Eerste Soester Electr. Drukkerij HET ADRES voor Vereenigingen Speciale Reclame-Aanbieding voor Soest AJ.HEINS-Soest S. DE ZOETE JET VAN DER ES HHnRHSHHHBHiHnBBnnHH VAN WEEDESTRAAT 7 - TELEF. 2062 Wij KUNNEN concurreeren en wij WILLEN concurreeren. Wij KUNNEN het goedkoopste zijn en wij WILLEN het goedkoopste zijn. WILLEN zijn het GOEDKOOPSTE in prijs en leveren het BESTE in kwaliteit VRAAGT PRIJSOPGAVE S m e FL i D. F. VQïGT - Gedlpl. Opticien - Burg. Grothestraat 28 R. VAN BURGSTEDEN Handel in Aardappelen Groenten en Fruit In kwaliteit het beste inprijs het goedkoopste gezondheid! pe,r vÜ'f'ó:?o Staines Inlaids Linoleum zichzelf recommandeert. Firma GEBRs. STAAL „OPHELIA" Bloemist - J. GEIJTENBEEK STOP! PIANOLESSEN Tip Top Foto's A. J. S. KUIJPERS Meubelmakerij, Stoffeer- derij - Meubeimagazijn FEUILLETON P^PDEI^EIO ül©ZilNl Landbouw LANDBOUWBOEKHOUDING EN KASCONTROLE. In verband met de mededeeling, dat door den Raad van Beroep voor de» Directe Belastingen te Utrecht bij zijn uitspraak op het beroepschrift I.B. 1927- '2S van P. van Zijl te Bunnik, de door mij samengestelde landbouwboekhudinga.s ondeugdelijk is verworpen, aangezien d. -\ .é-kascontrole er in zou ontbreken, hei. het volgende op te merken. By het ontwerpen van mijn systeem an ianabouwboekhouding dat was in een'tijd, toen nog weinigen in den landi aan invoering van boekhouding in he, landbouwbedrijf dachten is door mij direct op den voorgrond gesteld, bij de landbouwboekhouding de particuliere uit gaven voor de huishouding scherp te scheiden van de ontvangsten en de uit gaven, welke alleen op de boerderij be trekking hebben. Door mij werd zöö geredeneerd: Ah bedrijfsleider-landbouwboekhouder heb ik niet te maken met de vraag, voor welke particuliere doeleinden het verdiende geld is uitgegeven. Dit gaat alleen de huishou ding aan. Als bedrijfsleider heb ik met de huis houding alleen te maken, voor zoover de boerderij daarbij is betrokken, dus met de levering van producten en dien sten van de boerderij aan de huishouding en van de huishouding aan de boerderij. Daarmede is dan ook bij den opzet der boekhouding rekening gehouden. Kascontrole is echter ook daarbij mo gelijk. In de bij de boekhouding belmoren- de „Handleiding" is dit uiteengezet. Er kunnen daarbij twee gevallen wor den onderscheiden. A. De boerderij houdt een afzonder lijke bedryfskas, afgescheiden van die der huishouding. Dan is by de door rarj ontworpen boekhouding de volgende kascontrole mo gelijk. Er was begin boekjaar aan kas - De werkelijke geldelijke ontvang sten hebben bedragen pl.m. De werkelijke geldelijke uitgaven hebben bedragen Er moet dus op het tijdstip der controle aan kas zyn: verschil Alle daarvoor noodige gegevens zijn in een volgens mijn systeem bijgehouden boekhouding aanwezig. De werkelijke geldelijke ontvangsten /.ijn in dit geval alle voor de boerderij ge noteerde ontvangsten, verminderd met die van huishouding voor geleverde producten en diensten, welke met gesloten beurs hebben plaats gehad, die dus geen in vloed op den stand van de kas uitoefenden De werkelijke geldelijke uitgaven zyn alle voor de boerderij genoteerde uitgaven, verminderd met die aan huishouding voor geleverde producten en diensten, die eveneens met gesloten beurs zyn geschied. B. Boerderij en huishouding hebben een gemeenschappelijke kas. In dat geval moet bovenvermelde con trole worden aangevuld met de volgende Berekening. Er moet dan nog zooveel minder aan kas zijn dan de bovenvermelde controle aangeeft, als er voor de huishouding particulier is uitgegeven. De particuliere uitgaven voor de huis houding moeten dan afzonderlijk wor den genoteerd, b.v. wekelijks of maande lijks in een apart boekje of in een aparte kolom b.v. op het laatste blad achter in het kasboek uitgaven. Het zal toch den fiscus onverschil lig z'/n, wddr en hoe deze uitgaven zijn g.-boekt, éls ze maar zijn geboekt, en nauwkeurig. Zoo er particuliere ontvangsten zijn, -uilen ook deze apart dienen te worden genolecrd en in rekening dienen te wor- dem^ebraebt bij de controle. Kascontrole is dus ook in dit geval mogelijk. De particuliere uitgaven en eventueele ontvangsten behooren bovendien niet tot ui .gaven en ontvangsten van de boer derij. Het zou inconsequent zyn, ze in de jedr^fsboekhouding op te nemen. Ze be- nooren er niet brj hu is het. mij bekend dat verschillende belastinginspecteurs, wenschen, dat de particuliere zoogenaamde privé-uitga- ven en ontvangsten wel in of bij de bedryfsboekhouding wordin opgenomen. Vele inspecteurs en thans ook de Raad van Beroep te Utrecht, eischen dit zelfs. Dat is lastig voor rny. Want ik vind zelf mijn systeem van boekhouding uit een bedrijfshoudelyk oogpunt practischer. do lmatiger en beter uitvoerbaar dan an dere boekhoudingen, waarin de particu liere uitgaven en ontvangsten mede dienen te worden opgenomen. Ik kan my voorstellen, dat belasting inspecteurs, van hun standpunt gezien, Je opname dezer uitgaven en ontvangsten wenachelijk oordeelen. Dat echter een systeem van bedrijt's- boekhouding, dat overigens juist is, ge- nyeel wordt verworpen, omdat daarbij de particuliere kascontrole niet is toegepast, acht ik een daad, die grenst aan wille keur. Worden de particuliere uitgaven in de joekhuuding der boerderij opgenomen, dan aoudt men geen zuivere bednjfsboekhon- Jing meer, maar een boekhouding over ie boerderij plu3 huishouding. Dit is niet het doel van een bedrijl's- eoekhouding. Men zoude vraag kunnen stellen:wat gaat het den fiscus aan, hoeveel er voor particuliere doeleinden is uitgegeven? De ,vei vraagt dit immers ook niet „Voor de kascontrole!" zal men ant woorden. Jawel. Dat is gemakkelijk gezegd en voor zaken, die er kantoren en kantoor personeel op na kunnen houden, wel licht ook gemakkelijk uit te voeren. Maar het gaat niet aan dit te vergen van eiken boer, die dagelijks in zijn bedrijf op zijn land, in de .schuur of in den stal moet zijn. Hij zou zich zooveel met boekhouding bezig moeten houden, dat zijn bedrijf er onder zou kunnen lijden ten nadeele van den fiscus. Menschen. die dit vergen van eeni boer, geven blijk, het landbouwbedrijf en Jen arbeid, dien de boer heeft te ver richten, niet voldoende te kennen. Persoonlijk geef ik niet veel om een kascontrole, waarin de huishouding is betrokken, omdat ik te goed weet, dat daaraan vaak iets mankeert. Een boer. die op zyn land is, kan niet by de kas staan. Een zijner huis- genooten zal dan betalingen moeten doen. Daar is het begin van de onjuistheid. En als er te veel of te min in de kas is, zyn bijboekingen in dm een of,anderen vorm noodig, om de boekhouding met de kas te doen kloppen. Maar is dht nu een juiste wijze van boekhouding? Is dkt nu een manief van boekhouding, die door den fiscus op den voorgrond moet worden gesteld? Mrjn conclusies zyn de volgende: 1. Dat de fiscus zijnerzijds het wen- schelyk mag oordeelep, dat er kascon trole bjj de boekhouding wordt uitge- oeföend. 2. Dat hy zelfs ook aan een land bouwboekhouding, waarbij kascontrole mo gelijk is en nauwkeurig is uitgevoerd, een grootere betrouwbaarheid en bewijs kracht mag toekennen dan aan een andere. B. Maar dat hij veel te ver gaat onrechtvaardig ja willekeurig han delt. als hy een landbouwboekhouding van een landbouwer verwerpt, omdat geen kascontrole is uitgevoerd. Mocht hij dit doen, dan is protest ver dedigbaar en te verwachten. Een landbouwboekhouding kan ook zon der kascontrole juist zijn, juister zelfs, dan met een kascontrole, waarin de par ticuliere uitgaven mede zijn betrokken en wel, omdat de laatste een nieuwe bron van fouten geven, en omdat daarbij een verplichte kascontrole kan leiden tot boe kingen voor den vorm en daarmede tot onjuistheid van overigens juiste boek houding. Byboekingen, om de kas te doen klop pen, zullen veei eerder noodig zijn pij het in het geding brengen van de parti culiere uitgaven, dan bij de eigenlijke hedryfsboekhouding. De juistheid der laat ste, zaï onder de onjuistheid der eerste moeten lijden. De particuliere uitgaven zullen in ster kere mate aanleiding geven tot onjuiste boekingen en tot een niet kloppen met de kas, dan de ontvangsten en uitgaven voor de boerderij, mede omdat de laatste gemakkelijker controleerbaar zyn. Dat de fiscus aan andere systemen van boekhouding dan de door mij sameng stel de de voorkeur geeft, is toelaatbaar. Niet toelaatbaar is echter, dat hij daar van de dupe laat worden een landbouwer, die te goeder trouw deze boekhouding heeft toegepast, en in dit geval naar mij werd medegedeeld zelfs op aanraden van denzelfden Inspecteur die haar verwierp. J. HEIDEMA. Groningen, Februari 1929. BOEKHOUDING EN BELASTING. Vragen van Kamerleden Het Tweede Kamerlid de heer Van Rappard heeft naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer Van Zijl m het Alg. Nederl. Landbouwweekblad aan den minister van financiën gevraagd Is het den minister bekend, dat door den inspecteur der directe belastingen te Uirecht bij zijn uitspraak op het be zwaarschrdt van den heer P. van Zijl te Bunnink, de door den heer J. Heidema, directeur der Middelbare Landbouw- AANPLAKBILJETTEN 25 stuks CONVOCATiEBILJETTEN (kleine) 250 stuks CONVOCATIEBILJETTEN (grootere) 250 stuks CONVOCATIEKAARTEN 250 stuks PROGRAMMA'S (éénzijdig bedrukt) 230 stuks ENVELOPPEN 250 stuks ENVELOPPEN 1000 stuks BR9EFH00FDENPAPIER 250 stuks BRIEFHOOFDEN PAPIER 1000 stuks MEMORANDUM's 7» 250 stuks MEMGRANGUM's - 1000 stuks f 2,00 en hooger vanaf f 2,15 II II vanaf f 2,50 II II vanaf f 1,70 II II vanaf f 2,80 II vanaf f 2,10 II II vanaf f 4,90 II II vanaf f 2.10 >1 II vanaf f 5.00 II II vanaf f 1.85 11 II vanaf f 3.25 li ,1 school en der Rijkslandbouwwinter school te Groningen samengestelde land bouwboekhouding als ondeugelijk is verworpen? Is de minister niet van oordeel, dat het inderdaad allerzonderlingst is, dat een systeem van landbouwboekhouding, door een Rijksleeraar op een Rijksland- bouw-winterschool gedoceerd, en welke school de heer Van Zijl heeft bezocht op aandrang van den inspecteur der directe belastingen, door dezen zelfden inspecteur later waardeloos wordt ge oordeeld? Is de minister niet van oordeel, dat de inspecteurs der directe belastingen in het algemeen zich behooren te ver eenigen met het systeem van boekhou ding, op de cursussen der Rijksland- bouwwinterschool gedoceerd? Is het den minister bekend, dat op deze school veelal gedoceerd word het systeem van den heer J. Heidema. di recteur van de Middelbare Landbouw school en der Rijkslandbouwwinterschool te Groningen, en dat ook de inspecteurs der directe belastingen van der Meulen en Stoop een soorgelijk systeem land bouwboekhouding hebben uitgegeven, waarvan zeer veel door landbouwers wordt gebruik gemaakt Is de minister niet van oordeel, dat het landbouwers, die laatstbedoelde boek houdingen hebben bijgehouden, hoogst onaangenaam moet aandoen, dat inspec teurs der directe belastingen deze bock houdingen, die dus van Rijkswege wor den gedoceerd en uitgegeven zijn door eigen collega's, desavoueeren, en dat aan dezen onhoudbaren toestand een einde behoort te komen? Is de minister derhalve bereid, den inspecteurs der directe belastingen aan te schrijven, dat de hierboven bedoel de boekhoudingen als systeem behoo ren te worden aanvaard? HTTWOIIDEfVOCZ ilDtSEErr Uwe 00GEN zijn uw rijkst bezit II Elk verkeerd gesteld glas brengt ze ver der achteruit. Laat ze vakkundig beschermen door: NIF.U WSTRAAT 55 Handel In Kunstmeststoffen, - Turfstrooise! en Granen - MIDDEL WIJKSTRAAT IS - TEL. 2141 Behoedt Gebruikt KINAWIJN UWQ (Paarsch merk) Ze Is koortswerend, eetlust opwekkend en een smakelijk aperatief I -Tpy Aanbevolen door H. H. Doctoren! B. KRAAL, Drogist VAN WEEDESTRAAT 20 TEL. 2121 DepótGEERTSMA's Wijnhandel, Groningen Groenten, Fruit en Aardappelen, Binnen- en Buitenlandsch Fruit BUR8. GROTHESTR. 41 - Tel 2140 doet een verbruiker na jaren en jaren weg, omdat het ten slotte begint te vervelen Verslijten doet men het echter niet Daarom is het 'n dankbaar artikel hetwelk Stalen met prijsopgaaf worden op verlangen gaarne toegezonden door Woninginrichters - Heuvelweg 8 Bloemen - Magazijn Burg. Grothestraat 4 - Telef. 2113. Levert Bloemwerken voor alle gelegenheden Ruim voorzien van alle Bloemist-Artikelen. Aanleg en Onderhoud van Tuinen Beleefd aanbevelend. DE STOOM EN VERFGOE- DEREN GAAN VOOR Onze behandeling is vakkundig en onze prijzen billijk I DepotsC. W. Veenendaal, Van Weedestraat J. P. Lüschen, Soesterb.straat KOLONIEWEG 11 SPREEKUUR 2-3 DINSDAGS 6 stuks 50 cent Briefkaarten 6 f L— FOTOGRAAF G. van GRONINGER :- FERD1NAND HUYCKLAAN 6a Ontwikkelen en afdrukken voor amateurs. SPOORSTRAAT 22 SOESTDIJK COMPLETE MEUBILEERINO Uit het Lngelsch van 23). RYBY M. AYRES (Nadruk verboden). Hy schijnt niet de eenige te zyn die niet goed snik is, zei Myers kwaadaardig. De vent trachtte ons te vermoorden en als jij daar zoo luchtig over denkt, best maar je zuJt mij toch niet willen be letten maatregelen te nemen voor niyn eigen veiligheid. Hij heeft je toch niet geraakt? Myn gezicht is geschroeid, dat is al les. U zult me werkelijk een groot plei- zier doen door over de zaak te zwy'gcn. Dat is in dit geval voor alle betrokkenen het beste. U zoudt me er een groot ple zier mee doen. Myers vertrouwde de zaak niet heele- maal; hy vond Rorie's houding raadsel achtig en verzette zich resoluut loen deze hem wilde meetrekken. We zijn toch stapelgek om zoo iemand ongemoeid te laten rondloopen. In elk geval is het toch een gevaarlyk sujet. Vertel me dan tenminste wie het is en waarom hij je bedreigt. Zie je dan niet in, kerel, dat je groot gevaar loopt? Dat is niet onmogelijk, maar Je kunt zeggen wat je wilt; ik zal zoo vry zijn om aangifte te doen by de po litie; het is nutteloos om er verder over te debatteeren. Waarschijnlijk zyn we hier dichter by huis dan by Bedmund, dus we kunnen net zoo goed doorloopen. Als jij lust hebt om als schietschijf dienst te doen, ik verdraai het vierkant Hy stapte boos door. Rorie gevoelde zich in een moeilijk parket en nu wilde het ongeluk nog op den koop toe dat hij den ouden Fergerson niel om raad kou vragen. Als hfj de waarheid omtrent Bunch en de reden van diens aanslag ver telde, bracht hy met wiskundige zekerheid de zaak aan hel rollen en hjj rilde by de gedachte aan het schandaal dat volgen zou. Hoor eens, dokter, u hebt daarnet zelf gezegd dat iemands wilde streken de onaangename gewoonte hebben weer op te duiken op het meest ongelegen en on verwachte oogenblik. Dat is alles wat ik u omtrent deze schietpartij kan zeggen; wees verstandig en vraag niet verder. Ondanks zyn boosheid moest Myers lachen. Een jongen als jy heeft al jeugdzon den die hem opbreken? Je begint al vroeg. Enfin, je kunt niet zeggen dat ik je niet gewaarschuwd heb als de kerel op een of anderen dag raak schiet. Bij „Four Winds" namen ze afscheid. Myers wilde niet mee naar binnen om wat te drinken. Hij zei dat hij zyn vrouw niet langer alleen wilde lalen cn dat was de waarheid, want hij had al weer spijt van de kleine kibbelpartij van straks. Dus ging Rorie alleen het groote huis binnen; de gang was gelukkig leeg en hij kon zijn gezicht in den spiegel bekijken zonder dat een ander het zag. Een ruwe schram liep over zijn linkerwang; het schrijnde een beetje toen hy er met zijn zakdoek langs veegde. Blunt kwam de hall binnen. Een brief voor mr. Rorie. Hij werd een uur geleden gebracht. De jongen zei dat hy op antwoord moest wachten, maar ik zei hem dat u uit was; by komt straks terug... Hebt u zich bezeerd, mr. Rorie? Het beteekent niets; ik ben in het donker tegen een boom geloopen. Rorie keek naar hel handschrift op de enveloppe. Het was hem onbekend. Schriff en papier leken niet afkomstig van een bijzonder beschaafd personage. Blunt stond op een eerbiedigen afsland toe te kyken toen Rorie den brief opende en las. Hy zag, dat de slanke figuur van den landheer zich hooger oprichtte terwijl hy het gekrabbelde ontcijferde: Mynheer, Nu miss Fane weer vry is, zult u het waarschijnlijk wel de moeite waard vinden u van myn stilzwijgen te ver zekeren. Ik ben een paar dagen in Bedmund cn zal u desgewenscht gaar ne komen opzoeken. Als ik binnen 48 uur geen antwoord heb, zal ik direct naar de dame toe gaan, L. B. SHERNY. Rorie werd vuurrood van verontwaar diging. Hij verfrommelde den brutalen' brief en smeet de prop in het vuur. Blunt's stem verbrak de stilte. Wat moet ik zeggen, mijnheer, als de jongen terugkomt? Zeg dat hy naar den drommel kan loopen. Toen Brenda de deur achter haar man en den jongen Briton hoorde dichtvallen, gaf zij er zich opnieuw rekenschap van welk een ongewone mate van belangstel ling haar man eigenlijk toonde voor 1W salie Dean. Hy was altijd bijzonder toegewijd en zorgzaam voor zyn patiënten, maar zóó had Brenda het in al die jaren toch nog nooit meegemaaktop het oogenblik dat de beide mannen op weg gingen, drong het met een schok tot haar door dat ze jaloersch was. Ze was boven op het portaal geweest toen haar man riep en ze had mot opzet geen antwoord gegeven omdat ze wist by hem was. Het was haar onmogelijk haar, eigenlijk ongemotiveerden, afkeer van Roderick Briton te overwinnen en ze had geen lust om hem te begroeten. Ze ging naar de woonkamer, waar het eenzaam en ongezellig was; haar mans studeerkamer was donker; het geheele huis scheen haar hol en verlaten. Ze be dacht met wrevel dat dit nu al de tweede maal was dat Eustace dien dag naar Bed mund gingze had geen rust meer, er was iets dat haar onweerstaanbaar aan dreef het leege huis te verlaten en naar buiten te gaan. Ze ging naar boven om zich te kleeden en ging de deur uit. Ze had geen bepaald doel, maar diezelf de aandrift die haar naar buiten had ge jaagd, joeg haar nu den weg naar Bed mund op. Ze was gewoon stevig te wandelen en ze bereikte het dorp kort nadat Roderick naar het logement was gegaan en de dok ter naar het huisje van mrs. Fowler. Het was alsof Brenda's handelingen op dat oogenblik bestuurd werden door een macht buiten haar helder bewustzijn om; ze zou er tenminste geen verklaring voor hebben kunnen geven waarom ze niel ge woonweg aan de voordeur van het huisje belde en binnengingze was er im mers zoo vaak geweest en het zou niets bijzonders lijken. Ze bleef besluiteloos bij het hek staan, een onbegrijpelijk ge voel van verdriet in het hart. Ze kon in de kamer, waar Rosalie lag, naar binnen kijken. Het zag er voor iemand die een langen moddcrigen weg kwam nfgeloo- pen in den triesten herfstavond, daar bin nen aanlokkelijk uit. Om de lamp was een roode kap, wat :en gezellig, warm licht gaf, een groote vaas bloemen stond op tafel en de warme gloed van het vuur scheen op Rosalie's figuur en op de donkere weelde van haar haar. Mr. Myers zat aan liet bed. Brenda kon het profiel van zyn vriendelijk gezicht zien. Er was iets in zijn zachte trekken en overgegeven houding dat haar gedach ten onweerstaanbaar trok naar dien nacht dat haar kindje geboren en gestorven was. Haar oogen waren een oogenblik verblind door tranen; zc veegde ze boos weg. Ze zng dat de hand van het meisje in de zijne lag; plotseling bukte hy zich met een oneindige vertecdering over haar heen en drukte voorzichtig een vluehtigen kus op haar voorhoofd. Brenda's eerste gevoel was verontwaar digde jalouzie; maar zij had zelfs in de verwarring van haar oproerige gevoelens nog voldoende klaar besef om zich niet bewusl te zijn dat er in de vcrtcedering van den onderen man voor dat zielige, eenzame meisje niels slechts behoefde te schuilen. Maar liet besef van gekwetst- zyn behield toch de overhand by haar. Even later ging de deur van het huisje open. We komen morgen 0111 elf uur, mrs. Fowler; u denkt er wel aan 0111 al myn instructies uil te voeren, nietwaar? Brenda slaagde er in zich te beheer schen; ze trok zich snel in de schaduw terug, loen haar man liet pad afliep. Ze hoorde liet hekje achter hem dichtvallen. Hij keek haar kant niet wit, maar stak dwars den weg over; hij liep langzaa en in een houding alsof groote zorgen hem drukten. Brenda liep voorzichtig achter hem aan, zorgend in de schaduw te blyven. Ze beefde over haar geheele lichaam; haar toorn en verdriet beletten niel dal ze zich schaamde om als een spion be trapt te worden. Het leek haar een eeuwigheid voor hy met Briton weer naar buiten kwam. Ze hoorde hen praten, terwyl zij hun Jassen dichtknoopten en den terugtocht aan vaardden. Met weifelende passen volg de zy de twee mannen op een afstand. Ze gevoelde zich verslagen, zc had een wee, dof gevoel van verdriet; haar ziel was bezeerd. Het gedrag van haar man was liaar een ergernis en een raadsel te gelijk ze was boos op hem en verlang de, terwijl ze hier alleen en verloren door den troosteloozen avond liep, naar hem, naar zyn vriendelijk gezicht en zyn op- monterenden lacht. Ze snikte en de tranen liepen over haar gezicht. Opeens begon ze hard te loopen, achter dc mannen aan, die steeds grootcr voorsprong kregen, ze had liet gevoel van een verdwaald kind dat weet welken kant zyn moeder is uit gegaan en haar toch niet kan inhalen. Ze wilde haar man roepen, zijn naam in de duisternis uitschreeuwen, maar het was of haar keel was dichtgeknepen. Het scheen haar of de twee groote gestalten vóór haar steeds sneller gingen loopen en de afsland steeds grooter werd. Ze had geen parapluie; de regen klet terde meedoogcnloos op haar neer, ze werd doornat, maar ze voeltle het nauwe lijks. Haar voeten zonken weg in de nat te modder van den weg, die haar kousen en den onderkant van haar rokken door weekte; ze worstelde om de heide man nen in lc halen. Opeens verbeeldde ze zich dat ze in de heg een menschclykc gestalte zag; met een half gesmoorden schreeuw sprong ze op zij, maar alles bleef stilze liep nóg harder dan te voren, vocht nog heviger tegen de zuigende modder. Bij een bocht in den weg, Gnffin's Cor ner, liep een pad dwars door de wei dat de bocht afsneed. Ze bedacht dat ze zoo de mannen die op den weg hieven, kon in halen. Het pad zou nog natter en mod deriger zijn dan de weg zelf, maar ze wilde haar man inhalen. Haar natte rok ken fladderden om haar enkels, takken schramden haar gezicht; het kon haar niet schelen; ze strompelde verder, huilend van vermoeidheid cn ellende. Opeens ver scheurde de vuurstraal van Buneh' afge schoten revolver ook voor haar de duis ternis ze was juist op dezelfde hoogte met de twee mannen, de naam van haar man kwam trillend over haar lippen toen ,de scherpe knal van het schot door de stilte brak. De wei lag een eind hooger dan dc weg en de kogel, die langs Bode- riek Briton slechts even schroeiend was heengegaan trof Brenda Myers in het hart Dr. Myers was na zijn terugkomst uit Bedmund nog een paar andere patiënten gaan bezoeken cn de klok in de hall sloeg negen uur toen hij zyn huis weer binnen ging. De eetkamer en de salon waren beide donker; hy liep dc trap op naar de slaap kamer. Ook daar was het donker; Bren da's pantoffels lagen slordig bij haar toi lettafel, waar zy ze haastig had uitge trokken. Hij fronste even het voorhoofd cn ging de kamer weer uit. In de benedengang kwam hij een van de dienstmeisjes tegen. Waar is mevrouw? Ze is uitgegaan; al een hecle poos geleden. Direct na u. Myers begreep er niets van. Waar was ze zoo laat op den avond heengegaan? Hy gevoelde zich onrustig; hij wilde juist nu Brenda spreken. Hij wist dat hij nooit meer een rustig oogenblik zou hebben voor hij haar alles verteld had van de vrouw die de laatste dagen door zyn ge- kwelden geest spookte. Toen hij trouwde had hij gemeend dat hij een muur om zyn jeugd gebouwd had, ^too sterk en zoo hoog dat nooit iemand daarbinnen een blik zou kunnen slaan cn dat het doodc verleden daar nooit uit zou kunnen ontsnappen. Maar het verleden graaft ondergrondsche gangen en ver schijnt opeens op een nooit-veriuoedon tijd en plaats. En Myers wist thans dat er maar één weg was uit het web, waarin hij zich al die jaren had vastgeweven: zijn vrouw de volle, eerlijke wnnrheicl te zeg gen. (Wordt vervolgd).

De Soester | 1929 | | pagina 4