oester Courant voor Soest en Omgeving Nieuws- en Advertentieblad. Versriiijnt eiken Zaterdag. Joh. Kaats B.z. partij Aardappelen LA PORTE Co. I ïo. 28 Zaterdag 8 Juli 1922 Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk VERKOOPHUIS A. BENNING Wij leveren steeds 't BESTE tegen de LAAGSTE prijzen! FEUILLETON Woning-Bureau !ShSJ"SJSi PRIVAATLES BIJKANTOOR SOEST ALLE BANK- EN EFFECTENZAKEN TIENDE JAAROANli fr ts voor Administratie en Redactie Vrtu WeedflHtraat 7. favortontièn worden ingewacht tolVrtydaKti rmlddiigK 0 uur, l>h den UitgevOR it'/.onden slukken tot Dinsdagavond ft uur. DE ADVKHTKVnf;* Van 1 5 regels 75 ct. Elke legol moor 15 ct Orooto letters naar plaatsruimte. BU idtouiioiuoril. gieou* korting AbOtinömunMpiÜS 40 owut per kwartaal F. C. Ku ij perstraat 4. - Tel. 56. F. C. Kuyperstraat 3 en 5 - Soestdijk Broote keuze in Galanteriën, Speelgoederen, Luxe- en Huishoudel. Artikelen, Matten, Karpetten, kleine Meubelen, Kinderwagens, Rieten Stoelen enz. enz. Aanbevelend S. A. OL1JVE. Buitenland. OVERZICHT. lersche burgeroorlog heeft in de afgeloopen week vooral in Dublin he vig gewoed. N De laatste berichten waren, dat de Ifrijstaatsche regeering de toestand ^ester was. Door de uitslag der ver lezingen, waardoor de regeering met ftrergroote meerderheid erkend was, iioest Collins wel vastberaden optreden. Het gebouw van „de Vier Gerechts hoven" waarin de volgelingen van de Valera zich verschanst hadden, werd na een tweedaagsch bombardement, Lbestormd en veroverd. De overgeble ven oproerlingen werden gevangen ingenomen. Voor dien hadden zij echter een mijn aangelegd, bij welke ont ploffing 30 man van de regeerings- tfoepen gedood werden en een hevige 1 brand ontstond. Het Justitiegebouw is lotaal vernield en eene waardevolle ^■kkerij en het archief zijn verbrand. Hiermede was het verzet echter nog niet gebroken. In de hoofdstraat, Sackvillestreet, hadden de insurgenten nog verscheidene hotels bezet en gebarricadeerd. De meeste van deze hotels zijn nu ook in .^lenden van de regeeringstroepen. Naar bericht wordt, zijn er60dooden, 200 gewonden en 400 gevangenen. ■De Valera, die door eene proclamatie de oorlog verklaard heeft aan de wetti gs regeering en in een 'der Hotels de oproerlingen zelf aanvoerd, is tot heden nog niet gevangen genomen. Het krachtig optreden der regeering wordt in Ierland zoowel als in Enge land zeer geroemd. De eigenlijke moordenaars van Dr. jthenau zijn nog niet gepakt. Wel feet de politie, wie het zijn en ver- loedelijk zijn zij nog in Duitschland. De persoon, die de auto van de moordenaars bestuurde, is op het Land- goed van zijn oom, nabij Frankfort a.'0. gearresteerd. Ook de eigenaar van de iauto is in hechtenis. ^K)oor deze moord is de politie een n^Bor geheel Duitschland vertakte re actionaire vereeniging, de club „Consul" het spoor gekomen, die nog meer- ^.Jpere moorden op regeeringspersonen op hun programma hebben. Enorm veel arrestaties hebben er plaats en lier de gearresteerden behoort ook de •ticulieren Secretaris van Ludendorf. aar aanleiding van deze ontdekking :ft de regeering een wet gemaakt I bescherming van de republiek, die jds in den Rijksdag met overgroote jerderheid van stemmen is aange- len. jn die wet komt ook een Art. voor, irbij leden van het vroegere vorsten- bij overtreding uit het land ver men kunnen worden. partij der Onafhankelijke heeft iloten, zich bij de coalitie der re- ringspartijen aan te sluiten om ge- lenlijk een sterk front tegen de WAT PAPIEREN BARTJE VERTELDE. Door J. KNOPPERS W. Kzn. V(Schrijver van „Vorstelijke Herinneringen). 4. EïjWat blief je?" stoof Bartje op! „Niet bewijzen? Je begrijpt toch wel dat de menschen haar Simon-de-Too- Henaarden?" ■LSimom-de-Toovernaarden? Wat is dat? En hoe gaat dat?" R pWeet je dat niet? Daardoor kan je ^■weten komen of iemand zuver is of gniet. Je zet twee stoelen met de rug- naar mekaar toe, vlak voor den fïrd en dan leg je op de rugleuningen bijbel, maar je moet oppassen dat de nieuwe berijming van de psalmen enl dat de gezangen er niet in staan. Als je nou zoover bent, leg je boven op dien bijbel twee dubbele kruissleu- tels kruiselings op elkaar, wat lang |Hpiet gemakkelijk gaat. En dan ga je Hinet je beien elk aan een kant van den ^^Baard zitten. De een houdt dan bij kris en bij kras vol, dat Simon-de-Toover- liaar nooit tooveren gekost heeft, en [jde ander, dat hij 't wel heeft gekost, ^|als daarbij de sleutels stil op me- blijven, dan kan degeen, die je ge-Simon-de-Toovenaard hebt, er |%iks vanmaar als de bovenste sleutel van den anderen valt, kan je er gerust van op aan dat ze niet zuver is. En met Kooinies gebeurde dit altijd, en Booals ik zei, ze wou er later zelf wel !Voor uitkomen ook. Daar zal ik je eens een staaltje van geven. M „Bij Dorus de Kiep, op de Spie, ^hadden ze op het schoorsteentafeltje |jec houten soldaten, die, als de wind met hun sabels danig op mekaar Inhakten, maar zonder mekaar te raken Dat voel je! Nou, op een keer, dat hel goebiesterlijk woei, kwam Kooinies monarchisten te vormen. De verdeeling van Opper-Silezië tusschen Polen en Duitschland is zoo goed als afgeloopen. De Polen hebben bezit genomen van de hun toegewezen steden en de geal lieerde troepen, die zoo'n langen tijd de orde hebben moeten bewaren, re- patrieeren gaande weg. Dat die in bezitnemingen niet geheel en al zonder relletjes gaat, was te verwachten. In de steden Hindenburg, Gleiwitz en Ratibor is ten minste de staat van be leg afgekondigd, doch over het alge meen zijn het slechts kleine schermut selingen tusschen ongeregelde troepen. De Russische delegatie in den Haag is nog steeds niet voltallig. Krassin en Rakofsky worden in de loop van deze week nog verwacht. Intusschen gaan de conferenties der verschillende subcommissies geregeld hun gang en leert men elkanders wen- schen en inzichten kennen. Zoo gaf Litwinof in eene zitting der derde commissie onder presidium van Baron Aveszana een overzicht van de bedragen benoodigd voor de credieten aan Rusland. Hij deelde deze in vier rubrieken in lo. voor Transport, 1 milliard, 50 millioen goudroebel. 2o. voor Landbouw 924 millioen goudroebel 3o. voor Industrie 750 millioen goudroebel 4o. voor Handelscredieten 500 mil lioen goudroebel in totaal dus 3 milliard, 224 millioen goudroebel. Ook Sokolnikof gaf eenige verkla ringen omtrent de nieuwe wetten in Rusland op particulier bezit, belastin gen enz. Zoo leert men gaande weg elkanders inzichten een weinig kennen. F. BREURE en J. H. THOLE MAKELAARS Veenhuizerweg 9 - Soestdijk Kostelooze inschrijving van Villa's, Landhuizen, Bouwterreinen enz. Burgeliike Stand. Geboren Petrus Hendricus, z. van H. Burgman en van C. van den Deijs- sel. Andre, z. van S. Hoogervorst en van A. de Bree. Aukje Berna- dina, d. van J. W. E. Griiter en van B. Verkruissen. Gijsbertus, z. van N. van Ooijen en van A. M. M. Swa- german. Ondertrouwd Lucas Jozephus van Hengstum en Jacoba Antonia Cornelia Alders. Overleden Petronella Maria Catrina Hendrica Scheffer, oud 20 jaren. Albertus van Meeteren. oud 81 jaren, daar voorbij en toen ze die houten sladoodj'ës daar in 't oog kreeg, bleef ze stil staan om er naar te kijken. Dorus de Kiep werd er griezelig van, maar hij dacht: „Ik moet weten wat ze ziet, al is 't de dood zelf!" Hij ging daarom naar buiten en vroeg: „Nies, ik ben niet eerder gerust of je moet zeggen wat je ziet?" „Ik zie naar die twee daar boven", zei ze, „als er nog een zoo rukwind komt, dan hakken ze mekaar aan gruzelementen „O, is 't anders niet?", zei Dorus, „Niks geen nood, hoor! Ze staan er wel vijftig jaar op en hebben heel wat erger stormen meegemaakt dan dezen!" Maar de woorden waren nog niet uit zijn mond, jongen, of de soldaatjes sloe gen mekaar dat het een lust was en kwam in stukken en brokken naar beneden Ik barstte in lachen uit. „En dat deed Kooinies?" vroeg ik. „Dat voel je!", zei Bart, „wie an ders? O, gruwelijk, 't was zoo'n grie zelig wuuf! Toen haar jongen te Amersfoort bij 't soldatenvolk lei, bij de stukkenrijers of zoo, verdubbelde zij hem of het maar zoo niks was. Of hij op wacht moest, of op 't-corvée, dat scheelde hem geen zier, hij bleef rustig in den kroeg zitten kaartspelen en als er een hooge de ronde deed, stond hij toch op wacht of bij de pomp, als de beste! O, jongen, 't was zoo'n schril gedoe van een vrommes; daar was 't eind van eweg! Ze kenden een raadsel, waar je van rilt en beeft als je 't hoort! „En hoe luidde dat?" „Ik zeg het aan geen mins, want ik ben er veel te iezig van, maar omdat ik zooveel van je groffie gehouden heb, zal ik 't jou zeggen, 't Was zoo: „Als ik de heele wereld had en al haar schat en 't hemelrijk daarbij, dan weet ik nog een ding. dat beter was". „Vreeselijk?" riep ik, hoewel ik erg teleurgesteld was, „En wat was de oplossing?" weduwnaar van J. G. Wolbers. Kornelis Veldhuizen, oud 83 jaren, weduwnaar van G. Daselaar. Plaatselijk Nieuws. Kaderlandstorm Gooi- en Eemland. Geslaagd voor het diploma van voorgeoefendheid: J. F. Lettenmeijer, Th. H. van Ooik, H. Panjer, E. C. van Veenendaal, Chr. Th. Wijnands, J. A. Hoksbergen, P. H. Koppen, J. H. Patijn, A. Bloemhof, S. Zwart, J van Arkel, J. Vethake, G. W. van den Brandhof, H. J. Nooder, W. Vellinga der onderafdeeling Baarn—Soest. Deze jongelieden hebben aldus door te oefenen op eenige vrije uren in de week en in de vacanties een verkor ting van militairen dienst van vier maanden verkregen. LOCAAL RIJKSTELEFOONNET te Baarn. Nieuwe aansluitingen B 189 Rens J. O. N. F., Eemnesser- weg 86. B 214 Lidt de feude Hasselman Mevr. van, Brink 6. B 361 Immink A. P., Eemnesserw. 62 B 429 Blommesteyn H. J. v Leestr. 1 B 473 Oenen D. van, Directeur der N.V. van Oenen en Manssen's Si garenfabrieken, Hilversum, Ketting- weg 4. S 58 Jasper W. J., Café Soestdijk, Vredehofstraat 6 S 136 Wolf de Th., Timmerfabriek, Lange Brinkweg 43. S 148 Haan F. de, Vredehofstraat 15 (van 1 Juni tot 30 November) B 178 Groeneveldt en Co, kassiers en commissionaris in effecten, Te- ding van Berkhoutstraat 3. Vervallen aansluitingen B 178 Zoo de Jonge van Ophoven v. d., kassiers en commissionaris in effecten. Teding v. Berkhoutstr. 3 B 189 Poppen A., autobesteldienst op Amsterdam, Gaslaan 35. B 194 Bekker Mr. J. H. G., Advocaat Eemnesserweg 97—99. B 214 Tijl Mej. A. C. M., Amalialaan20 B 251 Graaf H. de. timmerman, met selaar, aannemer en makelaar, So- phialaan 35. B 260 Stilling A. J., Dir. der Ned Bank v. Verzekeringen, Jac. van Lennepstraat 41. B 360 BarendsJ. H., Makelaar, Teding van Berkhoutstraat 6. B 392 Fisscher A., Parkstraa 6. Nieuwstraat 40, Soestdijk |jj Heden ontvangen een «jl van de kleigrond in diverse soorten, vanaf 7 Cent par K.G. Beleefd aanbevelend. B 424 Belzer Wz. G. F., Makelaar, Nieuwe Domlaan. B 429 Hulshof Mej. P. A. Julianalaan 5 B 473 Lisonne J., Kettingweg 4. B 539 C. Visser, Melkpad 7. S 52 Salomonsky W.. Zujdereng, Eigendomsweg D 304. „Dat zei ze niet jongenMaar je vat toch wel, hoop ik, dat ze daarmee den Duvel bedoeldemetalzijnaanhang?" Ik keek hem verbaasd aan. „Zou 't dat wezen, Bart?" „Geen zier anders! Anders schiet er er ommers niet over Vertel nou maar weer verdan!" Met het grootste geduld van de wereld vervolgde ik: Als Gies de Kaal- oor bij Aalt den Kottebeier kwam pra ten, vond hij daar voortaan 't Moffinnetje bij 't vuur zitten. In 't begin stond hem dit 't geheel niet aan, niet alleen om dat hij griezelig van haar was, maar omdat hij nu zooveel minder woordjes tot Grietje kon zeggen. Maar al gauw luisterde hij heel graag naar haar. Ze was wel twintig maal zoo rad van tong als Grietje en zij had wel honderd maal zooveel gezien en ondervonden! En hoewel ze mooier was, was met geen schepsel uit te meten Van al die voortreffelijkheden onder vond Gies den invloed zoolang hij bij haar was, als hij met Grietje alleen was, gevoelde hij voor deze iets veel meer innigs, zoo iets, dat je geen naam kunt geven, maar toch wel degelijk is en je zoo gelukkig maak als niets an ders ter wereld doen kan". „Ach, ja, net als Geurtje en ikke!" zuchtte de oude. Mofifnnetje bemerkte hiervan echter niemandal en meende dat ze haar spel zoo goed als gewonnen had. Toen evenwel de eene week na de andere verliep zonder dat Gies de Kaaloor haar eens weer kustte of van vrijen sprak, begon ze te vinden, dat de zaak wel wat al te veel eischte van haar geduld en ze peinsde daarom op een middel om Gies tot toebijten te nopen. Nu was er in die dagen op Hees een jonge Duitscher, eer. zekere Hein- rich Stickelman. Hij had op Pijnenburg Deensche koeien gebracht en was bij den heer Rosenik, den eigenaar van dit landgoed in dienst gebleven. Deze Heinrich vond het heel pleizierig om S 58 Kuijer W. J. Café en Sigaren- handel, Vredehofstraat 32. S 68 Heijst F. A van, Spoorstraat 19 S 101 Suermondt Carp Mevr. P. Spoorstraat 32. S 136 Limborgh en Reinhard van, Timmerfabriek „Luctor et Emergo" Lange Brinkweg. FRECO'S ZENUWTABLETTEN tegen slapeloosheid en examenvrees zijn de beste, weigert minderwaardige duurdere, per koker 60 ets. Verkrijgbaar bij Theod. Wag- ner, B. Kraal en D. F. Voigt, Soestdijk. OPENLUCHTMEETING DER S.D.A.P. Maandagavond, 3 Juli, I.I. hield de S.D A.P. in den voortuin van Hotel „Bellevue" eene Openluchtmeeting, op geluisterd door de arbeiderszangver- eeniging „de Stem". Sprekers waren de heeren L. Sparenburg en R. Boomsma In zijne openingsrede wees de voorzitter er op, dat de S D.A.P. zijne propagande-vergadering in het open baar hield, en steeds debat toeliet, in tegenstelling van de Christelijke par tijen, die er besloten bijeenkomsten van maakten, waarbij geen debat werd toegestaan en vaak gehouden worden in kerkelijke gebouwen. Nadat de zangvereeniging de liederen „Rooden roepen" en „Morgenzang", zeer verdienstelijk had ten gehoore gebracht, begon de eerste spreker met te zeggen, dat de SDAP. zoo goed als andere partijen bezuiniging van Staatsuitgaven op zijn programma had. De S.D.A.P. wilde de bezuini ging echter niet ten koste van de ambtenaren en de arbeiders, maar wilde die vinden in de onzinnige uit gaven voor leger en vloot. Wat helpt de uitgaaf van f136 mil lioen voor ons kleine legertje, waar nu reeds is uitgevonden om met één enkele gasbom alle inwoners van eene stad zoo groot als Utrecht te dooden. En dan onze vloot? De rechtsche regeering vroeg er niet minder dan f 300 millioen voor, en, zoo sprak een der verdedigers in de Tweede Kamer, al is de vloot dan nog te zwak voor de verdediging van ons land, dan is het toch goed voor vlagvertoon. Spreker eindigde met te zeggen de S.D A.P. wenscht afschaffing van leger en vk>pt en is vóór woningpolitiek, moederschapszorg en bezuiniging, maar niet ten koste van de arbeiders. Intusschen was een propagandist van de Katholieke partij verschenen met eene zwarte parapluie waarop met witte letters stond: „Kiest Baron van Wijnbergen No 1 van Lijst 42", De tweede spreker maaktte zijne toehoorders er attent op, dat die pa- raplui zwart was, de kleur van den nacht, van de duisternis, van de reactie van de rechtsche partijen, die de doodstraf weer in willen voeren en de zondagswet, daarbij alle onschuldige vermaken verboden zouden worden, maar de burgerwacht zich wel zou mogen oefenen in het oorlogvoeren, tot heiliging van den Zondag. Verder sprak spreker over bezui niging. Men verlangt, dat de arbeiders nog soberder zullen leven, maar spre ker verlangt dat in de eerste plaats van het hoofd van den Staat, van de Koningin, en hare toelage van f 600.000 is verdubbeld en nu gebracht op f 1.200.000 „En Ebert dan? liep" een stem uit met het mooie meisje hunne moeder taal te praten en 't duurde niet lang, of hij vroeg haar om vaste verkeering. Den eerstvolgenden keer dat Gies weer bij Grietje kwam, vertelde't Mof finnetje wat Heinrich haar gevraagd had, om eens te zien welk een indruk dat op Gies zou maken. Gies scheen echter door hare mededeeling al heel weinig geschokt en daarom besloot ze als laatste middel Heinrich het jawoord te geven. Als Gies zag hoe liefjes zij en Heinrich met elkander omgingen, zou hij misschien berouw krijgen, dat hij haar zich voor den neus had laten weghappen. Ook dit middel bleek niet te helpen, 't Was duidelijk hoe Hent Krumel zich had vergist en ze van 't bereiden van liefdedranken geen verstand had, en toen 't lente was geworden, had Gies zijn Grietje overgehaald, hem te volgen naar de Gooische bosschen om wit te maken. (Talhout te maken: Eikenhout van de schors te ontdoen, welke in de leerlooierijen wordt gebezigd). Nu waren voor Gies alle kansen verkeken, in 't liefelijk woud bouwden de ge lieven een hutje van rijs en waren de wereld te rijk! Maar als 't een mensch zoo heel best gaat, is er gewoonlijk de een of andere narigheid onderweg. Op een avond dat ze weer zoo echt paradijs achtig bij elkaar zaten kwam de zeun van Eef de Fret bij hen oploopen en zei „Griet, de groetenis van je moeder, dat ze je vader gemold hebben Je mot mee, heeft ze gezeid „Griet schrikte geweldig en kon geen woord uitbrengenmaar Gies greep den jongen in zijn strot en riep: „Kon je dat niet anders zeggen Wie heeft Aalt vermoord De jongen vertelde nu dat Aalt de Kottebeier drie dagen geleden was uit gegaan om stroopers te vangen, maar des morgens niet was thuisgekomen hoe men toen met man en macht naar hem had gezocht en eindelijk bij de voor Vliegenvangers, Vliegenklappers, Vliegenkasten, Vliegenglazen en Vliegendekken. Groote sorteering van alle zomerartikelen zooals boschstoelen, rieten stoelen, hangmatten, kruiwagens, emmertjes, schepjes, harkjes enz. enz Het meest gesorteerde adres voor porcelein-, glas-, aardewerk, luxe huishoudelijke artikelen, speelgoederen, emaille-, blik- en ijzerwaren. het publiek. „De President van de Duitsche republiek", aldus antwoordde spreker, „had 300.000 Mark, wat nu ook verdubbeld is, dus nog maar 600.000 Mark". Spreker eindigde met de opwekking om rood te stemmen. Nadat de zangvereeniging nog „Stemmen van de Heide" en „De Internationale" gezongen had, ging de vergadering rustig uiteen, niette genstaande de gemoederen, door de zwarte parapluie wat opgewonden Op het politiebureau zijn op werk dagen tusschen v.m. 9—10 uur terug te bekomen de volgende gevonden voorwerpeneen huissleutel, een por- temonaie, een klein sleuteltje en een kindermuts. Ook aangekomen een losloopende hond. FRECO'S MAAGTABLETTEN zijn afdoende tegen maagzuur, oprisping, pijnlijken stoelgang, gebrek aan eetlust, deze zijn wetenschappelijk bereid, per koker 60 ct. Verkrijgbaar bij Theod. Wagner, B. Kraal en D. F. Voigt, Soestdijk. Gevestigde personen gedurende het tijdvak van 28 Juni tot 2 Juli 1922. J. C. Bierenbroodspot van Amster dam naar Schoolstraat 13. C. A. E. Swarthof van Velscn naar Vredehofstraat 6, C. A. J. M. Derks van Nijmegen naar Van Lijndenlaan 1. G. M. C. J. Godart van Utrecht naar Kerkpad N.Z. 8. A. M. Bosman van Bussum naar Schoolstraat 37. J. C. Sloothaak van Utrecht, naar Schoolstraat 63. F. A. Beelen van Haarlem naar F. C. Kuijperstraat 1. V. H. van Wel van Amsterdam naar Wilhelminastraat 25 a. J. Meerding van Hilversum naar Wiekslooterweg W.Z. 5. C. Kuijper van Nijmegen naar Helling- weg 6. J. J. C. van der Maas van Rotterdam naar K. Brinkweg 29. J. van Arkel van Baarn naar Kerk straat 52. C. Breij van Utrecht naar Van Maa renstraat 7. P. J. Dering van Amsterdam naar Ainersfoortschestraat 2. L. Meijer van Winschoten naar Le- gerplaats barak. J. T, van Splunteren van Zeist naar De Beaufortlaan 6. G. J. Somer van Amsterdam naar Beetzlaan 48. J. van de Veen van Bunschoten naar Veenhuizerstraat 56. M. H. Harrewij van Rheden van Beetzlaan 48. R. J. Hartman van Hilversum naar Hartweg 4. M. A. Doornekamp van Weesper- karspel naar Korte Brinkweg 16. J. M. Gerrits van Kampen naar Kerkpad N.Z. 29. K. C. W. Venema van Ned. Indië naar Emmalaan 1. A. M. Mulder van Zeist naar Kamp straat 44. M. Altena van Zeist naar School straat 31. Jhr. R. H. S. G' Six van Zutphen naar Hellingweg 6. S. Brik van Nijmegen naar Van Lijndenlaan 20. Vertrokken personen A. Regenbogen van Steenhofstraat 6 naar Zeist. G. van Esch, Vredehofstraat 10 naar Amersfoort. M. Rooks van Amersf.str. 117 naar Amersfoort. K. Snijder van Birkstr. 15 naar de Bilt. M. Veenendaal van F. C. Kuijper straat 10 naar Barneveld. H. J. Vanken van Zwarteweg 3 naar Nederhorst den Berg. M. Danvellier van Kolonieweg 13 naar Utrecht. J. J. Stoffels van Soesterbergschestr. N.Z. 14 naar Amsterdam. Vrijdag j.1. had plechtige ope ning plaats van de nieuwe Christel. School te Soesterberg. Zaterdagmiddag jl.had de ope ning plaats van het vacantie-oord 's Zomers Buiten", gelegen nabij sta tion Soestduinen. Advertentiën. gezocht voor een leerling van de 2e klasse H. B. S. in Algebra, Meetkunde en Fransch, door bevoegde. Zoo mogelijk aan te vangen tijdens de groote vacantie. Brieven onder num. 171 bur. van dit blad. BEHANDELEN Kinderlaan, in een konijnenhol, zijn lijk had gevonden, maar zonder hoofd. „Ja", zei Bartje met afschuw, „en nooit heeft men zijn hoofd gevonden, en daarom kan hij geen rust vinden en loopt hij bij avond en ontijden rond, 't is afgrieselijk „Maar zou 't wel waar zijn dat hij daar komt spoken „Niet waar? Op mijn briefje, dat 't waar isOp een avond in November kwamen eenige jongens van de korke- zatie de Torenlaan af, bij de Kinder laan ging een van hen, Jaap Schoen smeer, rechtsom, omdat hij op Soest dijk woonde, en meteen dat hij„Goen avond soam zei, viel hij pardoes in t wagenspoor met zijn handen plat op den bevroren grond, dat het zoo kwakte. Hij sprong dadelijk overeind en zag toen dat er een kerel voor hem uitliep de Kinderlaan op. 't Was helder lichte maan hij kon dus goed zien, zoodat hij 't zijn eigen maar niet verbeeldde. De grond lag vol dorre bladeren en die ritselden als de weergaai als je er doorliep, maar, wat vreemd was, waar die kerel liep ritselden ze niet. Toch had Jaap daar in 't eerst geen erg in en daarom riep hij onbevreesd „Hei! wacht watdan gaan we samen „De vent liep daarop van den weg af en 't eikenbosch in. Dit was juist afge hakt, zoodat Jaap hem daar nog beter kon zien dan op de Laan. Hij dacht nu dat het een strooper was en riep„Je hoeft niet vort te gaan, ik zal je geen kwaad doen„De man was toen op een heuveltjehij keerde zich om en toen zag Jaap, dat de man geen hoofd had. Meteen was 't spooksel verdwenen En ik verzeker je met een woord van waarachtigheid, nog jaren later, als Jaap Schoensmeer 't vertelde, rees zijn petje in de hoogte!" „Dat laat zich begrijpenzei ik. ,,'t is om er koud van te worden!" „Dat is 't wel, jongenMaar 't kan geen kwaad zulke dingen eens te hoo- ren vertellen, 't stemt een mensch zoo tot ernst jongen Er is zooveel rondom ons in de lucht wat we niet zien. 't Is goed daar nu en dan eens bij bepaald te worden Je heb den ouden tuinbaas van Hoekhorst nog wel ge kend „Bedoel je Jan van Laren, die 's-Zon- dags oefende in de turfschuur van Melis de Molle Muus „JuustementDe leste dertig jaar van zijn leven was hij voor 't goeie, maar toen hij jongkerel was zaten er wilde hazen in Altijd op kermissen en beestenmark ten En telkens een andere meid! Ein delijk trouwde hij met Kee van Ger- rigje de Vleier, een vroom vrouw- menschje, en die wist hem al gauw mee naar de oefening te krijgen. Maar toen 't in 't]laatst van October Baarn- sche kermis was, kon ze zoo mooi niet praten, dat hij daar vandaan bleef, ofschoon zijn geweten hem allergru- welijks tempteerde, als hij dacht aan 't verdriet, dat hij zijn Kee aandeed. Op de kermis had hij niks geen schik, en om vijf uur, juist toen 't mooi begon te worden, joeg zijn consciëntie hem al naar huis. Onderweg nam hij zich voor om voor goed de wereldsche ijdelheden links te laten liggen en al leen voor 't goeie te leven. Zoo kwam hij de Kinderlaan op en daar zag hij iemand tegen een boom zitten met de armen op de knieën en 't hoofd op de borst, naar 't hem in de schemering toeleek. „Ook een kermisklant", dacht Jan, hoofdschuddend, „als hij met dit koude weer vannacht daar blijft zitten, is hij morgenochtend doodziek". (Wordt vervolgd).

De Soester | 1922 | | pagina 1