Soest er Courant voor Soest en Omgeving Nieuws- en Advertentieblad. Verschijnt eiken Zaterdag. Doorzittend Fotografie Atelier V, Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk RASSENHAAT. „M UT0 üSuicgerJiilïte Siairiii GngezortcJen W. P. J. VENEMA Publicatïën VAN D IE N BERG Co. ALLE BANKZAKEN 1 1- II SS NO. 28 Dertiende «laargang Zaterdag 11 «lult 1925 Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur SOESTER ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct. Qroote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. „De ongenaakbaren." In onze verlichte twintigste eeuw tref fen we, misschien nog ernstiger dan in vroeger eeuwen, den rassenhaat in vele vormen aan. Onder eiken vorm is rassenhaat dom, dierlijk en verwerpelijk. Een van de meest weerzinwekkende verschijnselen daarvan wordt nog heden ten dage in Britsch-Indië aangetroffen. Daar, in het donkere Zuiden, leven de „ongenaakbaren", de paria's, wier sim pele aanraking voor den orthodoxen Hindoe reeds een bezoedeling is. En de minsten onder deze paria's zijn nog de Nayadis. Die verschoppelingen van de Hindoe-maatschappij leven aan den rand van den jungle en mogen den orthodoxen Hindoe niet binnen de 200 Meter naderen. Zij moeten op een afstand blijven staan en van hun aanwezigheid blijk geven door een eigenaardige schreeuw. Het lijkt wel op de oud-vaderlandsche manier van het klepperen der leprozen. Geeft een weldadig orthodox den ongenaak bare iets, dan laat hij het aan den kant van den weg achter. De Nayadi wacht op veiligen afstand, totdat de weldadige gever buiten de zone, waarin hij gevaar voor bezoedeling loopt, is gekomen. Sedert eenigen tijd wordt door de jonge Indische beweging alles in het werk gesteld, om die onmenschelijke barrières, opgeworpen door een dom en stijl kas- testelsel, neer te halen. Maar de Hindoe is op dat punt onbarmhartig. Een voor beeld Ze liggen voor het grijpen. In de buurt van Malabar en Travancore loopt een hoofdweg naar Cannannore. Deze hoofdweg loopt door het dorp. Op eenigen afstand van het dorp nu hebben de Nairs, een hooge kaste, den weg over een groote lengte afgesloten verklaard voor de „ongenaakbaren". De onmenschelijkheid hiervan komt naar voren, wanneer men weet, dat deze weg de eenige hoofdweg van het land is, dat gedurende den natten moesson, de velden aan weerszijden van den weg, diep onder water staan, dat dan het eene deel van het district van het andere geïsoleerd is, voor de ongenaakbaren dat dan de ongenaakbaren als katten verdrinken, zonder dat een orthodoxe hindoe eraan zal denken, een hand ter redding uit te steken. Het is immers een onreine paria die daar verdrinkt. Maar wie zijn dan die paria's Zijn dat dan altijd de onderste lagen van de Indische maatschappij, verstooten alleen om hun vuilheid, hun morsigheid, omdat zij krengenvleesch eten? Zeker, velen van hen leven in vieze omgeving en weerzinwekkende omstandigheden. Maar zij zijn er in gedreven door menschelijke onmenschelijkheid. Een groot deel der paria's wordt gevormd door de straatreinigers, de menschen, die des nachts het vuil en den afval uit de huizen weg halen. Maar dat is gevolg, niet oor zaak van hun intens-droevige positie. De oorzaak ligt dieper, vele eeuwen terug. Zij waren oorspronkelijk de don kerder rassen, die door de Ariërs over wonnen werden. Wij hebben hier dus te doen met het moderne conflict van blank tegen bruin, in zijn vroegsten vorm. De blanke Ariërs zagen zich omringd door donkerder volken. Zij grepen nu de godsdienstige afscheiding aan, als middel om hun ras onvermengd te hand haven. En zij hadden de macht in handen. Op deze wijze werden de tegenstanders in een hoek gedrongen, liet men hen de minste en vuilste werkjes uit de samenleving opknappen. Zoo werden zij de „menschen van het riool". Van de negende tot de veertiende eeuw kwam de triomf van het Hindoeisme over het Boeddhisme, waardoor vele Boeddhisten onder de „ongenaakbaren" werden ge rangschikt. Daaruit blijkt dus, dat er onder de paria's zeer velen zijn. die in geen enkel opzicht minder in beschaving of ras zijn, dan de leden der hoogere kasten. Zij zijn zelfs niet donkerder van huid, noch primitiever van oorsprong. En toch zijn zeuitgeworpenen. bij Wielrijders. een door de zon verschroeide Huid, p" Schrijnen en Smetten.verzacht en geneest men met py ÏÏij Apoth.en Drogisten KASiEKKROMïEK Er wonen vele Nayadis, al zijn ze niet bruin, op de grenzen van onze samenleving. Wij hoeven nog niet eens te wijzen op de Jodenvervolging in Oostelijk Europa. In onze zoo hoog geroemde beschaafde samenleving zijn vele „Nayadis" en vele „Nairs". Wij zien het dagelijks om ons heen. Nog eiken dag verdrinken er paria's in den stroom des levens, waartegen ze niet opgewassen zijn, zonder dat een helpende hand wordt toegestoken, nog eiken dag sluiten wij een weg voor hen af. We zien nog zoo heel dikwijls, hoe een „Nair" de nabij heid van een „Nayadi" schuwt. Ook bij ons, evenals bij de Hindoes in Engelsch Indië, staan nog vele onmenschelijke barrières overeind, die dringend ncerge haald moeten worden. Ook onder de leden van hetzelfde blanke volk komt rassenhaat voor, onder anderen, doch in wezen altijd denzelfden onverander lijke vorm. Maar ook deze moet, juist als in duister Indië, verdwijnen. Dr. F. C. Het resultaat van de jongste verkiezingen - Begrooting 1926 sluit - Kabinetsformatie Het resultaat van de jongste verkiezin gen voor de Tweede Kamer der Staten Generaal kan aldus worden samengevat De coalitie (R.K., A.R. en C.H.) loopt terug van 59 tot 54 zetels, doch de rechtsche meerderheid blijft behouden. De democraten (s.d.a.p. en V.D.) winnen totaal 6 zetels, (van resp. 20 en 5 op 24 en 7). Het valt dus niet te ontkennen, dat er een onmiskenbare verschuiving naar links heeft plaats gevonden, iets waar zeker rekening mee gehouden zal worden bij de samenstelling van het nieuwe kabinet. Overigens hebben de coalitiepartijen den strijd buiten verwach ting doorstaan, vooral als men bedenkt dat AR. en R.K. ten gevolge van de jongste kieswetswijziging vier zetels ver loren. Een merkwaardig verschijnsel bij deze verkiezingen is, dat bijna alle par tijen met den uitslag ingenomen zijn. Democraten oifTdat zij zooveel zetels meer gekregen hebben, coalitiepartijen omdat zij op erger gerekend hadden. Intusschen dreigt het conflict tusschen kamer en kabinet, indien dit laatste de tot nog toe gevolgde regeeringspolitiek voortzet, nog ernstiger te worden, in verband met de zeer kleine rechtsche meerderheid in de Kamer. Wat de naaste toekomst op parlemen tair gebied zal brengen, is nog onzeker. Minister Colijn verklaarde o.m. dat de rechtsche partijen een meerderheid heb ben, juist groot genoeg om de regeerings- verantwoordelijkheid te aanvaarden. Voor waarde is natuurlijk overeenstemming. Hoe alles zich ontwikkelen zal is nog niet zeker. Maar Spr. hoopte, dat ook in de komende vier jaren de samenwer king der rechtsche partijen zal worden gehandhaafd. Eigenaardig deed 's minis ters verklaring omtrent de begrooting 1926 aan. Eerst kort geleden hadden we nl vernomen, dat die begrooting nog een aanzienlijk tekort opleverde. En nu deelde de minister mede, dat hij de cijfers voor de begrooting 1926 heeft vastgesteld en dat die begrooting sluit. Wie er dus komt, in dat opzicht is het bed gespreid, vond de minister. Het kabinet-Ruys is thans demissionair. Zonder den uitslag der verkiezingen af te wachten, heeft het „en bloc" op 29 Juni zijn ontslag verzocht. Dit is niet zoo heel verwonderlijk, als het bij op pervlakkige beschouwing wel lijkt. Want de echecs, die dit ministerie den laatsten tijd geregeld leed. deden verwachten, dat het geen zin meer zou hebben aan te blijven. Bovendien moet men niet uit het oog verliezen, dat, toen na de vloot- wethistoric, het kabinet weer aanbleef, omdat men er niet in was kunnen slagen een nieuw kabinet te vormen, de ministers uitdrukkelijk verklaard hebben, dat zij hun functies zouden blijven waarnemen, totdat zich een nieuwe mogelijkheid tot kabinetsformatie zou voordoen. Nu kwa men dus de verkiezingen, waardoor de toestand gewijzigd werd en het ministerie dus wel mocht aannemen, dat het nu de met weerzin opgenomen regeerings- taak, kon neerleggen. Dat men op ver schillende mutaties in het kabinet moet voorbereid zijn, ligt voor de hand. Niet minder dan vier ministers De Visser, Van Swaay, Aalberse, De Graaff hebben te kennen gegeven, dat zij zich niet meer voor een portefeuille beschik baar stellen. Minister Ruys zou welbereid zijn een nieuwe portefeuillie te aanvaar den. De kwestie van de kabinetsformatie maakt op het oogenblik het onderwerp van gewichtige besprekingen uit. H.M. de Koningin heeft de voorzitters van de Kamers en tal van andere autoriteiten, alsmede de voorzitters van de kamerfrac ties ontvangen. Verschillende namen worden voor den post van kabinetsfor mateur genoemd. Naar verluidt, zou de heer Colijn, indien hij hiertoe geroepen zou worden, reeds een ministerie op 1 of 2 portefeuilles na, gereed hebben. Anderzijds noemt men mr. dr. Kooien, in verband met het feit, dat de A.R. 3 zetels verloren. Maar daartegen schijnt de heer Colijn weer bezwaren te hebben Nog anderen leggen er den nadruk op, dat het zwaartepunt van het regeerings- beleid is gelegen in de financieelc gestie en dat het daarom wenschelijk zou zijn, dien minister, die allereerst de financieele verantwoordelijkheid draagt, met de ol- ficieele leiding (e belasten. Onder deze omstandigheden kan het niet anders, of men moet de ontwikkeling van den politieken toestand in de naaste toekomst met meer dan gewoon interessse tege moet zien. POLITICUS. „bezuiniging" niet meer plaats vond. Als dit waar is, lijkt mij dit dan toch wel een totaal verkeerde manier van bezuinigen het doet denken aan de man die niet meer at omdat dit dage- lijksch zooveel kostte, of aan de Zaken man die terwille van de onkosten niet meer adverteerde of op andere wijze reclame maakte. f Heusch Heeren we hebben op t oogenblik waarachtig wel een beetje propaganda voor Soest noodig. Onder dankzegging voor de plaats ruimte. M. C. KERKDWARSSTRAAT 15 - DAGELIJKS GEOPEND - II li U IDWI'ORTU UTTL N FAMILIECiROEPKIS EN VERGROOTINCiENl GEBORENElisabeth Johanna, d.v. B. v. d. Brink en J. v. Putten Hen- drikus z.v. A. v. d. Deijssel en W. v. Doorn Johanna Maria d. v C. Huigen en C. J. Mets Pieter Jan, z. v. J. Elberse en R. G. Koppen Gerardus Antonius z.v. J. v. d Berg en J. v. Beek. ONDERTROUWDA. Scholten met H. P. v. Rossem C. E. L. Otte met A. J. de Cock. GETROUWD: Geene. OVERLEDENA. M. L. E. Hooff geb, Bouhuijs, oud 61 jaar, echtgenoote van J. D. Hooff. VESTIGING IN DE GEMEENTE SOEST VAN 1—8 JULI 1925. C. W. Cornewal, Birkstraat 34, van Egmond-Binnen J. E. Rijken van Olst, Batenburgl. 15, van Amsterdam A. v. Zeitveld met gezin, Soesterb.str. 14b, van Amersfoort W. v. Drie, Amersf.str. 6, van Utrecht Wed. J. Hendriksen, Julianastr. 6c, van Utrecht H. Jordense, Vliegkamp, van Amsterdam - E. E. Hulsebos, Vliegkamp, van Amsterdam J. Tinga met gezin, Andriessestraat 23, van Haarlemmerliede c.a. C. v. Veldhuijzen met gezin, Schoolweg 2b, van Heerlen (L.) T. Grootveld met gezin, Bakkersweg 10, van Luik (België) J. M. v. Irsel, Nieuwerh.straat 21, v. Waspik (N.B.) H. C. v. Leusden, v. Weedestraat 2, van Kockengen J. Stockschen, Schoutenk.weg 2a, v. Utrecht J. H. Verwoerd met gezin, Wieksl. W.Z. 11, van Baarn E. v. Hattum met gezin, Lindenlaan 6, v. Maarsseveen C. H. Spoor-johst, Noorderweg lg, van 's-Gravcnhage W. J. Klauwers, Nieuwe Weg 28, van Canada (N. Am.) R. Kreuer, de Beaufortlaan 32, van Amers foort C. G. J. Alblas, Anna Paulowna- laan 2, van Zwolle A. Groen met gezin, Dijkhuisstraat 15, van Schoten j. B. Wouters, Schooldw.weg 6, van Uden (N.B.) H. J. Broekhuizen, Rem- brandtlaan 23, van Emmen A. Eijkel- komp, Stapelpl. Den Dolder, van Zeist L. Minnes met gezin, Plasweg 2b; van Utrecht H. J. J. v. d, Ham, Vrede- hofstr. 19, van Amsterdam C. G. M. Peters, Spoorstraat 46, van Amsterdam E. de Kruijff, Bakkersweg 1, van Amsterdam J. A. Gaarlandt-Joosten met gezin, Kerkstr. 50, van Utrecht R. Eisenga met gezin, Birkstr. 46, van Kloosterburen M. W. Klein, Vrede- hofstr. 3b. van Düsseldorf M. Hof- mann, Burg. Grothestr. 65, van Bottrop (Duitschland). VERTREK UIT DE GEMEENTE SOEST VAN 1—8 JULI 1925. P. Luder met gezin, naar Enkhuizen, Hoogstr. hoek Barnesteeg Wed. J. Sillevis, met gezin, n. Nieuwer-Amstel, Amstelveenscheweg 290 A. C. van Leuveren-Biijleven met gezin, n. Zeist (den Dolder) Pieinesl. 40 C. Kooiman, n. Texel, Koog C. Uileman, n. Utrecht Turfstr. 7 A. de Vries met gezin, n. Schagen, Loeterdijk E. 230 J. Wester hoven, n. Zeist, Emmal. 37 E. Ra maker, n. IJsselmuiden, Meerzicht p.a. P. P. v. Berkum J. Huffels met gezin, n. Doesburg, Meipoortstraat 22 K. Elberse, n. Baarn, Penstr. 55 M. K Beumers, n. Duitschland M. E. Karre- man, n. Rotterdam, Rembrandtstr. 21 B. v. Doesburg met gezin, n. Zeist, (Huis ter Heide) Korte Bergweg 8 L. de Nie met gezin, n. Utrecht, Berkel straat 32 M. Wijnhoff, n. Zevenbergen Langenoordstr. E. G. Pellens, Zeist, Baarnscheweg 12. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis dat de verordening tot wijziging der Algemeene Politieverordening, vastge steld 19 Juni 1925, door hen op heden is afgekondigd en gedurende drie maan den op de secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd en tegen be taling der kosten verkrijgbaar is dat blijkens ontvangen mededeeling van de Utrechtsche waterleidingmaat schappij de watertoevoer naar deze ge meente op Dinsdag 14 Juli a.s. van 1 tot 5 uur nam. zal worden gestaakt wegens aansluiting van de buis in den Heideweg op de hoofdbuis. Soest, 7 Juli 1925. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op heden, bij hen is ingekomen een verzoek schrift van J. W. J. Schouten van beroep Caféhouder, wonende te Soest, om verlof tot verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank in de navol gende localiteithet voorlokaal van het perceel, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H, No. 4359, plaatselijk gemerkt 95, en gelegen aan de Molen straat O.Z. aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethou ders inbrengen. Soest, 7 Juli 1925. Burgem. en Weth. van Soest. De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat bij onherroepelijk vonnis van den Heer Kantonrechter te Amersfoort d.d. 8 April 1925 is veroor deeld, J. P. C. Niezen en zijne echtge noote Aagje Luyt, wonende Bosstraat no. 25 te Soest, lot S40— boete of 10 dagen hechtenis voor ieder, wegens het afleveren van waren, ten aanzien waarvan niet is voldaan aan de eischen gesteld krachtens de Warenwet 1919 s. 581 (afleveren van melk, waaraan water is toegevoegd). Soest, 6 |uli 1925. Burgem. en Weth. voornoemd De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. DE RESULTATEN DER VERKIEZING IN GEMEENTE SOEST. In een gemeente als Soest, waar het inwonersaantal, en dus ook het kiezers- aan/al, zoo sterk toeneemt, heeft een eenvoudige vergelijking van de stemmen- cijfers vele bezwarenmen vindt dan dat alle partijen in stemmental vooruit zijn gegaan. In bijgaand staatje is ge probeerd die bezwaren op te heffen door alles uit te rekenen percentgewijs. De drie laatste kolommen geven de vergelijking met de laatst plaats gehad hebbende Kamervei kiezing in 1922. In 1925 zijn ruim 26 meer geldige stemmen uitgebracht dan in 1922. Elke partij moet dus 26 meer stem men halen om gelijk te blijven haalt zij minder dan is er achteruitgang, haalt zij meer vooruitgang. Die voor- of achteruitgang is in de voorlaatste kolom uitgedrukt in aantal stemmen en in de laatste kolom in per centage van het totaal aantal stemmen op de partij in 1922: Bulten verantwoordelijkheid der Redactie. Aan de Heer Redacteur van „De Soester". Het is mij en anderen den laatsten tijd opgevallen, dat de fontein bij Nieuwer- hoek niet meer spuit iets wat vooral op Zondagen, als duizenden per auto of rijwiel door onze Gemeente trekken, zeer te betreuren valt. Mij is verteld dat dit vermoedelijk uit HEEREN- EN DAMES- BKLEERM AKE&IJ EMMALAAN 10 b/h. JULIANAPLEIN T I, I.i.F. 100 Ruime voorraad Regenjassen HINDERWET Burgemeesters en Wethouders Soest, maken bekend, dat het verzoek van H. B. Stipdonk te Soesterberg Ge meente Soest, om in het perceel Ainers- foortschestraat no. 2, kadastraal bekend in Sectie E, no 1559 een banketbakkerij met oven te mogen oprichten, door hen is toegestaan. Soest, 7 Juli 1925. Burgem. en Weth. voornoemd De Burgemeester, P. P. DE BEAUFORT. De Secretaris, J. BATENBURG. MIJNHARDT s Staal-Tablettan .90* Maag-Tabletten. .75* Zenuw-Tabletten .75* Laxeer-Tabletten .60* Hoofdpijn-Tabletten 60* Bij Apoth. en Drogisten Plaatselijk Nieuws „VLOED" Van der Ven's Boekhandel te Baarn heeft deze keer haar étalage ruimte ge wijd aan het nieuwe werk van onze plaatsgenoot Johan Theunisz, de vis- schersroman „Vloed", waarvan de nieuwe Rotterdamsche Courant reeds getuigde Welnu, de heer Theunisz kan vertellen - ook van iets heel anders dan dan seuses bestaan. Aan een dichter heb ik nu en dan bij een verrassende beeld spraak gedacht. Hij brengt ons in een oud klein stadje met visschersbevolking teekent er frisch zoowel ouden als jon gen". En de bekende criticus Gerard van Eckeren schreef in „den Gulden Winckel" over de hedendaagsche prora- roman „zooals we dien bij knappe schrij vers als Theunisz, Olie Smeding en anderen op 't allerbest zien", o.a., „De visschersroman van den dichter Johan Theunisz was mij een verrassing. Laat het dan eerder een eindpunt zijn dan een begin, zulk een boek, erkend moet worden dat deze roman in zijn soort zeer goed is. Het is bovendien een vaderlandsche daad want voor het leven van onze visschers om de Zuider zee is het documentair. Men krijgt den indruk, dat schr. dit leven goed moet kennen. Een aangenaam leesbaar werk, dat mij geen oogenblik verveeld heeft Als curiositeit étaieert de firma van der Ven het oorspronkelijk manuscript, dat de schrijver hiervoor in bruikleen afstond. Een étalage die dus ongetwijfeld veel aandacht trekken zal. WAARSCHUWING Dc directeur van den Keuringsdienst voor het gebied Utrecht maakt er op merkzaam, dat het gewenscht is bij het inkoopen van zoogenaamde Hollandschc Haring voorzichtig te zijn, aangezien is gebleken, dat door venters haring wordt verkocht onder den naam van echte nieuwe Hollandsche haring (vangst 1925) die dat echter niet is, doch meestal haring van 't vorige jaar (vangst 1924). Laatst genoemde haring is in qualiteit belangrijk minder. Aangeraden wordt daarom nieu we haring aan een betrouwbaar adres te koopen. KASSIERS JULIANAPLEIN 5 - TELEFOON 163 - SOEST ONDERGROND8CHK BRAND-INBRAAKVRIJB KLUIS E 3 iq rf rJ; co oa oó oi c$ to r~- - CN Cl (N co >o r— o *- m co co O T LO LO c— m ei t— 01 CT> ai T OJ 00 rr co UI T CM O r- O r\i ro -rf ct> O co ai co o> m m co co cn co tiofqooo'o có aj cd -3- Cl - CO (O lO CO O MO in co rr co co CO CO CO CM CO CS io ao in oi o o oo O CO O CS CN oo co lo rr - cs ai io o io cvi oö r^- cn io ro omCNoom t-- oi oo t>- oo Q- 'e -<i„ ai ca a d -g J= <U co co m io m 22 2 co co <u öc c -«O 2 a O ed o> J2 W> C cd SOESTER SCHAAK- EN DAMCLUB Maandag 1.1. speelde deze club een vriendschappelijke wedstrijd tegen de sterke Baarnsche Damclub. Soest verloor met 818, gewonnen werd door de Heeren Staal, de Zoete en A. Bos, mise speelde de Heeren v. Zwijndrecht en Gundelach. Met September zal Soest trachten re- vance te halen. GEVONDEN VOORWERPEN Op werkdagen, des voorm. tusschen 9—12 uur, zijn op het Politiebureau inlichtingen te bekomen van de navol gende voorwerpen Een ring met 3 sleuteltjes, hondenfluit waaraan een medaillon, hondenhalsband met penning, geldstuk, Friesche schort, rijwielbelastingplaatje, gouden broche, ring met sleutels, waaronder van Lip sloten. VERNIELING Wegens vernieling van een reclame bord werd door de nachtwacht tegen een drietal personen uit deze gemeente proces-verbaal opgemaakt. DE TWEEDE GEREF. KERK. Maandagavond vond de plechtige in gebruikneming plaats van het tweede Kerk en Evangelisatiegebouw der Geref. Kerk alhier, gebouwd aan de Soester- bergsche straat. Door de sterke uitbrei ding der gemeente is het bestaande kerkgebouw ondanks meerdere verbou wingen te klein geworden, terwijl velen meer dan een uur loopens noodig had den om de Godsdienstoefeningen bij te wonen, voor wie thans het nieuwe ge bouw een welkome uitkomst is. Het is een eenvoudig en smaakvol geheel dat den architect P. Beekman, de uitvoerder J. v. d. Broek en den schilder W. Huur- deinan alle eer aan doen. Vanaf den straatweg bereikt men het gebouw door een breede oprijlaan, geflankeerd door twee mooie dubbele landhuizen. Vóór het gebouw is een breed terras aange bracht van hardsteenen tegels. In den gevel prijken met vergulde letters de bekende woorden uit Habakuk„Uw werk, o Heere, behoud dat in het leven in het midden der jaren". Een eigen- aerr1ige omstandigheid is dat deze woor- d... zijn aangebracht zonder dat men wist, dat dit de woorden waren, waar mede de eerste herder en leeraar der gemeente, Ds. M. M. Horjus, afscheid heeft genomen van de gemeente, gelijk deze in zijn toespraak opmerkte. Nadat de Voorzitter van het kerkbouw- fonds, de heer J. van der Flier, na een kort historisch overzicht gegeven te heb ben, het gebouw aan den kerkeraad had overgedragen, hield Dr. Hoek, de pastor loei, een rede ontleend aan 1 Kon. 857 en 58de zegenbede van Salomo na de inwijding van den Tempel, welke zegenbede getuigt van ootmoedige dank baarheid, vast vertrouwen en oprechte vreeze Gods. Na de rede van Dr. Hoek werd het woord gevoerd door den Bur gemeester der gemeente, wien de betui ging van de lippen moest, dat hem steeds getroffen had de band van liefde en eensgezindheid, waardoor de Gerefor meerden zich kenmerkten. Daarop spra ken nog Ds. Horjus als de eerste predi kant der gemeente, en Ds. J. G. Meijnen als vertegenwoordigend de genabuurde kerk van Baarn. Ds. van Arkel, de tweede predikant, en Ds. Teerink van Amersfoort die geruimen tijd consulent is geweest, zonden bericht van verhindering. Met en dankbaar hart voor de zegeningen Gods, waarin de Geref. kerk van Soest mag deelen, ging men huiswaarts. INZAMELING. In den loop van den volgenden week zullen namens de Christelijke Oranje- Vereeniging „Juliana van Stolberg" en de Vereeniging „Soest Vooruit" een inza meling plaats vinden voor een huldeblijk aan H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik bij gelegenheid van het Zilveren Huwelijksfeest van het Koninklijk echt paar. Voor dit doel worden bonnen af gegeven tegen betaling van f 1.50 ct. en 25 ct., bovendien een inteekenlijst voor diegene die minder als 25 cent wenschen bij te dragen. GESLAAGD. Onze plaatsgenooten de heeren C. Bos boom en E. Horvers, slaagden bij het gehouden examen ter verkrijging der akte Engelsche Handelscorrespondentie van de Vereeniging van Leeraren. ONGEVAL Toen de Heer P. J. D., hulpkeurmeester alhier, met zijn rijwiel van de Emmalaan kwam afgereden, brak de voorvork van het rijwiel, waardoor de heer D. kwam te vallen en eenige ontvellingen aan hoofd en handen bekwam. Ook werden 2 kiezen afgebroken. Overigens liep een en ander nogal goed af. VERGADERING. Wij verwijzen de lezers naar de in dit blad voorkomende advertentie, be treffende de eerste Vergadering van Plaatselijk Belang. Deze Vereeniging dankt haar ontstaan aan het navorderings- besluit. H. MIS Zondag 19 Juli a.s., zal onze vroegere plaatsgenoot, de Wel Eerw. Heer J. Bruning, die te Rome studeerde, alhier zijn plechtige H. Mis aan God opdragen. FEESTAVOND Naar wij vernamen zal op Zondag 26 en Maandag 27 Juli a.s. een feestavond gegeven worden in het gebouw derSt. Joseph Jongelingenvereeniging, door eenige Hongaarsche kinderen uit deze gemeente, bestaande uit zang, dans en apotheose. Ook de Symphonie verleent vrijwillige medewerking, zoodat het dus nog gezellige avonden beloven te worden De Wel Eerw. Zeer Gel. Heer Dr. Knebel, Hongaarsch Geestelijke zal hier bij tegenwoordig zijn. BENOEMD De Heer J. Jansen Eijken Sluijters, volontair ter secretarie alhier is dezer dagen benoemd tot Burgemeester van Ellewoutsdijk (Z). SPORT VOETBAL CLUBNIEUWS V.-V. „SOEST" Uitslagen gespeelde wedstrijden in de week van 3 tot 10 Juli: Eemland ISoest 11 42; Soest I Holland I 34 Soest IIHolland II 3—4Huis ter Heide ISoest III 4-2 Soest II—B.S.K. 11-4; Soest f-B.B.C.; 5-6. A.s. Zondag 12 Juni vervolg Krans- wedstrijden op Soest-terrein, Soester- bergschestraat. Aanvang 2 uur Soest IIZ.N.C. 111 aanvang 4 uur Soest IZ.N.C. IIaan vang 6 uur Soest 111

De Soester | 1925 | | pagina 1