FIRMA M. A. RAMSELAAR Tpll DE nieuwe mode is thans Nieuws- en Advertentieblad. Zaterdag. ilTTERJJE Onze collectie in deze artikelen alsook in Costumes, Blouses en Kinderjurken is thans geheel compleet. Krommestraat 4-6-8 bij de Langestraat, Tel. 341, Amersfoort DEN BERG&Co. en )upons Credieten Loketkluis bruinachtige "tinten. V°°ral Be*e e" diverse LIANAPLEIN 5 Volfsen. Grothestr. 20a. Velours de Latino, Ratinöe, Taiddl Bear en Plueh. a Zaterdag 4 Nov. 1922 FEUILLETON lenmagazijn weeklusl" zich beleefd aan voor omende Bloemwerken N- EN TUINZADEN onderhoud van Tuinen. e waarde betaald onder oor nette Heerenkleeding, meubilaire goederen, bed en, kleeden, tapijten, boe lver, brandkasten, piano's, uiten, restanten, winkel- :heele of gedeeltelijke in- 'erder alles wat waarde ite betaling. Steeds aan eden. 09B Tel. Interc. 538. Amersfoort. t—SoestdIJk—Utrecht. 6. Tel. Utrecht 422. Bestelhuizen 25. Utrecht Neude 28. tevens beleefd aan voor Handel in Kaas en Eieren. Briefkaarten vergoed. raat 80 - Soestdijk. enmakerij Reparatie-Inrichting. STDIJK-AMERSFOORT Vertrek: 'oensdags en Vrijdags, nis te Amersfoort *JSE, Appelmarkt. Dinding met de Stoom- Lmersfoort—Amsterdam, ger en Heineman. d. HEIDEN en 3UDENBERG 'WSTRAAT 24b DEN- METSELAARS i met alle voorkomen- een. Prijsopgaaf gratis :RINGHRAAT 26 naar jas- en Waterleiding lastauto. -IJKE PRIJZEN. Beleefd aanbevelend, traat NO. 34 worden ook aangenomen en, alsmede voor het sefd aanbevelend KEUZE ...r o.„ OVERWELDIGENDE Prima Velours de Laine. Zeer fijne coupe f 36,75. Mooie Paletot in goede kwaliteit laken prachtige coupe f 19.50. Kindermantels in verschillende mooie kleuren. Aardige garneeringen vanaf f 4.50. Elegante Paletot. Prima Eskimo, met nieu we wijde mouwen f37.50. Chique Paletot. Prima velours de laine, Chique kraag. Verschillende nieuwe kleuren f 29.75. Nieuwe Paletot in goede kwa liteit stof, kraag en manchetten van wollen pluche f 16,75. De dames worden er op attent gemaakt om ook van de stillere morgenuren gebruik te maken, daar het "s middags vaak zeer druk is. Zeer elegante eskimo Paletot f 42.50. ADVERTENTIËN Van 1—5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. »nd van Effecten- en Geldhandelaren in de Provincie TELEFOON 78 Y Vrijdagavond gereed gekomen, en Za terdag door Delacroixaan den premier Theunis voorgelegd. Morgen zal het te Berlijn aan de vertegenwoordigers van Frankrijk, En geland en Italië alsmede aan den offi- cieuzen gedelegeerde van Amerika overhandigd worden. Het voorstel-Delacroix omvat zoowel ONZE FAMILIE TE KOPENHAGEN I, Want men kan daar, als Nederlander in zekeren zin wel denken, bij zijn naaste familie te zijn. Denemarken, met een bevolking zoo wat de helft van de onze, maar de hoofdstad al vrijwel evenveel inwoners als Amsterdam een volk van zeelieden en boeren, met een industrie, die pas in de laatste dertig jaren vrij belang rijk is geworden. Net als bij ons. Kijk je op straat de menschen aan zoo net 't zelfde slag als wij. Als de Gro ningers, om 't nog wat te priciseeren. Heel anders dan te Brussel, bij onze naaste buren. Daar voelt men zich da delijk in 't buitenland. Maar de taal. Als men 't Deensch gedrukt ziet, is er voor een Hollander nog wel een touw aan vast te knoopen. Maar gesproken is 't een myserie, zoodat men toch eenigszins hulpeloos in 't stamverwante land rondwandelt. Ik had maar één dag vrij en wilde toch graag een indruk van Denemarken meenemen. Dus stapte ik naar de re dactie van een der groote bladen en vroeg of men daar kans zag, een collega-journalist in één dag een blikfi op Kopenhagen te geven wat dan tevens een blik op Denemarken is, lid Braambeek een protest motie inge diend tegen de loonsverlaging van het spoorwegpersoneel. Uit de discussies daarover halen wij het volgend aan De heer Hermans merkte op liet standpunt van den Raad van Commis sarissen neergelegd in de bekende no ta is onjuist. De loonen mogen niet zonder meer afhankelijk worden ge want de Deensche hoofstad bevat niet minder dan één vijfde van de bevolking van 't heele land. Mijn verzoek was misschien wat on gewoon. Maar men nam 't lokoniek op. Een journalist heeft zich ook over niets te verwonderen dat ligt niet in zijn lijn. De heeren beraadslaagden onder ling even, onderwijl kwam er één naar me toe, en zei in 't Duitsch „Dezen indruk kan ik u dadelijk geven. We hebben hier algemeen kies recht sinds 1849. Dus democratie en onderlinge waardeering van politieke tegenstanders. Leerplicht hebben we sinds 1814, en practisch is ons lager onderwijs kosteloos voor ieder, die van die i vrijstelling van betaling wil profiteeren, zoodat 't peil van ontwik keling vrij hoog staat. Die glorieuze jaartallen bleven voor me uitlichten, tot de heer Rasmussen, de redacteur voor buitenland, een lange, stevige afstammeling van de Vikingers, die onze voorvaderen zoo vaak ge brandschat hebben, me zei - „Ik zal met u meegaan. En we zullen eerst mijn vrouw afhalen, die op de Koninklijke porceleinfabriek werkt. Die fabriek... steht einzig da in der Welt. Dan hebt u daar meteen een kijkje op". We wandelden dus de StrOg door, de Kalverstraat van Kopenhagen, 't Valt op, hoe ieder, die even in een winkel moet wezen, zijn fiets onbeheerd op Als resultaat van dat overleg wer den thans bij een nota eenige vermin deringen voorgesteld.|ten gevolge waar van de gewone uitgaven, de buiten gewone uitgaven en de uitgaven voor vlootuitbreiding onderscheidenlijk met f 2.013.430, f 800.000 en f 500.000 verminderd zijn. straat laat staan. Met den eenen trap per op den trottoirband geleund, blijft 't rijwiel staan of wel, valt om en blijft liggen totdat de eigenaar terug komt. Rijwieldiefstal schijnt men hier niet te kennen. Ook zie ik aan de Ansiclitskaarten en prenten in een paar boekwinkels duidelijk, dat Denemarken nog niet met een zedelijkheidswet gezegend is. „Elf percent van de geboorten zijn hier onwettig", zegt me de heer R., „en, van moeders beneden de twin tig jaar zelfs zes-en-vijftig percent"... Thuis heb ik nagezien, dat hier in Holland er maar twee percent tegen over die elf staan... En dan zegt men, dat de Zuidelijke volken zoo wijft zijn De echtscheidingen zijn in Dene marken relatief veel talrijker dan bij ons, terwijl, volgens Elsver's „Streif- licliter aus Danemark", dat de heer R. ine leende, verlovingen er ook vaak maar't korte leven van bloemen hebben. Maar we kwamen aan de fabriek. „Koninklijk" is ze vooral... geweest. Koning Frederik V nam ze over in 1779, om de industrie te behouden, die anders te gronde zou gegaan zijn. In 1867 is 't weer een naamlooze ven nootschap geworden. Nu bloeit ze er zijn achthonderd arbeiders, en ze breidt zich steeds uit. We liepen er vlug doorheen. Ik zag de gemetselde ovens, die als zware torens 't heele gebouw van de onderste Plaatselijk Nieuws. KORFBAL. Soester Korfbalclub „Helpt Elkander" Afgeloopen Zaterdag en Zondag zijn rustdagen geweest. Beide dagen geen tot de bovenste verdieping schijnen te doorboren. Ze zijn zeiven ook in ver diepingen verdeeld in de onderste wordt 't porcelein tot 800 graden Cel- cius verwarmd in de bovenste stijgt de temperetuur tot 1600 gr., de hoogste in eenige porceleinfabriek bereikt. De afkoeling daarna eischt veel tijd eerst na anderhalf etmaal kunnen de arbei ders, met dikke handschoenen aan, 't biscuit (dat is 't dan geworden) uit den oven halen. En dan, ofschoon de beeldjes hol zijn, tegen 't barsten, is zoo wat der tig procent kapok... een der redenen waarom 't Deensche porcelein zoo ver bazend duur is (beeldjes doen soms f 1400. Er werd iets voor Hollanders zeer interessants gemaakt: de groote fon tein voor het Vredespaleis. ,,'t Is 't grootste stuk, dat we ooit gemaakt hebben," zeide de inge nieur. „De zeeleeuwen en ijsbeeren zijn levensgroot. En verder is 't voor ons iets heel nieuws: iets te maken dat bestemd is in de open lucht te staan. Daarom nemen we al twee jaar proeven wat u hier ziet is niets dan een proef, 't kan nog wel een of twee jaar duren, voor we 't afleveren. Eerst zenden we nog een model naar Den Haag om te zien, hoe't daar in zijn omgeving' doet." Nu lieten we techniek varen voor de kunst nu ging naar de voltooide og enkele ent- -ein getogen en Je koude, ge- auwe methode maken. wedstrijd. Voor l.E. I een corn et programma. 5 naar Amersf. i de keistede- bezorgen. Je Directe be en Accijnzen jenoemd onze J. A. Wouden van 1 Novem- traatweg onder Voensdagavond aen der wielen komende van naar Tiel, een tar beladen met zakte in el- iele inhoud an- tweg kwam te den geheelen vacht had ge in dit seizoen al zijn, kon hij •lm. 7 uur, na- f op een ande- inmiddels uit /eerd. was over- reis naar Tiel ken zijn geluk- heer S. werk- J. V. aannemer vernamen, het I tusschen een met het gevolg, itig verwondde, icht onder ge- ng moest laten ïn terugontvan- le helft van de nersfoort. de, Utrecht. Ammerzoden. naakte proces- zekere W. W. an een rijwiel, ,iier. Onze plaatsgenooten, de Heeren B. J. ter Haar en W. Spies, beiden agen ten van politie alhier, ontvingen dezer dagen van het Bondsbestuur van den Nederl. Bond van Vrijw. Burgerw. een bronzen herinneringsmedaille. Bij Koninklijk Besluit van 22 Sep- voorwerpen en naar schilderessen en schilders die de fijne kleuren der bleeke zon van Denemarken op 't aristocratisch porcelein overbrengen. Een paar van die zalen zijn zoo'n beetje museum. Daar zijn de eetser viezen zooals de sultan van Turkije de officieren der Amerikaansche marine, „bien étonnés de se trouver ensemble", ze gebruiken de beeld jes uit Andersen' sprookjes: van de prinses en den ganzenhoeder, de pin- i guins als nuffige juffrouwtjes, de beest jes enfin... dat alles is bekend. Er is nog een nijlpaard, door prinses Marie van Denemarken gemodelleerd. Er zijn bordjes voor kerstcadeaux, met opschriften in 't Duitsch of Engelsch, en memorial" bordjes met portretten van regeerende vorsten zoo, inder tijd, ter eere van de geboorte van prinses Juliana. Die gaan* heel goed, commercieel gesproken. Er zijn kopjes en schoteltjes, heelemaal met goud verf beschild en die glanzen of ze van goud waren. Die gaan nog beter. Rijke Amerikanen willen die hebben, betalen er meer voor dan voor 't edel metaal. Er zijn kunstvoorwerpen.... met opzet telijk kleine fouten. Die gaan 't best, want die koopen de verzamelaars, de vrijgevigste menschen die bestaan. „Och, reclame," zegt onze inge nieur, „evenals de monumentale por- celeinen vaas, die de fabriek bij haar vijftig-jarig bestaan voor 't raadhuis teinber j.1. No. 47 is goedgekeurd de Verordening op de heffing van keur- loonen in deze Gemeente, vastgesteld in de Openbare vergadering van den Raad, dato 16 Juni 1922. De Heer H. Schouten, voorheen tij delijk onderwijzer aan de O. L. School te Soesterberg, is met ingang van 1 November a.s. als zoodanig benoemd 'aan de Chr. Weeshuisschool te Zeist. Vrijdag j.1. had op den straatweg, loopende over het Milit. Vliegkamp te Soesterberg eene aanrijding plaats tusschen een autobestuurder en een wielrijder. De bestuurder van het rij wiel, een zekere O. korporaal-werkman der Luchtv. afd. te Soesterberg kwam hierbij op een zoodanige wijze met de straatsteenen in aanraking, dat hij be wusteloos werd opgenomen en opname in de Roode Kruis barak der Luchtv. afd. aldaar noodzakelijk bleek. Tijdens een bezoek van zijne echt- genoote Zondag j.1. is hij gelukkig weder bij zijn bewustzijn gekomen en heeft haar terugherkend. Zijn toestand is echter nog zorgwekkend. Nabij het Café „Sport" nabij het Mil, Vliegkamp te Soesterberg heeft Zaterdag j.1. eene aanrijding plaats ge had tusschen een autobestuurder en een motorrijder. De echtgen. van den Heer B. die achterop de duo van het motorrijwiel was gezeten bestuurd en werd door den Heer B. zelf, werd over de straat ge slingerd, waarbij zij een nogal ernstige verwonding aan het hoofd bekwam. De politie te Soesterberg heeft de zaak in onderzoek. Naar wij mochten vernemen zijn de 2 gearresteerden te Oosterhout, die in den nacht van 18 op 19 October j.1. inbraak hebben gepleegd in de R. C. Milit. Vereeniging te Soesterberg, ge naamd, Th. J. Lorist, oud 22 j. en A. Fr. Koridon, oud 28 j., beiden woon achtig te Kampen. Beiden hebben bekend ook te Soester berg de gemelde inbraak- te hebben gepleegd. Vermist werd eenig geld, hetwelk zij uit een offerbusje hadden gehaald. Ook hadden zij zich te goed gedaan aan eenige chocoladereepen. Overigens was in de R. C. Milit. Vereeniging niets voor hun gading. Tot Onderwijzeres aan eene Bijzon dere School met den Bijbel aan de Spoorstraat, Hoofd de Heer J. v. d. Sluis, alhier is benoemdMej. C. R. Brans uit deze Gemeente. De politie alhier heeft een zekere V. aangehouden, die nog eenige dagen hechtenis te goed had. Aan den kant van den Rijksstraatweg, nabij den Heer v. d. Fl. lag Woensdag ten geschenke bood.... 't raadhuis, waar alle vreemdelingen komen." Hij vertelt 't ons met de openhartig heid, die de leiders van een zoo winst gevende zaak als deze zich kunnen permitteeren. En zijn oogen glijden als met een stille liefkoozing langs al die voorwerpen, waarvoor zoo goed be taald wordt. We komen nu bij de schilders en schilderessenniet bij de beeldhou wers, die de dieren modeleeren die werken thuis, evenals een paar van de eerste schilders. Zij zijn het, die de kunstvoorwerpen maken, d4e maar in één exemplaar worden verkocht te gen hun gewicht in goud en die men in alle musea van de wereld kan vinden. Wat eerst opvalt de vrouwen t zijn er een honderd, waarvan der tig leerlingen) hebben alle haar eigen tafel, haar eigen plekje muur, haar „hoekje". Ze maken er zich thuis, ze hebben er niet alleen haar modellen een vaas met bloemen of een opgezetten vogel ook nog bloeiende planten om zich heen. Vele zitten in kimono's en hebben een theeserviesje op een plank je staan. Dat is toch wel iets, denk ik, dat vrouwenarbeid typeert. Als 't eenigzins kan, moet er iets huiselijks bij. Wordt Vervolgd.

De Soester | 1922 | | pagina 7