LI a f 0,45 per Liter. S o ester C o 11 r ii, n voor Soest oh Omgeving Verschijnt eiken Zaterdag. LA PORTE Co. Voorkomt het dreigend gevaar Groote sorteering SOUVENIRS OU Uitgever O. v. d. BOVENKAMP Soestdijk Wij leveren steeds 't BESTE tegen de LAAGSTE prijzen FEUILLETON BIJKANTOOR SOEST ALLE BANK EN EFFECTENZAKEN J. DE «JONG, Kerkpad I.Z. 55 A. BENNING'S VERKOOPHUIS No. 36 Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advftentiën worden ingewacht tot Vrijdags voorniiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur Tiende Jaargang Oplaag 1750 DE SOESTER Zaterdag 2 Sept. 1922 AOVKRTBNTIÊN Van 1 -5 regels 75 et. 1'lke regel meer 15 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. F. C, Kuyperstraat 3 en S - Soestdijk Gronte keuze in Galanteriën, Speelgoederen, Luxe- en Huishoudel. Artikelen, Matten, Karpetten, kleine Meubelen, Kinderwagens, Rieten Stoelen enz. enz. Aanbevelend S. A. OLIJVE. Buitenland. OVERZICHT. Oostenrijk heeft eindelijk het middel gevonden de aandacht der Geallieerden op zich te vestigen, Oostenrijk, dat in 1914 de stok was, die Duitschland'vond, om den hond te slaan, is er na de kloppartij wel het ergste aan toe. Wij laten in het midden, of Duitsch- land in politiek opzicht alleen schuld aan den oorlog had, maar zeker is het, dat Duitschland in 1914 met alle toe bereidselen voor den oorlog gereed was en het was ook Duitschland, die achtereenvolgens Rusland, Frankrijk, België, Engeland, enz. den oorlog ver klaarde. Duitschland bewust van zijne militaire overmacht op dat tijdstip, wilde den hond (de Entente) slaan en vond in den moord van den Oosten- rijksche Kroonprins en het daarop ge volgde conflict met Servië de stok. Nu, de hond is vrijwel lam gesla gen, maar de arm die sloeg en de stok zijn er nog het ergst aan toe. Bij de vredesvoorwaarden werd het uitgebreide en eertijds machtige Oos- tenrijksche keizerrijk verkleint tot een kleine republiek van nauwelijks 6 mil- lioen zielen, waarvan een groot deel in de hoofdstad, Weenen, gewoon was in weelde te leven. Oostenrijk, niet zoo arbeidzaam en energique als Duitschland, verviel weldra tot de bitterste armoede. Herhaalde verzoeken aan de Geallieerden om hulp in de vorm van leeningen werden op de lange baan geschoven en teneinde raad bedacht de bondskanselier, Dr. Seipel, bij zijne buurstaten steun te zoeken. Vergezeld van den minister van finan ciën Segul begaf hij zich eerst naar Praag, de hoofdstad van Tsjeche-Slo- vakije, waar hij een onderhoud had met den premier Benisj. Daarna ging hij naar Berlin om met Dr. Wirth te spreken. De Italiaansche regeering bevreesd, dat zijn voormalige erfvijand met Duitschland en de Kleine Entente op al te goede voet zou komen te staan, verzocht Dr. Seipel naar Verona te komen, om met Schanzer te overleg gen, wat voor Oostenrijk gedaan zou kunnen worden. Het resultaat van deze Woning-Bureau F, BREURE en J. H. THOLE MAKELAARS Veenhuizerweg 9 - Soestdijk Kostelooze inschrijving van Villa's, Landhuizen, Bouwterreinen enz. laatste conferentie is, dat Italië voor lopig 70 millioen lire aan Oostenrijk zal leenen, om in de eerste nood te voorzien en dat de toestand van Oos tenrijk een der eerste punten van be handeling zal zijn op de in September te houden Volkenbondsvergadering. De besprekingen te Berlin over een moratorium aan Duitschland tusschen afgevaardigden der Commissie van Herstel en den Rijkskanselier leverden HERINNERINGEN AAN ONS - VORSTENHUIS - Door J. KNOPPERS W. Kzn. Daar vloog Philo blaffend den heu vel af! In minder dan geen tijd ston den de honden boven op hem. Maar even gauw was ik op de plaats des onheils verschenen. Dapper schopte ik met mijn klompen op de mormels los, en o. vreugde, ik kreeg terstond een bondgenoote. Schopte ik, de Koningin sloeg met haar parasol en riep de hulp in van De l'Orme requireerde den la kei en in een ommezien lag Philo in veiligheid op mijn schoot. De Koningin beschouwde ons met welgevallen en of ze nu oordeelde, dat een tweebeenige speelgenoot beter voor me was dan een vierbeenige, kan ik niet met zekerheid zeggen, maar ik vermoed het toch wel, want op eens vroeg ze „Jakob, heb je nog geen broertje „Neen, Hare Majesteit, maar moeder, heeft gezeid, er mot er een komme De Koningin schoot in een luiden lach. Zij zeide wat tot De l'Orme en deze zeide iets tot den lakei. En de lakei ging naar moeder, die eerst den oorlog en daarna ons gesprek in dui zend vreezen had bespied. De lakei kon van vroolijkheid zijn boodschap nauwelijks uitbrengen „Vrouw Knoppers, de Koningin laat vragen, of je in de verwachting bent Wel neenzei moeder, blozend. ..Wie zeit dat?" „Je jongetje „jakob aanvankelijk weinig resultaten op, zoo dat de mark angstverwekkend bleef dalen. Tenslotte brachten de Commissie leden toch een Duitsch waarborgvoor- stel mede naar Parijs, dat thans over wogen wordt en kans van slagen heeft, waarop de Duitsche valutadaling tot staan kwam en zelfs neiging tot rijzen vertoonde. In verband met den ernst van den tegenwoordigen toestand heeft Sir John. Bradbury, de Engelsche gedelegeerde bij de Commissie van Herstel, die zich niet dikwijls in het openbaar uitlaat, een mededeeling gedaanaande „Times". Hij zeide dat er voor den onpartijdigen opmerker, die alle factoren in aanmer king neemt, geen twijfel kan bestaan of Duitschlands positie is van dien aard, dat. wanneer de Geallieerden werkelijk wenschen schadevergoeding uitbetaald te krijgen, zij meer vertrou wen in de Duitsche regeering moeten hebben, haar meer respijt moeten ge ven en moeten streven naar een herstel van Duitschlands krediet. Ik heb altijd gehandeld, aldus verklaarde Bradbury, in 't belang van Frankrijk, zoowel ;»ls in dat van Groot Britannië. Ik ben vqst overtuigd, dat er slechts twee wegen open staan. De eene is om Duitschland tijd te geven om zich te herstellen dat zou voor ons de eenige kans zijn om iets van onze vorderingen op Duitschland binnen te krijgen. De andere weg is om te dreigen en ten slotte tot krasse maatregelen over te gaan. Maar dat zou stellig tengevolge hebben, dat alle hoop op schadever goeding verdwijnt. Wanneer men op dit oogenblik betalingen in baar geld vordert, of waarborgen verlangt welke Duitschland onmogelijk kan geven, en wanneer men tot dwangmaatregelen overgaat om die betalingen en waar borgen te verkrijgen, dan zal dat niet alleen noodlottig zijn voor Duitschland, maar dan zal dat ook dadelijk zijn te rugslag in andere landen doen gevoe len. De economische en financieele toestand van de wereld is van dien aard, dat die geen nieuwe schokken meer kan verdragen. De eenige manier om nog wat van Duitschland te krijgen is derhalve om het uitstel toe te staan en geen nieuwe hinderpalen te plaat sen op den weg naar het herstel van Duitschlands krediet. Binnenland. OVERZICHT. De driehoekcorrespondent van „De Telegraaf" meldt uit den Haag dat de definitieve samenstelling van het mi nisterie een der eerste dagen van Sep tember bekend gemaakt zal worden. Hij eindigt aldus Zoo is ten slotte de handhaving van het bestaande kabinet (met een enkele persoonswisseling) het resultaat der crisis. Wie een beetje thuis is in de partij-politiek kon het voorzien en heeft nooit iets anders verwacht. En de onderhandelingen liepen dan ook alleen over enkele punten van het regeeringsprogram. In dit opzicht zal het tweede kabinet-Ruys ongetwijfeld sterker staan dan het eerstehet is beter voorbereid en het heeft meer Ja, Jakob Maar zeg maar gauw wat ik antwoorden moet, de Koningin wacht! Slim gevonden, of naar waarheid, zei moeder „Zeg maar aan de Koningin, dat we wel eens uit gekheid tot hem hebben gezeid We zullen je een broertje koo- pen maar dat ik niet in de verwach ting ben De Koningin vroeg mij onderwijl, hoe mijn hond heette en, in ruil, stelde ze mij haar lievelingen voor. Een heette Baby en een ander zoo iets als Tsjnoeks. Ik had een tamme kraai en die noemde ik van toen af Tsjnoeks. Baby zag er treurig uit. Misschien had hij een voor gevoel van zijn naderend uiteinde. De Koningin liep den lakei tegemoet, en deze het was zeer oneerbiedig van 'm bracht lachende zijn bood schap over. En de Koningin lachte nog meer. Ze gaf mij met de parasol een tikje op de wang en de optocht ging verder. Hoe vele malen en hoe smakelijk heeft mijn lieve moeder dit verteld, - later vooral, toen half Nederland haar kende en Kalff haar had verheerlijkt achter op Braakensiek's wandelkaart voor Baarn en omstreken Het honden kerkhof. In het park was de watermolen, wa tertoren zouden wij het plompe ding thans noemen, in het midden was de welput en rondom dezen put liep een geblinddoekt paard, en dan kwam er boven, heel hoog, water in een bak en dit water liep met pijpen overal door het paleis. Het was een wonder in mijn oogen ik zag het, maar door grondde het niet. Het heele karwei heettewatermolen. En naast den watermolen lag de akker des doods en der dooden. waarborgen dat het door de rechter zijde zal worden gesteund. Hier komt bij, dat de rechterzijde numeriek veel sterker is geworden, en dat lastige elementen als A. P. Staalman en Van de Laar zijn verdwenen. Waarlijk, het tweede ministerie-Ruys heeft de baan vrij en den wind mee. H. M. de Koningin, Z. K. II. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana vertoefden van Zaterdag tot Maandag avond in Groningen ter bijwoning van de luïsterijke feesten ter viering van den 350sten gedenkdag van Gro- ningen's ontzet Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin werden als gewoonlijk verscheidene personen met ridderorden begiftigd. De adresbeweging aan den minister van Waterstaat om te protesteeren te gen de vernieling van natuurschoon in het Gooi door de ontworpen electri- sche tram heeft een groote omvang gekregen. Het „N.4v. d. D." heeft zelfs een volkspetitionnement op touw ge zet wat, naar wij hopen, druk getce- kend zal worden. cÊv'n iuimte du sxÏhÊnviiee/,ove«;mn- KING JLfiPElOO/HEIMNRWT EN GEJAAGDHEID PCB KOKER 60 ((NI DU ELKE DR04I/T. ALLEEN p Ti, FRECOW. Verkrijgbaar bij Theod. Kraal en D. F. Voigt. Wagner, B Ingezonden (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Geachte Redacteur. Rubriek inkomstenbelasting, voorko mende in „Soester Nieuwsblad" van 24 Augustus, noopt mij het volgende onder de aandacht te brengen. De aanhef van bedoeld artikel kan ik rustig laten voor wat het is, alleen hoop ik, dat de heeren, die de moed hadden hier de koe eens bij de hoo- rens te vatten, er niet door ontmoe digd worden. Op den voorgrond stel ik, dat ik voor progressieven belasting ben en toch bedoeld request geteekend zou hebben, ook al brengt de nieuwe re geling mij voordeel aan. Waarom dan geteekend Niet alleen omdat het be lang van Soest voorgaat, doch ook om dat ik later wel eens zou moeten bij passen. De nieuwe belastingregeling toch, welke een oogenblikkelijk klein voordeel bezorgt, kan tot het veroor zaken van belangrijk nadeel leiden. Hoe billijk progressieven belasting in normale tijden is mag, vooral thans, niet uit het oog verloren worden, dat de groote vermogens reeds zéér zwaar door het Rijk belast zijn, zwaarder zelfs dan in landen die door den oor log geteisterd zijn. Nu telt Soest 136 inwoners (zie op gave in bovenbedoeld artikel) die on der de catagorie van WEDEROM ver hoogde gemeentebelasting vallen en dat nu is het cardinale punt. Deze 136 brengen uit den aard der zaak wel vaart in de gemeente. Het belang van arbeiders- en middenstand brengt me de dat zij hier gevestigd blijven, Niet alleen dus zou uit dat oogpunt een en ander tot voorzichtigheid moeten manen, doch wie zal moeten betalen indien het grootste gedeelte daarvan Soest verlaat? Natuurlijk de 2173! Het gevaar dat velen dier 136 Soest zullen gaan verlaten is niet denkbeel dig en ofschoon daardoor de inkom sten van velen der 2173 zullen dalen zal noodgedwongen de belasting voor hen verhoogd moet worden. Ten slotte, wat wordt Soest wanneer de voor naamste heerenhuizen leeg staan en de keurig onderhouden tuinen verwaar loosd Met ernst vraag ik mij af, heeft de Raad met het nemen van haar besluit hier ian wel de noodige aandacht ge schonken Het komt mij voor. ofschoon goed bedoeld, de belangen voor arbei der.- en middenstand allerminst met deze nieuwe belastingregeling gediend zuil n zijn. Met beleefde dank voor de plaatsing Middenstander. In de afgeloopen week zijn de pak ketjes verzonden met kleeren, levens middelen en speelgoed, welke door de leerlingen van de openbare scholen en de Engendaalschoo! te Soest afge staan zijn voor de Kindertehuizen in Rusland (hier zijn twee Hollandsche verpleegsters werkzaam). De deelne ming in het lot van die arme kinderen was treffend en algemeen. In een paar dagen kwamen de pakjes met allerlei gewenschte zaken binnen velen maak ten in vereeniging de pakjes en daar door grooter. Aan de opschriften en de adressen kon men bemerken, hoe zeer de kinderen deelnamen in het ontzettend treurig lot van die arme stakkers in het Oosten. Met grooten dank zal daar alles zeker ontvangen worden. Het Algemeen Comité te Utrecht zorgt voor de expeditie. De volgende twee weken zal er nog gelegenheid zijn om levensmiddelen op te zenden, daartoe liggen bij eenige firma's alhier (zie de advertentie) lijs ten ter feekening. Groote en kleine giften zijn zeer welkom, alspakjes kindermeel, havermout, thee, cacao enz. Ir. K. POLAK. J. RINK. Stoest, 1 Sept. 1922. Boschstraat 12 en 18. Hij was circelrond en geheel belegd met dood mos. En in het midden stond schuin een ontwortelde fijnspar, Pinus Sylvestris. Symbolen van dood en ver gankelijkheid. En boven het dor gebeente der dier bare afgestorvenen waren zerken gelegd, vermeldende de namen en de deugden van hen, wier loopbaan op aarde ge ëindigd was. Een dezer opschriften heb ik later uit het hoofd geleerd Ci git. Baby, Ie fidéle chien de la reine Anne des Pays Bas, Mort a 1'age de 12 ans, Ie 12 Novembre de Pan 1852. Baby was dood en vrouw Koelen, de zeer oude boerin van het boerderij tje van prinses Sophie, had ons ver teld, dat den volgenden ochtend te elf uur de plechtige teraardebestelling zou plaats hebben. Met haar en nog een paar andere menschen stonden moeder en ik het plechtig uur te verbeiden, op de tweede verdieping van den wa termolen, saamgehokt voor een der kleine licht- en luchtgaten. Eindelijk kwam de stoet in het ge zicht. Vooraan een lakei in klein-tenue, dragende het lijk. Daarna volgde de nagelaten meeste res, treurig schuddende met het hoofd en prevelende „Mon Baby Mon Baby En daarna volgde juffrouw Peen, aan wie de verzorging was opgedragen van de lampetkannen cum annexis, het linnengoed en de hondjes. De doode werd aan de kille aarde toevertrouwd. De volgsters staarden een wijle in de groeve. Toen legde de lakei dc spar er over. De plechtigheid was afgeloopen. Plaatselijk Nieuws. Dezer dagen waren wij in de gelegenheid inzage te mogen nemen van het plan tot exploitatie van de mooie buitenplaats „Rustoord" (voor heen eigenaar de heer Stork), gelegen aan dc Burgemeester Grothestraat, in het Centrum v^n ons dorp. Min de uitvoering van dit plan, dat is opgedragen aan het architectenbureau Van Zanten-Batenburg, is een naar onze meening goede oplossing gegeven, aangezien het natuurschoon rondom het „Rustoord" volkomen gespaard blijft. De bestaande vijver, gelegen achter de plaats, wordt in stand gehouden. Wanneer straks aldaar eenige land huisjes zullen verrijzen, beloofd dit een mooi geheel te worden. Dinsdagnamiddag omstreeks 7 uur had onder veel belangstelling de oefening met de motorbrandspuit plaats, aan den Melmweg alhier. Naar wij vernemen waren de resul taten dezer oefening in alle opzichten bevredigend. Wederom bleek, dat de nog niet lang geleden nieuw aangekochte mo torbrandspuit een belangrijke aanwinst is voor deze gemeente. Vrijdagavond j.1. had alhier een autoongeval plaats. Van de richting Amersfoort kwam een auto aangereden over den Rijksweg alhier. Ter hoogte van de smederij van den Heer Val- kenet stak plotseling zijn 5-jarig zoon tje den straatweg over, met het nood lottig gevolg, dat het jongetje door dc auto gegrepen werd. De auto ging geheel over hem heen zonder dat echter een der wielen hem raakte. Echter werd het ventje bloedend opgenomen en in zijn ouderlijke wo ning binnengedragen. De heer Dr. Rupert, onmiddellijk ontboden, verleende de eerste genees kundige hulp en constateerde, dat het knaapje een bloedige hoofdwond had bekomen. Wonder boven wonder had het geen inwendig letsel bekomen. - Aan het Intern. Vliegconcours te* Rotterdam zullen ook deelnemen een 5 tal vliegeniers der militaire lucht- vaartafdeeling van Soesterberg. Naar wij mochten vernemen zijn dit de heeren Versteeg, le luitenant-vlie genier, Poelman, le luiten.-vliegenier, Jongbloed, le luitenant-vliegenier, Bak- kenes, sergeant-vliegenier en de ser geant-vliegenier v. d. Griend. Als reserve-vliegenier is aangewezen de sergeant-viegenler Duimelaar. Het vuistrecht. Het vorstelijk echtpaar had voor elk zijner vier kinderen een huisje laten bouwen, vierkant, wit, overhangend rieten dak. Aan de eene zijde van de gang twee kamers „en suite" aan de andere zijde 'n kamer, de keuken en tusschen beide een provisiekamertje. Het huisje van prins Willem staat aan twee straatwegen, tegenover hotel Trier, de huisjes van de prinsen Alexander en Hendrik in het Overbosch en het huisje van prinses Sophie, naar een gewijzigd plan gebouwd in overeen stemming met de bestemming er van, binnen het park. Het boerderijtje bevatte allerlei be zienswaardigheden. Er was °en prach tig antiek kabinet, het spinnewiel, waaraan de prinses in haar jeugd had gesponnen, het juk en de emmers, waarmee ze boerrinnetje had gespeeld, de portretten van de prinses, van haar gemaal, den groothertog van Saksen- Weimar-Eisenach, en van hun zoon, den erfprins. Van dit alles en van al wat er nog meer was, kon vrouw Koe len zeer boeiend vertellen en dit be zorgde haar talrijke fooien. En als ze dit alles getoond had, liet ze, als de fooi was meegevallen, als toegift den melkkelder zien en wees daar de plek, waar een prins, wiens naam ik hier niet noemen wil, haar eenmaal onverhoeds een kusje had ge geven. Dat huisje lag te midden van gras en bloemperken en er achter was het weiland, waar de beide koeien graas den. Evenals andere vroegere en latere vorstinnen, kwam ook koningin Anna Pniilowna zeer dikwijls op de boerderij. Eens dat ik er niet mijn moeder melk haalde, waren er twei? aardige kinderen met hare gouvernante. Het BEHANDELEN Terwijl Zaterdag j.1. de korpo- raal-mechanicien der Luchtvaartafdee- ling te Soesterberg, v. Milten, de schroef van een vliegtuig wilde aanzetten, kreeg hij een klap, waardoor hij een inwendige kneuzing aan den pols be kwam en geblesseerd werd onder de kin. Dinsdagmorgen omstreeks half tien uur werd de politie alhier aange roepen door den bestuurder van een aulo, komende van de richting Baarn, waarin werd vervoerd een jongen met zijn gebroken rijwiel. Volgens de verklaring van den be stuurder der auto lag deze jongen ge heel hulpeloos naast zijn rijwiel op den Rijksstraatweg onder Eemnes. De politie bemoeide zich met het geval en belde telephonisch om een geneesheer, waarna spoedig een 2de geneesheer verscheen. van HOENDERCHOLERA cn VLEKZIEKTE onder de Varkens, door het regelmatig ontsmetten der Hoender- cn Veestallen met - Solide SPROEIAPPARATEN voor desinfectie in diverse prijzen voorradig - Bij de op Woensdag 30 Aug. j.1. gehouden aanbesteding voor het bouwen van een Nijverheidsschool te vens Lagere School alhier was de laagste inschrijver de heer J. Hilhorst voor de som van f49.875. De hoogste inschrijver was Firma J. de Jong Zn., Zaandam voor f71.500. De gunning is nog aangehouden. N e e r b o s c li - a v o n d. Don derdag 7 Sept. a.s. 's avonds half 8 zal in de Ned. Herv. Kerk een Neer bosch-avond gehouden. De directeur der stichting zal over zijn groote huis houding mededeeling doen. Tevens zal het zangkoor der weezen een program ma ten gehoore brengen, waarmede zij overal zeer veel succes oogstten. De toegangsprijs is 50 cent per persoon en komt de geheele opbrengst ten goede der weezen. Programma's zijn nu reeds verkrijg baar bij den heer van Lume, Rem- brandtlaan 15, en 's avonds aan het kerkgebouw. - Naar wij vernamen zal een auto der Luchtvaartafdeeling der afdeeling photographie deelnemen aan de Auto mobielententoonstelling, welke gehou den zal worden bij gelegenheid van het Intern, vliegconcours in September a.s. te Rotterdam. Beiden oordeelden, dat onmiddelijke overbrenging naar het ziekenhuis te Baarn noodzakelijk was. Bij onderzoek bleek, dat de jongen was genaamd C. woonachtig te Am sterdam en een vacantietoeht per rij wiel maakte naar zijn familie te Rhenen. De geneesheeren beschouwen de zaak als zeer ernstig. De familie was spoedig van een en ander in kennis gesteld en was per auto gearriveerd. Tijdens het rijden is de voorvork van het rijwiel van den jongen ge broken en schrijft men den val van den jongen hieraan toe. De jongen zelf wist zich omtrent de oorzaak van het ongeval totaal niets te herinneren. Terwijl Maandag j.1. de kommies verificateur te Soesterberg een koe, staande achter de slagerij van den heer v. d. B. wilde verifieeren, bleek spoe dig, dat men met een dolle koe te doen had. Het beest liet zich tenminste het verifieeren niet welgevallen en wist zich los te rukken. Het holde vervol gens over hekken, struiken, door tui nen enz. v. d. B. wist het beest echter te grijpen, doch kwam daarbij zelf on der de koe terecht, met het gevolg, dat het beest er weder van door ging. F. C. Kuijperstraat 4. Tel. 56, ANSICHTEN VAN SOEST EN SOESTDIJK Meest gesorteerde adres voor Zomer-Artikelen. waren üe prinsesjes Marie en Elisabeth van Saksen, de beide dochtertjes van prinses Sophie. Ze schenen zeer bloode en durfden ons nauwelijks een handje geven. Ze zeiden niets dan„Dag Dagwat ik heel vreemd vond, of schoon ik zelf nog blooder was en in 't geheel niets zei. Maar zoodra ze Philo zagen, ver dween de blooheid en nu draafden we alle vier rondom de bloemperken en hadden een pret van heling. Den volgenden morgen kwam er een gezant van den hove tot ons „Complimenten van de Koningin cn of Jakob om twee uur op het boerde rijtje wil komen om met de prinsesjes te spelen Dit was een eer, groot genoeg voor een geheel menschenlevenMoeder was er ontdaan van. De eene verma ning volgde op de andere. Vooral mocht ik geen oogenblik vergeten, dat het prinsesjes waren. Onderwijl werd ik in mijn Zondag- sclie plunje gestokenwitte broek, zwarte everlasting hes, afgezet met witte knoopjes, verlakt lederen riem 0111 den middel, liggend wit boordje en zijden dasje, zwart petje met glim mend leeren klep. Moeder beschouwde mij met welgevallen en parmantig ging ik met Philo op weg. De prinsesjes waren opgetogen over onze komstde gouvernante liet ons aan ons lot over en de pret begon. Eerst schuilevinkje. Al spoedig was ik heerscher. „Elisabeth, nu moet jij met je gezicht tegen het kippenhok gaan staan en dan zullen Marie en ik wegkruipen en als we dan uutroepen, moet je ons zoeken." 't Was wel moeilijk dit dien kinders die geen Hollandsch kenden, aan het verstand te brengen, maar met de noo dige gebaren en duwen erbij, gelukte het toch. Toen krijgertje. Daarna verstopper tje. Het eene spel volgde op het an dere. Eindelijk zouden we water pom pen en de bloemen begieten. Maar eenklaps kregen zij een anderen inval. De eene hield Philo vast en de andere gooit mijn lieveling doornat!" ,Hou je op!" riep ik boos. Maar ze hielden niet op en deden het nog maals. En... en toen deed ik iets... dat ik nauwelijks durf neerschrijven Ik heb... op deze prinsesjes een weinig... het recht van den sterkste... het vuistrecht... toegepast. Op haar luid geschrei kwamen in groote ontsteltenis vrouw Koelen en de gouvernante toeschieten en een, twee, drie, hadden zij mij ieder bij een arm gevat en zonder vorm van proces buiten het hek gezet Van dezen „aanslag" heeft nooit iets in „De reizende Nieuwsbode" ge staan. Eerst later, toen het feit verjaard was en ook thans weer, heb ik er melding van durven maken. Slechts éénmaal heb ik sedert de prinsessen weergezien. Ze toerden met hare grootmama, ieder gezeten in een op Russische wijze bespannen panier, door het Baarnsche bosch. Eerbiedig stond ik aan den weg cn de bakvisch- jes beantwoordden mijn groet meteen vorstelijke buiging. Ik moest lachen 0111 de tegenstelling tusschen d^t afscheid en dit weder zien (Wordt vervolgd).

De Soester | 1922 | | pagina 1