F. BREURE toten met Aug.f4.25p. H.L. J. II). VOSKUILEN u KERKPAD nabij Halte Soestdijk Tel. No. 2133 ENGELSCHE (WALES) ANTHRACIET BRANDSTOFFENHSNDEL HUIS VEENH.STRAAT 9 Telefoon No. 2077 Glazen volgens ieder recept Vacantie Wilhelmina Agent: GERT VAN EE Zomerwarmte zij te bewegen tot het koopen van sigaren, welke in verhouding tot de qualiteit veel te duur zijn. GEVONDEN VOORWERPEN. Op werkdagen, des voorm. tusschen 912 uur, zijn op het Politiebureau inlichtingen te bekomen van de navol gende voorwerpen Lederen koifer inhoudende kistjes sigaren, heerenhorloge, spiegel van een auto, belastingplaatje, jongenscape, dames handtaschje, drie vischmanden, mantel ceintuur, radiateurdop van een auto, bankbiljet. Aangeloopen een zwarte, geele hond en herdershond. Te Soesterbergregenjas, paar broeks pijpen, handfietspomp, paar dameshand schoenen, rijwielbelastingmerk, lederen dameshandschoen. Aangevlogen een postduif. ONBESTELBARE STUKKEN waarvan de afzenders onbekend zijn, terugontvangen te Soest. 1. Letter U Haagsche Post, Haag. 2. H. v. d. Lob, R'dam. 3. P. Smit, Soestdijk. Burg. Grothestr. 11a - Tel. 2251 DE STOMRAMPCOLIECTE. Reeds om half acht waren nijvere brandweerlieden in touw en dra reden brandweerwagen en particuliere auto's, luid bellend en toeterend, en zelfs voor zien van een extra hoornblazer, door het dorp versierd met groote doeken met het opschrift „Stormrampcollecte" De plaatselijke bladen hadden hun be- langelooze medewerking verleend door het opnemen van een in 't oog loopende advertentie, zoodat de aanval op de beurzen der ingezetenen goed voorbereid was. En het was half tien 's avonds, eer de honderdtallen geldstukken geteld waren, en de penningmeester van het comité, geassisteerd door een paar brand weermannen, vier groote zware bussen tot den rand toe gevuld, achter de veilige deur van zijn brandkast kon wegsluiten. De welkome lafenis bij Van Vugt aangeboden, waar men nog genoeg lijk een uurtje bleef napraten over den dag vol vermoeiïngen, was zeer zeker verdiend. Ja, men heeft moeten sjouwen en zwoegen om het prachtige resultaat te bereiken. En onze brandweermannen deden het even nauwgezet, even vroolijk, en met een animo als gold het hen zelve, hier schooiend met een grap, daar een weerbarstige met een ernstig woord trachtend te bewerken. En werkelijk van harte gemeend was dan ook zeker wel de wensch van eenen, wiens gebedel slechts een: „Ik doe aan zulke dingen niet", tot resultaat kreeg: „Dan mag ik lijen dat jij ook nog is zoo'n stormrampie meemaakt". Zonder eenige twijfel is er véél ge geven, is een mildadigheid getoond die niet verwacht was, wat wel het beste bleek toen het gewichtige oogenblik was aangebroken dat de inhoud zou worden geteld, en alle collectanten met het co mité rond den tafel in het gemeentehuis stonden geschaard, vól verwachting naar de komende dingen. „Vijf honderd" raadde een, blijkbaar een pessimist die geen beste wijk had getroffen. „Duizend", riep een tweede. „Vijf en twintig honderd" riep de grootste optimist. Maar dat geloofde niemand totdattwaalf bussen van de twintig waren geledigd en reeds ruim vijftien honderd gulden was afgeteld, waaronder één gift van f 400.I Toen dan ook het resultaat bekend was en de voorzitter uitriep „Een en twintig honderd een en tachtig guldenwie helpt mee de twee en twintig volmaken 1" barstte een spon taan luid gejuich los, en binnen de minuut waren de twee en twintig vol. Vlak voor het sluiten der groote bussen waarin de groote massa bankpapier, rijksdaalders, guldens, kwartjes, dubbeltjes en centen waren overgeladen, kwam een lid van het comité nog aandragen met vijf gulden van iemand die 's middags niet thuis was geweest, zoodat het definitieve re sultaat twee en twintig honderd vijf gulden was en den burgemeester kon worden bericht, die vanzelfsprekend even enthousiast was over de prachtige op brengst. De voorzitter, die zeide te spreken namens het comité maar zeker ook af toch van de getroffenen in den Achterhoek dankte daarop allen die hadden meege werkt tot het behalen van dit succes, en speciaal nog het bestuur van de brandweer voor zijn spontane hulp. Ook in deze plaats af hartelijk dank aan allen, ingezetenen, brandweermannen, comitéleden voor alles wat zij hebben gedaan om de collecte met zóó'n onge dacht resultaat te doen slagen. ADRESSEERING van POSTSTUKKEN. De wn. Directeur van het Postkantoor maakt er opmerkzaam op, dat tal van zij met een foutieve of veranderde aan wijzing van straat en huisnummer. Een en ander werkt zeer belemmerend bij het sorteeren van de stukken voor de bestelling en bevordert het maken van fouten, vooral in een gemeente als deze, waar zich telkens nieuwe personen vestigen. In verband daarmee wordt het vol gende verzocht: Zie de stukken, die Gij ontvangt na, en geef zoonoodig aan uw correspon dent of aan den uitgever van het blad dat gij leest, uw volledige of veranderde adres op. Denk daarbij vooral aan de bij de huisnummers dikwijls voorko mende letters. Adreswijzigingskaarten zijn a 2 ct. ten postkantore verkrijgbaar. MEISJESVEREENIGING TABITHA De Meisjesver. Tabitha v. d. Ger. Bond alhier, hoopt op nader te bepalen datum in Sept.Oct., een verkooping te houden van de door haar vervaardigde handwerken enz. Zij doet bij dezen een beroep op diegene, die voor dit doel thuis wat willen maken of gemaakt hebben. Ook andere voorwerpen dan handwerken zullen gaarne in ontvangst genomen of afgehaald worden door Mej. B. Haks, Secretaresse, Korte Brinkweg 17. ZONNEGLOREN. Men schrijft ons van Herv. zijde: Een naam, die voor de meesten nog wel onbekend is. En die toch, waarde verwachting van de velen die op 13 Juli daar aanwezig waren, wel spoedig bekend zal worden. En, naar we hopen zeer bekend. En goed bekend. 't is daarom, dat we enkele dingen willen meedeelen in verband met de vereeniging en de stichting, die met dien naam worden aangeduid. Reeds lang was de behoefte gevoeld aan een inrichting waar lijders aan tuberculose verpleging kunnen vinden en rust en genezing zoeken en waar in het bijzonder zij, die tot de Neder- landsche Hervormde Kerk thuis behooren zich zouden thuisgevoelen. Het was dus geen miskenning of geringschatting van anderer werk die ertoe drong. Maar onder volle erkenning van het vele goede dat van neutralen en R.K., en ook wel van anderen kant werd gedaan, werd toch gevoeld dat voor Hervormden een inrichting met eigen Hervormde sfeer moest worden in het leven geroepen. Ook voor de lichamelijke genezing immers zijn de geestelijke omstandig heden van zoo groote beteekenis. En zooals een R. Katholiek bij voorkeur zal worden opgenomen in een inrichting van zijn kerk volkomen natuurlijk zoo zal toch ook een Hervormde zich het eerst en het best thuisvoelen in een Hervormde omgeving, waar ook zijn geestelijke verzorging het gemak kelijkst zal kunnen plaats vinden. Deze gedachte, deze reeds lang ge voelde behoefte, deed in Dec. 1921 de vereeniging Zonnegloren geboren wor den, die, uitsluitend uit Hervormden bestaande en haar steun van Hervormden verwachtend, zich ten doel stelt de ver pleging van tuberculoselijders in Her vormden geest te bevordereno.a. door het oprichten en in stand houden van Sanatoria. Met vuur is na de oprichting der vereeniging het doel nagestreefd. Het bestuur, niet het minst zijn secretaris, heeft de Hervormde kerk bewerkt, en het resuftaat is geweest dat reeds op 28 Juni 1926 de eerste steen kon worden gelegd van het Sanatorium Zonnegloren, dat nu den 13en dezer te Soestduinen werd geopend. Soestduinen is gelegen aan den spoor weg van Utrecht naar Amersfoort, in het centrum dus van het land, en daar door gemakkelijk te bereiken voor patiënten en hun familie. Op ongeveer een kwartier afstand van het station wist het bestuur van Zonnegloren de hand te leggen op een terrein van i 25 H.A., uitstekend geschikt voor het be oogde doel. Wij allen, die op den grooten r waren, hebben er al kunnen genieten van de rustige omgeving en de heerlijke boschlust, die voor de t.b.c.- lijders zoo weldadig werkt. En het sana- de medewerking, die van alle kanten, ook van de regeering werd ondervonden. Met den wensch en de bede, dat velen naar lichaam en ziel hier gezegend mogen worden, verklaarde hij het Sana torium geopend. Na hem sprak Z.Exc. Minister Slote- maker de Bruine, namens de regeering, woorden van waardeering voor wat in zoo korten tijd was tot stand gebracht. En ook hij wees erop, welk een nuttig en noodig werk zoo werd verricht voor ons volk, in al zijn lagen. Want van de 6500 plaatsen, die in de Sanatoria van ons land beschikbaar zijn, worden er ongeveer 1300 in beslag genomen door patiënten, die door de Raden van Arbeid worden uitgezonden tot herstel vae gezondheid. Ook Zonnegloren zal wel spoedig zijn deel daarvan zien ver schijnen. Met groote belangstelling volgt daarom de regeering al wat hier gebeurt. En Zijne Exc., die zelf de eerste voor zitter der vereeniging is geweest, ver heugt zich daarover persoonlijk niet minder. Toen kwamen de velen, te veel om op te noemen hier, die woorden van gelukwensch spraken namens de Alg. Synode der Nederlandsche Hervormde Kerk en lagere kerkelijke besturen namens de Federatie van diaconieënj namens de vereen, van tuberculose-artsen, en namens de Nederl. Mij. van genees kunde, enz. enz., allen vol hoop en goede verwachting voor de toekomst. Daarna sloot op verzoek van den Voorzitter, Z.Exc. minister Slotemaker de Bruine de plechtigheid, die geopend was met het zingen van Ps. 150:1, met dank zegging. Nadat H.M. de Koningin-Moeder, met het bestuur en de autoriteiten de tent hadden verlaten, spoedden de 500 genoodigden zich naar de beide lighallen, waar de zusters van het Sanatorium de dorstigen laafden met thee. Daarna werd het gebouw bezichtigd. Opgetrokken van baksteen, het hoofd gebouw staande op een heuvel, maakt het geheel met zijn soberheid en strak heid van lijn een keurigen indruk. Alle Ter verzachting en genezing van stuk- geloopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der hun, muggebeten en zonne brand, moet men op reis voorzien zijn van Doos 30, Tube 80 ct. PUROL hulde aan den bouwmeester, die eenvoud rust aan degelijkheid paarde. Niet alleen uitwendig, maar ook inwendig maakt de nieuwe stichting een aange- namen indruk. En zij die 't geheele gebouw doorwandelden, zullen niet licht vergeten de flinke frissche kamers voor de patiëntende ruime eetzalen, de keurige keuken, met al wat verder daarbij behoort. En wat de medische inrichting betreft, het bestuur heeft zich beijverd en de zeer bekwame geneesheer-directeur ver zekerde ons dat het daarin geslaagd was om alles te doen zijn op de hoogte van den tijd. Alle menschelijke factoren zijn aanwezig om het den patiënten goed te doen gaan de geneesheer-directeur met zijn staf van verpleegsters staan klaar om er velen te ontvangen en te helpen. Nu is de verwachting van Hem, Wiens Zegen alleen ons werk doet gelukken. („Leerd.") C0RESP0NDENTIE Wegens ziekte van Brandnetel kon deze week geen film worden. SPORT VOETBAL Rijw ielen Hollands Schoonste Merk TORENSTRAAT 20 .-. TELEF 2171 Bondsrijwielhersteller A.N W.B. poststukken aankomen hetzij zonder het-1 gevoeld wordt, bleek niet het minst torium zelf staat daar nu gereed om de genezing-zoekenden te ontvangen. Twaalf zijn er alde verwachting is, dat spoedig alle bedden, 140, bezet zullen zijn. Of die verwachting grond heeft l Toen we op den openingsdag daar waren, heeft de Voorzitter, deheerRut- gers van Rozenburg, na 't welkomstwoord tot H.M. de Koningin-Moeder en vele autoriteiten, ons op keurige wijze ge sproken van wat bij de voorbereiding den doorslag had gegeven en van 't begin af tot de oprichting had gedrongen, 't Was de zekerheid, dat velen wachten op een plaats, en uitzien naar verpleging in een inrichting als deze. Dót alleen gaf den moed om te beginnen en voort te gaan, om den grootsten spoed te betrachten. En dat de behoefte algemeen uit E.S.V.A.C. Wedstrijduitslagen Zondag j.1. Maartensdijk IEsvac I 1—6 Maartensdijk IIEsvac II Woensdagavond Soester Veteranen Esvac I 35. Met deze overwinningen werd Esvac prijzen rijker te Maartensdijk een prachtige verzilverde tak uitgeloofd door V.V. Maartensdijk, terwijf voor de S. V. Esvacwedstrijd, een zilveren medaille beschikbaar was gesteld. Het is een goede week voor Esvac geweest, en wij zijn verheugd om de uitverkoren vereen, te zijn, die mede moest werken, aan dat schoone doel, hetwelk is, hulp en steun verleenen in nood de avond was schitterend en buitengewoon geslaagd, getuige de hartelijke woorden, gesproken door onzen Beschermheer. A.s. Zondag zullen wij het eens pro- beeren te Blaricum. Wij hopen op gunstig weer en een gezellige dag, wij vertrekken om 12.30 uur vanaf hotel „de Gouden Ploeg" en verwachten weer veel belang stelling zoowel voor de fietstocht, als voor de wedstrijd. GEMEENTERAAD Dinsdagmiddag j.1. te 2 uur nam. kwam de Raad der Gemeente bijeen tot het houden van een openbare ver gadering. De gemeente-secretaris, thans hersteld zijnde, was hierbij weer voor de eerste maal tegenwoordig. Alle raadsleden waren present. Door den Secretaris wordt door voor lezing van het gebed de vergadering geopend. Allereerst worden de notnlen der vorige vergadering vastgesteld, hetgeen zonder opmerkingen geschiedt. De Voorzitter zegt, dat voor hij met de punten der agenda zal aanvangen, een mededeeling heeft te doen van een door de P.U.E.M. ingezonden lijst, be helzende de bepalingen ten aanzien van een vastrechttarief van electriciteit voor winkels. Voordien konden winkels en bedrijven daarvoor niet in aanmerking komen, terwijl thans door de Directie der genoemde maatschappij dit mogelijk wordt gemaakt. De raadsleden nemen door lezing van bedoelde lijst van een en ander kennis. No. 2 der agenda betreft de beëdiging van het nieuw gekozen raadslid, den heer H. Pastunink uit Soesterberg. De heer Pastunink wordt door den bode den Raadzaal binnengeleid. De Burgemeester zegt dat hij het nieuwe Raadslid den trouw- en zuive ringseed dient af te nemen waaraan de Heer Pastunink met de gebruikelijke formules voldoet. De Voorzitter verklaart dan, dat de heer Pastunink geïnstalleerd is als lid van den Raad en verzoekt hem plaats te willen nemen. Weliswaar, zegt spreker, zal zijn be noeming van korten duur zijn, doch de Raad hoopt toch in dezen tijd van de kennis van den heer Pastunink te mogen profiteeren. No. 3 van de agenda, voorstel van B. en W. om te besluiten tot verweer tegen den eisch in rechten, ingesteld door W. A. Hilhorst alhier inzake te rugbetaling van een door hem gestort bedrag in verband met een aan hem verleende ontheffing ingevolge art. 8 der Bouwverordening, komt thans aan de orde. De Voorzitter merkt op dat de eerste dagvaarding door onjuistheden vernie tigd is geworden, doch thans een juiste dagvaarding is uitgereikt. De Raad kan zich met het besluit, om zich in rech ten te verweren tegen den eisch, inge steld doorvoornoemden W. A. Hilhorst vereenigen en zulks te doen zoowel in eersten aanleg en zoo noodig in beroep en cassatie. No. 4 Vaststelling van een aanvul lingsbesluit tot wijziging der Gemeente- begrooting 1926 wordt hierna behan deld en goedgekeurd. No. 5 der agenda, vaststelling van de balansen en verlies- en winstreke ningen van het Wegenfonds tot en met 31 December 1926 is thans aan het bod en is aanleiding tot het maken van enkele opmerkingen van Mr. van Doorne. Spreker wil, nu hij lid van de Financieele Commissie is geworden er even den nadruk opleggen dat de verantwoordelijkheid als zoodanig slechts oppervlakkig is. Terecht heeft de heer de Koning in een vorige vergadering gezegd dat de taak van controleeren van de Financieele com missie slechts globaal is. Spreker kan na kennisname van den taak der Finan cieele Commissie dit volkomen onder schrijven. Men kan zich een oordeel vellen, indien men daartoe volkomen staat is, van den administratieven opzet, doch verder niet. De teekening der stukken door de Financieele Com missie geeft dan ook geenszins een waarborg dat deze commissie ook de cijfers als zoodanig heeft accoord be vonden. Zij kan niet controleeren of allen die hadden moeten storten in het Wegenfonds inderdaad gestort hebben, evenmin of die gelden op de juiste wijze zijn verantwoord en belegd. In dit opzicht kunnen wel de hand- teekeningen van de heeren Monsma en Groenhuizen waarborg geven, doch niet die van de leden der Financieele Commissie. Spreker zegt dit even te hebben willen mededeelen om op zijn advies als lid dier commissie het juiste licht te doen vallen. Punt 6, vaststelling van een besluit tot belegging van gelden, wordt goed gekeurd. De heer De Koning wil nog eens ernstig waarschuwen tegen het voort durend beleggen van geld in effecten en noemt dit nog steeds een gevaarlijk bezit. Hij acht het wenschelijk dat er eens opruiming van deze papieren komt, vooral als we zien wat momenteel in Europa gebeurt. Punt 7, voorstel van B. en W., om in beroep te gaan van het besluit van Ged. Staten tot niet-goedkeuring der geldleening tot dekking der terug te betalen navorderingsbelasting, met de desbetreffende begrotingswijziging, staat weer geheel in het brandpunt der belangstelling en verschillende opvat tingen worden in meer of mindere welluidende toonaarden ten beste ge geven. veroorzaakt vaak Hevige Hoofdpijn een paar Mijnhard's Hoofdpijntabletten doen deze spoedig bedaren. In Buisjes 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. De heer de Koning zegt dat hij bij zijn bewering blijft, dat Ged. Staten op geen enkel arrest kunnen wijzen, dat het genomen besluit (het beleenen van geldswaardig papier der gemeente ter verkrijging van het bedrag, noodig voor dekking der terugbetaling der z.i^ „Navorderingsbelasting") in strijd z(Tu zijn met een goed financieel beleid. Van het vermeende onrecht is geen sprake. Spreker wil afwachten wat de Kroon zal beslissen. De heer Endendijk zegt dat hij zich nog op hetzelfde standpunt stelt als in de vorige vergadering n.1. zijn voor stel om den factor op 2 te stellen en de zaak in 3 jaren aflossen. Dit zou dan toch maar voor één jaar belasting- verhooging geven. In de financieele commissie is deze kwestie heel ampel onder de oogen gezien, zegt spreker. Ged. Staten hebben trouwens een ver zoek tot de Kroon gericht om het be sluit tot vaststelling van den factor te vernietigen. Spreker vraagt zich af, hoe het met de belasting zal gaan, daar de Inspecteur der Directe Belastingen toch eens met de aanslagregeling moet be ginnen. De biljetten zijn tot op heden niet uitgereikt. De Voorzitter zegt dat wel reeds voorloopige aanslagen zijn uitgereikt. Dit staat echter absoluut in geen ver band met den factor, daar na defini tieve vaststelling van deze, het te weinig gehevene op het belastingbiljet ver schijnt. Mr. van Doorne zegt dat de Inspec teur na voorloopige aanslagen het recht heeft van de aangifte af te wijken, doch niet van de berekening van den aanslag. De voorloopige aanslag is een aanslag conform aangifte. Blijkt deze niet juist, dan kan de Inspecteur die bij den definitieven aanslag verhoogen dit blijkt ook uit de formulieren, die bij definitieven aanslag conform aan gifte wordt uitgereikt. De Voorzitter leest een ministerieel schrijven voor, volgens hetwelk bij definitieven aanslag ook van het hef fingspercentage kan worden afgeweken. De heer de Koning zegt dat de Kroon in deze kwestie maar moet be sluiten en dat de nieuwe Raad na deze uitspraak deze zaak maar moet afhan delen. De inwoners weten dan, dat belastingverhooging niet door het oude college gewenscht werd en dit zich er zoolang mogelijk tegen heeft verzet. Vindt verhooging plaats, dan staat de Raad daar buiten. Als Ged. Staten zich op eenig voorschrift hadden kunnen beroepen, dan was het nog een ander geval geweest, doch zij hebben het besluit zeer zwak verdedigd. Het is thans misschien nog maar een kwestie van enkele weken, dan zal de Kroon in deze beslissen. Mr. van Doorne vindt het uitreiken van voorloopige aanslagen gevaarlijk en acht het noodig dat dit gecoupeerd wordt door het niet eerder opleggen van een voorloopige aanslag, dan dat de vaststelling van den factor definitief is tot stand gekomen. De risico dat er weer tal van reclames komen vindt spreker zeer groot. Weth. v. d. Berg meent te moeten opmerken, dat eenige besluiten van Raden van Beroep hebben vastgesteld, dat een Raad op een eenmaal genomen besluit tot vaststelling van den factor, niet terug kan komen. Een nu hooger gestelde factor als 1.9 zou dus geheel op losse schroeven staan. In de vorige vergadering is toch na langdurige bespreking de vaststelling tot stand gekomen en per slot van rekening toch geen kinderwerk. Wij moeten nu eerst het besluit van de Kroon afwachten, zegt spreker. De heer Endendijk is het niet geheel eens met den heer de Koning. Goed bezien is een verhooging van den factor van 1.9 op 2 toch maar schijn en maakt toch maar een minimum gedeelte uit van de oplossing van de kwestie. Het voorstel van den heer de Koning noemt spreker onrechtvaardig daar men de navordering terug betaalt uit de be lastingopbrengst plus de rente. Ik meen, zegt spreker, dat een oplossing zou gevonden worden in vaststelling van den factor op 2.2; dit zou voor één jaar gelden, in ieder geval voor korten duur. De heer de Koning zegt, dat de heer Endendijk vergeet, dat, zoo eenmaal den factor op 2.2 werd vastgesteld, deze ook zoo zal blijven, eveneens dit ook met de straatbelasting het geval is. Men komt hiermede op een hooger plan en blijft daarop. De Voorzitter merkt op, dat de straat belasting niet geheven is om een gat te stoppen, doch voor objecten voor gewone diensten is aangewend. Mr. van Doorne zegt dat dit laatste niet de bedoeling was, doch dat de opbrengst tenslotte toch voor andere uitgaven is benut geworden. De heer Besselsen is het met Mr. van Doorne eens dat de Raad met verandering van het genomen besluit van de vorige vergadering, in groote moeilijkheden zal komen. Wij zitten nu met een besluit dat waarschijnlijk door de Kroon vernietigd zal worden en anderzijds met een factor die toch weer opnieuw zal moeten worden vastgesteld Spreker is dus voor afwachte hoe het loopen zal. De heer Endendijk meent dat de Raad gezien de omstandigheid van een ab normaal geval, het best kon wagen, thans reeds de factor opnieuw te bepalen. Mr. v. Doorne zegt dat rechtscolleges alleen naar de wet vragen en niet naar bijzondere omstandigheden. De Voorzitter zegt dat het een moei lijke vraag is en tevens een puzzle. Wethouder v. d. Berg noemt het zoo helder als glaswij moeten afwachten wat de Kroon beslist. De Voorzitter durft geen verantwoor ding voor opnieuwvasstelling op zich te nemen en staat niet in voor de eventueele gevolgen eener rechterlijke beslissing, hetgeen toch reeds is geble ken en vindt afwachten in deze geboden en dus in beroep te gaan. Het voorstel om tegen het besluit van Ged. Staten in beroep te gaan bij de Kroon komt in stemming en wordt met "i4 stemmen aangenomen. Punt 8. Voorstel van B. en W. tot toekenning eener vergoeding aan den gemeente-accountant voor verrichte bui tengewone werkzaamheden komt thans aan de orde. De heer v. Eek verzoekt B. en W. het daarheen te willen leiden dat ambtenaren, die door buitengewone drukte veel overwerk moeten verrichten, daarvoor ook een vergoeding ontvangen. Men kan 's avonds niet langs het Raad huis komen, of men bespeurt daar ambtenaren die daar nog laat aan den arbeid zijn. Dit is een ongezonde toe stand. De werktijd is vastgesteld en men kan niet iemand, die b v.|een 200 uren per jaar overwerkt heeft verricht, b.v. met een fooi van f 10.— of f 15.— faeloonen. Mr. v. Doorne kan zich met het voorstel van B. en W. niet vereenigen. De ambtenaren moeten weten dat zij ambtenaar zijn. De accountant geniet een vast salaris en pensioen en een bepaling voor vergoeding voor zooge naamde buitengewone werkzaamheden is bij zijn aanstelling niet geregeld. Bovendien is de accountant niet gehou den aan een voorgeschreven werktijd, zooals dit met andere ambtenaren wel het geval is. Ook loopt men kans dat door een dergelijk besluit andere amb tenaren ook een extra vergoeding zullen verlangen bij overwerken, wat dan in consequent zou zijn om te weigeren. De heer de Koning zegt dat de ac countant niet alleen zeer veel tijd heeft moeten besteden ten dienste van de Financieele Commissie, doch dat hij ook als man van de cijfers, bij vele besprekingen van de Commissie deze van advies heeft moeten dienen en acht de vergoeding ad. f 100.wenschelijk, temeer daar hij tot bedoelde werkzaam heden volgens zijn instructie niet ver plicht was. Het voorstel van B. en W. komt in stemming en wordt met 11 —2 stemmen aangenomen. Punt 9, crediet-aanvrage voor be noeming van een ambtenaar ter secre tarie ter voorziening in een ontstane vacature. De Voorzitter zegt dat dit voorstel eenige wijziging heeft ondergaan, in verband met de eisch dat de hiervoor te benoemen ambtenaar geen diploma gemeenteadministratie, doch slechts in het bezit diploma gemeentebelangen behoeft te zijn. Het aanvangsalaris zoude dan te stellen zijn op f 1800.— met zes tweejaarlijksche verhoogingen ad. f 150.—, zoodat het eindsalaris f2700.— zal bedragen. De heer v. Eek vindt beze bezoldiging te laag. De bedoeling van de Gemeente is toch een behoorlijk corps ambtenaren te verkrijgen en dit zal door dergelijke lage aanvangssalarieering niet mogelijk zijn. De heer De Koning zegt dat hier wellicht een jong ambtenaar zal worden benoemd. Mocht deze na b.v. een ver blijf van 5 jaar zijn betrekking willen verlaten wegens het lage salaris, en blijkt het een goed ambtenaar te zijn, dan zal heusch de Raad er wel prijs op stellen door verhooging dien amb tenaar te binden. Het voorstel wordt hierna goedge keurd. Voorgesteld wordt thans naar aan leiding van de definitieve benoeming van den heer Visser, als Hoofdambtenaar van het Gasbedrijf, dat deze functie wordt bezoldigd met f2400.— met 6 tweejaarlijksche verhoogingen ad. f 150.- maximum dus f3300. Voorgesteld wordt voor het genot van vrije woning 10 pCt. van salaris af te trekken en vrij gasgebruik toe te staan. De heer v. d. Bremer zegt dat in de gascommissie reeds sprake is ge weest deze ambtenaar een vrije woning te verstrekken en vorige dienstjaren bij de vaststelling van zijn bezoldiging te doen meetellen. De heer de Koning zegt dat hij niet gaarne in deze dienstwoning zijn intrek zou willen nemen. Er moest tot voor korten tijd geleden flink gestookt worden om het vocht te bestrijden. Deze amb tenaar zou niet de keus hebben om een ander huis te huren, het bedrijf eischt steeds zijn aanwezigheid en toe zicht ter plaatse. Daarom zijn voorstel hem een vrije woning te geven en tevens het aantal dienstjaren van dezen ambtenaar ten aanzien van het salaris te laten gelden. Wethoudw v. d. Berg meent dat men nergens voor een dergelijke huurwaarde een zulk kapitaal huis kan huren. Een voorstel om den heer Visser geen vrije woning te verleenen, doch het aantal dienstjaren te laten meetellen, wordt aangenomen. Het voorstel vrije woning en vorige dienstjaren meetellen werd verworpen. Punt 10, benoeming van een lid der Schattingscommissie Rijksinkomstenbe lasting ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Foekengekozen wordt de heer W. van Eek. Punt 11, behandeling van een adres der Bouwvereeniging „St. Joseph" om inschenking te willen aanvaarden eenige strooken grond en deze te bestemmen voor nieuw aan te leggen wegen over en langs haar terrein, gelegen aan de Molenstraat/Soesterengweg, wordt op voorstel van den heer de Koning ver- lagd tot een volgende vergadering. Punt 12. Op een gedaan verzoek van den heer de Gee, wonende te 's Gravenhage, wordt overeenkomstig advies van B. en W. afwijzend beschikt. Punt 13. Beide verzoeken inzake ont heffing eener bepaling der Bouwver ordening van H. de Beer en P. Rade maker, wordt verzoek van eerstgenoem de nog aangehouden en van Radema ker ingewilligd. Punt 14. Voorstel van B. en W. in zake bekrachtiging van de overeen komsten en verdere handelingen, aan gegaan ter uitvoering van raadsbesluiten omtrent burgerlijk rechtelijke handelin gen, wordt conform advies van B. en W. goedgekeurd. Punt 15 is de neeplakkwestie, ver vat in een nieuwe verordening ten aanzien van bekendmakingen, welke door of vanwege het Gemeentebestuur dienen te geschieden. Mr. van Doorne zou gaarne eenige wijzigingen in het ontwerp-besluit der verordeningen ten aanzien van de af kondigingen zien aangebracht. Men zal mij, zegt spreker, wellicht beschuldigen van formalisme, maar zoolang de uitvoering van verschillende verordeningen nog niet in allen deele perfect plaats vindt, dienen wij nog de puntjes op de i te zetten en vooral ten opzichte van deze verordening dient dit te gebeuren om chicanes te voor komen. Spreker stelt een viertal amen dementen voor die, hoewel met klaar- blijkelijken tegenzin van den Burge meester, worden aangenomen. Punt 16 en 17, respectievelijk een adres van Rijwielpadvereeniging „Gooi en Eemland", om subsidie uit de ge meentekas voor 1928, wordt conform advies B. en W. aangehouden tot be handeling der begrooting voor 1928, terwijl het le Suppletoir-kohier Hon denbelasting 1927 wordt vastgesteld. Punt 18, onderzoek geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden is aan de orde. De heer de Koning zegt dat hij bezwaar heeft tegen toelating van het raadslid Plasman, aangezien deze een krijgsman in werkelijken dienst is en de wet dit niet toelaat. De Raad kan zich met het voorstel van den heer de Koning vereenigen, zoodat tot niet-toelating van genoemd raadslid wordt besloten. Bij de rondvraag wil de heer v. Eek opmerken dat het hoog tijd wordt dat de noodwoningen aan de Bosstraat worden opgeruimd. De bewoners aldaar ondervinden veel last van de kinderen die veel vernielen aan gebouwen en vruchtboomen en vele ongewenschte individuen vinden in bedoelde woningen soms een onderdak. Kortom, het is daar een zeer onaangename toestand Eveneens geldt dit voor de woningen aan de Heete Akkerweg. Spreker kan zich ook niet vereenigen met, ofschoon er hier in de Gemeente op tal van plaatsen groote behoefte aan waterlei-

De Soester | 1927 | | pagina 2