deeden, an Co. 't Gooi-Utrecht de Noord-Srabantsche Schoenhande 1 belmagazijn opste adres. antls Credietbank Begrafenisonderneming 1. FUGERS, Kerkstraat 3. Bnis-Ondern. Soest iren, Lakken en Vernissen Soester Co 11 ra 111 voor Soest eii Omgeving i\ieuws- en Advertentieblad. Verschijnt eiken Zaterdag. Kohier van den Hooldelijh Omslag TUINSLANG AdresMielisÉstraat 16 (lamberg) Heeren-, Harre- en Kinderartikelen Oarejaponnsn an CQStuumrokken /liddelwijkstraat 18 in en Hekwerken en Varkensslagerij Officieel Verslag H. VAN SITTERJr. - Soestdijk destraat 7a. 1 toren te. orh. H. Geubbels tak-Artikelen. G. BRINKER ïetljes, Kussen de en Cretonne ïpen-Kappen, JAPAN- EN CHINA-MATTEN Centrale Crediet- en Landbouwbank Rentevergoeding voor Deposito's Donderdag 25 Mei a.s 2 uur op Hef H.E. Terrein Concurrentie Onmogelijk i „DB ZON" Lbankzaken N. J. VAN EE. pCt. es^ing 4'2 pCt. 3'2 pCt. 2 pCt. lenhoffstraat 58. Tel. 97 E-RW1ELEN kunstmeststoffen artikelen steeds tegen concur- e prijzen bij EOD. WAGNER es, Veenh.sfr. 42 Vieeschwaren, leveren Wij leveren steeds 't tegen de LAAGSTE prijzen VERKOOPHUIS A. BENNING GROOTE VOORRAAD Soest - Van Weedestraat 37 1 jaar fixe 5 pCt., 6 maanden 4'ja pCt. 3 maanden 4 pCt Dadelijk opvorderb. 3^2 pCt. G SCHOENWERSt Bruim, Gr'ifs en Witlinnen OAÜIESSCHOËNTJES 1 G g g g G G :<5 G G •e g G G G G attentie Dames H. WIEENK LA PORTE C« sj sisi öiïHJSJSJfs/s Aanbevelend, IOKT EN OMSTREKEN tacliap Soest No. 21 TIENDE JAAKUANt» Zaterdag 20 Mei 1922 OEDISEB VOOR SOEST i. HAKS, Tel. 2-37 .WERF, Directeur. arden aangenomen bij den koster L. RA- rt voorUeen bronvanrfeluK EFOON 141. ARDEN en J. Arend W1ERSMA. istraat 8, Tel. 86, Soest geheel Nederland per trein en per auto, ematie enz. TELEFOON 121 Verfwaren, Glazen deurplaten, Ven- ne Teer, Koolteer, Paraflnlak, Kwas- jlwerk, Sponsen, Zeemleer en t vervaardigen van alle soorten model en teekening Prima Referentiën. BAKKERSWEG 3 eering, tegen lagen prijzen, bij t 47a Soestdijk- zijn artikelen van vertrouwen De Drogisterij van Steenhoffstraat 58 een van volkomen zuiverheid, prima kwa- kundige samenstelling, eer, Carboleum, Zoutzuur. iESCH tegen sterk concurreerende prijzen van mijn verschillende fijne sigen fabrikaat. Beleefd Aanbevelend, M. DE VRIES. Adros voor Administratie en Redactie: Van WeedcMtraait 7 Advortontiön wordon ingewacht totViilUuiri; voonuiddags 9 uur, bü den Uitgever, ingezonden stukken tot Dinsdagavond 8 uur. DE SOESTER I) VIHTE TI EN Van 1—5 regolw 75 et. Elke regel meer 15 ct •Jrooto lettors naar plaateruimte. BU abonnement groote korting. Abonnementsprijs 40 cent per kwartaal Uitgever O. v. d. BOVENKAMP Soestdijk F. C. Kuy per straat 3 en 5 - Soestdijk Groote keuze in Galanteriën, Speelgoederen, Luxe- en Huishoudel. Artikelen, Matten, Karpetten, kleine Meubelen, Kinderwagens, Rieten Stoelen enz. enz. Aanbevelend S. A. OLIJVE. van het verhandelde in de Openbare Vergadering van den Raad der gemeente Soest, gehouden op Vrijdag 12 Mei 1922, des namiddags 2 uur. Voorzitter Mr. Dr. J. A. A. H. de Beaufort. Secretaris J. G. A. Batenburg. Tegenwoordigde Raadsleden S. F. Besselsen, P. van den Breemer, D. van den Broek, H. Butzelaar, T. Butzelaar, A. Endendijk, P. C. W. Foeken, G. Hilhorst, C. F. W. Rietveld en M Scheffer. Afwezig de heer A. O. Dammers. 60. Notulen. Vaststelling van de notulen der vo rige vergadering. Bij het onderwerp „aankoop van brandbluschmateriaal" heeft de heer Foeken gesproken over het in vervolg aangeven van de dekkingsposten, en met van dekkingskosten, terwijl onder punt 46 „bouw brandspuithuis met werkplaatsen" verzuimd is op te nemen dat Spreker nota neemt van de ver klaring van Burgemeester in Wethou ders, dat het niet de bedoeling is meerdere arbeiders aan te stellen. Behoudens deze opmerkingen wor den de notulen van 31 Maart vastge steld. 61. Comptabiliteit. Vaststelling van een besluit tot wij ziging der begrooting 1921. Een aangeboden ontwerp-besluit tot wijziging der begrooting van inkomsten en uitgaven dienstjaar 1921, wordt vastgesteld hierbij wordt tevens be handeld het volgend voorstel van Bur gemeester en Wethouders Bij besluit van den Raad dezer gemeente dato 25 Juli 1922 werd een verordening vast gesteld tot heffing van eene zoogenaamde Verlichtingsbelasting. Deze heffing werd goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 7 Januari 1922 No. 9. Op de gemeente-begroo ting voor het dienstjaar 1921 werd als op brengst dier belastfng een bedrag van f 2600.— geraamd. Ons College zou dus gerechtigd en verplicht geweest zijn om aan vorenge noemd Raadsbesluit uitvoering te geven. Evenwel is die uitvoering nog door ons opgeschort, aangezien wij de hoop koester den, dat de ontvangsten over dienstjaar 1921 van dien aard zouden zijn, dat de uitgaven daardoor gedekt zouden worden. Tot onze groote voldoening kunnen wij Uw College mededeelen, dat wij in onze verwachting niet teleurgesteld zijn en dat op verschillende posten zooveel meer ont vangen is dan geraamd was, dat daardoor niet alleen verschillende hoogere uitgaven kunnen gedekt worden, doch dat bovendien de verlichtingsbelasting niet behoeft geheven te worden. Dientengevolge stellen wij U beleefd voor de voormelde verordening tot heffing eener Verlichtingsbelasting in te trekken, waartoe wij U bijgaand ontwerp-besluit ter vaststelling aanbieden. Overeenkomstig dit voorstel wordt vastgesteld een besluit tot intrekking van de verordening op de heffing van een verlichtingsbelasting, vastgesteld bij besluit van 25 Juli 1921, en goed- t gekeurd bij Kon. Besluit van 7 Jan. 1922. 62. Comptabiliteit. Eveneens wordt vastgesteld een ontwerp-besluit tot het doen van af- en overschrijving op de begrooting 1921. 63. Comptabiliteit. Voorts wordt nog vastgesteld een ontwerp-besluit tot het beleggen van een bedrag van zoo na mogelijk f 1000.— door aankoop van 6, 61/» of 7°/o obli gaties van gemeentelijke geldleeningen, uitgenomen van leeningen ten laste der gemeente Soest. 64. Onderwijs. Vaststelling van een besluit, waarbij aan enkele onderwijzers aan het her- halingsonderwijs eervol ontslag wordt verleend. Wegens opheffing der betrekking bij het herhalingsonderwijs wordt aan de heeren G. H. Veenstra en J. Wouden berg en de dames M. H. E. Brinkgreve en P. M. Harzing eervol ontslag ver leend uit hunne betrekking bij genoemd onderwijs, welk ontslag geacht wordt te zijn ingegaan op 1 Januari 1922. 65. Verkiezingen. Vaststelling van- een besluit tot aan wijzing van plaatsen, waar de stem bureaux gevestigd zullen worden. Overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders worden de volgende plaatsen aangewezen, in district 1 een lokaal in het gemeentehuis, in district 11 een lokaal der O. L. School (Kerkebuurt). in district III een lokaal der Engen- daalschool in de Boschstraat, in district IV een lokaal der O. L. School, Beetzlaan. in district V een lokaal der O. L. School, Soesterberg. 66. Verkiezingen. Benoeming van leden en plaatsver vangende leden der stembureaux. Gelijk bekend, worden in dit jaar de ver kiezingen gehouden van leden van de Twee de Kamer der Staten-Generaal, terwijl in 1923 die van leden der Provinciale Staten en van den Gemeenteraad zullen plaats hebben. In verband daarmede zullen door uwe vergade ring benoemd moeten worden de leden en plaatsvervangende leden der 5 stembureaux in deze gemeente. De benoeming dier leden geschiedt vol gens de wijziging der Kieswet bij de wet van 24 Dec. 1921, St.bld. 1380 voor den tijd van vier jaren, waaruit volgt dat de beide verkiezingen in 1923 mede ten overstaan van de thans benoemd wordende stembureaux geschiedt. Mede ingevolge genoemde wijziging be staat elk stembureau uit drie leden, waarvan één voorzitter is, terwijl daarin tenminste 2 plaatsvervangende leden worden benoemd. De Burgemeester is voorzitter van het stem bureau van het eerste of eenige stemdistrict zijner gemeente, zegt art. 59 der Kteswet. Wij dragen U de volgendepersonen ter benoeming voor: District 1 (Gemeentehuis) LedenG. Hilhorst Azn. G. J. van Vleuten, pl. v. voorzitter: A. O. Dammers lid J. H. J. dit Saar lid Mevr. de Beaufort-v. Lijnden DistiKH l (school Kerkebuurt) Voorzitter: P. v.d. Breemer Lid S. F. Besselsen Lid P. C. Groot pl. v. voorzitter G. H. Veenstra lid T. Butzelaar lid Mej. v.d. Broek-Gerritse District 3 (Engendaalschool) VoorzitterP. C. W. Foeken Lid C. F. W. Rietveld Lid H. Butzelaar pl. v. Voorzitter: J. v.d. Flier lid J. J. A. de Koning lid Mevr. Lekkerkerker District 4 (Openb. School Beetzlaan) Voorzitter: A. Endendijk Lid D. v.d. Broek Lid H. Bossert pl. v. Voorzitter: R. Schuuring lid L. de Bondt lid Mej. Ortt District 5 (Openb. School Soesterberg) Voorzitter: M. Scheffer Lid F. M. Alberda Lid J. H. Benschop pl. v. Voorzitter: J. Woudenberg lid E. Legemaat lid Mej. van Son. Tevens stellen wij U voor het presentie geld te bepalen op f 5.— voor hen die als leden fungeeren, en op f 2.— voor de plaats vervangende leden, en in verband daarmede te bepalen dat ververschingen etc. komen voor rekening van de benoemden zelf. De heer Foeken vraagt of de stem bureaux een weerspiegeling geven van de politieke partijen, zoo ja, dan laat hij een zacht protest hooren dat geen enkel Chr. historische als hij alleen op de voordracht voorkomt. De heer Endendijk antwoordt daar op, dat getracht is uit alle groepen vertegenwoordigers te nemen, gelijk dan ook uit de voordracht blijkt. Aan het bezwaar van den heer Foe ken wordt door een kleine wijziging 'n de voordracht, alsnog tegemoetge- nomen. Afgescheiden van het Chr. historisch bezwaar, wil de heer Van den Broek hulde brengen aan Burgemeester en Wethouders voor de democratische wijze waarop zij deze zaak behandeld hebben, met name om in de stembu reaux ook vrouwen te benoemen. Tot stemming overgaande, worden de voorgedragen personen met inacht-_ neming van de aangebrachte wijziging bovenbedoeld, met algemeene stem men benoemd. De benoemde leden van den Raad verklaren allen hunne benoeming te aanvaarden. 67. Arbeidsbeurs. Benoeming van een Voorzitter van de Commissie van Toezicht op de Arbeidsbeurs. In de vacature B. F. A. Mikx, wordt met 9 stemmen benoemd de heer A. F. C. Kuijperstraat 4. - Tel. 56. in alle maten, vanaf 35 cents DEURMATTEN ALLE MATEN EN PRIJZEN. KERKVOOGDEN der NEDERL HERV. GEM. te SOEST brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het voor het dienstjaar 1922 in hunne vergadering van VRIJDAG 19 MEI j.l. is vastgesteld en vanaf MAANDAG 22 MEI TOT EN MET MAANDAG 5 JUNI ter inzage zal liggen in de Consistoriekamer eiken werkdag van des namiddags 2—6 uur. Eventueele bezwaren kunnen gedurende deze 14 dagen schriftelijk wor den ingediend aan het adres van den president Kerkvoogd. Endendijk. Een stem was in blanco uitgebracht. De lieer Endendijk neemt zijne benoeming aan. 68. Comptabiliteit. Vaststelling van besluiten tot het aangaan van kasgeldleeningen. De desbetreffende aangeboden ont werpbesluiten tot het aangaan van kasgeldleeningen, worden zonder hoof delijke stemming of debat vastgesteld. 69. Eigendommen-Huur. Behandeling van het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het huren van een terrein nabij het station Soest, voor opslagplaats. Onder overlegging van een concept-over eenkomst, inzake het huren van een opslag plaats voor grond op het stationsemplace ment te Soest, stellen wij U voor genoemde overeenkomst met de Maatschappij tot ex ploitatie van Staatsspoorwegen aan te gaan. De kosten zullen bestreden worden uit den post onderhoud van wegen. Na een opmerking van den heer Scheffer omtrent de in het contract voorkomende bepalingen ten aanzien van de omrastering van het terrein en de te betalen vergoeding aan spoor- vrachten, stelt de heer Endendijk voor deze zaak nog eens nader te onder zoeken en thans aan te houden, waar toe wordt besloten. 70. Vleeschkeuringswet. Behandeling van het voorstel van Burgemeester en Wethouders, inzake uitvoering der Vleeschkeuringswet en het in verband daarmede vaststellen van a. eene verordening regelende de keuring. b. eene instructie voor den veearts- keurmeester, en c. eene instructie voor den hulp keurmeester. d. eene instructie voor den ambte naar met de herkeuring belast. De Vleeschkeuringswet berust op de ge dachte, dat vleesch, als belangrijk onderdeel van de volksvoeding, deugdelijk moet zijn. Alhoewel de wet de vleeschhygiéne een onderwerp van gemeentezorg laat, bracht zij toch een sterke inmenging van het centraal gezag, met als gevolg uniformiteit in de keuring, voorzooveel zulks mogelijk is. Ten uitvoering van een en ander zijn door ons vollege onderhandelingen gevoerd met enkele personen ten aanzien van het huren van een door hen te stichten slachtplaats met noodslachtingsgebouw. Deze onderhan delingen zijn echter afgesprongen op hunne mededeeling, dat zij wegens de vele bezwaren daaraan verbonden, afzien van den bouw eener slachtplaats. Daarop werden andere besprekingen ge voerd ten aanzien van de mogelijke stichting van een centrale slachtplaats in deze ge meente, welke besprekingen tot het resultaat hebben geleid zulks U niet te mogen voor stellen, aangezien de uitvoeving van dit denkbeeld niet zonder buitengewoon groote uitgave gepaard gaat, daar de exploitatie geen bevredigende oplossing zal geven. In dit verband hebben wij gemeend U het voorstel te moeten doen voorloopig te vol staan met de Vleeschkeuringswet uit te voeren zonder centrale slachtplaats, en de bedrijfsslachtingen te doen keuren aan de bestaande inrichtingen, en de huisslachtingen op de plaats, waar het dier zich bevind. Aangezien de slagers binnen 5 jaren na de inwerkingtreding van de wet hunne slacht plaatsen in overeenstemming moeten gebracht hebben met de voorschriften van het desbe treffend Kon. Besluit, en uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat nagenoeg alle bestaande slachterijen daardoor verbetering belooven, binnen een tijdsverloop van drie jaren definitief te beslissen of al of niet tot het oprichting van een centrale slachtplaats zal worden overgegaan, opdat alsdan vol doende gelegenheid voor de slagers zal bestaan om maatregelen te nemen, welke zullen blijken noodig te zijn. Na verloop van deze drie jaren wordt over voldoende ge gevens beschikt ter beoordeeling of het op richten eener centrale slachtplaats zonder ernstige financieeele bezwaren kan geschieden. Er blijft ons dus nu niet anders over dan U voor te stellen over te gaan tot de stich ting van een gebouw voor noodslachtingen, waartoe de gemeente volgens de wet ver plicht is, en welks stichting op zoo zuinig mogelijke wijze kan geschieden. In eene volgende vergadering wenschen wij U daaromtrent een nader voorstel te doen. Indien U zich met het bovenstaande kunt vereenigen, stellen wij U voor ter uitvoering van voormelde wet de hierbijgaande ont- werp-verordening en instructies wel te willen vaststellen. Aangezien de wet 1 Juni a.s. in werking treedt, en daarmede ook eindigt de functie van den tegenwoordigen hulpkcurmeestcr T. Zwarts, stellen wij U tevens voor de jaarwedde van den Keurmeester-veearts te bepalen op f700.—, en die van den aan te stellen hulpkeurmeemster op f2300 met 3 eenjaarlijksche verhoogingen van f 100 tot een maximum van f 2500.—. De Voorzitter deelt mee, dat Bur gemeester en Wethouders ten opzichte van de toe te kennen salarissen nog een wijziging wenschen voor te stellen, namelijk voor den Keurmeester-veearts f700.— plus f 100.voor vergoeding rijwiel, en voor den hiilpkeurmeestcr f2000.plus f 100.voor vergoeding rijwiel. De heer Scheffer leest in het voorstel, dat binnen 5 jaar de slagers hunne slachtplaatsen in overeenstemming moeten gebracht hebben met het des betreffend Kon. Besluit, doch hoe staat het dan met hen, die hunne slacht plaatsen wel naar die eischen hebben ingericht, waarop de Voorzitter ant woordt, dat er geen enkele is, die in dat geval verkeert, en dat de Raad daarom na 3 jaar heeft te beslissen omtrent het al of niet oprichten van een centrale slachtplaats. De heer H. Butzelaar zegt dat Baarn een scherpe controle uitoefent, en geeft in overweging dat ook Soest zoo han delt ten opzichte van Baarn, terwijl de heer Scheffer hetzelfde opmerkt ten aanzien van Soesterberg en Zeist. De heer Foeken heeft sympathie voor het eerste gedeelte van het voor stel, wat uitstel betreft. Aangaande het tweede gedeelte stelt de wet weliswaar strenge eischen, maar toch zou Spre ker in de gegeven omstandigheden willen wachten. Het keuren der huisslachtingen vindt hij een groote dwaasheid, de menschen zulien zich daaraan niet ziek eten de noodslachtingen moeten zeer zeker ge keurd worden, maar waarom wil men voortaan de cadavers naar een keur- lokaal vervoeren Bovendien zal dat alles een uitgave vorderen van 2a 3000 gulden, wat natuurlijk weer moet komen uit de zakken der Consumenten. Spreker verklaart niet te sympathi- seeren met die Haagsche bemoeiingen hoewel geen oppositie voerend tegen Buigemeester en Wethouders, zou hij toch tot den Minister willen zeggen dat Soest nog wil wachten. Ook de heer Hilhorst is van 't zelfde gevoelen als de heer Foeken. In plaats van bezuiniging worden er kostbare maatregelen genomen. De huisslachters zullen werkelijk veel zorgen voor eerste kwaliteit vleesch. Ook de uit nood ge slachte dieren zijn best te gebruiken, omdat dit onder goede controle staat vav,..Keurmeester en hulpkeurmeester. Daarom zou Spreker er ook niet direct op in willen gaan. De heer Besselsen is het ook eens met de beide vorige Sprekers, hoewel er toch keuring moet blijven, al gaat de tegenwoordige hulpkeurmeester weg. De heer Endendijk begrijpt, dat er protest komt tegen deze zaak. Burge meester en Wethouders staan even sympathiek tegenover deze zaak als alle inwoners van Soest, doch de Raad moet den indruk hebben, dat als ge daan wordt, wat de heer Foeken zegt, de Raad een revolutionnaire daad ver richt. Soest is reeds laat, er is reeds een reprimande gekomen. Bij verzet dezerzijds zullen er maatregelen geno men worden, en zal de gemeente in gedeeld worden bij Amersfoort, Baarn of Zeist. Wat Burgemeester en Wet houders voorstellen, is de meest voor- deelige manier en daarom ontraadt Spreker sterk eenig verzet. De heer van den Broek is op een revolutionaire daad zelf niet tegen, doch vergeten moet niet worden, dat deze wet valt onder die, welke in het belang van de volksgezondheid zijn gemaaktvoor vilders enz. is een goede controle noodig. f 2500 voor een keur meester is een heel bedrag, doch deze moet als een politieagent zijn werk kunnen verrichten. Spr. vindt het geen dwaasheid, ook niet tegenover het pu bliek. Hij vindt dat Burgemeester en Wethouders een voorzichtige en voor- deelige weg gevolgd hebben. Alleen vraagt Spreker of f 50 niet genoeg is voor vergoeding rijwiel, waarop de heer Endendijk ten bescheid geeft, dat de persoon in zijn kwaliteit van onbe zoldigd rijksveldwachter veel van zijn rijwiel zal gebruik maken. Voorts wijst Spreker er nog op, dat goed ingedacht moet worden, dat de gemeente bij Baarn of Zeist zal gevoegd worden wanneer het voorstel wordt afgestemd. Het eerste deel van het voorstel (be slissing binnen 3 jaar) wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Nadat de heer Besselsen verklaard heeft voorstander van een centrale slachtplaats te zijn, doch uit zuinig heidsoogpunt nu met het voorstel mee gaat, wordt het 2de gedeelte van het voorstel aangenomen met 6 tegen 4 stemmen (tegen de heeren Hilhorst, Rietveld, H. Butselaar en Foeken). 71. Comptabiliteit. Vaststelling van een besluit waarbij aan Burgemeester en Wethouders mach tiging wordt verleend uit 's Rijks kas te aanvaarden eenige grond- en bcuw- credieten en deze, onder hypothecair verband,aan particulieren te verstrekken. Bovengenoemd aangeboden ontwerp besluit wordt zonder debat of hoofde lijke stemming vastgesteld. 72. Comptabiliteit-Woningbouw. Behandeling van het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verstrekken van een crediet aan de Woningbouwvereeniging „Goed Wo nen", noodig voor den bouw van 40 arbeiderswoningen, en in verband daarmede vaststellen van een besluit. Cs Rente gaat in den dag na storting. prima kwaliteit, splinternieuw, per meter, buiten gewoon billijk in prijs. Wederverkoopers rabat. Zelfs niet in andere plaatsen vindt gij in KWALITEIT eri PRIJS als het ONZE. Daarom EENS gekocht in BLIJFT gij kooper. ONS SCHOENWERK garandeerd zichzelf WIJ NOTEEREN HEDEN Prima Boxrund Heeren Rijgbottines vanaf f 7 50 Prima Jongens, Meisjes en Dames Bruine Sandalen onverslijtbaar vanaf f 3.35 Prima Dames lage Rijgmolières vanaf f6,75 Prima Gummischoentje voor Gymnastiek enz. de beste vanaf f 2.25 in de NIEUWSTE MODELLEN. Verder altijd voorraad in de fijnste Bruin, Zwart en Lakleder Onze REPARATIËN aan Schoenwerk blijven - steeds spoedig, degelijk en billijk. VAN WEEDESTRAAT 7li TELEF. 64 G G G G G G G i Manufacturen en Modemagazijn iVIclensfraaf Soest Wederom ontvangen een zeer mooie collectie tegen enorm lage prijzen. Japonnen vanaf f5.50, Costuumrokken -vanaf f 3.25. Ook bieden we U in KINDERJURKEN een zeer mooie keuze aan Komt zien of vraagt ^ichtzending. BAARN BUSSUM LAREN SOEST BEITANDEIiEN AEEE

De Soester | 1922 | | pagina 1