2e BLAD Uw Zenuwen MIJNHARDT'S behoorende bi] „DE SOESTER" van Zaterdag 23 Maart 1929, No. 12, uitgave Eerste Soester Electr. Drij. van Weedestraat 7 - SoestdIJk. Gemeenteraad De Gemeenteraad kwam j.1. Woensdag middag te 2.30 uur in openbare verga dering bijeen ter behandeling van de hierna volgende agendapunten. Alle leden waren aanwezig. Na de gebruikelijke opening kwam aan de orde: 1. Vaststelling van de notulen der ver gaderingen d.d. 11. 19 en 20 Febr. 1929. Zonder bespreking en zonder stemming vastgesteld. 2. Mededeeling van ingekomen stukken Ingekomen zijn: le. het jaarverslag van de Gezond heidscommissie te Baarn. Voor kennisgeving aangenomen. 2e. Een tabellarisch overzicht van de Keuringsdienst. Alsvoren. ,3e. Een adres van de bewoners van de Veenhuizerstraat. verzoekende de naam dier straat te veranderen in Regentesse- laan en den weg te verbeteren. Wordt aan de agenda toegevoegd op verzoek van den heer Van Doorne. 4e. Een adres van den heer v. Rooyen aan den Kostverlorenweg over ,de plaats der vuilnisbelt. Zal nader t.z.t. behandeld worden. 5e. Het rapport van den gemeente secretaris over de aanwezigheid van den heer Iburg met den chef der afdeeling comptabiliteit, den heer Momsma op het gemeentehuis in den avond van 25 Febr. j.1. met een brief over deze zaak van den heer Momsma. Op verzoek van den heer De Bruijn aan de agenda toegevoegd. 6e. Een bericht van Gedep. Staten, dat zij de beslissing .omtrent goedkeuring der gemeentebegrooting voor 1929 hebben verdaagd, doch B. en W. machtigen voor- loopig de helft der uitgaven te doen. be halve de post ad f50.000.betreffende het wegenplan. en de inkomsten te innen. Voor kennisgeving aangenomen. 7e. Een request van ,de bewoners van den Noorderweg, verzoekende dien weg onverwijld in orde te brengen, daar de toestand onhoudbaar is. Gesteld in handen van ,B. en W. om praeadvies onder toezegging van spoedig onderzoek. 8e. Een bericht van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen be treffende rijksvergoeding voor een derde leerkracht aan de school ,te Soesterberg en verlof om buiten de wachtgelderslrjsl een vrije sollicitatie uit te schrijven; Voor kennisgeving aangenomen. 3. Vaststelling van besluiten tot wij ziging der gemeentebegrooting en grond- bedrijfsbegrooting 1929. Zonder discussie en z.h.st. vastgesteld De Burgemeester deelt nog mede, dat Gedep. Staten meenen, dat de post ad f 260.voor teekenbehoeften Engendaal- school op den gewonen dienst behoort in stede van op den kapitaaldienst. Spreker stelt voor alsnog die wijziging aan te brengen. Aldus besloten. 4. Voorstel van B. en W. tot het ver- leenen van een verhoogd crediet Voor het bouwrijp maken van gronden van het Grondbedrijf door het egaliseeren van be staande* wegen (complex 3), met vaststel ling van een besluit tot wijziging der ge meente- en bedrijfsbegrooting 1929. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad Wij brengen U in herinnering dat door Uwen Raad op onze.voordracht dd. 29 Jan. 1929, No. 308, bij besluit van 11 Fe bruari d.a.v. no. 308, aan ons College een crediet is toegestaan tot een bedrag van f 6300.teneinde te kunnen voort gaan tot het bouwrijp maken van gronden in de bosschen langs de Soesterbergsche straat door het egaliseeren van wegen. Het is ons gebleken dat bij de samen stelling van de voordracht niet voldoende is gelet op de aanvrage van het crediet door den Directeur van Openbare Werken. Deze vroeg in zijn rapport van 28 Jan. 1929, no. 95a-5 het oorspronkelijke cre diet te verhoogen met f 10.000.—. Door ons werd echter het .crediet gevraagd tot f 10.000.en waar nog een bedrag ad f 3700.voor dit doel beschikbaar was, werd een bedrag van f 6300.aan gevraagd. Inderdaad zal overeenkomstig het advies van den Directeur van Openbare Werken voor het meer omschreven doel als bo ven de nog aanwezige f3700.een be drag van f 10.000.— noodig zijn, zoo dat wij U thans verzoeken alsnog f3700.- te willen beschikbaar stellen. Tevens voegen wij hierbij ter vaststel ling aan de desbetreffende besluiten tot wijziging der gemeente- en bedrijfsbegroo ting 1929. De Burgemeester deelt mede, dat de post niet tot f 10.000.had moeten wor den verhoogd, zooals abusievelijk is voor gesteld, doch met f 10.000.—. De heer Doorman vraagt hoeveel* er al tot dusverre is uitgegeven en hoeveel nog voor die wegen verwerkt moet wor den. Waar men daar niet direct ant woord op kan geven, wordt dit punt even aangehouden. 5. Voorstel van B. en W. tot uitbrei ding der waterleiding en aanvaard.ng van de daaraan te verleenen garantie. B. en W. schryven hieromtrent aan den Raad: Br] schrijven van 30 Oct. 1928 verzoekt het Bestuur der Vereeniging „Van Len- nep's Sportpark" alhier aan ons College te willen bevorderen dat de waterleiding wordt uitgebreid over de Schrikslaan ten einde in de gelegenheid te zijn de door de Vereeniging geëxploiteerde sportvelden van deugdelijk water te voorzien. Het xadresseerend bestuur verklaart zich be reid een garantie vanx f 125 a f 130 per jaar te willen verleenen. t Blijkens opgave van de Waterleiding Mij- dd. 2 Maart 1928, no. 209-479, zullen de kosten voor het leggen eener leiding vanaf de Waldeck Ryrmontlaan door de Schrikslaan tot de bestaande lei ding in de Beetzlaan f 1775.bedragen. Indien tot dezen aanleg zal worden over gegaan, zal volgens overeenkomst met de Waterleiding Maatschappij gegarandeerd moeten worden dat door die uitbreiding gedurende tenminste vijf achtereenvolgen de jaren zooveel water zal worden afge nomen, dat de jaarlijksche bruto-opbrengst daarvan tenminste overeenkomt met 15 pCt. der aaniegkosten dier uitbreiding, makende alzoo f 266.25 per jaar. Na aftrek van de door genoemde Ver eeniging te aanvaarden garantie, blijft' het nadeelig verschil ad f 141.25 voor risico der gemeente. In afwijking van het advies van den Directeur van Openbare Werken dd. 6 Maart 1929, No. 95-12 zijn wy van oor deel dat het aanbeveling verdient de ge- heele leiding Waldeck Pyrmontlaan-Beetz- laan aan te leggen, zulks in verband met de omstandigheid dat het toch de bedoe ling is de aan de Schrikslaan gelegen ge meentegronden als bouwterreinen te ver- koopen, zoodat het aanwezig zijn van waterleiding ongetwijfeld zal bijdragen tot spsoediger verkoop tegen hoogere grond prijzen. Wij stellen U mitsdien voor de waterlei ding in de Schrikslaan vanaf de Waldeck Pyrmontlaan tot de bestaande leiding in de Beetzlaan te doen aanleggen en tegenover de Waterleiding Maatschappij de verschul digde garantie te aanvaarden, echter onder bepaling dat de Vereeniging „Van Len- nep's Sportpark" met een bedrag van f125.daarin deelneeiyt. De eventueel uit deze kosten voortvloei ende kosten kunnen bestreden worden uit den post 306a Gemeentebegrooting 1929. De heer Doorman wil, zooals de ge meente-architect voorstelt, slechts in de halve weglengte de waterleiding aanleg gen. De mogelijke verkoop van de gron den daar ziet spr. nog niet en daarom wil hij niet f 100.garantie per jaar meer uitgeven. De Burgemeester wil geen doodloopen- de einden in de waterleiding; doortrek ken is thans een kleine moeite en be spaard weer kosten van herhaald spuien. Rondloopende leidingen hebben voor het net veel voordeel, ook ,bij brand. De heer Van Klooster waarschuwt mede tegen doodloopende einden, dat geeft tel kens aanzetting in de buizen met als gevolg roestwater en vele klachten daar over, zoodat men telkens maar weer ar beidskrachten aan het werk moet zetten om te spuien en zoodoende dubbel de onkosten zou moeten betalen, die nit doortrekking extra zal kosten. Na deze uitzettingen verklaart ide heer Doorman bevredigd te zijn en wordt het voorstel aangenomen. 6. Aanbieding en vaststelling van een plan tot verbetering van wegen in de' komende jaren. B. en W. schryven hieromtrent aan den Raad Eenige maanden geleden werd U toege zonden een door den Directeur van Open bare Werken dd. 28 Augustus 1928 sa mengesteld plan tot algeheele verbetering van het wegennet in onderhoud bij de ge meente, met welk plan wij ons konden vereenigen. Dit rapport, dat begeleid was met een door ons samengesteld overzicht der financieele gevolgen, werd in eene of ficieuze bespreking in Uwe vergadeiign van 31 October 1928, weliswaar gunstig beoordeeld, doch door bijzondere omstan digheden nog niet in een openbare zitting bekrachtigd alhoewel met de financieele gevolgen bij de vaststelling der gemeente begrooting 1929 rekening werd gehouden door in den kapitaaldienst Hoofdstuk VI, volgno. 504, voor vernieuwing, rioleering en verbreeding van wegen een bedrag van 150.000.uit te trekken en onder Hoofdstuk VI, volgno. 351 van den Ge wonen dienst een bedrag ad f12.500. te reserveeren voor aflossing van de ka pitaalsuitgaven in het eerste jaar. Onder aanbieding van de desbetref fende bescheiden stellen wij U voor het plan tot verbetering der wegen en het financieel overzicht vast te stellen. Wij merken hierbij op dat het in ons voornemen ligt van het toegestane crediet ad f50.000.- - voor 1929. eerst gebruik te zullen maken wanneer Uwe Raad goed- keuring zal hebben verleend aan de plan nen tot vernieuwing en herstelling der wegen, ingedeeld overeenkomstig het meer genoemd rapport van den Directeur van Openbare Werken. Zonder discussie en z.h.st. aangenomen. 7. Behandeling van de navolgende ver zoekschriften ingevolge art. 72 der L.O. wet 1920. a. van het bestuur der Vereeniging „Een School met den Bijbel te Soest" tot verstrekking van gelden voor het aan schaffen van leermiddelen en meubelen voor de school te Hees. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad Door het Bestuur der Vereeniging „Een School met den Bybel te Soest" wordt verzocht ten behoeve van de school aan de Schoolstraat no. 52 gelden toe te staan voor bet aanschaffen van de eerste inrichting met inbegiip van de scbool- meubelen voor het aan te bouwen nieuwe lokaai en voor het aankoopen van de noo- dige leermiddelen wegens vermeerdering van het aantal leerlingen. Aangezien door het schoolbestuur aan de wettelijke vereischten is voldaan, stel len wij U voor ten aanzien van deze aan vraag Uwe medewerking te willen verlee nen en verzoeken U bijgaand ontwerp besluit vast te stellen. Ingevolge het bepaalde bij art. 77 der L.O. wet 1920 behoort de beoordeeling van de raming van kosten tot de bevoegd heid van Burgemeester en Wethouders, die te zijner tijd daarover moeten oor deelen, als waarna wij U de desbetref fende begrootingswijziging ter goedkeu ring zullen aanbieden. b. idem voor de aanschaffing van leermiddelen voor de school aan de Mid- delwijkstraat. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: Door het Bestuur der Vereeniging „Een School met den Bijbel te Soest" wordt verzocht ten behoeve van de school in de Kerkebuurt gelden toe te staan voor het aanschaffen van de noodige leermiddelen wegens vermeerdering van het aantal leer lingen. Aangezien door het schoolbestuur aan de wettelijke vereischten is voldaan, stel len wij U voor ten aanzien van deze aan vrage Uwe medewerking te verleenen en verzoeken Ij* bijgaand ontwerp-besluit vast te stellen. c. van het bestuur der R.K. Lagere Schooi te Soesterberg tot verstrekking van gelden voor het aanschaffen van 12 schoolbanken. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: Door bet Bestuur der R.K. School te Soesterberg wordt verzocht het de noodige gelden toe te staan voor het aanschaffen van 12 schoolbanken, wegens vermeerde ring van het aantal leerlingen. Aangezien de aanvrage van het school bestuur aan de wettelijke vereischten voldoet, stellen wij U voor ten aanzien van deze aanvrage Uwe medewerking te ver leenen en verzoeken U bijgaand ontwerp besluit vast te stellen. Ingevolge het bepaalde bij art. 77 der •L.O. wet 1920 behoort de beoordeeling van de raming van kosten tot de be voegdheid van Burgemeester en Wethou ders, die te zyner tijd daarover moeten oordeelen, als waarna wij II de desbetref fende begrootingswijziging ter goedkeuring zullen aanbieden. d. idem voor aanbouw van een 4e leslokaal dier school. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: Doorhet Bestuur der R.K. Lagere School le Soesterberg wordt Uwen Raad verzocht voor de uitbreiding van die school door aanbouw van een schoollokaal Uwe medewerking te verleenen. Bedoelde uit breiding wordt door het schoolbestuur noodig geoordeeld wegens de te verwach ten overbevolking der school, tengevolge waarvan een goede klassencombinatie on mogelijk zal zijn. Bovendien ,is vanwege het aantall eerlingen, dat ;op 1 April a.s. de school zal bezoeken, toezegging van Rijksvergoeding van de jaarwedde ,van een aan te stellen vierde (leerkracht te ver wachten, en is er voor die vierde leer kracht een lokaal noodig. Op grond van het bovenstaande stel len wij U voor, om ten aanzien van deze aanvrage, welke aan de wettelijke ver eischten voldoet, Uwe medewerking te verleenen, en verzoeken wij II bijgaand ontwerp-besluit vast le stellen. Volgens het bepaalde bij art. 77 der Lager Onderwijs wet 1920 behoort de beoordeeling van het bestek, de raming van kosten enz. tot de bevoegdheid van Burgemeester en Wet houders, die te zijner tijd daarover moe ten "oordeelen. Alle vier de verzoekschriften, die op de wet steunen, worden ingewilligd. 8. Aanbieding ter beoordeeling van een plan tot den bouw eener nieuwe O.L. School te Soesterberg, met verzoek van B. en W. om hen |te machtigen de voor bereidingen te treffen. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: Wij hebben de eer 'U ter kennis ken nisneming aan te bieden, het door den Directeur van Openbare Werken gemaakte plan voor d#n bouw eener nieuwe school te Soesterberg. Zooals U uit het hiernevensgevoegd rapport van dien Directeur zal blijken, worden de bouwkosten door hem op f 40.000 en de kosten van inrichting met uitzondering van de leermiddelen op f 5000 geraamd. Wij verzoeken U ons te machtigen, o.a. met den Inspecteur van het Lager Ónder wijs en den Rijksbouwkundige, als be doeld in art. 69 der L.O.wet 1920 de noo dige besprekingen te houden, teneinde de goedkeuring op het bouwplan te verkrijgen alsmede andere voorbereidende maatrege len te treffen, welke ,den bouw der school kunnen bespoedigen. Na het bekomen van .bedoelde goedkeu ring zullen wij bij ,Uwe vergadering het benoodigde crediet aanvragen en iU een desbetreffende begrootingswijziging ter vaststelling aanbieden. Hierbij wordt tevens behandeld het aanvullingspunt 8a: Aanvrage van een crediet groot f41.000.(wat later onjuist blijkt en eigenlijk f40.000.— moest zijn.Red.) voor den bouw en inrichting van een nieuwe openbare school te Soesterberg. De heer Doorman houdt ,een uitvoerig betoog, dat de school veel te ruim en luxieus is opgezet. Van de pl.m. 528 M2. bevatten de 4 dokalen plus de kamer van het hoofd er slechts pl.m. 263 M2„ dat is nog niet de helft! De overdreven ruime opzet blijkt voorts uit de niet afge sloten voorhal, de ruime gang. de hal waarin blijkbaar een monument is ge projecteerd, de garderobes, de gangen van 4 Meter breedte enz. De gangen van de school aan de Beetzlaan zijn slechts 2.10 M en 2.50 M. is ongetwijfeld vol doende. Men kan veel besparen, naar Sproeten komen vroeg In het voorjaar, koop tijdig oen pot Sprutol. Bij alle Drogisten. spr. meent minstens een f2500.— a f 3000.als men wat sberder bouwt. Spr. wil dan ook het plan herzien en op meer bescheiden voet uitvoeren. De heeren Gasille en Van Doorne be tuigen hunne instemming met het door den heer Doorman besprokene en vin den ook den opzet te royaal. De Burgemeester deelt mede, dat de financieele commissie voorstelt een com missie te benoemen, bestaande uit de heeren v. Klooster, Busch en Doorman, om op de uitvoering toezicht te houden en zoo mogelijk besparingen jn te voeren. De heer Grootewal vindt ,het plan goed en wijst er met ;nadruk op, dat de uiter ste snelheid geboden is. Als men een nieuw plan wil, moeten ier weer nieuwe teekeningen en een nieuw bestek komen, wat veel te lang zal duren en tegen het belang der school is. Ook de Inspecteur is tegen uitstel. Spr. vindt een beetje royale opzet bij nieuwe 'scholenbouw zoo erg niet. Hij wil ihet crediet thans verlee nen met opdracht aan ide Commissie om bij den bouw toezicht te houden. De heer De Bruijn zegt, dat leeken niet moeten ingrijpen in voorstellen van het technische bouwbureau, moet aannemen, dat die voorstellen volkomen ,in orde zijn. Als zou blijken, dat dit niet zoo was, dan zou natuurlijk de gemeente-arohitect niet te handhaven zijn. Stagnatie in de uitvoe ring heeft groote bezwaren en spr. ziet van nader overleg toch geen groot voor deel. Hij had dan :ook de bestryding van den heer Doorman alleerminst verwacht. Ook de heer Hilhorst is tegen een commissie en wil spoed betrachten. De heer Van Doorne zegtdat het hee- lemaal niet gaat tegen den gemeente- architect. Elk lid van den raad heeft het recht wijzigingen in voorstellen van het bouwbureau voor te stellen en zeer ze ker de heer Doorman, die bij uitstek des kundig is. Wellicht kan 5 a 6000 gld. bespaard worden, zoodat het standpunt van den heer De Bruijn bepaald ver keerd is. Spr. wil 'de Commissie geen toezicht op de bouw laten uitoefenen, doch met een nader gewijzigd plan laten ko men. De deskundige stem van een mede raadslid mag men zoo maar niet ter zijde stellen, alleen omdat deze teekening nu eenmaal van den gemeente-architect afkomstig is. Samenwerking is gevvenscht en dat bereikt men niet, als men de meening van zijn mede-raadsleden maar zonder meer voorbijgaat. i De heer Busch is ook voor besparing indien dat mogelijk is, zonder schade voor het onderwijs. De opzet is werkelijk wel wat al te ,grootsch en men moet niet met duizendjes gaan smijten. Spr. heeft lof voor het plan van den gemeente-archi tect dat een mooi geheel geeft, doch wil dat plan, na het gehoorde, niet zon der meer accepteeren. Wethouder Endendijk verdedigt uitvoe rig het voorstel en betoogt met tal van cijfers, dat deze school per lokaal niet duurder is, dan de school aan de Beetzlaan, die f9386.- per lokaal kostte. Wellicht zal de school beduidend lager worden aangenomen dan de raming. Uitstel van behandeling van het plan is niet mogelijk, daar dit met het crediet onverbreekbaar samenhangt. De heer Hilhorst meent, dat hoogstens een klein beetje te besparen is bijv. op de tegelwanden. De heer Grootewol vindt de mogelijke besparing hoogstens f2000.De In specteur heeft echter het loodsje als leslokaal goedgekeurd onder uitdrukke lijke voorwaarde, dat terstond met de bouw eener nieuwe school iwordt begon nen. N.V. GÖBELS Steenkolenhandel TORENSTRAAT 10 - TELEF. 2090 ANTHRACIET EN BRECHCOKES I)e lieer Doorman meent .als oud genie officier toch wel eenig benul te hebben van bouwen, hoewel de heer De Brurjn hem als volslagen leek doodverft. Spr. beklaagt zich er ernstig over dat hij, als deskundige systematisch buiten alle technische commissies wordt gehouden, bouwcommissie, uitbreidingsplan en bijna ook de grondbedrijfcommissie. Hij acht zicht volkomen competent een oordeel uit te spreken en wil op de kleintjes letten. Het plan is in een oogenblik te herzien en de teekening en het bestek kunnen zeer goed in enkële dagen ver anderd worden. Het project op zich zelf vind hij mooi, ook >van aanzien, maar het kan veel zuiniger. i Wethouder Endendijk zegt, dat het plan reeds is verzonden naar den Inspecteur in den Haag en wijziging thans de heele zaak op losse schroeven zet, wat de heer Busch doet opmerken, dat ide raads leden maar weer eens als kwajongens zitten, die maar ja moeten knikken, omdat de zaak voor zij in den Raad komt, blijkbaar al bekokstoofd en zelf ingediend is. Het plan is nu eenmaal al weg en de raad staat nu weer ,ypor schut. De heer Doorman: „Volkomen juist". De heer Gasille bepleit meer openslaan de deuren en wil ;de muffe lokalen op het Zuiden wat meer ducht geven. De heer Doorman voelt, .dat Wethou der Endendijk, als het plan nu gewijzigd wordt ,een gek figuur ,slaat tegenover den Inspecteur, maar daarmede heeft de Raad niets te maken. De heer Van Doorne wil eerst aan den gemeente-architect vragen of hij in 3 dagen tijds nieuwe teekeningen en een nieuw bestek kan maken. Kan dat, dun is Spr. voor uitstel. Duurt het echter langer, dan zal men ,dit voorstel maar moeten accepteeren, omdat er nu een maal een noodtoestand is, ,die onverwijld voorziening behoeft. Tenslotte wordt gestemd over ihet voor- stel-Van Doorne om de (vergadering te schorsen om die vraag iaan den heer Van Vliet te stellen. Dit .voorstel wordt echter met 5-8 stemmen verworpen. ,Vóór de hee ren Busch, Doorman, Koenders, .Gasille en Van Doorne. Daarna komt in stemming een voorstel Van Doorne om voorloopig f 2600.van het crediet af te doen, en dit te brengen op 1' 38.000.,h et aan de Commissie overlatende om alsnog bezuinigingen aan te brengen. Dit voorstel wordt eveneens verworpen met 3-9 stemmen. Vóór de hee ren Doorman, Gasille en Van Doorne, ter wijl de lieer Busch zich van stemming onthoudt. Tenslotte komt het voorstel van B. en W. in stemming wat .wordt aangenomen met 2-9 stemmen. Tegen de heeren Door man en Gasille, onthouding door de heeren Busch en Van Doorne. Door deze beslissing wordt het crediet ad 140.000.tevens geacht te zijn aan genomen. De Burgemeester deelt nog .mede, dat de heer de Goede te .Soesterberg zich ver- eenigd heeft met de gestelde eischen be treffende de ruiling van grond aan de Verlengde School weg en stelt thans voor dienovereenkomstig definitef te. besluiiten, wat geschiedt. 9. Benoeming van een onderwijzeres aan de O.L. School aan de Beetzlaan. B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad Aan de openbare lagere .school aan de Beetzlaan, zal, in verband met het aan tal leerlingen dier school, een zesde leer kracht moeten worden benoemd. Aangezien uit de personen, vermeld op de lijst van wachtgelders(sters) geen goede keuze kon worden .gedaan, is door ons bij schrijven van 29 December 1928 aan den Minister van (Onderwijs verzocht, voor genoemde vacature een vrije solli citatie mogelijk te maken, .door met toe passing van het bepaalde bij art. 56, lid 5 der L.O.wet 1920 de Rijksvergoeding niet te vermindferen bij benoeming van een onderwijzeres -niet wachtgeldster. Op dit verzoek is door den Minister van On- derwys bij zrjme beschikking van 11 Fe bruari 1929, no. 10522, ifd. L.O.F., een goedgunstige beslissing genomen. Na ingewonnen bericht van het hoofd der school, dat verschillende sollicitan ten in de klasse heeft bezocht, en na overleg met den Inspecteur van het Lager Onderwijs te Amersfoort, hebben wij de eer U de navolgende voordracht aan te bieden le. Mej. II. A. C. Oosterhof. onder wijzeres te Steenwijksmoer. 2e. Mej N. G. v. Weijdom Claterbos, onderwijzeres te Apeldoorn. 3e. Mej G. Schuitert, onderwijzeres te Hoogersmilde. Wethouder Endendijk raadt ahn op no. 1 van de voordracht te stemmen, iets wat meerdere uitroepen uitlokt, waarop ide heer Endendijk zijn aanbeveling terug neemt. Mej. II. A. C. Oosterhof uit Steenwijks moer blijkt na de stemming benoemd te zijn met 12 stemmen, tegen 1 op Mej. N. G. van "Weijdom Claterbos uit Apel doorn. i De Burgmeester deelt hierop den heer Doorman mede, dat van de wegen, be doeld bij agenndapunt 4, ruim de helft klaar is en ruim .f73001.- thans is verwerkt. De heer Doorman constateert na dit antwoord, dat er reeds ,f 16.000.- is gevoteerd in totaal voor ,die wegenaanleg, zoodat er nog vele duizenden over zyn en een verh<*>gd crediet dus niet noodig is. Spr. heeft persoonlijk gezien, dat van de 3 bewuste wegen er 1 geheel klaar is, 1 bijna kl.aar ,is en de derde op een kleinigheid na. Naar zijn schatting zal nog slechts een f 5t)0 h f 600 verwerkt moeten worden, en dqze gegevens zijn wel heel andere, als de Burgemeester thans mede deelt. Eerst is f6000..gevoteerd en later nog eens, f 10.000.zoodat een nieuw crediet 'thans volkomen overbodig is. De feiten kloppen niet met de mede- deelingen d<yor den gemeente - architect thans aan den Burgemeester verstrekt. Het Collage va* B. en W. kan blijkbaar ook geen licht t»ver deze zeer duistere zaak laten schijnen en het gevolg is, dat het voorstel voorloopig wordt terugge nomen voor narier onderzoek. 10. Voorstel tot het opnieuw vast stellen der overeenkomst aan te gaan tusschen de gemeente Soest en de N.V. Centrale Slachtplaats te Soest, zulks naar aanleiding va*i eetiigtf opmerkingen van Gedeputeerde Staten. B. ifi W. schryven hieromtrent aan den Raad: Dooi? hel College vtm (Gedeputeerde Staten zijn eenige bemerkingen gemaakt op de tus jchen de iN.V. Centrale Slacht plaats te Soest en (de gemeente Soest aan te gane overeenkomst. Aangezien, naar ons oordeel, iaan de wenschen van Gedeputeerde Staten ge voeglijk kan worden gevolg igegeven, stel len wij U voor, onder intrekking van Uw besluit van 19 'December 1928, 3e afd. no. 20-1-55, nevensgaande (ontwerp overeenkomst vast te stellen, waarbij met de opmerkingen van Gedeputeerde Staten rekening is gehouden. Het bestuur der N.V. Centrale Slachtplaats te 'Soest heeft verklaard met bedoelde wijzigingen ac- coord te gaan. i De heer Doorman dringt er nogmaals op aan bij wijzigingen in voorstellen ook de oude tekst nug ,even te vermelden, dan kan men het verschil direct zien. Inder tijd is dit besloten, doch men heeft het nu weer genegeerd. De Burgemeester zegt, dat dit hem spijt, maar verzekert in den vervolge met de opmerking van den heer Doorman terdege rekening te zullen houden. 11. Aanbieding van de door Ged. Sta ten vastgestelde gemeenterekening over het dienstjaar 1924, met voorstel van B. en W. in de beslissing van dat College te berusten. B. en W. schrijven hieromtrent aan den RaadL Wij bieden Uweu Raad ter kennisneming aan, de door Gedeputeerde Staten vast gestelde gemeente-rekeniijg over het dienstjaar 1924. Zooals Uwen Raad daar- nadeelig slot van den gewonen dienst uit blijken kan. sluit .deze rekening met een groot f 27.605.44 en van den kapitaal dienst groot f 14.277.02. De hoofdreden van dit tekort in den gewonen dienst is zooals U bekend, gele gen in het feit, dat de Gedeputeerde Staten een andere opvattinghuldigen om trent de verordening regelende het be heer van het grondbedrijf, dan de meer derheid van Uwen Raad. Het besluit van de Gedeputeerde Staten dd. 25 Februari 1929, 3e afd, no. 3281- 345 ish iernevens als bijlage gevoegd (zie rekening blz. 176). i Na rijp beraad en na deskundige voor lichting is ons College ivan oordeel Uwen Raad te moeten voorstellen in de door de Gedeputeerde Staten genomen beslissing te berusten en ons College op te dragen eene voor de gemeente zoo redelijk mo gelijke schikking te treffen. Wij zijn van meening dat een verder voortgaan op den ingeslagen weg niet tot het gewenschte doel zal geraken en dat elk verder pogen om 'de gevallen beslis sing te doen wijzigen vruchteloos is. komen tot rust en worden gesterkt door ZENUWTAB LETTEN Buisje 75 cent. Bij Apothekers en Drogisten Het besluit immers van il5 Juni 1926 4e afd. no. 1-2-111 goedgekeurd door Gedeputeerde Staten 24 Augustus 1926, 3e afd. no. 2043-1674 tot wijziging der gemeentebegrooting 1925, waarbij de in breng van de terreinen in het Grond bedrijf, gerekend met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1923 werd geregeld staat vast en kan niet meer te niet wor den gedaan, aangezien een wijziging van zulk een besluit slechts het loopeude dienstjaar, waarop het betrekking heeft, kan beïnvloeden, waar in die wijziging wordt vastgesteld. De heer Doorman houdt een uitvoerig betoog, waarin hij er op aandringt de vroe gere fout bij de administratie van het grondbedrijf gemaakt te herstellen door wijziging van de begrooting 1928 en als nog een nieuwe openingsbalans 1923 te maken en draagt zijn voorstel, door hem uitvoerig op schrift gesteld voor. De Voorzitter is van oordeel dat het door den lieer Doorman betoogde niet mo gelijk is, maar zegt toe het voorstel van den heer Doorman te doen cyclostylee ren en den leden toe te zenden, aange zien liet voor de nieesten n et wel doenlijk zal geweest zijn zijn betoog in finesses tv volgen. Besloten wordt ten slotte in de be slissing van Gedep. Staten te berusten en niet in beroep te gaan. 12. Vaststelling van een tweetal be sluiten tot liet in schenking aanvaarden van eenige strooken grond. B. en W. .stellen hieromtrent aan den Raad het volgende besluit voor: De Raad der Gemeente Soest; Overwegende, dat door P. de Beer van beroep arbeider, wonende te Soest. Klaarwaterweg no. 19, bij Iwrjze van schenking aan de gemeente Soest een strook grond is aangeboden blijkens een door hem onderteekende afstandsverkla- ring van 21 Januari 1929. no. 361-2. Overwegende, dat het voor de Gemeeiit» van belang is, liet eigendomsrecht van dezen grond, gelegen aan den Smitsweg te verkrijgen ten einde dezen t.z.t. te kun nen aanwenden* voor verbreeding van dien weg Overwegende, dat uit den door den schenker getoonden titel van aankomst van den grond, niet is gebleken dat de over te nemen grond met bepaaldelijk om schreven lasten of erfdienstbaarheden ie bezwaard. Geboord het voorstel van Burgemeester en Wethouders Gelet op de Gemeentewet; BESLUIT: I. In schenking te aanvaarden 'van P. de Beer, arbeider, wonende te Soest Klaarwaterweg no. 19. een gedeelte van het kadastrale perceel gemeente Soest. Sectie G. no. 3110, gelegen aan den Smits- weg alhier, ter grootte van ongeveer 17.16 M2„ een en ander zooals op de hierbij behoorende schetskaart in groenf kleur ongeveer is aangegeven en nader ter plaatse door of vanwege het ge meentebestuur zal worden uitgezet. Vorengenoemde schenking zal geschie den onder de voorwaarden, dat de kosten van opmeting en overdracht van den grond komen voor rekening ivaoi de gemeente Soest II. Aan liet College van Burgemeestei en Wethouders dezer gemeente ,op te dra gen het aangaan der overeenkomsten tei uitvoering van dit besluit en het ver richten van alle verdere .handelingen ter uilvoering dor aang gane overeenkomst n alles met inachtneming van de artikelen 113-114bis der Gemeentewet. De Raad der GemeenteSoest Overwegende, dat door J. v.d. Deijs- sel, van beroep arbeider, wonende te Soest, bij wijze van schenking aan de gemeente kosteloos een strook grond is afgestaan, blijkens een door hem onder teekende afstandsverklaring dd. 23 No vember 1928; Overwegende, dat liet voor de gemeente van belang is het eigendomsrecht van dezen grond, gelegen aan den Klaarwater weg te verkrijgen. teneinde dezen t.z.t. te kunnen aanwenden voor verbreeding van dien weg; Overwegende, dat uit den door schen ker getoonden titel van aankomst v»n den grond niet is gebleken, dat de over te nemen grond met bepaaldelijk om schreven lasten of erfdienstbaarheden is bezwaard Gehoord het voorstel van Burgemees ter en "Wethouders; Gelet op de Gemeentewet; BESLUIT: I. In schenking te aanvaarden van J. v.d. Deijssel, arbeider wonende tel Soest, Molenstraat W.Z. 35 een gedeel te van het kadastrale perceel gemeente Soest, sectie G. no. 3437 gelegen aan den Klaarwaterweg alhier, ter grootte van ongeveer 45 M2„ ieen en ander zooals op de hierbij behoorende schetskaart in blauwe kleur ongeveer is aangegeven en nader ter plaatse door of vanwege het Gemeentebestuur zal worden uitgezet; Vorengenoemde schenking zal geschie den onder de voorwaarden dat de kus ten van opmeting en overdracht vart den grond voor tekening van de gemeente Soest; Voor allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatlgen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent II. Aan het CoHege van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente op te dragen het aangaan der overeenkomsten ter uitvoering van dit besluit en het ver richten van alle verdere handelingen ter uitvoering der aangegane overeenkomsten, alles met inachtneming van de artt. 113- 114bis der Gemeentewet. Conform wordt besloten. 13. Behandeling van eenige verzoeken om ontheffing van bepalingen der Bouw verordening. Conform wordt besloten. 14. Vaststelling van een besluit tot openbare verhuur der weidebrinken. B. en W. s tellen hieromtrent aan den Raad liet volgende besluit voor: De Raad der Gemeente Soest Overwegende, dat het in het financieel belang der gemeente moet worden ge acht, indien wordt overgegaan tot open bare verhuring van de dorpsweidebrinken. gelegen in deze gemeente; Overwegende, dat de afloop van den zesjaarlijkschen huurtermijn deze verhu ring noodzakelijk maakt; Gehoord het voorstel van Burgemeester en Wethoudersi Gelet op de Gemeetewet; BESLUIT: 1. In het openbaar, voor iden tijd van zes jaren te verhuren de dorps weidebrinken, in zes perceelen, zooals hierna is aangegeven, t.w. 1. de Ferdinand Huijcklaan, ivan den Rijksweg tot den Zwarteweg: 2. den Eemweg (vroeger Kleine Melmweg) vanaf het erf van Reijer van de Hoef tot den Lange Brinkweg; 3. den Lange Brinkweg vanal' den Eemweg (vroeger Kleine Melmweg) tot de Korte Kerkstraat; 4. den Lange Brinkweg. vanaf de Korte Kekstraat tot het spoorwegvia duct; 5. den Maatweg en den Achterweg tot de Nieuwe Steeg en het z.g. Bre meentje 6. den Hooiweg van den Zwarteweg tot over den Oosterspoorweg. II. Aan het College van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente op te dra gen het a.iDgaan der overeenkomsten ter uitvoering van dit besluit en het verrich ten van alle verdere handelingen ter uitvoering der aangegane overeenkomsten, alles met inachtneming der artikelen 113- 114bis der Gemeentewet. Conform wordt besloten. 15. Vaststelling van een suppletoir kohier Straatbelasting 1928. Wordt zonder opmerkingen vastgesteld. 16. Als nieuw punt van de agenda wordt ingelascht het verzoek van de bewoners van de Veenhuizerstraat om den naam van dezen weg te veranderen in Regenlesselaan. De heer Doorman heeft daartegen be zwaar uit historisch oogpunt. De heer Van Doorne onderschrijft dit, doch meent niettemin dat de tegenwoordi ge naam den bewoners tot ergenis is. Zij, die niet niet de historie op de hoogte zjju, denken altijd aan de strafkolonie Veenhuizen, ook al heeft deze met den naam niets uit te staan. De heer Endendijk deelt mede, dat de naam afkomstig is van liet vroegere Veen- huis, een groote opslagplaats van turf, die gelegen was op de plaats waar thans het buitengoed van de familie Beckeringh ligt. Uit historisch oogpunt voelt hij niet veel voor verandering. De heer Gasille meent, dat Koninginne straat beter zou zijn dan Regentessestraat. De heer Van Doorne stelt voor dan te nemen Ivoninginnelaan, en het stuk van Nieuwerhoek tot Beetzlaan aldus te noe men, terwijl voor het overige deel van de Veenhuizerstraat de oude naam zou kunnen blijven. De Voorzitter zegt, dat indien men de straat naar de Koningin-Moeder zou wil len noemen de naam Adelheidstraat de voorkeur zou verdienen. Maar hy kan wel voelen voor den naam Koninginne- laan. Ten slotte wordt de .laatste naam in stemming gebracht en met 8 tegen 5 stemmen de geheele Veenhuizerstraat her doopt in Koninginnelaan. Tegen stemden de heeren Busch, Doorman, de Bruin, den Bliek en v. d. Breemer. Daarna brengt de Voorzitter wederom ter tafel de kwestie omtrent het inlich tingen verstrekken aan den heer Iburg. De heer De Bruijn vraagt het woord en zegt dat ten onrechte in het ant woord van B. en W. op de door hem ge stelde vraag is gezegd, dat door hem iets zou geconstateerd zijn. Dit is niet juist; hij heeft enkel maar om inlichtingen ge vraagd. Waar het op aan komt, zegt de heer De Bruin, is, dat thans blijkt, dat inder daad aan een particulier inlichtngen zyn gegeven, wat in strydiis met de instructie van Ged. Staten, volgens welke immers zelfs aan raadsleden geen 'inlichtingen mo gen verstrekt worden. Er 'is vaak gespro ken door Mr. van Doorne van een lek en als ik zie over welke gegevens de heer Iburg steeeds beschikt, dan gelooft Spr. dat het lek bij de ambtenaren zit. De heer Gasille meent, dat hier ten on rechte een blaam is geworpen op een uit stekend ambtenaar, n.l. de heer Momsma, en dat hier een relletje is verwekt door de plaatselijke bladen, waarvoor geen en kel motief aanwezig was. De heer Iburg had le voren om met name genoemde in lichtingen verzocht en de .secretaris heeft hem telephonisch gezegd, dat de lieer Iburg dan maar op het gemeentehuis moest komen, dan kon de heer Momsma die geven. De heer Momsma voldeed dus eenvoudig aan zyn opdracht, hem door zyn chef verstrekt en hem treft dus in geen enkel opzicht blaam. De heer Van Vliet

De Soester | 1929 | | pagina 5