8 o ft s t e r C o 11 r ïi 111 voor Soest en Omgeving Nieuws- en Advertentieblad. I !K a 10,45 per Liter. Voorkomt het dringend gevaar Groote sorteering SOUVENIRS Wij leveren steeds 't BESTE tegen de LAAGSTE prijzen! FEUILLETON Uitgever O. v. tl. BOVENKAMP Soestdijk J. DE «JONG, Kerkpad Z.Z. SS BENNING'S VERKOOPHUIS No. 35 Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur Tiende «laargang DE Oplaag 1750 Zaterdag 26 Aug. 1922 ADVRRTENT1ËN Van 1—5 rogels 75 ct. Llke regel meer 15 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Mi abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. F. C. Kuy per straat 3 en 5 - Soestdijk Groote keiiïe in Galanteriën, Speelgoederen, Luxe- en Huishoudel. Artikelen, Matten, Karpetten, kleine Meubelen, Kinderwagens, Rieten Stoelen enz. enz. Aanbevelend S. A. OL1JVE. Buitenland. OVERZICHT. Het monarchistische Beieren blijft de lastpost van de republiekeinsche Duitsche regeering. Eerst wilde het de aangenomen rijks wet ter verdediging van de republiek in Beieren niet uitvoeren en maakte zelfstandig speciale verordeningen voor Beteren, die een weinig op die rijkswet geleken. Uit deze schending van de wet ontstond een ernstig conflict met Berlijn, Na langdurige besprekingen is men echter tot overeenstemming ge komen. Nauwelijks is dit conflict bijgelegd of Beieren toont op opzienbarende wijze zijn afkeer van de republiek en zijn voorliefde voor het militairistische monarchisme. door 1.1. Maandag maar schalk Hindenburg, op zijn doorreis naar de Beiersche Alpen een schitte rende ontvangst te München te bereiden Overal in de stad was de vlag uitge stoken. maar men zag niets dan het oude keizerlijke zwart-wit-rood zelfs op de regeeringsgebouwen geen rijks vlag. maar het Beiersche blauw en wit, Natuurlijk veel militair vertoon. De rijksweer, de oudstrijders en studenten corpsen paradeerden met de generale staf in groot tenue en zelfs de ex- kroonprins Ruprecht en Ludendorf mankeerden niet. En deze monarchistische demonstratie van mannen, die Duitschland ten val hebben gebracht, houd men tegelijker tijd dat de rijksregeering alle moeite doet om het land voor een bankroet te vrijwaren, om uitstel te verkrijgen van betaling der schulden, die door drijven en handelen ontstaan zijn en om de, overigens begrijpelijke, verbit tering der Franschen te kalmeeren. Want na de mislukte conferentie te Parijs, werd de beslissing over een moratorium aan Duitschland over ge laten aan de Commissie van Herstel en deze Commissie zond twee harer leJen den Engelschman Bradburry en den Belg Manclère naar Berlijn, om met den rijkskanselier Dr. Wirth te overleggen, welke degelijke waarbor gen Duitschland bereid is te geven, ingeval een moratorium wordt toege staan. Beide afgevaardigden kwamen toevallig denzelfden dag van het Hin- denburgfeest te München, te Berlijn aan. Deze feesten met wapengekletter en uniformgepronk zijn waarlijk niet ge schikt, om de toenadering tusschen Duitschland en Frankrijk te bevorderen en hoewel uit een vredelievend oog punt beschouwd, niet goed te keuren is het toch begrijpelijk, dat Poincaré bij de onthulling van een monument te Triancourt, ter nagedachtenis van de gevallen soldaten, de oorlogvoering der Duitschers (gedisciplineerde bar- baarschheid) noemde, die alle regelen van oorlogvoeren schond, wat door alle Duitschers werd verdedigd en aangemoedigd. Allen zijn dus schuldig en gehouden de schade te vergoeden. En wij blijven eischen, dat zij haar vergoeden, zoo eindigde hij. Dat willen Engeland en Italië ook, doch deze verschillen van meening met Hl KINNERINGEN AAN ONS - VORSTENHUIS - Door J. KNOPPERS W. Kzn. Niet groot van gestalte en eenigzins Qezet, scheen zij toch hoog en slank door de majesteit harer bewegingen. Despotisch aangelegd hoe kon dit anders behoefde zij schier nimmer despotisch te handelen. Want zij ge bood zonder te gebieden, en werd ge diend met eerbied en genegenheid en met vreeze. Zelf haar gemaal ging vormelijk met naar om en was bevreesd voor eene afkeuring van haar, doch bevreesd ge lijk een schoolknaapje bevreesd is voor gen afkeuring van de onderwijzeres, die hij liefheeft en vereert en dus niet Wil bedroeven. Willem 11 rookte graag, zijne gemalin nad een afschuw van tabak. Voor hij de vertrekken der Koningin binnen, ge bruikte Zijne Majesteit daarom een mondwater, waarna hij den hofdokter °f een kamerheer vroeg, of de Konin gin nu heusch niet zou kunnen ruiken, dat hij gerookt had. Ik acht het hier de plaats, een erger lijke misvatting weg te nemen. Ik heb 'n mijne jeugd en ook later deze Konin gin zeer onbillijk hooren beoordeelen. oordeel luidde ongeveer aldus ••Zij heeft het den Koning altijd laten gevoelen, welk een eer het voor hem was, dat zij, een dochter van den tsaar, fan hem, prinsje van een klein landje, "aar hand had geschonken." Dit oordeel nu is ergerlijk onjuist. r bestond slechts een verschil van Frankrijk over de middelen om eenige Betalin9 van Duitschland los te krijgen. Ten einde in Oostenrijk, heeft de Oostenrijksche bondskanselier Seipel, zich naar Praag begeven om met Be- nesj een economische aansluiting van Oostenrijk met zijne buurstaten te be spreken. De vraag, die Seipel aan dr. Benesj heeft voorgelegd en spoedig, naar zijn zeggen aan de geheele wereld zal stellen is, of het niet meer gewenscht zou zijn, om bij de saneering van de Oosten rijksche financiën een anderen weg op te gaan als tot dusverre is geschied en aan te sturen op economische aan sluiting van Oostenrijk bij een zijner buurstaten of een groep van buurstaten. Volgens zeggen van Seipel heeft dr. Benesj de hoop uitgedrukt, dat de Volkenbond in staat moge zijn, aan Oostenrijk hulp te verzekeren, opdat Oostenrijk verder zal kunnen bestaan. Seipel zeide den indruk te hebben ge kregen. dat dr. Benesj de overtuiging niet alleen volgens eigen gezichtspunten uitsprak, doch dat hij tevens omtrent een en ander verzekeringen had ont vangen uit kringen der groote entente, die hem in deze meening versterkten. Over een nieuwe leening is niet ge sproken. Op een vraag, hoe het met de aan sluiten van Oostenrijk bij Duitschland staat, antwoordde Seipel, dat die kwestie eerst behandeld zal worden, wanneer wordt beraadslaagd over de economi sche aansluiting van Oostenrijk bij een vreemden staat. Men kan volgens Seipel deze kwestie van aansluiting op de beste wijze door den Volkenbond doen regelen I ALLEEN r x* FRECO'/^ J GEVEN KAIMTE BIJ EXAMENVREE/.OVER/PAN- ■NIMG./L*,»EtOO/ri!lD.ONftU/T EN GEJAAGDHEID PER KOKER 60 CENT BU EI& DROGI/la Verkrijgbaar bij Theod. Wagner, B. Kraal en D. F. Voigt. De Iersche Vrijstaat is niet gelukkig met zijn eerste leiders. Moesten wij de vorige week het overlijden melden van Arthur GrifFith, het hoofd van de voor- loopige regeering, den man van de vrijheidsidee, deze week komt het be richt van den moord op Michael Col- lins, den eerste minister, den man van de daad. Met de inneming van Cork was de georganiseerde macht der rebellen van de Valera gebroken en het verdere verzet ontaard in een guerillaoorlog. Van uit een hinderlaag moet Collins doodgeschoten zijn. Reeds eerder werd op dezelfde wijze zijn auto door kogels doorboord, hij zat er toen gelukkig niet in. Wie zullen GrifFith en Collins op volgen, om de rebellen, die met vlie gende colonnes overal waar zij kunnen brandstichten en vernielen, ten onder te brengen en Ierland eindelijk de zoo lang begeerde rust schenken. traditiën. De dochter van den alleen- heerscher aller Russen was geheel an ders opgevoed dan de koningszoon van het democratische Holland. Ginds was de afstand tusschen den keizer en het volk véél grooter dan hier de af stand tusschen de souvereine natie en den vorst, en het ware te wenschen, dat in ieder gezin de echtgenooten el kander evenzeer begrepen en ontzagen, als dit geschiedde tijdens het gelukkig huwelijksleven van Willem en Anna Paulowna. Ook te Soestdijk was de afstand tus schen vorstin en dienaar zeer groot De Koningin werd ingelicht door den grootmeester, den beminnelijken edel man baron Van Tuyll van Seroosker- ken, die zijn gebiedster alle onaange naamheden te besparen wist. De grootmeester werd ingelicht door den rentmeester, die vreemde com binatie tevens notaris was. De rentmeester werd ingelicht door de vele bazen, den tuinbaas, den bosch baas, den timmermansbaas, den smids baas, den metselaarsbaas. En de bazen werden wel eens inge licht door de werklieden. Maar alleen waren bij dat inlichten uiterst voorzichtig en bescheiden. En de Koningin stond ongenaaktbaar hoog in haar aureool van vorstelijkheid. Dit alles sloot in elkaar als een nest pillendoozen, maar voordeelig voor de belangen van de Koningin was het nu juist niet. Ik schrijf dit hier neder, opdat de lezer deze vorstin en hare opvolgers billijk moge beoordeelen. Zij kende niet hen, die wriemelden, daar omlaag in de verre diepte. Maar zij heeft reinmenschelijk gevoeld en zij is zeer milddadig geweest. Binnenland!. OVERZICHT. Nadat het vanaf de stembusuitslag reeds duidelijk was, dat we een rechts kabinet zouden hebben eu het huidige ministerie nagenoeg ongewijzigd zou aanblijven, duurt de ministercrisis bij zonder lang. Het is of rechts verlegen is met zijn groote stembusoverwinning. En dat zou geen wonder zijn. Die overwinning is toch te danken aan de zucht tot bezuiniging van alle partijen En het is veel gemakkelijker de fouten van andereu te herstellen, dan eigen dwalingen te erkennen en te verbeteren Het aanstaand kabinet wacht een reu zentaak. Het ministerie Cort van der Linden, gedeeltelijk gedwongen door de plot selinge mobilisatie en de distributie, heeft met millioenen gegooid of het enkele guldens waren. Dat was echter in een tijd. toen het geld met stroomen in ons land vloeide. Het kabinet Ruijs bleef dat voor beeld volgen, ook toen handel en in dustrie zichtbaar achteruit gingen. De stembus heeft de wensch van het volk kenbaar gemaakt. Het wil slechts een bestuur, dat bezuinigd. Daar de meeste uitgaven echter voortspruiten uit de wetgeving, zal deze laatste in vele gevallen moeten herzien worden. En dat zal geen gemakkelijke taak zijn. Mr. R. J. H. Patijn zegt hierover in de N. R. Ct. o.a. Daarbij zal een ware hekatombe moeten worden aangericht onder de lievelingsdenkbeelden der verschillende partijen. Gelukkig ziet men tegenwoor dig ook ter rechterzijde in, dat ons volk de geldende onderwijswet eenvoudig niet kan betalen maar wie durft zich vleien met de hoop, dat de drie fracties het daarom gemakkelijk eens zullen worden over eenig nieuw stelsel, dat wél binnen de perken van onze finan- cieele draagkracht blijft De legerwet van Minister Van Dijk moge betrek kelijk niet duur zijn in verhouding tot het aantal geoefende manschappen, die zij oplevert, in absoluut cijfer zijn de kosten hoog en zij dwingt tot een ver dere aanschaffing van geschut en am munitie, waarvav de zeker zeer aan merkelijke kosten nog niet bekend zijn zal het Kabinet-Ruijs er toe kunnen besluiten binnen enkele jaren met een derde legerwet voor den dag te komen? De buitensporig uitgezette uitgaven voor het Hoofdstuk Arbeid zullen het stellig mede moeten ontgeldenmaar gesteld al Minister Aalberse kwijt zich dapper van zijn nieuwe taak als bezui niger, zal hij dan bij zijn geestverwan ten den noodigen steun vinden voor de ofFers, die het Landsbelang van de arbeiders eischt Zonder een korting op de tractementen van ambtenaren en onderwijzers, hetzij in den vorm van wederinvoering van de pensioensbij drage hetzij in dien van een speciale crisishefFing, zal men er niet komen maar is vooral ook in verband met de houding der Regeering bij de laatste herziening van de Pensioenwetten, aan te nemen, dat een voorstal in dien geest vlotweg zal worden geratificeerd? Waarschijnlijk zal nu vóór 3 Sept. a.s., vóór dat de Koningin hare reis naar Skandinavië aanvangt, de samen stelling van het kabinet bekend ge' maakt worden. Op uitnoodiging van de Vereeniging „Oranjebond" te Den Haag en van den Nationalen Oranjebond ,,Wat ook vall, trouw staat pal'' te Amsterdam is Zaterdagmiddag te Utrecht een druk bezochte bijeenkomst gehouden van vertegenwoordigers van Oranje-veree- nigingen en Oranje-gezinde vereeni- Idylle. Maar hoe mooi was dat leven daar in de laagteIdyllisch mooi schier Heejaas, elders worden zulke idyllen door de politiekers reeds in hare wor ding verwoest. Maar daar gelukkig nog niet. Nog maar weinige jaren geleden, na den eersten éèn-Mei-optocht, te Am sterdam, vertelde ik aan een daglooner van koningin Emma, en vader van een talrijk gezin, dat de optocht een lengte had gehad, van het gebouw Plancius tot ik weet niet meer precies waar. „Hé riep hij verbaasd. „Is het dan nog al niet uut mit die socioalen Hoe naïef, maar ook hoe benijdens waard „En hoe gaat het jelui vroeg ik. „Best", zei de vrouw, „we hebben niks te kloagen Hij had een weekloon van acht gul den. Gelijk ik reeds zeide, kregen de daglooners van koningin Anna Paulow na 's zomers vier gulden vier, en 's winters drie gulden twaalf stuivers. Maar op erfpachtgrond van de gemeente Soest hadden zij, voor slechts ct- per vierkante Rijnlandsche roede, een stuk erfpachtgrond en daarop een eigen huisje, dat, als zij remplacant waren geweest tegen f600.soms! er wat aardig uitzag. Op zijn land verbouwde zijn vrouw, en voor en na het dagwerk ook hijzelf, aardappelen, boekweit of rogge, en groenten. Brandhout en strooisel bracht hij mee uit het bosch, of zijn vrouw en kinderen gingen het daar zoeken. Hij mestte één of twee varkens, ver kocht de hammen en hield het overige voor zich. Aan twee weegbare dingen had hij nooit gebrek voedsel en dekking. En gingen uit alle deelen#des lands, ter bespreking van plannen betreffende 't brengen van een algemeene hulde aan de Koningin ter gelegenheid van haar 25-jarig regeeringsjubileum. Besloten werd allereerst tot het vor men van een comité onder den naam „Nationaal Huldigingscomité 1223". Uit Leipzig wordt gemeld, dat de Nederlandsche afdeeling op de Herfst Jaarbeurs aldaar prachtig voorzien is van alle artikelen, die Holland produ ceert en uitvoert. ADRES. Onderstaand adres, geteekend door 91 personen, werd bij liet Gemeente bestuur ingediend. Soest, 23 Aug. 1922. Aan den Raad der Gemeente Soest geven met gepaste gevoelens te ken nen, de ondergeteekenden, alle inge zetenen, le. dat zij met verbazing en leed wezen kennis hebben genomen van het besluit van den Raad, om het percentage van de door hen te bepalen Inkomsten-belasting te verhoogen tot een maximum van 10%, 2e dat dit bedrag buitengewoon hoog is en ver hooger dan dat van de omliggende Gemeenten, zooals bijv. Baarn, de Bilt en Zeist, die toch zoo veel meer bieden dan Soest, waar Soest niet bij vergeleken kan worden ja zelfs meer dan in 's-Gravenhage en Rotterdam, 3e. dat het een dwaalbegrip is te denken, dat van de grootere inkomens steeds meer kan worden gevraagd daar aan die inkomens reeds zulke hooge eischen worden gesteld 4e. dat zij vroeger niet hebben kun nen vermoeden, dat hier van hen zoo veel zoude worden gevraagd, daar er dan zeker meerderen onder hen zouden zijn geweest, die er niet over zouden gedacht hebben zich in Soest te vestigen, 5e. dat een dergelijke hooge be lasting noodzakelijk moet leiden tot de preciatie van de huizen en buitens, en een belemmering zal opleveren voor de vestiging van anderen, meer gegoeden, hetgeen de bloei en wel vaart van Soest zeer zeker niet zal bevorderen, terwijl liet tevens zal lei den tot versnippering van de groote terreinen, wat zeker 't nadeel zal zijn van {iet natuurschoon, met de gevolgen van dien, 6e. dat naar hunne meening door deze belasting-politiek het belang der Gemeente niet wordt gediend, ook omdat de verleiding groot wordt, de huizen te sluiten en elders tegaan wonen. Redenen waarom ondergeteekenden uwen Raad in overweging geven op het genomen besluit terug te komen en de door hen te betalen Inkomsten belasting terug te brengen binnen be hoorlijke grenzen, 't welk doende enz. UIT ONZE VROEDSCHAP en nog wat. Als de belangstellende inwoners van Soest t nu nog niet weten, waar 't in de laatste Raadsvergadering precies omging dan mag dat zeker niet geweten worden aan te weinig publicatie. Acht kolommen Raadsverslag, waarvan ongeveer zeven over liet hoofdpunt der Agenda. Voorts een stukje „Gemeente raad", in drie plaatselijke bladen een kort verslag, een ingezonden stuk, een wederwoord aan schrijver dezes, „mijn liefste, wat wilt ge nog meer?" En nu moet de schrijver van „Uit onze Vroedschap" er ook nog eens weer over boo- men? We" meenen onze kostelijke tijd beter te kunnen besteden, en releveeren dus niet wat iedereen reeds weet. althans weten kan. aan twee onweegbare goederen even min tevredenheid en gezondheid. Slechts één ding ontbrak aan zijn geluk hij was geen „zelfbewuste" ar beider de zegeningen van een voor gespiegeld paradijs bestonden nog niet voor hem Dit geluk viel eerst een later ge slacht ten deel F 1 e t s c h e r Niet altijd wandelde de Koningin onverzeld. Neen, somtijds deed ze dit in statigen optocht. Vooraan zij zelve, omstuwd door de hondjes, eenige schre den achter haar een harer beide kamer dienaars. De 1'Orme en Fletscher. Met hunne zwarte sluitjassen, hooge hoeden witte dassen en gladgeschoren, eerbie dige aangezichten, geleken zij zeer def tige catechiseermeesters. Geen dominees, want die droegen steken. Achter den kamerdienaar zwoegde een lakei in groot-uniform zwarten steek, blauwen rok, witlederen broek, zwarte laklaarzen met gele kappen. Rijk versierd was hij met gouden snoeren en tressen, passementen en knoopen. Aan het geheele hof was alleen Van Ooyen, de portier, prachtiger dan hij. De lakei droeg Harer Majesteits re genmantel. parasol of parapluie, haar eau-de-la-reine-doos en eenige zak doeken. Als Hare Majesteit een zakdoek noo- dig had, wendde zij zich tot den kamerdienaar, deze tot den lakei en in tegengestelde rithting ging dan de doek. Na het gebruikmaken ervan, liet Hare Majesteit den zakdoek vallen, de kamer dienaar schreed hem voorbij, de lakei raapte hem op. De 1'Orme was een luchtig man, maar Fletscher zeer ernstig, steeds vervuld van HOENDERCHOLERA en VLEKZIEKTE onder de Varkens, door het regelmatig ontsmetten der Hoender- en Veestallen met Solide SPROEIAPPARATEN voor desinfectie in diverse prijzen voorradig Maar een zaak üie zooveel stof opjoeg, geeft toch wel enkele punten, waar nog eens speciaal de aandacht op gevestigd mag worden. Allereerst hebben dan alle Lezers en Le zeressen kunnen constateeren dat de ofiici- eele toelichting op de Voorstellen een flink stuk werk mag genoemd worden, en wat 't meest verlijdtmet ons de over tuiging gekregen dat er op 't Raadhuis toch nog wel gewerkt kan worden. De heeren moesten ditmaal wel eens flink door elkaar geschud worden, maar ze zijn dan toch blijkbaar nu uit den dommel, en hopen wij dat ze voortaan steeds wakker en werklustig zullen zijn. De slordige voorbereiding dezer School geschiedenis is, en dat strekt tot eere, door den Raads-Voorzitter niet ontkent, wat voor een officieel college 't zelfde beteekent als een erkenning. De schuldige is echter niet genoemd. Wel is duidelijk uitgekomen dat in deze zaak de Gemeente-Architect geen blaam treft, en dat eveneens Wethouder Endendijk als de Gemeente-Secretaris vrij uit gaan. Het ligt niet aan ons de schuldige te zoe ken, het feit is geconstateerd en erkend, maar't feit van 't gebeuren wijst duidelijk op een toestand op 't Raadhuis die niet in orde is. Hoe was 't mogelijk dat een voorstel, waarmede voor Rijk en Gemeente te samen f78.000.gemoeid is, ter kennis van den Raad kwam op wat kladpapiertjes of eigen lijk in 't geheel niet ter kennis kwam, want de Raadsleden hadden er eenvoudig geen kennis van genomen. Het is ons bekend, dat de Secretaris, die het voorstel met de toelichting redigeerde vóór zijn met vacantie gaan, in vol vertrou wen was op een goede afwerking der dingen edoch 't is niet gebeurd. Niemand zal veronderstellen dat 't moed willig is nagelaten om den Secretaris te grieven, weshalve er maar êén oplossing is, n.l. deze, dat de een 't op den ander liet aankomen. Dit nu 'kan alleen voorkomen bij een onvoldoende Bureauorganisatie, of, bij een overcompleet van Ambtenaren, of, bij Amb tenaren die geen verantwoordelijkheids gevoel hebben, en wij voor ons gelooven dat e n 't eerste en 't tweede het geval is. Bij een goede organisatie is er een verantwoordelijke plaatsvervanger, en die schijnt er hier niet te zijn geweest, en dat er een overcompleet aan Ambtenaren is, daarvan is heel Soest wel overtuigd. Het is nog slechts kort geleden dat er een administratief Ambtenaar moest zijn voor de afdeeling Publieke Werken. We oordeelen nu niet over het al of niet noodzakelijke daarvan, maar herinneren er alleen aan dat er toen geen mannetje gemist kon worden van de andere Ambtenaren en ziet, slechts enkele weken later neemt een Ambtenaar ontslag en wordt medegedeeld dat deze niet zal vervangen worden, terwijl weer enkele weken later een hulpsecretarie voor Soester- berg wordt voorgesteld met de mededeeling dat daarvoor geen Ambtenaar behoeft te worden aangesteld want een der in functie zijnden kan dit wel waarnemen. Wij hebben daar onze conclusies uitge trokken en velen met ons. Een der andere plaatselijke nieuwsbladen, heeft zich er aan geërgerd dat in ons kort verslag niet was vermeld de rehabilitatie van den Gemeente-Architect. Wij willen ter zake alleen aanvoeren dat de Raadsvergade ring Vrijdag ongeveer 6 uur eindigde en dal dienzelfden avond 't verslag nog gedrukt moest worden, waardoor 't uiteraard zeer beknopt moest zijn. Toch had wel met een enkel woord de [rehabilitatie vermeld kunnen worden en spijt 't ons dat zulks niet is geschied. Wij hadden echter van een zusterorgaan dat nog wel het Christelijk in haar banier voert, niet verwacht dat zij daarin aanleiding kon vinden tot een insinuatie van zeer laag allooi. Notabene, daarbij nog steun zoekend in een buiten verantwoordelijkheid geplaatst ingezonden stuk, dat met volle naam onder teekend was. Wij hadden althans van deze zuster ietwat netter persmanieren verwacht. Blijkens een „ingezonden" jvan den Heer H. in het vorig nummer heeft C. 't glad 'nis, met te beweren dat stukken aan den Gemeente-Raad gezegeld moeten rijn, althans stukken als het bekende Schoolpro- test adres. Wij zijn nooit te oud 0111 te leeren, en willen ook gaarne leeren, weshalve we met dank van deze mededeeling nota hebben genomen, 't Kan bij gelegenheid te pas ko men. Het verwonderd ons echter wel dat door den Heer H. een gansch andere uitleg ging aan bedoeld wetsartikel wordt gegeven dan blijkbaar door den Raads-Voorzitter, die toch ook Jurist is. C. Burgelijhe Stand. Geboren Gerardus Antonius, z. v. J. Groenestein en J. M. v. 't Klooster. Amalia Wilhelraina d. v. H, v. Dor- resteijn en Maria Gosepath. Bob. z. v. Johannes Sloothaak eu J. C. Bieren broodspot. Franciscus Johannes, z. v. F. Peters en A. H. Blow. Antoon Gijsbertus, z. v. G. v. 't Klooster en C. v. de Grift. Twee buiten huwelijk geboren kinderen. Gerbrand Gerardus, z. v. P. v. 't Klooster en F. Smink. Gehuwd Theodorus van Wiggen en Anna Paulina Maria van Doorn. Overleden Charlotte Alida Robart, 86 jaren, ongehuwd. Cornelia Rigarda van Roomen. 11 dagen. Plaatselijk Nieuws. Wij verwijzen naar een adver tentie in dit blad, waarbij wordt be kend gemaakt, dat de plaatselijke schoenwinkeliers en schoenmakers hun ne zaken van 4 tot en met 7 Septem ber zullen gesloten houden wegens vacantie» POSTDUIVEN VEREENIGING „DE ZWALUW" Zondag 20 Augustus gehouden wed vlucht van Libramont (België) afstand 245 K.M. Duiven los 7 uur met Z.W. wind. Eerste aankomende duif 11 u. 37 min. 4 sec., laatste 12 u. 5 min. 54 sec. J. C. de Bree 1, 2, 3, 6, 7 en 9. A. v. Dorresteijn 4, 5 en 8. F. Heeremans 10. F. C. Kuijperstraal 4. - Te). 55. ANSICHTEN VAN SOEST EN SOESTDIJK Meest gesorteerde adres voor Zomer-Artikelen. met de dingen des beteren levens. En hij achtte het zijn plicht, de Grieksch- Katholieke Koningin tot zijne, de eenig ware, levensbeschouwing en leerstellin gen te bekeeren. Hoe het hem mogelijk is geweest de Koningin de eerste maal naar hem te doen luisteren, weet ik niet, maar wel dat Hare Majesteit hem zeer gaarne aanhoorde. En juist op deze wande lingen noodigde de Koningin hem soms uit, naast haar te gaan. Helder zie ik dit menschenpaar voor mij, maatschappelijk gescheiden, maar gelijk voor den Grond aller dingen, welks wezen beiden meenden te kennen. De Koningin zag er nooit naar uit, of zij gedweeë leerlinge was ook zij bezat de eenig ware levensbeschouwing en leerstellingen. Als het verschil van gevoelen zeer groot scheen, bleven zij staan. Dan gesticuleerde de Koningin met alles wat aan haar beweeglijk was. Maar ook Fletser liet zich geen tittel of jota afdingen. Eerbiedig wachtte hij tot de snelle woordenstroom voorbij was. Dan richite hij zich op en zijn aangezicht lichtte als het aangezicht eens engels, als hij zich godsgezant ge voelde en gelijk de oefenaars zeiden deze ziel als een brandhout poogde weg te rukken van voor de poorten van de hel Als de Koningin het onderhoud wen- schte geëindigd te zien, wuifde zij met de hand en zeide „Dankje, Fletscher Dit laatste vertelde Fletscher, maar over de gesprekken zelf wilde hij zich nooit uitlaten. Eerbiedig groet ik de nagedachtenis van dezen geloofsgetuige „Er mot er een kommel" In de laatste regelen heb ik mij door den stroom der gedachten laten mee voeren, en daardoor ben ik ééne her innering voorbij gevaren, die wellicht de aardigste van alle zal worden ge vonden. Ik was vier jaar en de Koningin dus zeven en vijftig. We zagen al van verre den optocht aankomen in den herten kamp. Moeder zou dus het hek niet behoeven te ontsluiten. De Koningin naderde en was het hek reeds door en ons bijna voorbij. Toen gebeurde het Ik had een hondje, ruigharig zwart, wit rondom den hals en met één witten voorpoot. Lief dier met gemoedelijke oogen en menschenverstand. Was hij ook niet opgevoed met een mensch, met mij Ik heb hem reeds vereeuwigd in een kinderverhaalthans, en later nog eens, vereeuwig ik hem ook hier. Hij heette Philo, niet als de wijsgeer der oudheid, Philo van Macedonië, maar Philo Duurkoop, want in zijn prille jeugd had vader een gulden voor hem betaald 1 En dit lieve dier nu werd telkens aangevallen en gebeten door die nijdi- gerds van H. M. Anna Paulowna Was dit te verdragen ,,'t Moet toch," zei moeder, „de dag gelders laten zichzelf wel gedwee in de kuiten buiten, en Philo is maar een hond 1" Maar dit betoog was me niet krach tig genoeg van Philo hield ik veel meer dan van alle daggelders samen. (Wordt vervolgd).

De Soester | 1922 | | pagina 1