen sterke drank verkocht. Tegen het stellen van het sluitingsuur op 11 uur zal wel geen bezwaar bestaan. De heer Endendijk kan zich be grijpen dat er de schrik in Soesterberg nog in zit in verband met het ge beurde van een paar jaar geleden toen was het eeu zedelooze boel, en daarom moeten we niet alleen ver trouwen op een ernstig voornemen, maar medewerken tot een geregeld verloop der feestelijkheden. Spreker weet echter niet wat de heer Scheffer wil, of hij drankbestrijder is of niet. Hij schijnt uitknipsels te hebben uit blaadjes van vergunninghouders. De heer Scheffer zegt dat in Gorin- chem eenigen tijd geleden ter gelegen heid van een feest ook een tapverbod was uitgevaardigd, en toch was het een groote janboel. De heer Endendijk zegt dat het voop of tegen sluiting der café'sgaat. Daarom zou hij liefst den geheelen dag sluiting hebben, waarbij de heer Rietveld zich aansluit. De Voorzitter is er niet op tegen, maar acht het niet noodig. Op voorstel van den heer Endendijk wordt besloten het tapverbod uit te vaardigen voor sterken drank op Maandag 1 Aug. na 12 uur en op Dinsdag 2 Aug den geheelen dag. 109. Bouwpolitie. Op een adres van den heer Weur- man betreffende den bouw van een huis aan de Wilhelminastraat zal ge antwoord worden dat gebouwd wordt overeenkomstig de bepalingen der Bouwverordening. 110. Gemeente-personeel. Lectuur wordt gegeven van een schrijven van den oud-Burgemeester Mr. C. J W. Loten van Doelen Grothe, houdende dankbetuiging voor gezon den gelukwensch ter gelegenheid van diens 70sten verjaardag. 111. Wegen. Tenslotte wordt een crediet toege staan van f 1596 voor verharding van de Rembrandtlaan O. Z vanaf de Spoorwegovergang in verband met de daar gebouwde huizen van Patri monium. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de Vergadering. Kerkberïchten. NED. HERV. KERK Zondag 31 JuJi voorm. 10 uur Ds. D. P. Brans. GEREFORMEERDE KERK Zondag 31 Juli v.m. half 10 Ds. J. Wate rink van Zutphen. 's Nam. half G uur dezelfde. Collecte voor de Theol. School. Zondai' 3! 'u!i >s annwezi? Profite seri van tmz<- aanbiedingen Adv«?ï-feritiën. J. tl. A. RUPERT. ARTS VAN AF 1 AUGUSTUSTOT 22 AUGUSTUS A.S. De practijk wordt waargenomen door Dr. K. VAN DONGEN en Dr. P. G. DE VOS. Ten einde misverstand te voorkomen zou- den de plaatselijke artsen alhier het ten zeerste op prijs stellen, indien de patiënten van den 1 afwezigen arts, die zich derhalve tijdelijk onder behandeling moeten stellen van een i der aanwezige waarnemende artsen, terstond bij het eerste bezoek of consult, aan den 1 waamemenden arts te kennen gaven, tot wiens praktijk zij behooren. per oii:. Botje 50 bif boeren, Goudsche volvet Goudsche belegen Edammer volvet Echte Leidsche kaas (geen Friesche) 85 100 100 Roomboter uit de Zuivelfabr. de Geldersche Vallei te Amers foort tegen marktprijs. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht, kennis te geven van het plot seling overlijden van onzen geliefde Zoon, Broeder, Behuwdbroeder en Oom Antonius Visser in den ouderdom van 25 jaar. Uit aller naam, J. VISSER. E. VISSER—Werkhoven. Soest, 21 Juli 1921. Met 15 Aug. zag zich gaarne geplaatst een net liefst in Chr. inrichting, ook niet ongenegen bij particulier in dienst te treden. Adres Mej. J. Geijtenbeek, Kinderhuis Trein 8,28. Gevraagd een nette BAKKERSJONGEN bij J. M. v. d. Oord, Kerkpad N.Z. 45. Een flinke gevraagd. Buttenaar, Wilhelminastraat 32. Net persoon vraagt KOST en INWONING met vrije slaapkamer. Brieven met opgave van prijs onder nr. 10 bur. van dit blad. gevraagd voor dame bij nette familie, als betalend logé, voor doorloopend. Br. onder nummer 186 H. J. den Boer's advert. bureau Baam. Spoedig gevraagd nette burger huurprijs 4 a f 500,— per jaar. Brieven onder nr. 11 bureau van dit blad. met 1 Aug. een flink half huis voor stil klein gezin. Adres te bevragen bur. van dit blad. Te huur gevraagd een of half huis in de prijs van 3 a 400 gulden, voor twee menschen, liefst omtrek Halte Soestdijk of R K. Kerk. Br. onder nummer 9 bur. van dit blad. Te koop een ruim met grooten tuin, stal en veel ruimte, nabij Station Soest. Direct van eigenaar, tegen zeer billijken prijs. Te bez. Veldweg 8, nabij station Soest. Te huur een burger WOONHUIS nabij de R. C. Kerk. Direct te aanvaarden. Te bevr. Steenhofstraat 45. aangeboden aan 1 of 2 nette Heeren, op mooi gedeelte, in gezin zonder kinderen. Adres Julianastraat 46. Vriendelijk tehuis gezocht voor 2 aardige zindelijke Adres Korte Bergstraat 1. JONGE HONDEN te koop, geschikt voor waakhond. Adres te bevragen bureau van dit blad. Te koop een KINDERWAGEN Adres te bevragen bureau van dit blad. Te koop aangeboden een ZIJSPAN voor heerenrijwiel en een godin fornuis. Br. onder nummer 12 bureau van dit blad. 4 Augustus verkrijgbaar 2 daagsche WITTE LEGII. Barnevelders en Kr. patrijs legli. 70 et. p. st. Broedeieren van le klas dito kippen 30 ct, Parklaan 2, Soest. Rookvleesch v. h Ham, Geldersche Blaasham Tongen worst Leverworst Turinger Bloedworst Ontbijtspek Plockworst Boterhamworst Parijzer Boterhamworst Leverpastei per blik 40 Tijdens de zomermaanden dagelijksch versche aanvoer en alle vleeschwaren uit de ijskast. 81 Winkels door geheel Nederland. Langs deze weg betuigen wij onzen har- telijken dank voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onzen geliefde Zoon, Broeder, Behuwd broeder en Oom Anfonïus Visser Uit aller naam, J. VISSER. E. VISSER—Werkhoven. Soest, 29 Juli 1921. gevraagd bij M de Vries, Veenhui- zerstraat 42. S.D.A.P. AMeeling SOSST op Zondag 31 Juli a.s. des nam. 3 uur op een terrein van den Heer KRUSEMAN aan de Nieuwstraat. SPREKERS Lid van den Gemeenteraad van Zeist en van de Prov. Staten van Utrecht Lid van den Gemeenteraad en van de Provinciale Staten van Utrecht Zang van het Soester Arbeiderszangkoor „DE STEM". Toegangsprijs 10 cent. Toegangsprijs 10 cent van de Koninklijk Goedgekeurde 's Hertogenbossche Verloting. Hoofdprijs een 4 persoons Auto (merk SELVE). Verder nog 2000 prijzen, a f 1,- per lot verkrijgbaar in bet Zie Aanplakbillet STEENHOFSTRAAT 54. Zie Aanplakbillet Nederlandsche Vegetariërsbond Af deeling SOEST. van 6 t m. 10 AUGUSTUS 1921 in de lokalen der ENGEN- DAALSCHOOL, Boschstraat, nabij de Halte Nieuwe weg. 6 Aug. ten 2 uur Officieele opening door Hugo Nolthenius, Bondsvoorz. 's Avonds 8 uur openbare vergadering met gedachtenwisseling, spreker FELIX ORTH over „De voor en nadeelen van het Vegetarisme. 7 Aug geopend van 10—5 uur. 's Middags oefeningen door Veget. kinderen. 8 Aug. geopend van 10 tot 6 uur. 's Middags 2 uur Kookdemonstraties, 's Avonds 8 uur Zonlichtfilm ter genezing van tuberculose, sprekers Ir. D. DE CLERCQ en Dr. ROLVINK. 9 Aug. geopend van 10—6 uur. 's Middags 2 uur voordracht over Re- formkleeding. 10 Aug. geopend van 10—4 uur. 's Middags 2 uur voordracht over Natuurgeneeswijze. Sluiting. HET ADRES VOOR le KWALITEIT AAN DE UITERSTE PRIJZEN. REPARATIES SPOEDIG, DEGELIJK, BILLIJK. VAN WEEDESTRAAT 7b TELEFOON 64

De Soester | 1921 | | pagina 2