Eerste Soester Electr. Drukkerij V STORMSCHADE! 6. Daams, Dierenarts WAAROM Neemt gelden - a Deposito - Verstrekt Gredieten op korten termijn. Zoudt gij elders koopen, als gij in Soest hetzelfde tegen streng concurreerende prijzen kunt krijgen? Lak-cachets, Luxe-post. Luxe Inktstellen, Luxe Vloei boeken, Luxe Papiermanden, Vulpenhouders, Damestas- schen, Portemonnaies, Portefeuilles, Sigarenkokers, Acte-tasschen, Schooltasschen, School-étuis, Gezel schapsspelen, Teekenbehoeften, Brievenwegers, Komt, ziet en oordeelt! enz. Van Weedestraat 7, Telefoon 2062 De Landbouwbank m Het eene ontbrekende Vioolschool van H. de NEEVE „OPHELIA" Bloemist - i. GEIJTENBEEK TELEF. B 355 Korte Brinkweg Uit de hand te koop Wed. W. J. v. Ee - v. Weedestraat 7a te Utrecht STAAT op 30 November 1928 Voor VILLA'S f 0.60, voor Inboedels f 0.30 per Mille. WONING-BUREAU P. MAN de Heer E. HARTOG te Baarn Verzendt Uwe Goederen naar Amsterdam per Expeditie J. v. d. WOORD. FEUILLETON PAPIEREN ROZEN Critiek kan, evenals liefdadig heid, soms het best in eigen huis begonnen worden. W. Ik Munro. Ons licht moet schijnen in vrijdom van zorg behalve dan de zorg voor elkander - - in de belangstelling in de dingen van anderen, in onbevreesdheid en teederheid, in hoffelijkheid en liefderijkheid. George Mc. Donald. We leven in een wonderlijken tijd, wonderlijk in velerlei opzich ten. In nauwelijks vijf en twintig ja ren is de geheele wereld geëlectrifi- ceerd, werd de automobiel van een stuntelig mechaniekje, een curiosi teit, tot een gebruiksvoorwerp van schitterende snelheid, elegance en onvervangbaar nut. We overwonnen de zwaartekracht en vliegen thans met duizenden paardekrachten door het luchtruim, met geregelde dien sten, die bijkans de wereld omspan nen; we vliegen over den onmete- lijken Oceaan, van werelddeel tot werelddeel. Alles in vijf en twintig jaar van vooruitgang en ontplooiing van materieele vaardigheid. Onze materieeele prosperiteit van heden overtreft alles uit de historie, alle grenzen van kennis en bekwaam heid, van welvaart en het gebruik der beweegkracht hebben we vèr en vér overschreden. Wonderlijk, won derlijk.... En toch: er is één ding, dat ont breekt. Dat is het besef, dat al deze materieele vooruitgang en al deze kennis en al dit succes.... de mensch- heid zelf niet beter heeft gemaakt. Zooals de bekende filosoof Prof. Ru- fus M. Jones het uitdrukte: Zij ver vullen de levens der huidige gene ratie zoo volkomen, dat zij de men- schen zich doen afkeeren van de be schouwing der hoogere dingen, van de dingen van den geest. Er is geen vergelijking tusschen banksaldo's en goedheid des harten. Kennis is geenszins hetzelfde als wijsheid of zielenadel. In dezen wonderlijken tijd, in een periode van nog geen kwarteeuw, zijn de poorten der kennis wijd geopend. De wereld heeft zich in op merkelijke mate vrij weten te ma ken van de beperkingen der mate rie. De stof werd voor een groot deel overwonnen, de menschheid bleef niet langer gebonden aan de aarde, doch ontvlood haar in vliegmachi nes, verplaatst zich met duizeling wekkende snelheid in trein en auto; afstanden schrompelden ineen, de beperking viel weg. Steeds wfjder slaat de mensch zijn vleugels uit. Electriciteit vervangt allerlei lastige, omslachtige apparaten in ons huis, zorgt voor verwarming, licht, be weegkracht voor duizenden gemaks apparaten, groot en klein, maakt on ze huizen beter, lichter, comforta beler, gemakkelijker, maakt de men- schen vrijer! Maar het schijnt, dat velen van ons nog niet geleerd hebben, hoe op verstandigewijze van deze vrijheid, die zoo snel geko men is, gebruik te maken. Er ont breekt iets. En dat is, zooals prof. Rufus uiteenzet, de zwakke plek in de moderne of liever, in vele mo derne opvoedingssystemen, name lijk, dat verwaarloosd wordt het op bouwen van karakter, door de ont wikkeling van de geestelijke zijde van den mensch, „het opbouwen van de ziel". Het allervoornaamste Hoe succesvol we ook op mate rieel gebied mogen zjjn, voor de die pere dingen des levens, de blijvende en onvergankelijke, bestaat een ab soluut gebrek aan belangstelling. Ze ker, onze opvoedingsmethoden zgn sterk verbeterd, maar niet op het punt waar de grootste behoefte be staat, namelijk de vorming van ka rakter, de juiste leiding van de nei gingen van het kind, welke zulk een voorname factor vormen voor zijn levensloop, zijn geluk en succes. De primitieve instincten en gevoelens van het kind werden noch verbe terd, noch veredeld, maar worden aan hun lot overgelaten 0111 zich zonder of met heel weinig beperking of beschaving te ontwikkelen, liet ééne ontbrekende We hebben den diepen zin te lee- ren van de woorden van Phillips Grooks: Wie een kind helpt, helpt de menschheid met een duidelijk heid en directheid, welke geen an dere hulp aan menschelyke wezens gegeven, in eenig ander stadium van menschelijk leven, met mogelijkheid weer kan geven FLORIS C. SPORT VOL I BAL CLUBNIEUWS V.-V. „SOEST" De wedstrijd 's Graveland ISoest 1 kon wegens onbespeelbaarheid van het terrein der tegenpartij niet doorgaan. Het 2e elftal speelde tegen Soestdijk II en wist zich al was het slechts door een 10 overwinning op de bovenste plaats te handhaven. Het 3e elf al ontving aan den Koud- hoornweg NS.F. II uit Hilversum. Mei een 5—0 ned.ilaag f etst n de gasten naar Hilversum terug. Soest 111 kan op een goed gespeelde wedstrijd terug zien, er zitten velschillende goede krachten in, die evenals de keeper voor de toe komst iets beloven. Zondag ag. 2 uur n.m., terrein Koud- hoornweg Soest IAll Ready I. Soest 1 doetje uiterste best en tracht de bovenste plaats bezet te houden. Hel 2e elftal is vrij. He! 3e elftal speelt om 2 uur in Vreeswijk. Vertrek om 12 30 vanaf den Heer v. Veenendaal. E.S.V.A.C. Zondag gaat het le elftal bij Soestdijk op bezoek, aanvang 2 uur. Denk er aan le elftalspelers, dat gij op gepaste wijze de punlj s binnen haalt. Het 2e elftal krijgt Bussum III op bezoek, aanvang 2 uur. Ook je beste beentje voor, 2e elftal- spelers. LANGE BRINK WEG 13. Onderricht voor alle Strijkinstrumenten en Mandollneles Kunnen nog eenige nieuwe of verge vorderde leerlingen gep'aato wordei Bloemen - Magazijn Burg. Brothestraat 4 - Telef. 2113. Levert Bloemwerken voor alle gelegenheden Ruim voorzien van alle Bloemist - Artikelen. Aanleg en Onderhoud van Tuinen BELEEFD AANBEVELEND achter Hotel „F.EMLAND" Soestdijk. Is dagelijks geopend voor het inbrengen van goederen voor de eerstvolgende veiling. diverse meubelen, schilderijen, lam pen, fornuizen, kleeden, kachels, enz. Dames- en Heeren Rijwielen. Beleefd aanbevelend, S. van de Stadt ZOEKT U EEN BETREKKING? Bestel dan doodeenvoudig „De Twialf Provinciën". DE univer- seele betrekkingsgids voor Nederland, omvattende aile vakken en bedrijven; kortom 'n lichtstraal voor scieuze werkzoekenden en voor allen die naar positieverbetering streven. „DE TWAALF PROVINCIËN" verschijnt 2 X Per week in groot formaat en bevat naar globale schatting w,c«^. .,„0 DUIZEND VACANTE BETREKKINOEN, WtKtLIJKS OOK VOOR HOOGER PERSONEEL! De dringende noodzakelijkheid van zulk een uitgebreide uitgave— lar-ge jaren verbeid en, m ddelerwij' de groeiende belangstelling hiervoor, zijn var, algemeene bekendheid en is THANS gezien den luttelen kostprijs BINNEN IEDERS BEREIK! De kosten voor deze universeele lande ijke u'tgave, welke tevens op geen enkele leestafel mag ontbreken, bedragen f 1.— per maand óf 2 50 per drie maanden bij vooruitbetaling te voldoen door toezendi g van postwissel aan den uitgever JAN VAN ZELST TE UTRECHT - TOMAATSTRAAT 4. De belanghebbende Lezeresse en Lezer moet o i aanstonds besef'en, dit buitengewoon nut en 't nier genoegzaam te waardeerei gemak è:i voordeel, ne rge egd in een abonnement van „De Twaalf Pro vinciën" en drale 'neden nut om met onze baanbrekende uitgave IN ONS LAND ZONDER WEERGA - kennis te maken DOE 'T NU! LOSSE NUMMERS 15 CENT VEERTIENDAAGSCH PROEFABONNEMENT f 0.55 (gemakshalve óók in postzegels toe te zenden. Waar is de Kwaliteit het beste Waar is de prijs het laagst Waar is de voorraad het grootst In het Meubelmagazijn van Telefoon 2168 ZIET ETALAGE! ZIET ETALAGE! Oude Gracht 113 - OPGERICHT 1897 Kas Accepten Belegd Reservefonds Aandeelen Rekeninghouders Diversen 34.318.10 2 844.225 161.660.18 1.500.000.— 172 157.72 544.768 71 5.257.129.71 Kapitaal Reservefonds Deposito o.g Verdisconteerde promessen Diversen 2.500 000.— 165 852.68 1 378 894 23 923 250.— 289 132.80 5 257 129 71 met 3 dagen opzeggens 3% voor 6 maanden vast voor 3 maanden vast 3Vi% voor 1 Jaar vast 3V.7. 4% Verzekert U tegen STEENHOFSTRAAT 5 TEL. 2045 BIJ HET STATION SOESTDIJK Agent: De Directie J. B. DE BEAUFORT N. C. DE RUYTER. BESTELKANTOREN SOESTTorenstraat 8, Telefoon 2088. SOESTDIJK „Ons Boekenhuis" (Autokluis). BAARN Nieuwstraai 3, Telefoon 621. AMSTERDAM N.Z. Voorburgwal 55, Telefoon 43641 en 40941. in. Uil hei tingelsch van RYBY M. AYKfiS (Nadruk verboden) Korte inhoud van het voorgaande. De jonge Lord Roderick Briton is na door ztjn vader onlertd te zijn in het geheim ge trouwd met een circusmeisje, Rosalie. Na dit huwelijk verneemt hij van Mr. Fergerson den notaris, dat er een tweede testament is Re- vonden dat hem algeheel erfgenaam maakt mits hij ongehuwd is. Rosalie k-iigt dan een ongeluk in het circus, wordt zwaar gewond weggevoerd, waarna RoJerick den notaris alles opbiecht. Laat de beste man winnen, had hij gezegd toen zij hun beider geheim niet meer voor elkaar verborgen hadden kun nen houden. Maar de beste man had inderdaad niet gewonnen ofschoon vermoedelijk geen van beiden dat beseft Want in bet verre verleden had de medicijnmeester wilde haren bezaten; het hart dat bij zijn jonge vrouw aanbood was zacht uitgedrukt tweede keus geweest in tegenstelling met dat van Fergerson die geen slippertjes had gemaakt in al de dooltuinen der min. Maar dat was allemaal jaren geleden en de beide mannen keken elkaar aan mee de oprechte vreugde van twee goede vrienden die elkaar weerzien, toen het rijtuigje het dorp inreed. - Hoe kom jij hier zoo verzeild?, vroeg de d okter opgewekt. Ik heb gehoord dat je de vorige week op het buiten van de Britons b<-nt geweest toen de oude man stierf. Tusschen haakjes is het waar, dal er een tweede tes tament is gevonden en dat zijn zoon toch alles erft? Ik hoorde het hier ver tellen, .naai ,ie weet hoe er op ,n lorp gekletst worCt. Het is volkomen waar, Roderiok erft alles. - Dat zal dan wel in oesters en cham pagne en aanverwante artikelen belegd worden, nietwaar? Daar ben ik lang niet zeker van; integendeel. Er zit een uitstekende kern in Roderick. Hg is verwend, slecht ob- gevoed, maar ik heb toch wel vertrouwen in hem. Hij heeft te veel eigenschappen met zijn moeder gemeen, zei de dokter. Maar hij heeft ook heel veel van de geestkracht en den ijzeren wil van zijn vader, antwoordde Fergerson. Maar je zult zeker wel nieuwsgierig zijn wat ik hier kom doen. Ik heb een zaakje in een dorpje hier in de buurt, Bed- mund. Je bent er natuurlijk bekend. Ik moet er vanmiddag juist naar toenogal een interessant geval. Je kunt met me meerijden als je zin hebt, liet j's een mijl of zes hiervandaan. Dat valt me niet mee. Wat is het voor een soort dorp? Een nest, eigenlijk meer een ge hucht. Een handjevol huizen en een kerk. Hoe een advocaat als jij daar aan een /.aak komt snap ik niet. Het is ook niet de moeite waard; ik moet allen maar voor een cliënt een paar dingen zien gewaar te worden. Het rijtuig was de keurige oprijlaan van het doktershuis ingereden. Myers opende het portier en stapte uit. De dokterswoning was een aardig huis van roode baksteen met een groot over stekend dak en een gebeeldhouwde poort. Fergerson volgde zijn vriend in huis. Ilrj was er niet zoo heel vaak geweest en had zelden meer de vrouw ontmoet die nooit had opgehouden de hoofdper soon te zijn van de schaarsche droome- rrjen waartoe zgn drukke praktijk hem don tijd had gelaten. Eustace Myers riep zijn vrouw: Brenda! Zij kwam langzaam de trap af, een slanke, nog jnnguitziende vrouw, veel jon ger dun de beide mannen. Zij was een vriendelijke, aristocratische verschijning en 'kostbaar en smaakvol gekleed. Ze kleurde even toen ze Fergerson de hand reikte; na zooveel jaren was er toch nog een gevoelig plekje in haar hart voor hem gebleven. Onder de lunch praatte zij voortdurend; ze maakte een eigenaar- dig-onrustigen indruk. Er waren men- schen die beweerden dat hun huwelijk niet gelukkig was maar volgens anderen was zij een van die vrouwen die onder de best-denkbare omstandigheden toch het vermogen niet bezitten om volkomen ge lukkig te zijn. De waarheid was dat het feit dat hun huwelgk kinderloos was gebleven, een groote sombere schaduw over haar levensgeluk wierp. Zij had een kindje gehad dat één moment de de oogjes had geopend om ze daarna terstond weer voor eeuwig te sluiten. Niemand wist dat ze na vele jaren nog kon zitten schreien bij de kast met kleine kleertjes die nooit gebruikt war ren. Ze trachtte nu haar hongerig hart met andere dingen te vullen. Onze gast gaat vanmiddag met me mee naar Bedmund, vertelde de dok ter. Hg beweert dat hij een of ander geheim moet opgraven. Wat is het Ted dy?.... een vermiste erfgenaam of een geheim huwelgk? De oude Fergerson lachte. Je romantische fantasie speelt je partenhet is maar om een paar dóód simpele informaties te doen. Brenda mengde zich met haar zenuw- achtig-hooge stem in het gesprek: Eustace is daar in Bedmund anders niet om een roman verlegenhij heeft er daar zelf een! Een zielig circus meisje dat de vorige week een ongeluk heeft gehad. Ze schijnt grooten indruk op hem gemaakt te hebben, schertste ze, hij stuurt haar druiven en port en ander lekkers. Werkelijk? Het gezicht van den ouden Fergerson verried niet in het minst bijzondere be langstelling, maar zijn vingers sloten zich iets vaster om zijn wijnglas. Je wilt toch niet zeggen dat er in een gat als Bedmund een circus is? Toch weltenminste eenmaal in het jaar. Van mijlen ver uit den omtrek komen de menschen er heen. Het meisje waarvan Brenda vertelde werkte aan het trapezium. Ze is er af gevallen. Het moest niet toegelaten wordende toeren die zij deed schijnen werkelijk levens gevaarlijk te zgn. Ik was toevallig in de buurt en ze lieten mg roepen. Het is een wonder 'd at zg het overleefd heeft. maar haar rug is leelijk bezeerd. Een van die kermisgasten, die beweert dat hij haar voogd is, vertelde me, dat dat meisje een soort goudmijntje voor hem is. hij wilde me ik weet niet wat betalen als ik haar beter kan maken. Ze hebben haar in het dorp achtergelaten, want het cir cus moest natuurlijk verderop. Ik kon haar daar in liet dorp goed onderdak brengen, hg een vrouw, die wel verstand heeft van verplegen. En is er kans op herstel, vroeg Fergerson op een toon die van niet meer belangstelling getuigde dan van beleefd deelnemen aan een tafelgesprek. Ik kan het nog niet zeggen, er zit niets geen fut meer in haar. Ze werkt zelf zoo weinig mee; het is net of het haar niets schelen kan om beter te wor den. Het leek wel alsof ze teleurgesteld was toen ik zei dat dat ik alle hoop had haar er door te halen. Ik denk dat ze een leelijk leven heeft, dat arme kind. Je gaat er vanmiddag heen, hé? Natuurlijk, antwoordde Prenda voor haar man. Eustace slaat geen dag over. Ik word vast nog jaloersch, voegde ze er lachend aan toe. Myers keek zijn vrouw met een blik vol liefde aan. Dat kun je anders wel laten, hooi. Het is nog een kind; bovendien geloof ik waarachtig ook nog dat ze getrouwd is. Getrouwd?, riep Brenda een en al verbazing. Ik dacht dat ze pas zestien was Weineen; achttien! Maar ze had een ring aan een lint om haai- hals. Ik zag liet toen ik haar het eerst onderzocht, en het was het eerste waar ze naar vroeg to -n ze weer bjj kennis kwam Mrs. Myers was hoogeljjk geïnteres seerd. Ook zij hoorde dit voor het eerst. Waarom heb je me dat niet eerder verteld, Eustace. Ik denk dat ik het vergeten heb. Ik heb nog meer patiënten! Hij zocht !in zijn zak. - Zjj vroeg me of ik den ring van haar wilde bewarenze scheen vreeselijk bang dal Sherney, dat is die man waar ik het 'd aarnet over had, hem in handen zou krijgen. Daar heb je hem Hij haalde een blauwzijden lint uit zijn portefeuille; aan het eind zat een kleine gouden ring Hij liet zijn bezit in Fer- gerson's hand glijden. Deze, in lange jaren van tegenover moeilijke situaties staan, gewoon geraakt om zich le beheereshen liet niets blij ken van de emotie waarmee hij het rin getje aannam. Hij bekeek het glim lachend. Mrs. Myers stond op en kwam bij hem. Zij was opgewonden en bombar deerde haar man met allerlei nerveuze vragen. De dokter scheen zich van het geval weinig aan te trekken en lunchte rustig verder; hg had al zooveel vreem de en romantische dingen in zijn prak tijk meegemaakt, was al zoo vaak de vertrouwde geweest van patiënten van allerlei stand en leeftijd. Hij zei tegen zijn vrouw dat hij niet meer wist dan hij ai verteld had, dat hat meisje hem niets gezegd had. dat hij do dokter was en geen rechter van instructie en dus ook niet verder gevraagd hadl Mrs. Myers liet den k^nen ring aan haar eigen vinger glijden. Hij was zoo klein dat hij bg haar niet verder kwam dan het eerste vingerlid. Misschien is het heelemaal geen trouwring, of misschien is het die van haar moeder, denk je ook niet, Ferger son? Dat is best mogelijk, zei de ad vocaat onverschillig. De dokter dronk zgn glas leeg en keek op zijn horloge. Ik wil je niet haasten, zei hg tegen zijn vriend, maar ik heb, het bui tengewoon druk. Mr. Fergerson stond op: Ik ben tot je beschikking. Hij nam den ring weer van Brenda aan en bekeek hem nog eens nauwkeurig. Hij was nog heelemaal nieuw, of hij zoo uit een juwelierswinkel kwam. Hij dacht met innig medelijden aan het ar me kind dat hem maar zoo kort gedra gen had. Brenda deed de beide mannen uitgeleide tot in ik e hall. Ik vind het niets aardig van jullie om me zoo alleen achter te laten, zei ze een beetje eoqu Maar je komt toch terug voor de thee, Fefgerson? Als ik mag heel graag. Toen de beide mannen in het rijtuigje wegreden keek de oude Fergerson dooi de ruit naar de openstaande deur, waar de eenige vrouw, waarnaar zijn innigste ge dachten ooit waren uitgegaan in hetbleeke zonlicht van den herfstmiddag stond. Brenda ziet er nog altijd goed uit? vroeg Myers, terwijl hij de plaid over zgn knieën trok. Hg zei het op den zelf- voldanen toon van een man die zichzelf een voortreffelijk echtgenoot vond en die zich niet zou kunnen voorstellen da* aan zgn zgde een vrouw ook maar iets levensgeluk te kort zou komen. Hg scheen niet verbaasd geen ant woord te krijgen; misschien verwachtte hg ook geen maar hg zou toch in elk geval ten zeerste verwonderd zgn geweest als Fergerson hem verteld had dat hij precies het tegenovergestelde vond. namelijk dat Brenda er verre van gelukkig, ja lij dend uitzag. Het was een lange weg naar Bed mund. Fergerson zat naar buiten te kij ken naar liet eentonige, h erfstige land schap e>- de nt scheen hem eindeloos Hij vroeg zich af hoe het hem te moede zou zgn als hg Roderick's vrouw zag. Hij had een opgewonden gevoel zooals hij het in jaren niet eekend had; hij be woog rusteloos op zijn plaats heen en weer en bleef meer dan eens het ant woord schuldig op de opmerkingen van zijn gastheer. Myers keek hem met verbaasden blik van opzij aan. Wordt eens wakker, ouwe jongen, zei hij ten slotte. Waar zit je over te piekeren? Fergerson schrok op uit zgn gepeins. Zijn gedachten waren in Londen hij den jongen Briton. Hij twijfelde er niet aan of Rorie's berouwvolle stemming zou wel al weer weggesmolten /ijn. Hij voorzag groo te moeilijkheden als de jonge vrouw den Dood eens bij den neus nam en terugkrabbelde in het leven, waaraan ze zoo weinig meer scheen te hechten. (Wordt vervolgd).

De Soester | 1928 | | pagina 4