CADEAU! msterdam I ENT N.11. Middenstands-Credietbank SOEST 1 1 i La Porte C°Bankiers j MAN eau R I's WIJNHANDEL J, JAARSVELD, JEN 1923-1924 Soester Coiira 111 voor i K i VERSCHE EIEREN D. F. Voigt leskleeriiüik erij /enema enregenjassen CADEAU rmorsing GRATIS CADEAU WONDERZALF It- en Likdoornzall ÏM BALANSEN ling van HGZAKEN beste Gorsef leroemd r elke beurs een Corset r Soest en Baarn en-^agazijn 6-8 TELEFOON 135 Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk LIRSLADEN en KASTJES Incasseeringen, Deposito's 1923-1924. Plaatseli jK Nieuws. WENSCH VOOR 1924 Di S Di K Bijkantoor SOEST - Van Weedestraat 5 GIRO-REKENINGEN is F 25.000.- gevallen. Oud en Nieuw Hoenderpark „AUKJE" ATTENTIE!! BRANDSTOFFEN, N.V. L. DERUITER &C°'s Brandstoffenhandel REINTJES April 1924 Octrooi aangevraagd zak van i postwissel eel en heeft ook in den ^OOGVOEDERBA* - - Telefoon 104 No. 52 Elfde Jaargang Oplaag 1750 ijzen als overal, qualitelt eenig Mei, Bessen en Bisschopwijn p. fl. f 0 70 Boerenj. en Meisjes f2 50 Advocaatf 2.30 ïii p Va fl. f 0.61 C. J. Dessing, Soestdijk Dolder; \V. Bruggink, Woudenberg Jmslooi 28, A dam 'ATI0N SOESTDIJK, TELEF. No. 45 n verkoop van Villa's en nen en vaste Goederen. ;n, Assurantie's en Verzekeringen, ,even, Ziekte en Ongevallen. weren, winterhanden en -voeten, f 0 25 wijdering in drie dagen, f 0.25 zeere speenen bij melkvee, f 0.50 ZjNER, te Soestdijk bij B. KRAAL, te recht bij v. d BERGH en MISET J 5 - SOEST i mei het en Accountantswerkzaamheden n 4-10 uur - Telef. S 45 I DEN BURG KANTOOR VELDWEO 2 k 146 GEOPEND VAN 8-12 en 2-5 gerich-, Josson- curreerende prijzen Beleefd aanbevelend Dorsets oor gemakkelijk zittend Prima afwerking JSTREERDE PRIJSCOURANT Coupeur HET JULIANAPLEIN V No. 169 iwste Winterstoffen oof. hl alle maten voorradig, f35 Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur Zaterdag 29 Dec. 1923 ADVERTENTIËN Van 1—5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct. Qroote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. Telef. 97, Van Weedestraat 37 t.o. den Heer Haremaker ■1 GELEGENHEID TOT HET HUREN VAN mm mmmm in onze safe-in richting hhhhi Nog enkele dagen en een jaar is weer ten einde. Nog enkele dagen en we schrijven: „Anno Domino 1924". „Anno Domino", „In het jaar onzes Heeren. Klinkt 't niet als een spotternij wan neer we ons een oogenblik indenken het ons omringende leed, wanneer we trachten een oogenblik aan te voelen de atmosfeer waarin wij leven zoowel in onze omgeving als in de wereld ver van ons? Enkele dagen geleden klonk ons het Kerstlied toe: „Stille nacht, Heilige Nacht" Maar in plaats van het „Davids Zoon, lang verwacht, Die millioenen eens zaligen zal" konden we, zelfs binnen onze Neder- landsche grenzen, de kinderen der Communistische Zondagsscholen hooren zingen „Stille nacht, heilige nacht, Slechts aan hem wordt heil gebracht, Die zijn brandkasten heeft gevuld, Eere zij God, die dit alles geduldt!' „Anno Domino". En dan bevat een onzer groote bladen in het ochtendblad van eersten Kerstdag een bericht uit het land dat de wereld vrede brengen zou, uit Russisch Moskou, overgenomen uit het Russisch blad „Izwestia" dat het is overal: diefstal, bedrog, verduistering, valschheid in geschrifte, omkoopbaarheid, enz. En loch schrijven we „Anno Domino" „In het jaar onzes Heeren" evengoed voor 1924 als 1923, en al de jaren der eeuwen die reeds heengingen, omdat we 't weten, dat hoe de demonen om ons ook woeden, daarmede toch niet verstommen kan de Kerstzang „O Vredevorst, Gij kunt gebieden, Den vrede op aard' en in mijn ziel" DAT lied der Kerstklokken, moge onze Lezers blijven vergezellen in het jaar dat wij straks zullen ingaan. Moge 't Vrede zijn. Vrede in harten huis. Dat kan 't zijn wanneer onze daden getuigen van eerlijkheid en trouw, en we ons leven stellen in den dienst van den Vredevorst. Zij 1924 voor onze Lezers en Leze ressen een in alle opzichten gelukkig jaar. Publicatiën BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen hierbij ter openbare kennis dat door hen de navolgende besluiten zijn genomen: 1. Op 1 Januari 1924 wordt het blusschen van eventueele branden binnen deze gemeente opgedragen aan de vrij willige brandweervereeniging te Soest. 2. De leden der voornoemde vereeni- ging worden hierbij benoemd tot brand weerman. 3. Met ingang van 1 Januari 1924 wordt aan het personeel der thans be staande brandweer (voor zoover het geen lid der bovengenoemde vereeniging is) eervol ontslag als zoodanig verleend. 4. Bovengenoemde besluiten zullen niet gelden voor de brandweer te Soester- berg. Soest, 20 December 1923. Burg. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. BATENBURG. P. P. DE BEAUFORT. INSCHRIJVING VOOR DEN DIENSTPLICHT. In breng ter openbare kennis, dat in Januari a.s. voor den dienstplicht moeten worden ingeschreven personen, die ge boren zijn in 1905. Voor de aangifte ter inschrijving zal in het bijzonder gelegenheid worden gegeven ter Gemeentesecretarie op Don derdag 3 Januari 1924, des voormiddags van 9 tot 12 uur. Omtrent deze inschrijving zijn nadere inlichtingen vermeld in de publicaties aan de aanplakborden. Soest, den 17 December 1923. De Burgemeester van Soest, P. P. DE BEAUFORT. HERSTELLINGSOORD „TREIN 828" Herstellingsoord „Trein 828" te Soest gaf Dinsdag 25 Dec. een Kerstfeest voor hun patiënten met een tooneel- uitvoering. Opgevoerd werd „Assche- poester", tooneelstuk in 4 bedrijven. De avond had een schitterend verloop, de zaal was stampvol met genoodigden. Costumes en kapwerk waren schitterend en was geleverd door den heer W. F. Hendriks, tooneelkapper en coiffeur te Soest. BEKROOND. Op de 27ste Groote Internationale Tentoonstelling van pluimvee te Utrecht behaalde den heer D. Maagdelijn,Beetz- laan 92, alhier, een tweede prijs in eigen kweekklasse met 312 punten (vier vogels). GEVONDEN VOORWERPEN: Op werkdagen, des voorm. tusschen 9—12 uur, zijn op het Politiebureau inlichtingen te bekomen van de na volgende voorwerpen Een paardendeken, een soort schroef- sleutel, een geldstuk,een rijwiellantaarn, een gebreide jongenshandschoen, een heerenhandschoen, een halve hand schoen. GEMEENTERAAD VERSLAG van de vergadering, gehou den Donderdag 20 Dec. 1923 des namiddags te 2 uur. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heer Foeken. Opening met gebed. 1. Vaststelling van een besluit tot wijziging der begrooting 1923. Zonder discussie aangenomen. 2. Behandeling van het voorstel van Eek en Hilhorst, gesplitst in voorstel van Eek om aan de arbeiders, werkzaam in de gemeentelijke werkverschaffing, bij gelegenheid der komende feestdagen een extra-uitkeering te geven, aangevuld met het voorstel Hilhorst om steun te ver- leenen, niet alleen aan te-werk-gestelden, maar aan allen, die steun noodig hebben. B. en W. adviseeren op dit gecom bineerde voorstel afwijzend te beschik ken, ook al gelet op de ongunstige gesteldheid der gemeentekas. De heer Hilhorst is eenigszins verrast zijn vraag, in de vorige vergadering gedaan, n.1. om ter gelegenheid van Kerstmis een extra-uitdeeling aan de armen te doen plaats hebben, in een voorstel omgezet te zien. Zijn vraag was bedoeld om door de betrokken commissie overwogen te worden. Le Voorzitter gelooft dat de heer Hilhorst gelijk heeft. De heer van Eek meende ook dat het meer een vraag was die naar de Commissie was verwezen, naar aan leiding van zijn voorstel. De heer Endendijk herinnert er aan dat naar aanleiding van de besprekingen over deze vraag aan B. en W. om advies werd verzocht. Als gevolg komt dit advies in dezen vorm ter vergadering. De heer van Eek is teleurgesteld. Spr. kan niet indenken dat degemeen- lijke financiën zoo slecht zijn. Spr. had gewild dat in navolging van andere gemeenten ook hier een extra-gift werd gegeven en blijft er op aandringen. Weth. de Koning gaat met het voor stel van B. en W. mede. Als Wethouder moet hij zich aan de wet houden en die handhaven, wijst daarbij op art. 28 en de memorie van toelichting, waarin gesproken wordt dat de gemeenten de thuiszittende armen, die nergens steun kunnen vinden, niet aan hun nood mogen overlaten, maar hun een minimum steun moet worden gegeven. Het is hier dus noodzaak. Nadat Spr. de strekking van de wet en dit artikeltje heeft toegelicht zegt hij, dat de gemeente Soest aan deze verplichting heeft voldaan, maar dat ook hier een grens is. Om nu ook nog een extra-uitkeering te geven acht Spr. niet te zijn noodzakelijk, waarover de wet het heeft Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. Weth. v. d. Berg deelt mede dat zoo even inkwam een verzoek van W. v. d. Velde, Emmalaan, om aankoop van grond aan de Sophialaan voor het bouwen van twee landhuisjes. Om den man niet te lang op te houden stellen B. en W. voor 800 M-' te verkoopen voor f 1380 onder de bekende voorwaarden. De heer van Elten dacht dal zulke kleine stukjes niet verkocht werden, maar in erfpacht gegeven. Weth. v. d. Berg zegt, dat destijds voorgesteld werd het grondbedrijf soepel te doen werken, zoodat ook dergelijke stukken grond voor verkoop in aan merking kunnen komen. Aangenomen. 3. Behandeling van het rapport der tramcommissie en voordracht van B. en W. in verband met de exploitatie der gemeentetram. De Voorzitter, toelichtend, zegt, dat B. en W. hunne werkzaamheden ver deelden en het trambedrijf onder Weth. v. d. Berg plaatsten. Spr. herinnert er aan, dat er destijds geen instemmigheid heersehte over het oplossen van dit vraagstuk; dat toen een aparta Commissie Al wat ik U toewensch is dit: is in één woord te noemen, „Liefde", de oorsprong, de grondtoon van gansch het Heelal. Aanschouw toch des Zomers de Natuur met haar bloemen, En zie haar des Winters in het schitt'rendst kristal. Richt in het voorjaar (de Lente), Uw blik op de velden: Toont niet hun groeikracht U een „hoogere Macht?" Juichend, als 't waar' wil het najaar (de Herfst) U melden: Een lied aan „de Liefde", oneindig in kracht. Toch wil die Liefde... zich elders nog toonen; Elders dan enkel in 't geen gij aanschouwt. Plaats wil zij zoeken, waar z' immer kan troonen, Plaats in uw harte: daar zij haar gebouwd Een tempel, een altaar, onverbreekbaar door 't lot, Rein wil zij gediend zijn, want: die Liefde is „God", Bouwt U op in 't geloof door d i e Liefde verkregen, Steunt op die Liefde, Hij zond U Zijn Zoon; Hoort Hem en volgt Hem; 't wordt U eenmaal ten zegen, Het leven bij God wordt voor eeuwig uw loon. Met dien Gids aan uw zij, het Nieuwjaar ingetreden, Zijn wil zij Uw wil, Zijn licht: het licht voor uwen voet, Voorwaarts, steeds onbevreesd: gewerkt, gewaakt, gebeden En, strijdend tegen 't kwaad, dal nu eens in, en dan weer om U woedt. Tot dit alles sterke U in 's levens lot Wat ik U toewensch „de Liefde", d.i.: „God". „Rustwijk", Soest. N. P. VAN ES, Em. Pred. benoemd werd ter bestudeering van dit bedrijf (waarmede voor de gemeente groote sommen zijn gemoeid) die te onderzoeken had op welke wijze ver betering was te krijgen, zonder dat het groote belang van Soest, dat van een goede communicatie met andere gedeel ten van ons land, er door geschaad zou worden. Het slot is dat er twee princi- pieele vragen aan den Raad worden gedaan, n.1. het gemeentebedrijf te hand haven of de voorkeur te geven aan particuliere exploitatie. Hierover wordt den Raad verzocht zich in beginsel uit te spreken. De meerderheid van B. en W., de Voorzitter en Weth. de Koning, zijn voor particuliere exploitatie, Weth. v. d. Berg is voor gemeentelijke exploi tatie. De meerderheid van B. en W. wijzen er op wat het gemeentebedrijf ons leert en zijn eenigszins huiverig er mede voort te gaan, gezien de groote kosten. Zouden wij zegt de Voorzitter, door opheffing geïsoleerd komen, dan lag het natuurlijk op den weg der ge meente met de exploitatie door te gaan, maar hier zijn verschillende particuliere diensten, die voor deze communicatie zorgen. Wanneer wij dus een bestaanden dienst steunen onder voorwaarde van medezeggingschap, dan zouden wij, al dus de meerderheid van B. en W., ver standiger doen, dan te gaan concurreeren met deze diensten. Wel zou de gemeente op deii duur het winnen, maar men vrage niet, wat dit zou kosten. Spr. is dus tegen continueering. Wanneer de Raad mede gaat met dit denkbeeld en zich daarover in beginsel uitspreekt, dan kunnen B. en W. spoedig maatregelen beramen op welke wijze met den be staanden dienst kan onderhandeld wor den, zonder dat iemand daarbij benadeeld wordt. Weth. v. d. Berg zijne zienswijze ver dedigende, zegt, dat hij tegenover de meerderheid van B. en W. kwam te staan, doordat hij afgaande op het rapport der tramcommissie en lettende op een sub sidie van f 3000 tot f 5000, plus de wachtgelden der 7 menschen, in dienst bij de tram, zeg f8000, meent, dat de gemeente net zoo goed zelve kan blijven exploiteeren. De heer Heijnings informeert, of 't de vraag is, de tram aan den dijk te zetten. De Voorzitter antwoordt dat eerst de Raad zich in beginsel moet uitspreken, of hij voor medezeggingschap in een particulier bedrijf of zooals de tram- commissie ook aangeeft voor conti nueering is. De heer Scheffer is, zooals bekend, voor opheffing der tram en voor aan vaarding van het particulier iniatief. Spreker gelooft niet, dat het subsidie zoo hoog behoeft te zijn, daar deze ondernemingen levensvatbaarheid vcr- toonen en de Autodienst Soest -Amers foort zich zelf al bedruipt. Spreker maakt er attent op, dat de dienst zoo uitgebreid mogelijk moet zijn, beveelt betere verbinding naar Soesterberg aan en geeft in overweging de rails voor- loopig te laten liggen. Weth. de Koning: Dat komt later. De heer Besselsen denkt over dit bedrijf thans anders dan eertijds en Spreker vraagt zich af, of het voordee- liger voor de gemeente zou zijn deze verandering. Spr. had gewild dat meer naar de oorzaken was gekeken van deze nadeelige exploitatie. Toen dc motor kracht haar intrede deed, hield men er geen rekening mede dat leiding en personeel ondeskundig waren, vandaar ook dat de onderhoudskosten zoo hoog zijn. Spr. geeft eenige voorbeelden en zou het denkbeeld overwogen willen zien van het exploiteeren van autobus sen met deskundig personeel en hoopt dat niet te gauw een besluit wordt ge nomen. De heer Heijnings zou naar aanleiding van wat de vorige Spr. wil, wel eens een schemaatje der kosten onder de oogen willen zien. Spr. is voor het particulier bediijf; de menschen Ut dit bedrijf zijn op de hoogte en kunnen bijna dadelijk eventueele stoornissen verhelpen. Ook meent Spr. dat het toe zicht van den Directeur te wenschen overlaat en zijn bezoek aan de remise niet te druk is. De heer BesselsenDat valt mede. De heer Heijnings becijfert, vervolgens dat eigen exploitatie veel duurder uit komt. De eigenaren der autobussen zijn veelal autohandelaren ook, koopen dus veel goedkooper hunne motoren, dan wij wat al een groot bedrag zal uit maken, want wij zijn er niet al met een motor of drie vier. Spr. komt tot de conclusie den Raad eigen exploitatie te moeten afraden en het beter is particu liere onderneming met een lage subsidie te steunen. Weth. v. d. Berg begint na al 't geen hij gehoord heeft te neigen naar de zienswijze der meerderheid, temeer nu hij overdenkt dat wij aan onzen ge- brekkigen dienst f 1000.per maand nadeel hebben en üan nog nlei Uic verbindingen hebben als de particuliere onderneming. Spr. is te vinden voor een proefneming van één jaar, bij een par ticuliere onderneming. Weth. de Koning moet opmerken, dat de heer Besselsen critiek uitoefende op de personen in onzen tramdienst, maar Spr. wil zeggen dat hij deze personen steeds zeer veel waardeering en hoog achting toegedragen heeft om de wijze, waarop zij werkzaam waren om het bedrijf te doen toe nemen. Spr. meent dat van deze plaats af, dit wel eens ge zegd mag worden. De heer Besselsen sluit zich gaarne aan bij deze waardeering. Zijne bedoe ling was meer er op te wijzen dat de menschen hoe geschikt ook, niet vak kundig waren. De heer Heijnings, beaamt ditde menschen hebben altijd achter een paard gestaan. De heer Endendijk als Voorzitter der tramcommissie en dus wel eenigszins bevoegd, erkent dat de opmerking van den heer Besselsen tot misverstand aan leiding zou geven. Het geldt hier niet personen. Spr. treedt daarop, na door de heer Besselsen even ingelicht te zijn dat het tijdelijk personeel evenmin deskundig was, wat toch eisch had moeten zijn, in nadere beschouwing over dit bedrijf, waarbij hij even opmerkt dat zelfs vijf autobussen, zooals de heer Heijnings aangaf, in het seizoen niet toereikend zullen zijn, daar een bus lang zooveel menschen niet kan ver voeren als een tram. Spr. slotsom is, dat bij voldoende waarboigen ook voor trampersoneel en bij behoud van de trambaan hij wel een proef met een bestaande dienst wil aanvaarden. De Voorz. gelooft als hij den vorigen Spr. goed begrijpt, dat deze bedoelt dat de proef met een bestaanden dienst met bestaand personeel moet geschieden en merkt nog eens op, dat B. en W. zich hier nog niet hebben uitgesproken, dat aan de orde is de principieele uitspraak over de vraag wat de Raad wil. Voor het verdere gaan B. en W. met het rapport mede. De heer Endendijk is nu dadelijk voor opheffing. Dc heer Hilhorst heelt met belang stelling de discussies gevolgd. Hij denkt er ook anders over dan vroeger en kan mede gaan met opheffing, wanneer werkelijk goede voorzieningen worden getroffen voor ons trampersoneel, dat hij ondergebracht wil zien bij gelijkma tige bedrijven. De heer Rietveld kornt over wacht geld spreken, daartegen is geen bezwaar, zoolang er voor hen geen werk te vinden is van overeenkomenden aard. Na eenige discussies wordt het voor stel van B. en W. aangenomen, n.1. dat de Raad in principe besluit het gemeente bedrijf op te heffen en cene particuliere onderneming te steunen, op nader te regelen voorwaarden. Aan de orde komt de begrooting. De Voorzitter zet eenigszins breed voerig dc reden uiteen waarom de be grooting ditmaal zoo laat ter behandeling werd aangeboden. In hoofdzaak kwam Telefoon S 54 DEPOSITO'S CREDIETEN EFFECTEN COUPONS dit omdat de indeeling der begrooting, door de nieuwe Rijksvoorschriften, totaal is gewijzigd. Ook door de verandering welke het dagelijksch bestuur hier heeft ondergaan en welk bestuur zich eerst een weinig had in te werken in al deze dingen. Spr. roept daarom clementie in. De heer Heijnings heeft eenige vragen gesteld en vraagt of deze thans door hem tot B. en W. mogen worden gericht, of willen B. en VV. deze liever schriftelijk beantwoorden. De Voorzitter verzoekt den heer Heij nings de vragen bij de betreffende hoofdstukken der begrooting te doen. Mocht echter de tijd er voor gaan ont breken. dan zullen B. en W. gaarne schriftelijk antwoorden. De Voorzitter vraagt of de leden vooraf in algemeene beschouwingen wenschen te treden. De heer Rietveld vraagt het woord. Mijnheer de Voorzitter. Het zal geen verwondering baren, dat de A.-R. raadsfractie bij de aanbieding en behandeling der begrooting 1924 zich allereerst wenscht uit te spreken over hetgeen na den 24sten Mei van dit jaar, den datum der Gemeenteraadsverkie zingen, is geschied. Met name de VVethoudersverkiezing of liever nog de onderhandelingen tus schen een tweetal partijen en als gevolg daarvan het uitwerpen van den A.-R. uit het dagelijksch bestuur dezer Gemeente, meent zij niet zonder meer te kunnen laten voorbijgaan. Met opzet hebben wij hiertoe over deze zaak gezwegen en ons evenmin gemengd in het getwist tusschen anderen, na de overtuiging van de tegenwoordige functionarissen. Hebben de A.-R. raadsleden zich daar buiten gehouden, dat wil niet zeggen, 0p üe Loterijclub genaamd „de lOO.OOO" in Café „DU PASSAGE", Birkstr. 17 Een leder die lid van deze Club wil warden betaald 10 ct. per week A. VAN DE LINDEN wisselen steeds elkander af. Het jaar 1923 verdwijnt maar Piirol verdwijnt niet en blijft altijd verkrijgbaar voor iedereen ter verzor ging van elke plek der huid welke ruw is opengespronhen, stuk of ontstoken, gebrand of verwond. Pharm. Fabriek A. Mijnhardt, Zeist. hmh DAGELIJKSCH VERKRIJGBAAR tegen MARKTPRIJS NIEUWEWEG 22, TEL. 104, SOEST Met het oog op herstel van het Ruhrgebied, geven wij in overwe ging aan de verbruikers van benoodigd voor Centrale Verwarming sn Industrie, alvorens hunne bestellingen te doen, even inlichtingen te vragen aan de SOEST, Nicuwstraat 14, Telefoon 103 BAARN, Terrein S. S., Telefoon 274 Huis Laanstr., Telefoon 83 E. REYNTJES - P. v. d. BURG Tandarts Tandtechnicus houden Spreekuur te SOEST iedere Donderdag avond van 6-9 uur ten huize van J. VAN GOOR MIDDELWIJKSTRAAT 5 - SOEST ASSURANTIEKANTOOR - WONINGBUREAU - Drogist-Opticien Maakt FOTO's voor alle doeleinden Burgem, Grothestr. 28 - Soestdijk Rijks depót voor Post- en Rentezegels Mijnheer de Voorzitter, dat deze zaak ons onverschillig laat. Integendeel, onze medewerking om den heer v. d. Berg gekozen te krijgen en de verkiezing te verhinderen van den man, wien het er om te doen was den A.-R. uit het zadel te lichten, is voldoende bewijs van het tegendeel. Uw standpunt Mijnheer de Voorziltcr in een der vorige vergaderingen zijnde geen bespreking te wenschen van per sonen, die om wettige redenen hier niet kunnen tegenwoordig zijn en zich dus niet kunnen verdedigen, wordt door ons volkomen gedeeld, als algemeen beginsel. In dit geval neig ik er niet toe mij te scha ren aan de zijde van den heer Scheffer, die het wel erg gemakkelijk vond, zelf veilig buiten schot te blijven om des te vernijniger op anderen te kunnen schelden. Bij eenig nadenken meenen wij echter het aandeel van den heer Foeken in deze zaak veilig buiten bespreking tc kunnen laten, welk inzicht nog versterkt wordt door hetgeen in de Soester van j.1. Zaterdag door den heer F. wordt geschreven en hij het iniatief tot het overleg tusschen de R. K. en Ch. H. fractie afwijst en daarvan de R. K. uit- noodiging de aanleiding noemt. Nu staat het voor ons vast, dat elke samenwerking kan worden verbroken iedere overeenkomst kan worden opge zegd. Daarover gaat dus ons protest niet. Maar wel hierover dat zonder vorm van proces, zonder dat één woord daar over is gesproken, noch in het open baar, nog in samenspreking met de vertegenwoordigers der A.-R. en R. K. fracties of organisaties, de samenwerking is beeïndigd op een wijze, als onder geestverwante partijen niet behoorde voor te komen. Om te voorkomen, dat mij straks za! worden geantwoord, dat geen accoord werd gesloten van verdere strekking dan de Wethouders-verkiezing van 1919, zij opgemerkt dat geen der tegenwoordige raadsleden, noch van de vroegere, even min één der tegenwoordige bestuurs leden van de R. K. Kiesvereeniging daarbij tegenwoordig is geweest, En ik weet dat de heeren die voor 4 jaren met de A.-R. de bespreking hebben gevoerd en de overeenkomst hebben aangegaan, nu de daad der R. K. fractie ten zeerste afkeuren. Principieel afkeuren omdat zij, evenals wij het een verloochenen achten van de rechtsche politiek, gezien de ongeorga niseerde groep waarmede is samenge werkt, die bovendien in haar samengaan bij de verkiezingen van dit jaar met een linksche partij, zich in beginsel van de rechtsche politiek hebben losgemaakt. Vooral omdat het vaststaat dat dit samen gaan de bedoeling had den A.-R. tegen te staan. Alléén reeds deze overweging had de R. K. raadsfractie moeten weerhouden samenwerking te zoeken met genoemde groep. Is deze houding principieel niet goed te "praten, ook practisch wordt zij ver oordeeld. Niet alleen door ons A.-R., maar evenzeer door de vooraanstaande Katholieken in deze Gemeente. Personen die weten welke belangen door deze handelwijze worden geschaad. Alleen materialistische overwegingen van een bepaalde groep in de R. K. organisatie is naar ons inzicht de oorzaak van deze ongemotiveerde breuk. Principieel en practisch geoordeeld, is de eenige conclusie die kan worden getrokken, evenals zij voor de consciëntie niet kan bestaan. Bij gebrek aan een leidende figuur onder de R. K. raadsleden tijdens de vorige periode is het juist de A.-R. Wet houder geweest die door verdubbelde krachtsinspanning zich tenvolle voorde gemeenschappelijke zaak heeft gegeven. Strikt eerlijk, naar het getuigenis van tegenstanders, heeft hij aller belangen, niet het minst die der Katholieke be volking, gediend en had eenige waar deering van dien kant beter op zijn plaats geweest dan deze niet te noemen be handeling. Mijnheer de Voorzitter. Ik meende deze dingen le moeten zeggen omdat ik hetgeen is geschied, een bederf acht van de politieke zeden en een schending der goede trouw. Waren er zulke ernstige bezwaren geweest dat een uiteengaan noodzakelijk was, dan had althans een dergelijke smaad moeten worden voor komen, die ook de R. K. fractie onder velen van haar geestverwanten geen goed heeft gedaan. Een eerlijke en opene be spreking had niet mogen worden ont- loopen. Hiermede, Mijnheer de Voorzitter, kan ik eindigen, al zou nog veel te zeggen zijn. Een vraag dient echter beantwoord en wel deze, hoe de houding zal zijn tegenover het zittend college van 13. en W. Het spreekt vanzelf Mijnheer de Voor zitter dat U persoonlijk daarbuiten staat. Met sympathie begroet, kunt U op onzen

De Soester | 1923 | | pagina 1