immm Dr. DE VOS Dr. v. LEEUWEN Termijn Betalin Wasscheri] Naai- en Knipcu I Fotografie Atelier op DONDERDAG Algem. Begrafei Dagmeisje, Historisch^ p«*<» Een Dagmeisje Net Dagmeisje Damesfiets Nationaal Schrijfcasi 2e en 3e Hypotheke B. VAN WOUDENBER Steuncomité te Soes - van den in de Zaal van Hoti „MODERN" B. KRAAL - DROGI! Aanleg en Onderhoud v; Tuinen en Buitenplaats! des s' avoi Wilwillende medewerkinj Kaarten verkrijgbaar bij a f 1.00 en s'av D. F. VOIG KONINGINNEDAG In Juni 1.1. heeft er een conferentie plaats gehad tusschen de besturen van de Vereeniging „Soest Vooruit", en de Clir. Oranje-Vereeniging „Juliana van Stolberg", om te komen tot een gezamen lijke feestviering op 31 Aug. a.s., hiertoe werd in beginsel besloten. Inmiddels kwam er echter een wenk uit de onmiddellijke omgeving van de Hofhouding van H.M. de Koningin-Moeder waarin te kennen gegeven werd dat H.M het ten zeerste op prijs zou stellen wanneer dit jaar, door het overlijden van H.M.'s zuster en de daardoor voorge schreven Hofrouw, geen publieke feeste lijkheden zouden worden gehouden in Baarn of Soest. De beide besturen hebben gemeend aan deze wenk gevolg te moeten geven, zij hopen dan het volgende jaar, zoo mogelijk een feest te organiseeren waar aan de geheele burgerij kan deelnemen. CHR. ORANJE-VEREENIG1NG „JULIANA VAN STOLBERG" In aansluiting met bovenstaand bericht deelt het bestuur mede, dat, nu er overdag geen feestelijkheden zullen plaatshebben, aan de avond van 31 Aug. de verjaardag van H.M. de Koningin eenigszins feestelijk te herdenken. Als Spreker zal optreden, de bekende historicus den Heer S. Postmus. Verder zal de avond opgeluisterd worden, met zang van de beroemde zangeres uit het Noorden, Mej. Veenhui- zen uit Groningen. Het programma zal de volgende week aan de leden worden uitgereikt, terwijl niet-leden zoover er plaatsen over zullen zijn tegen een kleine entreeprijs toegang kunnen krijgen. KERKDWARSSTRAAT 15 - DAGELIJKS GEOPEND - BRUIDSPORTRETTEN F AMILIEGROEPEN EN VERCROOTINGEN POSTDUIVEN-VER. „DE ZWALUW' Bovengenoemde Vereeniging hield op Zondag 16 Aug. een wedvlucht vanaf Chimay (Frankrijk), afstand 248,3 K.M., waaraan door 127 duiven werd deel genomen. Voor dezen wedvlucht was door den Heer Lanclè „Avicultura"van Weedestraat 36 een prachtigen zilveren beker uitgeloofd, welken werd gewonnen door G. Rademaker met ster 3 25 b 9553. Dezen beker blijft nog eenige weken in de Etalage van den Heer Lanclé ter bezichtiging. De aankomst was als volgt: G. Rademaker le, 15e. P. Onwezen 2e, 10e. C. de Bree 3e, 19e, 20e. G. Vonk 4e, 9e, 13e, 16e, 17e. D. Radstok 5e, 24e, 25e. J. v. d. Brink 6e, 22e. G. v. Dijk 7e, 23e. J. v. Burgsteden 8e. H. Borgst 11e. J. Grift 12e. ff. Pauw f4e. H. v. Sitter 18e, 21e. Zondag 23 Aug. eindstation jonge duiven en beslissings-wedstrijd kampioen jonge duiven. GEVONDEN VOORWERPEN Op werkdagen, des voorm. tusschen 9—12 uur, zijn op het Politiebureau inlichtingen te bekomen van de navol gende voorwerpen Damesportemonnaie met inhoud, hand- tasch, hoed, glassnijder muts met speld, zilveren ketting, portemonnaie met inhoud, fototoestel, tabakspijp, rijwielpomp en een rijwielbelastingmerk. Aangevlogen een postduif. LIEFDADIGHEIDS AVOND. Verwijzende naar de advertentie voor komende in dit blad, betreffende de Liefdadigheids avond ten bate van den stormramp Borculo, vertrouwen wij dat de inwoners van dezegemeente allen zul len medewerken aan het welslagen van den avond. RAADSVERGADERING De Raad der gemeente Soest is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 25 Augustus 1925, des voormiddags 10 uur, en zoo noodig des namiddags voortzetting der vergadering, ter behandeling van de volgende AGENDA 1. Vaststelling der notulen van de vergaderingen van 19 Juni en 2 Juli j.1. 2. Behandeling van een verzoek tot verkoop van gemeentegrond. 3. Opnieuw vaststelling van de ge meente-begrooting 1925, alsmede vast stelling van wijzigingen in de begrooting van het Grondbedrijf. 4. Vaststelling van een besluit tot belegging van gelden wegens uitloting van obligatiën. 5. Uitloting van obligatiën der geld- leening, rentende 67a 6. Vaststelling van een besluit: a. tot het aangaan van een rekening courant-overeenkomst met de woning bouwverenigingen b. tot het aangaan van een kasgeld- leening in verband met besluit a. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot conversie van een door de gemeente aangegane leening. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan eener ge meenschappelijke regeling met de ge meente Baarn omtrent toelating van kinderen uit deze gemeente tot de openbare school aan de Lage Vuursche en openbare U.L.O. school te Baarn. 9. Vaststelling van een instructie voor den Gemeente-Ontvanger. 10. Vaststelling van een verordening tot wijziging der Bouwverordening. 11Vaststelling van een verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch, in verband met een schrijven van Gedeputeerde Staten. 12. Vaststelling van een verordening tot wijziging der legesverordening. 13. Vaststelling van de lijst van on inbare posten, behoorende tot de ge meente rekening 1924. 14. Benoeming van een onderwijzeres aan de O.L. School te Soesterberg. 15. Benoeming van een commissie van taxatie ingevolge art. 7 der veror dening, regelende het beheer van het Grondbedrijf. 16. Benoeming van raadscommissiën. 17. Adres van J. van Raaij te Soest- duinen verzoekende uitbreiding van het maximum-aantal te verleenen vergun ningen ingevolge de Drankwet. 18. Praeadvies van Burgemeester en Wethouders op de adressen van J. Flapper en van de Middenstandsvereeni- ging alhier, verzoekende wijziging der verordening op de winkelsluiting. 19. Als voor op het adres van be woners van den Heeten Akkerweg, verzoekende verbetering van dien weg de aanrijding te voorkomen, kon hij niet verhinderen, dat de jongen een leelijke duw van de auto kreeg, waardoor hij tegen den grond werd gesmakt, en be wusteloos bleef liggen. Dr. van Dongen die spoedig ter plaatse was, achtte overbrenging naar het zie kenhuis te Amersfoort noodzakelijk, al waar de jongen per auto werd heenge bracht. De bestuurder der luxe auto treft in deze niet de minste schuld. De politie heeft de zaak in onderzoek. gewonnen heeft, ofschoon Soest ook wel een tegenpuntje verdiend had. De leiding berustte in zeer goede handen. Zondag a.s. Soest I Soest II D.E.S. II. Kerkberichten. SPORT VOETBAL 20. Adres van het Bestuur der rij- wielpadvereeniging Gooi- en Eemland, verzoekende subsidie. 21. Behandeling van eenige verzoeken om ontheffing der Bouwverordening. 22. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot intrekking van een over eenkomst, aangegaan met het Rijk terzake bestrating Kampweg. 23. Behandeling van een schrijven van de vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer enz. te Soester berg. 24. Aanbieding van het verslag inzake den toestand der gemeente over 1924. 25. Aanvrage van Burgemeester en Wethouders om machtiging tot het nemen van strenge maatregelen tegen bewoners van noodwoningen wegens achterstand van schuld. 26. Behandeling van een verzoek van J. Kraaijenbrink en P. Man alhier om mededeeling van de voorwaarden van aanleg wegen ten Oosten van de Tal- malaan. 27. Voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake verhuur van de tramremise, en behandeling van een terzake ingekomen adres. 28. Mededeeling van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van het door den Raad genomen besluit tot het opheffen van het bedrijf gemeente smidse, en van de daarna gevolgde beraadsla gingen. AANRIJDING. In de Kerkstr. had gisteren een ernstig ongeluk plaats. De zoon van den Heer van Meggelen van hier reed achter een vrachtauto, en wilde den weg oversteken, toen juist van de tegenovergestelde richting een luxe auto kwam aangereden. Niettegenstaande •de bestuurder dezer auto nog trachtte E. S. V. A. C. Het eerste en tweede elftal hebben de vorigen Zondag een onfortuinlijken dag gehad, door van W.13.T. I te verliezen, terwijl het tweede elftal eerst van W.U.T.ll en daarna van Duiven II hebben verlo ren. Bij den eerst genoemde wedstrijd was een gelijk resultaat zeker op zijn plaats geweest, terwijl het tweede elttal hun verlies wel grootendeels te danken hebben aan hun cminenten keeper, die wel wijzer deed om maarzoo min mogelijk onder de palen te verschijnen, en in het veld misschien productiever zat zijn. A.s. Zondag 23 Aug. komt het 1ste elftal tegen debekendevereeniging „Soes terberg" uit, voor den zilveren motor. Genoemden wedstijd wordt gespeeld te Soesterberg (Kampweg) van 2.30— 4.15 uur. Vertrek per rijwiel bij van Klooster 1.30 uur. CLUBNIEUWS V.-V. „SOEST" Zeist II—Soest 1 2—0. Bij dezen wedstrijd, gespeeld op het terrein der v.v. Soesterberg, waren de Soestsupporters in groot aantal tegen woordig. Soest speelt voor rust tegen wind in en doet den eersten aanval op het Zeist- doel, welke niets oplevert. Als even daarna de Soest-achterhoede aan het werk gezet wordt, blijven ook zij de situatie meester. Het spel verplaatst zich snel met Zeist iets in de meerderheid. Suurbier, die zijn doel op schitterende wijze schoonhoudt, kan niet verhinderen dat even voor rust Zeist de leiding neemt, 10. Na de thee komt Soest er beter in en krijgt de Zeist-achterhoede volop werk. De linksbinnen en de midvoor krijgen beiden een prachtkans, maar beide ballen, vlak voor doet genomen, gaan hoog over. Na eenigen tijd weet Zeist bij een zijner aanvallen het 2e doelpunt te maken. De stand wordt niet meer gewijzigd, zoodat Zeist met 20 verdiend SOEST Zondag 23 Aug. 1925. Ned. Herv. Kerk Voorm. 10 uur Ds. W. A. v. Griet huysen van Groede en Nieuwvliet. Lokaal Spoorstraat (Chr. U.L.O. School) I Voorm. half elt Ds. J. D. J. Iden- burg van Amsterdam. Rembrandtzaal. Voorm. 10 uur Ds. G. v. Montfrans van Sommeisdijk en 's avonds 6 uur geen dienst. Ned. Herv. Evangelisatie-Ver. „De Nieuwer-Hoek" Soestdijk Hotel „Eemland" ingang K. Brinkweg 's Avonds 7 uur Dr.J. W. Gunning van Bilthoven. Geref. Kerk Julianastraat Voorm. 10 uur Ds. Atkema van Maarsen en 's avonds 6 uur Dr. Hoek Soesterbergscheslraat Voorm' 10 uur Dr. Hoek en n m. 6 uur Ds. Atkema. Christel. Qeref. Kerk. Voorm 10 uur en 'savonds 6 uur Godsdienstoefening. Maandag 24 Aug. 's avonds half 8 Ds. de Groot van Rotterdam. Vrijz. Godsdienstige n. Gymn. zaa! O.L.S. Kerkebuur! Voorm. half 11 Ds. F. H. O. van Iterson van Nijmegen. SOESTERBERG Doopsgezinde Oemeenfe. Nutsgebouw Penstraat. Geen dienst. Ned. Lutersch Genootschap voor In- en Uitwendige Zending Afdeeling Baarn. zaal der vereen. Baarn's Mannenkoor Eemstraat 10 Voorm. half elf Ds. P. H. Waltien van Weesp. Extra collecte voor de Inwendige Zending. LAGE VUURSCHE Neder 1. Herv. Kerk Voorm. half 10 ds. Gunning en nam. 6 uur geen dienst. BILTHOVEN (Biltsche Kapel) Voorm. half 11 ds. Joh. Bijl, pred. te Gouda. EVANOEL1SATIE HILVERSUM Alb. Perkstraat. Voorm. half 11 Ds. J. Visser van Amersfoort. Arbeidsbeurs. Aanbieding werkzoekenden: 4 Metselaars 7 Timmerlieden 4 Orondarbeiders. 10 Losse arbeiders 2 Schilders 1 Kantoorbediende 2 Incasseerders 1 Slager 9 Opperlieden. 1 Fabrieksarbeider ZONDAG 23 AUG. IS AANWEZIG Acivemtentiën. Ned. H er v. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. J. A. Radix. Chr. School 's avonds 6 uur de heer Scherpenzeel van Bunnik. BAARN Ned. Herv. Kerk Voorm. 10 uur Ds. I. Kievit, 's Avonds 6 uur Ds. Adriani. Gebouw „C a 1 v ij n" Tromplaan. 's Avonds 6 uur Ds. 1. Kievit. Qeref. Kerk Voorm. 10 uur en namiddag 6 uur Cand. M. den Boer van Amsterdam. Christelijke Geref. Gemeente Naussaulaan. Voorm. 10 uur en nam. 6 uur ds. ds. P. de Groot van Rotterdam. NederI. Protestantenbond. Voorm. half 11 ds. E. J. v.d. Burgh |van Tiet. Heden overleed na een langdurig lijden, mijn geliefde Eclitgenoote HENDRIKJE V. d. LAAN geb. DE GROOT, in den ouderdom van 31 jaar. Uit aller naam, H. G. v. d. LAAN. Soest, 13 Augustus 1925, Kolonieweg IC. De Heer en Mevrouw v. d, BERG—MiChel danken hartelijk voor de talrijke bewijzen van deelneming hun betoond bij het overlijden van hunne Moeder en Behuwdmoeder. Mevrouw de Vos, Lindenlaan Ifa, vraagt een niet boven de 15 jaar. De misdaad van Vaninka, het mooiste meisje van Petersburg. Feodor Romayloff was de eenige zoon van een oud-Russisch krijgsman, die, in ongenade gevallen bij den almachtigen Potemkin, op de gebruikelijke wijze naar zijn landgoederen werd verbannen, en van de verdere toekomst voor zich en de zijnen in het toenmalig Rusland niet veel behoefde te hopen. Toen zijn zoon den leeftijd had bereikt, waarop het voor hem erop aankwam in het werkelijk leven te treden, deed de oude graaf Romayloff een beroep op zijn vriend en krijgsmak ker generaal Tchormayloff, die zich in de blakende gunst van den toenmaligen keizer Paul I den meest wispelturigen wel, dien Rusland heeft gekend mocht verheugen. Deze verzekerde hem on middellijk van zijn voortdurende vriend schap verzocht hem den jongen man naar Petersburg te doen komen hij zou wel voor hem zorgen. De jonge man kwam, tegelijk brengend de tijding van zijns vaders dood. Oeneraal Tchermayloff vond voor hem een plaats als onder luitenant in het regiment Semoseski, dat zich al spoedig had op te maken om aan de campagne in Italië, die onder de zoo roemrijke leiding van den grooten Russischen veldheer Suwarow op 14 April 1799 aanving, deel te nemen. Maar, al had zoodoende Feodor slechts een paar dagen in het huis van den ouden vriend zijns vaders doorgebracht het was juist lang genoeg geweest om met de dochter des huizes, Vaninka, het mooiste en wellicht het rijkste meisje van het toenmalig St. Petersburg, kennis te maken en voor haar een bijzondere ge negenheid op te vatten. Vaninka stamde èn van vaders- èn van moederszijde uit een geslacht, dat zijn voorvaderen eeuwen terug kon aanwijzen onder den toen maligen hooghartigen Russischen adel behoorde zij wellicht tot de hooghartig- sten, en niets was haar beter bekend dan het adelsboek. Naar het uiterlijk koud, was zij een echte Russische schoon heid, in staat om velen te doen ontvlam men, maar zelf naar het uiterlijk nimmer ontvlammend. Zoo was het ook jegens Feodorhet scheen als was zij zich van de tegenwoordigheid van den jongen man, die toch een uitnemenden indruk maakte, nauwelijks bewust. Trouwens, zij droomde van geheel iets anders dan van een verbintenis met een jongen man als hijzij dacht aan een huwelijk, dat haar, dank zij haar schoonheid en haar fortuin, wellicht tot een der machtigste vrouwen van Rusland zou maken. Feodor maakte met Suwarov den den grooten veldtocht van 1799 in Italië mede. Van Duitschland ging het naar Italië, recht door Tyrol. Op 14 April 1799 was men te Verona, en al spoedig zocht Suwarov verbinding met den Oosfenrijkschen generaal Melas. Suwarov was beroemd om de snelheid, die hij ontwikkelde het bleek ook ditmaal. Spoedig had hij een groot deel van Italië overrompeldslechts de geniale Moreau, aan het hoofd van het Fransche leger tegenover hem gesteld, bleek voor hem een ernstie te^enstaori^r. VVeenen samengekomen, moest Frankrijk zelf overrompeld worden, en Suwarov moest den St. Gotthard overtrekken. Daar heeft zich het merkwaardige geval voor gedaan, dat zijn soldaten, werkelijk als kinderen aan hem verknocht, den dienst weigerden. Suwarov probeerde het met woorden, eerst vriendelijk, daarna drei gend, maar niets hielp de muiterij was algemeen. Toen zette hij een twaalftal onderofficieren aan het gravenmet spanning keek men toe wat zou geschie den. Hij ontdeed zich van zijn waardig heidsteekenen, van zijn decoratieshij maakte zich gereed om in het aldus geopende graf te stappenzooals hij* tegenover zijn troepen verklaarde, kon hij niet anders. Dat hielp, en dezelfde soldaten, die nog een oogenblik tevoren den dienst hadden geweigerd, zetten zich nu juichend in beweging. Maar het scheen met Suwarov's roem en geluk gedaan. Inplaats, dat hij den Franschen generaal Molitor denzelfden, die later in naam van Napoleon bevel zou voeren over Nederland en Amsterdam had ingesloten, sloot deze hem in, en slechts dank zij zijn groote strategie, en met opoffering van een groot deel van zijn trein, artillerie en vele menschenlevens, kon hij ontsnappen. Keizer Paul echter schreef hem, dat hij zoo spoedig mogelijk naar Petersburg moest terugkeeren, waar hij als overwinnaar zou worden ontvan gen. Voor den Keizer telde slechts het eerste gedeelte van den veldtocht. Maar intusschen vernam hij van de muiterij, die geschied wasvan het feit, dat Suwarov deze niet met het zwaard in de hand had gestraft. En nog voordat de beroemde veldmaarschalk in Riga was, ontving hij een geheime boodschap om niet onder de oogen van den Keizer te komen. Voor den ouden soldaat, aan zijn Keizer verknocht, was dit een harde slag; hij trok zich op zijn landgoed terug en slechts kort overleefde hij de vernedering, hem toegebracht. Gedeeltelijk onder zijn oog had Feodor gelegenheid gehad om zich te onder scheiden. Al spoedig, in den eersten veldslag, was hij tot luitenant bevorderd later tot kapitein decoraties waren hem geschonken en Suwarov had hem door een gelukkig toeval opgemerkt en tot aide-de-camp benoemd. Zijn gedachten gingen uit naar Vaninka, die zich hem misschien nauwelijks meer herinnerde vooral tegenover haar was hij blijde, dat hij met roem en eer bedekt, voor haar kon verschijnen. Onverwacht stond hij voor zijn beschermer en zijn dochter de generaal ontving hem even hartelijk als Vaninka koud en koel. Maar toch scheen het hem, dat zijn komst haar niet onverschillig was dat zij met haar ijskoude hooghartigheid dit trachtte te verbergen, maar dat er iets in haar was, dat hem zeide, dat zij hem niet had vergeten. De generaal beloofde hem zijn voorspraak bij den Keizer, opdat hij aan diens huis zou worden verbonden dank zij zijn gedrag in den veldtocht, kon hij een zeker recht daarop doen gelden. Feodor bleef gast van den generaal als aide-de-camp van dezen, was hij tevens persoonlijk aan hem verbonden. Voor den jongen man kan men zich ererrvüürüïlziciit opende zich niet voor hem 1 Maar, ondanks zijn bijna dagelijksch samenzijn met Vaninka, scheen het hem als bleef zij even koel en vreemd voor hem. Hij beminde haar, al deed hij zijn best om het te verbergenhij gevoelde heel goed, dat hij, krijgsman zonder fortuin, naar de hand van deze rijke erfdochter niet mocht dingen. Totdat zij op een dag, met de haar eigen koude resoluutheid, het gesprek opende; hem bekende, dat zij bereid was zijn aanzoek aan te nemen, indien haar vader daarin toestemde. Feodor, overgelukkig, wendde zich tot den generaal, maar moest van dezen, tot beider leedwezen, vernemen, dat de generaal, op het gebruikelijk bevel van Keizer Paul, gedwongen was gewor den zijn dochter aan een der grooten van het hof toe te zeggen. In het toen malige en ook in het latere Rusland was daartegen niets te doen zelfs de hoog- sten in den lande hadden te berusten. Vaninka had hem de belofte afgedwongen, dat hij tegen haar vader niet zou zeggen, dat zij tevoren samen hadden gesproken Feodor deed het dus voorkomen alsof Vaninka van niets wist en de generaal bleef in twijfel omtrent de vraag of zijn dochter den jongen officier werkelijk lief had. Intusschen ontspon de liefdesgeschie denis tusschen deze beiden zich verder. Vaninka was niet de uitsluitend koude schoone, die zij zich toondezij had op haar manier lief. In de onmogelijkheid om Feodor toe te behooren in een aan staand huwelijk, maakte zij hem tot haar amant, en hij, zwak tegenover haar, gaf toe. Zoo stonden de zaken, toen door een samenloop van omstandigheden de bar bier des huizes, slaaf gelijk de andere bedienden, de gebruikelijke straf door middel van een aantal knoetslagen ont ving. Feodor, vertegenwoordigende den generaal, was bij de bestraffing van den barbier aanwezigheel onwillekeurig laadde hij daardoor den haat van dezen man op zich, hetgeen hem spoedig ten verderf zou brengen. Want een barbier, al was hij slaaf en behoorde hij tot het huis van den meester, gelijk toen het geval was, bleef barbierd.w.z. hij genoot meer vrijheid dan eenige andere bediende, had meer gelegenheid om met zijn meester te spreken dan wie ook. En op een ochtend gebeurde het, dat de barbier zijn meester ervan onderrichtte, natuurlijk niet rechtstreeks, maar langs zijwegen, dat zijn dochter den kapitein lief had, en hem zelfs des nachts in haar kamer ontving. De generaal, woedend natuurlijk, den barbier verdenkend van lasterlijke aantijging, bezwoer hem, dat hij zijn praatjes zou hebben waar te maken, of dat hij anders ernstig zou worden gestraft. Enkele nachten daarna werd hij door den barbier gewaarschuwd, dat Feodor in Vauinka's kamer vertoefde. De gene raal stond op, begaf zich naar zijn dochter en klopte. Hij vond als gewoonlijk de deur gesloten Vaninka's zoogzuster zou onmiddellijk opstaan om hem open te doen. De generaal ontdekte noch in de slaapkamer, noch in de daarbij behooren de kleedkamer ietshij bleef bijna een halfuur met zijn dochter praten en ver telde haar van het aanstaande huwelijk, overeengekomen. Toen bekende zij hem haar liefde voor Feodor, maar tegelijk begreep zij, dat er tegen den keizerlijken wil niets viel te doen. Het eenige, wat zij van hem vroeg, was dat de generaal van den Keizer een uitstel van een paar jaren zou verkrijgeneen gunst, die tegenover een man als de generaal moeilijk te weigeren viel. De generaal vertrok ietwat in de war over het verloop der zaak. De barbier, hem vol spanning afwachtend, vernam, dat hij gedeeltelijk gelijk en gedeeltelijk ongelijk had. Zijn dochter beminde den kapitein, maar deze was niet in haar kamer. De barbier kreeg de beloofde opheffing van zijn slavernij, en de toegezegde duizend goudstukken, en met dit bedrag vestigde hij zich in een klein, mondain ingericht café, dat al spoedig in Petersburg als de „Moulin rouge" bekend was en waar hij goede zaken maakte. Had de generaal een oog kunnen slaan in de vertrekken van Vaninka, nadat hij was vertrokken, hij zou geheel een drama er zien afspelen. Want Feodor was bij Vaninka. Er was geen gelegenheid om hem te laten ontsnappen; de kamer bood geen plaats om hem te verbergen. Slechts één gelegenheid was er, een toevallig openstaande en bijna niet gevul de koffer. Feodor wierp zich daarin Vaninka's zoogzuster, tevens haar kame nier, wierp het deksel dicht. De koffer werd gesloten, teneinde elke verdenking af te weren. Maar men had niet gerekend op een bezoek van den generaal zoolang als dit duurde, en, toen men den koffer opende, vond men den kapitein gestikt. Elke poging om hem bij le brengen, was vergeefshij was dood. Vaninka gaf zich over aan haar smart, maar begreep tegelijkertijd, dat er iets moest worden gedaan. Haar zoogzuster sloeg toen voor om de hulp in te roepen van Iwan, den koetsier des huizes, haar broeder en als zoodanig een vertrouwde. Iwan zou, den volgenden avond, terwijl Vaninka met haar vader naar het bal van den Keizer was, het lijk komen halen, het wegbren gen, ver weg, en zorg dragen, dat niemand ooit iets zou te weten komen. Deze op lossing was te gemakkelijker, omdat Vaninka in het gesprek met haar vader had gezegd, dat Feodor, ongelukkig, doordat zijn liefde geen gevolg kon hebben, haar had verlaten. Met al de kalmte, waarover Vaninka beschikte, geschiedde als afgesprokenmaar toch kon zij niet nalaten telkenmale van den beminden man afscheid te nemen, en het was niet alleen angst, die haar de keel dichtsnoerde toen den volgenden avond haar vader voor het bal kwam halen. Iwan deed zijn plicht, en toen vader en dochter des avonds thuis kwamen, vond de laatste haar zoogzuster aan de poort gereedstaan, schijnbaar om haar mantel aan te nemen, doch vooral om haar toe te fluisteren, dat alles goed was gegaan. Het drama, hoe afgrijselijk ook, zou voor het toenmalig Rusland geen uitzon dering zijn geweester heeft zich, vooral in de hooge kringen der Russische sa menleving, in de achttiende en negen tiende eeuw wel erger afgespeeld dan dit. Maar het drama had een vervolg, „rat»'*"» "-onnPfr meO anderen bij de oplossing moet betrekken. Terecht had Vaninka ingezien, dat het niet verstandig zou zijn om Iwan in eens met een groote som geld te beloonen; dat zou achterdocht wekken niet alleen, maar het zou er ook toe leiden, dat Iwan spoedig zijn geld weer kwijt was. Hij kreeg dus regelmatig zooveel om zich aan brandewijn meer dan te goed, en waar kon hij dien dorst beter lesschen dan bij zijn vriend den barbier, zijn vroegeren lotgenoot? Deze, wantrouwend als hij gebleven was na de zonderlinge ontsnapping van dien avond hij toch wist voor zichzelf zeker, dat de kapitein bij Vaninka naar binnen was gegaan hoorde van Iwan's voorspoed zag hem telkenmale komen en gereed geld toonen, door hem overmatig veel brandewijn te voeren, bracht hij hem tot praten en zoover, dat Iwan, dronken, erop pochte, dat de meesters des huizes alles deed wat hij zeide. Waarop de barbier vroeg of hij haar dan ook ertoe kon brengen om hier, in den „Moulin Rouge" te komen en hem, Iwan, brandewijn te schenken. Natuurlijk, meende Iwan. Er werd een weddingschap overeengekomen, en on- middelijk na sluitingstijd ging Iwan Va ninka halen. En inderdaad, nauwelijks waren een twintig minuten verloopen of hij bracht haar mede, in gezelschap van haar zoog. zuster. Met al de voornaam heid, haar eigen, schonk zij Iwan en den mannen, die zijn gezelschap vormden, brandewijn in, maar zij bemerkten niet, dat zij in dien brandewijn opium had gedaan om ze te bedwelmen. Het duurde niet lang of alle vier de mannen lagen in het vertrek te slapen. Op dat oogen blik had Vaninka gewacht bemerkend hoe weinig veilig haar geheim bij Iwan was, had zij naar een oplossing gezocht om zich van hem te ontdoen. Zij zag rond zich bij den gebruikelijken houten bouw der woningen viel het niet moeilijn om het huis in brand te steken. Van vier kanten stak zij het vertrek in brand de dood van de mannen, die daar be dwelmd aanwezig waren, stond wel vast. Haar zoog. zuster bekommerde zich om het lot van Iwan, haar broeder, maar, aldus Vaninka koud en hooghartig, hij is een schurk, hij heeft ons, hij heeft mij, zijn meesteres, verraden, hij verdiend den dood en niets anders. Nauwelijks waren de beide vrouwen op eenigen afstand van den „Moulin Rouge" of het vuur kronkelde omhoog niets bleef er van de houten woning over en nauwe lijks kon men in de verkoolde lijken de ongelukkige slachtoffers herkennen. Maar, het is nu eenmaal zoo met den mensch, dat zelfs de meest hooghartige, de meest koude, zijn misdadige geheimen moeilijk voor zichzelf bewaren kan' Va ninka werd door berouw, door wroeging gekweld, wroeging jegens zichzelf, wroe ging jegens Feodor. Zij ging tot den pope, een eenvoudig man, die van een aanzienlijke dame als Vaninka zulke ge heimen niet had verwacht, al leverde de toenmalige Pctersburgsche beau monde heel wat reden tot schandaal op. Hij verschrok danig, en bleef zoo verschrok ken, dat hij ongetwijfeld een ernstige fout niet kon nalaten zich een enkel woord tegenover zijn vrouw te doen ontvallen. Erger nog, hij lette er niet op, dat zijn doohtertje iu datzelfde vertrek aanwezig was. En toen nu eenige dagen later dat dochtertje, als nieuwsgierig kind, bij een plechtigheid wat vooraan trachtte te dringen en tegengehouden werd door de bedienden van Vaninka's huis, riep zij op schamperen toon uit, dat deze bedienden van de dame, die den „Moulin Rouge" in brand had gestoken, wel op haarzelf mochten passen. Men kan beseffen welk een sensatie deze woorden verwekten in dit aanzienlijk gezelschap, vooral omdat de onmiddel lijke bezwijming van Vaninka, die volgde, de waarheid ervan scheen te bevestigen. Nog geen dag later had Vaninka aan haar vader alles bekend te smartelijker was dit voor den generaal, omdat hij juist een paar dagen tevoren de tijding had gekregen, dat de protégé des Keizers, voor wien Vaninka's had was bestemd, plotseling was gestorven en niets dus in zijn oog het huwelijk van Vaninka en Feodor meer in den weg stond. De generaal deed den moeilijken gang naar den Keizer. Hij beleed hem de schuld van zijn dochter, en vroeg hem die op zijn hoofd te verhalen. De Keizer, die hem in alle stilte had aangehoord, ging naar zijn bureau en schreef op een stuk papier, dat daar lag: „De pope, die heeft overtreden wat onschendbaar is, het geheim de beken tenis, zal van zijn heilige functie ver vallen worden verklaard en naar Seberië verbannen. Zijn vrouw en zijn dochter zullen hem daarheen volgen. Annuschka, de kamenier van Vaninka, zal eveneens naar Siberië worden gezonden, wijl zij haar meester niet over het gedrag van zijn dochter heeft ingelicht. Den generaal blijft mijn volte achting bewaardik beklaag hem en met hem betreur ik den doodelijken slag, die hem heeft getroffen. Ten opzichte van Vaninka ken ik geen enkele straf, die ik haar zou kunnen op leggen. Ik zie in haar slechts de dochter van een dapper krijsman, wiens leven altijd aan het vaderland gewijd was. Het buitengewone overigens in de ondekking van deze misdaad schijnt mij toe de schuldige buiten de grenzen mijner ge strengheid te plaatsenhaarzelf belast ik met haar straf. Indien ik haar karakter heb begrepen, zullen haar hart en haar wroeging haar den weg wijzen, dien zij heeft te volgen". Dit schrijven was bestemd voor graai Pahlen, den toenmaligen gouverneur van St. Petersburg, en generaal Tchermayloff werd bewijs van uiterst vertrouwen belast het open en ongezegeld aan dezen te brengen. Reeds den volgenden dag waren, ge lijk gebruikelijk, de bevelen, des Kiezers ten uitvoer gelegd. De eindelooze weg naar Siberië werd door een aantal nieuwe ongelukkige slachtoffers betredenVanin ka ging in een klooster, waar zij nog voor het einde van het jaar stierf van schaamte en smart. De generaal diende verder zijn vaderland in den voor Rus land zoo ongelukkigen slag bij Austerlitz, slaagde hij erin den dood te vinden, dien hij herhaaldelijk door middel van de kogels van den vijand had gezocht! Heden overleed onze geliefde Echi genoot en Vader AUGUST LODEWIJK WILLEK SEYFFARDT, in den ouderdom van 64 jaar. P. J. A. SEYFFARDT- v. Fulpen A. L. "W. SEYFFARDT. Soest, 21 Aug. 1925. Verzoeke geen bloemen. Volstrekt eenige en algemeene kennisgeving. gevraagd, zich aan te melden tusschen 8 uur, Nieuweweg 104. gevraagd. Zich aan te melden bij Mevr. Beijma thoe Kingma, Talmalaan 27. Te koop een DAMESFIETS voor f li Adres van Lenneplaan 2, bij de Birksti ter overname aangeboden. Soliede personen kunnen goederen op at taling koopen. Brieven fr. onder No. bureau van „De Soester". en leeningen met borgstelling. Verduin, 3e Helmersstr. 35, A'di Kant. uren 9'/z—3 Tel. 29 - BLOEMIST - NOORDERWEG ih - SOEST Losse bloemen van Ohalia's en Gladiol Tevens zeer billijk Ligustrum voor ha; Rembrandtlaan W.Z. 12 Soestdi Nette aflevering. Billijke prijzei uitgaande van t Voor het eerste leerjaar (linnei voor meisjes boven 13 jaar, die ds loopen. Lesgeld f2 per maand, lokalen van de Openbare Lagere S Zich aan te melden vóór 1 Se wijkstraat of Mej. v. d GAAG, Hi Voorzitter Jhr. P. P. DE BEA CON Mevr. OLDENBURG, Piam Mej. G. ABELEVEN, Sopr Mevr. OLDENBURG, Piam Mevr. PIE, Zang, Soest. Mej. F. KOOPMANS, Piar Den Heer M. A. BATENB Den Heer H. D. JONGSM Den Heer JOHAN THEUN Den Heer ANTON VAN D Den Heer J. LUYCKE, Or Na afloop geleg® BURGEM. OROTHESTI Directie: J. Arend Eerste aanspreker W. VAN Dll Kantoor Torenstraat Vervoer van overledenen door g regeling voor crematie enz.

De Soester | 1925 | | pagina 2