S o e s t e r C o n r a u t voor Soest en Ouigeviug Verschijnt eiken Zaterdag. HEILGROET Officieel Verslag Centrale Crediet- en Landbouwbank Deposito's, Credieten, Safe loketten, Vreemd Geld. Uiégever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk BERICHT. slechts 30 Grit. Soest - Van Weedestraat 37 LA PORTE Co jD BANKZAKEN &"ElISJ.HJl=JSJS]3JISfSSJ3JSJÏ .-«o. 52 NEGENDE JAARGANG A.clres voor Administratie on Redactie Van tVredentraat 7 Advertentièn .vorden ingewacht totVriidag^ voormiddags 9 uur, by den Uitgever. Ingezonden stukkon tot lMnsdagavond 8 uur. Saterdag 24 DeC. 1021 tliV»;itrE\TIÊX Van 1 - legois 76 ct. L'lke rot-'ul luwf lfi ct Groot* letters imur RIJ abotinetubm nooit) korliiti?. Abonneninni«pri|a 4(> -jertt por kw;.rla,'.: Zij, die in ons N1EUWJAARSNUM- MER, dat Zaterdag 31 December a.s. verschijnt, een advertentie wenschen te plaatsen als bij den aanvang van het Nieuwe Jaar, worden verzocht dit op te geven vóór WOENSDAG 28 DECEMBER a.s. De kosten dezer advertenties zijn DE UITGEVER. Buitenland. OVERZICHT. De overeenkomst met Ierland is zoowel in het Engelsche Hoogerhuis als in het Lagerhuis met groote meer derheid van stemmen aangenomen. Niet zoo vlot gaat het in het Zuid- lersche parlement, de Dail Eireann. De Valera stelt nog steeds hardnekkige pogingen in het werk om te bewerk stelligen, dat de Dail Eireann de over eenkomst met liet Britsche rijk zal verwerpen. Heftig bestrijdt hij Griffith, die als hoofd der delegatie te Londen de overeenkomst geteekend heeft en blijft voor Ierland eene onafhankelijke staat eischen, geheel los van het Britsche rijk. Hij heeft opnieuw een motie ingediend om de vredesovereen komst te doen verwerpen. Indien hij daarin zou slagen, zou het er voor Ierland treurig uitzien, daar de Britsche regeering met hare concessies aan Sinn Fein tot het uiterste is gegaan. Door de verwoede tegenstand van de Valera en zijn aanhang van extre misten zijn de maatregelen, welke in verband met de terugtrekking der Engelsche troepen uit Ierland geno- ERfiiUó^ren opgeschorst. De troepen zullen niet vertrekken, vóór dat de overeenkomst zal zijn geratificeerd. Men hoopt, dat nog voor de Kerst dagen de stemming in de Dail Eireann ten gunste van het vredesverdrag zal beslissen. De Fransche premier, Briand, ver gezeld van Loncheur en Berthelot is in Londen aangekomen, ter bespre king met Lloyd George van de nota der Duitsche regeering, waarin deze verzoek) om uitstel der verschuldigde betalingen op 15 Jan. en 15 Febr. Zooals men weet heeft Dr. Rathe- nau reeds verleden week met Lloyd George gesproken over de onmoge lijkheid, dat Duitschland in de tegen woordige omstandigheid, met zijne lage valuta aan zijne verplichtingen kan voldoen Frankrijk meent echter, dat met eenige goeden wil Duitschland best in staat is zijne verplichtingen na te komen. Ter oplossing van deze kwestie was een persoonlijke conferentie nood zakelijk. Volgens de laatste berichten zullen Lloyd George en Briand het wel eens worden. Naar men vermoedt was het niet alleen om over de Duitsche schuld betaling te onderhandelen, dat Lloyd George Briand uitnoodigde naar Lon den te komen, maar ook om met hem te confereeren over de algemeene on houdbare economische en financieele toestand in Europa, en de wenschelijk- heid om zoo spoedig mogelijk, in het begin van het volgend jaar, door de Geallieerden een conferentie te doen houden, waartoe ook de neutrale sta ten zouden worden uitgenoodigd, om mogelijke maatregelen te nemen, waar door het evenwicht in de verschillende valuta hersteld zou kunnen worden, waardoor een gezonde en normale wereldhandel weder mogelijk wordt. Door onderling overleg kan en moet éen weg gevonden worden, om uit de tegenwoordige chaos te geraken. Berichten uit Washington melden, dat ook Frankrijk heeft toegestemd, om de aanbouw van groote slagsche pen te staken. Als koloniale mogend heid meent het echter de noodige kleinere schepen te moeten behouden, voor de beveiliging van zijn kusten' en zijne koloniën. De kamers van koophandel, de vak verenigingen, en meerdere corporaties in het bezette Duitsche gebied hebben zich tot President Harding gewend, om zijne bemiddeling te verzoeken tot vermindering van de bezettings troepen. Waar in Washington zoo gestreden wordt voor de vermindering van be wapening, meenen zij aan het rechte kantoor te zijn. Daar Amerika echter het verdrag van Versailles niet heeft willen teekenen en niet toegetreden is tot den Volkenbond, omdat het zich niet met Europeesche aangelegen heden wil bemoeien, zullen zij wel geen succes hebben. Uit betrouwbare bron heeft de „Times" vernomen, dat het huwelijk van Prinses Mary met viscount Lascel- les in de laatste week van Februari zal worden gesloten in de Westmin ster abdij. Publicatie. kee/nisgeving militie. Inschrijving geborenen in 1903 De Burgemeester van Soest herin nert aan alle mannelijke Nederlanders en ingezetenen niet-Nederlanders die zich bij hem ter inschrijving voor de Militie moeten aangeven en in het jaar 1921 achttien jaar oud zijn ge worden of nog zullen worden en alzoo geboren zijn in het jaar 1903 aan hunne verplichting tot aangifte ter in schrijving in Januari a.s. Voor het doen van de aangifte ter inschrijving zal meer bepaald gelegen heid worden gegeven ter gemeente secretarie op Donderdag 5 Januari 1922, des voormiddags van 9111/s uur voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met één der letters A t/m. H, en des namiddags van 2—4 uur voor hen, wier geslachtsnaam aan vangt met een der letters I t/m. Z. Soest, 19 December 1921. De Burgemeester voornoemd, DE BEAUFORT. BEKENDMAKING. Belgische Kinderen. De Burgemeester van Soest verzoekt ingevolge door hem bekomen aan schrijving, alle ingezetenen dezer ge meente die Belgische kinderen bij zich hebben inwonen, vóór 15 Januari 1922 daarvan med^dee'ing te doen aan het bureau Bevolking ten Raadhuize. Bij de aangifte moeten naam, ge boortedatum, geboorteplaats en woon plaats worden opgegeven. Soest, 22 Dec. 1921. De Burgemeester voornoemd, DE BEAUFORT. BEKENDMAKING. Ik breng ter openbare kennis dat vanaf 19 December j.1. voor Neder landers, die zich naar Zwitserland be geven het bezit van een geldig Ne- derlandsch paspoort voldoende is en het Zwitsersche visum niet meer is vereischt. Evenwel blijft voor Nederlanders, die zich naar Zwitserland begeven ten einde aldaar een beroep of bedrijf uit te oefenen of om er werk te zoeken het bezit van een Zwitsersch visum vereischt. Omgekeerd behoeven Zwitsers, die zich naar Nederland begeven, zich, niet meer van een Nederlandsch pas visum te voorzien. Soest, 22 Dec. 1921. De Burgemeester van Soest, DE BEAUFORT. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der j Gemeente Soest brengen nogmaals in herinnering dat het kantoor van j den Gemeente-Ontvanger is verplaatst j naar het Raadhuis. (Zijingang tegen- over de Halte Soestdijk). Soest, den 20 December. I De Secretaris, De Burgemeester, 1 J. BATENBURG. DE BEAUFORT. Burgelijke Stand. Oeboren Arnoldus Petrus Catharina d. v. H. A. Bleukens en van M. C. D Tummers, Johanna Richarda d. v. i G. Reijerse en van J. Haage, Willem z. v. G. Ravenhorst en van A. Met horst, Hendrika d. v. M. A. Kerkhof en van A. Burgwal, Hendrik z. v. M. Schouten en van W. van Donkelaar, Klara Siebregje d. v. A. Keus en van i L. F. van Batenburg, j Getrouwd Martinus van den Broek en Rijkje Angenitha Verkerk Overleden Mathilde Maria Florence Henriette Biddaers, oud 73 jaren, echtgenoote van R. P. Verspijck, Aalttje van den Built oud 72 jaren, Rijk de Beer oud 40 jaren, echtgenoot van J. Drulman, Hendrik van Hof, oud 15 maanden, Grietje Elzinga, oud 70 jaren, wed. van D. van der Veer. Plaatselijk Nieuws. De Kerstfeestviering voor de kin deren der Zondagsschool van de Ned. Herv. Gemeente, zal plaats hebben in de Ned. Herv. Kerk op tweede Kerst dag 's nam. 5 uur. Tegen een landbouwer in deze Ge meente werd deze week proces-ver baal opgemaakt, wegens het afleveren van vervalschte melk. Vrijdag jl. slaagde onze plaatsgenoot de heer J. C. Brouwer voor't examen Praktijk Diploma „Fransche Handels correspondentie" Vereeniging van Leeraren, gehouden te Utrecht. Op het politiebureau zijn op werk dagen tusschen voorm. 9—10 uur te rug te bekomen de volgende gevon den voorwerpen1 konijn, 1 knip mes, 1 breede riem, 1 geldstuk, 1 kin derhandschoen, 1 jongensjas en 1 heerenhandschoen (wol). Zooals velen weten speelt de mu ziekleeraar de Néve elk jaar in den Kerstnacht met enkele zijner leerlingen vóór zijn huis eenige Kerstliederen. Hoewel hij niet meer aan den straat weg woont, zal hij toch ook dit jaar zijne mooie en vrome gewoonte kun nen volgen, daar een welwillend buur man hem daartoe in zijn tuin heeft genoodigd. Vereeniging van Vrijz.Godsdienstigen. Ds. W. Mackenzie van Utrecht hield Woensdagavond 14 Dec. in de zaal van Hotel Bellevue, voor bovenge noemde Vereeniging eene lezing over „Het Gebed". De drie vragen „Wat is bidden „Kunt gij bidden en „Hoe leert men bidden beantwoorde spreker in eene schoone, gloedvolle rede. Door juiste voorbeelden en het aan halen van mooie gedeelten uit „De kleine Johannes" van Frederik van Eeden, uit de gedichten van Guido Gezelle en anderen, maar vooral ook door zijne uitstekende voordracht wist Ds. Mackenzie het zeer talrijke publiek van het begin tot 't eind te boeien. Een woord van hulde en dank aan Mevrouw den Bliek, die ons vergastte op een paar heerlijke liederen van Bach en aan Dr. van Dongen voor de begeleiding en de pianosolo tot slot die klonk als schoone orgelmuziek. j. s. Ingezonden. KERSTGROET. Alle kinderharten kloppen in deze dagen sneller. Vooral bij de herinne ring van vervlogen uren, doorgebracht bij lieve families in Soest. Er is juist nu weer in Weenen voor duizende kinderen een tijd van nood en ontbering ingetreden. Velen ver heugen zich weer in de naderende Kerstdagen wegens het aankomen van rijke gaven van lieve Hollanders. Juist is voor korten tijd weder een Roode Kruistrein volgeladen met liefdegaven in Weenen aangekomen, en reeds weinige dagen daarna was het in het gebouw van de Nederlandsche Kath. Hulpactie een waar leven. In lange rijen stonden moeders en kinderen en wachtten op de mooie dingen, die uit Holland gekomen waren. Met vroolijk hart werden die gaven in ontvangst genomen en dan ging het vlug naar huis om uit te pakken en in te richten voor den Kerstavond. Wat is dat een vreugde Moedertje en Vadertje, Ooms en Tantes hebben zoo vele mooie dingen ge stuurd dat er aan de Verbazing geen einde komt. Voor velen slechts het eenige wat vreugde in huis brengt. De volgende dag dan komen de vriendjes en vriendinnetjes tezamen, en dan is het een gevraag en blijd schap, want het „Kerstkindje" heeft zooveel gebracht En weer worden op deze avond vele herinneringen uit Holland verteld en de lieve pleeg ouders en weldoeners dankbaar her dacht. Uit naam van vele Weensche kin deren, verzoek ik om publicatie van deze regels en breng een hartelijke Kerstgroet aan alle lieve Soesters. OLOA ZEITLBEROER, Neulercheufelderstr. 21 Wien XVI. van het verhandelde in de openbare vergadering van den Raad der gemeente Soest, gehouden op Dinsdag 20 De cember 1921, des namiddags 2 uur. VoorzitterMr. Dr. J. A. A. H. de Beaufort. Secretaris J. G. A. Batenburg. Tegenwoordig de Raadsleden S. F. Besselsen, P. van den Breemer, D. van den Broek, Butzelaar, T. Butzelaar, A. O. Dammers, A. Endendijk, P. C. W. Foeken, G. Hilhorst, C. F. W. Rietveld en M. Scheffer. De vergadering wordt met gebed geopend. 163. Raadsleden. De Voorzitter doet mededeeling van een ingekomen kennisgeving betreffen de het overlijden van het oud-raadslid den Heer L. A. Sevenhuijsen. Op voorstel van den Voorz.:Ater wordt bésloten aan de familie een schrijven van deelneming te zenden. 164. Notulen. Aangaande de notulen van 25 No vember 1921 merkt de heer Besselsen ofl, dat in het door hem gesprokene ten aanzien van de werkeloosheid, na- d^t hij gevraagd heeft waarom Burge meester en Wethouders niet medewer ken tot leniging van den nood door de werkeloosheid ontstaan, het volgen de nog door hem is gezegd Dat komt omdat ze trouwe vazallen zijn van een regeering, die de uitkee- ringen bij werkeloosheid verlaagt en nu nog verbiedt aan gemeentebesturen hierin door het geven van toeslag in tegemoet te komen, een regeering die het salaris van de koningin met 6 ton verhoogd om meerdere statie bij te zetten. G voor meerdere statie, niét om brood te koopen. En diezelfdé Koningin en regeering vaardigt Konin klijke besluiten uit, waarin staat wij Wilhelmina, bij de gratie Gods, Ko'.ingin der Nederlanden, hebben ge dgevonden en verstaan, dat jullui dt wevkeloozen laten verrekken van den honger, want dat is het eenigste wat het Koninklijk besluit inhoudt. En dan stuurt de Koningin een briefje aan Ruijs de Beerenbroek, dat haar gebleken is, dat het de wensch van haar volk is, dat ze 6 ton meer krijgt, 't Ligt er maar aan wat voor volk of ze daarmede bedoelt. De werkloozen zullen er zeker niet bij zijn. Ik protesteer tegen- een dergelijke handelwijze van de regeering en ook tegen B. en W., die maar al te gretig volgen. Betreffende het verieenen van sub sidie voor den bouw van de scholen, behandeld onder punt 160 en 161 van bovengenoemde vergadering, heeft de heer van den Broek gezegd wel te willen medewerken, doch daar meteen bijgevoegd, dat, wanneer de onderwijs wet gebruikt wordt om de schoolloka len aan te wenden voor vergaderloka len, hij dan zijn medewerking niet verleent. De heer Scheffer wijst er op dat hij het niet eens is met den heer Foeken om den te benoemen administrateur aan het bureau van den Gemeente- Architect te doen behooren tot het secretariepersoneel. Voorts heeft de heer Dammers ten aanzien van de schoolgeldregeling het voorstel van den heer Foeken wenschen te amandeeren, niet alleen wat de laag ste klassen betreft, maar ook voor de hoogere klassen, omdat naar zijne mee ning in de groep f 5008500 de stij ging zonder bezwaar spoediger kan geschieden, in verband daarmede stelde spreker voor: f 1000—1300 f4.80, f1300—1600 f7.20 enz., welk voorstel door Burgemeester en Wethouders werd overgenomen. In verband met daarna geuite be zwaren van den heer Besselsen en andere leden, waarmede spreker zich volkomen kan vereenigen, is dit voor stel door hem gewijzigd en de eerste groep gesplitst in 3 afdeelingen, en voorgesteld het schoolgeld te bepalen voor de afdeelingen f1000— 110Ö op f2.40 f 1100—1200 f3.60 f1200—1300 f4.80 Bij den scholenbouw heeft spreker gezegd, dat hij tegenover deze aan vrage wel eenigszins anders staat, waar het scholen voor gewoon lager onder wijs betreft, waarvan de noodzakelijk heid niet kan worden betwist. De heer Hilhorst heeft bij het punt werkeloosheid de noodzakelijkheid be toogd, dat zoo spoedig mogelijk naar werkgelegenheid wordt uitgezien. Naar zijne meening zou die het best te vin den zijn door middel van heideontgin- ning, evenals dat het geval was toen het steuncomité nog bestond. Zulks kan worden beschouwd als productief r werk en daarmede zijn de menschen beter gebaat dan met werkeloosheids- uitkeering. Wat betreft het in orde maken der wegen op de heide, dit is wel goed, maar het is niet afdoende, het geeft slechts korten tijd werk aan weinig menschen. Naar aanleiding van het antwoord van den Voorzitter, dat er geen geld meer was, zei spreker, dat zulks geen reden mag zijn om niet in te grijpen. In ieder geval zou er naar andere mid delen kunnen worden omgezien, waar op toezegging van onderzoek in deze aangelegenheid werd gedaan. Behoudens deze verbeteringen wor den de notulen vastgesteld zooals deze ter visie hehben gelegen. 2. Comptabiliteit. Gemeentsbegrooting voor 1922. Daarna stelt de Voorzitter voor over te gaan tot de behandeling der begroo ting van inkomsten en uitgavtn voor het dienstjaar 1922. Spreker begint met te verwijzen naar het rapport der Commissie van onder zoek, welk rapport met het daarop gegeven antwoord van Burgemeester en Wethouders luidt als volgt Aan den Raad der gemeente Soest. Edelachtbare Heeren De Commissie in Uwe vergadering van den 21 October 1921 benoemd tot het onderzoeken van de begrooting voor het dienstjaar 1922 heeft de eer het volgende onder Uwe aandacht te brengen Waar alles tegenwoordig staat in het teeken van bezuiniging noodig ge worden nu de tijd van hoog junctuur plaats heeft gemaakt voor eén tijd van malaise op velerlei gebied -- daar heeft ook de commissie zich bij haar onderzoek in de eerste plaats laten leiden door de vraag of het ook mo gelijk zou zijn op sommige posten van de begrooting van uitgaven een meer of minder belangrijke vermindering voor te stellen. Dit zou zich dan hebben afgespiegeld in het bedrag dat 'volgens die begrooting aan plaatselijke inkomstenbelasting zou moeten worden opgebracht, welk be drag dan eenzelfde vermindering zou kunnen ondergaan. Bij de behandeling der begrooting is der commissie echter duidelijk gebleken, dat ook bij B. en W. bij het samenstellen der begrooting de gedachte heeft voorgezeten, om de begrooting niet liooger op te voeren dan hoogst noodzakelijk was. Waar bovendien, zooals U blijken zal de groote posten van uitgaaf ge vorderd worden door rente van de leeningen ten laste der gemeente en aflossing daarop bij het aangaan der leeningen vastgesteld, aan kosten van gemeente huishouding, politie, crisis uitgaven in het belang der volkshuis vesting, onderhoud der scholen enz., bedragen waarop geen vermindering kan worden voorgesteld, daar zal het U duidelijk zijn, dat de commissie niet met ingrijpende voorstellen kan komen. Toch wenscht zij ten aanzien van de plaatselijke belastingen te komen met het voorstel om niet over te gaan tot heffing van de belasting wegens gebouwde of ongebouwde eigendom men en aanhoorigheden, die gelegen zijn in bepaalde gedeelten der ge meente (z.g. lichtbelasting). Als opbrengst dezer belasting wordt toch op de begrooting uitgetrokken een bedrag van slechts f6500,—. Voegen wij daarbij den grooten om slag en vele werkzaamheden aan de heffing en inning dezer belasting ver bonden en nemen wij daarbij in aan merking, dat uit de belasting naar het inkomen toch reeds een bedrag van f 247500.moet gevonden worden en een verhooging van dit bedrag met f.6500.haars inziens absoluut geen bezwaar kan opleveren, daar durft de commissie U vol vertrouwen dit voor stel doen. In verband hiermede heeft de com missie ook nog stilgestaan bij de vraag of het overweging verdient opcenten te heffen op de hoofdsom der vermo gensbelasting. In het algemeen en op pervlakkig beschouwd kon de commis sie zich wel vereenigen met dat denk beeld, zonder zich bij latere eventueel door B. en W. in te dienen voorstel len, door de uitspraak in dit rapport gebonden te achten. De heffing van opcenten op de hoofd som der vermogensbelasting toch zal nauw verband houden met de progres sie in de plaatselijke belasting naar het inkomen. Bij een sterke progres sie zouden degenen, die in de hoogere klassen vallen en veelal dezelfde zijn, die ook in de vermogensbelasting zijn aangeslagen, zoodanig getroffen worden, dat het gevaar, dat deze per sonen de gemeente verlaten al be hoeft de vrees daarvoor nu niet over dreven te worden toch niet geheel denkbeeldig is. Waar de commissie niet over vol doende gegevens beschikte, acht zij zich niet bevoegd om daaromtrent met een geargumenteerd voorstel te komen, maar verzoekt zij U te zijner tijd aan dit punt de noodige aandacht te wijden. Betreft dit de hoofdzaken, ten aan zien van de navolgende punten meent zij het volgende te moeten opmerken. INKOMSTEN. Ad. 15. De commissie meent, dat bij voldoende controle en het plaatsen van een hek of andere afsluiting, waar door van de losplaats geen gebruik kan worden gemaakt, zonder dat de gemeente daarvan kennis draagt, uit dezen post meer kan gehaald worden. Ad. 33. Mede in verband met het stichten van bijzondere scholen te Soes- terberg acht de commissie hetgewenscht eventueele uitkeeringen krachtens artt. 86 en 104 voor memorie uit te trekken. De commissie stelt voor om vóór 42a eventueele bijdragen van het Rijk in de steunverleening aan uitgetrokken BAARN BU88UM LAREN SOEST' BEHANDELEN ALLE

De Soester | 1921 | | pagina 1