Ie huur gevr 1 I Orgel Villa met 2 schurei Een woonhuis HOOF Burgerwoonhuis NERZ BONTSTEL Appels te Koop BUWALDH MIJKHARDT'5 STATIONSWEG No. 22, SOEST Kïen. Te koop nïe Groote verdienster Zit- en Slaapkamer Fiets. Te koop Aangeboden 2ElfC/g^-TABLttïEH BEtSJE O?oh iA^.^wondem PUROL Jk HetkanioorvandenArchilect-Makelaar is gevestigd Wij belasten ons met liet maken van Bouwplannen, Bestekken, Be grootingen, Bouwkundig adviezen op elk gebied, Aanvrage voor bouw vergunning, Premiebouw en Hinderwet, onverschillig waar, Koopen ver- koopen Verhuren en Taxatiën van vaste Goedeten, bezorgen van Hypo theken, Sluiten. am--n Verzekeringen Billijke tarieven Lage premien rige nietgenoemde groepen van inwo ners. verlichting van druk niet zal achterwege blijven. De toestand roos kleurig te noemen is verre van mij, de toekomst van een groot deel der we reld vervult daarvoor met te bange vrees, maar het zou verregaand on dankbaar zijn het goede dat God ons nog geeft niet te erkennen. Komende tot de finantieele positie der gemeente zij het mij vergund, met terzijde lating van alle politieke over leggingen, mijn inzicht ter zake te mo gen mededeelen. Dat dit inzicht niet kan leiden tot juichen zal geen uiteenzetting behoe ven. Het algemeen inzicht, dat de fi- nancieele lasten voor de inwoners te groot zijn. wordt zeker door mij, als door B. en W. en den geheelen Raad gedeeld. Het streven van B. en W. is dan ook onmiskenbaar gericht op vermindering daarvan. Dit streven en de verkregen resultaten geven aan spraak op. gerichte waardeering en M. H., U vergeve mij dat ik even van mijn voornemen afwijk geen politiek in mijn betoog te mengen, de profetie dat de A. R. raadsleden de gunst der kiezers zullen blijken te hebben ver speeld en na de komende verkiezingen hier niet zullen terugkeeren. laat ik zonder vrees aan de uitspraak der pu blieke opinie over en weerhoudt mij ook nu niet naar eerlijke overtuiging mijn meenig uit te spreken. Het rapport der Commissie van on derzoek der begrooting is in mineur gesteld en geen wonder, de ongunst der tijden geeft geen aanleiding tot hooggestemde bespiegelingen, Evenwel de toestand is ook hier te donker geteekend. De lichtstralen die het perspectief der verbetering voor spellen zijn al te sober geschetst en de duidelijke bedoeling om de resultaten dezer begrooting magerder voor stellen, dan zij in waarheid zijn. moet worden afgewezen. De groepeering en vergelijking der cijfers, in het bijzonder die der te hef fen belastingen en de daaruit bereken de bezuiniging mag niet onweerspro ken blijven. Ware dit rapport niet voor open baarheid bestemd, het bezwaar zou minder groot zijn. Nu echter dit wel het geval zal zijn moet een juistere be cijfering worden gegeven. Bij een der commissieleden trof ik de gedachte dat de vermindering der inkomstenbelasting met f 21.000 zou te wijten zijn aan de verhoogde heffing van opcenten op de grondlasten voor gebouwde en ongebouwde eigendom men. Of wij van de hond of de kat gebeten worden was z.i. hetzelfde. Dé bewering in het rapport als zou de verhoogde opbrengst der grondlas ten moeten worden afgetrokken van de bezuiniging die tot uitdrukking komt in de vermindering der inkomstenbe lasting met f 21.000 is volkomen on juist. Nog afgezien van de gewone reke ning van Bartjes, dat twee keer twee vier is, behoeft het geen verdediging, dat indien 21 duizend gulden minder belasting wordt geheven, de ingezete nen dit bedrag ook werkelijk minder zullen betalen. Daarenboven zijn de genoemde grond lasten in de begrooting alleen hooger geraamd evenals die van de opcenten op de personeele belasting op grond van de opbrengst dier middelen over het afgeloopen dienstjaar, tengevolge van de uitbreiding der gemeente. De opcenten zelve zijn thans niet verhoogd en gelijk aan die, waarop de begrooting 1922 steunt. Om een juist beeld van de verkre gen bezuiniging te ontvangen is het dan ook niet voldoende enkele posten uit te lezen en deze te vergelijken. De conclusie als zou slechts f 9.500 zijn bezuinigd moet reeds op grond hiervan worden ontkend. Om een juist beeld te krijgen van het totaal bedrag der bezuiniging die nen tegen over elkander te worden gesteld de totalen der meerdere en min dere ontvangsten en die der meerdere en mindere uitgaven tegenover 1922. Deze allen te specificeeren zou de moeite loonen en geven een juisten indruk van het verricht werk. Waar dit thans te veel tijd zou vragen geef ik alleen de eindcijfers. Ontvangsten 1923: meer f 28.414.74, minder f 22.575—, Totaal meer f 5.839.74. Uitgaven 1923: meer f 39.356.85, minder f 34.423.65, Totaal meer f 4.933.20. Meer ontvangsten f 906.54. Om dus het totaal cijfer der bezui niging vast te stellen moet dit over schot der geraamde ontvangsten wor den geteld bij het bedrag der minder geraamde inkomstenbelasting ad f 21.000 te samen bijna 22 mille, of plm. lOpCt. van den totalen som als te heffen in komsteübelasting. Hoewel ik gaarne aanneem dat geen andere bedoeling bij de Commissie heeft voortgezeten dan om te hooge verwachting tegen te gaan zoo meen ik toch dat deze correctie niet mocht achterwege blijven in het belang on zer Gemeente. Blijkt dus reeds hier in een bespa ring van plm. lOpCt. te zijn verkregen, op zichzelf reeds niet onbelangrijk, de verwachting mag worden uitgesproken dat binnenkort ook het grondbedrijf de rekening der gewone middelen zal ontheffen, terwijl de raming der in komstenbelasting over het vorig dienst jaar ad f 247.500, nog ongeveer der tien mille beneden het totaal van den geheelen aanslag is gebleven. Resumeerende kom ik tot de con clusie, dat zeker op den ingeslagen weg moet worden voortgegaan en dat, indien de tijdsomstandigheden niet al te ongunstig mochten worden, de zwaarste zorgen achter den rug zijn, te meer daar de aflossing der Crisisschuld, naar ik meen in het komende jaar zal zijn beëindigd. Te spreken van een zeer kleine ver laging der inkomstenbelasting acht ik derhalve onjuist, gezien de toestand in andere plaatsen mag gerust gesproken worden van een beduidende verlichting van lasten. Ten slotte spijt het spr. dat de com missie in haar rapport openlijk gewag heeft gemaakt van de boekhoudkundi ge fouten, welke in de begrooting ge slopen waren. Dit was onaangenaam zoowel voor B. en W. als voor den Raad, waarom spr. gaarne had gewild, dat ze binnenkamers waren afgehan deld geworden. De taak der commis sie is toch een beoordeeling van d« begrooting als zoodanig niet van cijfers. De Heer Foeken wil den Heer Riet veld als volgt van antwoord zijn M. de V. Ik wil beginnen den heer Rietveld met een kort antwoord te dienen naar aanleiding van zijn ad vies aan de middenstands-organisaties om te trachten in het algemeen de prijzen te doen herzien. Ik acht 't hier niet de plaats om daar in den breede op in te gaan, en bovendien zou ik ten opzichte, van een bepaalde bran che partij in eigen zaak zijn, waarover ik liever anderen laat oordeelen. Wel wil erkennen dat er groepen zijn die het prijsniveau hunner artikelen nog niet gebracht hebben op dat der scherpste concurentie, maar daarvoor zijn de or ganisaties ook niet blind, en werd er daar reeds meermalen op gewezen. Komende tot hetgeen de heer Riet veld meende te moeten zeggen over het rapport der commissie erken volmondig dat daarin de mineurstem ming de boventoon heeft. Het doet mij genoegen dat des heeren Rietvelds optimisme de toekomst in majeursstem ming voelt, helaas, bij mij is 't anders, mijne ervaringen zijn nog niet van dien aard dat het optimisme van den heer Rietveld mij beïnvloeden kan. Dan wordt door den heer Rietveld de commissie er van beschuldigd dat zij de uitkomsten der bezuinigingsprac- tijk van B. en W. in een verkeerd licht heeft gesteld en wordt 't door hem gewraakt, dat de commissie de aandacht vestigde op het totaal der belastingheffingen, maar de heer Riet veld heeft twee zaken niet voldoende onderscheiden, n.1. het resultaat der bezuinigingen, en het lager geraamde bedrag voor de inkomstenbelasting. Volgens de rekening van Bartjes is het bedrag voor de inkomstenbelasting lOpCt. lager geraamd, wat reeds in 't rapport werd gezegd, en zal op grond daarvan, bij een gelijk totaal belast baar inkomen, de persoonlijke heffing dus ook lOpCt. lager kunnen zijn. De groote vraag is echter of het totaal jaar inkomen, (we hebben straks maar één heffing meer,) geen dalende lijn zal vertoonen die alleen door de ge stadige groei der gemeente kan wor den voorkomen. En 't was de mineur stemming die de commissie een kleine verlaging deedt verwachten Met de bezuinigingstheorie van den heer Rietveld ga ik echter in 't ge heel niet accoord. Door het tegenover elkaar stellen der totalen van inkom sten en uitgaven over twee jaren wordt een absoluut misleidende conclusie ge trokken om de eenvoudige reden dat daarin te veel posten voorkomen die met de bezuinigingstheorie niets te maken hebben. Ik heb persoonlijk ge tracht in die richting een schema tt krijgen, maar het gemis van een com- mercieele boekhouding maakte mogelijk. Eén punt mag ik niet zonder meer laten passeeren. dat is het veto dat dat door den heer Rietveld werd uit gesproken over het in het rapport noe men van boekhoudkundige fouten. Ik geloof te mogen aannemen dat B. W. en de secretaris overtuigd zijn dat het noemen der fouten, in slechts en kele woorden, niet is geschied om hen onaangenaam te zijn, maar om de po sitie der commissie zuiver te stellen, en nu schijnt 't alsof de Rietveld juist daarom de commissie bovendien nog verwijt een gebrek aan besef van haar taak. De commissie is zelfs volgens den heer R. buiten haar boekje gegaan maar dan zou ik toch alleen willen vragen wat beteekent een commissie van onderzoek? Ik voor mij wil gaar ne een gemaakte fout met den mantel der liefde bedekken maar hier betreft 't de publieke zaak, en ik kan er rtiet in toestemmen, om door te zwijgen iemand die dergelijke fouten maakt, een schuilplaats te geven achter de verantwoordelijkheid gegeven door een officieel mandaat. Dat de gemaakte fouten allen door B. en W. zijn ontdekt moet ik tegen spreken. Dit is ook niet uit het rap port te lezen. Was er echter een com- mercieele boekhouding dan zouden der gelijke fouten niet zijn voorgekomen, ze zijn 't gevolg van een onvoldoend systeem. De Heer Besselsen wenscht het vol gende in het midden te brengen M. de V. Mijne Heeren De begrooting is altijd een ding dat zoowel in als buiten den Raad met belangstelling wordt tegemoet gezien. Buiten den Raad is die belangstelling grootendeels gebaseerd op de ver wachting wordt de belasting lager. Tenkoste van welke bezuinigingen dit gaat maakt men zich geen hoofdbrekens. In den Raad zelf speelt dit ook wel een rol, doch daar komt bij dat door het vaststellen der begrooting voor heel het volgend jaar de financieele en politieke richting van het gemeentebe leid grootendeels wordt vastgesteld. Aan de posten van inkomen en uit gaven voor verschillende doeleinden kan worden opgemaakt of een Ge meente in Demokratische of wel in conservatieve richting wordt bestuurd. Met een variant op een bekende .preuk zou men van het Gemeentebe stuur kunnen zeggen. Toon mij uw begrooting en ik zal U zeggen wat gij zijt. De gemeenteraad is en wordt steeds meer behalve een bestuurslichaam een instituut waar de vertegenwoordigers der politieke partijen trachten het ge meentebeleid in hun richting te stuwen en door het doordringen van meedere politieke richtingen als gevolg der evenredige vertegenwoordiging is na tuurlijk die omstandigheid scherper ge worden. Telkenmale zullen de meeningen tegenover elkander worden gesteld. Hooge politiek wordt in een platte landsgemeente als regel wel niet ge voerd. Het wordt zelfs wel bestempeld met het karakter publieke vermakelijk heid. Juist echter bij de behandeling der begrooting kunnen verschillende wen- schen en toestanden ook politieke ver houdingen het beste besproken worden, Politieke hanevechterijen zooals de Heer Foeken ze vorig jaar betitelde. Wij hebben hier in navolging der groote broeders in den Haag een zoo genaamde coalitiepolitiek. Die politiek komt echter in de praktijk hier op neer dat de A. R. partij in de Gemeente de lakens uitdeelt. De R. K. de grootere coalitiebroeders hebben door het verlies van hun vorige Wethouder een groot deel van hun invloed verloren. Zij zullen waarschijn lijk dezen gang van zaken met leede oogen en met weemoed aanzien. De tot voor enkele jaren oppermachtige partij in de Gemeente moet zich door gebrek aan geschikte krachten door haar veel kleinere broeder met haar veel gladdere wethouder in haar zog laten meevaren. Mijne heerengij zult wel willen aannemen dat ik dit niet zeg om den eenen wethouder op te hemelen en de capaciteiten van den andere minder waardig te achten. Ik heb aan geen van beiden mijn hart verpand. Het gaat alleen om het constateeren. Dat is dus de A. R. raadsfractie, geholpen door een aantal ambtenaren geloofsgenooten die hun zienswijze door weten te drijven, en met succes. Dat de A. R. raadsfractie dit doet als zij kans ziet haar politiek verwezen lijkt te krijgen door haar geestelijk overwicht, zal niemand hun kwalijk nemen. Wij en iedereen zouden in die omstandigheid hetzelfde doen. Als de A. R. Kiesvereeniging meent dat haar Raadsleden in een openbare' vergadering het beleid van B. en W. moeten verdedigen, staat hun volkomen vrij en bevestigd slechts de hier weer gegeven meening dat de A. R. fractie B. en W. is. Dat daarbij echter een gemeente ambtenaar wordt gehaald om te komen vertellen wat door hem in het belang der gemeente wordt gedaan en door hem op den Schoolbouw is besspaard enz. is ten scherpste af te keuren. Daarmede wordt op de werkzaam heden van dezen ambtenaar het stem pel gedrukt van te zijn het werk der A. R. partij. Een ambtenaar is in dienst der ge meente en zou hij anders handelen dan in het belang der Gemeente dan was hij geen goed ambtenaar. Hij heeft echter zijn werkzaamheden buiten de politiek te houden. Met evenveel recht kan de directeur der tram in een vergadering der R. K. Kiesvereeniging gaan vertellen wat hij in het belang der tram heeft gedaan, hoe hij hem rendeerend heeft gemaakt. Of stel dat de gemeentesecretaris lid der S. D. A. P. was, in een ver gadering dier partij een rede hield hoe of het hem gelukt was een 7% gemeente- leening in een 6% om te zetten. Dat zouden handelingen zijn die niemand goed mag keuren. De partij die de macht heeft, heeft altijd de meeste critiek te verduren, daarom blijf ik daar nog even bij. Juist deze A. R. partij is het die alles voor zich zelf opeischende, anders denken den zooveel mogelijk in hun vrijheid tracht te beknotten. Massa's schoolruimte staan hun ter beschikking terwijl anderen nog geen klein stukje grond kunnen krijgen. Nu hebben zij weer aan de subsidie- verleening aan de fanfare de voor waarde weten te verbinden dat op de verjaardagen der Koninginnen een concert moet worden gegeven. Dat is drijverij der A. R. De Heer Rietveld heeft het eerst dat balletje opgeworpen in zijn „Soester Nieuwsblad" Dat beteekend een dicteeren van voorwaarden want zij weten heel goed dat het bestaan der fanfare van die subsidie afhangt. Je zou eens wat booren als wij de macht hadden en wij eischten dat op den 1 Meidag een concert werd ge geven. Deze begrooting wat er ook overi gens aan mankeert geeft voor ons een groote voldoening. Heel wat subsidies en tantièmes waar wij ons altijd tegen hebben verklaard komen te vervallen, Uit zuinigheidsoverwegingen heet het nu. Maar was die zuinigheid reeds niet lang geboden De commissie die de begrooting onderzocht stelt ook nog schrapping van verschillende posten voor waartegen wij steeds opkwamen. Wij mogen vooral niet te veel suc cessen boeken. Dezelfde politiek welke in de 2e kamer gevolgd wordt. Later worden wij toch langs een achterdeurtje of met omweg in het gelijk gesteld. De partijen der coalitie schijnen zich bevreesd te maken voor de komende verkiezingen. Het rommelt reeds. De A. R. hebben reeds lang den gang door middel van een weekblad te trachten hun invloed te behouden. Bij de R. K. rommelt het naar alle kanten. De politiek hunner arbeiders- afgevaardigen is den arbeiders slecht bekomen. Onder die groep gist het ook. Anderzijds tracht men daar zijn vroe gere positie weer te herstellen door te zoeken naar een figuur die het met succes~tegen de kleinere coalitiebroeder kan opnemen. Men zoekt daar naar een krachtpatser, een soort Mussolini om er weer bovenop te komen. Toon mij Uw begrooting, en ik zal u zeggen wat gij zijt. Ik moet eerlijk bekennen dat deze gezien de pressie van allerlei zijden op de gemeente geoefend niet tegenvalt. Ik had erger verwacht. Wat niet weg neemt dat verschillende bezuinigingen al erg genoeg zijn. Bezuinigen is een mooi ding, doch waar allernoodzakelijkste voorzieningen in aanmerking komen klemt de vraag of op deze zaken bezuiniging wel ge- wenscht is. In de eerste plaats de werkeloozen- zorg. Als er bezuinigd wordt gaat het niet aan dit te verhalen op de nood druft der menschen die willen werken doch door de ellendige economische tijden geen werk kunnen vinden, Nu is het niet speciaal deze keer dat daarop bezuinigd word. O, neen dat is hier reeds lang geschiedt. Men heeft zich hier altijd van de werke loozen een schijntje aangetrokken. Er heeft indertijd een regeling bestaan waarbij een kindertoeslag werd toege kend. Toen de organisaties om een verbeterde regeling vroegen, kregen zij heelemaal niets meer. Was het plotseling in strijd met de armenwet geworden. Maar in andere gemeenten heeft men zich dienaangaande aan de armenwet niets gestoord en ging kalm op den ingeslagen weg voort. En nog Gede puteerde Staten noch de regeering maakten hier aanmerking op 1 De Heer Rietveld sprak over de mindere werkeloosheid en meerdere werkgelegenheid dan vorig jaar, Dat verheugt mij, maar wij zijn er nog niet. We behoeven hier gelukkig wat de werkeloosheid betreft niet van een noodtoestand te spreken, zooals in sommige streken van ons land, maar voor dengene die door gedwongen werkeloosheid, buiten zijn schuld wordt getroffen is het even erg of hij alleen is of tot een groote groep behoort, Het wil hier schijnbaar maar niet doordringen dat een werkelooze beider die enkele weken heeft moeten rondscharrelen van zijn minieme uit- keering of van niets recht heeft op steun der gemeenschap. Niet echter als armenzorg. De eer lijke arbeider die werken wil en werken kan, doch geen werk kan vinden neemt slechts in het alleruiterste geval zijn toevlucht tot het armbestuur. Hij wordt niet gaarne tot het naadje van de kous toe onderzocht in zijn familieaange legenheden. De betiteling armlastige is een titel welke niemand zich gaarne laat aan leunen. Zij voelen heel goed dat die betite ling veelal omgedraaid wordt en zij als lastige armen worden beschouwd. En juist omdat bij tal van arbeiders het eergevoel nog leeft wordt er meer armoede geleden dan door velen wordt gedacht. Een behoorlijke steeuregeling moet er komen. En nog beter is natuurlijk in de eerste plaats productief werk, in de tweede plaats werkverschaffing. Productief werk. Maar dan ook productiefwerk met betaling van vol loon. Niet zooals thans in het Vosseveld geschiedt, waar de menschen voor hongerloonen moe ten werken. B. en W. erkennen dat de salarissen van het personeel in gemeentedienst niet verlaagd mogen worden, omreden deze salarissen „niet hoog te noemen zijn". Ik juich dit toe". Maar hoe kan daarnaast dan gedoogt worden dat daar zulke weekloonen worden betaald. Als erkend wordt dat een loon van f 25, op het kantje af is, moet men toch tevens erkennen dat f 18.nergens op lijkt. Een verklaring van enkele menschen dat zij met dat loon tevreden zijn zegt niets. Het maakt een groot verschil aan wie en hoe dit gevraagd wordt. Er kunnen er wel zijn die met de helft ook tevreden zijn, doch daar mogen de overigen niet door gedupeerd worden. De gemeente profiteert van de werke loosheid inplaats deze zooals verwacht zou worden geld zou kosten, want het gewone onderhoud der wegen gescniedt zelfs voor een groot deel in werkver schaffing. De begrooting van de wegen door het Vosseveld is berekend op loonen van f 30.Als straks van die werkzaamheden eventueel geld over blijft en als dat gewone onderhoud der wegen als werkverschaffing geschiedt dan is dit, ik aarzel niet om het te zeggen, ontstolen aan de arbeiders die het werk tot stand brachten. Op deze wijze kunt gij straks wijzen op uw zuinige gemeentehuishouding en de bourgoisie, de meergegoeden zooals gij ze noemt, op het voordeel wijzen in Soest te wonen. Voor het onderhoud der wegen wordt dit jaar f 4500.minder uitgetrokken. Ik vraag mij afals er aan het ge regeld onderhoud der wegen nou nog minder zorg wordt besteed dan tot heden geschiedt, hoe moet het er dan over een jaar wel uitzien. Zou het dan geen aanbeveling verdienen die beele post maar te schrappen? Van een doorloopend schoonhouden' der wegen is geen sprake. Het moet de spuigaten uitloopen, dan komt er wel eens iemand met een bezem. Of er moeten eens wat lastige armen een veel zijn. Het is toch zeker een groot belang voor de gemeente dat de wegen er een beetje goed onderhouden uitzien. De commissie heeft ook een vraag gedaan in verband met de werkeloos- leid. Die voelde ook dat er iets ge beuren moet. B. en W. zeggen dat er voorloopig in het Vosseveld werk genoeg is. Als dat waar is hoeft er wekelijks geen lijst werkeloozen bij de arbeids beurs ingeschreven te staan, welk aan tal zooals de Heer Rietveld juist mede deelde vorige week 50 bedroeg. Evenzoo is het met de verlichting. Daaraan moet een belangrijke uitbrei ding worden gegeven. Hartweg - Nieuwstraat - Laanstraat Beetzlaan - Beukenlaan en Nieuweweg moeten voor verlichting in aanmerking komen. Uitbreiding der verlichting a.d. Molenstraat is mij toegezegd. Waarom is daaraan geen gevolg gegeven Zoo kan het niet blijven. Het is niet alleen kritiek die ik oefen, als lof verdient wordt moet ik die ook geven. In de eerste plaats de tram. Ik geloof dat wij. B. en W. en de Raad hun besluiten in verband daar mede niet zullen betreuren en daar mede op den goeden weg zijn. Ik verwacht zelfs zonder bijzondere omstandigheden een sluitende rekening. Laat men eens probeeren in de zomermaanden, en op bepaalde dagen een dienst te organiseeren, tusschen Nieuwerhoek en Baarn, of Trier—Baarn b. v. om het kwartier of half uur. Laat men op de eindpunten der sectie s borden plaatsen waarop de uren van vertrek zijn aangegeven. Op deze wijze lijkt het mij zeer wel mogelijk het passagiersvervoer belang rijk op te voeren en de tram meer populair te maken. In de 2e plaats komt B. en W. en ook de Raad een woord van lof toe voor hetgeen zij voor de volkshuis vesting hebben gedaan. In het bijzonder is de Bouwvereni ging „Goed Wonen" erkentelijk aan B. en W. en aan den Gemeente-Architect en den Secretaris voor de lofwaardige medewerking aan haar verleend welke de tot standkoming harer plannen ten gevolge had. Ik breng hier in het openbaar gaarne den dank dier vereeniging over. Jammer dat ik nu weer aan het einde van mijn dankbaarheid ben. Ook op dat gebied begin ik terug gang, reactie te constateeren. Bij alle posten daarop betrekking hebbende lees ik toch „Aangezien be sloten is geen geld voor woningbouw meer beschikbaar te stellen, enz." Het is mij niet recht duidelijk door wie of dit besloten is. Er is mij geen besluit bekend. Evenwel het teekent de richting die men wil inslaan. Is men van meening dat er woningen genoeg zijn Ik ben daarvan nog niet overtuigd. Bovendien er staan nog heel wat woningen die met den grond gelijk ge maakt moesten worden. Wat denkt men b.v. van het z.g. seminarie en de hut die daarnaast staat. En van de ellendige noodwoningen die nog wel niet allen leeg zullen komen. -- In een van die huist een gezin van man, vrouw en 14 kinderen. Wat is dat voor een toestand. Een dergelijk gezin moet ten spoedig ste in een flinke ruime woning worden gebracht desnoods met steun van de gemeente in den vorm van toeslag op de woninghuur. Door de Bouwvereeniging St. Joseph zijn speciaal woningen voor dergelijke groote gezinnen gebouwd en het zijn juist zeer kleine gezinnen die ze bewonen. Laat men op de volkshuisvesting niet te spoedig bezuinigen, dit gaat mede ten koste van het zedelijk peil der bevolking, Lees slechts wat de Directeur-gene raal van de volkshuisvesting de Heer L. Lietaert Peerbolte, daarover schrijft in het Christelijk Weekblad „Bergop waarts". Hij stelt daarin de vraag of de par ticuliere woningbouw in de normale woningbehoefte zal voorzien en voor zoover de arbeiderswoningbouw betreft beantwoord hij die vraag ontkennend. Hij duidt den particulieren woning bouw aan als „eigenbelang" en schrijft dan Zijn de omstandigheden dan zóó geworden, dat het eigenbelang een prikkel zou vinden waar die in 1914 en vroeger niet bestond Anders ge- zal het eigenbelang nu meer heil zien in het bouwen van eenvoudige arbeiderswoningen, niet voor de „up- perten" uit de arbeiderswereld maar voor middensoort en wat daar beneden is Zouden dezen meer gewilde huur ders en bewoners zijn dan zij het vóór 1914 waren Ik wilde wel, dat ik grond zag om het te verwachten. Ik vrees, dat het crediet en de ondernemingslust over het algemeen afkeerig zullen blijven van deze woningen. Wordt mijn vrees de waarheid, dan zal de regeering van stad en land moeten kiezen tusschen twee kwadenlaten waaien en zich van dit stuk woningproductie niets aantrekken, ten koste van ernstige moreele en hygiënsche schade, of, met nachtneming van scherpe lijnen, in deze woningbehoefte helpen voorzien Twee kwaden, waarvan de oorzaak ligt in onmacht van de maatschappij, zich zelf te redden. Voor een christen volk kan m. i. de keuze niet zwaar vallen, omdat mij het ergste kwaad toeschijnt, dat men bewust honderden en duizenden zou doemen tot een leven onder omstandigheden, waarin de mensch Gods niet kan bestaan' Te merkwaardiger is dit artikel om dat het van die zijde komt, omdat het lijnrecht in strijd is met de politiek die de Regeering thans voert en die men hier blijkbaar wil gaan steunen. Het geld besteed aan woningen is geen weggegooid geld. De Heer Riet veld, sprak ook wel van bezuiniging doch tevens van rekenieg houden met de ideële belangen der arbeiders. De woningbouw is bij groote groe pen niet populair om de hooge sommen die er op worden toegelegd. Dat vindt hier voor een deel zijn oorsprong in den bouw van het eerste complex woningen van „St. Joseph" Ik wil niet alles goedkeuren wat daar is gebeurd, maar het is sterk over dreven te beweren dat daar zoo schrik barend duur is gebouwd. Een woning van ,,St. Joseph kost de gemeenschap per jaar f 199.- en van „Patrimonium" die later bouwde f211.—. En eventueel nu nog te bouwen woningen zullen de gemeenschap niet veel meer kosten. Onaangenaam heeft het mij getroffen dat de post voor schoolfeestjes is in getrokken om klaarblijkelijk te dienen voor openbare feestelijkheden. Het is te betreuren dat de kinderen daarvan de dupe worden. Men ont neemt de kleinen een dag van vreugde en geeft het den grooten voor een dag van lawaai. Een bezuiniging waarvan vooral de R. K. en A. R. leden schik zullen heb ben is de staking van de uitgifte van het officieel Raadverslag. Dat is hun al lang een doorn in het oog geweest. Oorspronkelijk een voor stel van hun zijde, kregen zij al spoe dig in de gaten dat het een wapen was dat zich tegen hen keerde. Er is nog al eens over gesproken. Verschillende malen hebben zij zelf op bekorting aangedrongen. Maar een officieel Raadsverslag moet zoo uitge breid mogelijk zijn. En daar er dienaangaande nogal wat aan mankeerde ben ik over de ver dwijning niet erg teleurgesteld. Misschien barst de bom wel weer verkeerd. Als er iets is hetwelk lang op zich laat wachten dan is het de rechtspositie van het gemeentepersoneel. Reeds 8 Maanden ligt het ontwerp, zooals dit door de commissie in over- leg met de vertegenwoordigers der vakbonden in concept is ontworpen bij B. en W. Zijn B. en W. van plan dit nog zoo tijdig te behandelen dat het op 1 Janu ari a.s. in werking kan treden Het personeel heeft er groote be hoefte aan. Alles is zeer uiteenloopend of in het geheel niet geregeld. Een reglement brengt uniformiteit en bakent de rechten en plichten naar weerszijden af. Laten B. en W. het spoedig - den Raad brengen. Met genoegen had ik gemerkt dat B. en W. ten aanzien van de salaris sen en loonen geen voorstellen tot verlaging indienden. Evenwel, het schijnt hun niet onwel gevallig te zijn. dat daar onverwachts de behulpzame hand wordt geboden door de commissie van onderzoek, die, huiverachtig zijnde daartoe een voorstel in te dienen, een niet onduidelijke wenk geven aan B. en W. welke die wenk ter harte zullen nemen, want zij kunnen er op rekenen dat zij in den Raad van de commissieleden steun zullen ondervinden, dat verklaart de zin om een duidelijke vermaning aan het gemeentepersoneel te geven, de tering naar de nering te zetten. De werklieden en ambtenaren weten dus wat er op til is, maar ook de Raad zal weten dat wij ons daartegen tot het laatst zullen verzetten, tenzij met voldoende bcv ijzen wordt gemo- tifeerd dat de loonen te hoog zijn, wat. na de erkenning van B. en W. dat dit niet het geval is niet gemakkelijk zal gaan. Een merkwaardig besluit is de schrap- ping van de 2 der gemeentebouw- werken voor den gemeente-architect. Ik heb mij daartegen indertijd reeds uitgesproken. Het was een onzedelijk stelsel. Gedeputeerden zullen dat ook gemeend hebben. Ik was er trouwens niet onkundig aan dat deze zaak bij dat college aanhangig was. B. en W. willen blijkbaar hier iets tegenover stellen. De eenige oplossing is echter te zorgen dat de rechtspositie geregeld wordt die in dergelijke zaken voorziet, door eventueel betaling voor overwerk. M. de V. Ik kom hiermede aan het eind van hetgeen ik wilde zeggen en hoop bij de artikelsgewijze behan deling nog wel op een en anaer terug te komen, ofschoon ons als het ware het gras voor de voeten is weggemaaid door het schrappen van subsidies en uitgaven die telkenjare besprekingen uitlokten waarover ik echter mijn vol komen erkentelijkheid betuig. rissen moeten als 9 claise, maar, cyen:zooveel ge- ^"d- dt het lagere niet°bek,.b<:zoldi9d5n ïssie gezegd 9 in ieder ge- vfn /an onder af. n jlet het door de ?cc' B en verschil- j e waarop bij etreh antwoord kan één punt vraag it De heer b. bc'rcï jaar de post, school.^ j-)it was commii maar ze ™nd verhooging der po'jjj te ver_ wachten zujjen 2eer zeker ceniet verge ten WO' volgt). Ho£tgetten it. Binnen ig van de Verkrijg^agner, B. Kraal er I r k Voorr. p, Brans Bevestigsjeden. Nam o. P. Brans DondUari, 's av. half zevdtzaal Ds. Kievi' te Lunte- ren voo J. Hoek. Voon Voor! Nami Hoek. V r ij j g e n. VoorQr. H. Y. Groene» Heide E Nierk Voorrjnning H. Avondiitiur dank zegging Voorr>nds 6 uur Ds. Mei Voorns. Meijnen Christemeente Voorr 's avonds 6 uur 1 VoorL Weiter, van de FA1L1/ISSER Door tan de eenige uitdeelinfaillissement geeindig WALSEM, rator, Den R AKKER- MuLDERde geboorte van hun Williestr (PÖ De Heer Foeken zegt M. de V. Het door den heer Bes selsen gesprokene kan in twee deelen worden gesplitst, in een algemeene beschouwing, en een beoordeeling van onderdeelen. De algemeene beschouwing draagt een zuiver politiek karakter, en wil ik op twee punten van antwoord dienen. De heer Besselsen spreekt over een coalitie tusschen de Anti-Revolutionai ren en de Roomsch Katholieken, ,en meent een zeer treffend beeld daarvan te hebben gevonden in de gestelde eisch aan het fanfare corps om op 2 en 31 Aug. een concert te geven. Wel M. de V. ik behoor tot geen en kele coalitie, maar ten opzichte van dezen eisch sluit ik mij gaarne bij deze aan. En als de heer Bessel sen zegt dat zulk een eisch machts misbruik is, en er heel wat gezegd zou worden als de S. D. A. P.ers de vie ring van den 1 Mei dag eischten, dan antwoord ik op 't laatste, zeer terecht. Wij leven nu eenmaal nog in een con- stitutioneele maatschappij, en elk recht geaard Nederlander, dankbaar voor het Historisch verleden, viert gaarne de jaardagen van Hen die de verpersoon lijking zijn van groote daden. Eerst dan, wanneer onze wetten zullen zijn verkracht, en ons land de door de S. D. A. P.ers verheerlijkte republikein- sche staatsvorm zal hebben aangeno men, mag van een 1 Mei dag als offi- cieele feestdag wor den gesproken, maar zoover zijn we Goddank nog niet. Het tweede punt dat ik wil beant woorden is de grove beschuldiging dat de Commissie streeft naar verlaging der loonen. Van het gemeente perso neel. Niets is minder waar dan dat. Integendeel heeft ter zake de commis sie een zeer Democratisch standpunt ingenomen, en slechts willen waar schuwen voor de mogelijkheid dat sa- Hed. Anth. Ziekegeduldig lijdenementen der se Man, Vader JA(TER, ir jaar. Mcj. ER mwman. Ondervezen haar hartelijk )onBen» de Eerwaar;'"^ en de Fatn. VIU,P tijdens de ziekt» van haar Echtgew "OSTER— Bouwman wegens plaatsgebrek 2 persoons mahoni' ledikant met springbak. Adres Julianastraat 1! van ons", voor de morgeni: n> Amersf. straatwe, verzekeren zich voortdurend menschen va eiken stand door den verkoop van een OPZIENBAREND ARTIKEL Inlichtingen kosteloos door A. H. JaQER Nieuwstraat 30a, Soestdijk. door gepens. Ambtenaar (gez. 2 pers.) hui of gedeelte van een huis met tuintje. B fr. W. de Boer, Nassaukade 335 A'dam. Tegen April gevr. met volledig pens. Br. fr. m. opg. v. p onder nummer 13 bur. van dit blad. ijTe koop of te huur, ruir met ruime Werkplaats, direct teaanvaarder Te zien verlengde Kolonieweg 9, Soest. Te koop een zoo goed als nieuwe Adres Spoorstraat 22, Soestdijk. groote en kleine schuifkozijnen, deurkozijnei pannen, pompen, trap, planken enz. Adrei Veldweg No. 19. mof en kraag van bejaarde juffr. ter over name aangeb. Prijs f 15. Rembrandtlaan 13 Te huur of te koop gevraagd voor zoc spoedig mogelijk een Brieven met opgave, groote ligging huur o koopprijs. Bureau van dit blad. Goudreinetten en andere soorten 8 cent pei kilo aan huis afgehaald. A. v. d. LINDEN Kerkpad N.Z. 19 Soest. verdwijnt spoedig door HOOFDPIJ NTABLETT ET1 Prijs per koker 60 cent Bi) Apothekers en Drogisten een splinternieuw 3 spel met doorloopende Harp voor uiterst billijke prijs. Adres VEENHUIZERSTRAAT 27a Een echte koken i kost pop CT. en b M wxrrêman 1 m der» naam j I A.NIJMHARDT i«t handteehenin^ j 'n Drama door ieder beleefd, Die 't gebruik van Gedézalf Stelselmatig weerstreeft. Prijs 45 cents, Verkrijgbaar bij B. Kra: v.h. H. Geubbels Soestdijk en Theod. Wagne Soest. HIND'&AIVE in Potten van f.t..an ri50 WlMTOABtlUK lOtMI'vMr^MND- Moedstelpend tou-orvniwotioM* Pijnstillend- 1 Eatnoniawmm* ZbivtrendihCtnounl wuniAnNtotii ua. Vtfkrljgbaer bij ApdfitkervmOrotjisteA- CHEM, fABMEK- REEHORSTiS SOISTÜIJK. verrichten. Nadem* Gevraf 14 d,aSen cene bommelding Boschsk- ,.t bezorgen van hestlj,mtncr bureau KER DL Tliers, houden van b. z. a 14 bureau boeken van di' Er b. voor al" bureau1 SOEST. Waarn. Notaris A. O. DAMMERS te Soe: zal op DINSDAG 16 JANUARI 1923, voorn 11 uur in het Stations-Koffiehuis a. d. Torei straat 6 te Soest publiek verkoopen en tuin a. d. Birkstraat (Rijksstraatweg) n 1 te Soest, groot 7 aren en 25 centiaren. Bevattendeben.2 Kamers, Serre, Kei ken en boven3 Kamers en voorzien v£ electr. licht. Bezichtiging Dinsdags en Donderdags v£ 2—4 uur. 2-3. Twee perc. bouwterreine d. Parklaan te Soest, ieder gr. ongev Aren. 4. Een id. a. d. Soesterb.strac te Soest, gr. ongev. 6 Aren. 5. Een id. op den hoek van b Soesterb.straat en de Koude hoekstr. (Nieuwen Weg) te Soest, groot ongev. 8.40 Aren. 36.50 Aren Weiland in het Veen nabij de Wijksloot (achter Maa sen) te Soest. Alle perc. vrij van huur te aanv. bij bi koopp. 21 Februari 1923. Omtrent perc. 2 en 6, inl. bij den He A. LEGEMAAT, Torenstraat te Soest. Viuidwondjes genezen moeilijk met BC ae koude. Een wemid W - I madkf spoedig beter. WÊÊF

De Soester | 1923 | | pagina 2