DEPOSITO s nieuw Landhuis, Mijnhardt's Purol bij Ruwe en Schrale Huid. Doos 30 ct. La Pörte Co. Dr. GROENMAN Verkoop van 11 stuks VEE, BERICHT CHEQUE REKENINGEN MET :- RENTEVERGOEDING ALLE BANKZAKEN MEISJE Leerlingen geplaatst, TE KOOP ongemeub. Kamer of kleine Woning, Gemeubileerde Zit- en Slaapkamer. KINDERWAGEN. AANGELOOPEN Bad met Gasgeyser. HONDJE zijnde KOEIEN, VAARZEN, PINKEN en een KALF, op Vrijdag 4 Maart a.s. „DE SOESTER VIJZEL" Op alle gebied het beste. GiiBbert Maris Hoest-, Keelpijn-, Zenuw-, Laxeer-, lotton Hoofdpijn-, Kiespijn-, Staal-, Maag- idUIClLCII indien ik niet tevoren Uwe, door U persoonlijk onderteekende opheldering heb ontvangen, gelijk ook ik mijne verstrekte cijfers persoonlijk heb on derteekend. Ten slotte wil ik U er mijne verwondering over uitspreken dal U de leden van den Raad Maandagavond a.s. blijkbaar voor een fait accompli wilt stellen, aangezien blijkens de oproeping geenerlei stukken voor de raadsleden ter inzage liggen, dus óók niet Uwe opheldering die U mij hadt toegezegd schriftelijk te zullen verstrekken. Ik verzoek U beleefd dit schrijven in den Raad voor te lezen. Soest, 24 Februari 1927. Mr. J. H. VAN DOORNE, Lid van den Raad. Zij, die nog niet geabonneerd zijn op dit blad en prijsstelten op een geregelde ontvangst, gelieve het in dit nummer afgedrukte Inteekenbiljet in te vullen en te bezorgen aan ons bureau Van Weedestraat 7. DE UITGEVER Burgerlijke Stand GEBOREN Dirk. z. v, D. Schouten en A. J. de Ruig Hendrik, z. v. H. Westerveld en M. Knoppers Catharina Wilhelmina Hendrika, d. v. J. v. d. Brugge en C. W. H. de Jong. ONDERTROUWDF. P. Verweij en P. Kramer. GEHUWD J. Olyslager en J. E. Slot P. v. Vliet en G. G. Vogelaar. OVERLEDENG. H. v. Tongeren, 76 jr, echtgen. v. J. Lente W. J. v. Breukelen, 6 mnd, z. v. M. v. Breukelen en W. Verkerk J.du Mosch, 65 jr, echtgen. v. S. H.v. d. Pol W. v. Dorresteijn, 84 jr, weduwe v. Joh. Tolboom. Plaatselijk Nieuws. SCHOOLBIOSCOOP Zooals te voorzien was, bleek de Rembrandtzaal bij de Schoolbioscoop te klein en moesten vele worden teleurgesteld. Het vertoonde programma, Weten- schappelijken film waren heel mooi en zeer intressant. Zooals wij vernomen hebben, zal deze Voorstelling heden Zaterdag wederom worden gegeven, waarbij ook ouders kunnen worden toegelaten. Deze voorstelling vangt aan om bl/.2 uur n.m.zie verder de advertentie in ons blad. GEVONDEN VOORWERPEN. Op werkdagen, des voorm. tusschen 9 12 uur, zijn op het Politiebureau inlichtingen te bekomen van de navol gende voorwerpen Kinderportemonnaie met inhoud, zakje met knikkers, belastingplaatje, sleutel, kinderportemonnaie met inhoud. Aangeloopen een klein hondje. Te Soesterberg gevonden twee kinderpor- temonnaie's. RIJKSTELEFOONDIENST Kantoor te Baarn-Soest Nieuwe aansluitingen: S 262 Bakker P. F., Torenstraat 3Soest. B 650 Celliée Muller J. E. du, Villa Zonnelust, Hoofdstr. 21. „BOSCH EN DUIN". In een vorig nummer hebben wij ver meld, nog eens terug te komen op de opening van het pension „Bosch en Duin", van den Heer S. v. d. Kuilen, Koudhoornweg 2, alhier. We hebben behalve in de mooie ruime zaal, ook een kijkje kunnen nemen in het geheel verbouwde oude pension en waren verwonderd over de practische veranderingen die hier zijn aangebracht. Alle slaapkamers zijn frisch en ruim ge maakt en zelfs voorzien van vaste wasch- tafels en electrisch licht. Zoowel de ontwerper, bouwer en schilder hebben hier eer van hun werk. Wij konden bij de feestelijke opening niet tegenwoordig zijn, maar hebben vernomen, dat het zoowel 's middags met de receptie als des avonds zeer druk is geweest, 's Avonds was de zaal, waarin een 4 500 menschen geborgen kunnen worden zelfs te klein om alle belang stellenden te kunnen bergen. Het duo Joe en Nelli, oude bekenden te Soest, lieten zich dien avond hooren tot groot genoegen van allen, terwijl na afwerking van hun programma de Heer en Mevrouw Hopman de leiding namen voor het feesthal, waaraan algemeen werd deelgenomen. De zaal was rijk versierd met bloem stukken, alle geschenken van vrienden en bekenden. Het regende felicitaties van alle mo gelijke soorten, waaronder zelfs enkele op rijm gezet, waarvan wij er een hebben uitgepikt en hieronder laten volgen Zeg heb je 't al gehoord, Van het prachtige oord, Dat op de Koudhoornweg Is verrezen Een reuzen pension, Met een mooie tuin er om, „Bosch en Duin" om de zieken te genezen. Maar niet alleen de zieken Genezen van hun kwaal, Er is voor de gezonden, Een mooie Dancing zaal. Daar kan je rustig zwieren, Step, foxtrot, charleston, Tot leniging der spieren Al ben je stijf en krom. En in de zomer is er Een heerlijk groot terras, Waar je heel ver kan kijken, Over heide bosch en gras. De Dames en de Hceren Die drinken thee of bier, De kinderen drinken fosco, En maken veel plezier. Ze kunnen schommelen stoeien Geheel naar hartelust, Men kan cr zich vermoeien En komt ook weer tot rust. Jk zou een ieder raden Gaat heden vast eens zien, Elk kan een kansje wagen En winnen wat misschien. Mijn waarde v. d. Kuilen, Als ik geen prijsje win, Ik zal er niet om huilen 'k Wenseh U een goed begin. En 'k hoop dat enkele jaren Voldoende zullen zijn, Om U te doen verklaren Het wordt alweer te klein. A. F. Wij hebben hier niets meer aan toe te voegen en wenschen v. d. Kuilen en Echtgenoote veel succes, waaraan wij: gezien de flinke opzet, niet kunnen twij felen. KUNSTAVOND Met verwijzing naar een advertentie in ons blad, wordt op Woensdag Maart ten 7 uur 45 een Kunstavond gegeven waarvan de opbrengst zal die nen voor Huize „Oranjehof" Spoorstraat 32 Soestdijk, Rust en Vacantieoord van den Kon. Ned. Bond van Oud Onder officieren, onder leiding van Arnold Spoel, bariton met welwillende mede werking van Mevrouw Dr. Gazenbeek den Hertog, sopraan, begeleiding Mevr. Betsy de Ridder-Spaan alle te 'sGraven hage en het welbekende muziek ensem ble gebroeders Butselaar alhier. Aan de hand der door het Comité (waarvan Mr Deketh, Burgemeester Eere Voorzitter is) verstrekte gegevens lijkt ons de voorspelling niet te ge waagd dat deze Kunst- en weldadig heids-avond een succes zal worden. De toegangsprijs is slechts op f L— plus stedelijke belasting gesteld en kan het dus voor bijna niemand een be zwaar zijn die daarvoor even in de gelegenhied is zich tijdig van plaats te voorzien, er is werkelijk iets schoons te hooren. MUZIEKAVOND Het Bestuur der Ned. Herv. Zang- vereeniging „Soli Deo Gloria" alhier deelt ons mede, dat het in hare be doeling ligt om op Woensdag 9 Maart a.s. des avonds te 8 uur in het Gebouw Religie en Kunst, Rembrandtlaan alhier een muziekavond te geven in besloten kring en uitsluitend toegangkelijk voor Donateurs en Donatrices en voor ge- noodigden van de werkende leden. Het koor zal ten gehoore brengen een Humoristische Kantate genaamd Een Repetitie-Avond der Vreedendaal sch Zangvereeniging „Door Harmonie Vereenigd," van Martin Schuil. RAADSVERGADERING De Raad der gemeente Soest is in spoedeischende openbare vergadering bijeengeroepen tegen MAANDAG 28 Februari a.s. des avonds 8 uur ter behandeling van de volgende agenda 1. Behandeling van de interpellatie gehouden in de raadsvergadering van 10 Februari 1927 door het raadslid Mr. J. H. van Doorne over de onjuiste doorgeving van de door den Raad vast gestelde Gemeentebegrooting 1927 aan het College van Gedeputeerde Staten CORRESPONDENTIE. J. A. M. v. O. te Soest. Uw inge zonden stuk moest wegens plaatsgebrek tot volgend nummer blijven overstaan. DE CHRIST. JONGL. VER, SAMUEL Bovengenoemde vereeniging en de Dames onderwijzeressen van de Zon dagscholen der Ned. Herv. Kerk alhier, hebben op Dinsdag 1 Maart des avonds half 8 in de Rembrandtzaal een avond georganiseerd, om het tekort der Zon dagscholen over 1926 te dekken. Tableau, Voordracht en een samen spraak van Ds. A. K. Straatsma, ge titeld „het Geweten", zullen vertolkt worden. Wij hopen dat zeer vele gemeente leden, door tegenwoordig te zijn, blijk zullen geven dit nuttige werk te steunen De toegangsprijs is op 50 en 25 cent gesteld. RAADSVERSLAG (Vervolg) Punt 2. Beëediging van den heer P. Groot als waarnemend secretaris. De heer G. legt de vereischte eeden af. De voorzitter wenscht hem geluk en twijfelt er niet aan of de heer Groot zal met dezelfde toewijding en ijver als hij van hem gewend is ook dit ambt vervullen. Punt 3. Vaststelling van eenige besluiten tot belegging van gelden wegens uitloting van obligaties. De heer De Koning meent, dat de Raad thans een beetje op zijn terrein is gekomen en vraagt andermaal of de gelden niet op hypo theek kunnen worden gezet. Spreker geeft in overweging niet direct als er geld loskomt daarvoor effecten te koopen, maar op depo sito te plaatsen, dan kan er later over be raadslaagd worden. De Voorzitter merkt op, dat gelden op de posito geplaatst minder rente geven. De hëer De Koning: Dat is een centen kwestie. De Voorzitter merkt op, dat voor een der gelijk doel de loskomende bedragen wat grooter moeten zijn. De heer Van Ek gaat volkomen accoord met den heer De Koning. Vrijkomende gelden zouden z.i. wel in een badhuisinrichting kun nen belegd worden. Zie maar bijvoorbeeld Hilversum. Weth. Van Elten gelooft dat dit niet de be doeling van den heer De Koning is. Spreker is daar dan ook heelemaal niet voor. De heer Den Koning heeft in een blad ge lezen, dat in Hengelo de Raad een dergelijk besluit nam om soliede bouwers aan geld te helpen. Mr van Doorne: Geen courantengeschrijf n den Raad! (Gelach). De Voorzitter zegt toe een volgende maal belegging in hypotheek onder de oogen te zullen zien. De Voorzitter deelt mede een verzuim te moeten herstellen. Hij deelt mede dat bericht van Ged. Staten is gekomen, dat zij de beslis sing over de begrooting 1927 verdagen met machtiging echter aan B. en W. om uitgaven tot de helft van het begrootte bedrag te doen, met uitzondering van 4 posten n.l. 494, bouw van semi-permanente woningen, 499, wegenaanleg, 506, schoolbouw Beetzlaan, en 509, kosten bijzondere scholen. Punt 4. Zonder discussie aangenomen. Punt 5. Idem. Plint 6. Idem. Punt 7 Vaststelling van een besluit tot het als schenking aanvaarden van grond. De heer De Koning heeft gelezen, dat als voor waarde is gesteld geen reclameborden te plaatsen op die gronden. Spr. informeert of dit ook geldt voor de zaak van vroegere eige naren. Weth. Van Elten antwoordt, dat het ge meentegrond is geworden en daardoor pu blieke weg. Vaststelling zonder verdere discussie. Punt 8. Vaststelling van een besluit tot verhuur en verkoop van grond. De heer De Koning meent, dat een open bare verhuring de voorkeur moet worden ge geven. Weth. Van Elten merkt op, dat deze huren vroeger reeds werden vastgesteld op 35 ct. per are. Wordt zonder verdere discussie aangeno men. Punt 8 a: Een adres van de R.K. Werkl. Vereen, wordt op voorstel van B. en W. in hun handen gesteld voor prae-advies. Punt 9. Adres van Mej. v. d. Werf verzoe kende uitbetaling van een toeslag op haar pensioen. B. en W. denken er anders over als adres sante en kunnen zelfs 42.50 van haar terug- eischen, aangezien haar rijkspensioen intus- schen is verhoogd tot het maximum, waarvan zij geen kennis heeft gegeven. De heer Foeken vindt dit geen lichte zaak en noemt de argumentatie van B. en W. zwak. Z. i. ware het billijker de teruggave over 3 jaar te verdeelen. Waar hier fouten zijn gemaakt kan adressante niet met 7.50 naar huis gestuurd worden. De Voorzitter zegt, dat niet B. en W. maar adressante een fout heeft gemaakt. Zij had haar verhooging behooren mee te deelen. De heer De Koning vindt als de zaak zoo staal, dat er dan ook niets onbillijks in is, dat het te veel uitgekeerd wordt afgehouden. De Voorzitter beantwoordt een vraag van den heer Foeken over haar pensioenregeling De heer Hdhorst valt den heer Foektn bi! v"rdéelenV°0r teruSSaaf over drie jaar te De Raad vereenigt zich hiermede; Mevr d tl Van Elten stemden tegen. runt 10. Adres van het Harmoniecorps niet over te gaan tot verplaatsing van de muziek- ,r?.;.eï W' ?e".™ voor de ,e°' iets ""ar achter te verplaatsen. De heer Van Eek vraagt, of de tent niet op een rusbger plaats IcatV gezet ver weg" °e K°n'"g 'S teSe" verPlaa,sin! De heer Endendijk meent, dat het achteruit zetten van de tent weggegooid geld is. Wethouder Van Elten merkt op, dat het is een S°ede plaats te vinden. Mr. van Doorne stelt voor het Julianaplein De Voorzitter zegt toe een en ander non eens ernstig te zullen onderzoeken. Punt 11Behandeling van eenige verzoeken tot koop, huur en erfpacht van gemeente gronden. De heer De Koning merkt op, dat één ver zoekschrift ontbrak bij de stukken. Weth. v. Elten denkt, dat het stuk terue is wegens onvoldoende zegeling. De heer Endendijk stelt voor er niettemin toch over te beslissen. B en W. worden gemachtigd de onder- handelingen aan te vangen. PuntJ2A-Behandeling van eenige verzoeken orn ontheffing van bepalingen der bouwver ordening alsmede vaststelling van een besluit waarbij eenige verleende ontheffingen der be paling in art. 8 worden bekrachtigd. Mr, van Doorne vraagt het woord en zegt- M d. V. Volgens dit punt van de agenda zou de Raad eemge ontheffingen, die door B. en W. zijn verleend, moeten bekrachtigen Ik vraag me af: wat beteekent dat? Wij heb ben toch geen bekrachtigingsbevoegdheid1 volgens de bouwverordening moet de onthef fing verleend worden door B. en W. Nu zie ik uit de stukken, dat dit niet juist is, daar dat artikel van de bouwverordening nog niet is bekrachtigd. Maar het exemplaar, dat ik hier heb en van de technische afdeeling heb gekregen, derhalve bijgewerkt, behoort te zijn, luidt toch zoo. Hoe zit dat dan? De Voorziter: Dan is Uw exempiaar niet Mr. van Doorne: Ik twijfel eraan of er wel eén goed exemplaar van de bouwverordening is, ze zijn allemaal foutief en incompleet. De Voorzitter: Ik heb deze aangelegen heid zelf ter hand genomen en zal zorgen, dat de verordening geheel juist in orde wordt ge bracht. Maar met de ontheffing zit het zoo, dat volgens de bouwverordening de Raad be voegd is om ontheffingen te verleenen. Nu B. en W. het hebben gedaan, wordt aan den Raad gevraagd deze ontheffingen te bekrach tigen. Mr. van Doorne: Dat kan niet. De Raad kan wel zelf ontheffing verleenen maar een ontheffing reeds door B. en W. verleend en dat nog wel in strijd met de bestaande ver ordening, kunnen wij niet bekrachtigen. Waar spreekt de verordening of de gemeentewet van een dergelijke bevoegdheid, die den Raad zou toekomen? Weth. v. Elten: Bij besluit van 25 Aug. 1925 is ter bespoediging van den gang van zaken door den Raad goed gevonden dat in gekomen aanvragen om ontheffing alvast door B. en W. zouden kunnen worden behan deld. Later zou dan de Raad aan die onthef fing zijn sanctie verleenen. Mr. van Doorne: Als de huizen er al staan zeker? En als de Raad het niet zou goed vinden, wat dan? Bovendien dat besluit van den Raad is in strijd met de wet. Ik zelf weet van dat besluit trouwens niets af, ik hoor het hier voor het eerst, het is genomen vóór ik raadslid was. De heer Van Eek heeft bezwaar tegen de aanvraag van Van der Velde. Er was z.i. hier geen noodzaak. Spreker dringt aan op strenge handhaving der verordening. De heer De Koning zegt voor te zullen stemmen. Onder de oude verordening is steeds een milde toepassing geweest, laten we hier nu mee doorgaan tot we eens een nieuwe hebben, ten einde geen onbillijke toestanden te scheppen. De heer Foeken maakt aanmerking op een der bouwplannen, voorzoover er te weinig licht en lucht in de huizen zou zijn. Spreker wordt onder het oog gebracht, dat de bouw plannen nog moeten worden goedgekeurd. Het voorstel wordt daarop in stemming gebracht en aangenomen. Mr. van Doorne stemde tegen onder de opmerking: „Omda! het in strijd met de verordening is". Tegen de aanvraag Van der Velde waren alleen Mevr. Droste en Van Eek. Punt 13: Benoeming van een lid der com missie van toezicht op het L. O. De heer v. Eek merkt op, dat het arbeiders element weer is genegeerd. Weth. v. d. Berg zegt, dat de zaak thans wat anders staat. Het betreft een vacature der vertegenwoordiging der Prot. Christelijke richting. De in de vorige vergadering be noemde heeft bedankt. Er wordt steeds zoo veel mogelijk rekening gehouden met alle richtingen. Hij herinnert aan het gesprokene op een vorige vergadering, toen de heer En dendijk nog al eens dwars was, die beweerde dat op de lijst een positief voorstander van het Chr. Onderwijs ontbrak. Daarom heeft spreker als No. 1 geplaatst de heer Enden dijk, als No. 2 de heer Piers. De heer Endendijk wordt bij stemming ge kozen, doch zegt ervoor te zullen bedanken, wat hij ook reeds van plan was gewecsf, en waarin hij 'thans nog is versterkt daar weth. v. d. Berg het doet voorkomen alsof hij zoo graag in aanmerking zou willen komen. De heer Foeken zegt, dat we thans niet verder kunnen gaan met dit punt, daar er maar één candidaat meer is. B. en W. zeggen toe de volgende verga dering met een nieuwe voordracht te zullen komen. Punt 14: Voorstel tot bouw van een lokaal bij de O. L. School aan de Beetslaan. De heer De Koning zegt, dat dit nu niet kan doorgaan nu die post door Ged. Staten is geschrapt. De Voorzitter antwoordt, dat we geen gel den daarvoor mogen uitgeven doch niettemin een besluit mogen nemen, dat immers toch weer bij Ged. Staten terecht komt. Wethouder Van den Berg merkt op, dat waar volgens den Inspecteur L. O. gebleken is, dat de noodzakelijkheid bestaat, een be sluit dient genomen te worden. We zullen dan wel zien waf Ged. Staten zeggen. Wat noodig is, is noodig. De heer Foeken zegt als volgt: Over dit voorstel van B. en W. wil ik gaarne iets zeggen en iets vragen. Om niet verkeerd verstaan te worden wil ik vooraf zeggen, dat ik, alhoewel voorstander van Bij zonder Onderwijs, het mij toch daarnaast als plicht reken te bevorderen dat ook het Open baar Onderwijs zoo goed mogelijk zij. Ik heb het voorstel dan ook uitsluitend van dat standpunt bezien, waardoor als vanzelf in hoofdzaak de financieele gevolgen voor de gemeente het groote puilt van overweging uitmaakte. Vooraf vergunne U mij een vraag. Volgens de agenda wordt dit voorstel ingediend door B. en W., dus door het geheele college, en nu meen ik toch, uit wat ik af en toe eens op ving te moeten opmaken, dat er in werkelijk heid een meerderheid en minderheid achter dit voorstel staat, fs dat zoo, dan zou ik gaarne behalve de verdediging, ook hooren de argumentatie van de minderheid. Wanneer ik de redenen naga waarom dit voorstel door B. en W. wordt gedaan, dan zijn er twee, n.l. de overbevolking van de eerste klasse, daarin zitten 54 kinderen, dus 6 te veel en ten tweede de verdeeling der 4e klasse over 2 lokalen. Wat het eerste aangaat meen ik dat dit geen reden mag zijn voor uitbouw immers voor 6 kinderen wordt geen parallelklasse gevormd en bovendien kan voor den nieuwen cursus worden bepaald, dat er niet meer kinderen worden toegelaten dan er plaatsen beschikbaar zijn. Daarvoor zou mis schien een rayon getrokken kunnen worden, waardoor een klein deel overgaat naar de Openb. School in de Kerkebuurt. Onze twee openbare scholen staan slechts 30 minuten van elkaar en in de laatstgenoemde school staan 3 lokalen leeg naar mij verzekerd werd; daar is dus plaats te over. Het tweede punt, een klas verdeeld over 2 lokalen, acht ik van grooter beteekenis. Om dit euvel op te lossen ware 't misschien te overwegen of de zevende klasse, waarin 10 leerlingen zitten, kon worden gebracht naai de school van den heer Veenstra. Alsdan kun nen 5e en 6e klasse in dat lokaal en kan de 4e klasse in één lokaal worden gebracht. Den Weth. van Onderwijs, die deze oplos sing niet zal toejuichen, en zich sterk zal voelen door het advies van den Inspecteur van het Onderwijs, moge ik nog opmerken, dat de Inspecteur vanzelf alleen de technische belangen vooropstelt. De Raad moet echter ook rekening houden met de financieele ge volgen. Natuurlijk is het aangenamer voor het hoofd der school, wanneer er een lokaal bij komt, maar dat mag niet den doorslag geven. Wij moeten het openbaar onderwijs beharti gen en daarbij niet vooropstellen de belangen van een bepaalde schooi. Ik heb natuurlijk mijn stem vóór of tegen niet van te voren bepaald, en zal ik gaarne de nadere verde diging hooren, maar vooruit moet worden vastgelegd, dat wij hier wel degelijk met de verstrekkende financieele gevolgen moeten rekening houden. Wij hebben nog een drie tal bijzonder scholen die overbevolkt zijn. Tot nog toe heeft men zich daar ook behol pen, maar \yanneer de gemeente voorgaat dan volgen zij vanzelf en dan gaat het ons niet zeven, maar viermaal zeven of ongeveer der tigduizend gulden kosten. Mevr. Droste houdt een warm pleidooi voor de aanneming van het voorstel. Zij wijst er op, dat door verlegging van de grens vele ouders uit de omgeving Beetzlaan die hun kinderen niet heelemaal naar de school van Veenstra willen sturen, min of meer ge dwongen zullen zijn hun kinderen naar de christelijke school te sturen, die er dan zij bij spint. De heer Hilhorst meent, dat de school Veenstra ruimte genoeg biedt. De Katholieken zijn altijd erg op bezuiniging geweest wat de ruimte betreft, en als het niet absoluut noo dig is voelt de heer H. er weinig voor. Mr. van Doorne zegt, dat de heer Hilhorst wel anders zou spreken als hij eens aan de Bekkeringsstraat woonde en zijn kleuters van 6 of 7 jaar moesten langs zoo'n gevaarlijken straatweg gaan. De meer gegoeden sturen hun kinderen naar Baarn als het hun niet be valt, wat de armen niet kunnen. De heer Endendijk wijst op de binneriwe- :n, daar is het gevaar niet zoo groot. De heer Van Eek: En de onbewaakte over wegen dan? De Voorzitter, die blijkbaar de door den heer Foeken bedoelde minderheid van B. en W. uitmaakt, zegt, dat de scholen zelfbeper king moeten betrachten, wat wethouder Van den Berg aanleiding geeft eenige vriendelijk heden dienaangaande aan het adres van den heer Endendijk te plaatsen. De heer De Koning zal voorstemmen. Ge lijkstelling van openbaar en bijzonder onder wijs is er nu eenmaal, en uit alles heeft hij gemerkt, dat het lokaal noodig is, zoodat hij zijn steun zal verleenen. Hij hoopt, dat als de Katholieken nog eens in hetzelfde geval ver- keeren, links met dat voorstel ook accoord zal gaan. Het voorstel wordt aangenomen met de stemmen van de beeren HiJohrst en v. d. Brerner tegen. Punt 15: Verzoek van het bestuur Scholen m. d. Bijbel om gelden voor aankoop meube len enz. De heer Van Eek vraagt of er controle is over deze uitgaven. De heer Foeken merkt op, dat het tot de goede gewoonte behoort, dat bestuurders van vereenigingen geen leveranties doen aan het college waaraan zij verbonden zijn. Zonder verdere discussie wordt het voor stel aangenomen. Punt 16: Aan besturen van Bijzonder scho len wordt conform voorstel B. en W. een voorloopig voorschot vastgesteld ingevolge artikel 101 der wet L. O. ten bedrage van per leerling 15; 61 en 24, 14 resp. voor de lagere en de U.L.O.-scholen. Punt 17: 't Ontwerp Nieuwe Politieveror dening wordt op verzoek van den heer Foeken uitgesteld tot een volgende vergadering op dat de raadsleden den tijd zullen hebben de oude verordening er eens naast te loggen. Daarna Rondvraag. De heer Van Eek vraagt omtrent het gas bedrijf, speciaal omtrent den bouw der wo ningen voor dat bedrijf bestemd, aan den Langen Brinkweg. Spreker zei, dat het met die zaak niet pluis stond en stelde voor een commissie te benoemen ten einde dat eens te onderzoeken. De heer De Koning was tegen commissies; ook de andere raadsleden steunden hierin Van Eek niet, zoodat hij er geen voorstel van maakte. Voorts protesteerde de heer Van Eek in krachtige bewoordingen tegen de wijze van uitbetaling. In bijzijn van hemzelf had de burgemeester bevolen dat moest betaald worden en tot vandaag was het nog niet ge beurd. Het leek warempel wel of de burge meester geen baas meer was. De voorzitter zegde een onderzoek der zaak toe. Tevens zegde de voorzitter den raads leden toe omtrent de door den heer Van Eek aangeroerde kwestie -een volledig rapport te zullen toezenden. De heer Van Eek -vroeg daarna den heer Van den Berg nog om inlichtingen betref fende ontslagen land- en tuinbouwarbeiders, welke vragen door den wethouder werden be antwoord, en waarop ft ij in de commissie voor werkverschaffing uitgebreid 2al terugkomen, wat hij hier in de openbare vergadering niet kon. De heer Hilhorst brengt hulde aan Wet houder v. Elten voor het in orde brengen der wegen. De heer Legemaat wijst op den onhoud- baren toestand aan den Soesterb. Straat nabij Zonnegloren. Als nummer laatst komt aan het woord Mr. van Doorne, die met recht het slotvuur- werk afstak. Mr. van Doorne: M. d. V. Zoo straks hing hier een donderwolk in de zaal toen ik het over den bewusten post van 124.808 had. Misschien is die nu wel overgedreven en is het beter deze zaak niet met getrokken zwaar den maar kalm te behandefen. Ik meen ge merkt te hebben dat U mij op mijn vraag geen antwoord wilt of durft of kunt geven. Maar indien dat zoo is waarom dat dan niet ruiterlijk erkend? Ik verklaar hier nadrukkelijk uit officiecle bron te weten, Wethouder Van Elten heeft het namelijk zelf tegen den heer Iburg, van wlen ik het weet, gezegd, dat de heer Van Vliet in het Soester Nieuwsblad het stuk over liet grondbedrijf geschreven heeft, en daar heeft hij een andere specificatie gegeven van den bedoelden post als in den Raad. Ik vraag B. en W. nadrukkelijk mij als raadslid een schriftelijke uiteenzetting van dien post te geven, en mij mede te deelen welke van de twee verklaringen de juiste is, waarbij ik er tegen protesteer, dat de heer Van Vliet twee erlei verklaring geeft van éénzelfde post, zoo dat wij als raadslid in de war worden ge bracht en niet weten waar wij ons aan te houden hebben. De heer Foeken heeft straks opgemerkt, dat de heer Van Vliet hier in de vergadering plot seling voor het feit is gesteld een positief antwoord te geven, en daar de cijfers van het grondbedrijf niet zoo vast staan, het ge makkelijk kan gebeuren, dat hij zich vergist. Ik spreek dat tegen. Den heer Van Vliet is te voren ook al om die specificatie gevraagd, hij kon die dus zeer wel weten, en daaren boven gaat het niet over 16 centen maar over 16 duizend gulden verschil alleen al in het rentegevend goed. Dergelijke bedragen weet men wel thuis te brengen als men het bedrijf als directeur beheert. BANKIERS BAARN - SOEST - BUSSUM De Voorzitter zegt Mr. van Doorne toe de specificatie schriftelijk te zullen geven. Mr. van Doorne: Dan had ik nog iets. Ik zou graag willen weten of de begrooting die naar Gedeputeerde Staten is gegaan letter lijk en cijferlijk dezelfde is als degene die wij hier in den Raad hebben behandelde. De Voorzitter: Hoe bedoelt U dat? Mr. van Doorne: Precies als ik zeg. Er kunnen natuurlijk telfoutjes en dergelijke ver beterd zijn. daar praat ik niet over. Ook kun nen er veranderingen in gebracht zijn naar aanleiding van bij de behandeling genomen besluiten, maar daar ga ik natuurlijk ook mee accoord. Doch is overigens de begrooting die naar Gedeputeerde Staten is gegaan, wat de inhoud, de cijfers betreft, gelijkluidend aan die wij hier in den Raad behandeld hebben? De Voorzitter: Ja, natuurlijk Mr. van Doorne: Dan dank ik U voor die mededeeling. De heer Foeken: M. d. V., Ik protesteer te gen de vraag van Mr. van Doorne. Hij insinu eert daarmede alsof er valschheid gepleegd is. Als men beschuldigt behoort men feiten te noemen. Mr. van Doorne: Ik beschuldig niemand. Ik acht alleen de mogelijkheid bestaanbaar, dat niet hetzelfde stuk naar Gedeputeerde Staten is gegaan als ons als raadslid is toe gezonden en dat wij hebben behandeld. De Voorzitter: Er is een officieele begroo ting, die ter visie is gelegd. En die begroo ting is naar gedeputeerde Staten gezonden. Mr. van Doorne: Is dat dan precies het zelfde dat wij gehad hebben als raadsleden? De Voorzitter: De raadsleden hebben een memorie van toelichting gehad, zoo'n groen boekje. Dat is niet de officieele begrooting dus daar hebben we niets mee te maken. Mr. van Doorne: Dan was de begrooting tevens memorie van toelichting, en daar heb ben we alléén mee te maken. De Voorzitter (boos en hoe langer hoe op gewondener): Ik begrijp niet wat dat hier tegenwoordig voor een obstructie is. Het lijkt wel of hier niets meer goed gedaan wordt. In de kranten wordt tekeer gegaan op een ma nier die nergens naar lijkt. En nu weer dit. Vanmiddag had ik ook iemand bij mij die mij wilde komen vertellen, dat de opgezonden be grooting niet juist was. Hij sprak zelfs van vervalsching, maar moest na vijf minuten zijn beschuldiging toch inslikken. Ik heb dien man alle inlichtingen gegeven die hij wensch- te en dat is dan de dank. Ik ben veel te goed geweest. Er schijnt hier tegenwoordig een driemanschap of vijfmanschap te bestaan, die het er op gezet hebben de boel eens op stel ten te zetten. Er wordt geschreven in de Soester en daarbij den goeden naam van ambtenaren aangerand op een schandelijke manier, maar net zoo, dat men er niet tus schen loojit. Ze moesten zich schamen een fatsoenlijk en betrouwbaar man als meneer Van Vliet op een dergelijke wijze te behande len. Jk teeken daarbij ten sterkste protest aan en keur dat ten strengste af. (Applaus van eenige raadsleden en van enkelen op de tribune). Mr. van Doorne zegt nog een interpellatie te hebben over de uitlegging in de bouwver ordening doch deze wegens het vergevorderde uur te zullen uitstellen tot de volgende ver gadering. Hierna sluiting der openbare en aanvang der geheime vergadering tot het behandelen van belastingreclames. SPORT VOETBAL CLUBNIEUWS V.V. E.S.V.A.C. Zondag j.1. speelde het tweede elftal tegen Blaricum 2 in Blaricum, en ver loor deze wedstrijd niet 53. Het eerste elftal zou tegen Blaricum 1 spelen op E.S.V.A.C. terrein, maar Blaricum seinde af. Het tweede elftal speelt Zondag a.s. tegen Woudenberg 2 zijn laatste com petitie wedstrijd. Maandagavond om 8 uur hebben we weer eens een feestavond in Hotel „Bosch en Duin" aan den Koudhoorn weg. Kaarten verkrijgbaar tegen 50 ct. plus pl. belasting bij den Heer J. H. H. Kwak, Nieuweweg 25. Dames en Heeren denkt U allen eens aan prijzen voor het vroolijke rad? Ze kunnen gebracht worden bij den Heer A. Ebing v. Lenneplaan 15. Kerkberichlen. Zondag 27 Februari 1927 SOEST Ned Herv. Kerk Voorm. 10 uur Ds. B. N B. Bout hoorn van Zeist s Avonds 6 uur geen dienst. SOESTDIJK Rembrandtzaal Voorm. 10 uur Ds K den Hollander van Amersfoort (Ringvacaturebeuri) 's Avonds 6 uur Ds. M. Barendrecht van Austerlisz (Ringvacaturebeurt) Woensdag 2 Maarl (Rembrzaal) 's avonds 7 uur Ds. J. Timmer van Ermelo. Oeref. Kerk Julianastraat Voorm 10 uur Ds. J. v. d. Meulen Nam. half zes Ds. B. Alkema Soesterbergscheslraat Voorm 10 uur Ds. B. Alkema. Nam half zes Ds J. v. d. Meulen. Christel. Oeref. Kerk. Voorm. 10 uur bediening van bet H. Avondmaal. Nam half zes Nabe- trachtirg Ds. B. Oosthoek Woensdagavond 7 uur Ds. B. Oost hoek. V r ij z. O o d s d i e n s t i g e n. Oebouw Religie en Kunst Rembrandtlaan Voorm. 10 30 uur Ds W. J. Wegerif van Utrecht. Dinsdag 1 Maart des avonds te 7 30 uur Historische Kring inplaats van Dinsdag 8 Maart. Zondag 27 Februari is aanwezig ADVERTENTIËN Den 7 Maart 1927 hopen onze ge- liefde Ouders G. i. KRUSEMAN EN 'ii A. KRUSEMAN-de Ruig hunne 25-jarige Echtvereeniging te j j herdenken. Hun dankbare Kinderen :;j en Verloofde. j j Soest, 26 Februari 1927. O Gevraagd een net om omstreeks 20 Maart a.s. voor 4 tot 7 maanden met klein gezin mede naar den Haag te gaan. Aanmelden 's avonds na 7.30 uur Waldeck Pyrmontlaan 2c Soestdijk. Bij het kinderzangklasje van Jet van der Es, kunnen nog eenige voor het instudeeren van een operette. Lesgeld f 3.— per kwartaal. Aanmelding Kolonieweg 11 schitterend gelegen terrein op gemakkelijke voorwaarden en goed gekeurde Bouwplannen. Br. onder no. 30 Bureau v. d. Blad. Te koop of te huur een met groote Tuin en Schuur bij Halte Soestdijk Adres te bevragen Bur. v. d. blad. Een bejaarde Dame, vraagt voorzien van gas- en waterleiding, in Soestdijk Br. onder letter A. W. bureau van dit blad. AANGEBODEN op mooisten stand van Soestdijk Brieven onder no. 31 Bureau van dit Blad. Door omstandigheden te koop nieuwe eerste klas Korte Bergstraat 7. een soort jachthond, licht grijs met ïwarte vlekken. Adres Braamweg 15. Ter overname een goed onderhouden groot model Te zien Soesterbergschestraat Uc. Welk dierenvriend of wel vriendin, Wil 'n hondje van mij hebben? Het dier is jong en kerngezond, Beslist een allerliefste hond. Bij v. d. Bovenkamp weet men waar Puk Verlangend wacht op nieuw geluk. om contant geld 's middags 2 uur op de Boerderij BLOKHOVEN aan de Hall. Rading, Utr.straatweg 160. TORENSTRAAT 1B - TEL. 127 Overtuigd U van mijn voorraad De „Vergulde Hand" zeepen en de Rowntree Clear Gums. Aanbevelend, Assistent Apotheker

De Soester | 1927 | | pagina 2