I m GEMEENTERAADSVERSLAG RECHTSZAKEN Indien U planm een paar wekei b;M ri 1 dj sj| Df j et J si I] in g' d- dil dï HM 1 >o politie neemt het gevonden dier niet aan. wel andere gevonden voorwerpen, als b.v. een kettinkje, een spons of iets dergelijks, allemaal dingen die beter bui ten konden liggen dan een hond (of poes. Hij een kennel, die in den regel plaatsjes genoeg te over hebben, behoeft men ook niet aan te kloppen, de arme zwer vers mochten die „aristocratische" beesten eens besmetten. Eén weg staat er dus maar open voor de stumperd, die ook in de meeste ge vallen in geen dagen eenig voedsel heeft gehad en die weg is: het open veld of op een stoep voor een huis. waar hij nog hoop heeft te worden binnengelaten. Daar menschen echter over 't algemeen niet zoo erg medelijdend zgn, waar het dieren betreft, gebeurt dit bijna nooit. Meestal koini men met het argument: ..er zijn nog zooveel mensehen die gebrek lijden, laten wie die liever eerst helpen". En daar heeft men ook wel gelijk aan, hoe wel juist die mensehen, die met dit argu ment komen, in den regel voor die men- sehen ook niets doen. Doch men kan toch het eene doen èn het andere'. De be doeling nu van dit ingezonden stuk is een adres te vernemen van iemand, die zóóveel voor de onbehuisde dieren over heeft, dat hij of zij bij voorkomen de gelegenheden zulk een dier tijdelijk gastvrijheid wil verleenen en verzorgen. Ook de vereeniging Dierenbescherming, die toch reeds zooveel goed werk ver richt, is in dit geval niet in staat hulp te bieden. Komt dierenvrienden, wie die er voor in de gelegenheid is. voelt iets 'voor het goede doel? Met belangstelling zien we deze week uw gunstig antwoord te gemoet. DIERENVRIENDEN. Soest, Steenhofstraat 7. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het ingezonden stuk- van d»-n Commandant der Vereeniging „Vrijwillige Brandweer van Suesterberg", den heer Nooder, in het vorig nummer van „De Soester", verzoek ik I' het navolgende te willen opnemen. De heer Nooder schgnt te meenen, dat het onderschrift onder zijn eerste ingezonden stuk van mij afkomstig was, althans dat d'aarover door mij inlichtingen waren verstrekt. Ik stel er prijs op te verklaren, dat noch het een, noch het ander het geval is en dat dus de veronderstelling v; den heer Nooder onjuist is. Met dank voor de plaatsruimte, Hoogachtend. C. HAVER. Wij bevestigen, dat de bijzonderheden, vermeld onder het lnge2onden stuk van den heer Nooder, noch direct, noch in direct van den heer Haver afkomstig waren. Hoe wij dan wèl aan deze gegevens ge komen zijn, is onze zaak. De door ons vermelde bijzonderheden bleken bij informatie van A tot Zjuist. Ook onze mededeeling. dat het den heer Nooder bekend was, dat het rap port niet aan B. en W. ,was doorge zonden, houden wij staande. Het konu ons vreemd voor, dat de heer Nooder van alle bijzonderheden zich nog slechts dit herinnert, dat de motor spuit te duur bleek, vooral ook omdat de heer Nooder op de Maandag j.1. g< houden vergadering van den Brandraad blijk gaf zich deze bijzonderheden maar al tegoed te. herinneren. Nimmer hebben wij beweerd, dat de Vrijwillige Brand weer te Socaterberg een motorspuit heeft gevraagd, doch meenen er den heer Nooder op t e moeten wijzen, dat het hem bekend is, dat het aanschaffen van een nieuwe motorspuit voor Soest en het dan dipigeeren van de oude brand weerauto naar Soesterberg in direct ver band met elkander te staan. Wij zijn het roerend met den heer Noo der eens, dat het een eerste vereischte is, dat Soesterberg in het bezit komt van een motorisch tractie-voertuig, doch meenen. dat het niet aangaat, dat de spoed, die hiermede betracht moet wor den. misbruikt zou worden om buiten den Raad om een nieuwe brandspuit maar gauw, gauw binnen te smokkelen. (Red.! REVOLUTIE EN CHAOS Onder deze fascineerende titel zijn in Uw blad van verleden week enkele on waarheden gelanceerd, die ik ter wille der waarheid graag even rechtzet. Allereerst, welke zjjn die partijen der revolutie waar hier tegen wordt geageerd. Ik meende dat er in ons land slechts één was, n,l. de Communistische, sinds de S.D.A.P, de revolutie heeft afgezworen. Dan geeft men hevig op de revolu- tionnairen af, zegt, dat zij al 't bestaande slechts af willen breken en niet opbou- dienst hun grootste vijand is, dat de diensst hun grootste vijand is, dat de Staat en de Staatsvorm door hen bestre den wordt en dat die vervloekte revo lutionnairen den revolutiestaat willen als in Rusland: „de Heilstaat". Ja, de wakkere onderteekenaars voor Orde en Recht halen er Mevr. Roland Holst bij, die 't „kapitalistische Neder land verkoos boven de Russische „hel" eu toch revolutionair bleef". Heeft dit laatste den onderteekenaars niets te zeggen? Voorts moet de maatschappij onderst boven, 't huwelijk ontbonden, de moraal van kat en hond ingevoerd, ja, wat- willen die revolutionnairen zoo niet al. Zie maar naar Rusland! Wat is van deze dingen waar? Niet te ontkennen is, dat een grein waarheid aanwezig is: is 't verwonder lijk dat menigeen zich afkeert van een kerk, die zoo weinig van ?t .Christen dom verstaat, dat ze barbaarsche toe standen in de wereld laat voortbestaan en vergoelijkend sanctioneerd Een kerk, die de wapens zegent ,en het vervloekte militairisme in haar legerpre- dikanten een moreelen steun geeft? Is het verwonderlijk, dat menigeen zich keert tegen een staat, een staatsvorm, die zgn landskinderen dwingt zich in het moordbedrljf te oefenen, ja diegenen als helden verheerlijkt, die de meeste mede- menschen op de gemeenste wijze naar de andere wereld hebben geholpen? (Jan Pieterszoon Coen, Piet Hein, van Heutz, om in ons eigen land te blijven!!). Ben Staat, die buiten het volk om militaire geheime verdragen sluit om een naburige „bevriende" Staat in 't geniep in den rug aan te vallen en daar ettelijke honderd duizenden jonge menschen voor in den oorlogshei jaagt! Nogmaals is het verwonderlijk, dat me nigeen dit kerkendom voorbij gaat, deze Staat en haar trawanten imperialisme en Militairisme grondig haten? Maar is daarmee gezegd, dat zg tegen den godsdienst en tegen den Staat zgn? Eén der grootste revolutionnairen van dezen tijd: Mussolinie schiep de ramme lende in zich zeil verdeelde Italiaansche volksmassa om tot een stevig gefun deerde, die met een Paos onderhandelde en dezen zijn vrijheid terug gaf, ;oen probleem, dat alle niet-revolutionnaire re geeringen voor hem niet verwachten op ,te lossen. En de Paus erkende zijn gezag.... Ei. Roomsehe onderteekenaars, U zei immers, dat revolutionnairen slechts bre ken, niet bouwen konden! En de revolutionnair is tegen eiken godsdienst? Mag ik U uit Dr. v.d. Bergh v. Eysinga even citeeren: „De religie van den revolutionnair, zij is uit sterke vreugde. En in de waereld van grenzeloozen waan, onder kapitalisme, waar ontlouterd is het licht, en het brood verzuurd, en de boom des levens aan z'n diepste wortelen krank, daar voelt bij zich verkoren, uitverkoren onder millioenen. Want wat den wijze is ver borgen,, den professor en geleerde, het is aan hem onthuld, en hij roemt het als een wonder van Goddelijke genade; hier bracht hem onverhoopt en onver diend z'n weg en hij schouwt den uchtend en aan de horizonten gloeit het ,van rose, geel en purperrood. Als die rui- ruischen hoorde de diepe blauwe zee, en het Jeruzalem, het nieuw Jeruzalem, het fonkelende in amethyst en in saffier en englen rijden in blanke straten en door altijd lichte poorten, zoo is zijn visioen, enh ij ziet de menschen wandelen in wonderlijke schoonheid, en er is ge nezing, en de stem zingt, de ,stem door gulden dag. Het is de stem, die zong van kinderlippen, die dreunde uit orgels van verheerlijking, en zij was in teer gespeel van mandolinen over avondlijke wateren, der liefde schoonst gebed En ten slotte, waarom zoo'n besloten vergadering als men „onze" lezers wil ziende maken? Sprak Christus niet dat men 't licht niet onder een korenmaat zet? Wordt hier 't klare licht geschuwd,zooals dat in Soest meer gebruikelijk is; zgn hier minder faire bedoelingen in 'l spel, nu 'ttegen de verkiezingen loopt? Men vrage een toegangsbewijs en oor deelt*! Met dank voor de plaatsing. A n ti-M i 1 itairis t. Burgerlijke Stand GEBOREN Lambertha, d.v. H. v. d. Pol en R. A. Hekkers Petrus Franciscus Maria z. v. P. v. Schalk wijk en M. A. v Kessels Jo- hannes Baptist, z. v. J. B. Lensink en P. Majoor Johanna Maria Aloysia, d. v. J. D. L. Zoetelief en A. M. v. Geffen GEHUWD L. Eijgelaar en N. J. de Bruin OVERLEDEN Adriana Hermina Roe lof je, Struve, 72 jr, wed. J. D. Struve Pieter Hacquébard, 74 jr wedr, v J. v. d. Steen Johannes Ver steeg, 70 jr, geh. m. A. M. Tim mermans Johannes Pieter v. d Hoogt, 64 jr, geh. m. M. Bloot Geertrui Johanna v. Dorp, 80 jr wed. D. v. Wijck VESTIGING 28 Febr. - 6 Maart 1929 W. M. Groenestein, A'foort Juliana- pl. 5 A. Eikelboom, R'dam, Schou tenkampweg 9 H. v. Marle, geb. Ansink Arnhem, Andriessest. 21 J. v. Dijk m. gez. Baarn, B. Grothestr. 31 H. de Jager, Znidhorn, Beetzlaan 97 W. A. C. Weurman, A'dam, Wilhelmi- nal. 16 C. Witteveen, Hilversum Vliegkamp, politietr. C Renes, Baarn L Brinkweg 49 B. v Dijk. Gronin gen Noorderweg 7 VERTREK 28 Febr. - 6 Maart 1929 J. K. v. Beggelen Baarn, Eemnesser- weg 29 J M. Maal m. gez, den Haag Fijnboomstr. 90 A v. d. Laan A'foort, Soesterweg 47 J. J. G. v d. Brand, den Haag, C. Rebekkastr. 13 J H. C. v d Lugt Vlissingen, HM wachtschip Nrd Brabant J. Rutten- berg Maartensdijk, Dorpstr. 110a L. Bakker Hilversum, Erfgooiersstr. 7 J. Kuijer, Delf, Paardenmarkt lb H. A. Noordijk, A'foort, P Buijsl.1 A. C. Ramselaar, Utrecht Nieuwegracht 61 H. Ribbers, Almelo, Nieuwstr.75 J. H. A. Hilhorst, A'foort Kamp- str 39 C. M. Horsman, Eindhoven, v Meursstr. 8 J. de Jong m. gez, A'foort Kroontjesmolen 1 VERHUIZINGEN IN DE GEMEENTE VAN 28 Febr. 6 Maart 1929. H. Nijeboer, Veenh.str. 45, Juliana- str 30 C. Woudenberg, Kerkp.ZZ 22, Talmalaan 11b W. E. v. Popta L Brinkweg 39 id -- E de Wit, Bec- keringhstr 18, Verl. Koloniew 1 R. v Dunschoten, Heideweg 2a id M. Nuberg, Korteweg, 17 B.Grothestr. 16 D. Schaatsbergen, v Lennipl. 21, H Blaekweg 2 H Met, id id T. v d Neut, Eigendomsw. 4 Molenslr.W Z 53 A. F. C. v Lemel Schouten- kampw, 1 Schoutenkampw. 23 J.v Lemel, geb. v d Ven, id Nieuwesteeg 72 G. Dijks, Eigendomw. 4 Molen- str. WZ 53 wed H. Borgts, Nieu westeeg 31 Kerkpad NZ 39 M. v. Monsjou, Talmalaan 12 Vredehofstr. 2 S. v d Schagt, v Lennipl 4 Kerk- dw.str. 14 Vervolg van de vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag 28 Februari j.1., 's avonds 8 uur. Bij de rondvraag spreekt de heer Busch nog over de verplaatsing van het woonwagenkamp, dat, naar hij gehoord heeft, verplaatst wordt naar den Kost- verlorenweg. Waar ook daar menschen wonen, zullen bezwaren weer niet uit blijven. Spr. kant zich ten sterkste te gen de voorgestelde plaats. Ook vraagt hy naar de kwestie der vuilnisophaling en de verplaatsing van de vuilnisbelt. Hij heeft gehoord, dat er een aanbesteding zal plaats hebben voor de gegadigden d er mest, doch meent, dat die aanbesteding gerust achterwege kan blijven, daar thans reeds vaststaat, wie de gelukkige zaï zijn, n.1. de Wed. Vierkant. Spr. meent, dat dit zgn oorzaak vindt in het feit, dat de Wed. Vierkant connecties heeft met de familie Becke- ringh. Wethouder Endendijk zal daar wel meer van weten. Zoowel de Burgemeester als Wethou der Endendijk noemen deze mededeelin- gen van den heer Busch insinuaties en geheel onjuist en protesteeren daarte gen. De heer Busch: „Geef mij dan maar eens precies antwoord, als ik vraag of de Wed. Vierkant nooit aan de familie Beckeringh mest heeft verkodht". Wethouder Endendijk, eeniggdins aar zelend: ja, dat is zoo, ,maar...." De heer Busch: „O juist, dan be hoef ik verder niets meer te weten; dat staat dus nu vast en ,daar zal ik nader nog het gebruik van maken, wat mij goeddunkt". De heer De Bruljn vraagt, of |het juist is, dat de heer Monsma, ichef der afdeeling comptabiliteit ter gemeentese cretarie, op één der laatste dagen, dat bi.) in dienst was, 's avonds tot bij hall' één op het gemeentehuis is geweest, tezamen met den heer Iburg. Spreker vindt, dat het niet te pas komt, dat op tijden, waarop de Secretarie voor het publiek gesloten is, ambtenaren met par ticulieren daar aanwezig zgn. Natuur lijk hebben beide heeren daar zaken be sproken, de gemeentefinanciën 'betref fende, en wel op een hoogst eigenaardig tijdstip. De Burgemeester zegt, dat hem daar omtrent niets is bekend, doch dat hij de zaak terdege zal onderzoeken, waarmede de heer De Bruijn genoegen neemt. De 'heer Gasille vraagt inlichtingen* omtrent de watervoorziening; de gemeen te voorziet hier wel in bij ,de heerschen- de koude door het beschikbaar stellen van water voor die ingezetenen, wier waterleidingen bevroren zjjn, doch spr. vraagt wie daarvan de kosten moet be talen. Hij heeft n.1. gehoord, dat op ver schillende punten, zoowel hoofd- als dienstleidingen niet zoo diep liggen ais ia voorgeschreven. Mocht dit zoo zijn, dan zou dat natuurlijk de oorzaak zijn, dat de /zaak is bevroren en het ,is alleszins billijk, dat dan de Waterleidingmaat schappij de extra kosten betaalt. De Burgemeester zegt, dat hem niets bekend was, dat de leidingen soms on dieper lagen dan was voorgeschreven, doch daar de heer Gasille inededeeelt, zulks zeker te weten, zal hij een ónder- zoek laten instellen en op dit punt dan nader terugkomen. De heeren Van Doorne en Grootewal brengen hulde aan B. en W., dat zij de ingezetenen zoo spoedig aan water hebben geholpen. De heer Doorman heeft gehoord, dat P.U.E.M. een bovengvondsche leiding wil aanleggen van Utrecht naar Amers foort met een spanning van 100.0ÜÜ Volt. Daartoe zouden meer dan 10 M. huoge palen worden geplaatst juist in het mooiste deel van Soest en zou hel natuurschoon voor goed worden bedor ven. Spr. vraagt, of het juist is, dat dé. Burgemeester daartegen reeds heeft ge protesteerd en verzoekt nadere inlich tingen. De Burgemeester deelt mede, bezoek gehad te hebben van een Ambtenaaj van de P.U.E.M., die voor het uitzetten van het tracé het terrein van den heer Insinger moest betreden, wat deze laatste niet wilde toestaan. Op grond van de Belemmeringenwet was Spr. [toen wel ver plicht, den heer Insinger aan te schrij ven, dat hij zulks moest toestaan. Hij heeft echter besprekingen met de! P.U.E.M. gevoerd over de mogelijkheid om een ondergrondsche kabel aan te brengen, doch men deelde hem mede, dat dit absoluut onmogelijk was. Hij heeft toen met den betrokken ambtenaar den toestand ter plaatse eens opgeno men en meent, dat, indien de kabel niet ondergronds gelegd kan worden, er toch nog wel een beter tracé is te vinden langs de scheidingen van erven, dan was uitgebakend. Dit nieuwe tracé zal veel minder het natuurschoon belemme ren. Toch heeft Spr. nog een reclame ingediend bij Gedeputeerde Staten met verzoek voor den aanleg van bovenbedoeld bovengrondsch net geen toestemming te geven in verband met het natuur schoon en er op aan te .dringen, dat de kabel toch nog ondergronds wordt ge-"* legd. Zooals mnn ziet. had de geheele zaak reeds zijn belangstelling en heeft hrj gedaan, wat hg kon doen. Hierna werd de vergadering gesloten. Plaatsell|k Nieuws. Een nieuwe abonné schrijft ons Reeds jaren ben ik NIETlezer van De Soester. Vaak heb ik er aan getwij feld of de groote trom roeren, zooals in dit blad gebeurt, wel in het gemeen tebelang was. Bij het onderzoek naar het grondbedrijf heb ik weer met span ning afgewacht hoe dat zou uitvallen. Als men de andere bladen, speciaal de Soester Courant van Smit wilde ge- looven en met name zijn medewerker Knelis, dan was het heele onderzoek een groote „sof" geweest. Ik ben thans echter overtuigd nu de raad met een meerderheid waarbij ook 2 leden van rechts de heeren De Bruyn en den Bliek voorstemden, uitgemaakt heeft dat de courant zijn lezers onjuist heeft ingelicht. Ik zal dan ook dat blad niet langer lezen en U kunt mij als abonne op de Soester noteeren. Ik vertrouw dat al len die het met mij eens zijn dat het publiek niet behoort te worden voor gelogen, mijn voorbeeld zullen volgen. WELDOENERS DER ARMEN Wij vernamen, dat door de slagerij „De Tijdgeest" te Amersfoort, waarvan een filiaal is gevestigd aan de Veen- huizerstraat alhier, voor de armen in onze gemeente deze week 1000 pond kluiven zijn beschikbaar gesteld. Wat zal er gekloven en gesmuld worden. Bovendien werd nog door het Best. der Soester Slagersvereeniging gezorgd, dat aan vele arme gezinnen weder soep kon worden uitgedeeld aan het St. Jozefgesticht. GEEN WATERSNOOD DOCH WATERNOOD Nog steeds klopt men bij den Direc teur van openbare werken aan mei de bede om water, aangezien de laatste dagen nog enkele hoofdbuizen der waterleiding, tengevolge van de vorst geen toevoer van water meer gaven. Het moet gezegd worden, dat de directeur van openbare werken in deze zeer actief is en heeft gezorgd, dat een groot deel der inwoners van water is voorzien. Een oude afgedankte bel van het voormalige trambedrijf, doet den lief hebbers van een emmertje water kond, dat de auto waarop een tank gevuld met het heerlijke vocht in aantocht is. 't Is een koddig gezicht te zien, hoe van alle kanten mannen, vrouwen, dienst meisjes, enz., gewapend met een emmer, kan of pan, de auto als het ware be stormen. Mogen wij hopen, dal de Bilt ons eens spoedig zal voorspellen Zuidelijke lot Zuidwestelijke wind met kans op regen. JAARVERGADERING De geref. Meisjesvereeniging „Lydia" viert a.s. Maandag haar jaarfeest in de kleine zaal van „Religie en Kunst", om 71/» uur 's avonds SPREEKUUR WETHOUDER Wethouder Koenders zal Woensdag a.s. geen spreekuur houden. LITURGISCHE JEUGDDIENST Ter gelegenheid van den Lijdenstijd werd gepasseerde Zondagavond om 7 uur in den Rembrandtzaal genoemde jeugddienst gehouden, onder leiding van Ds. J. 1. v. Schaick. Zeer velen waren daarvoor opgekomen. Na orgelspel en hel uitspreken van het votum werd een gedeelte uit de H. Schrift gelezen, waarop slaande werd gezongen Gez. 2081-2-7 gelezen de Wet des Heeren, gezongen Psl. 130:2 en het gebed uilgesproken. Daarop werd gelezen Matth. 27 11-31 de gebruikelijke collecten gehouden en gezongen Gez. 120:1-2-3. Zijne toespraak verbindt Z. Ew. aan Exodus 32, waar de actieve zijde van het lijden wordt belicht, nl. het offer. Hier is sprake van Mozes de ongebroken, ongetemperde, geweldige idealist, de Man Gods, staande in de Poort van het volk, opofferende zijn tijd, grootheid en leven. Maar hooger in zielengrootheid na hem slaat Jezus in de poort der ge schiedenis, welke in groote activiteit het offer van zijn tijd brengt voor zijn volk; zijn grootheid aflegt en zijn leven vrij willig geeft. De mensch die Hem wil navolgen, moet deze drie offers brengen. Door het jeugdkoor werd daarop gezongen Gez. 271 1-2-3, waarop het dankgebed werd opgezonden. Na het zingen van Gez. 204 vers 1-2 werd de zegen uilgesproken en na eenige momenten van stilte eindigde de samenkomst. Bij het verlaten werd gecollecteerd voor het jeugdwerk. De eerstvolgende samenkomst wordt gehouden 2e Paasch- dag om 10 uur in de Ned. Herv. Kerk. VERKIEZINGSVERGADERING S.D.A.P. In het Café Verschoor aan de Laan- straat hield Dr. Th. v. d. Waerden, Lid der Tweede Kamer, een verkiezings- speech voor de Afdeeling Soest der S.D.A.P., die door zeer velen, waaronder ook enkele vrouwen werd bijgewoond. Na opening door den Voorzitter, den Heer Bleeker, en na de Socialisten- marsch, begon de spreker zijn rede, waarin hij het principe der S.D.A.P. uiteenzette. Tal van economische vraagstukken bracht hij te berde. Ook de aanmaak van opium werd ter sprake gebracht. Spr. wekte op, om door het Vereni gingsleven en strijd de maatschappelijke toestanden te verbeteren, doch die strijd moet dan niet gaan tegen de techniek maar tegen het kapitalistische stelsel. Bedrijfsorganisatie en socialisatie moeten in de hand worden gewerkt en het militairisme moet worden bestreden ontwapening moet met kracht ter hand worden genomen. Na daverend applaus werd het woord gevoerd door den Heer Valk over het gedaan geven van personeel aan de Hembrug, ook voor hen, die lange jaren werkzaam waren geweest. De inleider, zoowel als de Voorzitter, meenen, dat dit niet is een punt, waar over debat kan worden gevoerd, als niet door den inleider besproken. Zij raden den Heer Valk aan, zich tot zijn organisatie te wenden. Na den spreker bedankt te hebben voor zijne uitvoerige rede, wordt de vergadering gesloten. UITVOERING Naar wij vernemen zal Apollo's Kin derkoor Donderdag 21 Maart a.s. een uitvoering geven in „Religie en Kunst", met medewerking van het Dameskoor „Euphonia". Beide koren staan onder leiding van den heer H. J. v. Mourik te Utrecht. CASCO RUBBER BUFFER Ten einde de vele auto-ongevallen door aanrijding of botsing tot een mini mum te beperken, zijn de rubberfabri kanten Overman te Amsterdam en de A.E.G. te Berlijn er in geslaagd, een rubber te fabriceeren dat op rek en breuk betrouwbaar blijkt. Door de Handelsmaatschappij „Rotha" zijn de patenten voor Nederland en Koloniën aangekocht en Maandag 1.1. demonstreerde de heer Roorda, bedrijfs leider, met genoemde buffer. Deze een zoogenaamde massieve rubberslag was met twee schroeven vastgemaakt aan de Willy's Knight en werd onderschei- delijk met een vaartje van 15 en 35 K.M. tegen een door planken bevestigden boom gereden op Nieuwerhoek. De rubber buffer kreeg wel verschillende standen en ook werden de scharen een weinig verbogen maar de wagen bleef geheel intact en ook de bestuurder ontving geen letsel. Uit een en ander valt te constateeren dat genoemde uit vinding belangrijk is voor autobezitters. Er was voor de demonstratie veel be langstelling. De politie onder leiding van den inspecteur, zorgde voor uitstekende verkeersregeling. NEDERL. REISVEREENIGING Wij maken onze lezers attent op een advertentie in dit blad, waarin boven genoemde vereeniging een lezing met lichtbeelden aankondigt in Maison Ok- huysen alhier op Maandag 11 Maart a.s. te half acht. Zij die Zwitserland gezien hebben, zullen zeker nog eens met genoegen de bekende schoone plekjes terugzien en voor hen die nog nimmer de witte bergen hebben aanschouwd, zal het bijwonen van deze lezing een aansporing zijn dit schoone hoekje van de wereld eens te gaan opzoeken. „HET IS VOLBRACHT" Naar wij vernemen zal binnenkort de beroemde film worden vertoond van het leven en lijden van Jezus, „Het is volbracht". Wij hebben talrijke recensies uit bladen van alle richtingen gelezen en alle zijn vol lof voor de schitterende wijze waarop de goddelijke geschiedenis hier in beeld verteld wordt, en de zeer devote wijze waarop de vertolking plaats vindt. Door geestelijken van allerlei richting is deze film dan ook gekeurd en be oordeeld en geen die bezwaar had tegen de uitbeelding op deze wijze, welke dan ook naast bewondering voor film regie en schoone tafreelen slechts den Christusfiguur vermag te verheerlijken. DEPÓT VAN FRANKEERZEGELS De wn. Directeur van het Post- en Telegraafkantoor verzoekt ons de aan dacht er op te vestigen, dat de heer J. A. Rademaker, Laanstr. 8c, is aan gewezen als depóthouder van frankeer zegels enz. 25 JARIG BESTAAN 5 Maart j.1. was het 25 jaar geleden, dat alhier werd geopend de kapperszaak van J. v. Doornik, welke zaak reeds eenige jaren wordt voortgezet door den heer H. E. Borgts, thans echter op moderner voet en naar de eischcn des tijds met annex een damessalon. De heer v. Doornik, momenteel wonende op de Lage Vuursche, maakte zijn opvolger attent op van dit heug lijke feit door het aanbieden van een prachtig bloemstuk. Bijzondere vermelding verdient deze gebeurtenis, aangezien voor 25 jaar, de eerste kapperszaak in onze gemeente was die van genoemden heer v. Doornik. DEMOCRATISCHE PARTIJ De heer W. F. M. Busch, lid van den Raad dezer gemeente, is herkozen als hoofdbestuurslid der Democratische Partij en eerste candidaat voor de Tweede Kamer voor genoemde partij in den Rijkskieskring Utrecht. NED. CHR. BOND VAN LAND ARBEIDERS, AFD. SOEST Vrijdagavond 1 Maart hield de afd. eene feestvergadering in het café Ver schoor, welke tamelijk druk bezocht was, mede door afgevaardigden uit de Bilt, van de R.K. afd. alhier en de heer Ouwerkerk, lid H.B. De samenkomst werd door de heer K. Lodeesen met gebed geopend, waarop gezongen Psl. 75:1 en het lezen van Psl. 126. In verband hiermede wijst spr. op de plicht der leden en op hunne waak zaamheid. Daarop roept hij allen het welkom toe, inzonderheid de afgevaardigden en geeft het woord aan den Secretaris voor zijn jaarverslag. Hieruit blijkt dat de afd. 33 leden telt. Het finantieele deel gaf aan inkomsten f718.79, uit gaven f 664.93, saldo f 53.86, ziekenfonds f 92.50, uitkeering f 283.50, id. werk lozenfonds f 448.20. Daarop werd den voorzitter door de leden een eikenhouten boekenkast aangeboden, door de R.K. afd. een inktstel. Nadat de afgevaardigden het woord hadden gevoerd, waaruit o.m. bleek dat de Bond 6500 leden telt, werd het geheel besloten met het zingen -van Psl. 133:1-3 en gebed. De gasten werden onthaald op chocolade melk, gebak en sigaren. „KERK EN VREDE" Dinsdagavond a.s., 8 uur, zal in de Rembrandtzaal (kleine)) een openbare bij eenkomst worden gehouden van de on langs opgerichte afdeeling „Kerk en Vrede". Verwacht wordt, dat Christenen in en buiten de kerken, die niet alleen oorlog liaten, maar bovenal voor den vrede willen werken, deze bijeenkomst zullen bezoeken. De grondslag van „Kerk en Vrede" zal daar van rechtzinnig en vrijzinnig standpunt besproken worden, terwijl er ruimschoots gelegenheid zal zgn vooij gedachtewisseling. Daarom: wie voor 't behoud van den vrede is en daarvoor werken en getui gen wil, bezoeke deze bijeenkomst, want 't geheim Fransch-Belgisch militair ver drag heeft toch dit wel geleerd, dat de Vrede in onze wereld nog niet gewaar borgd is. ADRES AAN DEN GEMEENTERAAD. Door de bewoners van de Veenhui- zerstraat is het volgende adres aan den Raad gezonden Aan den Raad der Gemeente Soest. Geven met verschuldigden eerbied te kennen, de ondergeteekenden, allen be woners van de Veenhuizerstraat te Soest; dat zg, adressanten met leedgevoel hebben opgemerkt, dat het weggedeelte genaamd „Veenhuizerstraat" gelegen tusschen het Nieuwerhoekplein en de Nieuwstraat in onbegaanbaren staat ver keert dat het publiek hierdoor gedwongen wordt zoo weinig mogelijk genoemd ge deelte der Veenhuizerstraat te betreden: dat voor ondergeteekenden, in het bij zonder voor de winkeliers aan de Veen huizerstraat, hierdoor groote schade ont staat dat in weerwil van de bestaande straatbelasting tot op heden geen werk zaamheden tot het verbeteren dezer straat werden verricht; dat zij adressanten den naam „Veen huizerstraat" voor genoemden weg mis plaatst achten; dat deze naam een ongunstige klank en een onjuisten indruk voor de vreem delingen wekt; dat ondergeteekenden, in verband met de straatnamen der omgeving, den naam „Regentessestraat" beter geschikt en gewenscht achten. Redenen waarom adressanten zich tot Uw EdelAchtbaren Raad wenden verzoe kende: Het weggedeelte der Veenhuizerstraat, gelegen tusschen h et Nieuwerhoekplein en de Nieuwstraat. ten spoedigste te verbeteren. De naam „Veenhuizerstraat" te wijzi gen in „Regentessestraat". Hetwelk doende enz. Het adres ia ondersteund door de be woners aan de Lange Bergstraat. KANTONGERECHT TE AMERSFOORT. Verslag van de zitting. Een moeilijke taak. Ik weet dat het een moeilgke taak is, die rust op de overwegwachters der Spoorwegen, zei rechter Van Son, maar het is hun taak. En alzoo moest hg wel tot veroordee- ling overgaan. In den nacht vóór G Jan. tien minuten voor eenen passeerde een goederentrein uit Utrecht de halte en overweg Vlasak kers nabij Amersfoort. De trein was1 in vertraging. Het voorsignaal had ge wezen op langzaam rijden ten teeken, dat het volle signaal, aan de andere zijde van den overweg gelegen op het station aan. op onveilig stond. Reden waarom machinist Hendriks' een lange stoot gaf voor de remmers. Bjj (den overweg gekomen zag hij de wachter, den 58-jarige E. D. komen aanhollen om te sluiten; de trein had dezen verrast. Volgens plicht had de machinist dit gerap porteerd. En zoo stond deze man mm 86 jaar dienst voor den Kantonrechter. De rechtskundige van de Chr. Bond, waarbij verd. was aangesloten, wees op den onbesproken levenswandel van deze man en pleitte voor clementie, al was verd. een jaar 5 of 6 |nog zoo iets over komen. Er was reden voor clementie. Deze overweg behoort tot de uitzonderingen, waar wegens de drukke passage niet geldt het sluiten 3 minuten vóór het passeeren van den trein, waar het -slui ten js overgelaten aan het inzicht van den nachtwaker. Op deze lijn loopen 's nachts zeer veel treinen, zoodat dus de man de [tien minuten meende te moeten benutten na het wekkersein van station Soestduinen. Van daaraf tot den overweg heelt ,een goederentrein 10 minuten noodig. De man wilde dien tijd benutten om kolen achter zijn 'wachthuisje vandaan te halen. De voorraad bij het kacheltje was opge bruikt en de nacht was koud. Gewoonte is, dat de dagwacht vóór het heengaan dien voorraad voor den nacht aanvult Dit was niet geschied. Volgens verdachte was te Soestduinen het wekkersein 3 a 4 minuten te laat gegeven. Zoo kwam zijn misrekening en zoo werd hij door den trein verrast De Maatschappij h eeft hem een dagloon (f4.30) gekort en thans legde de Kan tonrechter hem een boete op van f20. Mogelijk gaat de Ambtenaar, die f-10 als eisch had gesteld, in hooger beroep. Uitspraken. Varken laten loopen in andermans tuin: D. v. R„ Soest, f2 of 1 d. Arbeidswet: J. N., Soest, f3 of 2 d J. M. v.d. 0„ Soest f5 of 2 d. Leerplichtwet: D. H„ Soest, f7 of 4d. Het weigeren van hulpbetoon bij drei gend gevaar: G. v. D.. Soest, f20 uï 10 d. KAMERKRONIEK Bewogen Kamerdagen - Van be zadigde Kamerleden en spijbelende Volksvertegenwoordiger - Ouder domsrente - De stemplicht blijft - Begrootingsnawee. Zoo is dan na een veelbewogen periode de rust zoowel in als buiten de Kamer weergekeerd. En, ondanks alle spot en hoon en verwijten, in de afgeloopen dagen tot de overheid in ons land ge sproken, kan het tot een zekere mate van tevredenheid stemmen, dat onze Volksvertegenwoordiging bij uitnemend, de Tweede Kamer der Staten Generaal, op een oogenblik dat oogenschijnlijk critiek was, voldoende mannen van ge zond verstand en bezadigd oordeel telde, om elke overijlde stap en prikkelende gestie te vermijden, en met waardigheid en kalmte en groote voorzichtigheid de situatie onder de oogen te zien. Zoo werd een voorstel-Van Vu uren (r.k.), om de behandeling van het Ke!log-„pact" met het oog op niet nader aan te duiden omstandigheden niet te doen plaats vin den, door de Tweede Kamer met een groote meerderheid van stemmen (41 tegen 26) verworpen. Edoch41 plus 26 67. Als wij ons niet vergissen, heeft de Tweede Kamer nog altijd 100 leden. Vraagt waar waren de andere 33 leden Het is ons meermalen op gevallen den laatsten tijd, dat het ab senteïsme in de Kamer zeer groot is. Maar dat tweederde der geachte afge vaardigden spijbelt... is toch al te erg! Maar dat was tusschen haakjes. Den volgenden dag werd het Kellogg-pact, dat van verschillende zijden warm werd aanbevolen, zonder hoofdelijke stemming aangenomen met alleen aanteekening van tegenstemmen door de heeren Zandt en Kersten. En tot slot van de weinig verkwikkelijke valsche verdrag - affaire waardoor heel wat reputaties een wel verdienden knak kregen, en heel wat „vooraanstaande" personen en bladen een unieke gelegenheid kregen, om te toonen hoe het nu wel met hun vrede lievendheid en hun vertrouwen in den nabuur stond) kwam de Regeeringsver- klaring, afgelegd door Jhr. de Geer, in de Tweede Kamer, welke voorloopig wel als slot-apotheose zal gelden. Uit die verklaring bleek, dat het bewuste docu ment eenige weken vóór de publicatie aan den secretaris-generaal van Buiten- landsche Zaken was getoond, en een afschrift was achtergelaten. Dat afschrift was minister Beelaerts getoond, die het in deskundige handen had gesteld en in afwachting daarvan, geen aanleiding had gevonden, verdere aandacht aan de zaak te wijden. Totdat hem later een mede deeling bereikte, dat het document aan het Handelsblad was aangeboden, het welk dit evenwel geweigerd had. En dienzelfden dag 22 Februari had hij vernomen, dat het den volgenden avond in het U. D. zou verschijnen. Door minister Beelaerts en Min. de Geer werd dit ten zeerste betreurd, maar beiden waren overtuigd, dat geen in grijpen der regeering publicatie zou kunnen voorkomen. Het eenige wat ge daan kon worden, was de buitenlandsche regeeringen onmiddelijk in de gelegen heid stellen zich officieel tegenover onze regeering te verklaren en op die wijze de schadelijke werking aan de publicatie zooveel doenlijk te ontnemen. Een on vriendelijke bedoeling was hierbij na tuurlijk uitgesloten. Dat bleek uit het feit dat de Engelsche Regeering al eige ner beweging de informatie kwam aan bieden, die aan de Belgische en Fransche regeeringen gevraagd was. De Regeering deelde den inhoud der ingekomen ant woorden aan de Kamer mede, in ant woord op de schriftelijke vragen van den heer Heemskerk. Verdere bemoeienis heeft de regeering met het document niet gehad, afgezien dan van een voor loopig onderzoek, na de publicatie in gesteld door door den Minister van Justitie. En minister de Geer voegde er aan toe, dat de regeering overtuigd is. dat ons land van geen enkele andere natie eenig gevaar dreigt en zij spreekt den innigen wensch en het vurig ver trouwen uit, dat deze rampzalige dagen spoedig vergeten zullen zijn en dat ons volk, na de droeve ervaring thans op gedaan, zich meer dan ooit zal voor nemen, alle kiem van internationaal wan trouwen uit te bannen en in de oude vriendschap met de andere volken samen te werken aan den opbouw van vrede en welvaart. MotiesSapperloot, de Kamer sterk in het fabriceeren van motii het verwerpen ervan. Alles naar leiding van de motie-Sannes, behel; premie-vrije ouderdomsrente aai 38.000 nalatigen. Meneer Oud voi lapwerk en wilde volledig vrij s pensioen, net als meneer Boon, t meneer Kuiper nog één keer de i gen, die door eigen schuld nu rente genoten, gelegenheid wilde door stortingen hun fout weer go maken. De strijd vóór of tegen pren staatspensioen scheen dus weer brand. Maar minister Slotemaker daar een punt achter. Het stelsel verzekering gold nu eenmaal jare dat was dus afgedaan. De moties- en Oud liet hij dus rusten. De f Sannes die f 6 millioen zou koster principieel onaannemelijk, omdat 2 nalatigen zonder kosten wilde waarvoor anderen betaald hebben, i de motie Kuiper wilde hij aanva< als aanwijzing, wat er dient tè ge: den, als geld er zou zijn.Zo w de moties Sannes, Oud, Boon ve pen, rechts tegen links, en de Kuiper aanvaard. Verder verwierp de Kamer noj 40 tegen 30 stemmen (s.d., a.r., s en Staalman) de motie-Zandt tot af: fing van den stemplicht. Alvorens we begonnen aan de F begrooting, kregen we nog een pellatie te verwerken, namelijk dii Mevrouw de Vries-Bruius over de z gevallen aan boord van de Insu Zij wenschte o.a. een commissie onderzoek. Maar dat vond de mi Slotemaker overbodig. Verschil maatregelen, om herhaling te voorki waren in voorbereiding. Verbeterin de huisvesting en voeding der be ningen was niet noodig. Zoodat mev de Vries-Bruins haar motie maar inslikte. Bij de behandeling van de P begrooting werd door de verschil sprekers de aangekondigde herzi' der telefoontarieven aangeroerd, en1 bij van r.k. zijde het gesprekken ongunstig werd beoordeeld, al ju men wijziging van het tarief toe. heeren Bakker (c.h.) en Oud (v.d. pleitten de personeelsbelangen, mev Bakker-Nort vierde triomfen weg e invoering van de, tijdelijk verdi vierde postbestelling in Croningei de heer Knottenbelt (lib.) wilde de geteekende stukken laten thuisbezo De minister heeft de wenschen voor het uitzoeken. Het Kamerve kreeg het aanschijn van een Sinterk verlanglijst. En toch is het over paar weken... Paschen. POL1TF DAM RUBRIEK Correspondentie en oplossingen (binnen gen) te zenden aan H. Bakker, Soest Laans CHRIS BAKKER Zwart: 8. 1 2 3 4 5 48 49 Wit: 8. Zwart 8 schijven op 1-10-13-16 24-30-36. Wit 8 schijven op 11-27 33-37-39-40-47. Wit speelt en wint Oplossing eerste probleem. Des in cijfers was: zwart 5-9-10-12-16-1 Wit 19-21-23-27-29-36-37. Wit speelt 19-13, 27-22, 37-31,3 Zwart 9x18 gedwongen, 17x19, 16 Met weinig schijven is hier veel reiktmooie stand en fraaie afwikke terwijl zwart laatste zet 11-17 logisch is. Goede oplossingen ontvangen v P. Floor, D. F. Voigt, D. Salemink Waal. Voor de liefhebbers nog een kl eindstelling. Stand zwart 13 en op 15. Wit 14-20-24-25-30. Oplossing: 14-9-20-14, 14-10, 3( en wint 13x4, 15x29, 4x15. SPORT VOETBAL CLUBNIEUWS V.-V. „SOEST" Zondag a.s. speelt. Soest II tegen So dijk II, aanvang 12 uur. Om 2 uur n.m. speelt Soest III gen B.V.C. IV, Het lRte elftal speelt om 2 uur trecht tegen Elinckwgk I. Vertrek trein vanaf den Nieuweweg om 12.3 E.S.V.A.C. Zondag 10 Maart krijgt het 1 e el D.E.S. uit Driebergen op bezoek. .4 vang 2 uur, terrein Van Lennepssp'

De Soester | 1929 | | pagina 2