IÏE1HNDEL ENT te Utrecht ELINK I Aanstaande week I Voortzetting der I I I B I P. C. W. FQEKEN 'PER Jr. tsscherij Soest er Courant voor Soest en Omgeving Nieuws- en Advertentieblad. herschijnt eiken Zaterdag. In prima Lederwaren TOTALE GOEDEREN i-Ondern. Soest DEN SLEUR La Porte Go. UITVERKOOP SPOTPRIJZEN Manufacturen Stoffeerderij rtraan is daar Dalweg 4, Baarn asscherij OESTDIJK" r» Boertje ifS 31331, roers© KpuIs" 3IGT ermijn Credieten ERBMKEN jeshoeve" - Soest stroo en Aardappelen - - - VRAAGT OFFERTE. Tuin- en Landbouwzaden, Soestdijk- löük". J Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk i ALLES GAAT ÏN BURG KANTOOR VfLDWEO 2 GEOPEND VAN S-12 en 2-5 HAU- en DIJCKERHOFF- e kleuren - Alle kwaliteiten ELS merk „Paardenkop" blank, Kathedraal en gefigu- Vakkundige verkoop slend. Vraagt reizigersbezoek No. 2 Elfde Jaargang Oplaag 1750 Zaterdag 13 Jan. 1923 Idelen voor .ipjicht) Nier- en Galsteenen iverkwalen en andere kwalen illand, Z. Holland en Utrecht „HET jrtret en handteekening P. Stegeman Soest dijk Meubileering van Huizen, Villa's ten, Matten, Gordijnen. menige verbinding 30ESTDÜK flesschen en per maat. Rijks-depot ■voor postzegels ruiming KANTEN ENZ. ENZ. rijzen. - TEL. 69 - SOEST V\A. en B. VERWE1J. 8, Tel. 86, Soest. Nederland per trein en per auto. Eigen kistenmakerij Veldweg 4. en borgstelling. pzeggens, Rentevergoeding 3 pCt., den vast 4 pCt., 1 jaar vast 41/2 pCt. jasirekeu, de Heer: Jr., en N. C. DE BUIJTER X)gvoeder-methode. Geen nadeelen. ;n. Vraagt prijs en foto. ïrs in gebruik te zien bij ikenlaan 27 Soest. [KWERKER EN SANITAIRE WERKEN. I8TALL.VTIE BUREAU. achten, alsmede voor het 3 beleefd aanbevelend sfj HTEND, Adres voor Administratie en Redactie Van VVeedestraat 7, Soest Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur DE ADVERTENTIÊN Van 1—5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. F. C. Kuyperstraat 3 en 5 Soestdijk zijn wij ruim gesorteerd, terwijl onze prijzen ver beneden die onzer concurrenten zijn. Damestasschen, City Bags, Portefeuilles, Sigaren kokers, Portemonnai's, Hondenartikelen VOETBALLEN 12 deelig met B1NNENBLAAS, School- en Collegetasschen enz. enz. enz. Toegang vrij zonder verplichting tot koopen. Aanbevelend S. A. OLIJVE. Buitenland. OVERZICHT. Tegen veler verwachting in, is er op de conferentie te Parijs in geen enkel opzicht overeenstemming gekomen tus- schen Engeland en Frankrijk. Er is wel geen breuk ontstaan en Bonar Law en Poincaré zijn als de beste vrienden gescheiden, maar totaal oneens waren zij het toch, over de manier van handelen, om Duitschland er toe te brengen, zijne verplichtingen na te komen. Engeland wil Duitschland tijd laten, om zich economisch en financieel te herstellen, opdat het niet meer zal kunnen zeggenik ben onmachtig om te betalen. Frankrijk daarentegen toont aan, dat Duitschland vanaf het teekenen van het vredesverdrag, steeds in gebreke is gebleven, om de verplichtingen na te komen, die het toen op zich geno men heeft. Die verplichtingen waren toen wel noodgedrongen, maar Duitsch land gaf er toch de voorkeur aan, bo ven een opmarsch der Geallieerde legers naar Berlijn. In 1871 dicteerden de Duitschersin Parijs wat de Franschen te betalen hadden aan hunne overwinnaars, die hun land verwoest hadden, hun twee provincies hadden afgenomen en ook een deel van Frankrijks grond bezet hielden tot de oorlogsschuld betaald was. Frankrijk eischt geen oorlogskosten, alleen vergoeding, voor zijne (vaak moedwillig) verwoeste provincies. Is het wonder, dat Frankrijk geweld gaat gebruiken, nu Duilsch'.-snd in gebreke blijft zijn schuld af te lossen. Noch in geld noch in natura (hout en kolen) komt het zijne verplichtingen na. En toch.... De tijden zijn zoo ver anderd. Heel Europa lijdt onder de onmacht of onwil van Duitschland. Zal Amerika tusschen beide komen met zijn voorstel, om buiten alle politiek om, een college van financiers economisten, van hoogstaande mannen uit verschillende landen te vormen, die beslissen zullen wax Duitschland kan en moet betalen. Intusschen maakt Frankrijk zich j reed het Roergebied te bezetten, om panden te hebben, indien Duitschland niet aan zijne verplichtingen voldoet. Naar uit Brussel aan „Te Telegraaf" gemeld wordt zullen Frankrijk en Bel gië na de insluiting van Essen tot stand te hebben gebracht, aan de Duitschers tijd geven om na te denken ter, die telkenmale beterschap belooft en zich verontschuldigt omdat ramin gen van uitgaven zoo moeilijk zijn..... en telkens weer met nieuwe, niet meer te achterhalen rekeningen komt En oók de eerste Kamer (Recht41 Links 9vereenigde zich met 's ministers onwettige millioenen-smijte- rij, en vond het zelfs nuttig prof. Van Embden te verwijten, dat hij zich deze scherpe critiek veroorloofde At Binnenland. OVERZICHT. Steeds hebben wij er ons over ver wonderd, dat zoo vaak bij gemeente, provinciale of staatsuitgaven de som men zooveel grooter zijn, dan de raming die aanvankelijk goedgekeurd is, en men later dat hoogere bedrag ook maar goed moet vinden omdat.,., nu ja, omdat het nu eenmaal uitgegeven is. Een sterk staaltje van enorme sup- pletoire begrootingen in Indië haalde de Telegraaf deze week aan De. door prof. Van Embden de vo rige week in de Eerste Kamer gehou den rede vormde een felle aanklacht tegen twee elementen van minister De Craaff's beleid: lo. de door en onder hem bestendigde en verergerde slor digheid, waarmee de Nederlandsch Indische huishouding wordt bestierd, en 2o. 's ministers persoonlijke hebbe lijkheid om de vereischte zakelijke verantwoording achterwege te laten en zich met wat niet eens heel mooie franses van de gewichtigste zaken af te maken. Eerstgenoemd euvel heeft thans een zoodanigen omvang aangenomen, dat het budgetrechi der Volkvertegenwoor- diging eenvoudig tot een paskwil, een doode letter is gemaakt. De Indische begrootingen, jaarlijks met departemententalen ernst aan de Kamers voorgelegd, zijn reeksen cijfers geworden zonder de minste waarde Men keurt ze goed, op een drafje en weet met zekerheid, dat involgen de jaren de toegestane bedragen door suhpletoire begrootingen worden ach terhaald, die tientallen, ja honderdtal len millioenen eischen. Eischen? Zeker. Want de uitgaven zijn intusschen geschied, en aldus schijnt den Kamers niets anders te resten dan deze inportante sommen maar goedschiks, kwaadsschiks te vo- teeren. Zoo is het ook dit jaar gegaan. In u weec*e Kamer klonken eenige scherpe protesten (niet eens tegen dit speciale ontwerp!), maar de eindstem ming déchargeerde het departement, Burgelifke Stand. BURGELIJKEN STAND VAN 27 DEC. TOT 9 JAN. 1923. GEBOREN: Jacobus Hendrikus, z.v. C. de Ruijgt en P. de Jong. Jaco bus Hendrikus, z.v. W. v. Burgsteden en H. v. Laar. Alida Maria d.v. W. v. Breukelen en E. Praag. Ma ria, d.v. O. M. v. Herwaarden en M van Dijk. ONDERTROUWD: J. Renesen J.O. van Dam. J. H. van Wees en A. M. Broekman. A. v. Deijssel A. C. de Kruijff. OETROUWD: B. J. Rademaker en J, Voskuilen. J. v. d. Berg en W. Bal. OVERLEDEN: Hendrika Michies, 66 jaren, echtgen. van Aart Roest. K v. d. Veen, 13 jaren. J. J. Butze- laar, 27 j. ongehuwd S. v. d. Brink, 32 j. ongehuwd. J. v. Klooster 79 j wedr. v. M. v. Schalkwijk. Een als levensloos aangegeven kind. Vestiging in de gemeente Soest. A. O. Geurts, Kerkpad N.Z. 45, v. Rotterdam^ - G. J. v. Dijk, Amersf.- str. 10, van Amersfoort. de Jager, met gezin, Zeisterstr.weg, van Zeist. M. v. Valkengoed, Kerkpad N. Z. 15, van Hoogland. T. van Dijk, Spoorstr. 13, van Drachten. J. La- seur, met gezin, Middelwijkstr. 2, v. Baarn. A M. J. Nuss, Burgem. Grothestr. 25, van A'dam. W. P. Vos, L. Brinkweg 49a, van A'foort. M. A. G. Boers, Turfstr. 12, van Den Haag. Vertrokken pers. uit de gem. Soest. H. J. F. Nab, naar N O. 1. M. Obdeijn, naar N. O. I. J S. Pul, met gezin, naar Zeist, Dolderscheweg 116. H. van Zeijl, naar Utrecht, Nieuwe Kade 29. BANKIERS BIJKANTOOR SOEST Van weedestraat 5 Tel. 54 Effecten Coupons Vreemd Geld Deposito's Credieten Safe deposit REKENING-COURANT met rentevergoeding Plaatselijk Nieuws. De Ned. Herv. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria" hoopt op Woens dag 24 Januari a.s. eene openbare uitvoering te geven, waarop o.a. zullen worden ten gehoore gebrachtRey van Edelinghen uit Vondel's Gijsbrecht van Amstel, muziek van Bern. Zweers en Oud Hollandsche Kerstliederen. Vanwege de S.D.A.P. afdeeling Soest wordt Dinsdag 16 Januari 's avonds half 8 in „Bellevue" een openbare vergadering gehouden. Als spreker zal optreden Ds. A. H van de Hoeve, wethouder van Onder wijs te Utrecht. Medewerking verlee- nen „de Stem" en „Morgenrood". De afdeeling Amersfoort der Vereen voor Facultatieve Lijkverbranding zal op Maandag 15 Januari a.s. 's avonds half acht, in het Stationskoffiehuis van den heer J. van Kooij, eene lezing hou den met lichtbeelden over het „Voor en Tegen van Lijkverbranding". De toegang is vrij. 1 Januari 1922 bedroeg het zielen aantal in deze gemeente 8695. Op 1 Januari 1923 bedroeg het zielenaantal 9605. Alzoo een vermeerdering in één jaar van 910. De politie alhier hield deze week een jonge man uit Loosdrecht aan, ver- dacht van oplichting van sigaren. Hij dat voor zulk een ruïneus beleid aan- is ter beschikking van den Heer Offi- snrakpliik ic Ii:i: sprakelijk is. Déchargeerde een minis- cier van Justitie gesteld. Op het politiebureau zijn op werk dagen tusschen voorm. 910, terug te bekomen, de volgende gevonden voorwerpen. 1 motorhandschoen, 1 portem. in houdende eenig klein geld, 1 ladder. 1 paar Voetbalschoenen' Op iniatief van de afd. Soest v. d. Ned. Vegetariërsbond zal de zoo po pulaire spreker, de heer Ir. D. de Clercq uit Zandvoort, die sedert tien tallen van jaren zijn sporen op het gebied van een natuurlijker leet- en geneeswijze heeft verdiend, ook hier in Soest optreden met het onderwerp „Het Wonder der Zon", verduidelijkt door de z.g. Rollier-film, waarin op aanschouwelijke wijze worden voor gesteld de bijna wonderbaarlijke ge nezingen door middel van de zon, welke Dr. Rollier in zijn Zwitsersch sanatorium heeft verkregen. Tallooze patiëntjes en patiënten, waarvan gene zing op andere wijze onmogelijk bleek, in enkele maanden tijdsdoor Dr. Rol lier tot volkomen gezonde flinke men- schen getransformeerd, afgekeurden voor de militie worden op Staatskos ten in Dr. Rollier's sanatorium be handeld en weer gezond gemaakt Mislukkingen komen zoo goed als niet voor. Het is te hopen, dat de Rembrand!- zaal vol zal loopen, te meer daar de geneeswijze van Dr. Rollier ook in de noordelijker liggende landen met veel minder zonnedagen reeds wordt in gevoerd en met niet zoo heel veel minder succes. De film met lezing moet dienen om het publiek bekend te maken met de nieuwe wegen die de geneeskundige inslaat en welke in de toekomst van grooten zegen voor de menschheid beloven te worden, 't Is dan ook geen wonder, dat de heer De Clercq in vele groote plaat sen van ons land enorm succes heeft gehad en dat de bioscopen die wa ren afgehuurd propvol waren van een enthousiast publiek, dat van rede en film kennis heeft genomen, de laatste des te aantrekkelijker door de schoo- natuurtafereelen uit het Zwitser- sche hooggebergte. Zooals uit de advertentie in dit nummer zal blijken, heeft het Bestuur der afd. Soest v. d. Ned. Vegetariërs- bond de entree zoo bepaald, dat het bezoek voor niemand financieel een beletsel kan zijn. Zooals de advertentie tevens ver meldt, heeft dokter de Vos zich be reid verklaard, de ziekte-gevallen, welke de beelden zullen te zien ge ven, te expliceeren. KORFBAL. Clubnieuws „Helpt Elkander". Hallo, H. E.ers, in een tijd niet aan 't werk geweest. Vorige Zondag ook al geen wedstrijd, maar morgen weer wel. En wel tegen Bilthoven en nog wel in Bilthoven. 't zal dus hoogst waarschijnlijk wel regenen morgen. Maar als het dan soms niet regent, dan rekenen we op een zoo goed mogelijke opkomst We zullen wel een harde dobber hebben tegen het geroutineerde Bilthoven 12 tal, maar als allen eens extra hun best doen, en als we eens volledig opko men, wie weet, wat er dan nog ge beurt. In elk geval, we spelen weer eens. In 't geheel moeten we nog 4 keer spelen. Tweemaal tegen Biltho ven, eenmaal tegen Exelsior IV thuis en eenmaal tegen de Gooiers. De laatste competitie-wedstrijd wordt ge speeld in Laren (op verzoek van de Gooiers). Dus lui, morgen alle zeilen bijzetten, hoor. Auto ongeluk. In den nacht van Dinsdag op Woen- dag kwam de Heer v. D. per auto gereden uit de richting Laren. Bij den nogal scherpen bocht, welke de weg bij de kerk te Eemnes-Buiten maakt, had hij het ongeluk, wegens het slippen der auto een te groote bocht te maken, met het noodlottige gevolg, dat hij tegen een boom aan reed en zich ernstig aan het hoofd verwondde. De Heer v. D. bleef ge ruimen tijd bewusteloos in de auto liggen. Op dit late uur was er niemand die hulp kon verleenen. Na tot bewust zijn te zijn gekomen is de Heer v. D. naar een naastbijzijnd huis kunnen loopen, waar hij tot den morgen heeft kunnen verblijven, waarna hij naar zijn woning vervoerd is kunnen wor den, na eerst door een geneesheer uit Laren te zijn verbonden. Behalve de verwonding aan het hoofd bekwam de heer v. D. eene ernstige verwonding aan den linker hand, waardoor een vinger aan die hand vermoedelijk stijf zal blijven. De auto is totaal vernield. Ware de heer v. D. aan den rechter kant der auto gezeten, dan zou hij zeer zeker voor dood opgenomen zijn geworden, door den schok tegen den boom. Nu St. Nicolaas- en Kerstfeest voorbij is, wil ondergeteekende langs dezen weg persoonlijk nogmaalshartelijk dank zeggen aan allen, die ertoe bijgedragen hebben, onzen Kindertjes zulke aan gename cadeautjes te hebben verschaft. Wat hebben ze genoten, wat een blijde gezichtjes Jac. Büller, Directrice Herstellingsoord Trein 8.28 VAN ALLE VOORRADIGE TEGEN VAN WEEDESTRAAT 34 Lees de groote advertentie. Essen gekomen, zag de bestuurder der tram dat plotseling de 76 jarige Heer J. Bronchel van hier de tramlijn over stak. De bestuurder belde uit alle macht en remde krachtig, doch kon niet verhinderen, dat de oude heer aangereden werd. De Heer B. kwam onder den motorwagen terecht en werd erg bloedend opgenomen. Dr. Rupert die juist ter plaatse was ver leende eerste hulp. Per rijtuig werd de heer B. naar zijn woning vervoerd. Bij onderzoek bleek, dat de oude Heer zijn linkerschouderblad gebroken had, bénevens eenige hoofdwonden had opgeloopen. Den bestuurder der motortram treft geen schuld. Het bleek, dat de Heer B. doof was. De eerste winterlezing van de drie, gehouden door Ds. Knap, welke het comité heeft georganiseerd, is Don derdagavond gehouden. Over de op komst viel niet te klagen, hoewel we er velen misten, die verwacht hadden mogen worden. „Morgenrood". Wederom met genoegen heb ik de Tooneeluitvoering van de Arbeiders Tooneelver. „Morgenrood" Afd. Baarn Zondagavond 1.1. bijgewoond. Opgevoerd werd „Vrij", bekroond tooneelstuk in vier bedrijven door Y. C. Schuitmaker. Het eerste en het vierde bedrijf waren niet de sterkste en meest boeien de Vooral in het laatste mist men de krachtige dialoog, die de strekking van het stuk moet weergeven. Het best geschreven was het tweede bedrijf (de kroeg) maar ook het derde had pakkende momenten. Ook werden deze beide bedrijven wel het beste gespeeld. Vooral in de kröeg was het samenspel zeer goed, ook dat van de twee figuranten, e de tooneelschikking was uitstekend. Bewonderingswaard was het spel Antje en de kleine Tineke. Zij werden uitstekend bijgestaan door Dirk er Rothschild. Maar ook de anderen wa ren zeer goed en gaven de verschil lende karakters uitstekend weer. Zusier Meina en Rein waren aan het slot wat zwak, maar dat moet voornamelijk aan het stuk geweten worden. Den Regisseur mijn hulde j S. R. K. Dameszangvereeniging Zaterdag 1.1. voerde bovengenoemde Vereeniging ten tooneele, in het ge bouw der St. Joseph Jongel. Vereen. „Twee Moeders", Mariaspel met zang, naar eene Oud-Duitsche Legende. Hoe moeielijk het is een waarlijk mooi sprookje of legende te schrijven bijna onoverkomenlijk zijn de moeie- lijkheden om een sprookje of legende op het tooneel aanschouwelijk voor te stellen. Vooral op een dillettanten tooneel, waar met de weinige hulp middelen moet woekeren. De Heer Alders heeft ook nu weer wonderen verricht. De tooneelen wa ren werkelijk mooi en de costumes fraai. Ook het spelen eener legende, zoo als dit Mariaspel eischt bijzondere ta lenten Het moet gevoelvol menschelijk en stijlvol verheven zijn. En hierin vooral wat de uitbeelding en het zeg gen betrof schoten de jeugdige krachten te korf. Dat kon ook niet anders, want dat is een reuzen zware taak Daarbij was het stuk zeer lang. Want hoe goed de zangnummers nu en dan waren en hoe ijverig het symphonie orkest onder leiding van den Heer Horvers de entre-actes ook aanvulde, van half zeven tot half elf is een heelen tijd om de aandacht voortdurend te boeien. Het late uur was dan ook de rede, zooals ik van achter de coulisen ver nam, dat de klucht „De Betooverde Kamer", die na de pauze werd opge voerd, wat te rad werd afgewerkt. Dat was jammer. Hij zette zoo goed in met „Piet Hein en men herkende weder de goede speelsters, die vorige uitvoeringen zoo goed tot hun recht deden komen. Er was zeker ook geen tijd om de deur te repareeren, die open bleef staan. Dat was jammer. Het leidt de aandacht zoo af, als men het heen en weer loopen achter de schermen ziet J. S. Ontvangsten Motortram over December 1922. Over de maand December van het vorig jaar is ontvangen een bedrag ad f970.65. In dezelfde maand van het jaar 1921 (paardentramdienst) werd ontvangen f 837 Alzoo wederom meer ontvangen ruim f 130.niettegenstaande het ingevoerde verlaagde tarief. Voorzeker een mooi resultaat. Zaterdag j.1. had alhier een ongeluk plaats met de motortram, die te plm 11 uur van de richting Baarn reed in de richting Soest. Ter hoogte van den kruidenier VERVOLG OFFICIEEL VERSLAG De Voorzitter wenscht bij de alge- meene beschouwingen, die hij aller eerst aan de orde stelt, het navolgende in 't midden te brengen Zooals door de H. H. Raadsleden bij het bestudeeren van de begrooting en van de memorie van toelichting ongetwijfeld zal zijn opgemerkt en zooals de Commissie trouwens reeds in haar rapport heeft geconstateerd, hebben B. en W. er ernstig naar gestreefd om, overeenkomstig de ge biedende eisch, die thans voor alle pu bliekrechterlijke lichamen moet gelden door bezuiniging de uitgaven zooveel mogelijk te beperken. Dat het in het bijzonder voor onze Gemeente een levensbelang is, dat de belasting verlaagd, zoo mogelijk aan zienlijk verlaagd wordt, behoeft zeker geen betoog. Waar het tot nu toe bij het opma ken van gemeente begrootingen ge woonte was om het bedrag der ont vangsten, in het bijzonder de post. In komsten belasting, te bepalen naar de uitgaven, is het thans geraden, dat een gemeente evenals ieder goed huisva der omgekeerd handelt en de tering naar de nering zet. Voor zooveel noodig wil ik in ver band hiermede de aandacht vestigen op het schrijven van Gedeputeerde Staten, waarbij zij mededeelen, dat de begrooting voor 1922 wordt goedge keurd, doch daaraan de opmerking toe voegen, dat bij voortduring naar ver sobering in de huishouding der ge meente zal moeten worden gestreefd en dat zij bij de behandeling der be grooting voor het dienstjaar 1923 in het bijzonder hierop zullen letten. Ik vertrouw dat alle Raadsleden de noodzakelijkheid hiervan zullen inzien en bereid zullen zijn tot die bezuini ging en versobering mede te werken. De vraag is nu op welke uitgaven bezuinigd zal moeten worden. Wij zijn bij het ontwerpen der begrooting uit gegaan van het beginsel, dat alle uit gaven, die niet beslist noodzakelijk zijn, ook al zijn ze wenschelijk op de ze begrooting dienen geschrapt te wor den. Wanneer gij allen met dit begin sel zoudt willen instemmen, dan zijn wij op den goeden weg. Er zou dan alleen misschien nog wel eens bij een enkele post verschil van opvatting kunnen blijken te bestaan over de vraag of die uitgave al of niet beslist noodza kelijk is te achten. Wanneer een zoo danig geval zich moest voordoen dan zal natuurlijk de opvatting der meer derheid moeten gelden. B. en W. hebben indertijd aan den Heer Foeken toegezegd de mogelijk heid te zullen overwegen om tegemoet te komen aan zijn verlangen, dat naast de gewone, van hoogerhand voorge schreven boekhouding van den ont vanger, een op meer cemmercieelen grondslag ingerichte boekhouding zou worden ingevoerd, waardoor de Raad en B. en W. ten allen tijde een over zicht zouden kunnen hebben van de stand van zaken. Het verheugt mij namens B. en W. aan den Raad te kunnen mededeelen, dat over deze aan gelegenheid door ons college met den heer Foeken en den gemeente accoun tant een bespreking heeft plaats gehad, welke tot een bevredigend resultaat heeft geleld. Dat wij nog niet dadelijk er toe zijn overgegaan uitvoering te geven aan hetgeen op die conferentie werd over eengekomen, vindt zijn oorzaak hierin dat blijkens berichten in de bladen, de Gemeente Besturen spoedig door de Regeering zullen verplicht worden een andere boekhouding, waarschijnlijk den geest als door den heer Foe ken bedoeld in te voeren. Wij meenden nu wel te doen met nog even te wachten totdat nadere bijzonderheden hieromtrent bekend zul len zijn. De Heer Rietveld verkrijgt het woord en zegt Afgescheiden van hetgeen bij de be handeling v.d. onderscheiden posten der begrooting ter sprake zal komen, ver gunt U mij enkele algemeene opmer kingen te maken omtrent de economi sche en finantieele positie onzer Ge meente. Onder den druk van de ingezonken tijds-omstandigheden algemeen geneigd tot zwaarmoedigheid, draagt ook deze begrooting en niet minder het rapport van de commissie van Onderzoek daar van onmiskenbaar het stempel. En niet ten onrechte, de eischen van dezen tijd zijn versobering - inperking van behoeften - algemeene plichtsver vulling, ernstige overlegging vooral bij de overheid tot bezuiniging en vermij ding van uitgaven, welke niet nood zakelijk moeten worden geacht. Geluk kig getuigt deze begrooting, evenals die van het loopende dienstjaar, dat dit inzicht B. en W. bewust voor den geest staat. Hoewel tot pessimisme geneigd, vooral waar het de geestelijke, de ide- iele vragen van dezen tijd betreft, zijn toch op economisch en flnantieel ge bied in onze gemeentej;wel eenige lichtpunten aan te wijzen. Voor een gemeente met een groote arbeiders bevolking als de onze, is de arbeidsgelegenheid van de allergroot ste beteekenis. Letten wij nu op de cijfers der werkeloosheid en vergelijken wij die van het vorig jaar met den huidigen toestand, dan toonen deze cij fers ons het verblijdend verschijnsel dan thans de werkeloosheid veel min der groot is dan vorig jaar toen 200 thans 50, De voortgaande uitbreiding der ge meente, de voortdurende aanbouw van nieuwe woningen, langen tijd gesteund door overheids-hulp en waarvan het Gemeentebestuur bijgestaan door zijn bekwamen deskundigen Gemeente-ar chitect, een vruchtbaar gebruik heeft gemaakt, legt getuigenis af van de energie der plaatselijke bouwonderne mers en architecten, die zich door den malaise-toestand niet hebben laten af schrikken met groote kracht mede te werken aan den vooruitgang der ge meente. Alleen hoop ik dat bij de ontplooing dezer energie, zakelijke en daarom meestal materialistische be schouwingen niet zullen verhinderen de rechtmatige Sociale verlangens der arbeiders te erkennen. Een tweede lichtpunt zie ik in de zorgen van het gemeentebestuur inza ke de werkvoorziening. Moest het vorig jaar tijdens de heer- schende werkeloosheid, deels door in- productief werk daarin worden tege moetgekomen, thans kan door de werk zaamheden op het „Vosseveld" en an dere werkgelegenheid, door productie ven arbeid worden geholpen. Door eigen onderzoek kan ik B. en W. verzekeren dat verreweg het groot ste gedeelte der te werk gestelde ar beiders deze voorzorgen op prijs stelt. Bij openbare werken hoop ik straks nader te mogen terugkomen ter bespre king van enkele speciale wenschen. Eén schaduwzijde is hieraan echter verbonden en wel deze, dat ik voor zie dat de werkgelegenheid voor de landarbeiders steeds minder zal worden en niet loonend genoeg om in billijke gezinsbehoeften te voorzien. De oplei ding der jonge arbeiders gaat daarom steeds meer naar andere vakken van handwerknijverheid uit, waarom ik ook de oprichting van de Nijverheidschool te dezer plaatse toejuich. Naast het groote arbeidersbelang in de ontwikkeling onzer gemeente, staat een evengroot belang van den winkel stand. Het behoeft weinig betoog dat de voortdurende aanwas der bevolking een ruimer afzetgebied voor hen be- teekent en de bestaansmogelijkheid daardoor toeneemt. De groeiende klacht over te hooge prijzen van eerste levensbehoeften ma- ke hen echter intijds indachtig dat de ernst der tijden ook van hen mede werking vraagt. Van deze plaats geef ik onze plaatselijke middenstandsorga nisaties ernstig in overweging uit eigen beweging hierin alle mogelijke verbe tering te brengen. Deze tijd vraagt aller medewerking, neen samenwerking, om de moeilijkheden te boven te komen. M. de V. Is alzoo de economische toestand in onze Gemeente niet al te ongunstig, vergeleken bij andere plaat sen en vooral bij de Centra's der be volking en van industriën, dan mogen wij verwachten dat ook voor de ove-

De Soester | 1923 | | pagina 1