Na de Waseh SOESTER PRAATJES. 'k Nam Zondag als gewoonlijk de Soester weer ter hand, En 'k zag weer niets dan vrede en liefde in 't Soester land, Bij Smitje niets dan „waarheid", hij 's ridder zonder vrees; Die Strijdt voor 't zieleheil van z'n vijftig abonne's. 'k Hoor Busch en Aandendijk loopen gearmd door Soest, En zingen: „Leev' de burgerpal" 't is waar wat Kees je smoest! Van Peursen en Oome Koen omhelzen lief elkaar.... 't Is ditmaal heusch geen phantasie, maar allemaal echt waar I Eind'lijk, eind'lijk is-ie 'r toch, die reuzen anzichtskaart, Voor Smitje en consorten heusch wei de moeite waard Vooraan staat Teus de Kat, z'n bok en makker Frans, En Grada in het harnas als maagd van Orleans. De gansche kerkeraad loert stiekum om een hoek, Want „zij" heeft juistement vriend Krelis op bezoek, Die vindt een staal-korselje wel wat onhandelbaar 't Is ditmaal heusch geen phantasie, maar allemaal echt waar Bij 't groote jubileum, geeft „Soest Vooruit" een feest, Zooals in al z'n levensdagen hier nog niet is geweest, In d' optocht zie je 't gemeentehuis, geheel gemaakt van glas, En 'n groot vat zonder bodemdat 's de gemeentekas. Pronk loopt vermomd als Nero, en Peter als Piet Hein, En Oome Koen als klerk-typist, zeg, wordt-ie effe fijn Krelis als A(sch)man Oellah zit Brandnetel in 't haar 't Is ditmaal heusch geen phantasie, maar allemaal echt waar! De vereeniging „Eer en Deugd" die met alles zich bemoeit De zedelijkheid steeds hoog houdt, en alle onreinheid foeit, Heeft 't oog gericht op 't voorjaar, vindt het niet kiesch en fijn, Dat de poesjes en de hondjes niet goed „verzekerd" zijn. U zult dus weldra zien als U door Soest mocht gaan, Elk hondje heeft een muilkorf, één voor-, één achteraan, De poesjes dragen 'n luierbroekje van stevig paardenhaar 't Is ditmaal heusch geen phantasie, maar allemaal echt waar! De Wethouders van Soest krijgen een ambtscostuum, Op elke mouw een zilvren ploeg, een steek met 'n witte pluum, Een pantalon met gouden bies en 'n zitvlak van satijn, Een korenschooffie op d'r buik, en 'n kraag van echt konijn. 'r Bewapening is een tooverstaf, een knoet en een sigaar, Daar timmeren ze 'n begrooting in 'n week mee in mekaar. 'r Salaris wordt verhoogd tot zeven mille per jaar 't Is ditmaal heusch geen phantasie, maar allemaal echt waar! 600-jarig bestaan van Soest.KEES SPO l VOGEL. fi. Art. 1(5 der Verordening sehrgft voor het inzenden door den directeur van half jaarlijksche rapporten omtrent dengung der exploitatie van het bedrijf. De Commissie heeft bevonden, dat deze rapporten nooit zijn ingezonden, waar voor de heer v. Vliet als verontschuldi ging geeft, dal de wethouder v. Ellen, dit niet noodig oordeelde. De Commissie wilde hierover den heer v. Elten hooren, doch deze was niet ge negen voor haar te verschijnen. Wel zeide hij in een persoonlijk gesprek met onzen Voorzitter, dat hij zichdeze zaak niet meer meer herinnerde, dus ook niet bepaald de bewering van den heer v. Vliet kon tegenspreken. Ook de tegen woordige wethouder, de heer Koenders, heeft nog niet gevraagd naar een half- jaarlijkseh rapport. D«j Commissie meent, dat, aangezien de verordening de indieniug voorschrijft, de Directeur daarmede niet had te wachten tot er hem oin gevraagd werd. Zelfs hel feit, dat hij lusschentijds. zooals hij mededeelde aan Burgemeester en Wethouders opgaven heeft verstrekt omtrent den stand van zaken, kon hem van zijn verplchting niet ontslaan. 7. Al of niet medewerking met den heer Kraaijkamp. De Commissie heeft ook deze zaak nagegaan en hoorde hierover den heer Kraagkamp te zamen met den heer v. Vliet. Over het zeer lang laten wachten bij het eerste bezoek van den heer Kraaij- kamp te Soest bleven beider verklarin gen uiteen loopen. Gepleken is overigens, dat de heer Kraaijkamp ongeveer 14 da gen gewacht heeft op toezendding der eerste boeken, dat die gegevens toen, onvolledig bleken voor het vervullen van zijn opdracht, n.1. het opmaken der ba lansen '24 en '25, doordat o.a. het kas boek nü '23 niet was aangehouden en dat de hem later daartoe verstrekte rekening-courant van den ontvanger meer dere fouten bevatte. AU oorzaak van de vertraging der toe zending wordt door den heer v. Vliet genoemd de ziekte van den heer v. d. Woude en o.a. als gevolg daarvan v. overstelpt zijn met werk. Naar oordeel der Commissie had de heer v. Vliet zijn maatregelen moeten treffendaarvoor was hg de verant woordelijke ambtenaar. Door aanvrage aan Burgemeester en Wethouders of den Raad om in den toestand t e voorzien daar anders vertraging zou te wachten zijn. zou de heer van Vliet gedechargeerd zijn geweest. Thans is hij dit allerminst. De Commissie is van meening, dat wanneer de administrateur van het Grond bedrijf een kasboek (desnoods een klad- kasbuek) had bijgehouden, hij die fouten lin het werk van den ontvanger had moeten be (merken, en dat dan ook de heer (Kraaijkamp niet bovendien voor de nood zaak was komen te staan om behalve do balansen ook de heele boekhou ding te moeten opmaken, wat feitelijk niet tot zijn opdracht behoorde. Deze geheele opdracht is tamelijk raadselach tig. In Dec. '26 wordt de heer Kraaijkamp door de heeren Batenburg en v. Vliet aangezocht de balansen voor '24 e.v. op te maken. In een Raadszitting is deze heeft mea vaak last van schrijnende handen. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. opdracht niet behandeld; alleen zijn er notulen van een vergadering van Burge- meester or» Wethouders van 1 Maart '27 dus ruim 2 maanden oü de mondelinge uitüvodiging bovenbedoeld; waarin de op dracht is vastgesteld, die dan alleen be treft het opmaken der balansen, doch niet het bijwerken der kasboeken. Het verwondert d e Commissie, dat Burge meester en Wethouders in dit geval en in dat betreffende het onderzoek door den heer van Arkel beschikt hebben over belangrijke honoraria voor deze heeren, zonder daarvoor bg den Raad vooraf een crediet aan te vragen. De Commissie heeft ook den hejer Alders als gemeenteontvanger gehoord over de bewering van den heer Kraaij kamp, dat in diens rekening-courant vele fouten voorkwamen, waaromtrent door den v.d. Woude verklaard was, dat de heer Alders bg de invoering der gewijzigde gemeente-administratie deze niet geheel onder de knie had. Wat de fouten betreft zegt de heer Alders zich deze niet te herinneren.' doch hij vermoedt, dat de verschillen niet van groote beteekenis zijn geweest. De Commissie echter heeft de rekening courant gezien, waarin de fouten waren aangeteekend. Wat betreft het niet ge noegzaam op de hoogte zijn van zgn taak, zegt de heer Alders, dat hg hulp had soms van den heer v.d. Woude, soms van den heer Elberse. Hij had zelf toen geen vasten helper en daardoor achterstand, terwijl ook de gegevens van „boven" (het bureau van den heer v. Vliet) soms te laat inkwamen. Na de door den heer Monsma ingevoerde ver anderingen, loopt volgens hem alles uitstekend. De Commissie heeft zich nog bezig gehouden met de reeks, ongeteekende artikelen in het Soester Nieuwsblad in het begin van 1927 opgenomen en han delende over het Grondbedrijf. De heer v. Vliet zeide de schrijver van deze op stellen te zijn en ze te hebben opge maakt met medeweten van Wethouder van Elten met het doel verkeerde die in andere bladen waren geuit, recht te zetten. In no. IV dezer opstellen spreekt de heer v. Vliet wederom van de oprichtings- balans, die volgens hem op 19 Nov. '25 werd ingediend, doch zooals vroeger reeds gezegd, was hier van geen oprichtings balans in boekhoudkundigen zin sprake. Hoogstens zou men kunnen zeggen, dat uit deze gegevens een oprichtingsbalans kan worden samengesteld. Ged. Staten spreken dan ook in hun daarop-slaand schrijven van „de ons ter kennisneming toegezonden ontwerp-begrooting", waarte gen de heer v. Vliet in de commissiever gadering opmerkte, dat in een begroo ting geraamde bedragen voorkomen, ter wijl hier vaststaande cijfers aanwezig zijn. In ditzelfde no. IVbecgfertdeheter v. Vliet voor 1927 het voordeel, dat het Grondbedrijf voor de gemeente zal kunnen geven. In deze becijfering is in zooverre een fout gemaakt, dat twee bedragen worden samengesteld, die ten deele zijn opgebouwd uit dezelfde onderdeelen, t.w. de bedragen f6.241.07 en f2.589.92. De daardoor gemaakte fout is niet zteer groot (plm. f600.maar komt rer- moedelijk eènige keeren voor in het be drag van f 53.569.29, dat de heer v. Vliet ons in no. V voorrekent als voordeel der gemeente over de jaren 1923, '24, '25 en '26. Daar dit totaal bedrag op het lezend publiek den indruk heeft gemaakt, alsof de heer v. Vliet hier schrijft over een winst, die het Grondbedrijf heeft op geleverd, zij opgemerkt, dat hier vol gens hem slechts sprake is van voor deel door „mindere belastingbetaling" we gens het. dank zij de stichting van het Grondbedrijf, verschuiven naar latere ja ren van renten en aflossingen van leenin gen en '«afsns het besteden van gemaakte „winsten" voor een deel der rentebetalin gen. De heer v. Viet verklaart uitdrukke lijk, ook nu nog de juistheid van deze opstellen vol te houden. 9. Eenige leden onzer Commissie oor deelden het noodig, dat ook een onder zoek werd ingesteld naar hetgeen de heer van Vliet onder dagteekening 26 Juni '28 schreef omtrent tegenwerking van de zijde van wethouder R. L. van den Berg. De heer v.d. Berg gaf dienaangaande op 26 September een schriftelijke ver klaring. die wederom aanleiding was tot een schriftelijk antwoord van den heer v. Viet op 7 November. Beide stukken zijn gevoegd bij ons verslag. Uit deze stuken is ons gebleken, dal tusschen de heeren v.d. Berg en v. Vliet niet de minste samenwerking bestond en eerder van het tegendeel kon worden ge sproken. hetgeen zeker in het nadeel der gemeente is geweest. Dit gebrek aan sa menwerking is zeker te wijten aan hun zeer tegenover elkaar staande persoon lijkheid, waarvan ook de op deze zaak betrekking hebbende geschriften van de heeren v.d. Berg en van Vliet het ken merk dragen. De heer v. Vliet heeft er prijs op gesteld, dat wat den verkoop aan Zonnegloren betreft in dit rapport tot uiting zou komen, dat de oorspronkelijke verkoop in B. en W. was afgesprongen, en dat daarna door den Secretaris en den lieer v. Vliet is bewerkt, dat de on derhandelingen weel' aangeknoopt zijn, met het resultaat, dat de verkoop is tot stand gekomen, zoodat het voordeel, dat de gemeente hiermede heeft behaald, aan hen beiden te danken is. De Commissie heeft in het vorenstaande verslag gegeven over hetgeen haar ge bleken is bij haar onderzoek naar het beleid bij het gevoerde beheer over het Grondbedrijf in het tijdvak, dat de heer v. Vliet daarvan Directeur was. Zij heeft gemeend zich te mogen ont houden van het daaruit trekken van een eindoordeel, daar dit ten slotte toch door den voltalligen Raad moet worden be sproken. De Commissie voornoemd, get. W. H. C. Doorman, Voorzitter. D. A. de Brugn. W. F. H. Busch. J. H. van Doorne. H. van Klooster. Voor eensluidend afschrift, De Secretaris der Comm., KAEDT. (Ongecorrigeerd). Ingezonden Bulten verantwoordelijkheid der Redactie. DE VERPLAATSING VAN HET WOON WAGENKAMP. Het is moeilijk het een ieder naar den zin te maken. Maar zooals het Gemeente bestuur tegemoet is gekomen aan de klachten der omwonenden en in het bij zonder aan de bezitters van gronden, gelegen in de nabijheid van het woon wagenkamp, kan het niet uitblijven of 'binnen niet te langen tijd zullen er minstens evenveel, zoo niet meer, klach ten inkomen van omwonenden en eige naren van gronden in de omgeving van het nieuw gekozen terrein. Allereerst het onbillijke, om Soesterberg met een tweede kamp op te schepen.. Het lijdt geen twijfel, dat in de toe komst de Banijingstraat, die met den Soesterbergsehesfraatweg de verbinding vormt van stiefkind Soeaterberg met de moedergemeente Soest, allengs geheel bebouwd wordt en in de bebouwde kom moet worden opgenomen. Hetzelfde zou ook van de Birkstraat kunnen gezegd worden ten opzichte van Amersfoort. Het verschil is echter, dat de Birkstraat altijd een buitenwijk zal big ven en de Bannigstraat om zoo te zeg gen in het hart der gemeente ligt. Nu kunnen we wel zeggen, is het eenmaal met de bebouwing zoover, dan is bet kamp wel weder te verplaatsen, maar juist dat kamp zal de bebouwing tegenhouden, zelfs geheel stilleggen. Is het dan billijk voor de vele .bewoners en eigenaren van gronden aan den Soes- terbergschestraatweg en het villapark te Soestduinen, om hun de lasten, hinder, schade en onaangenaamheden op te leggen en te moeten ^onen in de nabijheid van een kamp, wier bewoners nu eenmaal naar hun aard, de omgeving niet doet opleven. Het meerendeel zou deze streek niet als woonplaats gekozen hebben als kamp.er reeds geweest was en nu worden zij opgescheept met iets dat de bewoners der Birkstraat, die hun woningen vrijwillig in de nabijheid van het kamp gekozen hebben, .niet meer wenschen. Is het van het Gemeentebestuur in hare hoedanigheid ,als bouwgrondexploitante, niet meer dan dwaas, de waarde van liet groote complex terreinen, dat zij in die omgeving in eigendom heeft, moedwillig naar bene den te halen. Is het overeen te brengen met den op zet van de aanleg van het villapark Soest duinen, waar de gemeente een ruime be bouwing als eisch stelde? Is de liefheb berij voor de gemeentegrond'exploitatie voor ,het grootste gedeelte er af, dan rust toch op haar de plicht de gronden in waarde ,te houden en tegenover de tegen woordige koopers opgelegde verplichtin gen, staan die der gemeente, om in den zelfden geest door te gaan, wat niet mo gelijk is, als zij de omgeving op een der gelijke wijze ontsiert. Oogenschijnlgk .is het een vergeten, af gelegen plekje grond, waar het kamp op gevestigd ,zal worden. Het zal echter niet moeilijk zijn dit plekje te vinden, als het kamp eenmaal betrokken is, want ver in de omgeving worden de sporen van hun aanwezigheid aangetroffen. De trek dier zwervers wordt in een streek geleid, waar, zonder die vestiging, geen of zeer weinig ooit zouden komen. Ook uit het oogpunt van behoud van natuurschoon, ;is die plek al zeer ongeluk kig gekozen. In den zomer kan men meer malen tien, h twintig auto's in die omge ving aantreffen, wier berijders zich daar verpoozen ,en van de mooie natuur genie ten. Ongeacht de vele wandelaars en fiet sers, die hun tocht onderbreken, om van de vrijheid, die de heide hun daar biedt, naar hartelust te profiteeren. Hoe zullen de vacantiemenschen van „Zomers Builen" hun mooie hei missen, doordat het, althans door het vrouwelijk deel, niet meer veilig te betreden is. Een woonwagenkamp dient in de route AmersfoortAmsterdam .te liggen, zoomin mogelijk van de hoofdweg af, opdat niet meer gedeelten van de gemeente noodo- loos door dat volkje betreden wordt. Aan den Brinkweg, in de nabijheid van den gashouder en de gemeentewerf, dient een stevig, met harmonicagaas, afgeslo ten gedeelte tot verblijfplaats worden aangewezen. Als aan de buitenzijde dier omheining een flinke leguster haag ge plant wordt, wordt het aan het oog ont trokken en biedt het tevens een beaeher- ming tegen den wind. Een doorloopend toezicht valt daar ter plaatse beter toe te passen, dan overal elders. Een .streng, maar humaan optreden der politie zal dan als gevolg hebben, dat juist het lastigste deel dier bevolking, spoedig een ander kwartier zullen op zoeken. J. C. Burgerlijke Stand Geboren: 16. Wilhelmus Pelcgri- nus, z. v. Th. v. d. Tweel en N. v. Hn- nicrsveld, Isseltscheweg 1; 16. Delia, d.v. H. v. Schalk en H. W. v. Houttuin, Kerk- pad ZZ 26; 18. Aaltje Gerritje Theodora, d.v. M. de Zoete en J. Veenendaal, Nleu- weweg 107; 19. Richard Jan, z. v. J. G. Ligthart en S. Witteboon, Kampweg 78. Ondertrouwd: 17. G. B. Jager en A. Lieffering; 17. J. D. Steffens en I. P. E. M. Klep. Gehuwd: 22. R. H. Kuipers en C. Dijk; 23. N. Werkhoven en R. Willemse. Overleden 19. Maria Kuijer, 84 j., wed. v. J. Hoksbergen, Birkstr. 83; 21: Hendrikus Joannes Gregorius de Neove, 84 j., wedr. v. M. A. Mulders, L. Brinkw. 13. Vestiging van 1723 Jan. 1929. Wijngaard, Fl. ra. gez., van Utrecht, Soesterb. str. 23c; Schouten, A. M. J., van Utrecht, Vliegkamp; Smits, J„ van Utr., Driehoeksweg 2; Jonker, S. J. H„ van Appingedam, Kolonieweg 5; Doorne- knmp, E., van Nijkerk, Praamgracht 3; Ribbers, H„ van Veghel, Heuvelweg 1; Lodder, R., van Mijdrecht, Heuvelweg 8; Gameren, v., D. m. gez., van Zeist, Kamp weg 80; Sijtsma, K. m. gez., van A'dam, v. Maarenstr. 12; Fikke, A. J., van A'dam, Veenhuizerstr. 24; Tromp, A., v. A'foort, Nieuweweg 15a; Ipema, M., van A'foort, Nieuweweg 15a; Wijngaard v. d., J. H., van Zeist, Heuvelweg 8; De Boone, E. J., van Zundert, Beukenlaan 7. Vertrek 1723 Januari 1929. Atsma, T. G., naar Drachten, T 105; Onwezen, A. G„ naar Hilversum, Hooge Laarderweg 80; Genderen v. A., naar Tongeren (België), Regulierenwal 16; Kooi v. B., naar Eehteld, Echteldsche- kamp 44a; Reiman, W. H. M„ naar Am sterdam, N.Z. Voorburgwal 130h; Swart, J. J., naar den Haag, Sneeuwklokjesstr. 14; Eijk, v. C. A., naar Breukelen, straat weg A 115; Engelraann, A. M„ naar Am sterdam, Vechtstraat 41a; Nahar, A. H., naar Paramaribo in Suriname; Heng- stum v. H. J., naar Naarden, L. Horten- siuslaan 60; Groot, J. A., naar Haarlem, Prinsessekade 28; Beek, wed. J„ naar Baarn, Acacialaan 60; Verhoog, P.. naar den Haag, Tulpenboomstr. 34. Verhuizingen in de gemeente van 1723 Januari 1929. Lanten, A„ van Veenh. str. 67a naar Molenstr. WZ 53; Dorresteijn, v. R. H., van B. Grothestraat 31 naar Wilhelmina- laan 17; Kok, M., van Ossendamwcg 13 naar Ossendamweg 14; Diesveld, E., van Wieksl. weg WZ 11 naar Nieuweweg 22;. Verweij, W., van Julianastr. 50a naar L. Brinkweg 49; Belzema, W., van Banning- straat 30a naar Luehtv.afd.; v. Elmpt geb. Taatjes, A. C„ van Talmalnan 11 Li naar Verl. Talmalaan 27; Veen, v. G., van Nieuwstr. 47 naar Veenh.str. 54; Schoon- horst, v. J., van Nieuweweg 02 naar Soesterengweg 56; Schalkwijk, v. J„ van Talmalaan 3 naar Steenhofstr. 55; Soest, v. I)., van Schoutenkainpw. 2a naar Schoutenkampweg 6. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apolh. en Drogisten. Plaatsell |k Nieuws. MOEDERCURSUS Het Bestuur van het Groene Kruis verzoekt ons mede te deelen, dat de Moedercursus voortaan zal gehouden worden in Maison Okhuysen en niet meer in de zaal van den heer Verschoor. UNIFORM POLITIE Naar wij vernemen zal binnenkort de uniform van onze politie-agenten worden gewijzigd naar het model, zooals dat in Utrecht geldt, met één rij knoopen. HOTEL 'T ZWAANTJE Indien wij juist zijn ingelicht, zal het van ouds bekende Hotel, Café-Restaurant 't Zwaantje, gelegen op den hoek van de Banningstraat te Soesterberg, eerlang verdwijnen. Een nieuw hotel zoude alsdan ge bouwd worden aan den overkant, op den hoek van den Kampweg. Het oude hotel zal dan voor andere doeleinden gebruikt worden. OPENING RUSTOORD „NIEUW MARIËNBURGH Naar wij vernemen zal het rustoord voor herstellende zieken „Nieuw Mariën- burgh", Donderdag 31 Januari a.s. ge opend worden. AMERSFOORTSCHE TOONEELCLUB D. I. U. Genoemde club begint zich in de sympathie van de dorpelingen te ver heugen. De zaal van C. Verschoor was Maandagavond aardig bezet. Waar de vervulster der hoofdrol ongesteld was, ging de opvoering van de „Reinste Parel" niet door. De leden gaven nu enkele voordrachten ten beste, die in sloegen. De onbekende pianist verzorgde het muzikale gedeelte, ook bij het bal, dat vele gezellig bijeen hield. ONBESTELBARE STUKKEN waarvan de'afz. onbekend zijn, terug ontvangen te Soest. Brieven binnenland L J. Scholten, Eindhoven. Briefkaarten binnenland 2. G. W. v. Setten, Amsterdam. Briefkaarten buitenland 3. Frl. J. H. Peet, Weisshorn. HOTEL EEMLAND Naar wij vernemen zal Hotel „Eem- land" met Mei a.s. worden geveild. KERK EN VREDE Het probleem voor zeer velen in den laatsten wereldoorlog is geweest dit hoe is het in een Christelijke wereld mogelijk, dat duizenden en duizenden moorden en vermoord worden. Een teleurstelling voor zeer velen is het geweest, dat de Kerk hoegenaamd niets deed om den ramp te verhinderen. Integendeel 1 De wapenen werden meer malen door geestelijken gezegend 1 Het heeft velen van kerk en, helaas, ook van godsdienst, afkeerig gemaakt. Gelukkig begint in de houding der kerk een kentering te komen. Is al gekomen. Steeds meerdere kerkelijke menschen gaan inzien, dat Christendom en Oorlog beslist onvereenigbaar zijn, dat door alle mooie redeneeringen, klemmende betoogen over heilige plicht van verdediging enz. heen de stem van hun geweten hun zegt: neen, de geest van het Evangelie is anders I Het ontstaan van de vereeniging „kerk en vrede" is er een symptoon van. De motie, waarop de vereeniging werd opgericht in 1924 luidt als volgt: „De groep van godsd. voorgangers en gemeenteleden tegen oorlog en oor logstoerustingvan oordeel, dat slechts van het doorwerken der christelijke beginselen heil te wachten is voor menschen, volkeren en volke rengemeenschap, dat deze doorwerking niet alleen tegengehouden wordt door den invloed der zonde maar ook door het instand houden van zondige gebruiken, waarvan de verderfelijkste de oorlog is, dat niet alleen de oorlog met alle recht spot, maar ook het karakter der moderne oorlogvoering het godsdienstig zedelijk bewustzijn krenkt op een niet meer te verdragen wijze, dat het elk offer waard is om tegen over deze misdaad ernst te maken met de zedelijke waarheid dat het beter is onrecht te lijden dan onrecht te doen, bindt den strijd aan tegen oorlog en oorlogstoerusting en roept alle christenen binnen en buiten de kerken op om in dezen strijd mee te strijden, opdat de namen van Jezus Christus en zijn Hemelschen Vader niet meer op die gruwelijke wijze door de volkeren ge schonden worden als in de jaren die achter ons liggen het geval is geweest". Ds. Hugenholtz, van Ammerstol, zal U op Vrijdag 1 Febr. over deze ver eeniging en in 't algemeen over de houding der kerk en der Christenen door alle eeuwen heen tegenover den oorlog, het een en ander vertellen. Laat de oproep tot „alle Christenen binnen en buiten de kerken" ook tot U gericht zijn I Voor datum en plaats der vergadering zie advertentie. MANNENZANGVEREEN1GING „APOLLO" In de feestzaal van het Hotel „Bo9ch en Duin" aan den Koudhoornweg, gaf Donderdagavond genoemde vereeniging eene uitvoering, onder directie van den heer H. J. v. Maurik uit Utrecht. Een prettig programma was vastgesteld, waarmede deze le klas vereeniging eer heeft ingelegd. Verheven klonk het idielae „Salve Regina"; het bleek al ras dat het koor over zeer goed stern- materiaal beschiktde bassen zijn zeer goed bezet, en wat de tenoren betreft, daar kunnen vele mannenkoren een puntje aan zuigen, want daar man gelt het bij de meeste aan. „Vineta" werd subliem verklankt, evenals „Ster rennacht". De Jubel aan het Huis bij het volgend nummer geleek op klok kenspel. Het vroolijke reislied was een moeilijk, maar dankbaar nummer, de humor straalde er uit. Na een gezellig pauze kwartiertje, klonk de teere „Bede" van G. A. Heinze, met baritonsolo door den heer A. v. d. Weert, een licht aan voelende, maar daarom een niet minder klankvolle bariton. Geen wonder dat hem een extra applaus en de felicitatie van zijn dirigent hem ten deel viel. Het koor was zeer goed op dreef dezen avond en wanneer alle leden zoo trouw en goed hun plicht vervullen en de repetities geregeld bijwonen, dan ligt de Eere afd. en Superieure klaar. Dus flink aangepakt. De dirigent een pluimpje voor zijn muzikale leiding, daar zat pit in. Het slot was een leuk humoristisch nummer dat insloeg. Het duo Vermeyv. d. Ree, zor^e voor het muzikale gedeelte, ook Voor het gezellige bal aan het slot onder leiding van J. Hopman, die de aanwezigen tot 2 uur bijeen hield. HUWELIJKSWETGEVING. Voor de 3e of laatste maal gaf Mr. A. v. Prootdij uit Amsterdam, voor de Chr. Nat. Vrouwenbond, afd. Soest, eene uiteenzetting voor genoemd onderwerp. Spr. behandelde ditmaal hetontwerp-wet, de kwestie of een huwelijk al of niet kerkelijk ingezegend moet worden, cn de echtscheiding; over de wetsvoorstellen zelf is weinig gepubliceerdwel wordt sinds jaren naar eene oplossing gezocht, en heeft in 1927 de Staatcommissie een ontwerp vastgesteld. Spreker gelooft zeker dat de Minister zich hierbij zal aansluiten, en er met de wenschen der vrouw rekening worden gehouden. Wat de gehoorzaamheid be treft, die wordt als onrechtsgeldig geheel geschrapt, terwijl de man als het hoofd moet worden aangemerkt; de vrouw ver vult dus in de nieuwe wet geen onder geschikte positie meer. Ook wat de huwelijksvoorwaarden betreft, komt verandering, daar na het huwelijk op goedegrondennoghuwelijks- voorwaarden kunnen worden gesteld. De woonplaats wordt bepaald daar waar de arbeid van het hoofd is; ofschoon de vrouw eene aparte woonplaats desge- wenscht wordt aangewezen. Verder is er in de details niet veel principieels, en komt meer en meer op den voorgrond, dat de echt geen één maar tweeheid is. Wat de kerkelijke huwelijkssluiting be treft, daar wordt in de Bijbel niet over gesproken, wel werd bij de oude volken het huwelijk voor de kerk ingezegend, zoodat het voorstel der R.K. wel ingang zal vinden, dat de kerk voortaan het huwelijk sluit, wat meer bindkracht zal geven. Wat de echtscheiding betreft, die is zeer moeilijk; daar deze kan verleend wor den wanneer onreinheid op sexueel ge- biedis geconstateerd. Vooral met het oog op de kinderen is dit een moeilijk pro bleem. Daar zal heel wat voor te doen zijn. Hiermede besloot Spr. en werd hem door het bestuur dank gebracht voor de heldere uiteenzetting. Daarna dankzeg ging door Ds. v. d. Spek. ARBEIDSBEURS Ingeschreven 280 werkloozen vorst periode. Gevraagd worden buiten Soest Bekwaam mach. houtbewerker, half was metaaldraaiers, een schipper, een chauffeur-monteur, (motoren en rijwielen) bekwaam behanger, brood- en koek bakkersknecht, ongehuwd, liefst R.K., kappersbediende, inlichtingen aan de Arbeidsbeurs. EVANGELISATIE ,,'T HART" De Evangelisatie ,,'t Hart", geeft D.V. a.s. Donderdag 31 Jan., 's avonds half 8 eens weer een bijzondere avond. Als dan zal gegeven worden het schoone werk van John BunyanEen Christen- reize naar de Eeuwigheid", met licht beelden. Daar de Evangelisatie na deze op Donderdag om de andere week beslag op de zaal „Verschoor" heeft weten te leggen en dit bezwaar dus opgeheven is, hoopt zij op trouw bezoek, daar allen steeds vrij toegang hebben doch liefst volwassenen. In Utrecht was de entreeprijs voor dit werk 25 cent, hier gratis met vrije collecte," doch verzuimt om dezen rede, deze ge legenheid niet. Als steeds berust de leiding bij Ds. J. I. van Schaick. GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de Heer E. M. van Engers, slaagde Maandag j.l. aan de Universiteit te Ulrecht voor het can- didaatsexamen wis- en natuui kunde. HOLLANDSCH TOONEEL Het Hollandsch Tooneel komt Dins dag 12 Februari in Hotel „Bosch en Duin", ter gelegenheid van het 15-jarig jubileum van Mevr. Lena Faber als tooneelspeelster. Opgevoerd zal worden de revueklucht: „Brutale Jans". Meer dere bijzonderheden volgende week. RIJKSTELEFOON BAARN-SOEST Nieuwe aansluitingen 697 Gemeren A. van, oud hoofd eener school, Gen. Karei v. d. Heyden- laan 11. 318 Klos C., Aannemer, Ferd. Huyck- laan 40. 651 Mets Dr. W. H. van,. Corrector v.h. Lyceum, Vondellaan 4. 2302 Vis A. C., de Genesletlaan 8 Soest. 337 Walree E. D. van, Amsterd.slr. weg 24. MUZIEK-AVOND Het departement van het Nut bood haar leden een muziekavond aan in „Religie en Kunst", welke al wederom matig bezocht was. Allereerst kreeg men te beluistéren een drietal solo's voor viool en piano, door de heer M. A. Batenburg uit Utrecht en Mevr. J. v. Oldenborghv. Rossem alhier. De violist heelt een fraaie streek en is ook tech nisch wel onderlegd kalm en bezadigd was zijn spel. De pianiste volgde hem op den voet. Tevens deed deze dame zich kennen als mezzp-sopraan met een volle klankrijke stem. Het lied na de pauze „Haar Kleinkind" bekoorde ons het meest. Mej. R. A. Goedhuys begeleidde muzikaal. Mevr. R. S. HartzIsaachson uit Heemstéde was een gevoelvolle pianiste. Zij reeg de klanken aan een en gaf een geheel om te genieten op intense wijze. Het daverend applaus was meer dan verdiend, evenals de geboden bloemen. De dames werden alle bebloemd. Den violist wérd een rookertje geoffreerd. Het was een prettige Nutsavond. THEOSOFISCHE VEREENIGING Vrijdag 18 dezer hield de afd. Soest eene vergadering in „Religie en Kunst", waarbij als spreker optrad de heer Sonninga uit Utrecht, met het onderwerp „de Theosofie in verband met de wereld beschouwing". Spreker geeft weer dat Theosofie alomvattend grootsch is in zijn begrijpen en bedoeling. Zij is god delijke wijsheid en als stelsel groote diepte. Om Theosofie goed te vatten, moet men de leer der evolutie vatten. Daaruit komt voor de opbouw van steeds nieuwe vormen, de stoffelijke cristalisatie van den cosmos. De sleutels der Theosofie zijn de evolutie, reincarnatie en de leer van Karma. Waar alles beheerscht wordt door wetten, daar kan men niet meer leeren dan men zeil weet. Alleen door incarnatie wordt iets bereikt. De Theo sofie dateert van 1850, toen de geeste lijke basis zwak was en de grooten de wijsheid der mysteriën bekend maakten. Eerst werd bestudeerd het belang der occulte wetenschap, later de leer der broederschap, daar deze ligt in het innerlijk zijn. De studie tot verdieping eischt leiding. Thans is men zoover dat de groote taak, het herstel der groote en kleine mysteriën een feit is en de Theosofie daardoor een groote weldaad is voor de wereld. UITVOERING Naar wij vernemen hoopt de Mannen- zangvereeniging „Apollo" op 7 Eebr. a.s. een uitvoering te geven in gebouw „Religie en Kunst". Nadere bijzonderheden in een vol gend nummer. HET SPORTPALEIS Sinds eenigen tijd is alhier gevestigd aan de Birkstraat no. 2 een naar de eischen des tijds ingericht Sportpaleis, waar elke rooker of rookster iets van zijn gading zal vinden. Steeds tracht de eigenaar de nieuwste snufjes te pakken te krijgeti, al naar den smaak der af nemers. Het ruim gesorteerde magazijn biedt „elck wat wils". Voeg daarbij op Zondagen de eerste uitslagen van de gehouden voetbalwedstrijden binnen den korst mogelijken tijd. Mét recht mag gesproken worden van een eerste klas Sportpaleis. De annonce in dit blad vertelt nadere bijzonderheden. CORRESPONDENTIE Een ingezonden stuk en enkele be richten moesten wegens plaatsgebrek tot een volgend nummer blijven liggen RECHTZAKEN In of voor de onderneming. Het geval van vorige week is op vrij spraak uitgeloopen voor den eigenaar der Amersfoortsche schoenenzaak. De schoenlapper op het Havik werkte in eigen woning, waar verd. niets had te zeggen, dus ook niet gerechtigd was een Arbeidslijst op te hangen. Soester hardrijder*. 3 of 30 Dec. hadden twee zestienjari gen de Torenlaan in Baarn gebruikt nam. kwart over vier, dus al bij donker zoo wat, om te wielrennen tegen elkaar. Verd. V. M. heeft het beslist niet gewonnen, want de forsche 16 jarige B. Haks was den tegemoet komenden driewieler van J. B., evene,ens uit Soest, vrij gepasseerd. terwijl V. M. er mee in botsing kwam. Het jongmenseh, M. liep ƒ,5 boete op, eb de driewiclenaar 10. Beiden hadden teveel nnar lipks aangehouden, vooral J. B. Kn bagatelle. J. T„ wónende Kampweg te Soester berg, heeft een hondje, een lief dier. waai' de kinderen mee sollen. In zijn auto had hij hem thans meegebracht en ook de twee kinderen. Gaarne zou hij in hel paddock der gerechtszaal een voorstel ling hebben gegeven; de Rechter kwam er echter niet van in. Natuurlijk kan dat zachtzinnige dier niet hebben, dat men vlak langs zijn neus heen fietst. Maar dan bijt hij nog hief in vlcezige deelen. maar alleen in jas of broekspijp. Alles zeer begrijpelijk. 't Zal dus wel een vergissing zijn ge weest dat de heer Burgemeester van Soest hem den muilkorf in het publiek verplichtend heeft gesteld. Over een prachtigen toon van bonho mie en van uit omhoog neerblikkende welwillendheid kan verd. beschikken. Beslist groote capaciteit voor verkoopcr. Ondanks dat politioneel verbod kwam hij er heden af met 5. Zijn mondwerk heeft hem beslist niet tegengewerkt. Ook Kerkgangers. Neen, blijft dan maar liever thuis. Drie Soester opgeschoten bengels woonden Zondag 25 Nov. de Mis van 9 uur bij in de R.K. Kerk tc Soest. Hun zitplaats was op den grond met den rug tegen het hek werk aan om een beeld heen achter in de kerk. De heeren namen deel aan de godsdienstoefening door krullen, blade ren en een rozet van dit smeedwerk oig te huigen of af te knappen. Dit sRik handsmecdwerk kan nu wel gerepareerd worden, maar hel waarde-, volle is voorgoed bedorven. De Kantonrechter sprak van heel gë- mocnc handelwijze, en hen Ambtenaar speet hot dat hij, uu slechts baldadigheid was ten laste gelegd, niet hooger kon' gaan dan 15! Dit kregen dan ook F. II. S., ,NJ,. V. en A. v. A. - Niet in vouTraad. -\- Volgertcle betreft-de' huurt Zwarte- broek, deel der gemeente Biirneveld. We

De Soester | 1929 | | pagina 2