DE I I S o s t ft r C o ii r a ii I voor Nieuws- eu Mverteutieblad. Verschijnt eiken Zaterdag. Jl L Groote sorteering SOUVENIRS 011 km\m No. 37 Wij leveren steeds 't BESTE tegen de LAAGSTE prijzen! FEUILLETON Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk A. BENNING'S VERKOOPHUIS F. C. Kuijperslraal 4, - Tel. SS. Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur hij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur Tiende Jaargang Oplaag 1750 Zaterdag 9 Sept. 1922 ADVF.RTHNTJEN Van 1—5 regels 75 et. hlke regel meer 15 ct. Qioote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groute korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. F. C. Kuyperstraat 3 en S - Soestdijk Grooie keuze in Galanteriën, Speelgoederen, Luxe- en Huishoudel. Artikelen, Matten, Karpetten, kleine Meubelen, Kinderwagens, Rieten Stoelen enz. enz. Aanbevelend S. A. OL1JVE Buitenland. OVERZICHT. De gespannen verhouding tusschen Engeland en Frankrijk, ontstaan na de conferentie van Poincaré met Lloyd George te Londen over het al of niet toestaan van een moratorium aan Duitschland, is opgelost. Zooals wij verleden week meldden, werd de kwestie ter afdoening naar de Commis- van Herstel gezonden. In de vergade ring van die commissie werd het voorstel van den delegeerde Bradbury (Engeland) om aan Duitschland een onvoorwaardelijk moratorium tot aan het einde van dit jaar toe te staan, verworpen met drie tegen één stem. Frankrijk was dus tevreden gesteld. Daar België echter de overige be talingen voor dit jaar van Duitschland in ontvangst heeft te nemen, stelde de Belgische gedelegeerde Delacroix voor, dat Duitschland tot het einde van dit jaar zijne betalingen niet in baar geld doch in zesmaandelijksche schatkist biljetten zou voldoen. Dit "voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Hierdoor is de kwestie wel niet opgelost, maar de partijen hebben nu weer een half jaar om eene oplossing te vinden. Belgische gedelegeerden zullen naar Berlijn gaan ohi met de Duitsche re geering de waarborgen der schatkist biljetten te bespreken. Volgens een bericht uit Brussel heb ben de ministers Theunis en Jaspar Maandag de Belgische gedelegeerden ontvangen die de onderhandelingen te Berlijn zullen voeren, de heeren Dela-^ croix, Bemelmans en den bankier Philippson. Theunis gaf den wensch te kennen, dat de onderhandelingen zooveel mogelijk zouden woeden be spoedigd. Door de concentratie van troepen aan de Tsjataldjalinie, onu Konstanti- nopel te bedreigen, schijnen de Grie ken in Klein-Azië hun strijdmacht te veel verzwakt te hebben. Tenminsten de Kemalisten hebben in Anatolië hun offensief verleden week hervat, met het voor de Grieken ongelukkig gevolg, dat zij op alle punten verslagen wor den. Eskisjehir. dat zij bij hunne vorige nederlaag nog konden behouden, is thans in handen van de Turken, ook Broessa is gevallen. Hun leger is in tweeën gesplitst ge worden, waarvan het eene gedeelte door de bergen de kust tracht te be reiken, en het andere op Smyrna terug trekt. Het Grieksche verlies aan dooden en gewonden is reeds tot 5000 gestegen. Duizende Christenen vluchten naar Smyrna, de hoofdstad van het pas door de Grieken onafhankelijk ver klaarde Jonië welke verklaring echter nog door geen enkele andere staat erkend is. Engeland, Frankrijk en Italië wisse len van gedachten, om de strijdenden tot een wapenstilstand en vredesver drag te bewegen. Dat hebben zij verleden jaar ook reeds gedaan, maar zonder succes, daar ook hunne belangen in de over winning van Turken of wel van Grie ken zeer uiteenloopend zijn. HERINNERINGEN AAN ONS - VORSTENHUIS - Door J. KNOPPERS W. Kzn. ik moet zeggen van nee! Hoe ouder ik werd, hoe zeldzamer ik met de Koningin in aanraking kwam. Ik ging naar school, zoodat de kansen haar te ontmoeten kleiner werden. Uit het dorp moest ïk voor moeder allerlei eetwaren mêebrengen en voor vader tabak. Tabak, dat was iets afschuwelijks in de oogen van de Koningin. „Als je de Konipgin soms tegenkomt en ze je er naar vraagt, moet je niet zeggen, dat de tabak voor mij is," instrueerde me mijn vader. En nu geschiedde het inderdaad, dat ik, met een pof tabak naar huis gaande, door de Koningin werd aangehouden. „Jakob, wat heb je daar „Tabak, Hare Majesteit." „Is die voor je vader?" „Ja, Hare Majesteit, maar mijn va der heeft gezeid, als u er naar vroeg, moest ik maar zeggen van nee De Koningin keek zeer boos en ging zonder groet verder. Thuis gekomen vertelde ik met veel gevoel van eigenwaarde het geval aan mijn vader. „Wel jou stommerik", zei vader, „je was waard, dat ik je wegjoeg Ach, waarheidsliefde en diplomatie zijn twee Maar van een eenvoudig boschkind kan men niet vergen, dat hij diplo maat zal zijn Terwijl beide volken aan het moor den zijn, houdt de Volkenbond, de Bond van Vrede, zijne derde vergade ring te Genève. Van de 52 aan den Bond aan gesloten Staten hebben 44 hunne afgevaardigden gezonden. Maandag kwart over elf uur, werd de eerste zitting geopend door de Gama Braziliaansche gezant te Londen. Na zijne openingsrede benoemde hij eene commissie van acht leden voor het onderzoeken der volmachten. Den volgenden dag, Dinsdag, werd de Chileensche afgevaardigde, Edwards met 42 van de 44 stemmen tot Voor zitter gekozen. Hij nam onmiddellijk het Voorzitter schap over en dankte voor zijn ver kiezing, welke hij een eer noemde voor Zuid-Amerika, speciaal aan den voor avond der Pan-Anierikaansche conferen tie. Hij zeide, dat de derde vergadering van den Volkenbond het werk der beide eerste vergaderingen moet vol tooien. Terwijl het de taak was van de eerste vergaderingen den Bond in het leven te zetten, had de tweede vergadering tot taak het in het leven roepen van het Internationaal Gerechts hof. De derde vergadering moet het werk consolideeren. Edwards eindigde met een beroep te doen op den goeden wil van alle delegaties, zoodat goed gemeenschappelijk werk kan worden verricht. Verder werden dien dag verschillende commissies benoemd. De financieele commissie behandelt nog deze week het Oostenrijksche vraagstuk. De Bondskanselier Dr. Sei- pel, hoofd van de Oostenrijksche afge- vaarden, zal in die commissie verslag uitbrengen over den toestand in Oostenrijk, die werkelijk onhoudbaar is. Hij is van plan zich niet meer met een kluitje in het riet te laten sturen, door commissies van onderzoek en be loften op de lange baan. Wanneer Oostenrijk niet onmiddelijk en afdoend geholpen wordt, zal de regeering ge noodzaakt zijn eene andere buitenland- sche politiek te volgen. ALLEEN P r* PRECO CEVEN KALMTE BIJ EXAMEMVREE/,OVER/PW- WNG./LftPElOOmEIQ.ONRUrt EM GEJAAGOtU» PU KOKER ÓO CENT BU EIKE DRQtl/Ia Verkrijgbaar bij Theod. Wagner Kraal en D. F. Voigt. Binnenland. OVERZICHT. De oud-minister Mr M. W. F. Treub heeft bij Tjeenk Willink en Zn. te Haarlem een brochure uitgegeven ge titeld „Bezuiniging in Indië en het nieuwe regeeringsprogram". Daar onze regeering ook verant woordelijk ts voor het beheer onzer koloniën is het zeer belangrijk, wat het N. v. d. D. dezer dagen uit die brochure o. a. mededeelde In Indië bestaat het is een hoog woord naar het oordeel van den schrijverwanbeheer. Over pannekoeken, en over wie ze bakte. Ouder geworden, ging ik naar de Fransche school van monsieur Koning. Ik heb een portret van me uit die da gen. Hummeltje in zwart lakensch grootmenschenpak, maar toch met een „halfhemdje" en een boord Mijn kinderen plagen me met dat portret. „O pa, wat 'n boertje „Ja kinderen, van jullie standpunt, maar onder mijn stadgenooten was ik destijds wat 'n chique jonger. „Jans is op weg, om van haar jon gen een heer te maken," smaalde een oude vrouw, „we zullen eens kijken wat daarvan terecht komt. Mijn kinderen hebben nooit wit gedra gen en ze zijn er toch gekomen En toen ik eens iemand bezocht, versierd met een modieuse cache-nez, zoo groot als ^en tafellooper, voegde hij me toa* „Ik hehf je met dat ding om al eens voorbij zien gaan, Ik dacht, dat je nu wel te grootsch zou wezen, om hier te komen." Ik grootschIn de zomervacantie kroop ik over het land, verzamelde de door vader gerooide aardappelen De waarheid was, dat mijn ouders werden benijd. Moeder was begonnen aan de wandelaars melk te verkoopen en er ging terstond zulk 'n roep uit van hare beminnelijke spraakzaamheid, dat haar zaakje zich in snellen was dom mocht verheugen. Bij melk kwa men koffie, thee cn pannekoeken. Later nog veel meer Om hare pannekoeken werd moeder beroemd van de Weichsel tot de Schelde. En ook wij bezaten een stuk erf pachtgrond, en van moeders eerste „Niemand ontkent, zegt hij, dat tot 1916 voorzichtig werd gefinancierd. Ware dit niet geschied, dan zou het er met de Indische schatkist nog veel erger voorstaan. Het gevaar voor Indië schuilt hierin, dat men sedert dat jaar boven zijn kracht is gaan leven en dat men zelfs nu nog niet ernstig genoeg tot het besef is gekomen, dat daaraan, het koste wat het wil, een einde ko men moet. Maakt men de rekening op zonder den staat van zaken te verbloemen, dan komt men tot het volgende resul taat Van 1917 tot 1922 was er een steeds stijgend tekort op den gewonen dienst, dat voor die jaren, samen genomen, niet minder dan f 561.765,000 bedroeg en dat, als de raming voor 1923 niet op nieuw te gunstig zal blijken, nog met f 97 millioen of, zooals ik zoo aanstonds aantoonen zal, nog met f 104 millioen zal worden verhoogd; ten minste indien de Regeering hier te lande er niet stevig het mes in zet In het licht van deze cijfers kan men, zelfs al wil men billijkheidshalve reke ning houden met de buitengewoon moeilijke omstandigheden in die jaren, moeilijk van iets anders spreken dan vanMinancieel wanbeheer". „Niet in de verlaging der salarissen is de weg tot verbetering van den toestand in de eerste plaats te zoeken, maar in inkrimping van de diensten en dus in vermindering van het in de laatste jaren -veel te veel uitgebreide aantal ambtenaren. Ook voor Oorlog en Marine eischt Mr. Treub bezuiniging. De uitgaven daarvoor bedroegen in 1916 bijna 85 millioen eu de raming voor 1923 is bijna 149 millioen. Daar moet het mes in Hoewel geen idealist, die een oorlog in de toekomst voor onmogelijk houdt, acht schrijver de kans daarop in de eerste twintig of dertig jaar toch gering, zoodat tientallen millioenen bezuinigd zouden kunnen worden. In de Maandag op het Departement vaii Binnenlandsche Zaken gehouden bijeenkomst is tusschen den kabinets formateur Jhr. Mr. Ruijs de Beeren- brou.ck en de vertegenwoordigers dei Anti-revolutionnaiie, Christelijk-Histo rische en R Katli. Tweede Kamer fracties, overeenstemming verkregen op het regeeringsprogram van den kabinetsformateur. In aansluiting op vroegere mede- deelingen in zake de bezuiniging en het nieuwe regeeringsprogram, meldt het Centrum nog het volgende „De bezuiniging is voor alle depar tementen gelijkelijk voorgeschreven en zal per departement 17 pCt be dragen. De Koningin Moeder ontving ver leden Zaterdag de tijding van het overlijden van Hare zuster de Hertogin van Albany, die tijdelijk in Tirol ver toefde. Woensdag LI. heeft onze grootste tooneelspeler Louis Bouwmeester zijn 80sten verjaardag gevierd. Onder de talrijke blijken van belangstelling in den vorm van bloemen en telegram men enz uit binnen- en buitenland, was_ ook een geluk wensch van H.M de Koningin. Ingezonden (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Soest, 7 Sept. '22. M. de R. Omstreeks drie weken geleden wacht te ik met enkele anderen op het perron in Soest. Eén der wachtende vertelde, dat hij winst kocht vader een stuk veen en verkocht de turf aan den koster en 'stovenzetter en aan menig ander. En van mijn spaarpot, goed gevuld met fooitjes, die ik verdiende, door aan de bezoekers de drie kommen te wijzen: de Henri-Quatre-kom, het Prinssebad of de Heikom, en de Anna-Paulowna- kom, kocht hij ook voor mij een stukje veen. En samen richtten wij honden af, eens heb ik er alleen een voor de jacht gedresseerd en dien voor honderd gulden verkocht en geleverd aan den burgemeester van Amersfoort! En des winters schoot vader wel voor honderd gulden konijnen. En ons ge zin bleef klein. Dank zij energie en arbeid, wij had den het best. Dies werden wij benijd. En de logementhouders zonden een request aan de Koningin, om moeder te verbieden van het jagershuis een restaurant te maken. Nu bleef het voor ons een open vraag, hoe de Koningin het wel vond, als zij op hare wandelingen langs ta feltjes met nieuwsgierige, niet altijd bescheiden menschen moest gaan. Op een verzoek mocht eens een weigerend antwoord komenbeter achtten wij liet geoorloofd te achten, wat niet verboden was. Moeder plaatste de tafeltjes dus zooveel mogelijk daar, waar ze minder in het oog vielen, maar de menschen brachten ze zelf, waar ze 't liefst zaten, soms midden op de lanen. Het was en bleef een lastig geval. Eens, dat ik druk hielp mee bedie nen, wenkte de Koningin mij. Op af keurenden toon vroeg ze toen „Jakob, moet je kellner worden „Nee, Hare Majesteit, ik ga op de Fransche school". Dwaas antwoord, maar ze vroeg niet een Koe gehaald had uit Nijkerk, en dat hij negen stokken op het dier stuk geslagen had. Nu zal ik niet zeggen, dat die vee drijver erger is dan eenig ander, maar ik wil alleen mijn verbazing uiten, dat er niet meer Koeien dol zijn bij hun aankomst in de slachtplaats. Ik las eens, dat de vleeschhouwers in Dordrecht onder elkaar maatregelen genomen hadden om te voorkomen, dat de Koeien mishandeld werden door degenen, die hen vervoerden. Zou zoo iets hier ook niet mogelijk zijn U dankend voor de plaatsruimte. Hoogachtend X. VREES VOOR DEN MENSCH. De arend spiedt van 't rotsnest neer Geen vogel laat zijn wijsje hooren De wolf zoekt fluks zijn schuilplaats weer Het schuw konijntje spitst de ooren, F.ii 't haasje kruipt in 't kreupelhout. Reintje de Vos maakt vlugge beenen De ree schrikt op en vliedt in't woud En spoorloos zijn in 't groen verdwenen De eekhoorns, dartiend in de boomen De wilde eend duikt weg in 't riet, Geen vischje zelfs durft boven komen Alles is stilbeweegt zich niet Wat hiervan toch de reden zij Er gaat alleen een mensch voorbij. Burgelijke Stand. GEBOREN Geurtje Elisabeth; d. v. - G. Reijerse en Eefje van Noord. Maria Johanna, d. v. C. Ver schoor en C. Leeuwenkamp. Klazina Geertruida, d. v. li. v. d. Burgwal en J. Kleinveld. Aartje, d. v. G. v. de Craats en A, v. Asselt. ONDERTROUWD: Hendrik Klunder en Agatlia Laurence Gaarlandt. GEHUWD Johannes Hermanus Veen en Rika Jacoba Hartman Hen- drikus Gerardus Wijnands en Flo ra Vermeulen. OVERLEDEN Hendrik van den Heu vel, 71 jaar, echtgen. van Pelro- nella Verschuur Een als leven loos aangegeven kind. Plaatselijk Nieuws. Volgens de in dit blad voorkomende bekendmaking wordt er vanwege het gemeentebestuur gelegenheid gegeven tot het ontvangen van Vervolg Onder wijs in de Openbare School a. d. Beetzlaan te Soest. Wij kunnen het niet genoeg toe juichen, dat jongens en meisjes, die de lagere school reeds eenigen tijd verlaten hebben nog weer eens in de gelegenheid gesteld worden hun eens verworven kennis wat op te frisschen, aan te vullen en uit te breiden. Ook het aanleeren van vreemde talen lijkt ons zeer aanbevelenswaardig. Wij hopen dat vele ouders, waar de kosten zoo gering zijn, hun Kinderen van dit Vervolg Onderwijs zullen doen profiteeren, waardoor zij dan meteen de zekerheid krijgen, dat de lange winteravonden zeer nuttig worden be steed. Gaarne verwijzen wij naar een ad vertentie in dit blad, omtrent het geven van Vervolg-Onderwijs (Herhalings- Onderwijs) in de Bijz. School, Spoor straat 11. De cursus zal, bij genoegzame deel name, aanvangen op 1 Oct. a.s. Bij het Hoofd der school, de heer J, v. d. Sluis, is vanaf heden tot 20 Sept. a.s. gelegenheid, zich voor dat doel te laten inschrijven. Blijkens advertentie in dit blad, zal Donderdagavond a.s. - in Hotel „de; verder en moeder was blij, dat ze niets over 't bedrijf had gevraagd. Maar kort daarna ontmoette de Koningin moeder zelf, terwijl deze met een theeblad met pannekoeken cn an deren heerlijkheden den heuvel afkwam. „Dag, vrouwtje Ik heb het gezien. Overal aan 't déjeuner! Heel aardig!" Moeder, overweldigd door zoo veel goedheid „Maar Hare Majesteit, mag het wel? Ik was zoo bang. dat Hare Majesteit het niet goed zou vinden „Wel zeker, vrouwtje, ik vind het zelfs heel aardig. Dag vrouwtje." Dat was een reuzen-reclameMoe der zorgde er wel voor, dat overal bekend werd, dat de Koningin liet heel aardig" vond. De logementhouders hadden geen kansen. Maar onaangenaam was het zeker voor hen, als daar een rijtuig vol men schen bij hen stilhield en zij er niets aan verdienden dan het stalgeld. De verzonken vorstin. De hertenkamp was „gezonken" grond, wat beteekent, dat er een oer- laag iu den grond was geweest en dat deze „gebroken" was. Dit ging zóóer werd een langwerpige, vier kante put gegraven, vier voet diep. In dezen put staande, maakte men onder de ocrlaag een hol, daarna werd ze met een houweel stuk gehakt, zoodat ze „zonk". Maar omdat dit zinken per vierkante roede werd betaald, ging dit wel eens zoo-zoo, waaronder er onder de stukken oer holen bleven. I let laantje was soms erg mul, waarom het Hare Majesteit behaagde, liever op het gras te loopen, en nu geschiedde het op een noodlottigen dag, dat plot seling het linkerbeen van de koningin ANSICHTEN VAN SOEST EN SOESTDIJK Meest gesorteerde adres voor Zomer-Artikelen. Gouden Ploeg" een Algemeene Ver gadering worden gehouden, om te geraken tot oprichting van een Mannen koor. Naar wij vernamen hebben zich al een 25-tal personen als lid doen op geven. J. I. Donderdag constateerde den Heer Winter, Keuringsveearts alhier, bij een rund van den Landbouwer Hilhurst iu-f de Birk, de besmette lijke veeziekte Miltvuur. Het cadaver van bedoeld rund is verbrand en de stal en omgeving onder politietoezicht ontsmet. Op het politiebureau zijn op werk dagen tusschen voorin. 9—10 uur, te rug te bekomen de volgende gevon den voorwerpen 1 Zilveren armband 1 kindermuts, 1 pak spijkers en een kinderbeursje met eenig klein geld. Op 1 September, bij de opening der hulpsecretarie te Soesterberg was het zielenaantal 1171, waarvan tot de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg be- hooren 121 bewoners. Dinsdagnamiddag is onder deze gemeente uit de rivier de Eem, nabij de Groote Melm opgehaald het lijk van ongeveer 19-jarige jongen man. Bij onderzoek bleek, dat de man ge naamd is J. S. woonachtig te Baarn. Nadat het lijk eerst vervoerd is naar de begraafplaats alhier, werd het ver volgens overgebracht naar de familie te Baarn. Tot pastoor der nieuw te bou wen R.K. Kerk alhier is door Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid den Aartsbisschop van Utrecht benoemd de ZeerEerw. Heer Mulder, voorheen kapelaan te Arnhem, met opdracht te Soest in de omgeving „Nieuw Mariën- burgh" aan de Vredehofstraat een 2e R. K. Kerk te stichten. Woensdag j.l. vierde op plech tige wijze de WelEerw. Heer Kapelaan Galema zijn 12'/x-jarig priesterjubileum. Na afloop der kerkelijke plechtighe den, richtte de Heer Dr. Rupert na mens de gansche parochie een harte lijk woord tot zijn Eerw. en schetste de Heer Galema als iemand, die ïn het bijzonder voor de zieken dér pa rochie steeds gereed stond, hen zijn geestelijke hulp te verleenen. Doch niet alleen voor de zieken, ook in het algemeen kan gezegd worden, dat zijne Eerw. voor zijne parochianen een gees telijken herder was in woord en daad. De Heer Rupert bood hierna den jubilaris, namens de parochianen van Soest als bewijs van erkentelijkheid en waardeering een pracht stel tafel zilver aan. Daarna sprak de Voorzitter der Werk- liedenvereeniging namens de leden een welgemeend woord tot Zijne Eerw. en gaf in 't kort weer, hetgeen kapelaan Galema voor zijn parochianen geweest is gedurende deze 12'/* jaren en nog steeds is. Namens de leden der Werklieden- vereeniging werd hem toen als bewijs van sympathie als geschenk aangebo den een klok en een rookstel. De Heer Galema bedankte voor het in den grond verdween en zij te val len kwam. Hevige ontsteltenis van kamerdienaar en lakeiMaar gelukkig had de ko ningin zich niet bezeerd, en met ver eende krachten was zij terstond uit hare netelige positie verlost. Alleen de schoen van de koningin was in de diepte achtergebleven. Bleek als een doode komt de lakei bij ons binnenstuiven. „Vrouw Knoppers, gauw, gauw, een spa, een stoel en een glas waterDe Koningin is door den grond gezonken Mijne bijbelvaste moeder schrikte en dacht terstond aan Dathan en Abiram, die ook in de aarde verdwenen waren. De lakei haalde uit de schuur een schop en moeder volgde met den stoel en het bedarend medicament. Terstond zag moeder, dat ze zich onnoodig ongerust hacj gemaakt. „De Koningin was een en al vroolijkheid", vertelde moeder later. Ze nam wel den stoel, maar niet het water, en, op den lakei wijzende, zei ze „Geef hef liever aan dien man, hij heeft er meer behoefte aan dan ik". En toen hare dienaren bezig waren den schoen uit te graven, ging ze weer lachen „O, vrouwtje, vrouwtje, wat is het toch grappig D i t c h Tot haren dood toe heeft de Konin gin het gemis betreurt van haren, in 1816 op Madera overleden zoon prins Alexander. Ook ons ontbrak het niet aan gelegenheid aan dezen prins te denken, want zijne nagelaten jachthon den, Caron en Ditch, aten bij ons het vorstelijk genadebrood. Caron voer reeds vroegtijdig over den Styx, maar van Ditch hebben wij gesprokene en voor de hem aangebo den geschenken en achtte het niet meer dan zijn priesterlijke plicht te moeten arbeiden voor het zieleheil zijner pa rochianen. Het lijk van den in de rivier de Eem verdronken J. Smit uit Baarn is gisteren op het kerkhof te Soest begraven. Door de politie is procesverbaal opgemaakt tegen zekere v. d. B. wo nende alhier, terzake diefstal van hout ten nadeele van H Bij de op 5 Sept. j.l. gehouden wedstrijden voor vliegtuigen in de af- deeling hoogtevlucht op 1. C. A. R. be haalde de sergeant-vliegenier v. d. Griend van de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg een 2e prijs (f 100). Naar wij mochten vernemen is de sergeant-vliegenier G. J. Geijzen- dorpher per vliegtuig naar Kopenha gen, teneinde Hare Majesteit de Ko ningin der Nederlanden, welke aldaar vertoeft, een bloemenhulde aan te bie den. Nogmaals wordt onder de wel willende aandacht van de ingezetenen van Soesterberg gebracht, dat met in gang van 1 September j.l. aldaar de hulpsecretarie is ingebruik genomen. 's Woensdags van des v.m. half 10 tot half 1 zal de Burgemeester en des Maandags en Vrijdags een der ambte naren ter secretarie te Soest op de zelfde uren zitting nemen. Aangezien gebleken is, dat nog steeds velen niet bekend waren met de vesti ging der hulpsecretarie en nog steeds voor gemeentezaken zich ter secretarie te Soest vervoegden, achtten wij het niet overbodig een en ander nog eens ter kennis te brengen. Dinsdagmorgen 9 uur werd de nieuw gebouwde R. C. U. L. O. school op plechtige cerimonieele wijze tot zijne bestemming gewijd en de zegen des Allerhoogsten over het aldaar te geven onderwijs ingeroepen. Na de plechtigheid sprak de Wei- Eerwaarde Heer Pastoor A. C. H. Vos- senaar zijn dank en blijdschap er over uit, dat hij heeft mogen voltooien en het zegel mag zetten op hetgeen zijn voorgangers de pastoor Steenhof, van Peer en Reijmer hebben voorbereid. Hij heeft dan ook wel den dank der parochianen verdiend voor zijn ijver en toewijding in deze aangelegenheid aan den dag gelegd. Dank bood hij aan het Gemeentebestuur met den se cretaris voor de loijale medewerking, in ieder opzicht ondervonden, en niet het minst den Gemeente-Architect en zijn trouwe helpers, die menschelijker- wijs een volmaakt gebouw hebben weten te scheppen, hetwelk door den aannemer J. Hilhorst tot in de kleinste bijzonderheden is uitgewerkt. Een beschrijving van het gebouw te geven is niet zoo gemakkelijkmen moet het zien om overtuigd te worden van hetgeen "is tot stand gebracht. Zoodra men de hoofddeur is binnen getreden, komt men in een achtkantige ruime hal, die zich oplost in een koe pel, welke koepel echter bovenop het gebouw niet is te zien. In deze hal jarenlang lief en leed ondervonden, want hij bereikte den ouderdom van twee-en-twintig jaar. De laatste jaren zijns levens bracht hij doof en blind, op ééne zijde liggende, kreunende en hijgende door, en ook was hij toen erg onzindelijk. Eens per jaar vader zei, dat het op 's prinsen sterfdag was kwam Hare Majesteit hem bezoeken. Zonder hondjes en schokschouderend van droefheid kwam ze dan den heuvel op. Ongevraagd liet moeder den hond los. „Ga in huis, vrouwtje, ik wil met hem alleen zijn En dan sprak ze langen tijd met den hond en wij hadden innig medelijden met de treurende moeder. Eens, Ditch was toen al doof en blind, en hij had een waggelenden gang, eens had de Koningin den inval, den hond mee te nemen naar het pa leis. Het vereischte zeer veel beleid en geduld dit plan uit te voeren, want Ditch ging telkens liggen of liep weg. ,Hoe zal dat afloopen vroegen wij ons af. En het liep inderdaad niet ge woon af. Wij lagen reeds te bed, toen op de luiken werd gebonsd. Buiten stond Hendrik Timmer, die met wijlen den Koning, toen nog erfprins, in Brussel was geweest en zich sedert deerlijk aan 't Fransch te buiten ging. „Sjazeurriep hij, „leffetwa, de hond is funtepassee, de Koningin zegt, dat jij hem chercher De man werd binnengelaten en va der verzocht hem zijn boodschap nog eens in goed Hollandsch te doen. Dit geschiedde en beide mannen gingen op weg om Ditch te zoeken. (Wordt vervolgd).

De Soester | 1922 | | pagina 1