OPENING toitai. J. JONG, Kerkpad li. 55, Soest 3 Souter Coiirnut voor Soest eu Omgeving i\ieiiws- eu Advertentieblad. taiisijiit eiken Zaterdag. Deposito's, Credieten, Safe loketten, Vréémd Geld. Kleman-Berghuys van de zaak te Soest, Kerkpad 1 Prima Anthracietkolen, Brechcokes, speciaal voor centrale verwarming'. Laat no Lljmbanden aanleggen Centrale Crediet- en Landbouwbank Bioscoop-Theater „BELLEVUE" De jacht naar de Ind. Dolk, Het bloedspoor in de sneeuw, LA PORTE Co. SSeerskoIenhandel Dr. van Dongen verloting Soest - Van Weedestraat 37 Prijzen der plaatsengewoon. ■BAARN BUSSUM LAREN SOEST Koopen en Verknopen SAFE DEPOSIT No. 44 NEGENDE JAARGANG Adres voor Administratie en Redactie Vftu Weed4»HtruHt 7 Advertentiön worden ingewaaht tot VrtlUugs voormiddag» V uur, b(J den Uitgever. ngo/oiideu stukken tot Dinsdagavond uur Zaterdag 29 Oct. 1921, u> r;!t ti:v UK* i,i i '.in kottiiig. uil» vul i I Uitgever O. BOVENKAMP Soestdijk. Buitenland. OVERZICHT. De ex-Keizer van Oostenrijk en ex- Koning van Hongarije, Karl van Habs- burg, heeft midden-Europa weder eens in eene hevige doch gelukkig korte beroering gebracht. In het voorjaar was hij onverwacht in Hongarije verschenen, met het doel de bestaande regeering onder den re gent Horthy omver te werpen en weder bezit te nemen van de Hongaarsche troon. Die poging is toen mislukt en men zond hem weder naar Zwitserland terug. Niettegenstaande hij toen aan Horthy zijn eerewoord gegeven had deze po ging niet te zullen herhalen, verscheen hij verleden week Vrijdag in den na middag, ditmaal in gezelschap van zijne vrouw, ex-Koningin Zita, per vlieg machine te Oedenburg, zooals men weet, de streek waar eene volksstem ming zal beslissen of het tot Oosten rijk, of tot Hongarije zal behooren en die Stefan Friedrich alvast onafhanke lijk had verklaard. Natuurlijk was alles van te voren afgesproken. Een nieuw ministerie was reeds be noemd, waaronder Rakofskij, minister president en justitie, Andrassy Buiten- landsche Zaken, Beneczky Binnenland- sche Zaken, Generaal Sohnetzler Oor log en Dr. Gratz Financiën. Tot opper bevelhebber werd generaal Hegedüs benoemd, die met anderemonarchis tische officieren voor de noodige troe pen moesten zorgen. Zondag werd de trein waarin het ex-koninklijk paar zich naar de hoofd stad Boedapest, zou begeven, gevolgd door drie treinen met militairen. Hal verwege moest men echter uitstappen, daar de rails waren opgebroken. De regeering van Horthy had inmiddels niet stil gezeten en den Habsburger drie diviesies onder bevel van gene raal Nagy tegemoet gezonden, om hem het verder oprukken naar Boedapest te beletten. Na een voorpostengevecht waarbij dooden en gewonden zijn gevallen, liepen verscheidene officieren met hun ne manschappen naar de troepen van de regeering over, zeggende, dat zij door Karl misleid waren geworden. Op een overhaaste terugtocht werden ex-Koning Karl en ex-Koningin Zita, met verscheidene leiders door de regeeringstroepen gevangen genomen. Intusschen had de Kleine Entente, waaronder Roemenië, Servië en Tsego- Slowakije reeds de mobilisatie afge kondigd en troepen naar de grenzen gezonden, daar zij in geen geval meer een Habsburger op een troon in Mid den-Europa zullen dulden. Om een nieuw cocflict in Europa te voorkomen, hebben de Geallieerden de uitlevering geeischt van Karl van Habsburg en zijne gemalin, om hen eene gedwongen woonplaats aan te wijzen. De Zwitschersche Bondsraad heeft alvast een besluit genomen, waarbij alle Habsburgers het verblijf in Zwit serland verboden wordt. In Duitschland heeft zooals te ver wachten was het kabinet Wirth zijn ontslag aan den President Ebers aan geboden, in verband met de moeielijk- heden ontstaan door de verdeeling van Opper-Silezie. In overleg met de ver schillende partijen en op verzoek van den President heeft Dr. Wirth er in toegestemd een nieuw kabinet te for- meeren. Hij is hierin goed geslaagd. Vooral voor Duitschlands buitenland- sche politiek is het gelukkig dat Dr. Wirth is aangebleven. Ook Briand heeft in de Fransche Kamer een groote meerderheid van stemmen gehad, na vele heftige rede voeringen. Publïoatie. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soesf maken bekend, dat het verzoek van het Bestuur der Coöp. Zuivelfa briek „de Soester" alhier om in het perceel, kadastraal bekend in sectie H, no. 2076 een motor van 10 P.K. te mogen plaatsen door hen onder voorwaarden is toegestaan. Soest, 24 October 1921. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. BATENBURG. DE BEAUFORT. Burgelijke Stand. anus z.v. W. van Dorrestein en van W. Htlhorst. Johannes Martinus z v. J. C. Koelink en van C. de Leeuw. Barend z.v. J. de Wit en van J. Klein. Ondertrouwd Johannes Lambertus Mensink en Bartha Broek. Wilhelmus Sukel en Maria van Burgsteden. Gijs- bertus Johannes Smit en Alijda Johanna Bosboom. GetrouwdAnthonius Broek en Mathilda Ludovica Petronella van Velsen. Herardus Jocobus Blokdijk en Cornelia Verschuur. Plaatselijk Nieuws. GeborenPieter z.v. A. Bakker en van G. Bast. Hendrica d.v. J. Maassen en van L. G. Niehot. Wilhelmus Adri- Naar men ons mededeeld, zal de Nederl. Herv. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria" op Zondag 30 October a.s. bij de herdenking van de Her vormingsdag, tijdens de Godsdienst oefening een toepasselijk lied zingen. Onbestelbare Stukken, terugontvan gen in de 1ste helft der maand Oc tober 1921. Voogdijraad, Amsterdam. Hartogsveld, Utrecht. Op het politie bureau zijn op werk dagen tusschen voorm. 9-10 uur te rug te bekomen de volgende gevon den voorwerpen1 konijn, 1 tabaks pijp, 1 hond (ras), 1 koningstang en 1 pop, 1 zakmesje en eenig haakwerk Vereen, van Vrijz.-Godsdienstigen. Het Bestuur meldt ons Ten einde zooveel mogelijk al onze leden in de gelegenheid te stellen, zich van een vaste zitplaats in het bijeenkomst-lokaal te voorzien, heb ben we den prijs gesteld op f 2 50. Gelegenheid tot bespreking heden Zaterdag van 3 tot 4 uur, en morgen na de godsdienstoefening. Daarna bij Mej. Van Benten, Burg. Grothestr. 69 Tel. 74, (na 3 November). W. Lekkerkerker, Parklaan 8, Tel 76. De kerktelephoon heeft uitstekend voldaan. Morgfen zal hij nog eenmaal als proef kunnen gebruikt worden. Daarna zullen belanghebbenden trachten deze in eigendom te verkrij gen. Tot deze belanghebbenden kun nen ook behooren zij, die op deze wijze van Nuts- en andere voordrach ten willen gebruik maken,, zich op te geven bij Mej. Tine Marcus. Ter gelegenheid van het 50-jarig huwelijksfeest van H. v. Klooster en Echtgenoote, bracht de Soester Fanfare Zaterdag j.l. deze oudjes een serenade. Evenals altijd was hierbij heel wat belangstelling van de zijde van het publiek. Plaatsten wij laatst eens een be richtje, dat het in het plan lag een Atletiek-club op te richten, thans kun nen wij melden, dat het niet bij het plan gebleven is, maar dat er flink en stevig is aangepakt. Zoodoende is nu reeds begonnen oefeningen te hou den. Woensdag 12 October was er door de Heeren Meyer, v. d. Brink en de Zoete, een vergadering belegd ten Huize van den Heer Muizenberg in de Kerkdwarsstraat. Daar werd dooi den Heer Meyer duidelijk het doel en het streven der club uitéén gezet. Ook werd door genoemde Heer duidelijk gemaakt wat men is en wat men door sport worden kan. Getrouwde mannen, zoowel als jon gelui, door toetreding strijd ge voor uw gestel. Hier doet zich de gelegen heid voor om uwe vrije tijd nuttig te besteden. Ouders spoort uw kinderen boven de 14 jaar aan zich bij deze club aan te sluiten, het is tot 't heil van uw kinderen. Inlichtingen dagelijks te bekomen bij de Heeren Meyer, Nieuwe Weg 91. v. d. Brink, Zwarteweg 4. de Zoete, Buntweg 1. In de Soester van verleden week werd opgenomen een verslag van de opening van het verbouwde raadhuis, hetwelk hoofdzakelijk een overzicht gaf van het gebouw, zooals het er thans uitziet.De officieele plechtig heid zelve kwam er echter wat mager afmet name de rede van het raads lid, den Heer Rietveld, was maar even aangestipt, terwijl toch de inhoud van deze waard is gelezen te worden, omdat juist zij de bedoeling had de burgerij te laten zien, welke plaats de gemeente-administratie en de gemeente techniek in eene gemeente inneemt, en hoe daarvoor een goed ingericht gemeentehuis een onmisbaar vereischte is. ^Tevens moge dan blijken, dat het aan den heer van Vliet toegedichte spreken over het „niet luieren 'der ambtenaren" niet juist was, maar daar op gewezen werd in de nu volgende rede van genoemd raadslid. De heer Rietveld sprak dan als vplgt Mijnheer de Voorzitter, Dames en Heeren. 't Zij mij vergund, voor wij aan de uitnoodiging van onzen Hooggeachten Burgemeester gevolg geven, om het vernieuwde Raadhuis te bezien, een oogenblik uw aandacht te vragen. De gedachte van het Dagelijksch bestuur der Gemeente, om U en ons leden van den Raad, als 't ware de vertegenwoordigers van de burgerij van de plaats onzer inwoning, in de gelegenheid te stellen de verbouwing en verbetering van het Gemeentehuis oogenschouw te nemen, is een i zeer uitnemende gedachte geweest. Niet omdat wij bij deze veranderin- I gen het meeste belang hebben. Wij toch, zullen slechts nu en dan hier vertoeven. Maar wel hierom, dat wij ons nu kunnen overtuigen, na de uit éénzetting van den Heer Burgemeester, dat hier inderdaad goed werk is ver richt. De oude toestand was toch zoo, dat een regelmatigen arbeid, zoo noo- dig voor een zich uitbreidende Ge meente schier onmogelijk was. En waar er bij vele inwoners van Soest, twijfel bestond of een zoo in grijpende verbouwing wel noodzake lijk Was, daar kan het niet anders of deze middag zal velen overtuigen, dat bij groote soberheid, wij toch een ge bouw hebben verkregen, dat aan alle gewettigde eischen voldoet. Een ge bouw waarin alle luxe vreemd is, maar waarin voor de practische be hoeften uitstekend is gezorgd. Voorts, M. d. V. ook op een andere zaak mag nog gewezen worden Vertrouwen doen wij dat het corps ambtenaren ter Secretarie, bij de ver betering der omstandigheden waar onder ze zullen hebben te werken, ook blijk zullen geven dat zij deze op prijs stellen. Niet dat wij hieraan twijfelen, in tegendeel. Het mag gezegd worden en daarom veroorlooft gij mij het van deze plaats te zeggen, dat onder de energieke leiding van den Gemeente- Secretaris, de Heer Batenburg, de amb tenaren met grooten ijver zich heb ben gegeven aan hun werk. En niet alleen het administratieve- personeel, maar zeker in niet mindere mate het technisch personeel. Het is billijk dat de Heer van Vliet, onzen Gemeente-Architect de waar deering ontvangt die hem toekomt voor de schitterende oplossing van het verbouwingsplan, waardoor hem geen arbeid te zwaar en geen dag te lang is geweest. En naast hem niet minder zijn beide assistenten, de heeren opzichters. 't Is mij persoonlijk meermalen ge bleken, dat ze buiten de gewonen tijd, nu reeds maanden achtereen tot laat in den avond, ja tot aan den nacht zich hebben gegeven en nog dagelijksch geven om den omvangrijke arbeid te doen voortgang hebben. De saamwerking tusschen de hoofd ambtenaren onderling en het ambte naren-corps is bovendien van dien aard, dat mij vertrouwen doet, dat allen zich met hun geheele kracht zul len geven om mede te werken aan den voortgaanden bloei en vooruit gang van deze Gemeente. Ziet, M.d.V. deze dingen moeten eens gezegd worden en het verheugd mij dat hier te kunnen doen, omdat wij allen als wij straks naar huis gaan de overtuiging medenemen, dat hier ernstige mannen arbeiden, die niet met den tijd en het geld der Ge meentenaren spelen. In dezen tijd van economische Crisis is tegen een belangrijke uitgaven als deze verbouwing kost, met aarzeling opgezien. Niettemin is er toe besloten, omdat wij overtuigd waren dat er verande ring komen moest. En nu nog dit M. d. V. En met wat ik nu nog te zeggen heb, had ik wel mogen aanvangen, sta mij toe er mede te eindigen. Namens den Raad, wenschen wij U en in U het Dagelijksch bestuur der Gemeente van harte geluk met de voltooing der verbouwing Een schoon en practisch gebouw is verkregen. Moge in dit verjongde huis met nieuwe kracht en lust worden gearbeid aan de uitbreiding en den bloei van Soest en schenke onze God daarop Zijn Zegen. Met applaus werden deze met be zieling uitgesproken woorden begroet. v.V. Amsterdam - Baarn - Soestdijk - Soesl berichten hierdoor de welke Telefonisch aangesloten is onder Nummer 30 Soest De Anthracietkolen worden door onze nieuwste zeef inrichtingen totaal steenvrij afgeleverd in de voor Uwe kachels en haarden gewenschte afmetingen. (Levering) in geplombeerde xakkemi, waardoor wij maat en gewïctit volkomen garandeeren. Arbeidsbeurs. Aanbieding werkzoekenden: 7 Opperlieden. 3 Grondarbeiders. 4 Losse arbeiders. 11 Land- en Tuinbouwarbeider. 1 Leerl. Electricien. 1 Timmerman. 2 Kantoorbedienden. Aanvraag om werkkrachten 1 Werkster. Kerkberichten. NED. HERV. KERK Zondag 30 Oct. voorm. 10 uur Ds. D. P. Brans. Donderdag 3 Nov. 's avonds 7 uur, Zen- deJing, J. L. D. v. d. Roest. Zendingbsainenkomst. GEREFORMEERDE KERK Zondag 30 Oct. voorm. half 10 uur Ds. j. G. Meynen van Baarn. Bevestiging Ds. J. Hoek. Nam. half 6 uur Ds. J. Hoek. Intree-predicatie. Na vijf uur zijn de plaatsen in het Kerk gebouw vrij. VRIJZ.-GODSDIENSTIGEN, Rembrandtzaal. Zondag 30 Oct. voorm. 10'/_. uur de Heer Ds. P. D. Tjalsma, Theol. cand. te Leiden. Zondag 30 Oct. is aanwezig Advertentie». Het Dames-Comité der Sotster Wijkverpleging maakt bekend, dat de trekking der prijzen van de ten bate van het Wijkhuis plaats za) hebben op VRIJDAGMORGEN aan staande om 11 uur in de Naai- en Breischool, ten overstaan van den Burgemeester. In „De Soester" van a.s. week zullen 1 de nummers der loten worden opge- j nomen, waarop prijzen gevallen zijn. f Loten a 50 cent zijn nog te be- j komen. Mevr. de Beaufort—van Lynden Mevr. Loten van Doelen Grothe— van Weede. Mevr. de Wed Beckeringh Krook van Harpen. VERLOOFD j JOHANNA MARIA MARGRETA KUIJPER Soest Zeist johannes huffels October 1921. ZONDAG 6 NOVEMBER a.s. hoopt onze geachte Broeder en Oom den dag te her denken, dat hij voor 40 jaar als Koster der R. K. Kerk is aangesteld. Uit aller naam, N. RAVESLOOT. E. OSSENDRIJVER. Soest, October 1921. Voor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden bij ons 50-jarig huwelijksfeest, betuigen wij aan allen en in 't bijzonder aan de Soester Fanfare, onzen oprechten dank. 1 H. VAN KLOOSTER en Echtgenoote. Soest, October 1921. ter bescherming van Vruchtboomen Geeft thans opdracht voor 't des kundig SNOEIEN en onder officieel toezicht SPROEIEN van Uw FRU1T- BOOMEN en HEESTERS gedurende den winter Vraagt prijsopgave van BESTRIJDINGSMIDDELEN. PROGRAMMA VAN ZONDAG 30 OCTOBER 5de SERIE DINSDAG I NOVEMBER ELITE PROGRAMMA one« Sensationeel Alaska drama in 5 afd. Dinsdag GEEN 3de Rang. De Directie. Flinke SLACHTPLAATS DISPONEBEL voor ieder. Slachting onder toezicht van den gemeentel Keurmeester. Soesterbergschestreat 25c (voorh. Dirk Wolfsen). Billijk tarief. KANTOOR SOEST: VAN WEEDESTRAAT 5, TEL. S 54 Cheque's op het Binnen- en Buitenland, Vreemd Bankpapier en Muntspeciën Uitvoering van effectenorders op de Binnen- en Buitenlandsche Beurzen.

De Soester | 1921 | | pagina 1