iDiik eenen Chesterfields te HOTHORST i EN lakkersweg 2 Officieel Verslag «I. BUWALDA Soesterberg Spekslagerij a artikelen rs Behanger! j er ij ;r Ozu istilleerd. Mine eren, Limonade tensappen. ix Wijnen. Stoffeerderij ierende prijzen. Dalweg 4, Baarn. STATIONSWEG No. 22, SOEST TELEF. 71 elbollen en -Gebakjes ling Beleefd aanbevelend - Telef, &y ie sorteering zes stuks. ser. i uit voorraad leverbaar. ïfd aanbevelend, rn. v. Dijk. BAARN iRICHT 1875 IAHDER ZOON, sterdam. er 1 1 flesch per 45 flesschen f 1,30 f 58; 1 40 „62.— 1,40 62,— „1,60 „70.— 1,75 76,— 1.20 80,— U uit wanneer stuurt naar voorkomende werkzaamheden Marquises Zonschermen en elef. 19 idschappen, Benzine en Olie rijwielhersteller A. N. W. B. bevelend. F. S. POSTHUMUS. N BURG KANTOOR VELDWEG 2 GEOPEND VAN 8-12 en 2-5 De Directie. SOEST voor t>ill. prij*®n mijn Credieten borgstelling. ggens, Rentevergoeding 3 p i vast 4 pCt., 1 jaar vast 4'/.? P«-'- eken, do Hoor: on N 0. bE RUIJTER behuorende bij „DE SOESTER" van Zaterdag 19 Augustus 1922. van de Openbare Vergadering van den Raad der gemeente Soest, gehouden op Vrijdag 11 Augustus 1922. Voorzitter, A. Endendijk, Secretaris, J. G. A. Batenburg. Aanwezig de heereir. S. F. Besselsen, P. van den Breemer, D. van den Broek, H. Butzelaar. T. Butzelaar, A. Enden dijk, P. C. W. Foeken, G. Hilhorst, C. F. W. Rietveld en M. Scheffer. Met kennisgeving afwezig de heer A. O. Dammers. Nadat de vergadering niet het ge bruikelijke gebed is geopend gaat de Voorzitter over tot behandeling van volgende agenda 1. Vaststelling der notulen van de vorige vnrgadering. De Voorzitter stelt voor dit punt tot de volgende bijeen komst aan te houden, aangezien de gedrukte notulen niet tijdig genoeg in het bezit der Raadsleden gesteld zijn kunnen worden. 2. Opnieuw behandeling van liet voorstel van Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van het verzoek: a. Van het Bestim der Nijverheids school, strekkende tot medewerking in de totstandkoming van een schoolge bouw b. Van het Bestuur der Engendaal- scliool tot het bouwen van een school voor Lager Onderwijs en voorts aan bieding van een adres van ingezetenen inhoudende een protest tegen eventu- eele schoolbouw. De voordracht van B. en W. luidt als volgt In Uwe vergadering van 16 Juni j.l. werd ter nader onderzoek aangeboden le. een adres van het Bestuur der Engen- daalschool, waarbij verzocht wordt ten be hoeve zijner instelling eeu nieuw schoolge bouw te stichten 2e. een adres van het Bestuur der Vereeni- ging voor Nijverheidsonderwijs alhier, ver zoekende een school te stichten voor het doen geven van het door die Vereeniging beoogde onderwijs. Als gevolg van bovenbedoeld nader onder zoek, zij mede gedeeld, dat het bestuur der Nijverheidsschool in overleg met de Bouw commissie het bouwplan aanmerkelijk heeft vereenvoudigd en tengevolge daarvan de bouwkosten op een varminderd bedrag heeft kunnen stellen. Thans verzoekt het Bestuur le. het bijgaande gewijzigde ontwerp met bestek voor den bouw van een Nijverheids school lagere school op een terrein aan de Molenstraat goed te keuren 2e. te besluiten: a. dat ten hoogste f20.000 der stichtingskosten als aandeel voor de lagere school ten latste der gemeente komt h. dat 30 pCt. van de overige kosten, zijnde het aandeel voor de Nijverheidsschool ten laste der gemeente komt dat de gemeente zoo noodig ten be hoeve van de Vereeniging ter bevordering van het Nijverheidsonderwijs bij het aangaan van eene geldleening voor de stichting van een schoolgebouw de rente en aflossing van het kapitaal garandeert. Het zij ons vergund de behandeling van beide adressen onder ten eerste en ten tweede enoemd in een voordracht samen te vatten, mdat de beslissing, zooals U blijken zal, nauw verband houdt tusschen de daarin ver vatte verzoeken. I. Uit een van onzentwege ingesteld on derzoek naar aanleiding van het adres van het Bestuur der Engendaalschool zijn wij tot de overtuiging gekomen, dat de bestaande school, toebehoorende aan de Vereeniging Chreestarchia" en derhalve niet aan het derhalve niet aan het adresseerende school bestuur, inderdaad te klein is voor het geven van lager onderwijs aan het aantal kinderen dat aldaar school gaat. Om aan het verzoek te kunnen voldoen van eerstgenoemd schoolbestuur, zonder re kening te houden met het verzoek van het Bestuur der Nijverheidsschool, zou de meest voor de hand liggende oplossing zijn: Ie. tot aankoop over te gaan der bestaande school 2e. deze school te verbouwen zoodanig, dat er 2 lokalen ontstaan, waarin het wette lijk voorgeschreven aantal kinderen in onder gebracht kan worden 3e. dit gebouw daarna over te dragen aan het bestuur Engendaalschool. De kosten die hieruit voor de gemeente zouden voortvloeien, worden bij nauwkeurige begrooting (zie rapport van den gemeente architect) geraamd op f21000, echter zonder reksning te houden met de kosten van leer middelen en de kosten voor den bouw van een gymnastieklokaal, Bovendien moet niet uit het oog worden verloren, dat de Engendaalschool bij deze oplossing slechts over 2 lokalen de beschik king krijgt, zoodat bij uitbreiding der school voor de gemeente opnieuw kosten te maken zouden zijn. II. Ten aanzien van het verzoek van het Bestuur der Nijverheidsschool brengen wij l', voor zooveel noodig, in herinnering Uw beslnit dato 15 Juli 1020, waarbij U op een desbetreffend verzoek van dit Schoolbestuur nesloot in beginsel bereid te zijn de tot ;.tandkoraing van een eigen gebouw voor de Nijverheidsschool te willen bevorderen. De overwegingen, die gegolden hebben hij bet nemen van dit besluit door Uwen raad, zijn niet alleen alle nog van kracht, doch laten zich steeds in sterkere mate gevoelen. Wij achten het dan ook volmaakt overbo dig U nogmaals van het groote belang eener behoorlijke huisvesting vaneen inrichting als de onderwerpelijke tc doordringen en willen 1 enkel wijzen op het feit, dat Nijverheids onderwijs vanaf heden niet meer gegeven kan vvorden, wanneer niet zou worden voor zien in een vast gebouw. Een toestand, zooals in den afgcloopcn winter het gevat is geweest, n.l. dat in twee- ver van: elkander verwijderde lokaliteiten het onderwijs gesplist moest worden, is niet te bestendigen. Wij wilien U dan ook tegelijkertijd er op wijzen, dat het onderbrengen over vcrscliil- ende schoolgebouwen op practischc gronden, zoowel voor het lager- als voor het Nijver heidsonderwijs nie, te aanvaarden is. In de overtuiging verkeerende, dat deze school, die v<V>r 20 jaar werd opgericht blij ken heeft gegeven volkomen reden van be gaan te hebben en in het belang van een goede en degelijke vakopleiding moet blijven bestaan, hebben wij het verzoek van het Be duur zeer ernstig overwogen. Nadat ons de mogelijkheid gebleken is, «at het schoolgebouw na liet tot stand ko men op andere wijze naast het daarin geven van nijverheidsonderwijs kan worden nitge- Pwt, een eisch. die ook door den minister wordt gesteld, zijn wij er toe gekomen, U 'ontrent deze aangelegenheid een voorstel tc doen. Alvorens hiertoe echter over tc gaan, ver- ponoven wij ons nogmaals op tc merken, «at het thans ingediende, hierbij gevoegde plan gewijzigd is overeenkomstig de gemaakte ^pnierkingen door de Bouwcommissie bij de oeoordeeling van het oorspronkelijke plan. 'Jok de Inspecteur van het Nijverheidson- rwijs kan zich met deze wijziging geheel vereenigen, zooals ons is medegedeeld door Bestuur. Het oordeel der Bouwcommissie over dit P'an is neergelegd in het door haar, hier ineens bijgevoegd, uitgebracht rapport. Ue totaal stichtingskosten, volgens dit ge- Hel kantoor van den Architect-Makelaar is thans gevestigd Wij' belasten ons met het maken van Bouwplannen, Bestekken, Begrootin- p ^uwkunuig adviezen op elk gebied, Aanvrage voor bouwvergunning, miebouw en Hinderwet, onverschillig waar, Koopen, Verkoopen, Ver- en en laxatiën van vaste Goederen, bezorgen van Hypotheken, Sluiten Verzekeringen. Billijke tarieven Laee premiën wijzige ontwerp, worden geraamd te zullen bedragen f78000. Verder mecnen wij goed te doen U te wij zen op de bepalingen der Nijverheidsonder wijswet, regelende de financieele gevolgen van liet stichten en instandhouden van een desbetreffende school. Wij vestigen dan de aandacht op art 25 der genoemde wet. Dit artikel zegt„Dat aan rechtspersoonlijkheid bezittende Vercenigingen uit 'sRijks kasten behoeve van de door haar in stand gehou den scholen subsidie gegeven wordt tot een bedrag van 60 ten 100 van de netto-kosten, nuts wordt aangetoond, dat de gemeente, in welke de school geves'igd is, de overige 30 ten 100 heeft toegestaan. Aangezien de gemeente reeds een ruime subsidie aan de Nijverheidsschool uitkeert, zal, indien Uwen Raad tot onderstaand voor stel besluit, het subsidie slechts een weinig behoeven te worden verhoogd en wel van f 2450 tot f 2880. (Zie de overgelegde begroo ting der school). Wij ineauen ons inziens terecht, da. hier derhalve slechts van eene geringe verhooging sprake is en dat de bewering, als zou de stichting van dit gebouw de gemeente op liooge kusten komen tc staan, ten eenenniale onjuist is. Teneinde in liet financieel belang der ge meente te handelen, hebben wij overleg ge pleegd met dc besturen der Nijverheidsschool en der Engendaalschool, tot combinatie der beide inrichtingen, Dit overleg had een zeer gunstig verloop, ,-oodat bij het totstandko men van de plannen dezer beide onderwijs inrichtingen in één gebouw worden onder gebracht. Om de financieele verhoudingen vast tc stellen, is overeengekomen, dat (ten hoogste f 20000) der totaal-stichtingskosten ten laste der lagere school za! komen en het overige volgens raming f58000, ten laste der Nijver heidsschool. Het bestuur der Nijverheidsschool is voor nemens, zoodra de plannen tot den bouw door den Raad cn den Minister zijn goedge keurd, een geldleening aan te gaan en af te lossen volgens het annuiteited systeem over een tijdvak van 40 jaren, waarbij de laarlijk- schc kosten zullen bedragen bij een rente voet van 6 pCt. a. voor Met aandeel der lagere school ten hoogste f 1329.23; b. voor de Nijverheidsschool f3854,77, waarvan ten laste van het Rijk 70pCt. of f2698,34 en der gemeente 30 pCt. of f 1156.43 totaal f 5184.— De kosten voor de gemeente, voortvloeien de uit de stichting van het gebouw, bedra gen derhalve f 1329.23 plus f 1155.43 is f2485.66 per jaar. Wanneer men nu, zooals boven gezegd, rekening houdt met de geringe subsidie ver hooging, die noodig is om het verzoek der Nijverheidsschool in te willigen, zijn de to- taalkosten voor de gemeente niet hooger dan dat zonder de oprichting van dit gebouw betaald zou moeten worden om alleen aan het verzoek van het bestuur der Engendaal school te voldoen, hetgeen blijkt uit boven- staanda gegevens. Immers worden in het eene geval, indien geen Nijverheidsschool wordt gesticht, de kosten voor de gemeente minstens f21000 of bij een 6 pCt. leening en aflossing vol gens bovengenoemd systeem per jaar min stens f 1395.69 en in het andere geval is voor het onderbrengen der Engendaalschool noo dig hoogstens f 1329.23. Bij de laatste odlossing kan de Engendaal school bovendien over betere en meerdere ruimte beschikken, hetgeen met het oog op dc toekomst van veel belang is, omdat dit dan voor de gemeedte geen meerdere kosten medebrengt. Overeenkomstig de bedoelingen van het bestuur ner Nijverheidsschool merken wij nogmaals op, dat de gemeente niet bijdraagt in de stichtingskosten, doch na het tot stand- komen van het schoolgebouw deze inrich ting ten hehoevc van het Lager Onderwijs huurt voor een bedrag van gelijkstaande aan de anuuiteit, verschuldigd over een bedrag van ten hoogste f20000. Voorts zou kunnen worden bepaalt, dat bestuur der Engendaal school in de kosten van onderhoud eveneens 1/2 derde deel bijdraagt en deze kosten he- strijdt uit de vergoeding door de gemeente vetstrekt, overeenkomstig art. 101 der Lager- Onderwijswet 1920. Nog dient te worden opmerkt, dat het ga- randeeren van aflossing en rente van de door de Vereeniging aan te gane geldleening ons overhodig voorkomt, waar de Wet reeds dc aflossing garandeert, n.l. 70 pCt. der Het- tokostcn door het Rijk en 30 pCt. door dc gemeente. Mocht later blijken, dat de ge meente garant moet zijn voor dat deel der stichtingskosten, dat gerekend wordt als zijn de uitgetrokken voor het Lager onderwijs, dan zou hierover later een beslissing tc ne men zijn. Op grond van bovenstaande veroorloven wij ons U voor tc stellen Ic. het hierbijgaande gewijzigd-ontwerp- tcekening en bestek der Nijverheidsschool Lagere school goed te keuren 2e. tc verklaren, dat de oprichting en in standhouding der Nijverheidsschool noodig wordt geacht; 3e. te besluiten bereid te zijn jaarlijks 30 pCt. bij tc dragen in de nettokosten van liet instandhouden der Nijverheidsschool, een en ander berekend overeenkomstig de desbe treffende wetsbepalingen 4e. tc besluiten, dat het gebouw der Nij verheidsschool tevens bestemd zal worden voor liet doen geven van Lager Onderwijs en dat de gemeente tegen betaling van een huur, gelijkstaande aan de verschuldigde annuiteit over ten hoogste f20000 zich te alle lijde liet recht voorbehoudt de inrich ting voor dat doel tc bestemmen, op de uren, waarin aan de Nijverheidsschool geen lessen gegeven worden. Indien in de toekomst liet gebouw geheel door het Nijverheidsonderwijs benut zal wor den, zal dc huur ophouden. Toch zal het bestuur der Nijverheidsschool vOórdat hier toe kan worden overgegaan dc medewerking noodig hebben van den Minister en van den Raad, teneinde verzekerd tc zijn van dc vcr- hooging der bijdragen in dc nettokosten der school 5c. tc besluiten, uitvoering tc geven aan liet onder ten 4c genoemde door liet gebouw gedeeltelijk, in overleg met dc betrokken Schoolbesturen, in bruikleen te geven aan bestuur der Engendaalschool 6c. ons te machtigen verdere onderhan delingen met dc meergenoemde besturen te voeren in den zin, hiervoren omschreven cn voorts alles te doen wat zal noodig blijken te zijn. Wanneer van dc zijde van het Rijk in deze dc noodige medewerking zal zijn verkregen en dc Minisler van O. K. W. de machtiging heeft gegeven een lagere school te stichten, zullen wij U de noodige financieele besluiten ter vaststelling aanbieden. Eindelijk stellen wij U voor het protest adres voor kennisgeving aan te nemen, aan gezien het stuk niet voldoet aan dc Zegel wet cn Uw College niet bevoegd is daarop ccne beschikking te nemen. Het Rapport der Bouwcommissie lutdt: De Bouwcommissie heeft de eer naar aan leiding van het voorstel, betreffende den bouw eener Nijverheidsschool-lagere school, hef volgende onder Uwe aandacht te bren- k°Voorop zij al dadelijk gesteld, dat onvol doende voorbereiding van het voorstel groo- tendeels de oorzaak is geweest, dat het voor stel in de vergadering vac 16 Juni j.l. is aangehouden, hetgeen ook wel daaruit blijkt, dat de Bouwcommissie, die als zoodanig voor 16 Juli j.l. van die plannen geen kennis droeg, niet meer dan vier vergaderingen heeft ge houden om het voorstel van alle kanten te bekijken, alvorens zij haar advies kon uit brengen. In de eerste vergadering bleek, dat de Commissie in meerderheid van oordeel was, dat, indien tot het bouwen van een Nijver heidsschool annex lagere school moest wor den overgegaan, liet officieel aan den Raad voorgelehdc plan zeer vereenvoudigd kon en moest worden. Daarnaast meende zij te moeten onderzoe ken voor welke uitgaven de gemeente kwam te slaan, indien zij alleen overging tol over name en verbouwing van de Engendaalschool en zich dus niet met den bouw van eeu school voor Nijverheidsonderwijs bemoeide. De verschillende opmerkingen, die in de eerste vergadering van onze Commissie zijn gemaakt eu vereenvoudiging van het eerste, werkelijk zeer mooie plan betroffen, zijn aan den ontwerper van dat plan, den heer Bruins, medegedeeld, die, wij erkennen het volgaarne, daarmede misschien noode heeft rekening gehouden cn in een nieuw plan tot uiting gebracht. Dit zou dc bouwkosten verminderen van f71000 tot f60000 (volgens de bcgrooting), terwijl de totale kosten teruggebracht wer den van f 100.000 tot f78000, waarvan voor rekening van dc gemeente niet meer zou komen dan f 20000, terwijl het restant ad f 58000 ten laste komt van de Vereeniging ter bevordering van het Nijverheidsonderwijs te Soest en van welk bedrag de annuiteit reeds op de Rijksbegrooting voor 1922 is uitgetrokken. Bij onderzoek naar de uitgaven, waarvoor de gemeente kwam te staan, indien zij zich niet aan het Nijverheidsonderwijs gelegen liet liggen, mocht de Commissie niet uitliet oog verliezen de omstandigheid, dat de Ver eeniging, die in de Engendaalschool onder wijs geeft, geen eigenares is van die school nn de gemeente dus genoodzaakt zou zijn te betalen a. de kosten van overname v3.11 gebouw en grond b. dc kosten van veibouwing. Uit aan de commissie overgelegde stukken bleek, dat een en ander op minstens f21oOO moest begroot woiden, dus hooger dan het bedrag, door de gemeente bij te dragen in de kosten voor het bouwen van een school voor Nijverheidsonderwijs annex lagere school. Daerbij moeten wij nog wijzen op de om standigheid, dat bij overname en verbouwing van de Engendaalschool hoogstens 2 lokalen beschikbaar konien en in het andere geval, dus bij minder kosten, meer lokalen, terwijl bovendien eventueel aan de behoefte van een gymnastieklokaal, onmiddellvk zonder kosten kan voldaan worden, aangezien de gemeente dc bevoegdheid behoudt over dc andere lokalen te beschikken, mits niet ten koste van het Nijverheidsonderwijs. De Commissie meent daarom tot aanne ming van het voorstel, waardoor èn Nijver heidsonderwijs èn Engendaalschool beide gebaat zijn, te moeten adviseeren op grond dat bij niet aanneming van het voorstel de gemeente voor hoogere uitgaven komt nu reeds dadelijk en bij uitbreiding van het aantal leerlingen bovendien in de toekomst. De Voorzitter zegt dat in een der vorige vergadiringen ditzelfde punt aan de orde is geweest, doch toen op besluit van de vergadering werd aan gehouden. Hij wenscht er nadrukkelijk op te wijzen dat dit voorstel van B. en W. ten aanzien van deze adressen in werkelijkheid hetzelfde is als het voorstel dat toen door B. en W. werd gedaan, al geeft hij toe dat de vorm waarin dat voorstel ter tafel werd ge bracht, niet hetzelfde is. Spr. hoopt dat het voorstel, thans ingediend in andere vorm, doch niet in ander wezen, thans ingang bij de leden zal vinden. Hij erkent dat bij de vorige behande ling van deze adressen de voorberei ding van het voorstel van B. en W. niet is geweest, zooals voren is ge geven, hoopt spreker op betere ver wachtingen. De heer Foeken verkrijgt op zijn aanvrage het woord en zegt; M. de. V. Met belangstelling heb ik kennis genomen van de nadere uiteen zetting van B. en W. ten opzichte van dc aanhangige Schoolbouw-voorstellen alsmede van het Rapport der Bouw commissie. Wat in de afgeloopen week aan de Leden van den Raad is toege zonden ziet er beter uit dan dat waarme de we 't de vorige keer maar moesten doen. Door U werd daarjuist al ge wezen op het verschil en noemde U de voorstellen in wezen 't zelfde, maar in den vorm gansch verscillend. Inder daad. Wat bij de vorige behandeling werd voorgelegd, was van dien aard dat Raadsleden met eenig zelfrespect 't ongezien lieten liggen. Toch, al ben ik dankbaar, voldaan ben ik niet. Ik mis, wat ik zoo uit drukkelijk heb gevraagd, een overzicht van de kosten van het Onderwijs, ge- splits in L. O. en U. L. O., en omge slagen per leerling. Waarom is deze opgave niet bij de stukken gevoegd? Ot is 't zoo moeilijk die gegevens te verstrekken? Zoo ja, dan zou ik moe ten constateeren dat er een leemte in de boekhouding is. M. de V., ik hand haaf alsnog mijn verzoek, en wensch niet dat de inwilliging op de lange baan geschoven wordt. Wat nu het punt in kwestie aangaat, erken ik gaarne de dergelijke voor lichting, die de thans gezonden stuk ken geven. Het uitstel en vooral de doorzending naar de Bouw-Commissie heeft niet alleen de zaak zuiverder gesteld, maar ook bezuiniging gebracht, en daarop komt 't ten slotte toch aan. „Stopzetten", is wel een eenvoudig advies der 128 onderteekenaren van het request, maar dat is geen bestu ren van een gemeente. We staan nu voor de volgende feiten. le. We zijn wettelijk verplicht de Engedaalschool over te nemen en te verbouwen, kosten 21.000 gulden, of we moeten een nieuwe bouwing, die gecombineerd met de Nijverheidschool 20.000 gulden kost. 2e. De Nijverheidsschool die 20 jaar bestond en de laatste jaren zich sterk ontwikkeld heeft, is zonder dak en moeten wij aan huisvesting helpen. De oplossing voordc Engedaal school, zelfstandig of gecombineerd inet de Nijverheidsschool; kost ons precies 't zelfde, het verschil van f 1000, speelt bij het totaalbedrag hoegenaamd geen rol. Blijft dus ter beoordeeling de Nij verheidsschool waarvan de voorgestelde oplossing de Gemeente f 2880.— kost, maar waarvan reeds 2450 g u I d en als subsud ie is uit getrokken, ergo een meerde uit gave van 430 gulden. Het zou dwaasheid zijn dit kleine offer te weigeren en het Nijverheids onderwijs de bons te geven. Ik voor mij heb daartoe althans geen vrijmoe digheid. Het Nijverheidsonderwijs heeft voor mij te groote practische waarde daar dat ik mij niet verantwoord zou weten mijn steun te geven aan de thans ingediende voorstellen. Ik moet echter één restrictie maken. I11 de begrooting der Nijverheidsschool voor 1923 is als svibsidie van de Ge meente uitgetrokken f 3202.— dus wéér ruim f300.— hooger, en daar kan ik mij niet mede vereenigen. Wanneer derhalve het stemmen vóór het voor stel van B. en W. tegelijk inhoud, goedkeuring der begrooting voor 1923 dan zou ik mij van stemmen moeten onthouden. Voornamelijk spruit de ver hooging voort uit de stijgende post voor salasissen, en die tijd hebben we toch zeker achter ons. Ten slotte M. de V. nog iets over het advies van B. en W. inzake het ingekomen ongezegelde rekwest. B. W. staan volkomen in hun recht wan neer zij zeggen dat de Raad niet be voegd is ongezegelde rekwesten ii behandeling te nemen. Maar M. deV. dan geloof ik dat er meermalen on- wettigen besluiten door de Raad ge nomen zijn. Het is nog slechts enkele weken geleden dat ik U, M. de V attent maakte op een ongezegeld stuk, dat niettemin toch behandeld werd en waarop zeer belangrijke besluiten zijn genomen, ergo, de Raad heeft onwettig gehandeld, en hebben dus de genomen besluiten geen rechts- krachts. Ik zou U daarom in overwe ging willen geven bedoelde stukken alsnog gezegeld ter tafel te brengen 0111 daarop door den Raad. pro forma opnieuw beslissing te laten nemen. Ik ben geen vriend van St. Bureau cratius, maar wij mogen toch niet de risico loopen dat belangrijke besluiten, waarwede groote fiinancieele transacties gemoeid zijn, als vodjes papier kun nen verklaard worden. De heer Hilhorst betuigt zijn instem ming wat betreft de opvattingen van den heer Foeken. Hij geeft in over weging deze zaak zeer duidelijk en overzichtelijk in het officieele verslag op te nemen teneinde de ingezetenen te overtuigen van het juiste standpunt dat in de voordracht van B. en W. is opgenomen. De heer Scheffer zou het ook op prijs stellen indien in het officieel verslag goed uitkwam, dat het bouwen van de Nijverheidsschool in combina tie met de Engendaalschool de ge meentekas met een luttelbedrag be zwaard wordt. Aan het adres van den heer Foe ken wenscht hij de vraag te stellen wat deze bedoeld met te zeggen dat er fouten zoude zijn in de boekhouding der gemeente. Deze opmerking is door den heer Foeken vroeger wel eens meer gemaakt, en daarom zou hij wil len vragen noemt U die fouten dan. De heer Besselsen meent het vol gende te moeten zeggen De oppositie uit den Raad ten aan zien van dit plan toen het de vorige maal aangeboden werd, heeft in zoo verre resultaat gehad, dat het aanmer kelijk beter toegelicht, thans weder ter tafel komt. Evenwel de motieven waarop ik mij de vorige maal tegen het plan verzette best aan nog en hierin is door het nieuwe plan mijn zienswijze niet ver anderd. Dat het Nijverheidsonderwijs noodig is, zal onzerzijds niet worden ontkend, al werd getracht dit ons in de schoe nen te schuiven. Evenwel de vraag waarom het gaat is dezeKan voor Nijverheidsonder wijs worden gezorgd zqnder tot een uitgave van plm. f8000.— voor stich ting van een gebouw over te gaan. Dit is naar mijn vaste overtuiging zeer goed mogelijk. Ik heb daarvoor weer op het oog de bestaande school gebouwen en gymnastieklokalen. Evengoed als de Nijverheidsschool productief zal worden gemaakt door daarin onderbrenging van de Engen daalschool, kunnen de bestaande scholen meer productief worden gemaakt door het geven van Nijverheidsonderwijs. Juist, dan zouden deze scholen, al deze mooie ruime lokalen beter tot hun recht komen dan door deze te ge bruiken of wel te misbruiken voor b.v. politieke vergaderingen. Zeker zijn er bezwaren verbonden aan de verdeeling van het ouderwijs over verschillende lokaliteiten. Even wel komt dan de vraag naar voren of het wel aangaat tot opheffing van die bezwaren maar eventjes f60.000 meer uit te geven. Ik meen dit ontkennend te moeten beantwoorden. Er wordt en door het bestuur der Nijverheidsschool en door B. en W. steeds den nadruk gelegd op de slechts weinig hoogere kosten voorde Gemeente die de nieuw te bouwen School met zich brengt, en de bestaande subsi- dieering. Zeer wel mogelijkmaar moeten wij dan maar uit de rijkskas putten omdat het de Gemeente niets kost Dat is een motief dat niet opgaat, want het is ook geld dat op de staats begroting drukt. Daarin hebben de aanbieders van het adres gelijk in. Nu acht ik een groote fout in de onder wijswet dat de schoolbesturen de volle beschikking over de lokaliteiten heb ben. Zij k u 11 n e n dus weigeren deze voor het bedoelde Nijverheidonderwijs af te staan. Ik weet niet of B. en W. hierom trent de schoolbesturen gepolst hebben. Zoo ja, dan had toch het resultaat wel bij de stukken mogen worden gevoegd. Zoo neen, dan is weinig rekening ge houden met de wensch van het grootste I deel der Raad 0111 in die richting de oplossing te zoeken. Ik heb echter reeds gehoord dat de schoolbesturen slechts tijdelijk bereid zouden zijn tot afstand der lokalen. Er zou zonder twijfel bij loyale mede werking der schoolbesturen dus een flink bedrag bezuinigd kunnen worden. Tijdelijke afstand helpt niet. Er moet niet 11a verloop van 1 of 2 jaar het gevolg van zijn dat het Nijverheids onderwijs weer dakloos is. Wij willen echter het Nijverheids onderwijs absoluut behouden. Waar het dus uitgesloten schijnt dat een an dere oplossing is te vinden, moeten wij in het belang van dat onderwijs noodgedwongen wel onzen steun aan het voorstel geven. Nog een reden noopt ons daartoe. Het gevaar lijkt ons niet denkbeeldig dat wanneer met het Nijverheidsonder wijs gesukkeld wordt verschillende richtingen zich daarvan zullen meester maken. Thans is het een openbare zaak en dit juichen wij toe. Niets zou den wij meer betreuren dan dat dit sektarisch werd. Dit zou liet onderwijs niet ten goede komen en de Gemeente kas in den vorm van subsidies niet voordeeliger zijn. Daarom, hoewel wij een voordeeli ger oplossing zien, doch de macht en den invloed missen dit werkelijkheid te doen worden en het openbaar Nijverheidsonderwijs willende behou den zullen wij voor stichting der school stemmen. Vervolgens wordt het woord gege ven aan den heer Rietveld en zegt Allereerst iets te willen op te merken omtrent het ingekomen ongezegelde adres. De algemeene strekking er van, dat de meest mogelijke zuinigheid moet worden betracht zal niemand ontken nen. Verder dan deze erkenning gaat mijn waardeering voor dit adres niet. Bij het nalezen daarvan verbaasde ik mij over de groote oppervlakkigheid waarmede het is opgesteld Mannen van naam en positie in deze gemeente hebben het mede ondertee kend, die toch zeker weten moeten dat zulk een adres behoorde gezegeld te zijn. Bovendien, zonder ander motief dan de zuinigheid, een voor onze gemeente zoo belangrijke jale van volksonderwijs te willen onmogelijk maken, mocht van velen onder hen niet worden ver wacht. Hierin ben ik het volkomen met den heer Foeken eens, een toegeven aan zulk een oppervlakkig en weinig door dacht stuk zou geen bestuursdaad zijn. Aangaande het onderwerp zelf, M. d. V., het is mij zeer aangenaam dat het voorstel nu beter onthaal vindt dan de vorige maal. Dat een belangrijker goedkooper ontwerp is ingediend, dan in eerste instantie is zeker verblijdend. Eén ding moet mij daarbij echter van het hart. Bij de vorige behande ling werd haast het verzoek van het schoolbestuur om f 100.000 toe te staan voor den bouw der school, door B. en W. een schets en becijfering gegeven, naar ontwerp van den gemeente-archi tect, waarin deze som werd terugge bracht op f 75.000.—. Waar de thans aangebrachte bezui nigingen bijna geheel overeenstemming met die door den gemeente-architect reeds eerder voorgesteld, wensch ik hierop de aandacht te vestigen. Nu wordt een begrooting gemaakt op f78.000.terwijl in de vorige vergadering f75.000.— werd becijferd. Deze cijfers toonen m. i. duidelijk aan dat thans verkregen bezuiniging zeker niet belangrijker is, dan door den Gemeente-architect eerder voorge steld. Nog iets anders M. d. V. De vorige maal is door sommige heeren gezegd dat een beduidend aantal der leerlin gen van de Nijverheidsschool niet be stemd was voor de gewone ambachten. Ik heb de moeite genomen daarnaar te informeeren. Uit de officieele stuk ken is mij gebleken dat van de meer dan honderd ingeschreven leerlingen van den vorigen cursus, slechts enkele niet voor een ambacht bestemd waren, maar wel dat plm. honderd jongens onderwijs ontvingen, naar de behoef ten van het door hen gekozen vak. Als deze dingen zoo zijn, M. d. V. dan verheugt het mij dat bij een zoo gering offer der gemeente een zoo be langrijke zaak kan tot stand komen. Tenslotte wil ik het ook uitspreken dat mijn sympathie voor de oprichting der school mede haar oorzaak vindt in mijn waardeering voor den onver- moeiden arbeid van het schoolbestuur en zeer in het bijzonder van den Di recteur der school en dc mede leeraren. Vooral den Directeur wensch ik erken tenis te bieden voor zijn uitnemend werk ten behoeve van het N. O. in onze gemeente. De Voorzitter deelt vervolgens me de dat door den heer Dammers nog eenige schriftelijke vragen zijn gesteld waarop door B. en W. antwoorden zijn gegeven. Hij verricht de Secre taris deze vragen en antwoorden voor de leden. Zij luiden als volgt: In verband met liet voorstel tot het bouwen van een Nijverheidsschool. Lagere School zou ondergeteekende in de eerstvolgende raadsvergadering gaarne van het college van B. en W. een antwoord ontvangen op de navol gende vragen. 1. Indien de stichtingskosten in totaal minder dan f 78000.-- bedragen, hoeveel moet dan door de gemeente worden bijgedragen Hoe, wanneer en door wie wordt dat bepaald 2. Wat gebeurt niet het door de gemeente in de bouwkosten bijgedra gen bedrag, indien de Vereeniging tot bevordering van het Nijverheidsonder wijs te Soest, die immers geheel eige naar wordt van het te stichten gebouw, om welke reden dan ook de beschik king moet hebben over het geheele gebouw 3. Welke zijn de gevolgen van het ophouden van het bestaan der vereeni ging tot bevordering van het Nijver heidsonderwijs te Soest. a. met betrekking tot de bijgedragen bouwkosten, b. met betrekking tot de eventueel te verleenen garantie voor rente en aflossing 4. Waarvoor dient die garantie, als van de annuiteit toch 70% ten laste van het Rijk komt en 30"/,, door de gemeente moet gedragen worden 5. Indien in eenig geval de door de gemeente bijgedragen bouwkosten door de vereeniging moeten worden gerestitueerd, bestaat dan niet demo gelijkheid dat de vereeniging daarvoor zekerheid geeft Ik wilde U de vragen reeds nu doen toekomen, teueinde U voldoenden tijd voor te antwoorden te geven. 1. Alvorens de vraag te beantwoor den, moet duidelijk vooropgesteld wor den, dat de Vereeniging voor Nijver heidsonderwijs, het schoolgebouw sticht. De gemeente huurt daarvan het gedeelte noodig voor lager onderwijs en betaalt jaarlijks een huur gelijk aan de annuiteit verschuldigd over ten hoogste f 20.000 De Engedaalschool betaalt later aan de Nijverheidsschool uit de vergoeding haar door de gemeente verwacht, in gevolge art. 101 der L. O. wet, een evenredig deel der kosten van onder houd van het gebouw. Als antwoord op de vraag kan dus worden medegedeeld, dat de gemeente slechts bij wijze van huur, jaarlijks vergoedde annuiteit over ten hoogste f20.000, met dien verstand, dat indien de begrootieg ad f 78000 wordt onder- schreden dit voordeelig saldo in overleg met de betrokken inspecteurs verdeeld zal worden over de kosten der lagere- en der NijAerheidsschool. 2. Wanneer de Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs het geheele ge bouw noodig heeft, zal de huur op houden. Om hiertoe echter over te kun nen gaan, zal de medewerking van de gemeente en het Rijk noodig zijn, wil de vereenihing verzekerd zijn van de bijdragen respectievelijk 30% en 70% der nettokosten der school. 3. De gevolgen van het ophouden van het bestaan der vereeniging, wordt geregeld in de statuten. Wanneer de gemeente eventueel zou twijfelen aan de goede behartiging van het Nijver heidsonderwijs, is de Raad overeen komstig art. 57 der wet, bevoegd twee gedelegeerden in het Bestuur te be noemen. Hieruit blijkt wederom dat de Raad steeds de bevoegdheid heeft de handelingen van het bestuur toe zicht uit te oefenen en medezeggen schap te hebben. Met leetrekking a. tot de bijgedragen bouwkosten kan voor de gemeente geen nadeelig gevolg ontstaan, zooals reeds ge zegd, geen bijdrage in de kouwkosten verstrekt, doch enkel een bedrag aan huur. b. Ook zal geen nadeelig gevolg voor de gemeete komen te ontstaan met betrekking tot het verleenen van garantie van rente en aflossing van het door de vereeniging op te ne men kapitaal om dat bij nader in zien het verleenen van die garantie overbodig geoordeeld wordt. 4. Zooals bij punt 3b gezegd is, zal garantie niet noodig zijn. Immers de wet geeft voldoende ga rantie in hare toezegging van 70% en 30% van de nettokosten der school. Mogelijk zou garantie gegeven moeten worden over het bedrag dat de ge meente rekent voor de afdeeling lager onderwijs, doch hiertoe zou later kun nen worden besloten, indien de geld schieter dit als eisch stelt, 5. Uit vorenstaande antwoorden blijkt dat de gemeente niet in de bouw kosten bijdraagt. De beantwoording van deze vraag lijkt ons overbodig. De Voorzitter zegt de sprekers in het kort te zullen antwoorden. Allereerst richt hij zich tot den heer Foeken en zegt, niet bekend te zijn met de toezegging een overzicht te geven van de kosten van het onderwijs. Hij neemt aan dat dit is toegezegd, doch wegens zijn afwezigheid in die vergadering is hij daarmede niet bekend en zoodoende onschuldig. Spreker zegt zijn medewerking toe het overzicht dat gemakkelijk is samen te stellen in de volgende vergadering te zullen over leggen. Wat het bezwaar van den heer Foeken betreft, omtrent de verhooging van uitgaven der Nijverheidsschool in 1923, merkt Spreker op dat deze be grooting nog niet vast staat en als nog de goedkeuring behoeft van den Raad. Hij stelt voor op deze zaak niet verder in te gaan. Als antwoordt op den heer Hilhorst geeft Spreker de verzekering eene duidelijke uiteenzetting van de stand van zaken in het officieel raadsverslag te zullen bevorderen. Omtrent het gesprokene door den heer Scheffer, meent spreker niet beter te doen dan de heer Foeken te ver zoeken antwoord te geven op de ge dane opmerkingen. Het standpunt door den heer Bessel sen ingenomen, als zou het Nijverheids onderwijs gemakkelijk onder te brengen zijn in de bestaande scholen, meent Spreker te moeten bestrijden. Afgezien vau de al of niet medewerking van de schoolbesturen is het naar Spiekers oordeel niet practisch doenlijk het Nijverheidsonderwijs in verschillende ver afgelegen lokalen te geven. Ook zou de kosten verbonden aan het eiken dag inrichten van leslokalen in teeken lokalen hooger komen dan de kosten van het gebouw nu dit gecombineerd wordt met de Engendaalschool. Spre- zou in het belang van het lageronder- wijs de schoolbesturen niet kunnen adviseeren eene dergelijke regeling voor goed te aanvaarden. Voor tijde lijke hulpverleening bestaat bij de schoolbesturen zonder twijfel geen be zwaar. Wat door den heer Rietveldt is ge zegd kan de Voorzitter onderschrijven. De gemeente-architect heeft zeer zeker

De Soester | 1922 | | pagina 5