oester Courant voor 5 Nieuws- en Advertentieblad. Verschijnt eiken Zaterdag. Centrale Crediet- 1 en Landbouwbank Deposito's, Credieten. Safe loketten, Vreemd Geld. In de Centraal Apotheek, LA PORTE Co. Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk. SERN. MIKX Soest - Van Weedestraat 37 DROGISTERIJ. BAARN BUSSUM LAREN SOEST Koopen en Verkoopen SAFE DEPOSIT No. 38 Adres voor Administratie en Redactie Vrtii Weedestrnrtt 7. Ad verton tién worden ingewacht totVrlidiw- vuormiddags 9 uur, 1>U den Uitgever itgezonden stukken tol. Dinsdagavond h mr NEGENDE jAAKGANG Zaterdag 17 Sept. 1921. i II VKKTKVIIK> Van 1 - 5 regels 75 ct. Elke regel meer 16 flroote lottors naar plaatsruimte. Rit abonnement gröote korting. AbollUdlUélltap 1'ii» 40 cent |ml' Buitenland. OVERZICHT. De Duitsche justitie kent thans de namen en het signalement van de moordenaars van Erzberger. Het zijn twee jonge mannen Schulz en Tillisen, die beiden tot de brigade van Ehrhardt hebben behoord en als zoodanig deel namen aan de staatsgreep van Kapp. Na hun reactionaire en monarchis tische woede op Erzberger gekoeld te hebben, zijn zij naar Beieren en ver volgens vermoedelijk naar het buiten land gevlucht. Zij moeten geene mede plichtigen gehad hebben, tenzij men hunne opstokers, als Helfferich, Luden- dorf en dergelijke zoo wil noemen. Die moord geschiedenis heeft de Rijksregeering uit haar dommel wakker geschud. Zij is begonnen maatregelen te nemen tegen het al te hevig stoken der monarchisten en heeft reeds eenige dagbladen verboden of tijdelijk ge schorst. Het monarchistische gezinde Beieren wilde zich echter niet onder werpen aan eenige voorschriften van den Rijkskanselier, von Wirth en de kwestie is zoo hoog geloopen, dat het Beiersche kabinet von Kahr zijn ontslag heeft genomen. Von Kahr, een ultra Koning- en Keizergezinde had Beieren gemaakt tot het toevluchtsoord van alle monarchisten en was steeds de felste tegenstander van de democratische re geering te Berlijn. De nota van den Raad van Gezanten aan de Hongaarsche regeering, waarin deze regeering gesommeerd wordt, vol gens het verdrag van St. Germain West-Hongarije te ontruimen, is door Horthy beantwoord. Hij is daarin niet consequent. Eerst zegt hij, dat de Hongaarsche regeering niet verantwoordelijk is voor het vaderlandslievend verzet der be woners en bovendien, dat hij niet over voldoende militaire middelen beschikt, urn de ontruiming te doen plaats vin den. Wanneer de Entente mogendheden •r echter voor instaan, dat Oostenrijk de eischen van Hongarije inwilligt en er een nieuw ontruimingsplan opge maakt wordt, is Hongarije bereid de ontruiming door te voeren. Naar aan leiding van dit antwoord hebben de Vraagt alvorens een levensver zekering te sluiten de voordee- lige tarieven en gunstige voorwaarden der INSPECTEUR SOESTDIJK Geallieerden verklaard, dat Oostenrijk zich nauw gezet aan het verdrag van St. Germain hadden gehouden en dat Hongarije dit ook had te doen. Of dit incident in het voordeel van Hongarije zal zijn, juist nu het verzocht heeft, als lid van den Volkenbond te worden toegelaten, is een groote vraag. In het laatst van deze week zal Ier land vijf leden van het Dail Eireann naar Inverness zenden, om met Lloyd George verder te onderhandelen. Zou de Valera eieren voor zijn geld kie zen De berichten uit Klein-Azië spreken zich telkens tegen. Nu meldt men we der, dat de Grieken Angora niet bezet hebben, doch integendeel vóór deze stad een ernstige nederlaag hebben geleden. De regeering van Rusland heeft ge weigerd eene commissie in het land toe te laten, die door den Volkenbonds raad was benoemd, om zich in Rus land op de hoogte te stellen van de omvang van de hongersnood en de beste wijze waarop internationale hulp geboden kon worden. De bolsjewis tische regeering is bang voor dwars kijkers. Men mocht eens zien hoe'n janboel het er is. Nu zullen de diverse regeeringen beraadslagen welke houding zij zullen aannemen. Zij blijven bereid het arme Russische volk voor geheele ondergang te behoe den, maar willen geene voedingsmid delen zenden voor de roode legers der bolsjewisten. De eerste week van de Volkenbonds vergadering gaat, zooals ook verleden jaar, voorbij met het benoemen van commissies en de arbeid dier afdee- lingen. Eerst de tweede week worden de rapporten van die commissies in de volledige vergadering behandeld. Dat ons kleine landje op internatio naal intelectueel gebied geen slecht fi guur maakt, bewijst niet alleen, Mr. v. Karnebeek tot Voorzitter benoemd is, maar dat ook in elke commissie een onzer afgevaardigen zitting heeft en bovendien, dat Mr. Loder benoemd is tot een van de elf rechters in de nieuw opgerichte Raad van Internationale Justitie. Publicatie. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Soest brengen ter openbare kennis datgelegenheid tot kostelooze inenting en herinenting zal gegeven worden op Woensdag 21 September des namiddags te 3 uur in de open bare lagere school te Soest, Kerkebuurt; op Donderdag 22 September des namiddags te 3 uur in de School met den Bijbel op Hees. Den ouders wordt verzocht hunne trouwboekjes mede te brengen. Op Woensdag 28 en Don derdag 29 September zal op dezelfde plaatsen en uren gelegenheid gegeven worden tot herinenting. Soest, 16 Sept. 1921. De Secretaris, De Burgmeester, J. BATENBURG. DE BEAUFORT. Burgelïjke Stand. Geboren: Johanna Janna d.v. J. Pul en F. van Beek Wilhelmvs Jaco- bus z.v. P. van Hofslot en M. M. Stalenhoef. Adriana d.v. M. J van den Hoek en G. Burgwal. Johannes Curiielis l v. O. P. Hartman en M. M. van Roomen. Wilhelmus Johannes z.v. J. T. Pas en B. Middelaar. Hermanus Jacobus z.v. H. J. Koeree en M. Jan- bepaald op 2 October a.s. en zal ge leid worden door Ds. J. C. Voorduin, van Naarden. Opgave als lid of donateur(trice) wordt gaarne ingewacht bij het secre tariaat. Een tweede ledenvergadering, tot vaststelling der statuten enz. zal bin nen enkele weken worden uitgeschre- Telefoonnet Baarn—Soest. De gids voor het locale Rijkstele foonnet is aan de abonne's toege zonden, meerdere of nieuwe exem plaren worden slechts verstrekt tegen betaling van 50 cent. Aanvulling der gids. Nieuwe aansluitingen 17 Vinke-Terbraake, Wed. W. J. Westeinde 3. 394 Tellegen-Fock, Wed. A. J J Krügerlaan 3. 439 Drescher, F. E. Parkstraat 11. S. 122 van Éssen G., Comestibles, Agentschap Noack's fabriek van Vleeschwaren, Burg. Grothe. 24 Soest S. 123 Wreesman J H., Burgem. Grothestr. 38 Soest. S. 124 Veenendaal C. W Behanger en Stoffeerder, van Weedestr. 42, Soest S 125 Politie, Raadhuis Soestdijk. S 126 Verhoevenstichting G.S., Rusthuis voor Dames, Helling weg 1, Soest. S. 127 Dijkman C., Brandstoffenh., Beetzlaan 41 Soest S. 128 Engelfriet C. G Architect, Soesterbergschestraat 5, Soest. Vervallen aansluitingen 17 Toe Laar-de Jong van 't Woud, Mevr. F. C. L. 439 Vlaming Kiebert, P. J. Onbestelbare stukken terugontvan gen in het tijdvak 26 Aug. 10 Sep tember 1921 1. Burgem. en Weth. Soest. 2. Jongej. Jager, Amsterdam. 3. H. Meyèr, 4. E. Stufken, Beekbergen. 5. Mej. A Hen, Egmond a. Zee. 6. Mej. M. v. d. Schilden, Haag. Gemengd Nieuws Woorden van wijlen Mevr. v. d. Lucht. j Het is juist de liefde tot de natuur j en jegens alle schepselen, die ons hart weer dichter tot de menschen brengen moet. Bescherming van en deernis met de dieren sluit de liefde tot de men schen niet uit, maar bevordert die in tegendeel. Het zijn slechts goede on zelfzuchtige menschen, die het onder drukte en het zwakke in hun hoede nemen. Wie de ellende opzoekt, vindt die ook en erbarmt zich er over, in welke gedaante en onder welke naam ze hen ook tegemoet treedt. O, mocht de mensch zich aangor den tot verdediger der spraak- en weerlooze schepselen, die voelen en 1 lijden, en wier rechten toch niet er kend worden, tengevolge van ver- j ouderde voordeelen en wetten ja ons medelijden en erbarmen vermocht tot dusver zelfs niet hun treurig lot te f veranderen daar eeuweoude gewoon ten en opvattingen een onoverwinlijk bolwerk tegen ons hebben opgewor pen. Den nieuweren tijd eerst met zijn zachtere gevoelsstroomingen is het geluk ook deze arme verschoppe lingen in den kring van menschelijke deelneming te trekken, deze gevoelens onder ruimer kringen te verbreiden en vereenigingen ten vormen tot be scherming van dieren tegen de hard heid en wreedheid der menschen. Waar laat ik het goedkoopst mijne RECEPTEN klaar maken Waar haal ik mijne HOMOEOPATISCHE Geneesmiddelen? ApothekerC. W. BAL LAANSTRAAT 12 - TEL. 93 - BAARN Waar koop ik het best en goedkoopst mijne CHEMICALIËN, HUISHOUD- ARTIKELÈN alsBorstelwerk, Zeemleer, Sponsen etc., Eau de Cologne, Parfumeriën, Celluloid artikelen In de aan de CENTRAAL APOTHEEK verbonden Een bus waarin U recepten en andere bestellingen kunt werpen en welke iederen dag gelicht wordt, is geplaatst in Soest bij den Heer METZ, Kruidenier. Alles wordt spoedig aan huis terugbezorgd. sen. Richardus z.v. A. Hilhorst en J. Stalenhoef. Henricus Cornelius z.v. H. B. Stipdonk en G. M, Pouw. Ondertrouwd Wilhelmus Weerde- steijn en Maria Wilhelmina Majoor. Gijsbertus Everardus Onwezen en Geertruida Westhof. Abraham Johan nes Kreupeling en Gerritje van den Brink. Hendricus Leonardus Heesseis en Maria Bernardina Le Marchand. Anthonius Arnoldus Roest en Petro- nella Ruijgt. Getrouwd Antonius Franciscus de Rond en Engelina Johanna Beijer. Jan Tuijn en Johanna Cornelid Pee- terse. Overleden Johanna Tammer, oud 68 jaren, weduwe van H. van Engelen. Gerrit Riemersma, oud 2'/* maand. Plaatselijk Nieuws. Vereeniging van Vrijzinnig Oodsdienstigen. Het Bestuur deelt ons mede, dat de functies als volgt zijn verdeeld G. H. Veenstra, Middelwijkstr. 34, Voorzitter G K. Schuylenburg, Nieuwer- hoekstr. 6, Vice-Voorzitter. W. Lekkerkerker, Parklaan 8, Tel. 76, le Secretaris. P. C. Groot, Stationsweg 9, Tel. 11, 2e Secretaris Mej. C. Van Benten, Burg. Grothe str. 69, Tel 74, Penningmeesteres. Mej. M. A. Balke, Turfstraat 10. Mej. F Heijnsius, Lindenlaan 7. De Vereeniging telt thans 150 leden en 5 donateurs. De Godsdienstoefe ningen zullen gehouden worden in de Rembrandtzaal om de 14 dagen, des Zondagsmorgens ten half elf (moge lijke wijziging, in den aanvang, voor behouden). De eerste bijeenkomst is 7. Mevr. H. Reese, 8. Familie Buys 9. Mazirel, 10. Schw. Colomania, Utrecht. Wien. De inschrijvingen op de 6','z °/o leening onzer gemeente, groot f590.000 waartoe de gelegenheid bij de Am- sterdamsche Bank en La Porte Co. openstond, zijn van dien aard geweest, dat slechts een zeer gering percentage zal kunnen worden toegewezen. Op het politiebureau zijn op werk dagen tusschen voorm. 9—10 uur te rug te bekomen de volgende gevon den voorwerpen 1 eend, 1 actetasch inhoudende boe ken enz 1 vulpen en 1 gummi regen jas. De politie hield deze week alhier twee kleine jongens aan, die van uit Amsterdam waren weggeloopen, zij zijn naar hun ouders terug gebracht. Correspondentie. V o x P o p u I iStukken als door U gezonden, waarvan in eerste instan tie de bedoeling schijnt te zijn een persoonlijke aanval, worden nooit ge plaatst dan met onderteekening van den schrijver. Bovendien worden nooit ingezon den stukken geplaatst waarvan de schrijver ons niet bekend is. U schijnt wel erg benauwd te zijn om voor 't voetlicht te komen door een ander voor de schrijver te willen laten doorgaan. Of ziet U ons voor zoo onnoozel aan dat wij een derge lijk stuk zouden verwachten uit de pen van S. V. Red. De menschen zijn gewoon te oor- deelen dat de dieren er alleen voor hun genoegen zijn, nergens anders vooren elke wijze van benuttiging, zelfs de wreedste, schijnt ons menschen geoorloofd, wanneer daar voor ons maar voordeel aan verbonden is. Hoort men ooit spreken over rechten der dieren Het dier heeft den mensch niet noodig. Hoe slechi zoudcii ecliiu. Je men schen er aan toe zijn indien de dieren niet bestonden Hoeveel danken wij aan de arme schep sels die ons bij hun leven en zefs nog bij hun dood alles verschaffen om ons bestaan aangenaam en behageüjk te maken. Wij vinden het gemakkelijk te zeggen dat de dieren geen verstand hebben en slechts instinct, en toch vinden wij bij hen alle menschelijke deugden, hartstochten en gebreken terug liefde, trouw, aanhankelijkheid, haat, jaarloers- heid, toorn, nijd, maar ook edelaardig heid, grootmoedigheid, dankbaar- en zelfs medelijden. Ook hebben de dieren een intvïief vermogen zij voelen vaak zelfs groot- sche natuurverschijnselen van te. De mensch kan dan hun onrust en ge voel van angst niet verklaren, tot de daaropvolgende gebeurtenissen hem den samenhang duidelijk maken. „Weekblad voor Dierenvrienden". Moordaanslag. Te St. Maar tensbrug bij Alkmaar heeft een afschu welijke moordaanslag plaats gehad De 20-jarige Trijntje Blauwboer had omgang met een jongeling, welke om gang de jalousie van den knecht op wekte. Het meisje was aldus meldt de Tel. met haar vrijer den gehee- len nacht naar de kermis geweest en deed daarom overdag een slaapje. Terwijl zij alleen thuis was (haar ver wanten waren naar de kermis), kwam plotseling bij de knecht, die aan het houthakken was, het denkbeeld op het meisje te vermoorden. Onder de woorden „Als ik je niet krijg, zal hij i je ook niet hebben", bracht hij het j meisje drie slagen met een bijl toe, j waarvan twee op dezelfde plaats op het hoofd, zoodat de hersenen naar buiten kwamen. Toen hij tot bezin ning kwam, wilde hij zich ophangen, doch op het laatste oogenblik ontbrak hem daartoe de moed Hij fietste naar Alkmaar, gaf zich bij de politie aan en deed een omstandig verhaal van het gebeurde. Vervolgens werd hij in het Huis van Bewaring opgesloten. Het meisje is naar het St. Élisabeths- gesticht te Alkmaar vervoerdhaar toestand geeft weinig hoop op herstel. Een woest motorrijder. Te Eist werd G. Drost, die naast zijn paard liep, door een in razende vaart rijdend motorrijwiel met zijspan aan- j gereden, waarbij hem het linker-onder- been totaal verbrijzeld werd Na voor- loopig verbonden te zijn werd de on- 1 gelukkige naar Utrecht vervoerd. De motorrijder reed kalmpjes door naar Amerongen, zonder zich ergens om te bekommeren. Te Amerongen echter werd hij na telefonische waarschuwing aangehouden, waarna procesverbaal werd opgemaakt. De wichelroede. Te Eule, gem. Hengelo (O.), heeft iemand uit Hengelo op een boerderij met de wichelroede water aangewezen op een diepte van plm. 10 meter. Op de aan gewezen plek wordt nu gegraven. Tragisch. De heer Paans, on derbaas op het werd der N.V. Aan nemersmaatschappij Den Bosch, had verleden week een ongeluk op een baggermolen, waarbij hem de halswer vel werd gebroken Naar het zieken huis vervoerd, overleed de heer Paans thans aan de gevolgen van het onge val, juist op den vooravond van zijn zilveren huwelijksfeest. De Arbeidswet en het Bak ker s b e d r ij f. De Ned. Vereeniging van Werkgevers; in h^Bakk'ïrsfcpdrijf heeft naar aanleiding van de ministe- rieele plannen tot wijziging der Ar beidswet zelf een herzienjng ontwor pen, voorzoover het den arbeid in bakkerijen betreft. Daarbij is op den voorgrond gesteld, dat niet aan de grondbeginselen der wet behoort te worden getornd, waar dit geen levens voorde is. Een der belangrijkste wij zigingen, door de vereeniging in over weging gegeven, betreft de mogelijk heid van wederinvoering van nacht arbeid. In het voorontwerp van den minister is de gelegenheid opengesteld, om verlof tot nachtarbeid te geven aan bakkerijen, die met minstens 50 gezellen of met een kettingoven wer ken. De vereeniging stelt voor, of wel de mogelijkheid van nachtarbeid tot bedrijven met minstens 6 arbeiders uit te strekken, of wel den nachtarbeid je blijven verbieden, en dan te bepa len, dat de minister voor bepaalde gemeenten of gedeelten van gemeen ten en voor bedrijven met minstens zes arbeiders vergunning kan geven om tusschen 5 en 6 uur des morgens te werken Veel meer dan naar nacht arbeid dient immers te worden ge streefd naar vervroeging van het aanvangsuur, om te maken, dal niet als tot dusverre het grootbedrijf door het kleinbedrijf (dat als afhaalbakkerij zijn klanten eerder van versch brood kan voorzien) in het nauw wordt ge bracht. Met bijzondere omstandighe den is echter in dit ontwerp ook re kening gehouden, in dien zin, dat kleine bedrijven ook een vergunning tot vroegeijwerken kunnen ontvangen, wanneer dit door bijzondere ligging billijk is. In dit geval zouden de pa troons- en arbeidersvakvereenigingen over de zaak moeten worden gehoord. Een aantal andere wijzigingen op meer ondergeschikte punten is in dit ontwerp vervat. Een nieuwe weelde. De Nederlandsche gezant te Parijs wordt dagelijks per vliegmachine van ver- sche bloemen uit zijn tuin in Neder land voorzien, aldus verhaalt de schrij ver van een artikel De vliegende Hol lander in Holland and her Colonies, uitgegeven onder toezicht der Neder landsche Kamer van Koophandel in New-York. Op 'n accoordje In de ge meente Emmen (Dr) komt de hoof delijke omslag slecht binnen. Het ge meentebestuur zendt nu de politie rond om met de wanbetalers tot een accoord te komen. Enkelen komen er met een vijfde van den aanslag af (Avp.) Een curieus schot. De land bouwer H. Schuiling te Eext (Dr.) was op patrijzenjacht. Hij schoot op patrijzen, doch raakte een koe, twee paarden en zijn knecht, die op het veld werkte, up den koop toe in zijn zitvlak, zoodot dece geneeskundige hulp moest inroepen. Gefingeerde inbraak. Dr. Schouten op den Witten Singel te Leiden heeft bij de politie aangifte gedaan, dat er bij hem was ingebro ken. De deur van een kamer was ge forceerd en ook een bureau, waarin geldswaarden geborgen waren. Aan vankelijk dacht de politie dat de in braak was geschied door middel van insluiping, doch alras kwam zij tot de ontdekking, dat de 18-jarige dienst bode van dr S. de „inbraak had ge pleegd. Zij is gearresteerd. Gevaarlijk borstelwerk. Uit het verslag van de verrichtingen van het Centraal Labortorium voor de Volksgezondheid over 't jaar 1920 blijkt, dat er van de 15 scheerkwasten van Japansche herkomst die onderzocht werden, 3 miltvuurbacillen bevatten de onderzochte tandenborstels en kleer, borstels (resp 28, 8 en 5 stuks) ble ken daarvan vrij te zijn. Dat evenwel ook scheerkwasten van andere herkomst miltvuurbacillen kun nen bevatten, bleek bij het onderzoek van drie Duitsche kwasten, waarbij er één deze gevaarlijke ziektekiemen herbergde 8 van Fransche afkomst waren vrij van miltvuurbacillen. De bundel Chineesch mannenhaar die on derzocht werd, bevatte ook miltvuur bacillen. Arbeidsbeurs. Aanbieding werkzoekenden: 4 Metselaars. 9 Opperlieden. 8 Grondarbeiders. 2 Losse arbeiders. 4 Land- en Tuinbouwarbeider. 1 Boekhouder, (gediplomeerd.) KANTOOR SOESTVAN WEEDESTRAAT 5, TEL. S 54 Cheque's op het Binnen- en Buitenland, Vreemd Bankpapier en Muntspeciën. Uitvoering van effectenorders op de Binnen- en Buitenlandsche Beurzen.

De Soester | 1921 | | pagina 1