DE SOESTEi? Soester C o n r a n i voor Soest en Omgeving en Advertentieblad. HANDELSCREDIETEN AUTO-KLUIS GEMEENTE-FILM W. D. BOS Jr., Brandstoffen - Grint AUTO-KLUIS Hoest, Keelpijn. Uitgever G. v. d. BOVENKAMP Soestdijk N.V. MiDDENST HNDSB1NK INCASSO'S - DEPOSITO'S OP DENJJITKIJK Het rijden in goede LUXE AUTO's is ook veel waard Garage „MIDDELWIJK" Hoofdhuid en Onberispelijk Haar. LUXE AUTO-VERHUUR YENEMA's KLEEDING NAAR MAAT Door VAN DIJK'S MEUBEL-TRANSPORT VAN DEN BERG Co. ALLE BANKZAKEN KERKSTRAAT 20 Kinderen PUROL Ingezonden AUTOMOBIELEN No. 5 Vijftiende Jaargang Zaterdag 29 Jan. 1927 Adres voor Administratie en Redactie Van Weedestraat 7, Soest Advertentiön worden Ingewacht tot Vrijdags voormiddags 9 uur bij den Uitgever. Ingezonden stukken tot Dinsdagavond 9 uur ADVERTENT1ËN Van 1—5 regels 75 ct. Elke regel meer 15 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement groote korting. Abonnementsprijs 50 cent per kwartaal. voor AMERSFOORT en ONISTitSKEN Telef. 97, Van Weedestraat 37 t.o. den Heer Haremaker Wel, het is een glorieus werk, om le midden van het wereldgebeuren om ons heen, op den uitkijk te staan en te zien, hoe hier en daar en overal, telkens en telkens weer, in stijds stijgend aantal de symptomen opduiken van een groote, wonderlijk mooie omwenteling die zich in het menschelijk denken over de gansche wereld voltrekt. Jawel, natuurlijk zijn er ook de sceptici nog, die met een schouderophalen willen spreken van een idealistische vlaag of iets van dien aard. Maar met een schouderophalen of een minachtend woord worden geen feiten, sprekende lichtende feiten, weerlegd. Feiten, die als zoovele symbolen zijn van den vooruitgang, die er in de gedachten en opvattingen der menschen plaats heeft gevonden en steeds voortschrijdt. Want is het geen bewijs, dat er toch iets veranderd moet zijn in de opvattin gen omtrent hun werk en het zakenleven in het algemeen, als men een Ameri- kaansch bankier met nadruk hoort pleiten voor de hoogere waarde van den rijkdom die van den ziel komt, boven die verkregen door stoffelijke middelen Een bankier, nietwaar, gold toch immers voor de personificatie van het materialisme in zijn grofsten vorm en een Amerikaansche bankier had heelemaal een dubieus tintje. En wat verklaart nu een man als Irvin S. Cobb in het American Bankers' Association Journal? Niets minder, dan dat hij bankier zijnde gelooft, dat, hoeveel waarde het ook voor één van ons (d.z. bankiers) mag hebben om eerlijk ver diende en zorgvuldig verzamelde mid delen te bezitten, het in laatste analyse de rijkdom is van den ziel, die veel meer waard is dan al de millioenen die aan de winstzijde van het groot boek zouden kunnen worden opgestapeld in een stoffelijke beteeken is. Van een anderen hoek der aarde, komt een ander geluid. Ook een wonderlijk blijmoedige, helpende, bemoedigende geest ademend en nu is de auteur daarvan niemand anders dan de Hertog van York, zoon van den Koning van Engeland, die verklaarde, dat de heele wereld thans uitziet naar leiders mannen van sympathie en idealen, in staat den geest van welwillendheid te paren aan den geest van patriottisme. Welwillendheid en patriottisme, waren dat niet twee eigenschappen die het land het meest van noode had, om de verschillende vraagstukken op te lossen Maar met dat patriottisme bedoelde de prins geen luidruchtige chauvinistische vaderlands liefde, maar den geest, die een mensch bezeit in zijn dagelijksch werk, om zijn medemenschen te dienen, hoe bescheiden ook en aldus ertoe bij te dragen om zijn land een gelukkiger plek te maken voor allen om te bewonen. In het Zaken- EIGEN AAARD IS GOUD WAARD TELEFOON 1 leven zien we, ook hier te lande, een groote beroering zich manifesteeren. Maar ook al weer een beroering ten goede. Behalve door het indivklueele streven van groote zakenlieden, wier opvattingen en handelwijzen reeds eerder van een stoffelijke naar een geestelijke basis werden overgebracht en hun bedrijf reeds lang zagen als een middel om de gemeenschap te dienen, is daar de Rotary-beweging, die snel om zich heen grijpt, in alle landen, vooral ook in Nederland. De Rotary, een beweging in de zakenwereld, die als motto voert dienstvaardigheid boven eigen belang, dat is de eenigste basis waarop een onderneming gevestigd kan worden met kans op succes. De Rotary stelt zich tot taak, om ons zelf, elkander en anderen steeds méér te doen begrijpen, dat ons levensgeluk en ook dat van anderen, afhankelijk is van de toewijding, die wij aan ons werk geven en de liefde, waarmede wij onzen arbeid verrichtenen dat wij die liefde en die toewijding alleen kunnen geven aan werk, waarbij andere menschen gediend zijn. Maar volgt uit dit alles, uit dit motief voor ons werkdienen, niet dadelijk, dat dit dc weg is, waarlangs ten slotte de controversie van arbeid en kapitaal zal worden opgelost Want bij doorvoering van dit principe „dienen" en „liefde" bij het werk, zal de bewering van een dr. John. Mc Dowell waar worden, als hij zegt, dal er dan geen wil zal bestaan om het kind te exploi- teeren en den arbeider te laten verhon geren. En aan de andere kant zal bij een dergelijke gesteldheid de arbeider er toe komen, zijn volle deel bij te dragen en dan kan er ook geen sabotage zijn en geen doel om den werkgever te benadeelen. Weer een andere schakel in den keten van glorieuze teekenen des tijds is de oprichting te Dublin van een nieuwe Iersche Vredesvereeniging, welker leden een verklaring onder teekenden, waarbij zij beloofden geen enkel aandeel te zullen nemen in het voeren van oorlog en te helpen aan het opbouwen van een nieuwe sociale orde, waarvan de grondslagen zouden zijnsamenwerking en verdraagzaamheid. Welnu, is het werkelijk geen glorieus werk, om zóó op den uitkijk te staan? FLORIS C. De verzachtende, genezende en zuiverende werking van Purol is niet beperkt tot de huid van handen en gelaat maar deelt zich mede aan de gansche menschelijke huid. Daarom is Purol ook hetaangewezen middel ter verzorging van de hoofdhuid. Iemand die eiken ochtend slechts een weinig Purol eerst even tusschen de beide handen wrijft, dan door de haren en daarna met de vingertoppen goed in de hoofd huid, zal weidia ondervinden dat hoofdroos en huidschilfers verdwijnendat het haar dadelijk zachter wordt, wat glanzender en donkerder getint en dat het den geheelen dag onberispelijk blijft zitten. Purol is verkrijgbaar bij alle dro gisten in doozen van 30 ct. en tuben van 80 ct. KAMERKRONBEK Het Nederlandsch-Belgi sche verdrag in de Eerste Kamer - Verdeeldheid - Voorstellen en vragen - Van een minister die hui verde - Als de Tweede Kamer ontwaakt. Een voorproefje van hetgeen zeer binnenkort dc openbare behandeling van het Nederlandsch-Belgische verdrag in de Eerste Kamer zal opleveren, kregen we uit het voorloopig verslag van de Eerste Kamer. Ook hier bleek weer, hoezeer de meeningen verdeeld zijn. Behalve de bekende argumenten vóór en tegen, kwamen cenige interessante punten naar voren. De minister stond natuurlijk bij dit alles in het standpunt. Aan de ééne zijde afkeuring, aan de andere zijde luide loftuitingen. Verschillende leden vonden de bezwaren tegen het verdrag overdreven. België's reeds van 1839 dateerde wensch ten opzichte van een afdoende verbinding met zijn achterland door Limburg heen, was niet onredelijk. Zoo mocht men ook de in 1919 geuite wensch tot grenswijziging niet zien als een gevolg van zuiver imperialisme, maar deze moest ten deele worden verklaard uit historische herinneringen, evenals ook de tegenzin van velen bij ons te lande tegen het tractaat met België ten deele is te verklaren uit historische herinneringen Maar dan kwamen de tegenstanders weer opzetten, die het verdrag een alleronge lukkigste overeenkomst noemden, Zeker, het optreden van onzen minister in 1919 was waardig, maar men moest niet ver geten, dat het voornamelijk aan het ingrijpen van Engeland en Amerika te danken is geweest, dat België van zijn buitensporige territoriale eischen afzag. En door het laten varen van die eischen, had het nu toch zeker geen recht ge kregen op economische compensaties I Daarom konden velen de gedachte maar niet van zich afzetten, dat de minister onder druk gehandeld heeft. En het aanvaarden van een verdrag „onder druk" was een fout. Maar had men inderdaad geheel vrij onderhandeld, waarom waren dan niet de wijzigingen In het tractaat van 1839 beperkt tst wijzigingen in ver band met de opheffing der gegarandeerde neutraliteit, tot wederzijdsch erkende bezwaren en daarna geleidelijk en wel voorbereid de maatregelen te overwegen die tot de gewenschte politieke en eco nomische toenadering konden leiden Deze leden konden nooit een dergelij ke afweging van onrechtmatige aanspra ken tegen onverplichte concessies aan vaarden. Zij geloofden ook niet, dat het TEL. 152 C. H. RANZIJN geschil tusschen de beide landen tot rust zou komen na dc totstandkoming van dit tractaat. Werd het verdrag aan genomen, dan zou Nederland van België juist worden vervreemd en toenadering kon niet van een kant komen. Ook was het niet duidelijk geworden, waarom er zooveel geheimzinnigheid was betracht. Het ontbreken van een regeling omtrent de Wielingen was een leemte. De reserve omtrent dc Belgische oorlogschepen was uiterst bedenkelijk. "Verder werd niet alleen Rotterdam, maar ook Amsterdam door het Moerdijkkanaal bedreigd. Toch wenschten de tegenstanders een bevre digde regeling met België zeer ernstig Wij moesten one dan ook bij verwerping bereid verklaren, tot het aannemen van een welwillende houding bij het aan- knoopen van nieuwe onderhandelingen Er zou dan toch zeker gelegenheid be slaan, een voor beide partijen aanneme lijke en redelijke overeenkomst aan te gaan. En dan: de huiverige minister 1 Wat beteekende toch die zinsnede in de eerste Kammerrede van den minister Ik huiver bij de gedachte, dat er een andere uitspraak door het parlement zou worden gedaan." Waarom moest de mi nister zoo huiveren Welke aanleiding was daarvoor? Kijk, daarop zou men nu wel een heel positief antwoord wen- schen te ontvangen. Daarop de voorstanders weer. Kom, kom, men behoorde toch in het oog te houden, dat men een bevriende natie ten opzichte van rechtmatige verlangens zooveel mogelijk tegemoet moest komen. Over enkele bezwaren zou men dus moeten heenstappen en van harte me dewerken, om Antwerpen een zoo goed mogelijke verbinding met de zee te doen behouden. Het Moerdijkkanaal Over dreven Het leverde immers ook voor Nederland voordeel op, omdat het België en Noord-Frankrijk voor ons opende. Geargumenteerde bezwaren tegen het kanaal achtte men niet ingebracht. Toch wilde men wel wat tegemoet komen en daarom stelden eenige leden voor, de aaugelegenheid te onderwerpen aan het onderzoek eener door de regeering in te stellen commissie, met opdracht binnen 4 maanden van rapport te dienen. Maar voorstanders wezen er ook nog op, dat verwerping allerlei economische repres- sailles van België na zich kon slepen, dat daarbij zou worden bijgestaan door Frankrijk en Duitschland. Rotterdam en Amsterdam zouden op den duur op drogen. Neen, het was een groot inter nationaal belang, alles in het werk te stellen om zich met België goed te verstaan. EN HEEREN-MODE-MAGAZIJN F. C. KUIJPERSTRAAT 10 - TEL. 169 Mr. Bijleveld (a.r.) verdedigde nog voor de ar. kiesvereeniging Nederland en Oranje de houding der a.r. partij leiding ten aanzien van dit veelomstreden verdrag. Er was niet met nationale en economische belangen gekwanseld, want dat zou beginselverzaking geweest zijn. De souvereiniteit van ons land in het Scheldevraagstuk was niet in het gedrang, dat werd door menig tegenstander toe gegeven. Er was dus niet de minste reden voor wantrouwen ten opzichte van a.r. kamerleden, die meenden vóór het verdrag te moeten stemmen. Een aanwij zing, dat het gros van de a.r. in de Eerste Kamer vóór zal stemmen. Van weinig beteekenis moet de uit spraak der studenten ten aanzien van verdrag worden geacht. Terwijl men in het midden kan laten, of een in hoeverre deze jongelieden in staat zijn een oordeel over een zoo ingewikkelde kwestie als dit verdrag uit te spreken, is het voor een juiste beoordeeling van den uitslag der studentenstemming noodig, dat op gegeven wordt, hoeveel studenten er aan onze Hoogescholen zijn. Een opgave van 4246 „tegen" het verdrag en 187 „voor", bij 69 „blanco", is onvolledig, als men niet weef, hoeveel studenten, bijv. in het geheel niet aan deze stem ming deelnamen, s Een van de eerste werkzaamheden van de binnenkort weer uit haar winterslaap ontwakende Tweede Kamer zal zijn, de vervulling van de formaliteiten voor de toelating van den nieuwen Vrijheidsbon- der dr. S. E. B. Bierema te Usquert, die zooals bekend, de door het overlijden van mr. Dresselhuys opengevallen plaats in de fractie zal innemen. Want dr. Bie rema heeft de benoeming tot lid van de Tweede Kamer aanvaard. Dan komt een heel belangrijke kwestie aan de orde: ons spellingsvraagstuk. Er komt een nieuwe spelling, die een compromis moet zijn van de verschillende stroomingen betreffende vereenvoudigde spelling. De officieele spelling van de Vries en te Winkel zou gehandhaafd blijven zoodat men dus vrij zou blijven om deze, of de te verwachten nieuwe spelling te be zigen. Arme schoolkinderen 1 Zouden ze nu voortaan twee Nederlandsche talen moeten lecren Een oude en een nieuwe POLITICUS. Burgerlijke Stand GEBOREN Wilhelmus Theodorus, z. v. P. K. Rossenberg en J. C. v. d. Zon Cornelis Theodorus, z. v. W. v. Soest en W. M. Koppen Ad Gerard Maria, z. v. G. J. v. Schalk wijk cn M. H. Ruijssenaars An- tonctta, d. v. A. E. v. d. Brink cn R. v. Bloemendal Felkert Mathijs, z. v. W. Spies en I. de Jong - Petrus Theodorus, z. v. A. F. Kuijper en A. v. d. Hengel Andrcas Petrus, z. v. J. v. Breukelen cn E. M. Kampman Jan, z. v. H. v. d. Greijn en N. Stuivenberg Marlha Alijda, d. v. W. de Beer en M. Voskuilen Herman, z. v. P. J. Bennink en S. Feenstra Geurt, z. v. W. v. *d. Brink en H. Dus- schooten. ONDERTROUWDP. Appeldoorn en A. J. F. v. d. Kuit. OVERLEDEN René Jan Batenburg, 3 jr, z. v. J. O. A. Batenburg en B. M. F. Stoffels Willem Frederik v. Oldenborgh, 71 jr, echtg. v. J. A. Thomson Peter Blokhuis, 31 jr, echtg. v. H. Koelewijn Bakke de Haan, 62 jr, echtg. v. C. J. Band Petronella Daselaar, 74 jr, weduwe v. J. v. d. Hoed. Mijnhardt's Hoesttabletten. Doos 30 ct. Mijnhardt's Keelpijntabletten 60 en 30 ct. Bij Apoih. en Drogisten. V De Eerste Soester Gereformeerde Kiesvereeniging op Oud-Testamentischen Grondslag onder den zinspreuk „Laat Uw linkerhand niet weten wat Uw rech terhand doet" hield vorige week een vergadering van geestverwanten, waarin de direkteur van het grondbedrijf een uiteenzetting van dat bedrijf gaf. Hier onder volgt het verslag van het verloop der vergadering, mij door een vriendelijk toehoorder toegezonden, in de veron derstelling dat, daar wij niet tot de uit verkoren vaten behooren en dus per soonlijk de bijeenkomst niet met onze tegenwoordigheid konden vereeren, wij daarin wel belang zouden stellen. Het geen wij inderdaad doen. De direkteur komt op. Buigt. Applaus en hoerageroep. Buigt weer. Mag ik Broeder-Ouderling Zeehond verzoeken de bijeenkomst op de ge bruikelijke wijze te openen Broeder Ouderling Zeehond opent de vergadering op de gebruikelijke wijze. Verleent het woord aan den direkteur. Allereerst de vraag broeders, waarom dit bedrijf grondbedrijf wordt genoemd. Ten eerste ou dat er geen enkele grond is om te veronderstellen dat de direkteur of wie dan ook het bedrijf grondig door grondt Applaus en hoerageroep. Een kwijlerige stemDan zal het ook wel gauw aan den grond zitten Dat is volstrekt niet gezegd. Krakende wagens Ioopen het langst. Hoera Maar broeders, laten wij daarover niet redetwisten. Mijn bedoeling w is in de eerste plaats U dezen avond een inzicht te geven in dat bedrijf omdat niemand er eigenlijk het rechte van snapt. De kwijlerige stem Dus jij ook niet StilteDe hoofdvraag is, heeft dat bedrijf winst of verlies opgeleverd. Stemmen WinstVerlies 1 Niet waar winst 1 Stilte broeders, ik zal het wel ver tellen. Jullie hebben allemaal gelijk. Het heeft zoowel winst als verlies opgeleverd En dat is mijn werk I Slaat zich op de borst. Hoera I Leve de direkteur Bij winst, geachte vergadering, moet men een onderscheid maken. Winst en winst zijn twee. Er is ook winst die geen winst is. Dan moet men nog on derscheiden tusschen boekwinst en wer kelijke winst. Winst die geen winst is, daarvoor moet je speciaal bij de ge meentebedrijven komen. En kijk nou eris hier broeders. Als de balans van het WORDT U GOEDKOOP EN NETJES VERHUISD e STEENHOFSTRAAT 57 TEL. 69 grondbedrijf klaar is, dan is er géén winst. Maar tegen de verkiezingen is er wel winst. Daarom wordt er een beetje met de balans gezeurd tot de verkiezingen zijn afgeloopen Hoera, hoera I Dan hebben we de boekwinst en de werkelijke winst. Boekwinst is een winst die lyt de boeken moet blijken maar daar niet is te vinden. Met zoo'n winst kun je doen wat je wilt. Die kun je grooter of kleiner maken net naar ge lang het te pas komt. Je kunt er zelfs van reserveeren vóórdat ie nog gemaakt is. Dat is dan de door mijs, laai zich op de borstuitgevonden reserve van toekomstige winst. Onder ons gezegd is het eigenlijk een beetje belazcrderij Dc kwijlerige slem Dat is niet neijes I GeroepBek houwe daarl Leve de direkteur 1 Hoera I Maar dat moet je hier wel doen, an ders snappen ze 't te gauw en dan is de aardigheid er af. Dan heb je in de tweede plaats de werkelijke winst. Dat is winst die je voor je kunt uittellen op tafel. Dc kwijlerige slem: Laat is kijk cl Stil daar. niet telkens in de rede vallen asjeblief 1 Ik zal U een voorbeeld geven van werkelijke winst. Kijk crisveron derstel ik koop een stuk grond voor f 1000.en ik maakt f 1000.onkos ten om er een straat aan te leggen en ik verkoop dat stuk grond voor f 1100.— dan heb ik f 100.werkelijke winst gemaakt. KASSIERS JULIANAPLEIN 5 - TELEFOON 163 - SOEST ONDERGROND SCI1E DR AND-INBRAAK VRIJE KLUIS BRM VOORHEEN» FA. STRIJKER TELEFOON 84 JULIANASTRAAT 7 De kwijlerige stemEn die onkosten dan Die laat je door een ander betalen. Hoera, hoera I Je moet dat natuurlijk zoo doen dat het niet in de gaten loopt. Dat is nou net de heele politiek. Niet iedereen ver staat dat vak. Slaat zich op de borst. Hoera Leve de directeur Dan is er nog een ander belangrijk vraagstuk. Als er winst is de broeders weten nou wel wat daaronder verstaan wordt dan moet je ook weten of het bedrijf rendabel is. Dat hangt af van het percentage winst dat gemaakt wordt. Bijvoorbeeld als er 10 procent van het kapitaal winst wordt gemaakt kun je zeggen dat het bedrijf rendabel is. Maar dan moet je eerst weten hoe groot het kapitaal is. Is dat de geachte vergadering duidelijk, anders zal ik het nog eens herhalen. GeroepHoera I Ga maar door I Be grepen 1 Nou is het een verdraaid lastige zaak om te weten hoe groot het kapitaal van vallen en bezeeren zich vaak, terwijl de kleineren dikwijls last hebben van roode of gesmette huid. Dit verzacht en geneest men met Doos 30, Tube 80 ct. het grondbedrijf hier is. De een zegt f 190.000.de ander zegt f 1.500.000. Bij zulke groote verschillen moet je politiek zijn en er tusschen uit blijven. Hoera I We nemen dus maar eens aan het gemiddelde. Het kan natuurlijk net zoo goed een paar ton meer of minder zijn. Maar bij de gemeente kijken we niet op een honderdduizend of wat. De kwijlerige stem Dan wou ik wel eens een poosje direk Sssttt 1 Hou je stil of je gaat er uit 1 Hoera I Het is alleen wel lastig om het winst percentage te berekenen als je niet pre cies het kapitaal kent. Nu zou ik wel een boekwinstpercentage kunnen berekenen maar dat zou een beetje te ingewikkeld voor de geachte vergadering zijn. En bovendien ook èrg lastig. Ik ben nog niet zóó lang direkteur Hoera I Leve de direkteur 1 Maar ik heb het vertrouwen van de geachte vergadering en zooals ik het zeg is het en daarmee uit Hoera 1 De kwijlerige stemNou hoe is het dan Zwijg I Ik vraag je niks. De Soester, dat gemeene schendblad Hoera 1 schreef dat er een verlies was van f 12.000.Stel je voor I Wat ver beeldt die snertkrant zich wel om het beter te willen weten I Als ik zeg dat er reden is om reserve te maken uit toe komstige winst dan beteekent dat, dat het zonde en jammer zou zijn om dat bedrijf op te doeken. Want wie doekt er ncu een zaak op waar je winst van verwacht I De kwijlerige stemEn je zegt zelf in de begrooting Meneer ik vraag U niks. Ik zal het toch wel weten I Enkele stemmen Hoera, leve de di recteur I Andere stemmenMaar vertel nou eris of er nou winst is of niet I Dat hangt er i nmers van af wat je onder winst verstaat I Er is werkelijke winst en bockw Meerdere stemmen-. Dat gaat ons boven de pet 1 De vraag is nou alleen maar of er een strop is, ja of nee I Dat hangt er van af wat je onder een strop verstaat. Ik voor mij zou het een strop vinden als het grondbedrijf werd opge Nog meer stemmenNou ja, maar kort en goed I Is er nou een tekort ja of nee De kwijlerige stem Dat er heelemaal geen winst is te verwachten 1 Alle stemmen door elkaarWat I-Zegt ie datDus dan zouden wij het verlies moeten bijpassen 1 Uit onze portemonnaie Dus wij worden belazerd I Ben jij een kerel. Ons laten bloeien voor de strop pen van jou mooie bedrijf 1 D'r uit met em d'r uit Groot rumoer. De politie ontruimt de zaal. De kwijlerige stem Hoera I BRANDNETEL. Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten zullen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. 0VERLAND - WILLY'S KNIGHT TELEF. 152 C. H. RANZIJN O bedoelen jullie dat Een tekort IO ja natuurlijk is er een tekort I Er is een tekort van bijna f8000.maar ik stel daartegen over onmiddclijk de reserve uit de toekomstige w Alle stemmen door elkaarWat re serve I Wat toekomst I Dat tekort mot worden bijgepast, daar helpt geen lieve vader of moeder an I Moet dat van de bclast;ngbetalers komen Ja, dat is te zeggen, tenzij we binnen kort een groote winst behalen De kwijlerige stemEn je zegt zelf in de begrooting Alle stemmen door elkaar Wat zegt ie daar I Vertel op I LIEFLIJK SOEST Alle rechten voorbehouden. Wijze: „Vrije Vrouwen", van J. H. Speenhof Soest is o zoo'n lieflijk dorpje, Of een dorpstad is het reeds Want 't telt twaalf duizend zielen 't Wordt er werkelijk grootsteedsch 1 Maar wat men ook in Soest mag prijzen Wat voor goeds men er van zegt, Één ding moet toch toegegeven De rioleering is er slecht. Loop je 's avonds door het dorp Loop je veelal op 't gevoel En als je niet deksels uitkijkt Verdrink je in een modderpoel. Soest heeft heel veel lucht en licht ook In den zomerMaar wat j' ook zegt Één ding moet toch toegegeven De verlichting is er slecht. Soest heeft honderdduizend wegen Dank zij 't Soester Wegenfonds, (Dat 's een ding dat niet publiek is Meer een „stiekum onder ons") Ze zijn aardig voor een wandling Niet voor auto's I Wat j' ook zegt, Één ding moet toch toegegeven De bestrating is er slecht. Soest heeft vier en twintig scholen ledre secte heeft er een Behalve Joden en Mormonen Daarvan heeft Soest er nog geen! Onderwijs dat is er ruimschoots Dat is waar! Maar wat j' ook zegt, Op 't gebied van de belasting Is 't er méér en méér dan slecht I Honden-, wegen-, straatbelasting En waar Bossert nog op vlast Belasting op wat soms per ongluk Door het Rijk niet was belast I De deurwaarder is zéér volhandig Ja, wat je van Soest ook zegt Één ding moet toch toegegeven Met de financiën is 't er slecht. Dan heb je nog de werkeloozen Nachtmerrie van van den Berg Toch werken die werkeloozen Je in den modder zonder erg. Zie je werkeloozen werken Dan is hun werken werkeloos In onder 't werken niet te werken Daarin zijn ze bolleboos! Eerst een „keessie" dan een praatje Dan eens spugen in der hand Dan eens kijken of 't gaat regenen aan nattigheid heeft hij het land Wat j' op hun werken aan mocht merken Wat voor kwaads je er van zegt, Één ding moet toch toegegeven Hun salaris is niet slecht. Dan hebben ze daar nog een Raad ook 't Is een rechtsche boeren-raad Als j' in den Raad om raad gaat vragen Wordt de zwarte fractie kwaad I Hier valt in Soest niets aan te merken En wie in den Raad wat zegt, Dat moet zeker toegegeven Is „erbarmlijk flatrerig slecht" Ga zoo door maar lieflijk dorpje Ren maar naar je ondergang Hef maar gauw den „vijfden penning" 't Leven duurt je al te lang Wentel voort maar in je modder En waar je ooit fouten ziet, Houd je blind 1 En na tien jaren Is dc gemeente Soest failliet! tusschen Baarnsche Bakkerij en Stam in. J. H. Een goede kennis van den grooten volksdichter deelde dezen een en ander mede over Soest. Bovenstaand liedje was er het gevolg van. Red.

De Soester | 1927 | | pagina 1