S o e s t e r C o ii r a 111 voor Soest m Omgeving [\ienws- en Advertentieblad. Verschijnt eiken Zaterdag. HANDILSC^I©DITE AUTO - KLUIS ral W. D. BOS Jr., Brandstoffen - Grint AUTO-KLUIS N.V. MIDOENSTANDSBANK INCASSO'S - DEPOSITO'S Gesprongen handen LUXE AUTO-VERHUUR Het goedkoopste adres Garage „MIDDELWiJK" s Door VAN DIJK 3 MEUBEL-TRANSPORT RT VASS DEN BERG Co. ALLE BANKZAKEN VENEMA AUTOMOBIELEN No. 1 VI |ftiende Jaargang Zater 1927 Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Ad verten tiën worden ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur DE SOESTER ADVERTENT1ËN Van 1—5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk voor AMERSFOORT en OMSTREKEN Telef. 97, Van Weedestraat 37 t.o. den Heer Haremaker „Oude jaarDe jaren vlieden En zij keeren nimmer weer". De vriendelijke stemming van den Kerstavond omzweeft ons nog en vervult ons nog met een mild en goed gevoelen, als de Oudejaarsavond zich aandient, de „jaarsavond" waarop alle gedachten van vijandschap en disharmonie het zwijgen wordt opgelegd en zich in alle harten een wonderlijk weldadige rust spreidt. Het is een goede gewoonte, om op dien dag, dien avond vooral, in het midden van den familiekring te zijn en daar, te midden van allen die ons liefhebben en die wij liefhebben, te zitten en eens even voor ons zeiven, de balans op te maken van onze daden, Want, nietwaar, het is „Oude jaarl De jaren vlieden en zij keeren nimmer weer". Die woorden van Jacoba Mossel zoo eenvoudig, geven toch wel heel wat te denken. 2e keeren nimmer weer. Voort, steeds voort gaat de tijd. Maar laten we dan ook geen tijd verloren laten gaan, allen tijd dus goed, zoo goed mogelijk besteden. En hebben we dat gedaan Die vraag dringt zich onweerstaanbaar aan ons op, of we het willen bekennen of niet. Op de oude jaarsavond, wanneer heel de wereld als het ware even schijnt stil te staan staat ook de zon niet in het winter- stoltitium en terug te blikken op den afgelegden weg, trekken in lange rij onze gedachten en daden van een heel lang jaar aan ons oog voorbij. En we zien dan, heel duidelijk en klaar, wat goed gedaan werd en wat niet, wat afgedaan werd en wat bleef liggen. Ons denken maakt de balans. Hoe ongeloovig, of hoe weinig sentimenteel, we ook mogen zijn, hoe verhard we ons ook mogen wanen, hoe verlicht we ons zelf ook mogen vinden en 'nee ver-verheven boven klein-burgerlijk- zwaarmoedig-gekweel, of wel hoe ellen dig we ons ook mogen voelen, ellendig, teleurgesteld, verdrietig of mismoedig, omdat we het afgeloopen jaar hopeloos verknoeiden of het lot ons te machtig scheen te worden, toch komt er op dien avond iets warms in ons denken, een onuitgesproken belofte aan ons zelf, om dit nieuwe jaar, zeker, o zeker, dit nieuwe jaar beter te zijn, eerlijker, vriendelijker, meer liefde te doen weerspiegelen in onze daden, in ons leven, in onze ver- houding tot de rnenschen om ons heen. Zonder twijfel heeft de geest van liefde, die het gansche heelal beheerscht en .Jeidt, dien avond vooral en bovendien ^weerklank in onze gedachten. Want is ^het niet opmerkelijk, dat we elkaar, zoodra de twaalf slagen zijn verklonken het Nieuwe jaar er is, de hand jreiken, elkaar alles goeds toewenschen, „veel heil en zegen Er zijn heel oude gebruiken aan den ^•oudejaarsavond en den nieuwjaarsdag brengen Oude vraag, die telkens weer terugkeert. Maar die ons toch niet met zooveel onzekerheid, vrees of twijfel behoefde te vervullen, wanneer we in ons denken en doen steeds den gulden regel in acht namen, het „wat gij niet wilt, dat U geschiedt, doe dat ook een ander niet". Wanneer we ons door deze gedachte laten leiden, wel, dan hoeven we ons nooit af te vragen, wat zal dit nieuwe jaar ons brengen want dan zal het altijd „goed" zijn. Omdat goede gedachten, goede eerlijke daden, nooit anders, dan goede vruchten kunnen afwerpen. En dit geeft ons wel een groote rust. FLORIS C. ruwe huid schrale I i ppen Ooos 30 •60-90ct. Bij Apoth en Drogisten verbonden. Bijvoorbeeld het eten van oliebollen en ander gebak. Dat is een overblijfsel van het maken van beelden uR deeg, bij de heidenen in zwang, bij hun bachanalen ter eere van de over winning van de zon over de duisternis. Zoo werden van oudsher in Twente ijzerkoeken of oblieën gebakken. En dan de nieuwjaarsfooien, die in sommige landen een fantastischen omvang hebben, bijv. in Frankrijk. Zou deze soort „be lasting" niet een overblijfsel zijn van de oud-Romeinsche zeden Alleen in omgekeerden vorm Want op den eersten dag des jaars was het toen de gewoonte, zijn opwachting te maken bij de magi straatspersonen, waarbij men geschenken meebracht. De Romeinsche keizers gingen nog een stapje verder en vonden den eersten dag des jaars een uitnemende gelegenheid om hun kas wat bij te vullen, weshalve zij geen geschenken accepteerden, neen, ze eischten ge schenken 1 Men vertelt zelfs van een zeker heerscher Caligula, dat hij op den Nieuwjaarsdag in eigen persoon aan de poort van zijn paleis ging staan, om de „geschenken" in ontvangst te n ïmen. Thans is het precies omgekeerd. u staan de grooten in den lande niet meer aan de deur, om te ontvangen, wat „des keizers" is. Nu komen de anderen bij de „grooten in den lande" en komen halen, wat zij hun goed recht achten, n.l. hun nieuwjaarsgeschenk in de prozaïsche gedaante van den nieuw jaarsfooi. rcer is het oudejaar. En een nieuw jaar ligt voor ons. Wat zal het ons KAMERKRONIEK Toen de Kamer op recès ging - De Eerste Kamer roert zich - Om de belas- tingontwerpen. De Tweede Kamer heeft haar plicht gedaan. De verschillende begrootingen zijn er gekomen. Met een zucht van verlichting konden de heeren vertegen woordigers de zaal verlaten. De meesten zuchtten nogal luidruchtig, want het einde van de kameJ was nog vrij. Er werd zelfs geapplaudisseerd. Wel vielen er af en loo nog wat scherpe wooiden. Soit. De begrooting kwam er. Maar de Eerste Kamer, die nu dit seizoen niet zoo heel druk bijeenkwam, roerde zich geducht. Zij wilde blijkbaar in de laatste dagen des jaars nog even op ostentatieve wijze van haar bestaan blijk geven. Het ging dan om de bekende belastingontwerpen betreffende verlaging van successierechten, personeele belas ting, afschaffing van de 25 opcenten op de inkomstenbelasting voor het leening- fonds, enz. En de hoofdrolspelers waren de heeren Wibaut, de Geer en Colijn. Nu, het gii g er af en toe werkelijk heftig aan toe. Daar was dan de heer Wibaut, die om den drommel niet te- TEL. 152 C. H. RANZIJN vreden was met de verlaging de perso neele belasting. Want dat beteekende een verzwaring van de gemeentelijke belastingen en de financieele verhouding tusschen gemeente en rijk werd er door vertroebelt. En dan di successie-belastingverlaging. Die was heelemaal niet noodig; neen, liever de rijwielbelasting er afEn het was de plicht van deze regeering, nu er geld beschikbaar is, de financieele verhouding tusschen gemeente en rijk behoorlijk te regelen. Het ging niet aan, zooals mi nister de Geer wilde, eerst het rapport der staatscommissie af te wachten. De gemeenten werden door de belasting verlaging voor een verlies van inkomsten gezet, zonder dat de regeering de con sequenties ervan aanvaardde. Daar moest een eind aan komen, bezwoer de s.d. Amsterdamsche wethouder. Ten slotte was daar nog 's ministers dreigement, dat hij de uitvoering der successiewetten opzettelijk zou vertragen, als het ontwerp- personeele belasting door de Kamer uit gesteld werd. Dat was een monstrum op staatsrechtelijk gebied I Behalve de zoo even genoemde hoofd rolspelers" waren er ook natuurlijk andere leden, die hun stom lieten hooren, zooals bijv. de heer Jansen (r.k.), die voor een betere verhouding tusschen Rijk en ge meenten pleitte, maar voor de rest best ingenomen was met de belastingontwer pen. Maar dan was de heer Colijn aan het woord, die zich in zijn wiek ge schoten voelde. O, niet dat hij aanmer king had op het beleid van zijn opvolger, den nieuwen minister van financiën. Geenszins. Maar de opmerking was ge maakt, dat het met de landsfinanciën even goed in orde was gekomen, zonder de door hem Colijn genomen maatregelen. Dat wilde hij toch niet op zich laten zitten. Toen hij in 1923 optrad vond hij een tekort van 105 millioen, waar nog wel een 45 millioen bijkwam. Al zijn maatregelen waren dus onver mijdelijk, om tot een sluitend budget te komen. Voor 1927 was er een batig saldo van 12 millioen, maar dat is geen saldo, omdat er nog 21 millioen aan uitgaven van pensioen en invaliditeitsfonds gedaan moeten worden. En een andere finanliecle regeling tusschen Rijk en ge meenten zoo noodig zijn en geld kosten. Ja, en nog al veel, interrumpeerde meneer Wibaut. Ten slotte noemde de heer Colijn de belastingverlaging de grootste zegen voor de bevolking. Nu, en toen kwam de heer de Geer zijn beleid verdedigen. Zeker, het was redelijk, nu met belastingverlaging te komen. In 1927 moest er naast verso bering, belastingverhooging ingevoerd worden. Het lag dus in de lijn, de nu beschikbare middelen voor belasting verlaging aan te wenden. Wat nu de finantieele verhouding tot de gemeenten betreft, het ging hier om een doelmatig heidskwestie, niet om een inoreele. Voor een nooduitkeering als in 1922, wat jhr. de Gijselaar voorstelde, was geen aan leiding Maar hij wilde het rapport van de staatscommissie afwachten dat nog wel net voor het einde van 1926 zou afkomen. De verlaging der personeele belasting was in hoofdzaak voorgesteld ter ontlasting der groote gezinnen. Successie-rechtenverlaging en belasting verlaging liet bij samengaan, omdat hij meende, dat kapitaalvormingen ontlasting der groote gezinnen hand aau hand moesten gaan. Het zag er één moment heel raar uil in de eerbiedwaardige Eerste Kamer. Dat dreigement van minister de Geer, om de uitvoering der successie-wet te ver tragen, werd een struikelblok. Zelfs jhr. de Savornin-Lohman (c.h.) was het met meneer Wibau eens, dat was een staats rechtelijk monstrum. En meneer Colijn voelde ook wel wat voor uitstel. Maar minister de Geer redde zich en de an deren uit de perikelen door te verklaren dat hij geen oogenblik bedoeld had, een voor Uw VERHUUR-AUTO en REPARATIËN is TELEFOON 1 Vraagt het uw vrienden en kennissen wet die gecontrasigneerd was, niet uit te voeren. Was het niet veel eenvoudiger, als bijv. de motie Wibaut (tot opschorting van de behandeling van de personeele belasting-verlaging) werd aangenomen, de Kamer te verzoeken, ook de verdere behandeling van de successiebelasting op te schorten Maar zoover kwam het niet. De motie Wibaut werd met 11 stemmen voor en 29 tegen verworpen. Voor stemden s.d., 2 v.d. en de Am sterdamsche burgemeester de Vlugt (a.r.) Eu zoo werd de personeele belasting verlaging aangenomen met op één na algemeene stemmen (jhr. de Gijselaar. c.h.) En met de s.d. en v.d. tegen, werd de successiebelasting met 27 tegen 11 stemmen aangenomen. Zouals in den aanvang reeds gezegd. De Tweede Kamer deed het laatste restje begrooting af. Over „Oorlog" werd ge stemd. Met 51 tegen 27 (s.d. en v.d.) werd deze aangenomen, nadat drie moties ter Laan (lichting 1927 niet hooger dan 13.000 man, en 2 moties van geringe beteekenis) verworpen waren. Wellicht werd de heer Albarda (voorz. s.d.a.p.) door deze feiten geïnspireerd, toen hij in zijn Kerstrede zeide te gelooven, dat het s.d.a.p.-voorstel tot ontwapening, dat in Februari in behandeling zou komen wel zou worden verworpen. Komende gebeurtenissen POLITICUS. had, dat er wel wat te hooren zou vallen. Niets van dit alles. Zonder schokkende gebeurtenissen ging de begrooting onder den hamer door, met slechts een paar onbeteekende wijzingen. Incidenten deden zich niet voor, ten zij men de terechtzetting van Mr. van Doorne door den heer Scheffer als een incident wil opvatten. Mr. v. Doorne had in de laatste tijden nog al eens de minder lieflijke gewoonte om zijn overbuur als deze aan het woord was in het zonnetje te zetten. Hoe aangenaam dit in natuur- t lijken zin, vooral in de huidige koude dagen kan zijn, in figuurlijken zin wordt dat in het zonnetje zetten vervelend en orikkelend. Het begon den heer Scheffer dan ook knapjes te vervelen en ten aanhoore van de tamele volle raadszaal verzocht hij Mr. v. Doorne zich wat fatsoenlijker te gedragen en hem met rust te laten. Tot de gewichtigste besluiten in deze zittingen genomen, behooren wel, het besluit om niet in te gaan op het voorstel van B. en W. inhoudende het verhaal der pensioenbijdrage der amb tenaren van 5Va pCt. op te voeren tot 87a pCt. Het was vooral de heer De Koning die als krachtig pleitbezorger in het belang der ambtenaren optrad en spoedig aanhang kreeg, met als gevolg dat B. en W. échec leden. Mede van belang was, dat de bur gemeester, die als hoofd der politie niet langer de verantwoordelijkheid op zich kon nemen voor een bevredigende openbare veiligheid, daar het politie korps voor een uitgestrekte gemeente als Soest veel te klein is, zijn zin kreeg. Het korps wordt gereorganiseerd en uitgebreid. Het was een lust te hooren hoezeer de leden de agenten en nachtwachts prezen als mannen blakende van dienstijver en plichts betrachting en die ook niet zagen op een uurtje langeren diensttijd. Wat niet zoo prettig was voor de heeren drukkers in deze gemeente is de in dienstneming van een typiste op een salaris van f 1000.— 's jaars, waar mede voor die heeren de kans ver keken is voortaan voor de gemeente te mogen werken. Een troost blijft er i chter voor hen over, n.l. dat zij mede i.iogen betalen aan de instandhouding Burgeriijhe Stand GEBORENBernardus /ohannes, z. v. H. Lijftogt en G. C. ter Haar Hendrikus Johannes, z. v. G. J. Bosboom en M. H. Kuijer Hen- drika, d. v. A. Kaats en H. G. v. Putten Lourens, z. v. L. v. Houten en E. Baum Hedda, d. v. W. Fijlstra en H. H. v. d. Berg Petronella Hillegonda d. v. G. dc Ruijgt en P. de Jong, Hillegcnda |ohanna d. v. J. P. de Jong en J. H. v. d. Berg, Engel z. v. J. v. Selm en J. C. Boerefijn,Adriana d. v. C. v. Grol en A. M. Nagel Jacobus Albertus, z. v. G. Meer- velt en K. v. Zijst. ONDERTROUWD: G. Puttestein en A. Wolf J. Ribberink en G. Jansen. GEHUWD Herman Roelofs en Geertje van Geijtenbeck W. C. Meijers en E. S. G. Neuman M. C. Braat en J. M. G. v. Soest H. H. E. Diekman en W. C. Suurbicr. OVERLEDEN Theodora Catharina de Koning, 45 jr., echtgen. v. L. van Zuilen Alida Wilhelmina Jonge- neel, 65 jr, echtgen. v. J. G. K. Muller. GEMEENTERAAD VERSLAG van het verhandelde in de openbare vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 28 December 1926, 's middags 2 uur. VoorzitterDe Burgemeester. Alle leden aanwezig. Ook thans vingen de zittingen niet precies op de afgekondigde uren aan. Nu kan 't zijn nut hebben en welke buitenstaander zal dat beoor- deelen als een Voorzitter vooraf even met zijn mannetjes van gedachten wisselt, waardoor misschien iets van de strijdlust wordt ingeboet om plaats te maken voor zachtere, meer mee gaande gevoelens. Maar toch, als men niet meer op het woord der machtigen aan kan, waar gaat 't dan heen 't Is misschien dan aan dit vooraf gaande samenzijn te danken, dat deze zittingen twee zittingen waren noodig voor de begrootihg, n.l. van 25 uur en 's avonds van 712 uur zeer emotieloos voorbij gingen, niettegenstaande er alles op gewezen WORDT IJ GOEDKOOP i:.\' NETJES VERHIUSD S STEENHOFSTRAAT 57 TEL. 69 ►P dier concurrentie aan hunne bedrijven. En dit is toch ook niet zoo onaardig! Nog kan met dank worden vermeld, dat op de perstafel een exemplaar der begrooting met bijbehoorende beschei den was gelegd ter orienteering. De Voorzitter opent de vergadering en laat het gebed lezen, waarna de agenda aan de orde komt. 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergaderingen d.d. 5 en 8 No vember j.l. Deze notulen worden zonder op- of aanmerkingen gearresteerd. 2. Voorloopige vaststelling der ge meente-rekening 1925. Wordt voorloopig vastgesteld. 3. Behandeling van de gemeentebe- grooting 1927. Geen verklaring wordt afgelegd wat de reden is waarom de begrooting zoo laat in den tijd werd aangeboden. De Voorzitter deelt wel mede, dat heden een expres schrijven is ingekomen van den heer Con. Haver, wonende aan de Julianastraat, waarin deze er op wijst, dat er door het gemeente bestuur gezondigd is tegen art. 203 3e lid der gemeentewet, dat voorschrijft dat een paar weken voor de behandeling der begrooting hiervan openbare af kondiging moet plaats hebben. Daar volgens schrijver, die zich met meerdere getuigen gedurende vele dagen verge wist heeft, noch op het gemeentelijk aanplakbord, noch in de 3 Soester Couranten een aankondiging is geschied, maakt hij er attent op, dat de raad thans onbevoegd is de begrooting in behandeling te nemen. De Voorzitter na dit schrijven voor gelezen te hebben, zegt, dat B. en W. als te doen gebruikelijk is de afkon digingen teekenen, welke aankondigin gen dan automatisch op het aanplak bord worden aangeslagen. Zoo is 't ook met deze bekendmaking gegaan. Of ze inderdaad aangeslagen werd is nu niet meer na te speuren. Hier staan dus twee beweringen tegenover elkander Spf. kan niet aannemen, dat 't niet geschied zou zijn. Dat ze thans niet op het bord te vinden is, kan zijn oorzaak vinden in regen of wind. Wat schrijvers opmerking betreft, dat de bekendmaking ook niet in dc couranten heeft gestaan, wat volgens hem zou hebben moeten geschieden, berust deze op een abuis. Als openbare kennisgeving is te beschouwen het aanslaan van aankondigingen op het aanplakbord. Met de couranten hebben wij geen overeenkomst als zoodanig doet Spr. uitkomen. Spr. stelt voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen, daar aankondiging moet hebben plaats gehad (Spr. laat een duplicaat van dit ding zien) en tot behandeling der begrooting over te gaan. KASSIERS JULIANAPLEIN 5 TELEFOON 163 SOEST ONDERGROND8CHE BR AND-INBRAAK VRIJE KLUIS VOORHEEN FA. STRIJKER KERKSTRAAT 20 TELEFOON 84 JULIANASTRAAT 7 Mr. v. Doorne vraagt wie belast is met het aanslaan. De Voorzitterde gemeentebode, Mr. v. Doorne Kan deze zich per tinent herinneren het biljet aangeslagen te hebben. De Voorzitter antwoordt van neen. Mr. v. Doorne vindt dit vreemd. Zulk een gewichtig stuk moest de man zich nog wel kunnen herinneren. Spr. weet uit goede bron, dat 7 a 8 personen regelmatig gekeken hebben naar een verschijning der afkondiging maar ook deze hebben er niets van bemerkt. Spr. heeft ook altijd gemeend dat „De Soester" zoo'n beetje de officieele courant was, maar noch in deze noch in die van Smit werd een aankondiging gevonden. Waar aan deze controle niet getwijfeld kan worden vreest Spr. dat er alle kans bestaat dat deze vergadering niet bevoegd zal worden'<verklaard en geeft hij in ernstige overweging de behandeling der begrooting uit te stellen tot aan de wet zal zijn voldaan. Spr. vindt uitstellen van een paar weken niet zoo erg. daar de heeren dan met een gelegenheid hebben deze lijvige stukken wat grondiger te bestudeeren. De Voorzitter heeft daar geen ooren voor. Er is geen enkel motief voor uitstel. De aankondiging moet wel plaats gehad hebbenhoe kon de man dan een tijd geleden op het gemeente huis komen met eene aanvrage om een begrooting, als er niet aangeplakt was. Wat de couranten betrefttusschen de couranten en het gemeentehuis bestaat alleen dit contact, dat als zij om be richten komen haar die verstrekt worden als ze er zijn. Spr. wil het er op wagen en des noods bij de Kroon in verzet gaan als deze vergadering onwettig zou worden verklaard. Mr. v. Doorne herhaalt zijn bezwaren en merkt daarbij op, dat zonder be kendmaking 't toch wel bekend was, dat de begrooting gereed lag. 't Gaat hier om de wettelijke voorschriften. De heer Besselsen vreest ook voor moeilijkheden. Hij neemt goeder trouw aan, maar, zegt hij, stel nu eens, dat aankondiging niet gebeurd is. De VoorzitterJa, als de hemel valt. Mr. v. Doorne blijft het practischer achten de behandeling maar uit te stellen en den tijd te benutten voor meerdere bestudeering. Zooveel haast is er niet bij. De heer Endendijk meent, dat hier haast niets mede te maken heeft. Als hier geen schrijven was ingekomen, zou men tot de behandeling over gegaan zijn en hadden wij dan ook niet meer tijd tot bestudeering gehad, merkt hij op. Mr. v. Doorne voert daar tegen aan, dat wij thans risico hebben, dat ons werk te vergeefsch is geweest. De heer Endendijk is 't daar niet mede eens. B. en W. hebben verklaard, dat afkondiging is geschied. hoofdstuk naast elkaar, is thans de kluif welke voortgezet wordt. De Voorzitter vraagt, of de leden algemeene beschouwingen wenschen te houden. De heer Endendijk verzoekt zich te mogen uiten en spreekt de navolgende rede uit: Een van de noodzakelijke dingen in de zakenwereld is zeker het opmaken van een balans in de laatste week van het jaar. Bij den tegenwoordigen stand van zaken zal dat zeker voor menigen zaken man een bittere teleurstelling zijn als hij de werkelijkheid onder de oogen krijgt, en toch is het goed die werkelijkheid te kennen om daar na zijn richting te bepalen. Zoo kan het ook voor ons als raads leden zijn nut hebben ons eens te orienteeren ten opzichte van het Gemeen tebeleid, niet omdat wij aan het einde van het jaar zijn gekomen, maar omdat nu de periodieke levensduur van den Raad en het College van Burgemeester en Wethouders ten avondstond neig». Dames- en Heerenkleermakerij F. C. KUIJPERSTRAAT 10 - TEL. 169 Ontvangen de nieuwste Stoifen voor winterjassen, ulsters, demi saisons, wintercostuums enz. Ruime voorraad Regenjassen 0VERLAND - WILLY'S KNIGHT TELEF. 152 C. H. RANZIJN De heer De Koning is ook voor behandeling. Spr. heeft gedurende de drie weken dat hij de begrooting in huis heeft moeite genoeg gehad zich eenigszins op de hoogte te stellen en vreest dat bij uitstel al die kennis weer te loor zal gaan. Wat de kwestie der aankondiging betreft, de heeren zouden wel kunnen verklaren, dat zij haar niet gezien hebben, maarzij kunnen niet bewijzen, dat ze niet is aangeplakt. Mr. v. Doorne zegt dat als de aan kondigingen zoo spoedig van regen en wind tc lijden hebben er een beter soort kurken dient aangeschaft. De heer Foeken gehoord de verklaring van den Voorzitter meent dat de raad door kan gaan met de behandeling. De Voorzitter stelt nog even in het licht, dat al mocht de vergadering niet wettig w'orden verklaard de behandeling der begrooting er niet onder lijdt. Immers wat hier afgedaan wordt kan in een event. gesanct. zitting bevestigd worden. Het voorstel van Mr. van DoOme om de behandeling der begrooting 14 dagen uit te stellen komt in stemming en wordt verworpen. Alleen de steller was er voor. De begrooting, waarover de finan tieele commissie lof uitsprak vanwege het omvangrijk werk dat is geleverd en waarmede de Raad de noodige voorlichting verkreeg, al stelt zij echter ter wille van meer overzichtelijker controle de vraag, of het niet mogelijk zóu zijn het volgend jaar de bescheiden zoodanig samen te binden, dat een overzicht verkregen kan worden van de ontvangsten en uitgaven van elk Temeer reden is daarvoor omdat wij nu eenigszins kunnen overzien wat de „nieuwe koers", zooals men dien bij den aanvang zich voorstelde, ons gebracht heeft. Van het oude, het vroegere deugde letterlijk niets, en men zou eens laten zien wat en hoe het nu wel moest gaan. Nu meen ik dat het niet gewaagd is uit te spreken dat allen zijn teleurge steld, dat iemand is bevredigd. Verschil lende personen zullen daarvoor verschil lende oorzaken aanwijzen maar dat neemt niet weg het feit dat de balans voor niemand een opwekkend beeld vertoond, maar integendeel zeer teleurstellend is, en eigenlijk een mislukking kan genoemd worden. Nu zal men van de zijde van Burgemeester en Wethouders dadelijk als één der oorzaken aanwijzen het meer dan eenmaal verwisselen van Burge meester, en zeker het moet erkend worden dat dit wel van storenden invloed is geweest op de afwikkeling van zaken, doch dit is van hoe groote beteekenis ook, niet de hoofdoorzaak waarom de teleurstelling zoo algemeen is. Die oorzaak meenen wij te moeten zoeken in de nieuwe Koers" die tengevolge heeft gehad, dat zoowat alles overhoop ligt, waardoor een geest van onrust is ontstaan en een atmosfeer van wantrouwen zich heeft ontwikkeld, die van verlammenden invloed is geweest op den goeden gang van zaken. De gemoedelijke en vertrou welijke verhouding die vroeger bestond (ook bij groot verschil) heeft plaats ge maakt voor een steeds gereserveerd zijn ten opzichte van alles wat van Burge meester en Wethouders kwam. Meermalen kwam het voor dat voorstellen met nagenoeg algemeene stemmen werden afgewezen en tenslotte de Raad en het College zich als twee tegenover elkaar gestelde partijen gingen gevoelen. Ten slotte bleek bijna alles hopeloos verdeeld. Wat als een publiek geheim bekend is omtrent de verhoudingen die er bij het College van Burgemeester en Wethouders bestaar, stemt weinig hoopvol voor een ernstigen en vruchtbaren arbeid van het College. Het gevolg is daarvan dat ook in den Raad sommigen zich partij gaan stellen in een zaak waar geen principieel verschil noodzakelijk maakt dat men tegenover elkaar gaat staan, waardoor dan vaak de discussie een persoonlijk karakter gaat dragen. Dat dit ook van invloed is op de verhoudingen in den Raad is zeer verklaarbaar. Ik bedoel hiermee nog niet eens de verscherping van het gewone partijverschil, maar wat veel erger is, in de partijen zelf komt dat zelfs zeer sterk uit. De R.K. raads fractie vergadert als gevolg daarvan sinds lang niet meer, en dat de Christelijk- Historischen zelfs het krieken van den dageraad niet eensgezinds aanscho wen mochten is geen geheim gebleven. Het verschil in dc S.D.A.P. vond zijn oorzaak buiten den Raad om wat dan ook wel bleek uit het meestal eenparig optreden in den Raad. De eenigste partij die meer als één afgevaardigde in den raad had en steeds als een man naast elkaar stond is dc A.R. Partij. De oorzaak daarvoor mag zeker niet gezocht worden in het ongemoeid laten van dc personen of de partij, want juist hel tegendeel is waar, en trots dat, bleef de verhouding onge stoord. Gaarne erken ik dat er enkele aanwijzingen zijn die soms iels beters

De Soester | 1927 | | pagina 1