1 i Soest er Courant voor Soest en Omgeving s- en Versfliijnt eiken Zaterdag. „Kin" i. DE JONG, Kerkpad Zuid 55, Soest HULP VOOR RUSLAND Centrale Grediet- en Landbouwbank Rentevergoeding voor Deposito's 1! i nm G. Schaap Huis- en Decoratieschilder Soest - Van Weedestraat 37 isiHra,<=reaiHrs!EiEi!i2ïsisiH„ isf~ LA PORTE-& C° BANKZAKEN No. 11 TIENDE JAARGANG Zaterdai II Maart 1922 Adres voor Administratie en Redactie Vrtu Wcedestraat 7. Advertentie» worden ingewacht totVvjjdags vooriuiddags 9 uur, b(j den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 8 uur. DE STER Van i - regels 75 ct. Fllfce regel rueer 15 d< Grooto leioiis naar piasteruir.it/:. Bii abuD iut grooco korting. AbonnementspriJo .40 cent per kwarfaa' Uitgever G. v. d. BOvENKAMP Soestdijk Buitenland. OVERZICHT. De volgelingen van de Valera in Zuid-lerland houden zich niet aan de voorwaarden van de gesloten wapen stilstand. Volgens een Reuter bericht zijn driehonderd man van het lersche- republikeinsche leger 1.1. Zondag Li merick binnen gevallen en hebben er de voornaamste hotels bezet. De toe stand schijnt vrij ernstig, al hebben de opstandelingen de politiekazernes en het kasteel, welke bezet zijn door troepen, die vóór de lersche Vrijstaat zijn, tot heden ongemoeid gelaten. De Engelsche troepen, die nog te Limerick zijn, patrouilleeren in ge pantserde auto's door de stad, om een botsing tusschen beide partijen zoo mogelijk te voorkomen. De kabinetscrisus in Engeland is nog niet definitief opgelos^ hoewel de meeste dagbladen van oordeel zijn dat Lloyd George voorloopig zal aan blijven. Op eene vergadering van conservatieven in de Carlton-Club, legde Balfour eene belangrijke ver klaring af betreffenden den binnen- landschen politieleen toestand. Zonder de coalitie van conservatieven en li beralen, zoo zeide hij, zou de oorlog nooit gewonnen zijn en ook nu nog na den oorlog was de samenwerking der partijen onmisbaar. Daarvan lever de de lersche kwestie het bewijs, evenals de oplossing van de geschillen met Egypte, dat thans zijne onafhan kelijkheid heeft. Ook voor de buiten- landsche politiek is de coalitie voor loopig onmisbaar, en hij geloofde niet, dat eenig partijleider het Engelsche volk over zoovele moeilijkheden zou hebben heengeholpen als Lloyd Ge orge gedaan heeft, dien hij een der grootste figuren in de geschiedenis der wereld noemde. Deze lofrede van den conservatieven Balfour op den van huis uit liberalen Lloyd George zal niet nalaten grooten indruk te maken. Lloyd George zelf heeft zich, om rust te nemen, teruggetrokken in zijn geboorteplaats in Wales, doch men verwacht, dat de verzekeringen van trouw, die hij van bijna alle zij den ontvangt, hem in staat zullen stellen, om aan te blijven en de be langrijke rol op de conferentie te Ge nua te vervullen. De conferentie is nu definitief vast gesteld op 10 April, daar ook de nieuwe Italiaansche regeering dien da tum heeft goedgekeurd. Bij de opening der Leipziger Messe heeft Ebert, de President van Duitsch- land bereid is, om op de conferentie te Genua oprecht en eerlijk mee te werken, om tot eene internationale overeenstemming te komen en de groote kwestie op te lossen, hoe aan de wereld den waren vrede te brengen UIT ONZE VROEDSCHAP. De laatste Raadsvergadering werd dooi den Heer Foeken ingezet met een antwoord op de rede van den Voorzitter, waarop deze weer een kort bescheid gaf. Wij hebben alles volledig opgeno men, zoodat hierover de lezers zelf kunnen oordeelen. Het voornaamste punt van de groote agenda was de nieuwe belastingrege ling, waarover wij niet veel willen zeggen. Wij meenen den Raad, maar vooral ook de commissie, nu eens een pluimpje te-, moeten geven, want wer kelijk ze hebben zich ditmaal uitge sloofd en iets goeds tot stand gebracht. De zaak is thans zoo in elkaar ge zet dat, hoe meer men verdient, hoe grooter het percentage is, dat naar den ontvanger moet worden gebracht Alzoo een progressieve heffing. We laten hieronder een voorbeeld volgen Voor de kleine inkomens beteekent dit een zeer groote vermindering. Zoo als het was leek 't ook nergens op. De heffing wordt nu Belastbaar Inkomen Te betalen f 100 f 500 f 1000 f 2000 f 3000 f 4000 f 5000 f 6000 f 7000 f 8000 f 9000 boven f 9000 f 333.25 van het meerdere. Voor het belastingjaar 1922-23 wor den deze bedragen verdubbeld. Een nieuwe R. K. Vereeniging tot f 2. - f 10.60 f 22.60 f 50.05 f 81.50 f 116.30 f 154.35 f 195.30 f 238.80 f 284.80 f 333 25 en 5 pCt, bestrijding der Tuberculose vroeg om subsidie, doch werd finaal van de hand gewezen. Waarom hier weer door verdeeldheid versnippering van kracht? Ook de R. K. leden stemden tegen en dat strekt hun tot eer. Er is één Vereeniging voor dit doel, waarvan alle doctoren lid zijn, laat die Vereeniging haar volle kracht ont plooien. Op het voorstel tot het bouwen van een Brandspuithuisje werd nog geen besluit genomen De Heeren Besselsen en Foeken hadden hiertegen bezwaren, en waren van oordeel dat het mis schien niet noodig was. In de vol gende vergadering zullen we hierover meer hooren- Bij de rondvraag hebben eenige leden hun hart nog eens gelucht. De heer Besselsen begon over de nieuwe tafel in de Raadzaal; hij had vernomen dat deze tafel f 1000 had gekost, ter wijl bovendien de gemeente-timmer man er geen uurtje aan gewerkt heeft, maar dat ze door een ander was ge maakt. W ij hebben ook zoo iets verno men, men zegt zelfs dat deze tafel niet in Soest is gemaakt, omdat men hier zoo iets niet maken kan. Als er dan nu nog geen timmerman in deze gemeente is, die een tafel kan maken, laten ze dan de heele Nijver heidsschool maar opdoeken. Van de zijde van B. en W. werd de verzekering gegeven, dat de tafel dat bedrag niet kost. Hoeveel ze heeft gekost werd echter ook niet gezegd. Ook waren de Heeren Besselsen en van den Broek slecht te spreken over het feit, dat de gemeente-architect voor particulieren werkt, doordat hij de plannen voor den bouw van onder wijzerswoningen had uitgewerkt. Het bleek echter dat B. en W. daar toestemming voor hadden gegeven, die 't niet zoo erg vonden, terwijl de Heer Rietveld het schande vond, om daarover zelfs te spreken. De Heer v. d. Broek was van mee ning dat, als zulke handelingen door den Raad zijn verboden, B. en W. niet het recht hebben zulks toch toe te staan een redeneering waartegen weinig te zeggen is. Officieel Verslag van het verhandelde in de spoed- eischende vergadering van den Raad der gemeente Soest, op Dinsdag 28 Februari 1922, des nammiddags 7 uur. Voorzitter: Mr. Dr. J. A. A. H. de Beaufort. SecretarisJ. G. A. Batenburg. Tegenwoordig de Raadsleden S. F. Besselsen, P. van den Breemer, D. van den Broek, H Butzelaar, T. Butzelaar,' A. O. Dammers, A. Endendijk, P. C. W. Foeken, G Hilhorst, C. F. W Rietveld en M. Scheffer. De vergadering wordt met gebed geopend. De Voorzitter deelt mede de leden tot eene vergadering spoedeischend bijéén geroepen te hebben tot het be noemen van een Hoofd aan de in aanbouw zijnde Openbare Lagere School aan de Beetzlaan, teneinde hem, dit benoemd wordt, de gelegenheid te geven vóót 1 Maart ontslag te vra gen tegen 1 April a.s. De heer Hilhorst vraagt in het ver volg bij het kiezen van het uur der vergaderingen rekening te willen hou den met het houden van Godsdienst oefeningen, aangezien sommige der leden daaraan nu niet kunnen deel nemen. De Voorzitter antwoordt daarop daaraan niet gedacht te hebben wegens het spoedeischende der vergadering, doch zegt toe in het vervolg met deze omstandigheden rekening te zullen houden. 44. Onderwijs. Benoeming hoofd O. L. School Beetzlaan. Daarna stelt de Voorzitter het eenige punt der agenda aan de orde Benoeming Hoofd der Openbare Lagere School aan de Beetzlaan. De voordracht in overleg met den Inspec teur opgemaakt, luidt N. J. Knapper, te Hilversum M. M. var Wely, te Hilversum. A. Arkelbout, te Bussum. De heeren Hilhor^ en Rietveld vor men het stembureau. Uitgebracht worden 11 stemmen, waarvan 8 op den Heer van Wely, en 3 op den Heer Arkelbout, zoodat de Heer M. M. van Wely te Hilver sum is benoemd. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Ingezetenen van Soest, het zal U .^getwijfeld uit de berichten in de bladen bekend zijn dat zonde; de grootste inspanning van allen, die tot steunen in staat zijn, in Rusland een bevolking van millioenen zal verhongeren. Prof. Nansen heeft onlangs te 'sGravenhage een aangrijpend beeld gegeven van de ellende in het Russische hongergebied, dat twee maal zoo groet is als Frankrijk en bevolkt wordt door 20 a 30 millioen zielen. Bij zulk een ontzettende ramp moeten wij niet vragen naar de oorzaak en alle politieke overwegingen ter zijde stellen, maar alleen ons menschelijk gevoel laten spreken. De Nederlandsche Regeering en Volksvertegenwoordiging hebben gemeend dat het niet geoorloofd was met het oog op onzen finan- cieelen toestand, 's iands schatkist aan te spreken met het doel de hongersnood in Rusland te helpen lenigen, doch de Regeering heett bij monde van den Voorzitter van den Ministerraad verklaard, dat het haar hoogst aangenaam zou zijn als particulieren geld of goederen beschikbaar stellen voor de noodlijdenden in Rusland en dat zij het hare zal doen om particuliere pogingen te steunen. Hoewel in onze gemeente reeds een inzameling heeft plaats gehad voor bovenbedoeld doel, welke echter betrekkelijk weinig heeft opgebracht, hebben ondergeteekenden gemeend het initiatief te moeten nemen tot het houden van een coilecte, welke in den loop der volgende week zal plaats hebben. Wij richten tot alle ingezetenen van Soest, die iets te missen hebben het dringend verzoek hunne gaven gereed te houden. DF BEAUFORT, Burgemeester. A. ENDENDIJK, Wethouder. P. VAN DEN BREEMER, Wethouder. J. BATENBURG, G emeente Secretaris. Publicatie. Burgelïjfce Sïarsei. BEKENDMAKING. Ik breng ter openbare kennis, dat met de Italiaasche Regeering eene re geling is getroffen, krachtens welke, met ingang van 1 April a.s., de weder- zijdsche onderdanen naar het andere land zullen kunnen reizen alleen in het bezit van een geldig paspoort, derhalve zonder visum van het land van bestemming. Soest, 9 Maart 1922. De Burgemeester van Soest, DE BEAUFORT. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van A. Tammer, om Vergunning tot het op richten en in werking hebben van een brood-, beschuit- en banketbak kerij in het perceel, kadastraal bekend in sectie E, nos., 347 en 697. dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van W. J. Kuijer, zulks met intrekking van zijn verzoek van 18 Januari 1922, om ver gunning tot het oprichten van eene Stoomwasscherij met toebehooren, waarin een stoomketel van 30 M:| ver warmd oppervlak en een machine van 20 P. K., op het perceel, kadastraal bekend in sectie H, no 915. Op Donderdag 23 Maart a s., des voormiddags 10 uur, zal ten Gemeente huize gelegenheid bestaan om be zwaren tegen de inwilliging van deze verzoeken in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde 'tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake inge komen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Soest, 9 Maart 1922. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. BATENBURG. DE BEAUFORT. STRAATVERLJCHTING. Klachten over het niet branden van straatlampen, dienen te worden inge bracht aan het Politiebureau (Raadhuis) en niet aan het Electriciteits-bedrijf. Soest, 10 Maart 1922. Burgem. en Weth. van Soest, Secretaris, Burgemeester, J. BATENBURG. DE BEAUFORT. GeborenAdrianus Johannes z.v. J. J. M. Brouwer en van J. J. P. Ver- hagyn Maria Hendrika d.v. J Jansen cn ;'ui"i K. Willemstijn. Elicabcth Sophia d.v. J. van den Deijssel en van M. Grift. Wilhelmina Johanna d.v. W. Sukel en van G. van Bekkum. Ondertrouwd Geen. Getrouwd Geen. Overleden Geen. Bracjexoncfiera. ZUIGELINGEN-BESCHERMING. Over Kindermeel. In eene pas uitgegeven brochure van Dr. E. Gorter, Lector a d Rijks- Universiteit te Leiden wordt gewezen op het gevaar van onoordeelkundige voeding met kindermeel aan zuige lingen, zonder den geneesheer te raad plegen. Hij waarschuwt, omdat in velerlei toonaarden de gelijkwaardig van dit voedsel met Moedermelk wordt ver kondigd. En menige Moeder gelooft stellig dat kindermeel de borstvoeding geheel vervangen kan. Dit nu, wordt in de brochure van Dr. Gorter terdege weerlegd. Op het misleidende in de reclames voor Kindermeel is den handelaren reeds gewezen, en velen hebben 't gevaar hiervan voor 't kind ingezien, en hunne reclames gewijzigd. Zoolang de voorraad strekt, is deze brochure gratis verkrijgbaar a. h bureau van dit blad Zij wordt gratis beschikkaar gesteld door den Ned. Bond voor Bescher ming van Zuigelingen. Maart 1922. E. v. d. W Correspondentie. Mevr. v. d M Soest. Uw inge zonden stuk moest tot het volgende nummer blijven liggen. Dtïi Heer I. Soest Eveneens moest Uw ingezonden stuk een week worden uitgesteld. Plaatselijk Nieuws. Op het politiebureau zijn op werk dagen tusschen voorm. 9 10 uur te rug te bekomen de volgende gevonden voorwerpen1 pet, 1 huissleutel, 1 lorgnet in etui, 1 schort, 1 sierspeld, 4 paar kousen, 3 paar sokken, 1 blouse, 1 geldstuk en een zilveren broche. Laanstraat 2, Soestdijk Beleefd aanbevelend. 1 jaar fixe 5 pCt., 6 maanden 4'^ pCt. 3 maanden 4 pCt Dadelijk opvorderb. 3F-2 pCt. Rente gaat in den dag na storting. Wij verwijzen onze lezers naar een advertentie in dit blad, omtrent de aangifte voor leerlingen der Bijz. O. L. School aan de Spoorstraat. Donderdag 16 Maart a s. zal in de Zaal van Hotel „Bellevue" een lezing worden gehouden door den Heer W H. Meursing, Onderwerp: „Het Men schelijk Leven in het Licht der Theo- sophie". Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de advertentie iri dit blad. Alhier is opgericht een Chr. Gym- nastiek-Vereeniging onder den naam „Simson". Zie voor bijzonderheden de adver tentie' in dit blad. Donderdagmiddag 2 Maart heeft het Bestuur der Wijkverpleging van wege de Ned. Hervormde Gemeente te Soest in het Wijkhuis officieel afscheid <;e- nomen van Zuster Belia Wenzel, die wegens a.s. huwelijk de gemeente gaat verlaten Ds. Brans sprak als Voorzitter van het Bestuur een woord van dankbare waardeering, voor 't geen zij als Dia- kenes-verpleegster in deze Gemeente heeft verricht. Gelijk de naam aanduidt, dat dienen van anderen het beginsel van haar arbeid moet wezen, is zuster Wenzel daarin getrouw geweest toi tevreden heid van het Bestuur, en tot een zegen van vele kranken en hulpbehoevenden in Soest De verpleging heeft haar tijden van De op 1 dezer gehouden vergadering van de A. R. Kiesvereeniging „Nederland Oranje" alhier, had ten doel verschillende zaken van gemeentebelang te bespreken, waartegen in onze gemeente nogal critiek wordt geleverd. We zijn niet eigenwijs genoeg, zooals de Voorzitter in zijn inleidend woord het uit drukte, om te zeggen dat wij geen fouten maken. Waar dan ook in deze vergadering gelegenheid gegeven zal worden tot be spreking, wordt opbouwende critiek verwacht. In den lande om ons heen wordt gezien, wat afbrekende critiek teweegbracht. De eerste spreker was wethouder Endendijk, die gemeentewerken en onderwijs behandelde. Verschillende in den Raad behandelde zaken met betrekking tot beide genoemde onder werpen liet fiij de reveu passeeren. Het eerste punt waarop spreker wees en dat van groot belang is, is de onderwijskwestie. Door de leden der S. D. A. P. is deze zaak op alle manier besmet om hun voortreffelijkheid te laten uitkomen. De echte bezuinigings manieren (trouwens, daar zijn ze bekend voor) die alles zoo eerlijk mogelijk willen behande len, als ze eerst alles opgeëischt hebben voor zich zelf. Hun leuze is: „Wat van mij is, is van mij. en wat van jou isis ook van mij". Propaganda maken voor een Christe lijke school door ons, is zoo ongeoorloofd om de kosten, maar zelf een heele omgeving afloopen met een lijst om handteekeningen te .verzamelen voor ouders, die voor het meerendeel uitstekend tevreden waren met het onderwijs, dat hun kinderen ontvingen, om zoodoende een openbare school er bij te krijgen, die geen f 22000.00 maar f 45000.00 kost, dat moeten de belastingbetalers toe juichen, want dat is voor de school, waar aan de natie gehecht is, „de school". Dat de Heeren ijveren voor de openbare school is hun recht, maar laten zij dan ook erkennen, dat wij als gelijke burgers, ook de door de wet toegekende gelijkheid van onder wijs voor ons opeischen moge. In dezelfde vergadering, waarin een crediet voor een bijzondere U. L. O. wordt toegestaan, moest ook uitspraak gedaan worden voor een open bare U. L. O. Dit is dan ook geschied en na herhaalde oproeping en persoonlijke propa- De boomen zijn in rust De spuittijd is genaderd Vraagt prima oplosbare zonder bezinksel, voor 't bestrijden Uwer plantenparasieten en H Desinfectie Uwer veestallen en hoenderhokken in elk kwantum verkrijgbaar Vraagt gratis geillusstreerde Brochures. Pepoi M.V. Utrecl-atsei-te AsphalHabriek zorg gehad, ziekte of andere oorzaken gaven in voorafgaande jaren aan het Bestuur telkens zorgeiT om van de noodige Zusterhulp voorzien te zijn, doch de laatste acht jaren, is er een rustige samenwerking van Ziteter en Bestuur geweest, die de verpleging van de Ned. Herv. Gemeente waar deering van velen heeft doen ver werven. Een stoffelijk bewijs van erkente lijkheid werd namens het Bestuur aan Zuster Wenzel geschonken, waar bij de beste wenschen voor haar ver dere levenstoekomst werden geuit. ganda van de voorstanders van openbaar onderwijs kwam het verassende resultaat, dat men liet niet noodig vond, aangezien er maar 6 leerlingen waren. Maar dit was toch geen reden om te toornen tegen de Chr. U. L. O. en nu te spreken alsof het niet noodig was en te duur. enz. enz. Toen het de Openbare U. L. O. gold was er een dringen en doorzetten zelfs op een plaats, waarvan door hem zelf moest erkend, dat ze niet geschikt was: nu de Chr. U. L. O. op een zeer geschikte plaats staat, konden de kin deren nog wel naar Baarn gaan. Deze dingen moet het publiek weten omdat spreker zijn houding tegenover het openbaar onderwijs gaarne laat beoordeelen door hen, die dat kunnen beoordeelen en weten, en hij twijfelt niet of 't zal meevallen. Verzoeken van Schoolbesturen, welke voldeden aandeeischen der wet, werden welwillend ontvangen, maar critisch beschouwd en eerst na overleg met BAARN BUSSUM LAREN SOEST BEHANDELEN ALLE

De Soester | 1922 | | pagina 1