Doesburg's fijne SPECULAAS GEMEENTE-FILM JOH. METS, Bij Scheren Soest op het hellend vlak ONTVANGEN per blik inhoud 3 pond f 1.25, per ons 12 cent. AANBEVELEND, VAN WEEDESTRAAT 46 TELEFOON 2098 moeten aankunnen naar welken kant het schip ook zou mogen geslingerd worden door de hevigste stormen. Onze keus is dus moeilijk, omdat ze hoogst verantwoordelijk is. Want die twee stuurlieden mogen slechts één doel voor oogen hebben U getrouw terzijde slaan, met voorbijgang van alle eigen belangen of belangetjes, hoe gering die dan ook mochten zijn, en uitsluitend het oog houdend op het groote, het gewichtige belangde zorg dat het schip de veilige haven binnenkomt. Ik voor mij ben overtuigd, en ik ge loot dat velen dat met mij zijn, dat het beste zou zijn indien U twee lieden naast U kreeg, die die functie nog nimmer tevoren vervuld hadden niet alleen, maar die tevoren nog nimmer een woord hadden gesproken in de geschiedenis van de Soester politiek, daarbij lieden die het algemeen ver trouwen genoten als eerlijke menschen, wat voor geloof of richting zij dan ook mochten zijn toegedaan. Het zou goed zijn als geen terugwijzingen konden gedaan worden naar een politiek ver leden, dat eventueel het vertrouwen, wat toch de basis is waarop alles moet worden opgebouwd, zou kunnen aan het wankelen brengentwee personen die konden bogen op een integriteit, die voor U en voor den Raad en voor alle ingezetenen waarborg zou zijn voor een samenwerken met slechts voor oogen het eene groote doelhet algemeen belang. Indien de voorteekenen echter niet bedriegen zal U en de gemeente Soest dat geluk niet beschoren zijn. En het is m.i. zeer te betreuren wanneer U bij den aanvang van deze nieuwe vierjarige periode van wal zoudt moeten steken in gezelschap van een medebestuurder van wien onomstootelijk kan worden aan getoond dat hij de scheidingslijn tusschen gemeentebelang en particulier belang niet weet te trekken, doch getoond heeft dat wanneer die belangen in botsing komen, deze belangenstrijd wordt op gelost ten bate van eigen gewin. Wan neer ik constateer met de kadastrale uittreksels in de hand dat op 7 Mei grond wordt gekocht voor f6.500 en 9 Februari d.a.v. diezelfde grond aan de gemeente wordt verkocht voor f 6.000 winst, terwijl die grond overbodig is voor de gemeente, wanneer ik constateer alweer aan de hand van het officieele raadsverslag en officieel afschrift van de betreffende acten, dat de Raad besluit om grond te verkoopen aan een voor Soest totaal onbekend persoon, terwijl die grond wordt geleverd aan familie en vrinden van den gemeentefunctionaris die als gemachtigde optreedt, wanneer ik constateer dat diezelfde functionaris zijn terrein door gemeentewerklieden en met gemeentemateriaal laat ophoogen zoodat daardoor een aardig winstje wordt behaald, en zulks terwijl ik al weer aan de hand van de officieele overeenkomst constateer dat die grond waarmede wordt opgehoogd zonder kosten had kunnen worden verwerkt, wanneer ik alleen maar deze feiten, die U bekend zijn, en die daar ze uit officieele bescheiden blijken, door nie mand kunnen weersproken worden, en waarvan ook U niets kunt afdingen, constateer, dan blijkt daaruit voldoende dat juist is wat ik zoo juist zeide, dat aan uw zijde behoort te staan niet iemand die getoond heeft de gemeente te weten gebruiken ten bate van eigen gewin, maar personen die ieder in alle opzichten ten volle kan vertrouwen. Wanneer dit het criterium is waarnaar wij onze keuze afmeten, dan kunnen wij vol goede hoop de toekomst tege moet zien. Doen wij dit niet, dan zal die toekomst niet anders dan donker en dreigend kunnen zijn. De heer Grootewal krijgt hierna het woord en zegt, dat naar aanleiding van hetgeen hem de laatste dagen bekend is geworden, als raadslid wel het recht te mogen hebben op deze kwestie dieper in gaan. Na ernstig een en ander te hebben onderzocht omtrent het ge publiceerde, meent Spr. te mogen zeg gen, dat dit feiten kunnen worden genoemd; doch al zou ook maar 10% waarheid zijn van hetgene hij gehoord heeft, dan vraagt hij zich af: Is die persoon hier wel op z'n plaats. Hij stelt zich op 't standpunt dat hier alleen het algemeen belang behoort gediend en wel zonder aanzien van partij of beginsel en stelt daarvoor een enkele voorwaarde, n.1. dat men de belangen in handen legt van eerlijke en trouwe en werkzame mannen. Hierna vraagt de heer de Bruijn het woord. Spreker zegt, dat alvorens hij als raadslid zijn stem uit zal brengen, geen persoonlijke dingen zal naar voren brengen, doch zooveel mogelijk in de lijn zal blijven der eerste sprekers. Maar, zegt spreker, al is ook maar 7> van het gepubliceerde waar, dan vind ik het toch noodzakelijk dat iemand, die op 't punt staat om een dergelijke vertrouwenspost te gaan aanvaarden, in de gelegenheid wordt gesteld zich te kunnen verdedigen en daarom meen ik te moeten voorstellen dat een commissie wordt benoemd waarin dit kan geschieden. De heer Endendijk kan zich hier mede vereenigen, overtuigd als hij per soonlijk is, dat het gepubliceerde enkel laster is en dit na onderzoek wel zal blijken. Thans krijgt de heer Busch het woord en zegt: M. de V.Wanneer ik het woord vraag, dan is dat niet omdat ik spreken wil, maar omdat ik spreken moet. Wanneer ik dan het woord voer, ondanks dat ik de minderbedeelden vertegenwoordig, en dus wel een groote groep, doch de belangen van categorie van de bevolking heb behartigen, dan wil ik het toch enkel en alleen het algemeen belang bespreken, omdat ik overtuigd ben, dat partieele of groepsbelangen niet anders kunnen worden gezien dan in het licht en kader van het algemeen belang. In de allereerste plaats, M. de V., sluit ik mij bij de woorden, gesproken door den heer van Doorne, aan. Ook ik ben van overtuiging, dat U het goed met onze gemeente voor heeft, maar dan is ook absoluut noodig dat U krijgt goede medewerkers, enkel en alleen werkzaam voor het belang van Soest. Ook ik ben overtuigd, dat de be sproken persoon niet de rechte man op de rechte plaats is en zou daarom, en alweer met het oog op het algemeen belang, de vraag willen stellen of van U is te verwachten het instellen van een commissie ad hoe, teneinde na te gaan in hoeverre of de beschuldiging juist is. Door dit onpartijdig onderzoek zal aan het rechtsgevoel van niemand wor den tekort gedaan, integendeel, terwijl de Katholieke fractie dit in het bijzon der zal moeten toejuichen. En om blijk te geven dat het ook géén Pijn en naschrijnen of stukgaan der huid. indien men vóór het inzeepen de baardoppervtakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. RUROL mij ernst is, om daarmee niet aan eenige fractie te kort te doen, wil ik persoonlijk verklaren gaarne het eerst den heer Koenders (R.K.) te willen stemmen. Immers, het is gebruikelijk en meer in overeenstemming mat de uitspraak der kiezers, dat men een college kiest uit de twee grootste fracties, of wel met de gewoonte in deze gemeente een college van rechts bestaande uit R.K., A. R. en C. H. Ik wil aan die traditie getrouw hier gaarne toe medewerken, maar dan niet op de twee naar voren geschoven per sonen, daar zij mijn vertrouwen, n.m.1, te werken enkel en alleen uitsluitend in het algemeen belang, niet hebben. Ik wacht Uw antwoord af, M. de V. Klinkt dit bevestigend voor wat betreft de commissie ad hoe, dan zal ik verder zwijgen. Zoo niet, dan zal ik voortgaan en de stukken, welke onder mijn bereik zijn, voor den raad op tafel leg gen. Want het publiek uit Soest heeft het recht te weten hoe men zaken be hartigt. En ik zeg nogmaals, ik twijfel niet of U zal daar gaarne toe mede werken. Ik hoop en vertrouw dan dat U daarvoor twee medewerkers naast U zal krijgen, waarmee U de lasten zult kunnen verlichten en de lusten kan verhoogen tot heil onzer gemeente. Ik dank U. Hierna spreekt de heer den Bliek als volgt: M. de V. Het zij mij vergund ook iets te zeggen naar aanleiding van de thans aan de orde zijnde wethouders verkiezing. Als afgevaardigde van de C.H. partij doet het mij leed hier te moeten mede- deelen, dat het in de verschillende conferenties van de z.g. rechtsche fracties mij niet gelukt is de R.K. en de A.R. fractie voor mijn zienswijze te winnen en wethouders te kiezen uit de 2 grootste fractiesR.K. en Vrij heidsbond. Ware dit geschied, dan ware mis schien veel achterwege gebleven dat deze stemming vertroebelt en on zeker maakt. Dan hadden die leden medegetoond hun tijd te begrijpen, en hadden zij wars van partijpolitiek de uitspraak der kiezers geëerbiedigd, door den uitslag der verkiezing te aanvaar den als het uitgangspunt voor een reële politiek en hadden zij dien uitslag be antwoord met een daad die naar mijn overtuiging het beste voor Soest had gewild. Men heeft mijn zienswijze af gewezen, omdat de meerderheid der rechtsche fractie van oordeel was, dat ook de omstandigheden van dezen tijd eischen, dat het Dagelijksch Bestuur goed rechts zou zijn. Dat wij hiermede op een terrein komen, waar subjecti visme zich waarde-oordeelen kan aan matigen, die andersdenkenden soms krenken en kwetsen kunnen in hun innerlijks zijn, mogen wij wellicht voor rekening laten van hen, die deze waarde-oordeelen zijn toegedaan; maar wat voor het publieke leven zoo nood lottig kan wezen, is dit, dat het prac tische gëvolg hiervan is, dat de rech ten der minderheden worden verkracht. Dat ik in deze zienswijze niet alleen sta, moge ik staven met een citaat uit de driestar van „De Standaard" van 15 Juni j.l. waar als volgt wordt ge schreven: „Wij zijn geen voorstanders van het uitsluiten der minderheid uit het Dagelijksch Bestuur. Het is ge- wenscht dat in het College van Gede puteerden of van Burgemeester en Wet houders althans één lid van de minder heid aanwezig is. Aldus wordt kliek- geest in het bestuur tegengegaan. Zekerheid wordt verkregen, dat de argumenten der minderheid zullen wor den overwogen. Het vertrouwen van de geheele bevolking in de ombevan- genheid van het bestuur wordt bevor derd". Dat de beide grootste raadsfracties, M. de V., van deze ombevangenheid juist in deze toch zeker wel troebel en moeilijk te noemen tijd geen oogen- blik blijk hebben weten te geven, spijt mij meer dan ik U zeggen kan. De tijd van onderling overleg is nu voorbij. Straks gaan wij stemmen eenerzijds met het onmiddelijke doel een meerderheid een 1 te krijgen voor de verwezenlijking van tel het publiek accoord, anderzijds met het doelbewuste pogen om van de situatie te maken wat er van te maken is. Van de verschillende fracties zijn de leden te tellen en ons aller stem zij een stem naar eigen concientie; maar wat de uitstag ook zal wezen wat mij betreft, M. de V., moge ik U de ver zekering geven, dat ik naar beste krachten hoop mede te werken aan wat ik zou willen noemen het goede voor Soest. Mr. van Doorne is voor een commissie ad hoehij verwijst naar notulen van een geheime vergadering en doet het voorstel de wethouders verkiezing aan te houden tot na het rapport der te benoemen commissie. De Burgemeester zegt reeds onder zocht te hebben de kwestie van den weg, die weggevaagd zou zijn. Nog het oude college van B. en W., dat hij thans nog maar alleen vertegen woordigt, heeft het voorstel gedaan de geheele geschiedenis van de Bunt te doen onderzoeken door een commissie, samengesteld uit de h.h. Doorman, v. d. Bremer, de Bruyn en Grootewal met den Burgemeester als voorzitter. De heer Bruyn vraagt of de commissie alleen de Buntgeschiedenis zal onder zoeken, waarop de Burgemeester ant woordt, dat ook de andere punten door de commissie kunnen worden behan deld. Het voorstel om een commissie ad hoe in te stellen wordt hierna aange nomen met 12—1 stem, die van den heer v. d. Bremer. De heer Grootewal zegt, dat als de heer v. d. Bremer nu al zegt, dat het een uitzoekerij zal worden, die toch niets geeft, wij aan zoo'n iemand in de commissie niets hebben, waarop de heeren v. Doorne en Busch dan een candidatuur Koenders aanbevelen. De Burgemeester benoemt tot stem bureau de h.h. den Bliek en van Doorne. De uitslag van de stemming was, dat verkregen de h.h. Doorman 12, Groote wal 12, De Bruyn 11, Koenders 8, Hilhorst 3, v. d. Bremer 1, van Doorne 1 en blanco 1, zoodat de commissie zal bestaan uit de vier eerstgenoemde heeren, met den Burgemeester als Voorzitter. Hierna herhaalt Mr. van Doorne zijn voorstel om de wethouderskeuze op te schorten tot het rapport der com missie zal zijn uitgebracht, met verzoek de vergadering thans te schorsen. Waar de wet dit schorsen nergens verbiedt is spr. van oordeel dat tegen zoodanige schorsing geen groote en overwegende bezwaren bestaan. De heer Busch ondersteunt dit voor stel. De heer Hilhorst is tegen schorsing omdat hij overtuigd is dat alles laster, vuile laster is. De heer Grootewal heeft de bescheiden gezien en is overtuigd dat het publi ceerde grootendeels waarheid zal blijkenhij verzoekt de schorsing aan te nemen. Nadat de heer Endendijk zich tegen schorsing heeft verklaard, gaat men over stemming, waarbij blijkt dat vóór schorsing tot het rapport der commissie zijn de h.h. Busch (onafhankelijk), Dammers, Doorman, van Doorne (allen v.b.), den Bliek (c.h.), Grootewal (Soesterberg) en de Bruyn (a.r.). Tegen schorsing stemden de h.h. van Klooster, v. d. Bremer, Koenders, Pronk, Hilhorst (allen r.k.) en Endendijk (a.r.). Naar aanleiding van deze stem ming schorste de Burgemeester te ruim 3 uur de vergadering, totdat de be noemde commissie ad hoe haar oordeel over de vroegere handelingen van den betrokken persoon zal hebben uitge sproken. Avondvergadering. Zeer verwonderd waren wij, toen 's middags om ongeveer 6 uur convocaties bleken rondgezonden te worden, waarin de Gemeenteraad opnieuw tegen 8 uur s avonds werd opgeroepen ter voort zetting der geschorste vergadering. Toen deze vergadering werd geopend bleek al direct dat de heer Dammers afwezig was en zich niet in de gemeente bevond. De Burgemeester deelde mede, dat hij reeds 's middags de twijfel had geuit of schorsing dervergadering wel mogelijk was, daar de wet uitdrukkelijk voorschrijft, dat de wethoudersverkie zing moet plaats hebben op den eersten Dinsdag van September. Hij had echter geen gelegenheid gehad onderzoek te doen naar de wettigheid der schorsing had zich bij het door den Raad genomen besluit neergelegd. Inmiddels had hij de litteratuur en de jurisprudentie eens nageslagen om tot de meening te komen, dat aanhouding van de wethoudersverkiezing tot over 8 of 14 dagen absoluut onwettig was, en had daarom de leden opnieuw in spoedeischende vergadering bijeen ge roepen om thans aan de orde te stellen de stemming over de twee wethouders vacatures. De heer Busch constateert, dat één lid niet aanwezig is en ook niet kon zijn, daar hem de oproeping niet heeft bereikt. Hij heeft gehoord, dat pogingen zijn gedaan om den heer Dammers tegen kwart voor tien ter vergadering te krijgen. Waar het gewenscht is, dat elke fractie op haar volle sterkte aan de verkiezing medewerkt, en in verband met de korte spanne tijds, die verstreken is tusschen de oproeping en den aan vang der vergadering stelt spr. voor, de vergadering alsnog te schorsen tot 9s/i uur. De heer van Klooster zegt de dis cussie misschien te kunnen bekorten. Hij is grootelijks in verdenking gebracht en zijn naam is in de Soester door het slijk gesleurd, dat de spanen eraf vlogen. De anonieme schrijver dier artikelen zal daar natuurlijk zijn redenen wel voor hebben. Echter heeft men niet de beleefdheid gehad hem een exemplaar toe te zenden, zooals toeft te doen gebruikelijk is. Pas verleden week Zaterdag is hem voor het eerst een exemplaar door bevriende zijde in handen gekomenhet eerste artikel heeft hij niet gelezen, maar hij kan wel zeggen, dat er dingen zoo maar voor de vuist weg zijn gezegd, die hij desnoods direct wel kan ontzenuwen. Om echter tot een oplossing te komen, deelt hij mede zijn candidatuur voor wethouder in te trekken en verzoekt in zijn plaats zijn fractiegenoot Koenders te stemmen. Echter heeft hij nog één verzoek, nu zijn eer en goede naam zoo aangetast zijn, dat iedereen met hartelust over het gepubliceerde praat, en wel dit, dat hij door de commissie ook persoonlijk gehoord wordt over mogelijke duistere punten. Indertijd met die geschiedenis over den verkoop van de gemeentepaarden heeft men hem niet gehoord en dat vindt hij onjuist. Overigens verwondert het hem dat hier thans wordt ingegaan op anonyme schrijverij in een krant. De Burgemeester verzekert den heer van Klooster dat hij in elk geval zal worden gehoord, doch zegt dat hier niet is ingegaan op courantengeschrijf, doch slechts op in den Raad gemaakte opmerkingen van meerdere raadsleden. De heer Busch handhaaft zijn voorstel tot schorsing en de heer Grootewal doet een ernstig beroep op de rechter zijde om nu geen Wethoudersverkiezing door te drijven, als de raad niet com pleet is. De heer Endendijk is op de motieven van den heer Grootewal ook voor schorsing, doch meent dat alleen de Burgemeester de vergadering kan schorsen. De heer v. d. Bremer is eveneens ervoor, als er maar geen aanwezige leden vóór 9% uur weggaan. De heer Busch constateert dat zulke groote belangen op het spel staan, dat men van ieder raadslid mag verwachten, dat hij hier om 9% uur weer aanwezig is De heer van Klooster is vertoornd en zegt dat de geheele zaak hem de keel gaat uithangen. De Burgemeester schorst echter de vergadering tot 9'% uur. Te ruim 9% uur heropent de Bur gemeester wederom de geschorste vergadering. Er blijkt dan echter, dat de heer Dammers nog niet terug is, doch wel elk oogenblik kan komen. De heer Busch dankt den Raad voor de toegestane schorsing en wekt allen op en bloc te stemmen op den heer Koenders, ten bewijze, dat de actie niet gaat tegen de Roomsch-katholieken als partij. Hierna wordt eerst gestemd over de vacature van den heer v. d. Berg (c.h.). Als de stembriefjes al zijn rondge- geven komt onder applaus de heer Dammers ter vergadering. Tot leden van het stembureau worden door den Burgemeester benoemd de h.h. van Doorne en den Bliek. Uitgebracht zijn 13 stemmen, alle op den heer Koenders (r.k.), die ver klaart de benoeming aan te nemen. Hierna wordt gestemd over de vacature van den heer van Elten (r.k.). Uitgebracht wederom 13 stemmen, waarvan 7 op den heer Endendijk (a.r.) en 6 op den heer Doorman (v.b.). De heer Endendijk deelt mede gebruik te willen maken van zijn recht om de aanneming 24 uur in beraad te houden, hetgeen op de publieke tribune gelach opwekt en een opmerkingdat kun jé net zoo goed nu wel zeggen. Nader vernemen wij, dat inmiddels de heer Endendijk eveneens de benoe ming heeft aangenomen. De Burgemeester deelt nog mede dat ingevolge verzoek van Gedeputeerde Staten de post van f 25.voor subsidie aan het Informatiebureau voor landver huizers te 's-Gravenhage op een ander hoofd moet worden geboekt en wel onder hoofdstuk IX (ondersteuning aan behoeftigen), waarmede de Raad zich z.h.s. accoord verklaard. Bij de rondvraag voert alleen de heer Busch het woord. Hij feliciteert de gekozen wethouders met hunne benoeming en spreekt de hoop uit dat allen krachtdadig zullen samenwerken in het algemeen belang van Soest. Hierna sluit de Burgemeester deze zeer bewogen en in drie stukken ge knipte, eerste vergadering van den nieuwen Raad der gemeente Soest. voorzitten endeed ook voorvierduiten in het zakkie. Toen kwam de tegenpartij het geweer „Allernaar laster" riep broeder Aandendijk „Mot-je de geheime notulen maar eens nalezen" zei Mr. Jan. „Allemaal vuile laster" riep Menneke P. „Ze moste der eige schoame" Eindre sultaat Een commissie van 4en deze vierschaar zal het heele geval eens piek fijn onderzoeken en binnenkort eens vertellen of Oome Hendrik weer mag terugkomen. Wat ik gek vond was, dat toen Mr. Jan voorstelde de vergadering te schor sen en de wethouderskeuze uit te stellen tot het zaakie was onderzocht alle R.K.'s plus Aandendijk daar tegen waien. Waarom eigenlijk Medunkt toch als er geen koutje aan de lucht is, waar ze toch allemaal van overtuigd waren, dan hadden ze er toch vlak voor moeten zijn 's Avonds om 6 uur had de burgerpa zich bedacht. De verkiezing zoo lang uit te stellen was toch eigenlijk te gek voor de buren Dus om 8 uur moesten ze maar weer bij elkaar komen. Een ge vaarlijk besluit. Stel je eens voor dat de heele R.K. fractie naar Utrecht was getogen om hun eerste schitterende suc ces in Centraal .te herdenken met een piekfijn dinetjeOf dat bijvoorbeeld er een paar ziek waren geworden I Dan was er misschien een heelemaal links college van B. en W. gekomen. En dan zou je eens gehoord hebben. Maar enfin, het liep nogal goed af. De Notaris die Amsterdam achter de sjempie zat, werd ijlings per vliegtuig teruggehaald om 10 uur waren alle kuikentjes weer bij de kloek. Waarop Oome Hendrik het woord nam en zich gedrongen voelde afstand te doen van z'n zetel. Waarna Meneer Koenders wethouder werd ge maakt met 14 van de 13 stemmen. En vervolgens broeder Aandendijk ervoer dat ze 'm voorloopig nog wel wouen hebben als tweede wethouder maar dan most-ie erg zoet zijn en goed z'n best doen. Over 't geheel genomen is het linksche gedeelte van den raad zeker beter dan de vorige. Er zijn een paar flinke kerels bijgekomen die behoorlijk d'r mondje kunnen roeren. En ik ben heelemaal niet bang dat om met Mr. Jan te spreken, als de bemanning van de boot flink met den kapitein samenwerkt, het scheepje best de veilige haven zal binnenloopen. Maar waar ik benieuwd naar ben O zoo benieuwd I Tot barstens toe benieuwd Naar de eerste speech van Pronk I1 BRANDNETEL. Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mljnhardt's Zenuwtabletten zullen uw zenuwen kalmeeren en sterken en uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten, XXXV Waait dan aan, o Soester winden, Frischheid, waarvoor rotheid vlucht En waait ook eens door de raadszaal Daar 's behoefte aan versche lucht Aldus rijmde Jan Joris (kerel waar blijf je toch tegenwoordig een heelen tijd geleden al. En waratje zijn wensch is in vervulling gegaan. Door de raadzaal woei bij de allereerste vergadering wat je noemt een frisch windje. Toen ik zoo eens rondkeek zag ik liefst negen nieuwe gezichten en zoo onwillekeurig dacht ik bij mezelf: ik ben benieuwd wat dat worden zal. AI gauw kon ik zoo'n beetje beginnen met m'n taxatie. Eerst een oudgediende die z'n mond begon te roeren Mr. Jan. En in een weloverdachte speech bracht-ie hulde aan burgerpa en zei dat die 'm per saldo echt was meegevallen daar kwam 't tenminste op neer. Nou ja, ook niet te verwonderen, Als een kind leert loopen is het den eersten tijd een beetje slap in z'n rug- gegraaf.. Maar als 't eenmaal flink kan marcheeren wordt dat hoe langer hoe beter. Zoo is 't nou net met onzen bur gerpa gegaan. Eerst moest-ieleeren loopen in het hem vreemde gemeentegareel, maar nou ie 't klappen van de zweep kent is er geen mensch meer in Soest die ook niet vertrouwt dat Soest veilig is in zijn handen. Daarna begon Mr. Jan over Oome Hendrik. Daar had-ie een en ander over onderzocht en dat was nou niet zoo mooi dat-ie Oome z'n vertrouwen kon geven. De afgezant van Soesterberg-sjonge wat een verschil met de vori,i*e-had ook een en ander eens nageplozen en wou liefst den eersten tijd ook ma ar geen theevisite met Oome Hendrik samen. De compagnon van Aandendijk, die z'n geweldigen baard eens sc budde, vond dat dat zaakie eerst m; lar eens goed moest worden nagezoch L Vervolgens ging de afgevaar digde vaur de Bosstraat er eens vierkant Ingezonden Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Een gevolg van onkunde, bedrog en corruptie. Vervolg. Vorige week maakte ik er melding van, dat de kosten van verharding ad. f600.welke in Februari 1924 door de heeren Bosboom en Beekman eener zijds en den heer van Klooster anderzijds aan de gemeente verschuldigd waren, door de h.h. Bosboom en Beekman 19 Februari 1924 zijn betaald geworden, terwijl de heer van Klooster in gebreke bleef het verschuldigde te voldoen. Het is mij thans bekend, dat de heer van Klooster eenige weken geleden de door hem verschuldigde f 150.ook heeft betaald, doch eerst nadat deze ex-wet houder, directeur van openbare werken, daartoe door den Burgemeester die ik van de niet-betaling in kennis had gesteld, was aangemaand. Wat er van die betaling terecht zou zijn gekomen, als de Bur gemeester daar nu eens geen kennis van had gekregen, moet een ieder maar eens voor zich zelven uitmaken. Bij raadsbesluit van 6 October 1925 werd aan de heeren Man en Kraayen- brink in verband met hun verzoek tot het aanleggen van de Beethovenlaan en Mendelsohnlaan de verplichting opgelegd de helft van de kosten van aanleg van de Dalweg (f 1525.in de gemeentekas te storten. Moet een ander dergelijke kosten vooruit voldoen, deze heeren werd de gelegenheid gegeven de betaling te doen in 12 termijnen, '/is te voldoen bij het passeeren der acte van overdracht, terwijl het restant in 11 achtereenvol gende halfjaarlijksche termijnen kon worden voldaan. Mij zijn geen andere gevallen van een dergelijke toeschiete lijkheid bekend, dan voor het complex Man-Kraayenbrink en het complex Hei deweg, welke beide complexen eigendom waren van de familie van Klooster. Van de reeds verschenen termijnen werd volgens de gemeente-begrooting een bedrag van f 160.— niet voldaan. Blijkens ingewonnen inlichtingen niet omdat die heeren onwillig zijn het ver schuldigde te voldoen, doch alleen om dat zij eischen dat ook andere geldzaken, die zij nog met de gemeente hebben, gelijktijdig zullen worden afgerekend. Zij hebben daar reeds geruimen tijd aangedrongen, doch de afrekening laat op zich wachten. Het waarom zal de tijd wel leeren. Zoodra ik de zuivere gegevens daaromtrent heb zal ik zoo vrij zijn ze ter algemeene kennis te brengen. Een lief zaakje. In den voor bouwexploitanten zoo gelukkigen tijd, dat er nog bouwpremiën werden verstrekt, bouwde de heer M. Hornsveld drie huizen aan de Heuvelweg op elk waarvan hem een bouwpremie van f309.werd toegekend. Toen hij bericht had ontvangen, dat de tijd van ontvangen daar was, begaf hij zich in verheugde stemming naar het gemeente huis in de verwachting daar het geld te zullen ontvangen. Hem werden de betrekkelijke stukken ter teekening voor gelegd, hij teekende ze en ontving de gelden, zult ge denken neende mededeeling dat men die f900.— wel met hem verrekenen zou. De zaak was, dat de heer Hornsveld in combinatie met nog vier andere heeren een bedrag van i f 500.verschuldigd was aan de gemeente voor kosten van aanleg van waterleiding. Voor zijn aandeel was hij dus f 100.schuldig, zoodat als het de bedoeling was dat bedrag te verrekenen, hij in elk geval nog f 800. moest toe ontvangen. Om het juiste bedrag te kunnen bepalen van wat hij te goed had, zou men hem een rekening moeten geven. Deze rekening is hem nooit geworden, terwijl de f900.—hem nooit zijn uitbetaald. De heer Hornsveld heeft geruimen tijd herhaaldelijk tever geefs op afwikkeling aangedrongen. Later toen hij door de gemeente de waterleiding voor zijn rekening liet aanleggen in de Noorderweg, veranderde de zaak doordat de gemeente nu meer van hem te vorderen had, dan hij van de gemeente. Daar hij zou moeten toe betalen, heeft hij geen aanleiding telkens weer op afrekening aan te dringen. Ook van de aanlegkosten der waterleiding aan de Noorderweg heeft hij nimmer een afrekening ontvangen evenmin als de combinatie, die nog f500.aan de gemeente verschuldigd is. Zoowel die combinatie als de heer Hornsveld zijn ten allen tijde bereid het verschul digde te voldoen, doch het spreekt vanzelf dat de heer Hornsveld dan de f 900.die men hem schuldig bleef, van de rekening zal afhouden. En dat is het hem nu. Wat er met die f900.— is gebeurd en waar ze zijn gesneuveld is niet be kend, met het gevolg, dat men het maar beter vond zoowel de combinatie, als de heer Hornsveld, geen nota te zenden en de schade maar door de gemeente te laten lijden, want het spreekt vanzelf, dat als de gemeente op betaling aandringt, ook die 900 popjes te voorschijn moeten komen. In dezelfde gelukkige tijd had de Bouwmaatschappij Duinzicht recht op bouwpremiën tot een bedrag van f 1200.- voor panden aan de Braamweg. Daaren tegen werd die Mij. de verplichting opgelegd f 1134.58 voor verharding van de Braamweg te betalen. Toen ook die Mij. de mededeeling gewerd, dat de tijd van ontvangst der premie daar was, begaf de Directie zich blijmoedig naar het gemeentehuis. Ook de directie van Duinzicht teekende de betrekkelijke stukken en ontving het verschil in geld zult gij meenen neen, de mede deeling, dat de rest voor de kosten was. Volgens ministerieel besluit had hoogstens f 1.50 voor kosten in rekening mogen worden gebracht. Op mijn advies toog de directeur, de heer Moester naar het bureau van den gemeente-architect om specificatie van die kosten te vragen. Hij kreeg ten antwoord, dat men het zou nazien. Sedert is men nog steeds zoekende naar de specificatie van die kosten en ik vrees, dat die evenmin te vinden zal zijn, als de 64 hollandsche guldentjes. (Wordt vervolgd). Plaatselijk Nieuws. Ondergeteekende betuigt hiermede namens het feestcomité 31 Augustus 1927 zijne dank aan allen die tot het welslagen der feestelijkheden hebben medegewerkt. De Voorzitter, Mr. G. DEKETH. BENOEMD Bij Koninklijk besluit zijn de sergeant- adelborsten W. J. Kruys en L. Stam, zoons van ingezetenen onzer gemeente, onderscheidenlijk benoemd tot luitenant ter zee en officier van den marinestoom vaartdienst der 3e klasse. VERDEELING VAN WERKZAAM HEDEN BURGEMEESTER EN WETHOUDERS Burgemeester: Financiën, amb tenaars- en arbeidszaken en algemeene zaken. Wethouder A. J. C. Koenders; Openbare werken, werkverschaffing, uit voering woningwet en grondbedrijf. Diens spreekuur is iederen Woens dagavond van 71/o tot 9 uur. Wethouder A. End endijk On derwijs, volksgezondheid, keuringsdienst, armenzorg en gasbedrijf. Diens spreekuur is iederen Dinsdag middag van 2 tot 3 uur. Als plaatsvervangend Burgemeester is aangewezen de heer A J. C. Koenders BRAAMHAGE Wij vernemen dat Zondag 11 dezer de buitenplaats voor een ieder toegan kelijk zal zijn. Kinderen beneden 12 jaar zonder geleide geen toegang. CATECHISATIES van Ds. v. SCHAICK. boven de Kerkkamer der Ned. Herv. kerk Maandag 's av. 7-8 voor a.s. lidmaten. Dinsdag v.m. 9-10 voor schoolkinderen n.m. 2-3 meisjes beneden 16 j. n.m. 3-4 meisjes vanaf 16 jaar Woensdag n.m. 3%-4%v. schoolkinderen in de school van den heer van Wely 's av. 6-7 jongens beneden 16 j. 's av. 7-8 jongens vanaf 16 jaar. JEUGDDIENST. In de Rembrandtzaal zal a.s. Zondag 11 Sept. 's av. 6 uur, een Jeugddienst gehouden worden, die plm. eeu uur zal duren en waarbij een meer uitgebreide liturgie gebruikt zal worden. Het ligt in de bedoeling, om zoo mogelijk deze jeugddiensten geregeld eens per maand te houden. Deze eerste Jeugddienst wordt geleid door Ds. van Schaick. Alle jongemenschen vanaf 16 jaar, zonder onderscheid van kerk of richting zijn hartelijk welkom. De ouderen zullen zich met een meer bescheiden plaatsje achterin tevreden moeten stellen, wat zij zeker gaarne zullen doen. DE GEMEENTE-BEGROOTING VAN SOEST. Naar wij vernemen hebben Gedepu teerde Staten der provincie Utrecht eerst op 30 Augustus 1927 goedkeuring gehecht aan de begrooting der gemeente Soest voor 1927, nadat een groot aantal posten op hun verzoek door de gemeente zijn gewijzigd. Het College heeft bij de behandeling dier begrooting nanwke«rig acht geslagen op de vele bezwaren, die tegen deze begrooting door verschillende ingezetenen bij hen waren ingediend en hebben met die bezwaren voor zooveel noodig rekening gehouden. Het aan den vooravond der verkiezin gen verspreide tendentieuse bericht als zoude de begrooting toen reeds onver anderd zijn goedgekeurd, is hiermede wel voldoende gelogenstraft.

De Soester | 1927 | | pagina 2