le Utelil DE SOESTER I lediplom. Hoefsmid 1 VJ^L ELD1ENST Bakkersweg 2 ingen. IATENBURG Soüstorborg Mielbaub rente. S o ik s t e r C o 11 r a n voor Soest en Omgeving s- eu Vmliijiit dkffü Zaterdag. P. C. W. FOEKEN, v. Weedestr. rn-Amsterdam. na Wed. D HAKS. Dalweg 4, Baarn. Stoffeerderij s, 4'u pCt. 3'j, pCt ffstraat 58. Tel. 97 Wij leveren steeds 't BESTE tegen de LAAGSTE prijzen! feuilleton Groote Deken-Reclame week met Prijsraadsel Manufaoluiren - Tel. 23 No. 39 Tiende «Jaargang Oplaagü17BO \0S, VRIJDAGS. 19, Tel. Noord 3919 liutel Café Restaurant ,De Gouden Gruthestraat 30, Tel. 37. Laanstvaat 102, Tel. 456. TIMMER, Laanstraat 102. Beleefd aanbevelend, UEd. dw. dr. rmijn Credieten n borgstelling. zeggens, Rentevergoeding 3 pCt., en vast 4 pCt., 1 jaar vast 4i/o pCt. streken, de Heer: en N. C. DE RU1JTER is U uit wanneer tp stuurt naar alle voorkomende werkzaamheden i, Marquises Zonschermen en foning-Bureau Telefoon 16. i Bouwplannen, Bestekken, zen, Aanvrage Bouwver- vet tegen billijke tarieven, irhuren en Taxatiën van igen enz. Telef. 19 eedschappen, Benzine en Olie Isrijwielhersteller A. N. W. B- inbevelend, F. S. POSTHIJMU^ OJIM'ICttliftN NocMt VOOR SOEST Adres voor Administratie vu Redactie Van Weedestraal 7, Soest Advertentiön worden ingewacht tut Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur Zaterdag 23 S«pt. 192Z ADVHRTKNTlfiN Van l -5 regels 75 et bllke regel meei 15 et. route letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groute korting. Abonnementsprijs 5U cent per kwaitaa!. Uitgever O. v. d. BOVENKAMP Soestdijk F. C. Kuyperstraat 3 en S - Soestdijk Groote keuzo in Galanteriën, Speelgoederen, Luxe- en Huishoudel. Artikelen, Matten, Karpetten, kleine Meubelen, Kinderwagens Rieten Stoelen enz. enz. Aanbevelend S. A. OL1JVE. GEHUWD W. A. Deijs en v. Rouwendaal N. J. v. Dijk en M. M. Geljfenbeek P. J. Ebbenhorst en G. Ernst. OVERLEDEN Jac. de Ruig, 90 jaar. weduwnaar v. J. B. Huyerman Geer lof Kok, 91 jaar, weduwnaar v. E. Kerkhof Dirk Houtkooper, 60 jaar, echtgen. v. M. de Graaf Alida Kok, 78 jaar, wed. v. P. Hartman. Buitenland. OVERZICHT. Nadat de Turken Smyrna hadden ingenomen hebben zij zich een paar dagen rustig eu orderlijk gedragen. ben derden dag stond de stad echter in brand. De Turken geven de schuld aan de Armeniërs en de Grieken. Vluchtelingen van verschillende na- lionaliteit doen echter verhalen van de gruwelijkste plunderingen en moorden door de Turken, waarvan zij de sporen door brandstichting wilden uitwisschen. Bovendien brak de brand uit in de Armenische en ïn de Europeesche wijk is het Turksche kwartier niet aange- rast en heeft het Turksche leger geen moeite gedaan de brand te blusschen. De grootste handelsstad van Klein- Azië, een stad van 350,000 inwoners is totaal in de asch gelegd. Alle con sulaten en handelsinrichtingen met alle depots van levensmiddelen zijn ver nield. Duizenden menschen zijn ver moord of in de vlammen omgekomen. De Turken hebben weder eens voor de zooveelste maal op groote schaal hun woede aan de christenen gekoeld. Alle schepen in de nabijheid of in de Middellandsche zee, van alle natio- liteiten, waaronder twee Hollandsche, hebben hulp aan de van alles beroofde vluchtelingen verleend. Een bericht meldt, dat onder de vermoorde Euro peanen ook een Hollander, de Jong en zijn vrouw sijn. De Volkenbondsvergadering beraad slaagd om door bemiddeling van het Roode Kruis aan de vluchtelingen hulp te verleenen. Alaar wat de politieke gemoederen het meest bezig houdt is de vraag hoe dat zegevierende barbaren leger buiten Europa te houden. Moestafa Kemel Pasja eischt Konstantinopel, Adrianopel Lii een deel van I nruAje up en stu«i een hooge toon aan. Engeland zendt met spoed de geheele Middellandsche loot naar de Dardanellen en alle be schikbare troepen naar Konstantinopel en de neutrale zone. Op zijn verzoek hebben enkele Dominions, als Nieuvv- Zeeland, Australië en Canada reeds nulp toegezegd. Ook de Kleine Entente, Roemenië, Zuid-Slavonië en Tsjecho Siawokeye nemen maatregelen, daar o goed als zeker een nieuwe Balkan- orlog uitbreekt, zoodra de Turken op Europeesch grondgebied komen. Frankrijk wil ook wel de neutraliteit an de Dardanellen en de Bosperus nandhaven, maar wil niet strijden tegen Kemal Pasja, met wieu het nog niet ing geleden een contract aanging. De Fransche bladen noemen dit een oewijs van Frankrijks vredelievendheid en antimilitairisme. Zou het niet beter /ijn door machtsvertoon een oorlog in Europa te voorkomen. Wat de directeur van den Duitschen Rijksbank, Havenstein, met den Engel- schen Bank besproken heeft, is tot heden niet bekend geworden, doch België heeft het moratorium aan Duitschland toegestaan en zal de -chatkistbiljetten accepteeren, gewaar burgd door de Duitsche Rijksbank. in de nieuwe zitting een der eerste punten van behandeling zou zijn. Dinsdag 1.1. werd ook de nieuwe zitting der Staten-Generaal door mi nister Ruijs geopend. Het program van het nieuwe (oude) ministerie in de troonrede uitgespro ken heeft algemeen bij alle partijen teleurstelling verwekt. Het is te vaag, te nietszeggend Natuurlijk staat de bezuiniging op den voorgrond. Maar hoe Uit zuinigheid wordt het Depar tement van Landbouw, Handel en Nijverheid opgeheven, maar het Depar tement van Marine wordt in zijn oude luister hersteld. Van de millioenen kostende vlootwet, waarover de vorige regeering het niet eens kon worden, wordt geen woord gerept. In de tegelijkertijd ingediende staats- begrooting over 1923 van den minister van Financiën kan men de verdere bezuinigingen vinden en stellen wij ons voor, die bij de behandeling in de Tweede Kamer onze lezers mede te deelen. Door besnoeing in de uitgaven van alle Departementen heeft de mi nister voor 1923, eerst geraamd op 42' millioen teruggebracht op v ij f miliioen. Na Zweden heeft onze Koningin met Prins Hendrik ook Noorwegen bezocht en ook in Christiania was de ontvangst zoowel van het Koninklijk echtpaar als van de bevolking aller hartelijkst. Tijdens dat bezoek had minister van Karnebeek eene bespre king met den Noorschen minister van Buitenlandsche Zaken, over het mijn reglement voor Spitsbergen, waarover tusschen Noorwegen en Nederland een geschil was. Dat onderhoud moet tot beider tevredenheid zijn afgeloo- pen. Tot voorzitter van de Eerste Kamer ts benoemd ae neer j j. u. Daron van Voorst tot Voorst en bij de stem ming voor een voorzitter van de Tweede Kamer had de Heer Kooien de meeste stemmen. Twee beroemde Nederlanders zijn de afgeloopen week overleden de bekende baszanger Johan Messchaert, te Ziirich en de beroemde Prof Dr J. K. A. Wertheim Salomonson, te Amsterdam. Binnenland. OVERZICHT. Velleden Zaterdag heeft de eerste minister de zitting der Kamers geslo te.! met de mededeeling, dat de tweede Mzing der Grondwetherziening door omstandigheden in die korte zitting .iet heeft kunnen plaats hebben, doch HERINNERINGEN AAN ONS - VORSTENHUIS - Door J. KNOPPERS W. Kzii. „De Prinses ts er geweestEn ze heeft je vers gelezen En ze vond het prachtigPrachtig Aldus mijne moeder, zoodra ik thuis kwam. En iknog nooit had ik me zot nijdig en vernederd gevoeld „Altijd maakt u mij en u zelf be lachelijk, door met mij te proken 1 Wat moet de Prinses wel-van mij denken' Waar ir, dat vod „Dat heb ik opgeborgen", zei moe der- „En je krijgt het niet! Je zal het niet kapot scheuren Nogmaals gelauwerd. Maar de maat mijner ergernissen was nog niet vol. Een paar dagen later kwamen de Prins en de Prinses allebei en ik was thuis. "Ik kom alleen om den Prins dat Vers voor te lezen", begon de Prinses terstond. „Moeder, u geeft het niet, hoor!" «Ja, ja, hoor1 De Prinses wil het nooren Plaatselijk Nieuws. Er was Vrijdag 15 dezer een meer dan gewone belangstelling voor een overledene die grafwaarts werd gedragen. Het stoffelijk overschot van den op 90-jarigen leeftijd overleden Jac. de Ruijg werd aan den schoot der aarde toevertrouwd. Alvorens het lijk grafwaarts werd gedragen, had een lijkdienst plaats in de Geref. Kerk on der leiding van Ds. Hoek voor een groote schare. Ook op de begraafplaats stond een menschenmenigte te wach ten. Aan de geopende groeve spraken Ds. Hoek, Ds. Horjus en Ds. v. Arkel, oud-predikanten der gemeente, Ds. Teerink van Amersfoort namens de classis, en Ds. Meijneti namens de kerk van Baarn. terwijl eer. neef van den overledene voor de groote belang stelling dank betuigde. Met dezen stichter der Geref. Kerk is er weer een van de oude garde heengegaan, die hitte des daags en de koude des nachts heeft getrotseerd voor de hem heilige beginselen. Hij zal niet spoe dig worden vergeten. I ALLEEN F xi FR ECO 6EVÉN KAIHTE BIJ tXAHBMKUWHWMN- ■KING /LAPEIOO/MEID.ONPU/T EM cejaagdheo PU KOKER ÖQ cent BU EU£ WU/lm Verkrijgbaar bij Theod. Wagner, Kraal en D. F. Voigt. Burgelijke Stand. GEBOREN Petrus Hendrikus Wil helmus z. v A. Huurdeman en W Werkhoven Gijsbert Theodorus z.v P. Kok en A. Hermsen Gerardus Antonius z. v. G. C. Lindeman en G. C. de Bruyn Christiaan z.v. A. V Noordenburg en A.J. Smink Richar- da Gerarda d. v. M. J. Hilhorst en J. q Qrift Cornelia d. v. A. Reijerse en A. R. v. Gaten Albertus Adria- nus z. v. C. Plooy en M. M. Hilders Willem z. v. P. K. Heringa en M. Wind André z. v. W. Van den Bed urn en R. Ossendrijver Theo- dora Louisa Maria d.v. S. Prins en Th. M. E. Balvers. Niet waar, Hendrik?" De Prins, die meest altijd zijn gade aan het woord lied, knikte beleefd En toen begon de marteling. Omdat de keuken zoo klein was, stond gewoonlijk een kamerdeur open. De Prins stond in de kamer, moeder en ik bleven in de keuken en de Prin ses stond tusschen beide vertrekken in. En toen begon de voorlezing. De maat met de hand begeleidende, keek ze beurtelings den Prins aan en mij en dan weer in het schoolschrift. Ik hoop. dat Hare Hoogheid mijn gedrukte houding voor deemoed of gepaste nederigheid heeft gehouden „Nu, Hendrik, is 't niet mooi?' „Zeker! Zeker! Heel mooi!" zei de Prins goedwillig. Doch hiermee was de foltering nog niet voltooid. De dichter moest nog zijn loon ontvangen. De Prinses liep op mij toe, legde een hand op mijn hoofd en sprak: „Hij wordt onze jager! Niet waar Hendrik?" En de Prins knikte toestemmend Het was zoo vriendlijk bedoeld En de zekerheid, eenmaal zijn vader te zullen opvolgen, zou voor menig zoon zoo geruststellend zijn geweestMaar het jagerschap was iets, dat door mij niet werd begeerd. Evenmin als mijn vader heb ik ooit kunnen veinzen. Ik onderwierp mij aan de bewerking en het was al mooi, dat ik er niet op reageerde. „Je bent een nare jongen zei moe ROODE KRUISDAG OP 30 SEP TEMBER 1922. Het Nederl. Roode Kruis is van plan op 30 September a.s. een collectedag te houden in alle plaatsen van Neder land. Het hoofdbestuur verkreeg daar toe de medewerking van het Departe ment van Binnenlandsche Zaken, dat aan alle Burgemeesters in ons Va derland het verzoek heeft gericht om medewerking, teneinde dezen collecten- dag te doen slagen. Het houden dezer collecte heeft de volle instemming der Regeering, aangezien de opbrengst aangewend zal worden voor de Vre destaak van het Nederlandsche Roode Kruis. Erkend moet worden, dat in ons eigen land nog veel te doen valt op meendaaraan wordt hier te lande nog te weinig gedaan. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft niet alleen gelden noodig voor de hierboven genoemde vredestaak in het algemeen, maar het wil, behalve de instandhouding der transportcolon nes, de hulpverleening bij het uitbre ken van rampen en de opleiding van Roode Kruiszusters en -helpsters, zich ook nog meer met kracht wenden tot de jeugd, teneinde de groote internati onale Roode Kruisgedachtc hulp aan de lijdende menschheid, bij de jonge lingschap sterker ingang te doen vin den. Het Nederlandsche Roode Kruis zal om dit doel te bereiken, de medewer king van den ohderwijzer buitenge woon op prijs stellen, en wel financi eel in staat gesteld worden, hem alle materiaal te verschaffen, om door pro paganda op de scholen den leerling te doen verstaan, wat hij op jeugdigen leeftijd reeds kan verrichten tot be scherming van zijn eigen gezondheid en die van zijn kameraad. Ook in onze gemeente heeft zich onder Voorzitterschap van den Burge meester een Comité gevormd, die deze collecte voorbereidt. Het Comité wekt een ieder op het Nederlandsche Roode Kruis zijn gaven niet te onthouden, maar op den Roei den Kruisdag 30 September 1922 mild te geven. leder dubbeltje is welkom op dezen vlaggetjesdag. Naar wij vernemen zal het Baarn's Gemengd a Capella Koor, Directeur der, zoodra de bezoekers vertrokken waren. Maar ik liep het bosch in, en het duurde lang, alteer ik eenigszins ge kalmeerd terugkeerde. Psychologen mogen mijn vonnis wijzen. Doch zij eu ieder ander mogen waar decren liet hart van deze vorstin. Dit pogen om zelfs aan geringe lieden iets aangenaams te zeggen. Wij allen hiel den innig veel van haar! Ach. waarom zijn niet alle hoogge plaatste personen, ais zij is geweest Alleen door te komen zouden zij over al koesterenden zonneschijn brengen Van jagen en bouwen. De Prins en mijn vader waren oude kennissen. In hunne jeugd was vader de onvermoeibare jachtgezel van zijn onvermocibarcn ouderen broeder, Prins- Willem. En Prins Hendrik, die niet van vermoeienis hield, ging toch ook wel eens mee. De Prinsen en mijn vader kennen elkander door en door, want op de jacht ging het zonder plichtplegingen toe soms noemde men elkander' zelfs bij den voornaam. En als dan Prins Willem, die nogal Rus sisch was aangelegd, bijvoorbeeld wilde volhouden, dat hij en niet vader had raak geschoten, durfde vader in laatste instantie wél tc zeggen „Willem, je liegt het!" En dan was Willem in n nopjes Voor de grooten en machtigen dezer Jacob Hamel. 10 October a.s. een con cert geven in de Rembrandtzaal alhier. Voor dit concert zal de lieer F. Smorenburg, Bariton uit Amsterdam medewerking verleenen. lil ons volgend nummer komen wij hierop uitvoeriger terug. Naar wij vernemen is tegen een 4-tal personen door de Keuringsdienst van Waren te Utrecht proces-verbaal opgemaakt, wegens verkoop van melk van ondeugdelijke samenstelling. We begrijpen niet, dat zoo iets nog plaats vindt, in aanmerking nemend, dat voor dc melk nog altijd hooge prijzen worden aangehouden. Een raadgeving aan de melkverkoo- pers is hier wel op zijn plaats, om dergelijke practijken niet te volgen, aangezien de Keuringsdienst op ver- valsching van waren, dus ook van melk, nauwlettend toeziet. Op het politic-bureau zijn op werk dagen tusschen voorin. 9—10 uur te rug te bekomen de volgende gevon den voorwerpen 1 Jongenshoepel, 1 Kinderregenmantel, 1 manchetknoop en 1 Heerenrijwiel. Op een bouwwerk aan de Achter weg alhier, ontstond j.1. Dinsdag tus schen de aannemer en een vrouw een woordenwisseling, die zoo hoog liep, dat met een paal geslagen werd. De politie die spoedig verscheen maakte van een en ander proces-verbaal op. VESTIGING IN DE GEMEENTE SOEST VAN 13—19 SEPT. L. Reynen, Veenhuizerstraat 57b, van Heemstede T. Knoppen niet gezin, Parklaan 16, van Utrecht G. A. Jaarsma, Molenstraat W.Z. 85, van Laren (N.H.) M. v. d. Linden, Heu- velweg 13, van Utrecht G. J. v. Vliet, Laanstraat 22, van Snelrewaard H. A. Drost met gezin, Schoolstr. 54. van Harderwijk W. v. Veenen- daal, Ver!. Postweg 26, van Zwolle O. Ronooy meb gezin, Kerkstraat 59, van Zaandam N. L. Klaasen met gezin, Dorresteinweg 1, van Amster dam G. A. Dekking met gezin, Molenweg, van de Bildt J. Th. Masja met gezin, Kerkpad N.Z. 21van Utrecht N. Mokvcld met gezin. Laanstraat 23, van den Haag C. v. HeuvelSoesterb.str. Z.Z 28, van Kampstraat 76. van Rotterdam M. Mannc, met gezin, Verl. School weg 2a, van Baarn D. Kruyt met gezin, Soesterb.str. N.Z. 21b, van Delft Wed. H. Kolle, Zeisterstraatweg 2, van Amersfoort. VERTROKKEN PERSONEN F. Koper, naar Baarn (Lage Vuursche) G. Kers, naar Wijk bij Duurstede. M. G. Rörhmann, naar Bennebroek. Straatweg 146 G. Vergeer, naar Zeist, Wilhelminalaan 8 W. G. Middelman, naar Geldermalsen. H v. Willigen met gezin, naar Gelder matsen M. Middelman, met gezin naar Rotterdam. Adamshofstraat 65. R. Koller, naar Stoutenburg, Hesse- straat C26. Onze gemeente staat voor dit belas tingjaar niet zoo gunstig als velen het willen doen voorkomen, want al is het hoogste percentage nog geen 5. als 't met 2 vermenigvuldigd wordt is 't bij na 10. Wij geven onderstaand voor de be langhebbenden en belangstellenden een overzicht van bet werkelijk maximum percentage dat voor dit belastingjaar in verschillende gemeenten van de pro vincie Utrecht gevraagd wordt. Het staatje spreekt voor zich zeil Amersfoort13.23'/;- Utrecht9.8 Soest9.69 Wijk bij Duurstede 9.— Hoogland 8.75 Loenen8.25 Zuilen8.22 Zeist7.14 Vreeswijk 6. Maarn4.94 Vreeland 4.5 Woudenberg 4.46 Baarn 4.18 Driebergen. 4.— Bunnik 4. Leusden3.— Doorn2.25 Rijsenburg E83 Houten1.8 BELASTING. Er wordt in onze gemeente den laatsten tijd heel wat gepraat en ge schreven over de plaatselijke belasting. Vooral sinds de nieuwe progressieve heffing is ingevoerd is ieder nieuws gierig naar de werkelijke resultaten. Vast staat, dat alle belastbare inko mens beneden f4500 per jaar voordeel zullen hebben van de nieuwe regeling doch allen die daarboven vallen zijn er slechter aan'toe, terwijl reeds bij een belastbaar inkomen van f 9000 de maximum heffing wordt bereikt. Dat een progressieve heffing voldoet aan een billijke en eerlijke regeling- wordt vrijwel door ieder toegegeven maar de maatstaf voor de beoordeeling is en blijft toch altijd een portemonaie kwestie, 't eerst kijk men naar 't totaal bedrag dat betaald moet worden. aarde zijn zulke menschen zeldzame exemplaren En er zal wel zelden een vorst zijn geweest, die ze zoozeer hoogachtte als deze Koningszoon d levenslang mijn vader heeft gedaan Maar Prins Willem ging voor vele aren naar het buitenland. Toen was het uit met liet jachtgezelschap, want Prins Hendrik jaagde sedert slechts nu en dan, als er Russische of andere hooge personages op Soestdijk waren, Eu ook prins Hendrik is altijd veel van mijn vader blijven houden. Maar als hij met vader sprak, was het niet bij voorkeur over dc jacht. Liever sprak hij over landbouw. Het was de tijd dat men ook in ons land kunstmest ging gebruiken, maar de Soester boe ren wilden er niet aan. De uitkomsten, die ze er van hadden gezien, waren dan ook verre van aanmoedigend. Een landgoed bezitter had er proeven mee genomen, die naast eiken gulden meer opbrengst aan graan, een rijksdaalder meer aan onkosten hadden opgeleverd Dc menschheid vervalt zoo licht uitersten, de kunstmest zou dc stal mest geheel kunnen vervangen, beweer den de utopisten en de Prins stond aanvankelijk aan hun zijde. Mijn vader was voor enkel stalmest en no. 3, de waarheid lag in liet midden. Dc Prins had den schralen humus ioozen hertenkamp voor een dee bouwland herschapen en droomde van een boerderij aldaar. Ook op de heid> werd hier en daar een stuk ontgonnen. WAARVOOR ORIE PRACHT-DEKENS CADEAU ZIE DE GROOTE ADVERTENTIE Ingezonden (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur. Zooals U bekend is; blijft onze ge meente niet gaarne ten achter bij an dere gemeenten, dit getuige alweer het gemakkelijke vervoer dat wij nu naar Pe¥rW(htil?l>dnuiHceriHatidy. Dezer dagen las ik iets van de ge meente Arnhem, waar een maatregel getroffen is, die zeker ook voor onze gemeente aan te bevelen is. Ik Loop dat de gemeente hier niet tan achter zal blijven. De belasting te Arnhem Een succes voor den wethouder van Financiën. Rekening houdend met een daling van 20 pCt. van het belastbaar inko men, verwachten B. en W. dat liet bestaande heffingsperceritage zal wor den gehalveerd en van 5 tot 21's zal worden teruggebracht. In een tijdsver loop van 11 jaar is dan de oorspron kelijke heffing van 6' pCt. verminderd tot 2pCt. Dit heeft tengevolge dat ruim 99 pCt. der belastingbetalers hun aanslag in de inkomstenheffing zullen zien ver minderen met tenminste 50 pCt. en er groote groepen zullen zijn die zelfs vermindering van 60 tot 70 pCt. zul len kunnen constateercn. De post van de plaatselijke inkom stenbelasting. die in 1922 op de be grooting bedroeg f 1.800.000, bedraagt op dc begrooting 1923 f 800.000. Een en ander is na bezuiniging een gevolg van reorganisatie. Zou onze Gemeente het bcgrootings- cijfer voor 1923 ook zoo, in verhou ding, gewijzigd hebben, zoo niet, dan mag bier wel in de eerste plaats be zuinigd worden, in een reorganisatie, zie ik niet veel, omdat ik bang ben dat het dan misschien nog meer kost. Een Belastingbetaler De Prins nam vader mee in den kamp en legde hem zijn plannen uit. En toen ging het zoo ongeveer toe als indertijd tusschen de Koningin en Fletschcr. „Ik kan me niet begrijpen, dat Zijn Hoogheid zoo dom kan zijn De Prins lachte. „De uitkomst zal moeten leeren, wie van ons beiden gelijk heeft," zei hij En de uitkomst stelde schijnbaar - - mijn vader in het gelijk. Maar later hebben beiden ingezien, dat ze alle twee hadden gedwaald. Toen werden overal „vaalten" ge maakt van afgevallen bladeren, varen mos en alles wat bij verrotting hunuis- aarde kon leveren. En daar werden koemest doorheen gewerkt. Das was je ware Maar ook deze manier werd gestaaktWat er voor noodig was kwam zóó hoog in prijs, dat de exploi tatie ook nu geen voordeel opleverde Gelijk gezegd is, maakte koning Wil lem 111 plantsoen van de woest liggend' akkers en deze controleerde zeer nauw keurig prijzen en hoeveelheden. „Was de Prins niet boos op je, dat je dat zoo zei vroeg moeder. Eu vader verbaasd „Wel neenAls je dat van hem denkt, dan ken je hem niet Ja, vorstelijke personen worden maar zelden nauwkeurig gekend, ik hoop, dat deze bladzijden tot deze soort van kennis een bijdrage mogen zijn, 1 ii f I a t i e-g evaar en de lucht voor den Gulden. Hieronder laat ik een gedeelte vol gen van wat Mr. Vissering, president van de Nederlandsche Bank schrijft aar aanleiding van een voorstel vari Notaris Engelberts te Arnhem inzake een eventueele goud-clausule voorhy- Dtheken, (het geheel komt voor in het Correspondentieblad voor de Broe derschap der Notarissen en gedeeltelijk in het Handelsblad van 15 September waar ik onderstaande uit overneem. Er blijven echter twee zeer gevaar lijke punten over. n.1. de verhooging der gemeentebelastingen tot een zoo danig peil, dat zij de draagkracht dei- ingezetenen dreigen te boven te gaan en dus noodwendig weder tot inflatie moeten leiden, en de groote vermeer dering van de vlottende schulden van den Staat, die ten slotte de groote in- flator is geworden. We! moet men scherp onderscheiden ten aanzien van de doeleinden, voor welke de Staat geldt opneemt. Worden zij gebruikt voor het scheppen van nieuwe econo mische kracht voor het volk. dan ont staat, zij het in een min of meer ver wijderde toekomst, een nieuw actief voor de gemeenschap. Wordt het geld echter gebruikt aan uitgaven, die tot vernietiging van het kapitaal leiden dan staat er geen blijvend equivalent tegenover, en moei de grootere uitgifte van circulatie-middelen haar invloed wel doen gelden. De heer Vissering wijst in dit op zicht op de geweldpoltiek van den Staat, die de burgers verkapt of open lijk dwingt tot het opnemen zijner tmaiicreeic* póimtnc "er Kuirlien voori- zetten. Wordt op dien weg voortge gaan, dan luidt dit het begin in van het einde. Dat gevaar bestaat inder daad, waarbij wij ons er niet op kun nen beroepen, door oorlog of revolutie tot zulk een politiek te zijn gedwon gen. De Staat is reeds op een uiterst gevaarlijke helling gekomen. Gaat hij zoo door, dan komt de inflatie-geesel onvermijdelijk ook in ons land woe den. Dat dit tot nu toe niet is geschied, is te danken aan het feit, dat iedere nieuwe catastrophe in het buitenland nieuwe kapitalen in ons land brengt, die voor een deel belegging zoeken onze staatschuld, en voor een deel in onze bankbiljetten worden belegd. De waardevastheid van den gulden is hierdoor en door de in het buitenland opgenomen leeningen gesteund en de in den laatsten tijd ingetreden vlucht voor den gulden is door deze invloe den volkomen geneutraliseerd. Die steun is echter kunstmatig. De waarde vastheid komt niet voldoende uit eigen kracht van den gulden voort. Mocht die steun ons plotseling worden ont nomen, dan komt onze valuta voor een uiterst critieke periode, temeer, omdat dan ook de vele buitenlandsche hou ders van onze vlottende schuld en van onze bankbiljetten deze in het groot ter aflossing zouden aanbieden of op de markt ten verkoop zouden werpen. Ter afwending van dit gevaar kan de circulatiebank niets bereiken door verhooging der bankrente, omdat deze nutteloos is in een tijd van geldrltim- te. vooral ook daar de Staat zich niet door hooge rente lente laat afschrikken Belangstellend vriend. De Prins verliet gewoonlijk eerst zeer laat zijn slaapkamer. Maar in ze kere Augustusmaand stond hij iederen morgen reeds te zeven uur te roepen, onder aan den heuvel. Verder kwam Zijne Hoogheid niet, uit vrees voor besmetting. Vader had typhus, Zijn vriend kwam naar hem informeeren. Deze korte mededeeling teekent den prins. Fm mijn vader ook 1 Een treurig verlies. Prinses Ainalia stierf! Zij overleed te Walferdingen, en daar of ergens anders in Luxemburg, werd sedert een standbeeld voor haar opgericht om een later geslacht aan haar te herinneren. Voor hare tijdgenooten was dit niet noodig. Ik denk niet, dat Slappe Gart voor dit standbeeld het opschrift heeft geleverd „Ze ging rond als een mins onder de minsen". Het zou een zeer juist opschrift zijn geweest. Vooral mijn moeder heeft zeer over haar getreurd. (Wordt vervolgd).

De Soester | 1922 | | pagina 1