luxe Verhuur-Auto's Algem. Jaarlijksche Vergadering Dr. GROENN PLAATSELIJK BELANG op Woensdag 27 April 1927 Garage „MIDDELWIJK" HET WEGENFONDS li e<g De uitslag voor de verkiezing der Provin ciale Staten. 's avonds acht uur in Hotel „DE GCUDEN PLOEG" Soest. HET BESTUUR men elkander in den Raad uit werkelijk principieele overtuiging zou bestrijden, dan zou er toch in ons gemeentebestuur een heel andere sfeer heerschen en men zou zich als Raadsleden er voor wachten, al gebeurd dit danook vaak achter de schermen, om elkander in couranten dikwijls op tartende en uit dagende wijze te beschilderen. Er zou nog veel over verschillende aangelegenheden te schrijven zijn, maar hoofdzaak is dat er in den toestand een verandering komt en dat hebt U kiezers van de Gemeente Soest in Uw macht, wanneer er maar krachtig inge grepen wordtgebeurd dit niet dan zullen we ons na de verkiezingen weer in hetzelfde schuitje bevinden als waar we thans inzitten. Staar U hier in Soest niet blind op een partij, want vele zijn al reeds teleurgesteld en zullen zeer zeker weer teleurgesteld worden. De verdeeldheid hier in de verschillende politieke rich tingen wijst alreeds op een ontwaken en het ware te wenschen dat dit bij de a.s. raadsverkiezingen nog meer in het licht zou treden, doordat alle kie zers er van overtuigd zouden zijn, dat een geheele nieuwe Raad het eenige is om Soest er weer boven op te helpen en waardoor het onzen Burgemeester mogelijk zal worden om zich van zijn moeilijken taak te kwijten. Wanneer Gij kiezers op 23 Mei a.s. Uw stem uitbrengt bedenk dan, dat Gij niet alleen tegenover Uw kiesver- eeniging en Uw partij verantwoord moet zijn, maar dat Gij dit ook moet zijn voor U persoonlijk en tegenover Uw medeingezetenen en dan zult U er re kening mee houden dat Uw stem be slissen moet over het algemeen belang van Soest. EEN KIEZER. TELEFOON 2001 Ruime wagens - Billijk tarief IETS OVER DE TAAK DER GEMEENTE BIJ ONDERWIJS EN VOLKS OPVOEDING. Welke taak heeft de gemeente bij Onclerwijs en Volksopvoeding Geen groote, zult ge zeggen, nu ze, veel meer dan vroeger, gebonden is aan allerlei wetten en besluiten. Inderdaad is ten opzichte van het onderwijs de gemeente weinig vrijheid gelatenhet rijk regelt en schrijft voor. En juist het rijk heeft de laatste jaren in zijn bezuinigingswoede aan het onderwijs veel schade gedaan speciaal aan het lager onderwijs, het volksonderwijs, door de groote inkrim ping van het aantal leerkrachten, waar door het aantal leerlingen per leerkracht veel te groot is. Kan de gemeente hier wat tegen doen Zeker, zij kan aan de scholen, die aan haar zorg zijn toever trouwd, de openbare, overtallige leer krachten benoemen (aan kleine scholen ook assistenten) maarwat zij voor de Openb. Scholen uitgeeft moet in gelijke mate aan het bijzonder onderwijs ten goede komen I Gij zult begrijpen dat in een gemeente als Soest, met zooveel scholen, elke kleine uitgave zoodoende tot een heel groote wordt. Toen indertijd aan de Openb. School teSoesterbergde noodtoestand heerschte dat één leerkracht aan ruim 40 kinderen van alle leerjaren les moest geven, benoemde de gemeente daar een assistent, 't Gevolg daarvan was, dat spoedig voor een aantal bijzondere scholen ook assistenten moesten worden betaald, hoewel de toestand daar niet zoo slecht was. Gezien de toestand van de ge- meentefinanciën, kan de gemeente Soest dus weinig of niets doen. De vèrdoor- gevoerde splitsing in scholen en school tjes heeft het onderwijs duur en slecht gemaakt. In „Volksonderwijs'", orgaan van de vereeniging die op een uitstekende wijze overal de belangen van het Openb. Onderwijs verdedigt, kon men laatst lezen, dat in de gemeente Nootdorp alleen door splitsing de kosten van het onderwijs waren gestegen van f 3700. in 1924 tot f7800.— in 1926, waar door de gemeentebelastingen met 37 verhoogd moesten worden I Ook Soest heeft een respektabel aantal scholen toch worden nog pogingen aangewend er een nieuwe Chr. School bij krijgen! Het Openb. Onderwijs is het meest de dupe van deze toestanden. Immers, de bijzondere scholen kunnen steun ontvan gen van kerkgenootschappen en andere vereenigingen, terwijl de Openb. School die steun moet ontberen. Noodig is het daarom, dat in het gemeentebestuur menschen zitten, die krachtig opkomen voor het Openbaar Onderwijs. De taak der gemeente omvat meer dan de zorg voor het gewoon lager onderwijs. Zij omvat o.a. ook het voort gezet onderwijs. En dit laat in Soest nogal wat te wenschen over. Wel een Chr. en Kath. Ulo, geen openbare. Toch is hieraan behoefte. Hier ligt nog een taak voor den raad. Verdere punten, die de aandacht van het gemeentebestuur vragen, zijn o.a. het geneeskundig school toezicht. Dit laat in Soest nogal wat te wenschen over. In onze provincie bestaat een heele goede provinciale regeling, waarbij Soest zich echter nog niet heeft aangesloten. Een gemeentelijke bad- en zwemin richting is voor de volksopvoeding van groote beteekenis. Nog onlangs heeft de afd. Soest van den Vrijz. Dem. Bond in een adres aan den Raad daarop aangedrongen. Zonder iets ten nadeele van andere partijen te willen zeggen, wil ik er op wijzen, dat de Vrijz. Dem. Bond in den strijd voor goed onderwijs en verdere volksontwikkeling steeds in de voorste rijen staat, zoowel in rijks-, provincie- en gemeentebestuur. Gelijke ontwikke- lingsvoorwaarden voor allen, dat is één der voornaamste punten van zijn streven. En dit houdt heel wat in! Het houdt ingelegenheid scheppen tot zooveel mogelijke soorten onderwijs en het houdt in de kostenregeling moet zóó zijn, dat ieder betaalt naar zijn draagkracht. Wie met ons sympathiseert, steune ons streven 1 EEN VRIJZINNIG DEMOCRAAT. Geachte Soester Medeburgers I Wij hebben een gemeenteraad. Er zijn mis schien tal van Soestenaren die daar nog nooit wat van gemerkt hebben, maar het is zoo. En die raad heeft onder andere tot taak om ^verordeningen te maken. En toe te zien of ook de hand aan die verordeningen wordt gehouden. Dat is nogal logisch, zou ik zoo zeggen, want als in een huishouden moederde vrouw aan de meid allerlei opdrachten geeft, die toch niet worden uitgevoerd, en ze zegt daar niets van, dan kan ze net zoo goed d'r mond houden. Nou heeft een goede kennis van me, die op het gemeentehuis werkt, gezegd dat er ook een verordening op het Wegenfonds is en ook een verordening die weer het beheer van de dubbeltjes van dat fonds regelt. Dus aan alle kanten heeft de Raad er voor gezorgd dat dat zaakje fijn op pooten stond. Heusch, als men die verordeningen leest, ik heb ze van m'n vrind gekregen dan moet men den Raad een complimentje maken dat ze dat zoo netjes voor elkaar hebben gebracht. Ik zal mijn geachte medeburgers eens een en ander ervan laten zien en ik zal dan ook zoo vrij zijn af en toe eens een vraag daarover te stellen. Volgens artikel 11 is het beheer van het wegenfonds bij B. en W. De gelden van het wegenfonds worden door hen krachtens een voorafgaand raadsbesluit zooveel mogelijk rentegevend belegd. Ieder jaar bieden B. en W. verslag aan den raad aan over het beheer en de belegging, welk verslag als bijlage bij de begrooting wordt gevoegd. Aldus luidt artikel 11 van de veror dening van 30 Juni 1924. Nu komen mijn vragen Waaruit heeft het BEHEER van B. en W. in deze drie jaar bestaan Zijn de wegenfondsgelden belegd en dan overeenkomstig een raadsbesluit? Zoo ja, waarin zijn ze belegd en van wanneer is dat raadsbesluit? Hebben B. en W. al eens een verslag aan den Raad aangeboden over hun gevoerd beheer? Zoo ja, wanneer? Waarom is dat verslag niet bij de begrooting gevoegd Ik heb twee jaar achtereen een begrooting gekocht maar nog nooit een verslag van B. en W. gelezen over hun beheer en de belegging der wegenfondsgelden. Bij de begrooting was wel een memorie van toelichting betrekking hebben op de begrooting van het komende jaar, (een verslag over een gevoerd beheer betreft natuurlijk een afgeloopen jaar), waarin onder andere dit stond effecten zijn tot dusver niet aangekocht. VraagWat hebben B. en W. dan wel met die dubbeltjes gedaan? Nu komen we tot de tweede veror dening, die de administratie van het geldelijk beheer van dat wegenfonds regelt. Die is ook van 30 Juni 1924. Artikel 1 zegt dat de ontvangsten en uitgaven van het wegenfonds afzonder lijk van de andere gemeentegelden wordt gehouden. VraagIs dat gebeurd Art. 2 zegt dat dt gemeenteontvanger alle inkomsten moet ontvangen. VraagIs dat steeds gebeurd Hebben ook niet andere ambtenaren gelden van het wegenfonds ontvangen Zoo ja, zijn die gelden dan allemaal aan den ont vanger verantwoord en in diens boeken te vinden Volgens art. 5 moet de administrateur de belangen van het wegenfonds met de meeste nauwkeurigheid behartigen. Vraag: Is het waar dat er zoo goed als heelemaal geen administratie is? Artikel 7 schrijft voor dat alle betalin gen uit het fonds moeten worden gestaafd door geteekende en door den burge meester voor gezien mede geteekende kwitanties. VraagZijn die kwitanties in dezen voorgeschreven vorm aanwezig Artikel 8 gebiedt den administrateur van alle inkomsten en uitgaven nauw keurig boek te houden, en van zijn boekhouding om de drie maanden verslag uit te brengen aan B. en W. Vraag: Hebben B. en W. hieraan de hand gehouden? Zoo neen, dan is het cok de schuld van B. en W. als er geen behoorlijke boekhouding is. Volgens artikel 9 moet de administra teur jaarlijks voor I April aan B. en W. rekening en verantwoording doen over het afgeloopen jaar, waarna B. en W. die onderzoeken en voor 1 Augustus aan den Raad aanbieden. Vraag: Is ooit zoodanige rekening en verantwoording gedaan Hebben B. en W. ooit eenige zoodanige rekening en verantwoording onderzocht en aan den Raad aangeboden? Ziezoo, daar staat het. Nu moeten de Raadsleden het zelf maar verder uit zoeken en maar voor zich zelf uitmaken of ze een stelletje suffers zijn waar maar mee gesold kan worden, of niet. Met dank voor de plaatsing, G. d. V. Plaatselijk Nieuws. WEOENBELASTING Houders van motorrijtuigen worden er op attent gemaakt, dat zij volgens de met 1 Mei e.k. in werking tredende bepalingen der Wegenbelastingwet ver plicht zijn, om voordat zij met hunne motorrijtuigen op den openbaren weg rijden of doen rijden, dien aangaande aangifte moeten doen ten kantore van den Ontvanger der directe belastingen tot wiens dienstkring hunne woonplaats of plaats van vestiging behoort. De formulieren voor het doen van aangifte zijn van 16 April 1927 af verkrijgbaar op de hierboven bedoelde ontvangkantoren. Zij moeten ten kantore worden afge haald. Na het inleveren van de behoorlijk ingevulde en onderteekende aangifte biljetten zullen de van 1 Mei 1927 af geldig zijnde belastingkaarten tegen dadelijke betaling van de verschuldigde belasting in ontvangst kunnen worden genomen. HERDENKINGSAVOND Naar wij vernemen zal de Chr. Oran jevereniging „Juliana van Stolberg" Maandag 2 Mei een herdenkingsavond houden van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana. Hiervoor is door de vereeniging een spreker voor dien avond uitgenoodigd en zal de mannenzang- vereen. „Apollo" haar medewerking verleenen. Ook het pas opgerichte „Apollo's Kinderkoor" zal eenige num mers uitvoeren. Meer bijzonderheden in het volgende nummer. CONCOURS Doordat het concours te Velp wegens te weinig deelname niet doorgaat, heeft de Mannenzangvereen. „Apollo" thans ingeschreven voor het op 10 en 11 Aug. te Gorinchem te houden concours. CANDIDATENLIJSTEN A.s. Dinsdagmiddag 26 April om 4 uur zal op het Gemeentehuis de num mering van de candidatenlijsten plaats hebben. GESLAAGD. Op het te 's Gravenhage gehouden examen voor stenografie is geslaagd de Heer J. M. D. Rombach te Soest, leerling van Mej. F. v. d. Veen, N.-Baarnstraat 59, Baarn. JUBILEUM LEGER DES HE1LS. Naar aanleiding van een oproep van het „Comité tot huldiging van het Leger des Heils bij zijn veertigjarig jubileum in Nederland" is hier ter plaatse onder Eere-Voorzitterschap van den Burge meester, Mr. G. Deketh, een plaatselijk comité gevormd tot inzending van giften voor dit doel. Voorloopig stelden zich hiervoor reeds beschikbaar Mevr. E. Beckering—Krook van Harpen J. BeversenSiemons I. A. Deketh—Putman Cramer M. V. M. DykmanSpruyt G, Sluis—Wiersema de heer W. H. C. Doorman, de Heer G. J. A. Bar. v. Hardenbroek v. Ammerstol. De werkwijze van het Comité zal nader in dit blad worden bekend ge maakt. Reeds nu zij gewezen op het vele sociale werken, hetwelk het L. d. H. vooral onder de meest-noodlijdenden met vrucht verricht. Het Leger heeft o.a. in Nederland 9 barmhartigheidsposten voor ziekend verpleging en huisverzorging, 13 reclas- seeringsbrigades, 7 industrieele tehuizen voor daklooze mannen. 2 toevluchten voor vrouwen en kinderen, 1 moederhuis en 1 jongelieden-toevlucht te Rotterdam, 1 meisjeshuis te Maarssen, 1 jongens huis op den Amersf. Berg, 1 kinderhuis te Naarden, verder verscheidene goed- koope hotels, eenige reddingshuizen, een landkolonie enz. Het groote huldigingscomité hoopt het L. d. H. te kunnen aanbieden een gebouw te Amsterdam, dat voldoet aan de be hoeften van den Arbeid, waar de op leiding der Officieren geschiedt en waar samenkomsten kunnen worden gehouden. Natuurlijk is er weer veelgeld noodig, doch daar ongetwijfeld een ieder het genoemde sociale werk op hooge waarde zal schatten, rekent het comité op aller medewerking. RECLAMEBORD. Naar aanleiding van een ingekomen klacht van een der ingezetenen hebben Gedeputeerde Staten onzer provincie order gegeven, dat het groote en wan staltige reclamebord aan de Birktstraat nabij de Vosseveldlaan vóór 15 April a.s. moet verwijderd worden, daar dat bord het natuurschoon schendt. Inmiddels is men reeds met het af breken begonnen. ONBESTELBARE STUKKEN. Onbestelbare stukken waarvan de af zenders onbekend zijn, terugontvangen te Soest. 1Rijksverzekeringsbank, Amsterdam 2. E. v. Batenburg v. Royen, Bremen 3. Mej. Knap, Haag 4. 3 Briefkaarten zonder adres. GEVONDEN VOORWERPEN. Op werkdagen, des voorm. tusschen 9—12 uur, zijn op het Politiebureau inlichtingen te bekomen van de navol gende voorwerpen Een zwart kinderschoentje, autoslinger, rozenkrans, twee rijwielbelastingplaatjes portemonnaie, lipsleuteltje, auto num merplaat, padvindersfluit, kinderzak doekje, R.k. kerkboekje in étui. Te Soesterberg gevondeneen paar lederen heerenhandschoenen, en een streng koralen. WAARSCHUWING. De Burgemeester van Hillegom, raad een ieder in zijn eigenbelang aan, al vorens handelsrelatiën aan te knoopen met Johan Marie Gijselaar, handelaar in postzegels, Weeresteinstraat 65 te Hillegom, thans vertoevende in het Buitenland verblijfplaats onbekeud, bij hem inlichtingen in te winnen. CORRESPONDENTIE. Ons worden verschillende stukken toegezonden voor opname in ons blad, betrekking hebbende op de verkiezin-, gen. Wij nemen deze stukken op onder het hoofd „ingezonden", dus buiten verantwoordelijkheid der redactie. Waar echter advertentiën vóórgaan, kunnen wij niet altijd voor opname instaan, in een bepaald nummer. Red. GAS EN GASTENTOONSTELLING Naar men ons meldt gaat het met de aansluitingen van het Gasbedrijf uit stekend. Er zullen ongeveei 1000 aan sluitingen direct gemaakt worden en in den loop van den tijd zal het vermoede lijk geleidelijk doorgaan met nieuwe aanvragen. Er was gerekend op 800 aansluitingen, zoodat er nu reeds ruim 200 meer tot stand zullen komen. In begin Mei zal het Gasbedrijf in werking worden gesteld en zal er tevens op 2, 3 en 4 Mei a.s. een tentoonstelling plaats hebben in de Rembrandtzaal, georganiseerd door de Vereeniging „Soest Vooruit" alhier. Kookdemonstraties zullen worden ge houden, zoodat men te zien krijgt wat er al zoo met gas kan worden bereikt. Op deze tentoonstelling kan men zijn toestel danook heel gemakkelijk uitzoeken. Ook is een toonzaal aanwezig, waar verschillende toestellen zijn tentoonge steld, alle van goede fabrikanten. Men verzocht ons er de aandacht op te vestigen om vooral de hoofdkraan, welke op de dienstleiding is aangebracht niet open te draaien, daar er a.s. Don derdag lucht in de leiding is geperst. Gebleken was, dat verschillende per sonen de kraan open hadden staan. Op iedere kraan, op het vierkant waar de sleutel om past, is een sleuf. Deze sleuf moet dwars op de leiding zitten, dus moet niet naar omhoog wijzen. Zoo er kranen zijn, die niet goed gesloten zijn, of wanneer men denkt, dat dit niet het geval is, wordt men verzocht de Directie van het Gasbedrijf hiermede in kennis te stellen, kantoorhoudende Lange Brinkweg. Ten slotte wordt een ieder, die nog niet een binnenleiding heeft laten aan leggen aangeraden, dit zoo spoedig mogelijk te laten doen, daar deze leidin gen eerst allen gekeurd moeten worden door het Gasbedrijf. De Vereeniging „Soest Vooruit" zal volgende week beginnen met reclame te maken voor de tentoonstelling, zoodat men hierover uitvoeriger wordt ingelicht. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL Vrijdagmiddag omstreeks 3 uur reed een luxe auto, bestuurd door den heer J. uit Hilversum in een sloot ter zijde van de Nieuwe Steeg alhier. De heer J. werd ernstig verwond en daarna bewusteloos uit de auto gehaald. De overige inzittenden, de heer en Mej. de B. uit Baarn kwamen met den schrik vrij. Dr. de Vos verleende de eerste geneeskundige hulp. Per auto werd de heer J. naar het ziekenhuis te Baarn vervoerd. Naar wij vernamen is diens toestand zorgwekkend. De auto, welke zwaar beschadigd is, is later door personeel der firma Messing automobielhandelaar, op sleeptouw ge nomen, teneinde te worden gerepareerd. y 3 O bc o x! C y c y E y temdistrict Kerkebuur emdistrict Hees emdistrict Beetzlaan temdistrict Spoorstraa V y c y co 21 CO •a oj Totaal c75o Ui co co co SSg co Uitgebracht 700 854 352 883 621 584 724 4718 Blanco 29 55 29 73 19 43 50 298 Van onwaarde 11 24 12 27 9 28 19 130 Totaal geldig 660 775 311 783 593 513 655 4290 Partij Lijst No. St. Geref. 1 1 8 5 2 8 5 3 32 Vr.bond 2 74 117 17 53 135 61 78 535 Comm.partij 3 5 1 4 4 1 6 1 22 Chr. Geref. 4 1 3 6 1 8 2 1 22 R.K. Volkspartij 5 4 1 1 2 3 19 30 S.D.A.P. 6 12 50 52 204 24 70 70 482 Plattelandspartij 7 2 2 1 1 6 A.R. 8 97 102 79 189 152 74 70 763 R.K. 9 340 321 77 199 151 194 234 1516 C.H. 10 79 101 52 80 68 39 59 478 V.D. 11 44 66 12 48 43 58 113 384 Leccius de Ridder 12 3 2 1 6 Dem. partij 13 3 2 2 1 6 14 Aantal Kiezers voor de Prov. Staten 5432. SOESTERBERG. HERDENKING GEBOORTEDAG H.K.H. PRINSES JULIANA Het Comité voor de te houden feesten ter herdenking van den geboortedag van H.K.H. Prinsesjuliana maakt bekend, dat de feesten zullen worden gehouden in de concertzaal van Hotel 't Zwaantje. Op 30 April a.s. nam. twee tot vijf uur voor schoolgaande kinderen gooche len met komischen assistent door den Heer J. v. Rhoon alhier. Poppenkast en Tractatie. Nam. zeven tot elf uur Tooneelvoorstelling door de Gero- tooneelvereeniging te Zeist. Zang door de Zangvereenigingen Soli Deo Gloria, Con Amora en Sancta Cicilia en een voorstelling door den Heer J. v. Rhoon alhier. Programma's zijn verkrijgbaar bij A. Mulder, Boekhandel en aan de zaal, ad. f0.20. Voor leden van de Oranjeverenigingen ad. f 0.10. Soesterbergers op 31 April vlaggen uit HEIDEBRAND Woensdagmiddag rukte de Vrijw. Brandweer tweemaal uit voor heide brand. Met behulp van werklieden, konden beide branden, die zich ernstig lieten aanzien worden bedwongen. In het geheele land zijn uitgebracht 2.941.375 geldige stemmen. (Bij de Kamerverkiezingen in 1925 was dit aantal 3.085.562). Hiervan verkregen in 1927 in 1925 R.K. Staatspartij 862.171 883.333 R.K. Volkspartij 20.570 36.561 Anti-Reu. Partij 360.176 377.426 Chr. Hist. Unie 342.761 305.587 Staatk. Ger. Partij 58.329 62.513 Herv. Ger. Partij 33.723 30.258 S.D.A.P. 609.010 706.689 Vrijheidsbond 296.903 269.564 Vrijz. Dem. Bond 183.012 187.183 Plattelandersbonden 35.883 62,639 Comm. (Wijnkoop) 38.020 Comm. partij Holland 22.029 36.770 Middenstandspartij 12.926 23.176 Democratische Partij 7857 11.102 Aan de winnende hand zijn dus de Christ. Hist. Unie, de Vrij heidsbond en de Communisten, terwijl in stemmenaantal aanmerkelijk achteruit gingen de S.D.A.P., de Roomsch Katholieke groepen, de Plattelanders en de Anti-Revolutionairen. Door een en ander zijn de Provinciale Staten van Zuid-Holland, die altijd rechts waren, thans „om". In de provincie Utrecht waren de stemcijfers als volgt: Kamerverkiezing 1925 1927 Roomsch-Katholieken 38722 39435 Anti-Revolutionairen 27489 25248 Chr.-Historischen 20573 22104 S.D.A.P. 34673 27393 Vrijheidsbonders 12231 15420 Vrijz. Democraten 8353 6900 Staatk. Gereformeerden 6523 5560 Herv. Geref. Staatsp. 1594 2044 R.K. Volkspartij 4057 1908 Onafhankelijken 739 Democr. Partij 374 Plattelandersbond 1463 900 Communisten 1154 Het meest wint de Vrijheidsbond, dan de Christ. Hist. Unie. Aan de verliezende kant zijn de S. D. A. P., de r.k. groepen, de anti-revo lutionairen en de vrijz. dem. Bond. In de samenstelling der Provinciale Staten van Utrecht is echter bijna geen verandering gekomen. Alleen wint de Staatk. Geref. Partij één zetel van de Anti-Revol. Partij, en heeft de Vrijheids bond de vroegere zetel der Midden standers toegewezen gekregen. De samenstelling is thans als volgt: 11 r.k., 7 a.r., 6 c.h., 8 s.d.a.p., 5 vrij heidsbond, 2 v.d,, 2 st.geref. De namen der gekozenen zijnr.k. Van Spanje, Smulders, v. d. Wurf, De Vink, Bosch van Oud Amelisweerd, Kroes, Suring, Knigge, de Goey, Wijker- slooth de Weerdersteyn, De Bruyn. S.D.A.P. Wijkamp, Reinders, Mevr. Bakhuis, Mebius, van Gaasbeek, De Weerd, van Wijland, Hiemstra. C.H. Schorer, Nahuizen, Rutgers van Rozenburg, de Beaufort, Noorddam, van Koetsveld. A.R. Van Andel, Vermooten, Diepen horst, Middelberg, Timmerman, Adriaan- se, v. d. ValkBouman. Vr.bond Kettlitz, Frijda, Serton, W. H. de Beaufort, v. d. Meyden. V.D. Lustig, v. d. Brink. St Geref. v. Eist, v. d. Vate. De gespecificeerde uitslag in de 7 stemdistricten der gemeente Soest is als volgt Ter vergelijking met de Statenver kiezing in 1923 en met de kamerver- kiezikg in 1925 diene het volgende staatje 1923 1925 1927 Staten Kamer Staten Partij c y F. -e c y F. C y E h a E y n E y _c co CO co A.R. 616 18,4 837 17.2 763 17.8 C.H. 356 10.6 495 10.1 478 11.1 R.K. 1315 39.3 1619 33.2 1516 35.3 Vr.bond 268 8.0 596 12.2 535 12.5 V.D. 140 4.2 461 9.4 384 9.0 S.D.A.P 367 11.0 646 13.2 482 11.2 verdeeld 286 8.5 227 4.7 132 3.1 geldige st. 3384| 100.- 4881 100.- 4290 100.- van onw. 198 5.6 253 4.9 428 9.1 uitgebr. 3546 91.0 5134 92.8 4718! 86.9 aant. kiez. 3895 5535 5432 Vergeleken met Statenverkiezingen in 1923 en met de Kamerverkiezingen in 1925 gaan de partijen dus voor of achteruit in procenten van het totaal aantal geldige stemmen Vergeleken met Partij Staten Kamer 1923 1925 A.R. 0.6 0.6 C.H. 0.5 1.0 R.K. 4.0 2.1 Vrijheidsbond 4.5 0.3 V.D. 4.8 0.4 S.D.A.P. 0.2 2.0 Verdeeld 5.4 1.6 Een constant stijgende lijn vertoonen dus slechts de stemcijfers van de Chr. Hist. Unie en van de Vrijheidsbond. Een constant dalende lijn vertoonen slechts de verdeeld uitgebrachte stemmen. Men hoede zich er echter voor de hierboven vermelde cijfers als leiddraad voor de komende gemeenteraadsver kiezingen te nemen. Men kan wel uitrekenen, dat op grond van de jongste stemresultaten de ge meenteraad er waarschijnlijk net zoo zal blijven uitzien als -thans, alleen met dit verschil, dat de tweede zetel der c.h. zal toevallen aan de vr.bond, doch deze berekening biedt geen enkelen waarborg voor juistheid, ja, is zelfs hoogst waarschijnlijk onjuist. Bij Kamer en Prov. Staten toch stemt men bijna allen principieel op die partij, welks beginsel men is toegedaan, doch bij den Gemeenteraad komt zeer sterk de persoon van den candidaat naar voren, terwijl velen dan in plaats van op hunne partij, stemmen op een can didaat van een andere partij, die zij bijzonder geschikt achten om in den Gemeenteraad plaats te nemen, dikwijls op grond van wat die candidaat reeds in den gemeenteraad presteerde en van het standpunt dat deze innam. Hierom zijn bij Gemeenteraadsverkiezingen groote verrassingen geenszins uitgesloten, wat bij het thans geldend stelsel van evenredige vertegenwoordiging bij kamer en Staten vrijwel onmogelijk is. Doch om deze mogelijke verrassingen te weten zullen wij tot 23 Mei geduld moeten hebben. KORT VERSLAG VAN DE RAADS VERGADERING VAN WOENSDAG 20 APRIL De Voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze, en brengt daarna ter sprake het eerste en belang rijkste punt van de agenda, de leening groot f 466.000. Het trof ons dat bij de behandeling van deze belangrijke zaak de twee wethouders en de heer Foeken afwezig waren. O.i. was er geen enkel bezwaar geweest de vergadering enkele dagen uit te stellen. De heer De Koning vraagt inlichtingen over de leening groot f240.000 voor het gasbedrijf. De heer van Doorne meent dat de thans bekende kosten reeds f 235.000 bedragen en het de vraag zal zijn of het bedrag toereikend is. De heer De Koning vestigt er den meesten nadruk op dat het niet zal aangaan over eenigen tijd weer opnieuw te moeten leenen omdat deze leening te laag is gebleken. Er ontspint zich een langdurig debat over stichtings- en uitbreidingskosten. De burgemeester vraagt den heer Momsma, ter vergade ring aanwezig ter assistentie van den burgemeester die zijn wethouder mist, een berekening te willen maken. In dien tusschentijd kan de behandeling der agenda voortgang vinden. De leden der schattingscommissie voor de inkomstenbelasting worden alle herbenoemd. De stemming had plaats omdat de heer van Eek met de vorige voordracht niet tevreden was geweest. De Raad voelde echter blijkbaar weinig voor de nieuw-voorgedragenen. De Voorzitter brengt daarna aan de orde twee onderwerpen die de vorige vergadering waren uitgesteld. Allereerst het verzoek Dolfin betreffende den bouw aan de Koudehoekstraat. Na toelichting van den voorzitter gaat de Raad ermede accoord. Eveneens met een verzoek tot bouwen aan de Eigendomsweg. Voorts komt opnieuw ter tafel het verzoek Luschen om een uitweg aan de Anna Powlonalaan. De N.V. de Tijdgeest had de gemeente gesommeerd de overeenkomst met haar na te komen. Volgens den raadsman der gemeente Mr. Beunke uit Zeist was er echter geen overeenkomst en werd ten onrechte van „gebruik" van den grond gespro ken. Na ampele bespreking, waarbij Mr. van Doorne de zaak nog even van advocatenstandpunt belichte en de heer Hilhorst meende dat de gemeente gerust een proces kan wagen met „De Tijd geest" omdat bij een proces tusschen een gemeente en een particulier de gemeente toch wel zou voorgetrokken worden (algemeene hilariteitbesloot de Raad den gevraagden uitgang te verleenen en een proces te riskeeren. Inmiddels is de heer Momsma met z'n gecijfer gereed gekomen en deelt mede dat totaal momentaal is uitgege ven een kleine f 30.000. Daaronder zijn echter ook de nieuwe aansluitingen boven de begrootte 600 begrepen. Na uitgebreide bespreking der leening en even uitgebreide toelichting door den heer Momsma, die toonde het zaakje goed onder de knie te hebben, werd met algemeene stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen. Mr. van Doorne vroeg voortaan bij dergelijke belangrijke onderwerpen een uitgebreide toelichting te willen geven. Hij was meer dan een uur bezig ge weest 's middags met den heer Momsma een en ander na te rekenen. De totalen in de toelichting kloppen met de be grooting 1927 doch de onderdeelen absoluut niet. Wat een groot ongemak was in de controle. De heer Scheffer verwondert zich over de opmerking van Mr. van Doorne en zegt dat de financieele commissie dat dan toch ook wel gezien zal hebben. De heer De Koning bestrijdt dat daar de Fin. Comm. zich bepaalt tot de hoofdlijnen. Mr. van Doorne zegt dat geen der leden der Fin. Comm. nog een der raadsleden het gezien hebben, anders zouden ze ook wel naar den heer Momsma om inlichtingen gegaan zijn. Bij de rondvraag was het belangrijkste punt de concessie-aanvrage van de Brockwaympy tot exploitatie van een autobus lijn Zeist-Soesterberg-Soest- Baarn. De heer Scheffer kon zich niet met advies van B. en W. vereenigen. Mevr. Droste zette uiteen dat de door B. en W. voorgeschreven route Nieu- weweg-Beukenlaan-Beetzlaan voor de Brockway een strop is en B. en W. dat alleen gedaan hebben om Geerestein te protogeeren. Als andere autobusonder nemers hier eens wat aandurfden wer den ze steeds door Geerestein er uit gewerkt. Mr. van DoorneZeg maar er uit gepest, en de politie deed net zoo hard mee. Want als Geerestein zonder licht reed liet de politie het toe, maar als z'n concurrent met één lantaren reed werd-ie verbaliseerddat was hier de methode. (Applaus op de tribune, door den burgemeester ditmaal niet toege laten) De voorzitter verdedigde het advies van B. en W. en wil blijkbaar Geere stein de hand boven het hoofd houden. Aan de discussie wordt een einde ge maakt door Mr. van Doorne die de volgende motie voorstelt: De Raad, van oordeel dat een auto bus-verbinding Zeist-Soesterberg-Soest Baarn via den hoofdstraatweg zeer ge- wenscht is verzoekt het college van Ged. Staten met dezen wensch rekening te houden bij de aanvrage van de Brockwaymaatschappij. Deze motie wordt met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter deelt mede dat Ged. Staten den volgenden morgen al ver gaderen waarop Mr. van Doorne ver zoekt de motie dien dag tijdig tele grafisch over te brengen, wat door den voorzitter wordt toegezegd. De voorzitter doet dan nog mede- deeling van enkele onderzo betreffende de kwestie met de temest, die niets kwaads aan hebben gebracht. Op voorstel van den heer gaat de Raad daarne in gehe gadering tot het bespreken kwestie van ondersteuning. SPORT VOETBAL CLUBNIEUWS V.V. „SOI Zondag len Paaschda heeft Soest U een vriendscha wedstrijd gespeeld tegen Am: welke eindigde in een gelijks 2den Paaschdag speelde Soest I tegen All f Utrecht. Dit werd onder leidin) Heer H. Barneveld een vlug g wedstrijd. Met den uitslag 5- voordeel der gasten mogen tevreden zijn. Een gelijk spe verhouding beter weergegeve Zondag a.s. 1 uur terrein Soest II—D.U.C. 11 Soest I—D.U.C. 1, aanvang E.S.V.A.C. Zondag 24 April a.s. is dag der verliezerswedstrijde georganiseerd zijn en welke worden op 24 April, 8 Mei, 22 Mei, 29 Mei en 12 Juni. Een wissel prijs bestaande zilveren schoen wordt gewon 1 jaar door die vereeniging i de grootste nederlaag toebrei Zondag a.s. om 2 uur de ee strijd Esvac 1—Blaricum I cU daillewedstrijd Esvac IIBI; Toegangsprijs f0.20 per p De wisselprijs is tentoon^ het magazijn „De Toren" var P. Ekel, Torenstraat lc Soes Kerkberichü Zondag 24 April 192 SOEST Ned. Herv. Ker Voorm. 10 uur (ringbeur Adriani van Baarn. 's Avonds 6 uur ds. J. C van Westbroek. SOESTDIJK Rembrandtzaa Voorm. 10 uur geen diens 's Avonds 6 uur (ringbeur Barendrecht van Austerlitz. Oeref. Kerk Julianastraat Voorm. 10 uur ds. B. Alk Nam. half zes Ds. J. v. d Soesterbergschestraa Voorm. 10 uur ds. J. v. d Nam. half 6 ds. B. Alkem Christel. Geref. K Voorm. 10 uur en n m. h B. Oosthoek. Vrijz. Godsdiensti Gebouw Religie en Ku Rembrandtlaan Voorm. half elf Dr. J. 1 van Meppel. SOESTERBERG Herv. W ij k c o m m i s V.m. 10 uur in de Chr. Sc den Postweg de heer van EI van Utrecht. N.m. 2 uur te Huis teT 1 Schallenberg van Leusden. Zondagmiddag géén Zond De Chr. Jongel. Vereen. Zondagsavonds om 8 uur. Zondag 24 April is aar ADVERTENT»! Het vonnis der Arrondissements- te Utrecht van 9 Maart 1927, HARTOQ, koopman, wonende Eigendomweg 12, verklaard is te in staat van faillissement, is naar den gefailleerde bil vonnis der ze bank van 13 April j 1. vernietigd. De Cur Mr. H. J. Q. JANSSEN V, Cantonlaan 5 Baarn. ocxwx»cx>ocx>ocxx>cx»C":x.> v Den Jen Mei a.s. hopen onze g Ouders, Behuwd- en Grootoui Jb. WAAL EN G. WAAL-de Jongl hunne 35-jaTlge Echtvereenii herdenken. Hunne dankbare kir Amsterdam M. C. WAA G. WAAL- 9. J. WAAL '6 A. WAAL- Soestdijk D. WAAL g en Klein! g Soestdijk, April 1927. Q Veenhulzerstraat 9b. ooocxxxxxjöoocxxjoooooo

De Soester | 1927 | | pagina 2