dj is p,ie Purei bij Ruwe en Schrale Huid f s Morgens en 's Avonds I lp) behoorende bij „DE SOESTER" van Zaterdag 20 Oct. 1928, No. 42. Uitgave Eerste Soester Electriscbe Drukkerij v.h. G. v. d. Bovenkamp RAADSVERGADERING. De Raad der gemeente Soest h in openbare vergadering bijeen geroepen tegen Maandag 22 October a.% des namiddags 2'/a uur, zoonoodig met voortzetting des avonds 71/» lllir> ,cr behandeling van de navolgende AGENDA: 1. Vaststelling van de notulen der vergadering d.d. 2 October 1928. 2. Voorloopige vaststelling van de gemeente-rekening 1927. Deze gemeente-rekening hebben wij in een tweetal artikelen reeds besproken, het laatste artikel in dit nummer voorkomende; ook de verschillende cijfers en totalen hebben wij reeds vermei zoodat wij daarna verwijzen. 3. Voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een tijdelijke kasgeldleening groot f 180.000.—. IJ. en NV. (loeien hieromtrent mede: Op 15 November 11)28 zal moeten wor den afgelost de op grond van Uw besluit dd. 9 Juli 1928, 4e afdeeling no. 4-1-128 A (goedgekeurd door hoeren Gedeputeerde Staten dd. 17 Juli 1928, 3e afdeeling, no. 2067 1 (>21) gesloten tijdelijke kasgeldlee ning met bet Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds te 's-Hage, groot 220.000.—. Daar de ontvangsten uit de gewone mid delen der gemeente iels ruimer zijn bin nengekomen en ook verwacht mag wor den dat tegen den tijd van 15 November a.s. eonige kapitaalsontvangsten zullen toevloeien, stellen wij U voor opnieuw een tijdelijke kasgeldleening aan te gaan tot een verminderd bedrag van rond 180.000. Daar de onderhandelingen omtrent de afsluiting daarvan Ioopende zijn, zullen nadere gegevens dienaangaande en een ontworp-besluit U te zijner tijd alsnog worden aangeboden. Voor een specificatie omtrent het be- noodigd bedrag zij vei wezen naar ons voorstel dd. 25 Juni 1928, 4e afdeeling, no. 4-1-128, tot het aangaan der tijdelijke lee ning ad 220.000.bovengenoemd. 4. Vaststellint; van een besluit tot wijziging der begrooting Gasbedrijf 1928. Deze wijziging betreft slechts een over schrijving van f 650 van de eene post op de andere. 5. Vaststelling van het kohier Straat' belasting over 1928. Het totaal bedrag, waarop B. en W. voor stellen dit kohier vast te stellen is f30,932.25 6. Behandeling en voorloopige vast stelling van de balans Grondbedrijf over 1924. De Commissie van Bijstand schrijft hieromtrent aan B. en W.: De Coffimissie van Bijstand voor het Grondbedrijf, kennis genomen hebbende van de haar onder no. 5-1-50, door haren voorzitter aangeboden Balans en Verlies- en Winstrekening met toelichting, betref fende het Grondbedrijf over 1924, deelt Uw College mede, dat zij zich, wat betreft het onderzoek dier «stukken, niet beeft gesteld op het standpunt van een eijferonderzoek, gelijk dat door een accountant zou worden ver richt, doch in het oog heeft gehouden de algemeene lijnen, welke tot grondslag voor het opmaken dezer stukken hebben gestrekt. Op grond hiervan, verklaart zij, dat de stukken h.i. zijn opgemaakt overeenkom stig de in de officieuse raadsvergadering dd. 26 Juni 1928 genomen beslissing om trent de interpretatie der „Verordening regelende het beheer van het Grondbe drijf der gemeente Soest". Zij geeft hierbij in overweging, de aan geboden Balans te doen aanvullen met een afzonderlijke splitsing in: a. patriarchale gronden; b. niet-patriarchale gronden, op 1 Jan. 1923 in het bezit der gemeente; c. na 1 Januari 1923 aangekochte gron den; aan de debetzijde aan te brengen een vermelding van de waarde der op de ba lans gebrachte gronden, op den basis van de laatste 5 jaarlijksche taxatie, en de spe cificatie van „schuld" en „meerwaarde", thans aan de debetzydc van de balans voorkomende, onder te brengen aan de creditzijde, bij de vermelding der „schuld aan de gemeente". Een minderheid der Commissie ver klaart evenwel, dat zij de stukken, zooals hierboven aangeboden, niet acht te zijn opgemaakt overeenkomstig de evenge- noemde verordening. Naar aanleiding van dit rapport deelcn B. en W. mede: Wij hebben de eer U hierbij aan te bie den de balans, winst- en verliesrekening van het grondbedrijf over 1924. De reke ning is opgemaakt overeenkomstig de in de officieuse raadsvergadering dd. 2G Ju ni 1928 genomen beslissing omtrent de interpretatie der „Verordening regelende het beheer van het Grondbedrijf der ge meente Soest". Wij zijn zoo vrij Uwen Raad mede te deelen, dat de aanbieding dezer rekening geschiedt met instemming van de meer derheid van ons College. 7. Vaststelling van besluiten tot aan vaarding van grond. B. en W. stellen den Raad voor te be sluiten conform de volgende twee con cept-besluiten 1De Raad der gemeente Soest; Overwegende, dat door C. Erix, van be roep slager en C. 13. de Zwart, van beroep zonder, beiden wonende te Soest, bij wijze van schenking aan de gemeente kosteloos eenige strooken grond zijn aangeboden, blijkens hun afstandsverklaringen, d.d. Juni 1928; Overwegende, dat het voor de gemeen te van belang is over het eigendomsrecht dier gronden te beschikken, teneinde deze te kunnen aanwenden voor de verbrce- ding van den Klein Engendaalweg Gelet op het advies der Commissie van bijstand Grondbedrijf, strekkende tot aan vaarding der schenking; Gehoord het dienovereenkomstig voor stel van Burgemeester en Wethouders; Mede gelet op de Gemeentewet; Besluit I. In schenking te aanvaarden van: a. Cornelis Eri>;, wonende te Soest, Nieuweweg No. 94, gedeelten van de per- ceelen grond, kadastraal bekend als ge meente Soest, in sectie G. Nos. 3311 en 3251. gelegen aan den Klein Engendaal weg, ter grootte van respectievelijk 30 en 60 M2., een en ander, zooals op de bybe- hoorende schetskaart in geel ongeveer is aangegeven en nader ter plaatse door- of vanwege het Gemeentebestuur zal wor den uitgezet; b. Cornelis Bcrnardus do Zwart, wo nende te Soest, Nieuweweg No. 96, gedeel ten van de perceelen, kadastraal bekend als gemeente Soest, sectie G. Nos. 3250 en 3249, gelegen aan den Klein Engendaal weg, ter grootte van respectievelijk 60 en 165 M2., een en ander zooals op de bybe- hoorende schetskaart in geel ongeveer is aangegeven en nader ter plaatse door- of vanwege bet Gemeentebestuur zal wor den uitgezet. Jf. De kosten van opmeting en over dracht der gronden voor rekening van de gemeente te nemen. Hï' J\.an College vau Burgemeester en Wethouders dezer gemeente op te dra gen bet aangaan der overeenkomsten ter uitvoering van dit besluit en het verrich ten van alle verdere handelingen ter uit voering der aangegane overeenkomsten, alles met inachtneming der artikelen 113- II4bis der Gemeentewet. en 2". l)e Raad der gemeente Soest; Overwegende, dat door W. Roest, van beroep landbouwer, wonende te Soest, bij wijze van schenking aan de gemeente kos teloos eenige strooken grond zijn aange boden, blijkens een door hem ondertce- kende afstandsverklaring, dd. 15 Septem ber 1928, No. 5-1-174; Overwegende voorts, dat bet èn voor de gemeente èn voor den schenker van belang is, dat de gemeente over bet eigen domsrecht van deze gronden, gelegen aan bet „Oude Grachtje", kan beschikken, ten einde deze t.z.1. te kunnen aanwenden voor den aanleg van den op bijgaand kaartje geprojecteerdcn weg „Het Oude Grachtje"; Gelet op bet advies der commissie van bijstand Grondbedrijf, strekkende tot aan vaarding dezer schenking; Geboord bet dienovereenkomstig voor stel van Burgemeester en Wethouders; Mede gelet op de Gemeentewet; Besluit I. lu schenking te aanvaarden van Wil lem Hoest, wonende Oude Grachtje No. 12, te Soest, een gedeelte van de kadastra le perceelen grond, sectie G. No. 3529 en G. 2635 ged., respectievelijk ter grootte van ongeveer 12 en 80 M'-'., een en ander zooals op de bierbij behoorende schets kaart in blauw ongeveer is aangegeven en nader ter plaatse door- of vanwege het Gemeentebestuur zal worden uitgezet. Voorgenoemde schenking zal geschieden onder de navolgende voorwaarden en be palingen: v a. de kosten van opmeting en over dracht van den grond komen voor reke ning van den schenker; b. door den schenker wordt vóóraf ten kantore van den Gemeente-ontvanger te Soest «een bedrag van vijftig gulden ge stort, ter voldoening van de onder a. van dit besluit genoemde kosten; c. blijken de onder b. genoemde kosten minder dan 50.te hebben bedragen, dan zal het te veel betaalde aan schen ker worden terugbetaald, terwijl ingeval deze kosten meer dan 50.zullen be dragen, deze meerdere kosten door den schenker zullen moeten worden bijgepast; II. Aan het College van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente op te dra gen het aangaan der overeenkomsten ter uitvoering van dit besluit en het verrich ten van alle verdere handelingen ter uit voering der aangegane overeenkomsten, alles met inachtneming der artikelen 113- 114bis der Gemeentewet. 8. Behandeling van het adres van de Wed. W. J. van Ee en H. J. Geubbels verzoekende medewerking tot het tot stand brengen van een weer, uitloopende op de v. Weedestraat, zulks in verband met hun voornemen tot den bouw van een dubbel en een enkel winkelhuis en enkele landhuisjes. B. en W. deelen hieromtrent den Raad mede In Uwe vergadering, gehouden op 2 Oc tober j.1. werd het besluit genomen, onze voordracht, dd. 27 September 1928, 3e afd. No. 4-1-82, naar aanleiding van het adres van de wed. W. J. van Ee en H. J. Geub bels, om medewerking tot het aanleggen van een nieuwen weg, uitloopende op de Van Weedestraat, wederom naar de Bouwcommissie te verwijzen, aangezien men van oordeel was, dat deze aangele genheid niet voldoende was voorbereid. Aan Uw besluit werd uitvoering gege ven, met gevolg, dat de Bouwcommissie onder dagteekening van 15 October 1928, Doss. No. 155 6, het resultaat van haar hernieuwd onderzoek mededeelt en advi seert, ons voorstel, dd. 27 September j.1. aan te nemen, met de aanvullende bepa ling, dat adressanten te allen tijde de voor wegaanleg te storten som, groot 1109. ook zullen terugontvangen, wanneer bet perceel, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H. No. 1869, thans eigendom van den heer A. O. Dammers alhier, in de toekomst zal worden verkaveld. Onder weder aanbieding van het inge zonden adres, met de daarbij behoorende stukken, stellen wij U thans voor te be sluiten overeenkomstig ons voorstel, dd. 27 September j.1. met de aanvullende be paling, als hiervoor omschreven. 9. Verzoek van J. K. de Gee, wonende te Scheveningen om hem vergunning te verleenen tot het bouwen langs de in het uitbreidingsplan aangegeven wegen geprojecteerd over zijn eigendommen, gelegen aan den Nieuweweg. B. en W. stellen voor te besluiten als volgt: De Raad der gemeente Soest; Overwegende, dat door J. K. de Gee. wonende Zeekant No. 48, te Schevenin- gen, op 28 Augustus 1928 het verzoek is gedaan, hem te willen vergunnen over te gaan tot het stichten van gebouwen, langs een in het ontwerp-uitbreidingsplan ge- projecteerden weg, Ioopende over aan hem toebehoorende perceelen grond, gelegen nabij den Nieuweweg; Overwegende, dat voor deze gemeente nog gèen Uitbreidingsplan is vastgesteld en daardoor nog geen bestemming aan de aan adressant toebehoorende perceelen voor de toekomst is gegeven; Gehoord het voorstel van Burgemeester en Wethouders en gelet op het advies der commissie van bijstand Uitbreidingsplan, strekkende, om afwijzend op bet verzoek te beschikken; Besluit: I. Afwijzend te beschikken op het ver zoek van J. K. de Gee, wonende Zeekant No. 48 te Scheveningen, om vergunning tot het stichten van gebouwen langs een in het ontwerp-uitbreidingsplan gcprojec- teerden weg, Ioopende over aan hem toe behoorende perceelen grond, nabij den Nieuweweg, op grond van de overweging, dat het uitbreidingsplan der gemeente nog niet is vastgesteld en mitsdien aan de hem toebehoorende perceelen voor de toe komst nog geen bestemming is gegeven; II. afschrift dezes te doen toekomen aan belanghebbende, ter kennisneming. 10. Behandeling van een verzoek om aankoop van grond. B. en W. stellen voor te besluiten con form volgend concept-besluit: De Raad der gemeente Soest; Overwegende dat tengevolge van onder handelingen met J. van Raaij, wonende aan de Soesterbergschestraat no. 68 te' Soest, de gemeente in de gelegenheid is tot onderbandschen verkoop van gemeen tegrond; Overwegende voorts, dat in bet finan cieel belang der gemeente moet worden geacht dtpi hierna te noemen grond onder hands te verkoopen aangezien bij open baren verkoop de hierna vermelde prijs niet zoude worden verkregen; Gehoord het voorstel van Burgemeester en Wethouders en gelet op het advies van de commissie van bijstand Grondbedrijf, om tot verkoop van den grond over te gaan Medcgelet op de Gemeentewet; Besluit I. aan J. van Raaü, van beroep café houder, wonende te Soest, Soesterberg schestraat no. G8, ten bate van het Grond bedrijf dezer Gemeente Complex I, on derhands te verkoopen een gedeelte van het kadastrale perceel bekend als gem. Soest, Sectie I), no. 1809, Ier grootte van 225 M2., zooals op de hierbybehoorende schetskaart in groene kleur ongeveer is aangegeven, gelegen aan de van Lijnden- laan en zooals nader Ier plaatse zal wor den uitgezet, voor den prijs van 1.80 per M2. Vorengenoemde verkoop zal geschieden onder de navolgende voorwaarden en be palingen: De grond moet worden aanvaard bin nen één maand na de goedkeuring van dit besluit b. Alle kosten van opmeting en over dracht van den grond komen voor reke ning van den kooper; c. De grond moet worden aanvaard met alle eventueel daarop ruslende lasten, erf dienstbaarheden en daarover bestaande overwegen d. De grond moet zoo noodig worden opgemeten op aanwijzing en in tegen woordigheid van een lid van bet Gemeen tebestuur of van een door dat bestuur aan gewezen persoon. II. Aan het College van Burgemeester en Wethouders dezer Gemeente op te dra gen bet aangaan der overeenkomsten ter uitvoering van dit besluit en bet verrich ten van alle verdere handelingen ter uit voering der aangegane overeenkomsten, alles met inachtneming der artikelen 113- 114bis der Gemeentewet. 11. Vaststelling van een ontwerp besluit betreffende den openbaren ver koop van eenige noodwoningen. B. en W. stellen voor te besluiten con form volgend concept-besluit: De Baad der gemeente Soest; Overwegende, dat tengevolge van het verhuren van de semi-permanente wonin gen aan den Wieksloterweg aan bewoners van gemeentelijke noodwoningen eenige dezer woningen kunnen worden opge ruimd; Overwegende voorts, dat bet wcnsche- lijk is over te gaan tot openbaren verkoop der ontruimde noodwoningen; Gehoord het voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen tot dezen verkoop te machtigen; Gelet op het advies van de Gezondheids commissie voor Baarn e.o. te Baarn; Mede gelet op de Gemeentewet; Besluit I. Burgemeester en Wethouders te machtigen tot openbaren verkoop der noodwoningen, voorzoover naar hun oor dcel daaraan geen bestemming meer be hoeft te worden gegeven. II. Aan het College van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente op te dra gen het aangaan der overeenkomsten ter uitvoering van dit besluit en het verrich ten van alle verdere handelingen ter uit voering der aangegane overeenkomsten, alles met inachtneming der artikelen 113- 114bis der Gemeentewet. 12. Adres van de Voetbalvereniging E.S.V.A.C. verzoekende van gemeente wege over te gaan tot beplanting van de zijkanten van het voetbalterrcin, en voorziening in waterleiding. B. en W. deelen omtrent dit adres het volgende mede: Hiernevens hebben wij de eer U aan te bieden een adres van het Bestuur der Voetbalvereniging „E.S.V.A.C." alhier, strekkende tot het van gemeentewege doen plaatsen van beplanting tusschen het voetbalterrein en het Burgemeester Dc- kethpark, teneinde het uitzicht op dit ter rein vanaf den publieken weg te belem meren en daardoor het bezoek van belang stellenden op het terrein te verhoogen. Dit adres geeft ons aanleiding U mede te deelen, dat de Voetbalvereniging in geenerlei verband staat tot de gemeente en dat mitsdien de huurster, incasu de Vereniging „Van Lennep's Sportpark" meer aangewezen is te zorgen voor een doelmatig voetbalterrein. Wij wenschen hieraan bij voorbaat toe te voegen, dat van gemeentewege reeds een aanmerkelijk financieel offer is ge bracht voor de inrichting der sportterrei nen en dat hiervoor op grond van billijk heid geen meerdere uitgaven aan ten kos te gelegd kunnen worden. Blijkt, dat het terrein niet voor een doeltreffende exploitatie geschikt is, dan komt de exploitante zelve of de verhuur ster op de eerste plaats in aanmerking daartoe maatregelen te nemen en niet de gemeente. Op dezen grond meenen wij U te moe ten voorstellen de adresseerende vereeni-j ging mede te deelen, dat haar verzoek niet? voor inwilliging vatbaar is. Wat het verzoek om aanleg van watert leiding betreft, kunnen wij U mededeclen, dat de Vereeniging „Van Lennep's Sport park" daaromtrent reeds lang is bericht,, doch dat nog geen antwoord is ontvangen; wat betreft het aanvaarden van de ge-i vraagde garantie voor waterverbruik. Ten aanzien van deze aangelegenheid geven wij U in overweging te besluiten dit onderdeel in handen te stellen van ons College, ter afdoening. 13. Voorstel van B. en W. tot hé}, uitbreiden van het waterleidingnet in een, gedeelte van de Birkstraat, vanaf de1' Politiewoning tot Gallenkamp Reisweg (bestaande leiding). B. en W. deelen hieromtrent mede: Wij deelen U mede, dat ons verzoeken bereikten om te komen tot uitbreiding van de waterleiding in het gedeelte Birkstraat vanaf de politiewoning tot ongeveer den Gallenkamp Pelsweg, in aansluiting van de bestaande leidingen. Aan de Directie der Waterleiding Maat schappij werd opgaaf gevraagd van de kosten dezer waterleiding, die phn. 1900 zullen bedragen. Volgens overeenkomst met de Waterleiding-Mij. zal gegarandeerd moeten worden dat door die uitbreiding tenminste vijf achtereenvolgende jsfrln zooveel water zal worden afgenomenfcjfatj de jaarlijksche bruto-opbrengst daarfani tenminste overeenkomt met 15% der aan* legkosten dier uitbreiding, makende alzoo plm. 285.per jaar. Aangezien vrij groote zekerheid bestaat dat voldoende water zal worden afgeno men voor het gedekt zijn dezer garantie, en naast particuliere belangen het alge meen belang gediend is, uit oogpunt van betere watervoorziening van dat deel dei- gemeente indien de bestaande leidingen aan elkander worden verbonden, stellen wij U voor te besluiten: de waterleiding in het gedeelte der Birkstraat vanaf de poli ticwoning tot ongeveer den Gallenkamp Pelsweg, in aansluiting van de bestaande leidingen te doen aanleggen, en te garan deeren dat door die uitbreiding geduren de ten minste vijf achtereenvolgende ja ren zooveel water zal worden afgenomen, dat de jaarlijksche bruto-opbrengst daar van ten minste overeenkomt met 15 der aanlegkosten dier uitbreiding, bedragende plm. 285.per jaar. 14. Behandeling van het voorstel van het raadslid G. j. Grootcwal, inzake wijziging der verordening, houdende aanwijzing van een gedeelte dezer ge meente, bestemd voor het oprichten, hebben of gebruiken van eenige inrich- der is geregeld, treft U hierbij ter vast stelling aan, luidende: De Baad der gemeente Soest; Gehoord hel voorstel van de Commis sie voor de Strafverordeningen; Overwegende, dat hel wcnschelijk is ge-/ bleken, dat de verordening, ingevuld* ar/ li kei 4, 2e lid der Hinderwet, vastgjstcljj door den Baad dezer gemeente, <kj; 2f> Augustus 1927, 3e afdeeling No. *-1-12. wordt gewijzigd in dier voege, d:m hal hebben van wasscherijcn en blcekcrijeir, zooals deze is omschreven in de Algemee ne Politieverordening, wordt toegestaan; Gelet op artikel 4, 2e lid der Hinderwet; Mede gelet op het advies der Gezond heidscommissie voor Baarn c.a. dd. Be sluit: Onder intrekking van zijn besluit van 26 Augustus 1927, 3e afdeeling, No. 8-1- 12, vast te stellen de volgende verorde ning, houdende aanwijzing van een ge deelte der gemeente Soest, bestemd voor het oprichten, hebben of gebruiken van eenige inrichtingen, vallende onder de hin derwet. Artikel 1. Voor den tijd van 20 jaren, vanaf den datum van afkondiging van dit besluit, wordt bepaald, dat de inrichtingen, ge noemd in artikel 2 der Hinderwet, sub II tot en met VIII, IX, met uitzondering van bakkerijen, X, met uitzondering van slachterijen, XI en XII, met uitzondering van smede rijen. koper- en blikslagerijen, alsmede de raffineerderyen van goud en zilver, XIII, met uitzondering van de drogerijen van sigaren, XIV, met uitzondering van wasscherijen en bleckcrijcn, zonder stoommachines, XV en XVI, XVII, met uitzondering der kuiperijen, en XVIII slechts mogen worden opgericht, gehouden en gebruikt in dat gedeelte der gemeente, dat niet valt in de kom der ge meente, zooals die is omschreven in de Algemeene Politieverordening dezer ge meente. Artikel 2. Het is verboden elders in de gemeente het bedrijf of de bedrijven uit te oefenen, waartoe de oprichting, het houden of het gebruiken van de inrichtingen, bedoeld in artikel 1, vereischt wordt. Dit verbod geldt niet voor het gedeelte van den Korten Brink wég, vanaf de Nieu- westeeg tot het spoorweg-viaduct voor de zagerijen, genoemd in artikel 2, sub XVII der Hinderwet. Artikel 3. De in artikel 1 bedoelde inrichtingen, welke vóór den datum van afkondiging dezer verordening zyn opgericht met ver gunning van Burgemeester en Wethou ders, mogen blijven bestaan. 15 Behandeling van het nieuw ont- werp-reglement van Orde voor de ver gaderingen van den Raad. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad Met intrekking van het U bij ons schrij ven dd. 16 Jan. 1928, le afd. no. 23-1-20 aangeboden voorstel tot vaststelling van een reglement van orde voor de vergade ringen van den Raad en de wijzigingen vermeld in ons schrijven dd. 2 Maart d.a.v. le afd. no. 23-1-36, bieden wij Uwer vergadering hierbij ter vaststelling aan een nieuw reglement. Dit reglement, bestaande uit 67 artike len, regelt de orde, die by de raadsverga deringen in acht behoort te worden geno men. Het relgement zelf hebben wij" niet opgenomen. Eenigszins onbegrijpelijk komt ons de post 535 voor, geraamd 7754.—, als bij drage aan Hoofdstuk VII par. 2 van den Kapitaaldienst, welk hoofdstuk echter niet bestaat. Ook op geen enkel der andere Hoofdstukken, noch van den Kapitaal- dienst, noch van den Gewonen Dienst, kunnen wij deze post als inkomst terug vinden. Het totaal voordcclige eindsaldo van den Gewonen Dienst ad 32614.geeft reden tot bevrediging, vooral waar het blijkbaar samengesteld is uit een groot aantal pos ten, allen verkregen door bezuiniging. Ongetwijfeld zal Soest op dezen weg ernstig moeten voortgaan en de eerste ja ren naarstig moeten trachten de Inkom sten op le drijven en de Uitgaven sterk te besnoeien. Men denke vooral, dat dit batig slot welstand aangeeft, doch bedenke dat dc* Gemeente het komende jaar voor zeer hooge uitgaven zal komen te staan, waar van geëischt zal worden, dat zij worden gedekt. En daarom zal een streng doorge voerde bezuiniging op alle takken van dienst een eerste vcreischte zijn, doch be halve dat, zijn wij het volkomen eens met den Heer Doorman, die bij de aanbieding van de Gemeenterekening een opmerking maakte, dat vóór alles zal moeten verdwij nen, de vorige jaar ingevoerde extra be lasting, door heffing van opcenten op de Vermogensbelasting, welke heffing slechts een noodkarakter droeg. En ook de zoo gehate straatbelasting, oorspronkelijk slechts ingesteld voor één jaar voor dekking van het bekende tekort, en daarenboven nog geheven naar een re geling, die zoo onbillijk is, dat van 2 eige naars van 2 soortgelijke huizen naast el kander aan dezelfde straat, de één drie maal zooveel belasling moest betalen als de ander, zal een van de eerste belastin gen zijn, die behoort te verdwijnen. Wij hopen, dat wij zoo meteen, als de Begrooting van 1929 is ingediend, onze lezers kunnen verblijden met de inededec- ling, dat deze wenschen in vervulling zijn gegaan. DE GEMEENTEREKENING. II. Bij het Wegenfonds komen wy weer te gen de post van 600.die ontvangen had moeten worden van het Bedrijf betaald aan Openbare Werken voor ren tevergoeding van gelden, gestort voor het onderhoud van wegen, welk bedrag echter noch is betaald, noch is ontvangen. Het Gasbedrijf geeft veel eigenaardigs „tb zien. In de eerste plaats was er een Verlies geraamd van 3600.doch het nedryf blijkt zoo goed te functioneeren, dat er van verlies geen sprake is; mocht men echter denken, dat er winst door het Bedrijf gemaakt was ter uitkeering aan de Gemeente, ook dat is niet het geval. De rente die de Gemeente ontvangen heeft van het Bedrijf tegen verstrekte kasgel den, geraamd op 1300.heeft 4200. opgebracht. Voor wie echter mocht mee nen, dat het door ons in den Staat ver snelde voordeelig verschil van 6480. (onstaan door een nadeelig geraamd slot van 2270.en voordeelig werkelijk slot van 4210.inderdaad de juiste toe stand zou aangeven, komt bedrogen uit, jfrant er blijkt tevens, dat een bedrag van 7 5000.dat had moeten worden ge bruikt voor aflossing van de geldleening, niet is betaald door de Gemeente, noch door deze van het Bedrijf is ontvangen; eenige opheldering lijkt ons hier niet overbodig. Hoofdstuk XIV, Kasvoorzieningen. De Woningbouwvereenigingen hebben 300.meer aan de Gemeente terugbe taald wegens rente van opgenomen kas geld dan was geraamd. zeer bijzondere inkomstpost is wel de post: Voorloopige Ontvangsten, welke nader onder andere posten der Bcgroo- ting behooren te worden gebracht ad 3000.en de daartegenover staande Uit gaafpost van hetzelfde bedrag wegens te rugbetaling daarvan, respectievelijk over- J»«Cking. Hoofdstuk XV. De Gemeente Zeist blijkt ter zake van dc concessie voor gaslevering voor Soester- berg 52.te hebben betaald, tegenover de memorieraniing. Hoofdstuk XVI. Op de onvoorziene uitgaven, waarop reeds gedurende het gchcele jaar is afge schreven bleef nog over een bedrag van 2G00. Kapitaaldienst. Waar op dezen dienst de bedragen wor den gebracht, welke door leening gedekt kunnen worden, betreft dit dus voorna melijk overschrijvingen van en naar an dere Hoofdstukken. Omtrent een enkele bijzondere post merken wy nog hel volgende op. Het uitbrcdingsplan beeft de Gemeen te niet minder dan 1409.gekost. Dc kosten van aanleg en uitbreiding wa terleiding, alsmede Terugbetalingen aan derden voor latere aansluiting op door hen reeds betaalde leidingen was geraamd op 5000.hierop is uitgegeven 2000. doch er is nog 6000.verschuldigd. Van 't vrouwtje dat ter kerke ging. (Een ware historie.) Langzaam voortsehuifelcnd overschreed het oude moedertje, na in het voorportaal even gerust te hebben ten einde op adem te komen, den drempel van het Godshuis. Eens per week 't was niet te veelmaar ze had de zeven kruisjes al achter den rug en ondanks haar jaren wilde zij dien éénen keer haar kerkgang niet missen, 't Maakte haar zoo gelukkig, wanneer zij. met haar moede oude lichaam den tempel binnen kon gaan, wanneer de ruischende lonen van het orgel haar steeds weer die zelfde ontroering brachten, wanneer haar oude moede oogen, moeizaam knipperend tegen het zonlicht, dat door de veelkleu rige ruiten in duizenden schakceringen werd omgetooverd, haar deden opnemen de wijding die uitging van alles in het godshuis rondomme. Dan gevoelde zij in haar hart een warmte binnenstroomen, die zij elders nergens vond, dan voelde zy haar ziel verlangend naar de woorden van den Leeraar. Als maardie doofheid haar niet tel kens parten speelde. Zy wilde zoo graag ólles opnemen wat van dien kansel werd gesproken, en somwijlen ging zooveel voor haar verloren, en moest zij het kerkge bouw verlaten, onvoldaan. Als zij eens on der het spreekgestoelte ging zitten! Het was wel niet een plaats voor haar be stemd, maar och, zij was toch slechts ver langend naar Gods Woord! En zoo geschiedde het dat het oude moe dertje zich op een Zondagmorgen verstout te, en plaats nam in een bank vlak onder het gehoor van den Leeraar, en zich, tot haar schrik, ineens door dezen hoorde toegesproken. En deze Herder, haar wij zend met uitgestrekten arm naar een an dere richting, sprak, met strengen blik haar aanziend: „Nee, dat gaat niet mensch! Daar moet je vandaan. Daar is het de mannenafdeeling, daar mag je volstrekt niet zitten!" En terwijl ze nog schuchter tegen-sta- melde„Maar Eerwaarde 't is om myn doofheidik hoor U anders zoo slechtwerd ze reeds weggeleid uit het voor haar verboden gebied naar een der banken achter in de kerk, waar zij, nederknielend, met door tranen verduis terde oogen nog nasnikte: „Daar hoorde ik toch veel beter; waaróm mag dat nou niet?". En terwijl het orgel zijn preludium met een rijke klankenmodulatie beëindigt, be stijgt de Dienaar des Woords den kansel tot leering en stichting van hen die zich hebben opgemaakt om het Woord te hoo- ren Soest, 2 Oct. A. V. tingen, vallende on er de Hinderwet. f ?PnnlI,are Werken liad een bedrag va „—7 J 1500.moeten ontvangen van Hoofc B. en W. schryven hieromtrent li^na- volgende aan den Raad: Hierbij hebben wy dc eer U aan tWoii den een voorslel van Uw mede-lid, den heer G. J. Groolewal, dd. 3 October 1928, tol wyziging van dc Verordening, hou dende aanwijzing van een gedeelte dezer gemeente, bestemd voor het oprichten, hebben of gebruiken van eenige inrichtin gen, vallende onder de Hinderwet. De Commissie voor dc Strafverordenin gen kan zich met de bedoeling van hetf oorstel, dat de mogelijkheid wenscht le openen tot het vestigen van wasschcfijei binnen de kom der gemeente, zooals'de/j is omschreven in dc Algemeene Holitii verordening, wel vcreenigen. s; i Echter acht zij het minder gcwen^chf, dat binnen dc kom ook grooterc wassch® rijen, welke doorgaans voorzien zijn van stooinvcrmogen, worden opgericht. Daarom doet zij U het voorstel de uit* zondering slechts loc fe staan voor de wasscherijen en bleekerijen zonder stoom machines. Aan dc Gezondheidscommissie verzoch ten wy intusschen over deze aangelegen heid van advies le willen dienen. Een ontwerp-besluit, waarin een en an- ntvangen van Hoofd stuk XV (Overige inkomsten en uitgaven), doch dit is niet geschied. <\L D<? kosten van werkverschaffing door ^ontginning van woeste gronden blijkt oen 1000.minder le hebben gekost. Het Wegenfonds heeft 500.— minder ontvangen en dit bedrag ook minder aan Openbare Werken terugbetaald wegens aanleg van riolen, verbreeding en verhar ding van wegen. Wal de Gcldleeningen betreft, zyn vrij groote verschillen te constatccrcn. Meerdere geraamde bcnoodigdc bedra gen zijn blijkbaar niet noodig geweesl o.a. 2900.voor het Bijzonder gewoon La ger Onderwijs, 1400.voor het Rijzon der Uitgebreid Lager Onderwijs, 1800. voor het Wegenfonds. Het Gasbedrijf beeft ruim 70.000. niet noodig gehad, het Grondbedrijf 15.000.—. De werkloozen ruim 2000.Open bare Werken ruim 19000. Enkele Hoofdstukken hebben echter ook meer moeten Iconen dan geraamd was, zoo Volksgezondheid 3000.meer. Door een en ander is van bet geraamde bedrag ad 593.000.voor Geldleening slechts benoodigd geweest 475.000. Internationale Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid. 12 Rue du Vieux Collége, Genève, Suisse. Op Dinsdagmiddag 11 September 1928 ontving Z.Exc. Mr. Zahle, voorzitter der 9e bijeenkomst van den Volkenbond eene de putatie van den Intern. Vrouwenbond v Vrede en Vrijheid, welks voorzitster is Miss Jane Addams en welke leden telt in 45 landen. De afvaardiging bestond uit vertegenwoordigsters van Czecho-Slowa- kye, Denemarken, Frankrijk, Duitseliland, Groot-Brittannië, Holland. Ierland, Zwe den, Zwitserland en de Vereenigde Sta ten. Dr. Hilda Clark voor Gr. Brit tan nië spre kend, besprak de algemeen verbreide vraag naar eene beperking der bewapening en zeide dat de vertraging van die beperking scepticisme schept betreffende het nut van den Volkenbond. Frl. Gertrud Baer van de Duitschc sec tie, drong er op aan, dat ieder land met ontwapening zou beginnen, ongeaeht het geen zijne buren deden. De bevrijding van eene natie van den last der bewapening is het grootste offer waard. Duitschland is bitter teleurgesteld, dat de Volkenhond er niet in geslaagd is ecnigen voortgang te maken met dc o n I wapening. Grens- en minderhedenkweslics kunnen niet opge lost worden vóór ontwapening den volke ren zekerheid geeft. Zij drong er op aan, dat er onmiddellijk eene ontwapenings conferentie bijeengeroepen zou worden. Prof. Emily Greenc Balch, voorzitster der Amerikaansche sectie, verklaarde, dat de reden waarom Amerika zich afzijdig houdt van den Volkenbond, gelegen is in den vulkanischcn militairen toestand van Europa, waarin 't niet gemengd wenscht te worden. Zy beschreef de succesvolle pogingen der Amerik. pacifisten om het marine-budget te verminderen. Het pro gramma van 71 schepen werd tot 15 sche pen verminderd en ten slotte geheel uit gesteld, maar het eindresultaat zal afhan gen van hetgeen Europa in die richting doet. Madame Gabrielle Duchêne, van Frank rijk, vice-prcsidente van den Intern. Vrou wenbond voor Vrede en Vrijheid, wees op dc onmogelijkheid van verdediging in toe komstige oorlogen en het verlangen der volkeren naar ontwapening en dc wijze waarop de Russische voorstellen ontvan gen werden. Mr. Zahle antwoordend, bracht hulde aan het waardevolle werk. door den Int. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid ver richt sinds de. oprichting in 1915. In hel bijzonder was deze bond „de voorhoede" geweest van den Volkenbond en had hij den weg voor (Men bond geëffend en er steun voor verkregen. Hoewel hij (de spre ker) de oprechte overtuiging op prijs stel de, die do vraag naar algeheelc ontwape ning naar1 voren bracht, meende spreker, dat er gevaar in lag aan te dringen op te drastische en ontijdige actie en dat geduld en vertrouwen beoefend moesten worden en steun gegeven aan dc langzame, maar hoopgevecide gedragslijn der politici. KurcjeïflBike' Sfaincl Geboren: 11. Franciscus Henricus, z. v. M. M. Sips en M. J. C. Vos, Steenhof- straat 18; 15. Pieter Mengines, z. v. D. Schouten en A. J. de Ruig, Beetzlaan 25; 11. Petrus Anthonius, z. v. P. A. Kuyer en J. v. (I. Breemer, Kerkpad ZZ 57; 16. Hen- drika Wilhelmina, d. v. D. Hornsyeld en A. M. Klaassen, Nieuweweg 77. Gehuwd 11. J. v. d. Broek, 24 jr. en M. C. H. v. Oest, 21 jr., Kerkpad NZ 33a; 17. J. Praag, 29 jr. en P. J. van 't Klooster, 24 jr., KI. Engendaalw. noodw.; 17. J. van Leeuwen, 23 jr. en H. W. van den Berg, 25 jr., Laanstraat; 17. G. Burgwal, 21 jr. en J. v. d. Broek, 20 jr., Nieuwstraat 30b. Overleden: 13. Gerrit Jan Kruse- man, 80 jr., geh. m. A. v. Essen, Becke-j ringhstr. 6; 14. Rijk Stalenhoef, 54 jr., geh. m. W. Roeten, Oude Grachtje 19. Vestiging 1117 October 1928. Beukman, P. m. vr. (van Parijs), Mo- lenstr. OZ 23; Swart, J. J. m. gez., (van Weltevreden), Julianastr. 28; Meulen v. d., i. ni. gez., (van Krommenie), Soesterb.str. lf; Kleijn, wed. A. A., (van Doorn), Heide weg 14; Flier v. d., R. W., (van Baarn), Lindenlaan 16; Koningsdaal v. A., (van Oosthuizen), Smitsweg 4; Koole, P., (van de Lier), Kolonieweg 7; Poll v. d. J. C., (van Leiden), Staalwijkl. 4; Gundelach, J. D., (van Zeist), Kerkstr. 13; Klinkert, P. m. vr., (van den Haag), Hartweg 6a; Var- kevisser, A. m. gez., (van Katwijk), An- driessestraat 13; Rijn v. J. m. gez. (id. id.) Brouwer, G. m. gez., (van Herwijnen), Mo- lenstr. OZ 11; Buren v. J. W., (van Rot; terdam), Vliegkamp, pol.tr.; Ent Braat v. d. A., (van Alphen a. d. Rijn), Torenstr. 9; Loenen v. C., (van Hoogland), Molenstr. WZ 50; Hattum v., L. M., (van A'foort), L. Brinkweg 37; Dissen, F. H. J. M., (van A'dam), Kolonieweg 24. Vertrek 11—17 Oct. 1928. Dorrenboom, J. A. m. vr., naar Breda, Veemarkt30a; Marée, J., naar Geertruiden- berg, Branderstr. B 20; Sleijster, P. J. A., naar Scheveningen, Jac. Pronkstr. 2; Muis, J. m. gez., naar Haarl. meer, IJweg 8b; Baas, W., naar Apeldoorn, depot Kon. Ma rechaussee; Bresser, H. C. m. gez., naar Almelo, Grootestr. 170; Lodder, A., naar Hilversum, H. Laarderweg 180; Ruiter, de, A., naar Utrecht, Vleutenscheweg 24; Mooij dé, A., naar Nijmegen, St. Annastraat 7; Bout, P. A. m. gez., naar R'dam, Frederik- straat 139; Pluim, J., naar Tiel, Hoogestr. 462; Apeldoorn v., A. M., Bennebroek, Kennenierbeekweg 5; Muijzenberg v. d. L. W., naar Eindhoven, Groote Berg 8; Kla- renbeek, T. H., naar Assen, Witterweg 28; Levering, A. W., naar Utrecht, Gr. Eliger- steeg 33; Höfer, E. A. M., naar Achttien hoven, Vechtdijk 105; Ros, F. G., naar Am sterdam, Wannigstr. 5; Vunderink, G. M., naar A'foort, Soesterweg lb; Vermeer, J. m. gez., Haarl. meer, Aalsmeerderw. 230; Tierie, A., naar Loenen a. d. Vecht, by ouders; Ivwawegen v., C., naar Hilversum, Hilvertsweg 209; Elten v., J. m. gez., naar Nijmegen, Berg en Dalscheweg 254; Blok ker, N., Ede, Better Kamperpad 6. Verhuizingen in de gemeente van 1117 October 1928. Schaik v., J. A., 4-4-01, R.C., veldarb., van Hartweg 2 naar Nieuweweg 24, 9 Oct.; Logtensteijn v., A., 5-2-66, R.C., zonder ber. van Kerkp. N.Z. 39 naar Heuvelweg 39: 10 Oct.; Poutsma, A., 31-7-83, Ger., hoen derfokker, van Veenh.str. 84 naar 67, 11 Oct.; Bartels, P. J., 8-9-88, geen, kellner, ,van Kampweg 48cc naar 64, 12 Oct.; Vun derink, S. A., 24-1-91, R.C., dienstb., Kamp weg 18 naar Rademakersl. 22, 12 Oct.; Fulpen v., H., 24-6-88, R.C., arbeider, van Molenstr. WZ 3 naar 20, 13 Oct.; Hobbe len, wed. J. F., 6-10-75, R.C., zonder ber., van Soesterb.str. 52 naar 23a, 13 Oct.; Bor- rias, P. J., 20-11-89, geen, meubelmaker, van F. Huijckl. 4a naar v. Lenneplaan 12, 13 Oct.; Willemse, P., 30-11-75, N.H., zon der ber., van F. Huijckl. 4a naar v. Len- nepl. 12, 13 Oct.; Hazendonk v., C., 21-6-98, R.C., koopman, van v. Maarenstr. 1 naar Wieksl. weg WZ 5a, 15 Oct.; Broek v. d. J., 20-3-04, N.H., chauffeur, van Beckeringh- straat 8 naar Kerkpad NZ 33a, 15 Oct.; Oest v. M. C. H., 7-5-07, N.H., zonder, Utr. weg 4 naar Kerkpad NZ 33a, 15 Oct.; Brehler, A. W., 25-4-04, N.H., wever, van KI. Engend.w. 21 naar Beetzlaan 79, 15 Oct.; Bedum v. d. G., 20-7-03. R.C., elec- tricien, van Molenstr. WZ 56 naar 50, 15 Oct. zijn de meest geschikte momenten om Purol toe te passendaarom behoort op iedere slaap kamer een doos of tube Purol aanwezig te zijn. KANTONGERECHT TE AMERSFOORT. Uitspraken. In een bocht met auto niet de rechter zijde houden: G. v. d. B., Soest, 40. of 20 d. Verslag van de zitting. Op de koffie, maar 't viel mee. Reeds vorigen Woensdag was de zaak aanhangig gemaakt tegen P. J. de B. te Soest, die door een auto was aangereden op Donderdagavond 2 Aug., 's avonds kwart na elf op den Rijksstraatweg in Soest en bewusteloos had gelegen. De B. had de zaak aangegeven en was zelf als geverbaliseerde daaruit te voorschijn gekomen. Hy zou niet rechts hebben ge reden. De twee thans als getuigen opge roepen politiemannen konden ook niet meer vertellen, dan wat ze van anderen hadden gehoord en reeds in het verbaal stond vermeld, 't Omdraaien van den be- scliuldigingswijzer lag voornamelijk aan de potjes bier, die de B. had gebruikt. Drie, zei verd. Nu, meer zal het ook wel niet geweest zyn, want dat is 60 cent in Soest en dat is welletjes voor Donderdag avond. De zitting van heden leidde tol vrij spraak. De auto's hadden niet volkomen rechts gereden wegens voorbijgetrokken huzaren, en de wielrijder had zand- en steenhoopen aan zijn rechterhand gehad wegens slraatverbetering. Vetgeslagen. In de Stationsstraat te Amersfoort werd by remcontrole door een agent van politie geconstateerd dat van de Soester bus de handrem uitstekend werkte maar niet de voetrem. Aangezien het tijdens den rit d geconstateerd, was de chauffeur ge verbaliseerd en niet de exploitant, daar ook volgens verdachte de order was ge geven by remmankement niet door te rij den. Morgens was ook deze rem volgens verd. J. G. v. D. in orde geweest. Vet was bygevuld, vermoedelijk in te groote hoe veelheid, zoodat de voetrem z.g. vetgesla gen was. Dit is zeer wel mogelijk. Daar echter met een bus bijzonder waakzaam moet worden gereden, volgde een vonnis van 15 boete. Betonstorten. Hoewel het volgende niet in Soest pas seerde of er een bewoner daarvan bij be trokken is, kan het zijn nut hebben 't hier te- vermelden. Een bouwondernemer werd beboet voor 2 maal 5.omdat twee zijner werk lieden, een goed uur na arbeidseinde vol gens dc lijst, nog bezig waren met stellin- gen maken om den volgenden dag (een Zaterdag met korten werktijd) beton te kunnen storten. Betonstorten mag doorgaan (afbreken werkt schadelijk) maar stellingen er voor maken gaat niet in besloten tyd volgens dc wet.

De Soester | 1928 | | pagina 6