ADRES wijzers NEDERLANDSCH-INDIE ^lpapierMT :ij behangselpapieren 7 DIJK Aanbev. J. DE JONG, Kerkpad li. 55, Soest L STEI N. N SOESTDIJK ZOETE Co.. - Stoffeerderij ITR&AN. ten Garnituren Centrale Crediet en Landbouwbank Deposito's, Credieten. Safe loketten, Vreemd Geld. S'|2 pCt. GELDLEENING GROOT Fl. 100,000,000 VAN UITGIFTE: 99 pCt. Maandag 24 October 1921. Laat nu Lijmbanden aanleggen ni Vleeschwaren Electrssche 3,50 IATRÊ3SEN /■h. H. Geubbels r*e eiken Tafels i Reparatiën Soest - Van Weedestraat 37 IN SCHULDBEWIJZEN AAN TOONDER VAN FMOOO,-, Fl 500," EN Fi lOO,- Inschrijvingen op bovenstaande Geldleenïng worden KOSTELOOS aangenomen door on- dergeteekenden tot en met zerstraat 42 f van mijn verschillende kundig bereid. Machinaal gesneden, ons Boterhamworst Plockworst Gekookte worst Leverworst Bloedworst h met 10 CENT PER KILO VERLAAGD, ïkworst per 5 ons f 1.35. geladeerde Lever 25 cent per ons. jsverhooging aan huis bezorgd. Beleefd aanbevelend, M. DE VRIES. rhoud van kraclil- en Licht- Technisch instalialiebnreau luyperstiaat 8 id PHIL9PS LAMPEN, cent per nacht aan strooin. ELEF. 72 is magazijn ter directe aflevering gereed, ïcurreerende prijzen oor particulieren als wederverkoopers. j ons ook met het behangen van kamers :r beschikking gesteld. uwe afdeeling onzer zaak noodigen EN DECORATIESCHILDERS, irichting op dit gebied hier ter plaatse, tion Soestdijk, Telef. 12 V. WEEDESTR. 42, TpLEF. 124 en-, Net- en Ketting-Matrassen ier toekomst). Schuine Peluw f 10, ig f47.50, Schuine Peluw f 12.50 itin gevuld met le kw. Javakapok hoofd, gestoffeerd op singels, .brikaat f 45. /ertraan wordt als versterkingsmiddel voor n bijzonder aanbevolen. -T- Telefoon 121. 'ij - Stoffeerderij Soestdijk, Tel. 69. trijp of gobelin. alle maten. :er, zeer mooie Divans, Bureau's, Fauteuils. net verstelbaar hoofd. Ledikanten, Stoelen, Matrassen, Nachtkastjes enz. enz. Beleefd aanbevelend. OVERZICHT. De gedelegeerden van België, Bra zilië, China en Japan, door den Vol kenbond benoemd om de kwestie van Opper-Silezië te onderzoeken, hebben aan den Volkenbondsraad rapport uit gebracht en het daarop genomen be sluit van dien Raad is aan Briand, den Voorzitter van den Oppersten Raad medegedeeld. Vrijdag zou deze be slissing aan Duitschland en aan Polen medegedeeld worden. Hoewel de offi- cieele tekst dus nog niet bekend is, meldt het Berliner Tageblatt reeds De beslissing is gevallen. Uit Genéve wordt ons definitief bevestigd, dat in beginsel tot de verdeeling van Opper- Silezië is besloten. Omtrent den over gang tot de nieuwe economische toe standen wordt verder gemeldt, dat er een intergeallieerde bestuur zal wor den ingesteld, om toezicht te houden op het spoorwegverkeer, de nieuwe grenzen, enz. Tot dit doel zullen militaire maatregelen genomen worden, tot handhaving der orde. Hoewel nog niets officieel bekend is, heerscht in Duitschland eene zenuw achtige opwinding. De couranten spreken reeds van het aftreden van het kabinet Wirth, in elk geval van den minister van buitenland- sche zaken, Dr. Rosen. Hoe wil Duitsch land aan zijne verplichtingen voldoen, indien het voornaamste industriegebied, ten minste gedeeltelijk, het wordt ont nomen. Het Duitsche rijkskabinet ver gaderd intusschen voortdurend, om alle mogelijke gevolgen van een voor Duitschland ongunstige beslissing te overwegen. De lersche Sinn Feinn afgevaardig den moeten in Londen door Lloyd George zeer hartelijk ontvangen zijn, doch dit is het eenige, wat tot heden van de vergaderingen aan de buiten wereld werd medegedeeld. De Ieren in Londen gedragen zich, op zijn zachts genoemd, zonderling en tactloos. Zij zingen vóór de regeeringsgebouwen hunne republiekeinsche volksliederen en liggen er biddend neergeknield. Ook laten de lersche afgevaardigden zich door lersche soldaten begeleiden en bewaken. Zulk optreden moet de Britsche openbare meening prikkelen en ontstemmen. Het met kracht ingezette offensief der Spanjaarden in Marokko heeft een goede uitslag gehad. Op alle pun ten worden de Rifkabijlen geslagen en de voornaamste stammen hebben hunne onderwerping aangeboden. Of de ge vallen jonge mannen en de enorme sommen aan geld in het achterlijke Spanje zelf niet beter gebruikt hadden kunnen worden, dan voor het behoud van het onvruchtbare Marokko, blijft nog de vraag, maar voor de eer doet de Spanjaard veel. De internationale conferentie voor Hulpverleening aan Rusland te Brus sel heeft een pover resultaat opgele verd. Men wilde eerst weten, wat in verschillende landen al reeds gedaan wordt door het Roode Kruis en andere particuliere vereenigingen. Verder wilde men opnieuw een commissie van on derzoek instellen, (een vorige keer door de Sovjet regeering geweigerd) om te weten, hoe Rusland ook voor de volgende jaren voor hongersnood bewaard kan worden, en dan nog had den vele Staten er op tegen, credieten te verschaffen voor en aleer Rusland de buitenlandsche schulden, ook van vorige regeeringen, erkend heeft. Het hongerlijdende Russische volk zal dus voorloopig aangewezen zijn op de hulpverleening van het Roode Kruis en andere vereenigingen door Fridjof Nansen op zoo kranige wijze georga niseerd. De volkscommissie van financiën in Rusland heeft een rapport uitgebracht, waarin hij onder andere zijOnze fi- nancieele politiek moet in overeen stemming worden gebracht met ons nieuw economisch stelsel. Wij moeten weder belastingen invoeren, om het tekort dekken. Zij moeten betaald wor den door de nieuwe bourgeoisie en dienen om den toestand, waarin het proletariaat verkeerd te verbeteren. De rijksbegrooting voor 1921, welke nog niet goedgekeurd is, geeft voor uit gaven 22.000 milliard roebels (incijfers 22.000.000.000.000.000). Voor het eerst geeft het officieele economische orgaan der Sovjet-regeering de officieele wis selkoers in Moskou. Volgens die mede- deelingen is in Sovjet Rusland een pond sterling 231.000 roebel, een dollar 62.400 een Fransche franc 10.700 en een goudroebel 100.000 Sovjetroebels. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van het Bestuur der Coöper. Land- bouwvereeniging „Soest", tevens afd. Soest van het U L.S. te Soest om in het perceel, kadastraal bekend in sectie H, no. 3363 een motor van 25 P.K. en transformatorenhuisje te mogen bij plaatsen door hen is toegestaan Soest, 11 Oct. 1921. De Secretaris, De Burgemeester, J BATENBURG. DE BEAUFORT. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Soest brengen ter openbare kennis datde voor dit jaar opge maakte lijst, bevattende de namen der inwoners, die voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud in aan merking komen, met aanduiding van de mate, waarin ieder hunner, naar gelang van de beschikbare ruimte zijner woning en van de gebouwen en getimmerten voor stalling bruikbaar, geacht wordt daarin te kunnen voor zien, vanaf 6 Oct.-20 October a.s. ter secretarie aan de afdeeling Militaire Zaken ter inzage is nedergelegd. Bezwaren kunnen worden ingediend 14 dagen na den termijn voor de in zage der lijst bestemd. Soest, 5 October 1921. De Secretaris, De Burgemeester, J. BATENBURG. DE BEAUFORT. schrifturen kennis nemen. Soest, 11 October 1921. De Burgemeester voornoemd, DE BEAUFORT. Bufgelïjtee Stand. Geboren Nicolaas Theodorns Mar- tinus z.v. A. L. Kortekaas en van J. Heemskerk. Thijmen z.v. T. Groene- steijn en van W. Plooij. Chatarina d.v. G. Hilhorst en van A. P. de Kruijf. Getrouwd Wilhelm Johannes Kam pers en Louisa Johanna den Hartog. Plaatselijk Nieuws. Op het politiebureau zijn op werk dagen tusschen voorm. 9—10 uur te rug te bekomen de volgende gevon den voorwerpen1 ceintuur (riem), 1 heerenhoed, 1 handtaschje, 1 dames horloge, 1 jongenscape, 1 bosje sleu tels en 1 huissleutel. Onbestelbare stukken terug ontvan gen in het tijdvak 20 Sept. 10 Oct. 1921: 1. J. de Groot, Harderwijk. 2. Mej. M. Windhans, Amsterdam. 3. L. Bantsajo, Chicago. 4. E v. d. Meer, Wiesbaden. De Vereeniging van V r ij zi n n i g- Godsdienstigen hield Woensdag avond, onder leiding van den Heer Veenstra een druk bezochte en zeer geanimeerde ledenvergadering. Groenewegen van Huis ter Heide 31 Dec. (Oudejaarsavond) Ds. L. Den Bliek, van Soest. Voor het volgend jaar zijn reeds toezeggingen ontvangen van Ds. H. G. van Wijngaarden Amsterdam, Ds. G. J. Sirks den Haag, Ds. Dijkema en Ds. Wempe te Amsterdam, Prof. Roessingh te Leiden. Verder is het Bestuur voornemens dezen winter eenige avondlezingen te doen houden. Ds. Mackenzie zal spre ken 14 Dec (onderwerp Gebed) en 15 Febr. (onderwerp: De mensch als dichter, profeet en arbeider). Met enkele sprekers wordt nog gecorres pondeerd. De Vereeniging telt thans, ondanks den korten tijd van haar bestaan, reeds 170 leden en donateurs. De toege zegde contributie is voldoende voor de jaarlijksche uitgaven. Voor de in- stallatiekosten daarentegen, die aan merkelijk boven de verwachting zijn gekomen, bleek het geteekende be drag te gering Vele aanwezigen hebben op ver zoek van den Voorzitter, daarop hun gift in-eens verhoogd of verdubbeld. Aan de overige leden wordt verzocht, dit ook te doen. Alle wenken, wenschen of mede- deelingen in het belang der Vereeni ging steeds welkom Parklaan 8, Tel. 76 Soest. ingezonden Beschermt de Uilen Het Hoofdbestuur der Nederland- Voor mededeelingen van deze vogel- wetsovertredingen houdt de vereeni ging zich steeds aanbevolen. Gelukkig loopt de tijd ten einde, dat uilen als ongeluksboden werden beschouwd en alleen op grond van een dwaas bijgeloof aan de gruwe lijkste vervolgingen werden prijs ge geven. Het N. v. d Dag. Qiemengd Nieuws. DE AUTO-TRAM GRONINGENEELDE. Tramwegmaatschappij Gronin- XSL BAKKERSNACHTARBEID. De Burgemeester van Soest maakt bekend, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een aanvraag van F SMIT, om vergunning tot het verrichten van bakkersarbeid tusschen 8 uur des na middags en 6 uur des voormiddags in het perceel Ringweg 6. Op Donderdag 10 November a.s., des voormiddags 10 uur, zal in het raadhuis gelegenheid bestaan om ten overstaan van den Burgemeester be zwaren tegen de aanvraag in te bren gen. Daarbij worden zoowel de aanvrager als zij, die bezzwaren inbrengen, in de gelegenheid gesteld zich naaraan- van de bezwaren mondeling en schif- telijk te verklaren. Zoowel de aanvrager als zij, die bezwaren inbrengen, kunnen geduren de acht dagen vóór het bovenge melde tijdstip, ter secretarie der ge meente, van de ter zake ingekomen De Statuten en het huish. reglement werden besproken en vastgesteld, en zullen, wat de eerste betreft, ter Ko ninklijke goedkeuring worden opge zonden. Verder werd besloten, hen die een vaste plaats in het bijeenkomst lokaal wen.-schen te huren, hiertoe in de gelegenheid te stellen. Door vriendelijke bemiddeling van Mej. Tine Ma reus, die ook hierin weer „der dooven Moeder" bleek te zijn, zal als proef ©en kerktelephoon in de zaal worden aangelegd. Voor a.s Zondag (16 Oef.) worden alle slecht- hoorenden uitgenoodigd, gratis hier van gebruik te maken 30 October De Heer P. D. Tjalsma, TheoL Cand. te Leiden. 13 November Ds. W Mackenzie te Utrecht, ('s avonds). 27 November Ds. Mevr. Mankes- Zernicke van Rotterdam, 11 Dec. Ds. J. C. Voorduin van Naarden. 26 Dec. (2de Kerstdag) Prof. H. Y. sche Vereeniging tot Bescherming van Vogels schrijft ons Telken jare bereiken ons klachten over het vangen en dooden van uilen en wij zijn ervan overtuigd, dat deze vogelverdelging te wijten is aan on bekendheid met de groote beteekenis dezer dieren in de natuur. Alle uilen zijn hoogst nuttige vogels, omdat zij zich voor het overgroote deel voeden met muizen, soms ook met ratten. Van verschillende soorten uilen werd vastgesteld, dat meer dan 90 pCt. van hun voedsel uit die schadelijke knaagdieren bestaat Op tal van plaatsen klaagt men over muizenschade en intusschen blijft men nog steeds de natuurlijke vijanden der muizen vervolgen. Landbouwers dienen er in hun eigen belang voor te zorgen, dat alle uilen op hun ter rein veilig zijn. De Nederlandsche Vogelwet be schermt alle inlandsche uilensoorten het vangen en dooden dezer dieren vormt derhalve een strafbaar feit. gen-Paterswolde-Eelde onderhield, al dus het Polyt. Wbl., sedert 1896 een dienrt per paardentram tusschen bo vengenoemde plaatsen. De maatschappij beleefde goede ja ren en wist een niet onbelangrijke financieele reserve te vormen. Met de oorlogsjaren kwamen, als overal elders in het verkeerswezen, de zorgen paarden, paardenvoer, hoefbeslag, ma terialen, loonen werden zeer duur. Overwogen werd om de dure en langzame paarden-tractie te vervangen door kleine benzine-locomotieven, het geen bij de Apeldoornsche tram onder soortgelijke omstandigheden tot goede resultaten had geleid De Eelderweg, waarop de tramweg is aangelegd, is echter gebouwd op een veenachtigen grondslag, zoodat, zelfs bij aankoop van de lichtste benzine locomotieven, de bovenbouw van den tramweg zeer verzwaard moest worden. Zoo is men er toe gekomen om de paarden te vervangen door een gewo nen vrachtauto op luchtbanden. Ge noemd blad geeft er de volgende bijzonderheden van Gekozen werd de ééntons-Ford-truck, de kleinste en goedkoopste vracht auto ter wereld. Proefritten in den winter 1920-1921 toonden aan, dat de wagen onder de ongunstige omstandigheden, en met een staalkabel als koppeling gemakke lijk twee beladen tramwagens kon vervoeren met een snelheid van ruim 20 K.M per uur, en desnoods ook wel 3 tramwagens Een voetbei, als in gebruik bij de gemeentelijkeelectrischeTram, vervangt de auto-signalen, terwijl vóór op den aufo een bord met het woord „tram" (des avonds verlicht) den automobie len op den weg, voor zoover noodig, het karakter van deze auto locomotief duidelijk toont. Voorts werd de tramweg over zijn volle lengte nauwkeurig „gelicht" en „gericht", hetgeen zeer noodzakelijk bleek. Ten slotte is in de maak een verbetering der petroleumverlichting, door het aanbrengen Aan acetyleen- lampen van groote lichtsterkte, terwijl in 't zomerseizoen elke auto 300 L. water zal meevoeren, om dit onderweg voor de voorwielen te sproeien, ten einde het stof bezwaar te ondervangen. Aldus toegerust is een zeer behoorlijk en vrij snel vervoermiddel verkregen, dat, hoewel het op het eerste gezicht een eenigzins vermakelijken indruk maakt, toch onmiskenbare voordeelen heeft. Hier is namelijk gecombineerd de groote tractiewrijving van rubberwie- len op straatsteenen met een lichten nuttigen last van stalen wielen op de stalen rails. Dit komt zeer sterk tot uitdrukking in het aantal vervoerde personen per paardekracht van den Ford-motor. In het drukke zomersei zoen heeft de 20 P.K. Ford meerma len 3 overbelaste tramwagens met meer dan 160 personen op tijd vervoerd, dit is ruim 8 personen per paarde- kracht, voorwaar een record Voorts verbruikt de auto-lobomotief slechts één liter benzine per 5 K M., terwijl de motor voor zijn taak berekend schijnt en geen abnormale slijtage ver toont. Door het uitblijven van ongevallen en storingen mocht het nieuwe ver voermiddel zich verheugen in een stij gende populariteit bp het publiek, zoodat de afgeloopen zomer een zeer druk vervoer mocht boeken. Als bijkomstige voordeelen van de beschreven tractiewijze mogen nog genoemd worden le Het gemis van wissels, draai schijven enz. voor het omwisselen der locomotieven, alsmede van een loco motief-werkplaats. daar de auto's in een naburige garage worden nagezien. ter bescherming van Vruchtboomen Geeft thans opdracht voor 't des kundig SNOEIEN en onder officieel toezicht SPROEIEN van Uw FRUIT- BOOMEN en HEESTERS gedurende den winter Vraagt prijsopgave van BESTRIJDINGSMIDDELEN.

De Soester | 1921 | | pagina 1