-Inrichting WEN ÊHGOED Soest er Courant voor Soest en Omgeving Nieuws- en Advertentieblad. Verschijnt eiken Zaterdag. een genot st Co schier ii Algem Begrafenis-Ondern Soest. PUR0L W. D. BOS Jr., Brandstoffen - Grint toringen 3he alle bankzaken BESSELSEN kke- en Platvoeten PRINS, Arts suthandel j jder am f raat "7 orden irdoor Eemstraat 18 LLIJKE PRIJZEN 9 Boorden, Gnz. ;rg eiken Maandag. - HOEST ig, Sanitaire Werken IH!©E HET <G®®iinr Q per AUTO van Garage „MIDDELWIJK" MIJNHARDT'S VAN DEN BERG Co. A. FUGERS - Kerkstraat 3 Gesprongen Handen Door VAN DIJK'S* 2 MEUBEL-TRANSPORT INSTALLATIE uit de SOESTD1JK hitvangertje, doch ook het tot f400.— uze kunt doen o a Philips rox f 35.Amigo f 32.50, 5 10. hema-Telefoons, zeer licht, ervanging der anodebatterij, 20, Leclanche f 7.25, Oloei- f 1.60. rs, Oloeidraadweerstanden, ïren, Antennemateriaal enz MULATOREN ïn accu in bruikleen maten, zwart en mahonie- kwaliteit en onder garantie iomen met: van Dr. Brünier, Arts teGro- niddel tegen zwaren, hardnek- :st en Bronchitis. Ook voor nschen het meest baatgevend. bronnen van Carlsbad. Tegen jedzuiverend, zacht laxeerend f 1.15. n Drogisten. Spoorstr. 4-6 EKKER tiek, Lumbago, Zenuwpijnen Asthma, Chron. Bronchitis, van 2—3 uur. - TELEFOON 78 REiMAN, Parklaan 12b 2 de prijzen DL :sterbergschestraat 4 gem. Grothestraat 51 rerker EFOON 118 i-Bureau No. 44 Veertiende Jaargang Zaterdag 30 Oct. 1926 Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentiün worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur DE SOËSTER Uitgever G. ADVERTENT1EN Van 1-5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 et. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. BO VENKAMP- Soestdijk Directie: J. KOETS, Tel 226 en J. Arend WIERSMA, Tel. 86 Eerste aanspreker W. VAN DIERMEN, Talmalaan 17, Telefoon 118 Kantoor: Spoorstraat 24, Telef. 226 Vervoer van overledenen door geheel Nederland per trein en per auto. regeling voor crematie enz. Eigen kistenmakerij Veldweg 4. „Na-ijver, boosaardigheid, liefdeloosheid, klasse-ja loezie, rassen-vooroordee- len en internationale vij andschap zijn geen werkzaamheden". Coolidge President der Vereenigde Staten. KAMERKRONIEK De Belastingontwerpen - Een amendementenregen Uiteenzettingen en toe zeggingen van min. d Geer. Het is een ongemeen schouwspel in het voorjaar, den vroegen zomer, te zien hoe alles groeit. Hoe de aren zwel len, hoe de knoppen van boomen en planten zijn opengebersten en alles te bloeien en te groeien staat. Hoe alles een wonder-mooie belofte inhoudt van schoonheid, rijkdom, overvloed. Vooral die rijke belofte Even schoon is het te zien, hoe goede levendragende gedachten ontkiemen, op groeien en ontluiken. En er zijn in dezen tijd, voor wie de phenomena van het ondermaansche bestudeert, vele van die ontluikende levensbloemen te zien. Want is het niet opmerkelijk als we zien, dat de president van een machtig en groot volk als dat der Amerikanen, blijk geeit van een gedachtengang, een mentale houding ien opzichte der wereldgebeur tenissen, die onafwijsbaar een belangrijke groei aanduidt? Het was Ier gelegenheid van het adres van Febr. j.1. dat president Coolidge deze merkwaardige woorden tot het Amerikaansche volk richtte „na ijver, boosaardigheid, liefdeloosheid, klasse-jaloezie, rassen-vooroordeelen «n internationale vijandschap zijn geen werkelijkheden. Zij zijn niet blijvend. Het zijn slechts de fantasieën van een onverlichte bevatting". Waarmede hij dus te kennen gaf, de zich steeds meer ver spreidende waarheid te erkennen van het ieit, dal er in kwaad geen werke lijkheid kan zijn, omdat het goede eeuwig en almachtig is, het kwaad dus slechis bestaat, zoolang we erin geiooven en er in onze gedachten plaats voor inruimen. Steeds meer zien we hoe het zaad van de waarheid ontkiemt en opschiet lot rijke vruchtdragende plant. Steeds verder wordt de banier van het kwaad, die alle onharmonische gedachten van het ster felijk denken dekt, omlaag gehaald We zien hoe het groeit Ook de vrees wordt aangetast, de vrees, die verwart en niets anders is dan een geloof in iets onwerkelijks, immers in het beslaan van een macht van het kwaad, dat geen macht kan hebben, omdat het goede alle macht bezit. Het was prof. Schlesinger, de be kende professor in de chemie aan de Universiteit van Chicago, die het tegen een van de talrijke vormen, waarin zich de vrees in het menschelijk denken de monstreert, namelijk de vrees voor oorlog opnam. Een van de directe oorzaken van oorlog is vrees, ais gevolg van de on gelijke verdeeling der goederen benoo- digd voor het menschelijk bestaan Niettegenstaande er ook populaire voor- oordeelen zijn, die gewicht in den schaal werpen, als gebrek aan begrijpen en andere elementen, meende proi. Schle singer dat de beslissende factor, bewust of onbewust is, de vrees, dat de naties beroofd zullen worden van bepaalde natuurlijke hulpbronnen en levensbe- hoeilen. En de hooggeleerde heer viel nu deze vrees aan bezien uit het ge- zichtspunt van- den natuurkundige. De natuurwetenschap zou ons kunnen leeren, dat die vrees ongegrond is en dat we in wetenschappelijk onderzoek en niet in strijd moeten zoeken wat we noodig hebben voor de in standhouding van leven en voor ons gemak. De natuur wetenschap heeft ons geleerd, dat de volken niet langer afhankelijk zijn van bepaalde monopolies voor levensbehoet- ten die bijv. alleen in bepaalde landen worden aangetroffen. We hebben gezien, hoe de wetenschap een einde heelt gemaakt aan het monopolie van de Chileensche salpeter. We weten allen van hoeveel belang de stikstof voor den landbouw enz. is. Welnu, we maken thans stiksfof uit de lucht 1 Alweer een stuk vrees weggenomen. Want wanneer een land bijvoorbeeld zijn invoer van stik stof, aangevoerd uit een bepaalde land streek, bemoeilijkt zag, zou er een reden voor oorlog aanwezig zijn. Doch nu de wetenschap door onderzoek tot het re sultaat is gekomen, dat men overal waar men wil, stikstof uit de lucht kan bin den, is daarmede tevens alweer een voedingsbodem voor vrees weggevaagd. We zien verder hoe de chemie kunst matig olie maakt, rubber produceert enz. En daarmee wegneemt, wat eens als oorzaken voor oorlog en vrees wor den beschouwd. Tevens zien we daaruit, hoe opmerkelijk de wijziging is, die de mentale houding van machthebbers en mannen van de wetenschap ondergaat. We zien daaruit, hoe het groeit PLORIS C. Het was een ware regen van amen- dementjes, die over het hoofd van minis ter de Geer was uitgestrooid, bij de behandeling van de belastingontwerpen. Maar de heer de Geer was blijkbaar „imperméable". En heel wat amende menten vielen op het slagveld. In zijn antwoord op de verschillende beweringen tijdens de algemeene beschouwingen, verklaarde minister de Geer het eens te zijn met mr. Oud, dat, hoe spoediger ons land door de crisislasten heen is, des te beter. Maar de tijd voor extra aflossing was nog niet aangebroken. En de minister vond het nu beter de lasten te verlichten. Daarom was hij gekomen met belastingverlaging voor den crisis dienst. Verder was de raming voor het overschot van 8.3 millioen op dienst 1927 zeer voorzichtig geschied. Dit aan het adres van de leden, die meenden dat de minister wel wat royaal op de te verwachten surplus-ontvangsten antici peerde. Dan gaf de minister nog te kennen, dat de huidige toestand volkomen het vastleggen van ^belastingverlagingen op dit oogenblik en het in reserve houden van ten deele equivaleerende belastingen (hotelbelasting) wettigt. Ook rekende de minister er op, dat zoonoodig een weeldewet zal tot stand komen, die een bedrag van f 8 millioen zal opleveren. De verlaging van het succes sierecht achtte Z.Exc. van belang voor de volkswelvaart en volksrijkdom. Maar van het denkbeeld om de gemeenten bevoegdheid te geven, een eigen per- soneele belasting in te voeren, moest de heer de Geer niets hebben. De heer de Wilde (a.r.) was niet erg gerustgesteld door 's ministers optimistische uiteen zettingen, vooral om de funeste gevolgen van de verlaging der personeele belas tingen voor de gemeenten. Neen, hij zou tegen stemmen. En toen de artikels- gewijze behandeling. Eerst de succes siewet. Een stroom van min belangrijke amendementjes vloeide naar de regeering- tafel. De heer Vliegen (s.d.) spande den kroon, door een amendement, dat hand having van het bestaande successierecht verlangde. Maar dat vond de Kamer toch te sterk en het werd met 58 tegen 30 stemmen verworpen. Waarmee dus feitelijk meteen de door de regeering voorgestelde verlaging was aangenomen. Bij de „schenkingen" aanvaardde de minister het denkbeeld van den heer Oud (v.d.) om schenkingen aan provinciën men terecht als men de gemeenten die bewuste bevoegdheid geeft En minister de Geer noemde het amendement zelfs technisch foutief en derhalve onuitvoer baar. Maar hij had geen bezwaar tegen in werkingtreding der wet op 1 Januari 1928 en tegen een goed gefundeerd initiatief-ontwerp, dat een belastingrege ling voor de gemeenten wil scheppen En hij wilde ook wel overwegen of hij een wijziging kan aanbrengen welke ën de technische èn de principieele be zwaren opheft. Ook kan worden nage gaan of het gewenscht kan zijn, plaat selijke personeele belasting in te voeren. De Kamer zou er dan nog wel wat van hooren. Dus trok meneer van Aalten zijn voorstel in. De Kamer nam met 63 tegen 3 stemmen (Heemskerk en de Wilde, a.r. en Veraart, r.k.) de be- Hoestende Kinderen geeft men de verzachtende, hoeststillende Mijnhardt's Thijmsiroop Bij Apothekers en Drogisten. Flacon 75 ct. Naam Mijnhardt op verpakking. Let hierop. lastingverlaging aan. En z. h. s. de schrapping van de opcenten. TELEFOON No. 1 (ÉÉN) Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten. 60 ct Bij Apoth. en Drogisten. en gemeenten vrijstelling van recht te verieenen. De heer Snoeck Henkemans (r.k.) wilde den minister, om aan de verdere wenschen van den heer Oud tegemoet te komen, de bevoegdheid geven, schenkingen bij rampen en bij tot slandkoming van instellingen van weldadigheid vrij te stellen. Nu, dal vond de minister best hoor. Maar toen moest dat alles in een amendement belichaamd worden. De heer Snoeck Henkemans noemde een aantal gevallen en instellingen op, waarbij dan ingeval van schenking „vrijstelling" door den minister verleend zou kunnen worden. De heer Oud vond dat niet genoeg en haalde er de koloniën, Oost en West bij. En toen hakte de minister den knoop door, met een compromis, waarbij be paald wordt, dat de minister kwijtschel ding of vermindering kan verieenen van het recht verschuldigd wegens een schenking ien algemecnen nutte die aan een bepaald tijdstip oi een bepaalde gebeurtenis gebonden is. Dit werd aangenomen, terwijl het amendement- Oud met 51 tegen 30 stemmen werd verworpen. De heer Oud was een ware spuitbron van amendementen. Eén ervan lokte zelis de porteleuille-kwestie uit. Dat was, toen de heer Oud voorstelde in geval van teruggave van recht, 5% intrest te vergoeden over den tijd gelegen tusschen het tijdstip van betaling en teruggave. Dat ging niet, zei de minister, want in geen enkele andere belastingwet kwam een dergelijke bepaling voor. En dan de consequenties I In geen geval te aanvaarden, luidde het veto. Dan trok de heer Oud het maar in. Als de minister met zoo zwaar geschut begon I Zoo belangrijk was het niet, om daarvoor een crisis uit te lokken. Bij de personeele belasting-verlaging kwam de heer van Aalten (v.d.) het door hem en den heer Oud ingediende amendement voor een eigen personeele belasting voor de gemeenten verdedigen. De heer ter Laan (s.d.) vond dit „wet- geven uit de losse hand". Waar komt Bij het wetsontwerp voor de motor en autobelasting en de openbare ver keerswegen hier te lande werd van heel wat zijden op verlaging van het hooge belastingtarief, zooals dat door de re geering werd voorgesteld, aangedrongen. De heer v. d. Waerden (s.d.) vond het ontwerp een stuk welvaartspolitiek en was er erg over te spreken. Toch riep hij den minister toeverlaag Uw tarief. Ook de heer v. d. Heuvel (a.r.) had er een goed woord voor over, maar er was geen verband tusschen de heffing en de bestemming der belasting. Omdat elk motorrijtuig hetzelfde moet betalen, ongeacht hoeveel K.M. het aflegt. Ook achtte hij den druk op het econo misch leven te zwaar. En werd dit alles niet weggenomen, Spr. zou zeker tegen stemmen. Ook de heer Wintermans (r.k.) had bezwaren. Hij had liever een benzine- of bandenbelasting gezien, of nog liever een afstandbelasting. En de heer Ebels (v.d.) ging zelfs zoover, dat hij betwijfelde of de wegenbelasting wel noodig was. Het legde zoo'n enormen druk op het bedrijfsleven. Dit vond de heer Droog- leever Fortuyn (v.b.) ook, die vond, dat de druk niet goed gemaakt wordt door de voordeelen, die de regeering ervan mettertijd verwacht. De heer Bakker (c.h.) geloofde, dat vele auto bedrijven, vooral op het platteland, door den druk der belastingen genekt zullen worden en dat vond hij niet in het algemeen belang. De heer Leenstra (a.r.) vond de maatstaf der belasting niet juist en achtte een bandenbelasting de beste oplossing. De heer Kortenhorst (r.k.) meende, dat de minister een te nauw verband legde tusschen deze belasting en haar bestemming. Daarom moest na deze eerste proeve van een bestemmingsbelasting niet op dezen weg voortgegaan worden. Maar ondanks de bezwaren, zou hij voor stemmen. Er moest nu eenmaal geld zijn voor wegenverbetering. Al wenschte hij cor recties ten aanzien van het tarief (7s voor bedrijfsauto's) enz. De heer Hiemstra (s.d.) kwam een motie indienen om de rijwielbelasting af te schaffen. Maar de Kamer verwierp de motie met 47 tegen 28 stemmen. Waarna de heer Krijger (c.h.) een billijker grondslag voor de belasting bepleitte. Nog een verdediger van lager tarief vond men in den heer Duymaer van Twist (a.r.). Hij achtte de heffing onbillijk. Maar de heer v, Rijckevorsel (r.k.) achtte de noodzakelijk heid van wegenverbetering zóó urgent, dat hij in weerwil van alle bezwaren, vóór zou stemmen. Daarom was hij ook tegen de motie-Hiemstra, die het gevaar meebrengt, dat het financieele gebouw ineen zal storten. Werd er niet een beetje overdreven met al die bezwaren, Een en ander over Steenkolengas, ook wel Lichtgas genoemd. (Vervolg en slot op No. 37 van dit blad van 11 September j.1.). Sinds het lichtgas door invoering van de electriciteit een gedeelte van zijn verlichtingsgebied heeft moeten afstaan, is er van den kant der gas- 1 fabrieken steeds weer opgewerkt om op ander gebied terrein te veroveren, hetgeen in de meeste gevallen met succes is bekroond geworden. Voor kamerverwarming worden steeds meer gaskachels gebruikt, terwijl iedere moderne woning tegenwoordig van een badkamer voorzien is, waar een geyser met gasverwarming staat. In de keuken voor het bereiden van spijzen en in de huiskamer voor het warmen van thee- en koffiewater, worden reeds sinds lang gastoestellen gebruikt, terwijl ook het strijken met gas veel toegepast wordt. Bij gebruik van gaskachels en geysers moet er echter op toegezien worden, dat deze steeds van een afvoer voorzien zijn, daar de verbrandingsproducten de lucht bederven, zoodat deze schadelijk wordt om in te ademen. Voor groote inrichtingen en voor industriëele doeleinden wordt het gas steeds meer toegepast. Verwarming van kerken, schoolge bouwen en andere groote localiteiten, geschiedt meer en meer met gas, terwijl groote inrichtingen als hotels, zieken huizen, kazernes, kloosters enz. voor hunne keukeninstallaties, gasverwarming toepassen 1 Voorts vindt het gas toepassing: In bakkerijen voor verwarming der ovens, het smelten van suiker enz.; bij abattoirs, slagerijen en vetsmelterijen enz. gebruikt men groote kookketels met gasverwarmingvoorts worden alle mogelijke apparaten met gasverwarming toegepast, bij wasch- en strijkinrichtingen de metaalindustrie (smederijen, ijzer smelterijen enz.)automobiel- en rijwiel- fabrieken, (lasschen, moffelen, vulcani- seeren enz.)de edelmetaalindustrie, (smelten van goud en zilver, soldeeren, emailleeren, enz.)drukkerijen, (zet machines, loodpotten enz.); fabrieken van clectrische apparatenconserven- fabneken (drogen van groenten en fruit, steriliseeren, enz.)kappersbedrijven kleermakerijen hoedenmakerijen meu belmakerijen vernikkelinrichlingen pluimveeteelt, (verwarming van broed machines), enz. enz. Bij aanschaffing van alle gasappa- raten is het echter hoofdzaak, dat men zich door deskundige personen laat voorlichten, daar er soms toestellen aan de markt gebracht worden, die niet voldoende economisch werken en waarbij dus het gasverbruik te hoog KASSIERS JULIANAPLEIN 5 - TELEFOON 163SOEST ONDERGRONDSCHK BR AND-1NBR A A RIJ E lang in den oven moeten staan en uit gedroogd, in plaats van behoorlijk ge braden worden Volgt men deze wenken op, dan zal men zéér spoedig tot de conclusie komen, dat het gas eene ideale, oeco- nomische brandstof is en dat men geen kolen, petroleum enz. meer gebruiken wil I GASTECHNICUS. einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Soest, 26 October 1926. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. BATENBURG. G. DEKETH. „GAZELLE" RIJWIELEN Rublicatiën WM ruwe huid Doos30-60-90ct Tube 80ct Bij Apoth en Drogisten BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Soest, herinneren hierbij de ingezetenen aan de arkelen 5, 6 en 226, eerste zinsnede, der Algemeene Politie verordening voor deze gemeente, welke artikelen als volgt luiden: Artikel 5. Zij die binnen de gemeente van wo ning veranderen, zullen binnen acht dagen na die verandering daarvan ter secretarie aangifte moeten doen. Insgelijks is het hoofd des gezins verplicht ter secretarie aangifte te doen van elke verandering in zijn gezin binnen acht dagen na de verandering. Artikel 6. Zij, die elders wonen, doch in de gemeente tijdelijk verblijven, zijn verplicht na een verblijf van drie maanden zich ter secretarie aan te melden, teneinde in de daartoe bestemde registers te worden ingeschreven. Alvorens te ver trekken, doen zij ter secretarie daarvan aangifte. Artikel 226, eerste zinsrede. Overtreding van de bepalingen dezer verordening zal worden gestraft met hechtenis van ten hoogte zes dagen of geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Soest, 26 October 1926. Burg. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. BATENBURG. G. DEKETH. Burgerlijke Stand GEBORENGerritje, d. v. J. Maassen en L. G. Niehot Aleida, d. v. E. v. d. Brink en S. v. Veen Willemijntje, d. v. A. Morf en N. v. Rhenen Henricus Franciscus, z. v. M. M. Sips en M. J. C. Vos Jan, z. v. J. v. Blankers en M. Muis Lourens, z. v. H. Mans en J. A. A. Verwoert Wilhelmus Jo* hannes, z. v. W. Hilhorst en J. H. Kok ONDERTROUWD C. Hilhorst en E. M. Hilhorst Th. Plekkepoel en C. Meijer A. v. d. Schaft en F. Hornsveld. GEHUWDB. Oosthoek en H. Veldkamp K. Feringa en R. A. M. Mulder A. Hilhorst en Th. Botterblom G. Wegman en M. Wanrooij. OVERLEDEN: Wilhelmina MariaJosep- hina Remmers, 48 jr, ongehuwd Marinus Johannes Hekkers, 19 jr, ongehuwd. VESTIGING 21—28 OCTOBER 1926. S. P. Laan, Birkstr. 19, v. A'frtM. C. v. Oostroom m. kind, Eemstr. 4, v. Eemnes E. Schnell, v. Weedestr. 7a, v. Essen (D) W. v. Dooijeweert, G. Pelsweg 1, v. A'dam F. J. Sanders, Beetzlaan 89, v. Bergh Th. S. v. d. Berg m. gez. Dorresteinw. 20, v. A'frt v. Leeuwen-v. d. Berg m. gez. id. id. A. Muller, v. Lennipl. 8a, v. N. O. Indië Kunje Loonstra, Rademakerstr. 22, v. Ulrum A. van Ree, Dijkhuisstr. 12, v. N. Amstel F. C. Versteegh, Luchtv. afd. v. Delft A. Bosch, Am. str. 27, v. A'frt W. H. v. Boeijen, Rademakerstr. 7a, v. A'frt P. Glaeser, O. Tempel!. 8, v. Neuwied (D) F. W. Mees m. gez, Soesterb.str. l,v. Zaandam S. O. Schoonhagen, Amersf.str. 65, v. A'dam G. C. J. Schoutens, Amersf. str. 18, v. Uden H. M. E. Boelens, Olijkerstr, 13, v. Rheden E. Brendel, Amersf.str. 105, v. Willerstadt (D) O. Hoogesteijn, Torenstr. 2d, v. Utrecht de Rooij m. gez, B. Grothestr. 9, v. Baarn F. de Groot-Burmeister, Kamp weg 48, v. A'dam. 2 WORDT U GOEDKOOP 5 EN NET.T15S VERHUISD 2 STEENHOFSTRAAT 57 TEL. 69 vroeg ten slotte de heer van Dijk (a.r.) Zeker, er waren wel wat moeilijkheden, die ondervangen moesten worden, maar zoo somber als de anderen hel voor stelden I Hoe zou de legeering er over denken, om in de wet ie bepalen, aan de Kroon de bevoegdheid Ie geven, in bepaalde gevallen, wanneer het algemeen belang zulks noodzakelijk maakt, geheele of gedeeltelijke vrijstelling te geven? Het is moeilijk om hel „tout ie monde et sa tante" naar den zin te maken, moet de minister gedacht hebben, loen hij zich opmaakte om zijn voorstel Ie verdedigen. En hij deed wat water in zijn wijn, door de belasting voor vracht auto's Ie verlagen van i 10.— per 100 K.G. op I 6.- en voor personen-auto s voor meer dan 7 personen van i 12.50 op f8.—. Ook voor die vrijstellings bevoegdheid voelde de minister. En als pleister op de wonde voor de ge- Iroffen auto-houders, kwam minister van de Vegle verteilen, dat na de tot stand- koming van de belastingwet, bij de spoedig in te dienen wcgenwel de af- schaiiing van de tollen onder de oogen zal worden gezien. Eindelijk I POLITICUS. wordt, tot schade van den verbruiker I Hieronder volgen nog enkele praclische wenken voor de huisvrouw bij het gebruik van gas 1 Schait U slechis toestellen aan, die voorzien zijn van z.g. spaarbrander, dit is een gasbrander mei klein stelinrichlingl Zoodra de spijzen koken, laat men ze slechts door den spaarbrander ver warmen, daar deze voldoende hilte geelt om het eten aan den kook te houden en men daardoor veel gas bespaart, omdat men voor het op kook punt bonden slechis circa 'ƒ7 gedeelte van de hoeveelheid warmte noodig heeft, die voor hel aan den kook brengen noodig is Men dient er voor ie zorgen, dat de vlam steeds een groene kern heeft, de punten van den vlam mogen nooit buiten ketel oi pan omslaan, daar deze juist de meeste warmte geven! Houdt den brander goed schoon, hetgeen gemakkelijk met een borsteltje kan geschieden, daar een moderne brander zéér gemakkelijk uitneembaar en zoo te reinigen is Zet pan oi ketel op den gasbrander voordat gij deze aansteekt en neem ze er af nadat ge liet gas uitgedraaid hebt, dit voorkomt warmteverlies, dus gasverspilling I Zie toe, dat de ketels enz, een open vlam komen te staan. Men dient daarom bij gasfornuizen en gesloten kookplaten de losse plaat, die op den brander ligt eerst te verwijderen, alvorens ketel ot pan op het kookgat te zetten, zijn deze grooter dan hel kookgat, dan moet men den branderring omdraaien, met de nokjes naar boven De hitte van de gasvlam moet den bodem van de pan bestrijken en langs de zijwanden omhoog strijken, zoodat men het meest mogelijke nuttige etiect van de warmte krijgt 1 Gebruikt steeds ketels, pannen enz, met vlakken, bodem, hierdoor bereikt men het meeste nuttige eitect Nog eens zij er op gewezen, dat de punten van de gasvlam nooit buiten den bodem mogen uitkomen, daar anders de grootste hitte verloren gaat. Schalt gij U een gasfornuis of gasoven aan, let er dan vooral op, dat de branders van den oven voldoende hitte geven, daar de te braden spijzen anders te DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 21 October 1926, bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Mej. J. van Kampen, echtgenoote van L. Barzilay, van beroep verlothoudster, wonende te Soest, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein in de navolgende lo caliteiten het linker voorlokaal, de rechter erker en de billardzaal van het perceel, kadastraal bekend gemeente Soest, seciie H 2852, plaatselijk gemerkt 75, en gelegen aan de Burg. Grothestraat aldaar. Binnen twee weken nadedagleekening van deze bekendmaking kan ieder tegen het verieenen van deze vergunning schriftetijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Soest, 23 October 1926. Burg. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester J. BATENBURG. G. DEKETH VENEMA Dames- en Heerenkleermakerij F. C. KUIJPERSTRAAT 10 - TEL. 169 Ontvangen de nieuwste Stoffen voor winterjassen, ulsters, demi saisons, wintercostuums enz. Ruime voorraad Regenjassen VERZOEK OM VERGUNNING ingevolge de Hinderwet Burgemeester en Wethouders der gemeente Soest, Gelet op het bepaalde bij de artt. 6 en 7 der Hinderwet, brengen ter Algemeene kennis dat op de Secretarie der Gemeente ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van D. Sijberdcn te Soest, om vergunning tot het uitbreiden van zijn bakkerij door het bijplaatsen van een deegkneedmachine te drijven door een eveneens bij te plaatsen elec- tromoter van 2 P.K., in het perceel Veenh. straat No. 78, kadastraal bekend als Gemeente Soest, sectie H, No. 1402, dat op den 9 November, des voormiddags te 10 ure gelegenheid is om ten Ge meentehuize bezwaren tegen het uitbrei den dier inrichting in te brengen, en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat niet tot even tueel beroep van de later op het verzoek te nemen beslissing gerechtigd zijn zij die niet op de aangewezen plaats en het aangegeven uur in de vorengenoemde ingevolge artikel 7 der Hinderwet te houden zitting zijn verschenen, ten VERTREK 21—28 OCTOBER 1926. W. G. Oostrum, bij H. Verkeek, n. Hoogland Wed. R. de Haan m. gez. Insulindeweg 4a' v. A'dam A. C. W. de Leeuw, Nieuwe Markt 9, v. den Haag J. W. van Beek, Kerk weg, Noord wijkerhout J. M. Klinkhamer, Marktstraaj 25, naar Naarden M. A. Midddlman, wijk A 7, n. Renswoudfr H. G. v. Asselt, Ruijs- daallaan 8, n. Zeist J. B. Wouters, R.K. Weeshuis, n. Nijmegen S. van Asselt, Amersf.str. 33, n. Zeist, Huis ter Heide B. J. Damming, Reitzstr. 371 n. A'dam A. v. Drie m. gez, 2e Brandenb.weg 23, n. de Bilt H. 1. Schoenmaker, Kennemerstr. W 101, n. Alkmaar Fi. L. v. Dalen bij J. Schorten n. Eemnes-buiten A. M. en J. M. v. Veenendaal Hennepstr. 19. n. Utrecht P. W. Stort m. gez. Chausseéde Haecht 333, n. Brussel D. Roggeveen m. gez., Oosterstraat 25, n. Baarn A. Bouma, Wilpschew. J 155, n. Voorst, Twello. Plaatselijk Nieuws. IN HET DUISTER. Maandagavond werd de politie ge waarschuwd voor een klein onheil hetwelk was geschied ter hoogte Korte Melmweg, Rijksstraatweg. Er was n.1. een draad van de elec- trischegeleidingafgeknapt,waaropstroom van 220 Volt stond. Onmiddellijk werd de P.U.E.M. ge waarschuwd, die het euvel deed herstellen Zij waren toevallig ter plaatse en konden voorbijgangers waarschuwen, dat een draad langs den weg lag. Persoonlijke ongelukken deden zich dan ook gelukkig niet voor. MISHANDELING. Wegens mishandeling van G. N. heeft de politie proces-verbaal moeten opmaken tegen J. L. van hier. KERKSTRAAT 20 VOORHEEN FA. STRIJKER TELEFOON 84 JULIANASTRAAT 7

De Soester | 1926 | | pagina 1