S o e s t, e r fl o ii r a n t Nieuws- en Advertentieblad Verschijnt eiken Zaterdag. H&MBELSCREBIETS STRIJKER's Brandstoffenhandel Belangrijke prijsvermindering HANDELSHUIS „SOEST" Fotografie Atelier Pianoleerares aanbieding van een groote partij Manchester j Uitgever O. v. d. BOVENKAMP Soestdijk. NL V. MiDDENSTHNDSlANK INCASSO'S - DEPOSITO'S Valsche Munters. NEDERL. OOST-iNDIE STOFFEN REGENJASSEN ZELFBINDERS W. P. J. VENEMA VAN DEN BERG ALLE BANKZAKEN Beverteen Fantasie i Benevens Manchester-JASSEN in diverse modellen. TELEFOON 200 SOESTERBERGSCHESTRAAT 15a „M@DIW Door VAN DIJK'S 5 MEUBEL-TRANSPORT S Ingezonden Garage „MIDDELWIJK' LUXE VERHUUR-AUTO'S „S0LI DEO GLORIA" Soest IE. van Meurs, No. 5 Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur Veertiende Jaargang Zaterdag 30 Jan. 1926 ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct. Oroote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. voor AMERSFOORT en OMSTREKEN Telef. 97, Van Weedastraat 37 t.o. den Heer Haremaker Ja, het is waar, het wordt eentonig op den duur, al dat gepraat over valsche munters en hun producten. En hoe meer er in de modder geroerd wordt, hoe meer vunze luchtjes stijgen er op, worden tot nu toe vlekkelooze reputaties be smeurd. Het lijkt wel of een falsificatie bacil Europa besmet heeft. Vooral in centraal-Europa werden in de laatste weken onwaarschijnlijke hoeveelheden vervalschingen ontdekt. Zelfs de kunst bleef er niet vrij van en zoo kon het in Hamburg gebeuren, dat een jong schil der in het bankje der beklaagden terecht kwam, wijl hij zijn groote talenten had aangewend, om vijfmarkbiljetten na te teekenen. Hetgeen hem zoo goed gelukte, „dat hij ze voor echt aanzag en uitgaf", zooals een blad onlangs lakoniek op merkte. De zeer kunstzinnige rechters vonden het talent van den jongen schil der zoo groot, dat ze hem er met een heel geringe gevangenisstraf af lieten komen. Zoo zien we allerwegen, als een duidelijke aanwijzing van corruptie, on zalige erfenis van vier jaren oorlog en 6 jaren pseudo-vrede, den valschen mun ter ten tooneele verschijnen. Maar ze worden gepakt, die misdadigers tegen de gemeenschap, en achter de tralies gezet. En toch.... er zijn vele valsche munters, die op vrije voeten rond loopen en nooit met het gerecht in aanraking zullen ko men. Neen, U hoeft niet verschrikt in Uw geldkist te grijpen en te speuren naar kenmerken van valsch papier. De Nederlandsche valsch-geld-recherche waakt scherp over Uwe kostbare papier tjes. Maar kijk, wat is een valsche munter eigenlijk Het is een man, die geld na maakt en het uitgeeft, met de bedoeling om het voor echt te doen doorgaan, Wel, er zijn in het leven vele valsche munters. Ze hebben wellicht nooit een cliché of drukpers aangeraakt, nooit met angstig kloppend hart de eerste „proef getrokken" en toch geven ze dagelijks hun valsche munt uit, stoppen ze hun medemensch elk uur van den dag valsche munt in de handen, met de „bedoeling het voor echt te laten, doorgaan". O, er zijn heel veel van die valsche munters. En wie scherp oplet, kan ze zien, hier en ginds en overal. Ze spreken U aan, met een vriendelijke glimlach, met woorden overvloeiende van wel willendheid. Maar in hun hart haten ze U en hun vriendschap is valsch en geveinsd. Ze loopen te pronk met hun prachtig- klinkende opvattingen, hun betoogingen van diepgevoelde naastenliefde en in gezelschap kan men ze met bewogen stem hooren spreken over navrante levenstragedies. Maar ze steken geen vinger uit om daadwerkelijk wat leed te verzachten, om te helpen of te steunen. Sommigen gaan ge-etiketteerd door het leven. Men leest ze de braafheid en verhevenheid van het gezicht, want ze liggen er duimen dik op. Maar in hun hart zijn het armzalige charlatans, die „goed schijnen" verre verkiezen boven „goed zijn". Als de wereld maar denkt, dat ze nobele menschen zijn, dat is de hoofdzaak. En ze verbergen hun geeste lijke armoede achter een mom van recht schapenheid en onder een vloed mooie gezegden en phrasen. Weer anderen schept men de nederig heid zoo van de uitgestreken physionomie. Ze zijn slechts eenvoudige menschjes, zonder pretentie. Maar in hun binnenste zijn ze grenzeloos verwaand, zijn ze er van overtuigd, beter, o veel beter te zijn dan hun medemensch, omdat.... ze zoo nederig zijn. Zie, ze geven allen valsche munt uit, ze zeggen dingen, die ze niet meenen, ze willen schijnen, dat wat ze niet zijn, ze veinzen gevoelens en belijden prin cipes die ze niet bezitten. Er staat geen goudwaarde achter hun biljetten, want hun geld is valsch. Ze geven gedachten, valsche gedachten uit, „met de bedoe ling ze voor echt te laten doorgaan", Dat zijn de valsche munters in ons dagelijksche leven. We moeten wel heel voorzichtig zijn Ja, wij zelf ook. Want het is soms heel moeilijk, geen valsche munter te zijn. Soms lokken de gunstige omstandigheden zoo, om iets te zeggen, iets te'doen, dat wij niet meenen, maar dat toch zoo'n drommels mooie, aardige indruk zou maken. Dan zouden we haast gelijk wor den aan dien Hamburgschen jongen kunstenaar. We moeten oppassen, dat we geen valsch geld maken, „omdat het zoo prachtig gaat" en dat het ons zoo mooi gelukt, dat we het „voor echt aan zien en uitgeven". Want soms zouden we haast onbewust valsche munters wor den. Laten we ervoor waken, dat er achter al datgene, wat wij uitgeven, volle waarde, „goudwaarde" staat. Dr. F. C. KANIERKRONIEK De vijfde poging tot kabinets formatie - De nieuwe formateur - De coalitie is doodleve de coalitie Ons parlementaire wagentje hobbelt onregelmatig over den weg, Er liggen vervaarlijke keien en soms lijkt het er op, of het wankele karretje om zal slaan. We zeulen nog steeds in een schier eindelooze crisis. Dr. de Visser is in middels van het tooneel verdwenen om plaats te maken voor een minder ge prononceerd partijman, Mr. Limburg, gematigd vrijzinnig democraat, die ook in rechtsche kringen zeer gewaardeerd, wordt. In het Haagje is het onwennig stil in dezen tijd, waar anders de be- grootingsdebatten vol vuur gehouden worden. Alleen achter de schermen wordt er nu gewerkt. Toch is er met het op treden van den heer Limburg als forma teur van een extra-parlementair kabinet een merkwaardige ommekeer in den toestand gekomen. Want daardoor is de bekentenis afgelegd, dat men rechts de hoop op een herstel der coalitie op het oogenblik heeft opgegeven. Het feit, dat de Chr. Hist. fractie het inwendig niet eens was over het compromts inzake het gezantschap bij het Vaticaan, is voor- loopig ten minste, voor de coalitie nood lottig geworden. De bewering „voor- loopig" lijkt wellicht eigenaardig; wij komen daar straks op terug. Men verwacht van den heer Limburg velerlei. Maar als links politicus zal hij zich in de eerste plaats tot links om steun richten, met woUieHt do kod-rnHna, nm daarna steun der R.K. te verkrijgen, zoodat dan een situatie zou worden ge schapen, die wel niet in naam, maar dan toch inderdaad eenige gelijkenis zou vertoonen met de zooveel besproken „uiterste noodzaak", dus rood-zwarte samenwerking. In deze richting zou ook wijzen de gezindheid van den heer Lim burg om het gezantschap bij het Vaticaan. dat hij als een belangrijke instelling schijnt te beschouwen, te handhaven. Maar in de V.-D. partij is men van mee ning omtrent het gezantschap veranderd. Met name Mr. Marchant gaf te kennen, dat hem tijdens de crisis gebleken is, dat de diplomatieke beteekenis van dit gezantschap niet de hoofdzaak is geweest, maar dat de strijd in eerste instantie over het beginsel loopt. Daarom is van V.-D. niet meer te verwachten, dat zij ter wille van de dienstbelangen het ge zantschap zullen verdedigen. Verder moeten de V.-D. niet zoo bijster vrien delijk tegenover de idee extra-parlemen- binaties beproefd zouden zijn ook de uiterste noodzaak, waarvoor men in R.K. kringen hoe langer hoe minder lust schijnt te gevoelen, omdat men meent, dat een dergelijk kabinet toch zeer kort te leven zou hebben dan zou hel verzoek kunnen gedaan worden aan het demisssionnaire kabinet, om te blijven. Dan, als alleruiterste noodzaak, zouden wellicht R.K. kunnen besluiten, in het belang van het land, van het gezant schapsstandpunt af te stappen, waarna na een zeer kronkelige en grillige om weg, toch nog weer een soort coalitie zou zijn gecrëerd, al zou deze natuurlijk een gevoelige knak gekregen hebben, omdat de R.K. het optreden derCh. H. nooit zouden vergeven. Maar, zoo rede neert men van R.K. zijde, wij hebben dan voldoende getoond, dat wij niet medeplichtig zijn aan de afschaffing van het gezantschap. Ook is men er in deze kringen nog niet eens ten volle van overtuigd, dat bij een terugkeer van het kabinet-Colijn, en bij hernieuwde stem ming over het gezantschap, de tegen standers de overwinning zouden behalen. In het licht van deze beschouwingen is het nog niet zoo heel eigenaardig, dat wij zoo straks schreven, dat de Ch. H. houding „voorloopig" noodlottig werd voor de coalitie. POLITICUS. 10. DE TROPISCHE PLANTENWERELD (Vervolg) Zeer vele Indische planten wijken sterk af van de vormen en kleuren, die wij hier kennen. Zoo wil ik nog noemen, de in de hooger gelegen oerbosschen voorkomende varen-boomen, die op een 2 of 3 Meter hoogen stam een reusach tige varenpluim dragen en daardoor buitengewoon sierlijk zijn. Zeer eigenaardig is het „kopjesblad" (daoen mangkok), een heester, waarvan de bladeren den vorm hebben van een open schaaltje, waarin na een regenbui water blijft staan, waarin zich dan gaarne de zeer kleine vederlichte kolibrie's baden. Een Indische insekten-vangende plant is de sierlijke bekerplartt, waarvan de bekers lijken op een Duitsche tabakspijp EMMALAAN 10 b/h. JULIANAPLEIN honderden van orchideën als witte ster retjes op hun slanke steeltjes wiegden, nu en dan afgewisseld door in groote, welriekende ruikers voorkomende „duif jes" (dendrobium Cruminatum) of door een paarse, in trossen bloeiende soort. Deze laatste kweekten wij als sierplant in onze tuinen en moeilijk kan men zich een plant denken, waarvan men meer genoegen beleefde dan van deze, bijna het geheele jaar bloeiende orchidee 1 Tot de orchidee-familie behoort ook de „vanille-plant", wier geurige „vruch ten", de hier welbekende vanille-stokjes zijn. Vooral in de Preanger op Java wordt deze soort gekweekt. Eenige kenmerkend Indische bloem soorten willen wij nu nog vermelden de „melati", roomwit van kleur en zeer sterk riekend, reden waarom de inland sche vrouwen die bloem gaarne tusschen de haren steken de „ketjoeboeng", een groote witte kelk, niet fraai, doch buiten gewoon geurend, ja zelfs bedwelmend van geurde „Kembang poekoel ampat" hetgeen zeggen wil „vier-uurs-bloem", een reine witte kelk, die op genoemd uur zich opent eri wel zóó plotseling, dat dit met een hoorbaar geluid gepaard gaat. Een bijzonder fraaie sierbloem is de „Bougainville", een plant, die tegenwoor dig ook in de Hollandsche bloemwinkels de aandacht trekt door de fraaie paarse trossen, doch die in Indië veel mooier en vooral veel feller van kleur is, terwijl de heele plant zich daar veel sterker ontwikkelt. Natuurlijk komen er nog tal van andere bloemen in dit tropenland voor, doch het zou mij te ver voeren ze alle te noemen. Ook niet-inheemsche bloemen gedijen er soms goed, zooals de tot de waterplanten behoorende Victoria Regia en de Lotos. In de bergstreken, op plaatsen als Bandoeng, Soekaboemi en Tosari, zag ik prachtig bloeiende rozen struiken, heesters van heliotroop, berg hellingen vol Indische Kers en keur van dalia's. Wij moeten echter tot de vruchten overgaan. Wij kennen hier te lande de bananen en de ananas. Deze vruchten, hier ter markt verhandeld, komen wel is waar niet uit ons Oost-Indië, maar ze zijn toch gelijk aan onze pisang en ananas. KASSIERS JULIANAPLEIN 5 - TELEFOON 163 SOEST ONDERüHONDHCUE nRAND-INBRAAKVRIJE KLllH KERKSTRAAT 20 TELEFOON 84 JULIANASTRAAT 7 TELEF. lOO 4- Doot* extra voor deels ge inkoop MANCHESTER l/CCTFN BEVERTEEN S to 1 WILT U NIET VEEL GELD BETALEN KOOPT DAN BIJ ONS De hoogst onwelriekende geur (om het nu maar zacht uit te drukken) van de doerian, belet velen Europeanen om deze vrucht te proeven. Wie echter deze zelfoverwinning heeft weten te behalen, stelt meestal den eetbaren in houd, die er uitziet als een vijf- of zestal naast elkaar liggende geschilde bananen, op zeer hoogen prijs. Het roomachtige vruchtvleesch, dat helaas in een slechts dunne laag de hinderlijk groote pitten omgeeft, is zeer fijn en uiterst geurig van smaakvoor de liefhebbers. Ook de „mangga", die een ietwat ter- pentijn-achtige smaak heeft, wordt zeer verschillend beoordeeld. In korte opsomming wil ik nu nog vermelden de zuurzak, langsap, sawoe manilla, advokaat en tamarinde, die alle min of meer het Westersche gehemelte kunnen streelen, waartegenover dan nog verscheidene soorten staan, die alleen voor den Oosterling genietbaar blijken te zijn. Mijn algemeene oordeel over de In dische vruchten, in vergelijking met de Europeesche, is, dat de laatste het winnen en dat niets kan halen bij onze aard beien, kersen, appelen of peren. Misschien zal bij iemand nog de vraag rijzen of ginds geen enkele dierEurop. vruchten aanwezig is. Ik weet alleen, dat aan de spoorstations op West-Java soms wilde aardbeien te koop worden aangeboden, die er voor den nieuweling verleidelijk genoeg uitzien, maar die in smaak zeer tegenvallen. Verder weet ik, dat "men proeven heeft genomen om druiven en meloenen te kweeken, doch ik zag die vruchten er zelden. Eindelijk ziet men in de groote kustplaatsen soms versche appelen, dfe uit Australië zijn aangevoerd, doch die niet halen bij ons fruit. En hiermee moet ik dit onderwerp besluiten om tot andere zaken over te gaah. W. D. KERKDWARSSTRAAT 15 - DAGELIJKS GEOPEND 1JRU I DSPORTRETTEN FAMILIEGROEPEN EN V E RG R O OTIN G E N tair kabinet staan,-terwijl de S.D.A.P. er nog minder voor voelt en men van die zijde betoogt, dat nu tocht de „Uiterste noodzaak" aan de beurt is en er nu feitelijk een R.K. formateur had moeten worden aangewezen. En zeer zeker zullen geenS.D.A.P.-mannen in een extra parlementair kabinet zitting nemen. Een links-georiënteerd kabinet schijnt dus niet heel veel kans te hebben. Een rechts kabinet, of ten minste een kabinet, dat ten slotte onder rechtsche signatuur zou staan, is een zoo vreemd ding voor een V.-D. kabinetsformateur, dat men eigen lijk met deze mogelijkheid geen rekening zou kunnen houden. Hoewel onder ab normale omstandigheden, als thans vigec- ren, niets uitgesloten is. Ten slotte zou men dus komen tot een geheel neutraal kabinet, de regeering met de fascistische tendenzen, waarover den laatsten tijd zooveel gesproken is. De groote bezwa ren hiertegen zijn weer, dat de demo cratische partijen scherp stelling zouden nemen tegen een dergelijke proefneming. Thans neemt men overigens in de verschillende kampen een afwachtende houding aan ten opzichte van Mr. Lim- burg's pogen, hoewel men er niet heel veel van verwacht en, zoo hij al mocht slagen, men zijn regeering geen lang leven voorspelt. De samenstelling van de kamer, met haar rechtsche meerderheid, levert eigenaardige moeilijkheden op. Maar opmerkelijk is het geluid, dat van R.K. zijde wordt vernomen. In de eerste plaats dient er op gewezen, dat het er allen schijn van heeft, dat het «r in be trokken kringen den laatsten tijd speciaal op toegelegd wordt, alle probeersels met een nieuw kabinet te laten mislukken. Wanneer dan ten slotte alle nieuwe com- met klep en die in zeer verschillende afmetingen voorkomt. Naast deze plant komt in Indië ook voor onze Hollandsche zonnedauw, het wellicht velen Uwer bekende, in vochtige heistreeken voor komende, vleesch-etende plantje. Door bijzondere kleuren munten uit de, in allerlei verscheidenheden voor komende, crotons (in geel, groen en rood), de caladiums groen met wit geaderd of gevlekt, groen met rood, ook wit met groene nerven, enz. de roodbruine, geel-generfde draceana's, die alle tuinen en huizen sieren. Het wordt nu echter tijd, dat wij tot de bloemen overgaan. Reeds maakten wij melding van groote boomen, die getooid zijn met helroode en gele bloem trossen ook spraken wij al met een enkel woord over de orchidcëen, die Indië in tal van soorten voorkomt. Een van de sierlijkste soorten is wellicht de Phalenopsis Amabilis met hare trossen van reine witte bloemen tot de geurigste moet vermoedelijk gerekend worden de Vanda Tricolor, terwijl als de grootste wel geldt de „reuzen orchidee", die bloemstengels maakt van meer dan Meter lengte, waaraan 80 tot 100 bloemen bloeien, elk ter grootte van ongeveer 8 c.M. De kleur van deze bloem is niet opvallend, n.l. groengeel met onregel matige bruine vlekken, terwijl het overi gens jammer is, dat aan een zelfden stengel de bloemen niet alle te gelijkertijd open zijn. Grondorchideën komen in verschillen de soorten voornog zie ik voor mij de groote vlakten op Billiton, die slechts spaarzaam begroeid waren, doch waarin WORDT U «OliUKOOP HN NETJES VKRIIl IHD S STEENHOFSTRAAT 57 TEL. 6 meevaller liep uit op een non-valeur en, bezien in het licht van wat aan vankelijk in uitzicht was gesteld, op een tegenvaller. Als inwoners van Soest raken we aan de tegenvallers gewend. Eerst een verzuim van eene verhooging van het heffingspercentage in 1926 (noodzakelijk door wijziging van het belastingjaar), waarvoor ook ingezetenen die daarmede niets te maken hebben, later worden aangesproken en nu weer een flater. De heer Foekcn kwalificeert het terecht als „een gemodder waaraan eindelijk eens een einde moet komen". Het wachten is wel lang op een Hoofd der Gemeente onder wiens beheer men in het vervolg voor dergelijke verrassingen van minder aangenamen aard gevrij waard blijft. Na lezing van het raads- verslag trof ik in het Soester Nieuws blad van 1.1. Zaterdag een ingezonden stuk aan van A., waarin, naar aanleiding van een aan den Raad der gemeente Soest gezonden adres voor belasting verlaging, o.a. wordt medegedeeld „dat er gereede aanleiding voor Burgemeester Wethouders is om met voorstellen zake belastingvermindering in de eerstvolgende Raadszitting te komen". Nu is het indienen van dergelijke voor stellen vrij gemakkelijk, maar de vraag doet zich voor, heeft men zich nu daar van voldoende rekenschap gegeven. Zou veiligheidshalve niet eerst het oor deel van den nieuwen Burgemeester worden afgewacht na een grondig on derzoek door den accountant van het finantieel comptabel be heer. In de gegeven omstandigheden kan een onveilig gevoel niet worden onderdrukt en de ervaring in deze ge meente heeft geleerd, dat belastingver laging gevolgd doorlatere belastingver- hooging, dubbel tegenvalt en dus tot eiken prijsdient te worden vermeden. U. j. unnui«v-L.i\. Bulten verantwoordelijkheid der Redactie. Alleen merk ik op, dat in Indië op het gebied pisang een zeer groote verschei denheid bestaat, van af zeer kleine soorten, ter lengte van ongeveer 8 c.M., tot zeer groote, die 25 of 30 c.M. meten. De bladen van de pisangboom zijn 1.5 tot 2 Meter lang bij een breedte van ongeveer 40 c.M. Bij plotseling opkomen den regen wordt zoo'n blad niet zelden als regenscherm gebruikt, terwijl verder stukken van zoo'n blad den inlander dienen tot etensbord en ook als verpak kingsmiddel. Men ziet, hoe de inlander zich weet te behelpen. De ananas, die men hier met guldens betaalt, is in Indië soms voor eenige centen verkrijgbaar en in dat geval is de waarschuwing op haar plaats om er vooral niet te veel van te eten. Zeer veel, en in groote verscheidenheid alweer, ziet men de „djamboe", een mooie, gladde, wasachtig-uitziende vrucht, die echter in smaak zeer tegenvalt. Water met een flauw geurtje 1 De „djeroek is een vrucht, die in bouw overeenkomt met onzen sinaasappel. Een kleine soort vervangt onzen citroen, de middel-grooten komen in smaak den sinaasappel nabij, terwijl de groote soorten, soms zoo groot als een kinderhoofd, meestal flauw van smaak zijn. Zeer geuiig zijn verder de mangistan" en sommige „ramboetan soorten. Ik heb deze beide vruchten éünmaal in Amsterdam gezien en geproefd, doch ze waren niet meer te genieten, reden, waarom men vermoede lijk die proef geslaakt heelt. Tegenover al deze „aangenaam-geu- rende" vruchten slaan er verscheidene, die berucht zijnom hun stank Deze zijn wellicht de oorzaak geweest, dat jaren geleden een schrijver, die niet erg welwillend tegenover Indie gestemd was vermeldde, dat men Indië „reeds van verre rook". Inderdaad ruikt men soms, wanneer men uit zee een kustplaats nadert, de aldaar in groole massa aan gevoerde „mangga's „doerian". TEGENVALLERS EN BELASTING VERLAGING. Met meer dan gewone belangstelling zal kennis zijn genomen van het raads- verslag van 18 Januari l.L, speciaal van no. 14 van 'de agenda. De door den Voorzitter in de Raadsvergadering van 13 December 1.1. gedane mededeeling, dat, na de afrekeningen van het Rijk in zake ^Volkshuisvesting, een voordeelig saldo van pl.m. 133000 kon worden aangenomen, was eene tijding, welke in goede aarde moest vallen. Op finantieel gebied zijn de inwoners van Soest in het afgeloopen jaar alles behalve door het Gemeentebestuur verwend en het vooruitzicht van een meevaller moest dus dubbel aangenaam aandoen. Wel vroeg de heer Foeken, lid van den ge meenteraad, om opschorting van een oordeel, maar het slot van zijn inge zonden stuk waarin sprake was van voorloopige blijdschap mei dien mee valler en dat het ditmaal nog wel eens kon meevallen, gal gegronde hoop op een goed resultaat. Maar welk eene teleurstelling gal de lezing van het raadsverslag van 18 Januari 1.1. Het be gon zoo gemoedelijk en opgewekt althans voor de raadsleden, „vrij roo- „ken als gevolg van een weddenschap ijmet een extra delicieus kopje thee". Na het lezen „van de heerlijk geurende rookwolken, welke met zichtbaar wel gevallen door de heeren de zaal wer- „den ingeblazen", dacht ik onwillekeu rig, konden de meerdere belastinghefiin gen door de gemeente Soest maar op dezelfde wijze worden weggeblazen. Dan zouden te dien aanzien ook de andere belastingschuldigen een zichtbaar welgevallen aan den dag kunnen leggen. Welk eene teleurstelling gal de lezing van punt 14 van de agenda. Burge meester en Wethouders hadden voor waar geen gelukkigen dag, toen zij den accountant verzochten zich te verweren over iets, wat hem niet eens was op gedragen en die in zijn verslag duide lijk aantoont dat „dergelijke meevallers op dit gebied onmogelijk zijn (omdat [elke voor het Rijk ontvangen bijdrage, „verhoogd met het Gemeentelijk aan- '^deel, nader moet worden uitbetaald aan ,'debouwvercenigingen)". Het onderzoek toonde aan dat bij de afdeeling Comp tabiliteit eene betreurenswaardige ver gissing in de boeking had plaats gehad, gelukkig zonder geldelijke schade voor de gemeente, maar de zoogenaamde Telef. 145 SOEST Privé: FERDINAND HUYCKLAAN6, SOEST JAARVERSLAG VAN HET 2>/3 CENT FONDS TE SOEST Soest, Januari 1926. Evenals andere jaren willen wij de leden van het 2Va ct. Fonds hierdoor een en ander mededeelen omtrent de werkzaamheden in het -afgeloopen jaar. Waar wij verleden jaar met een na- deelig saldo van i 67.60 eindigden, mogen wij dit jaar gelukkig weer met een voordeelig saldo beginnen, wel hadden wij moeilijkheden met het innen der contributie, daar bijna alle meisjes door vertrek naar elders ot door andere bezig heden 'niet in de gelegenheid waren geregeld elke maand bij onze Donateurs (trices) hun gelden op te halen. Gelukkig hebben zich nu echter eenige andere meisjes bereid verklaard hierin te voor zien en hopen wij dat dit nu weer met orde zal kunnen geschieden. Veel hebben wij te danken aan de welwillendheid van den Heer F. H. Kroonsberg, die ons dezen zomer door zijn verloting f 50.in de kas bracht, hiervoor nog wel onzen hartelijken dank aan den Heer Kroonsberg, ook namens de patiënten. Verder danken wij alle leden voor hun gave en in het bijzonder hen die ons in het begin van '25 kwamen verrassen met een extra gitt ot verhoogde contributie voor het te kort. Voor hen die lid wenschen te worden herinneren we nog even dat het doel der Vereeniging is versterjiendc middelen te verschatten aan behoeftige zieken van alle gezindten de minimum contributie bedraagt 2'/j cent per week, 15 cent per maand, f 1.50 per jaar. Rekening over 1925 Ontvangsten Verloting F. H. Kroons berg 150.Contributie i 423.991/.. Samen f473.991/- Uitgaven: Nadeelig Saldo i 67.60, 2336 Liter melk f376.261/,, Drukwerk, porto's cn andere onkosten f 16.85, Saldo 113.28. Samen 1473.99'A Namens het Bestuur, C. PASMAN, Wijkzuster. „Wijkhuis" Soest NED. HERV. ZANG-VEREENIGING Directeur: FRED. BREEKVELDT, Baarn De repetities worden gehouden des Woens dagsavonds van 8 tot 10 uur in de Ned. Herv. Kerk te Soest. Contributie bedraagt 75 cents per maand. Dames en Heeren die als werkend en vooral de willen toetreden gelieven zich te vervoegen I bij een der leden of des avonds ter repetitie. I schriftel. aanm. NIEUWERHOF.KSTRAAT 2. Billijke cond. - Moderne meih. Spreekuur eiken Zaterd. van 1—2 uur of

De Soester | 1926 | | pagina 1