Veehouders in Nederland CAFÉ CITY BAR Kwaliteit Rund-, Kalffs- en Varkensvleesch tegen con curreerende prijzen. ji F. C. Kuijperstraat 3-5 Telefoon 2206 Soestdijk Wed. G. v. Essen E. NOACK'S HET VENDUHUIS A.J.HEINS- Soest N.V. Eerste B LuxeBrood-f HET VOOF WILT GIJ nu of later gega randeerde, soliede melk- of kalvekoeien met veel melk en vet aanschaffen ®II©EKT m HULWilÜSyM Electriciteit-Radio Het Beste Me De zuiversti De fijnste De zoel De Burgem. Grothestraat 24 Koninklijke Vleeschwaren Korte Brinkweg Soestdijk Meubelen, Fornuizen, enz. S. VAN DE STADT In kwaliteit het beste Inprijs het goedkoopste TUIN-, BLOEM- EN LANDBOUWZADEN Zaadhandel W. S. Veltman KOMT DAN eer dat gij anders gaat koopen eerst de veestapel van de Vertrouwens veehandel te Amersfoort bezien. KAMPSTRAAT 32 HET IS EN BLIJFT WERKELIJK GEZELLIG De Tennisbanen or vanaf ZONDAG 31 M Zaterdagmiddag 30 I len er Demonstratie-' SCHOONMAAKTIJD Manufacturenm: Soesterbe Ruime sorteerir en Kinde och ter heeft getoeeud oen orif ander aan De Kruin te móeten overbrieven en het te moeten voorstellen, alsof er Wonder- wat gebeurd was, wat voor den heer De Kruin aanleiding was om in de vorige raadsvergadering hieromtrent inlichtingen te vragen. De heer Van Vliet nu was be vooroordeeld, in de eerste plaats al om dat de heer Momsma de persoon is ge weest, die de administratie van het grond bedrijf goed op pooten gezet heet't en daarbij in botsing is gekomen met den heer Van Vliet., We weten allen wel, dat Van Vliet Momsma niet kon luchten of zien. liet gevolg is geweest een relletje in de bladen, die den heer Van Vliet steeds zoo welgezind zijn - en allerlei insinuaties aan het adres van den heer Momsma. Spreker keurt ten sterkste de houding van den heer Van Vliet af. Momsma heeft niets gedaan wat in strijd was met zijn ambt, heeft gehandeld in opdracht van den secretaris, inlichtingen gegeven over het grondbedrijf, speciaal de complexen Spoorstraat en in dit alles is niets wat ook maar in eenig opzicht af keuring verdient. De Voorzitter zegt allereerst in ant woord op den heer De Bruijn, dat de aanschrijving van Ged. Staten niet is door te voeren. Want als een raadslid aan een ambtenaar van openbare werken bij voorbeeld om eenvoudige inlichtingen vrot^g, dan zou déze kunnen zeggen: dien uw vraag maar bij B. en W. in of inter pelleer maar in den Raad. Wenscht de Raad dat B. en W. dit personeele stand punt tot in finesses doorvoeren, dan moet de Raad maar aldus beslissen en zullen B. en W. zich daaraan houden. De inlich tingen, die de heer Iburg gevraagd heeft betreffen absoluut geen geheime zaken en ieder ander had die ook kunnen krij gen. Iets onregelmatigs is hier niet ge beurd. De heer Van Klooster wil even nadruk kelijk aanstippen, dat de,heer Momsma ge heel vrijuit gaat, daar hij heeft gehandeld in opdracht van den secretaris en dus hiermede volkomen is gerehabiliteerd. Hij wil dit openlijk constateeren. te nte-r, waar de heer Momsma in zijn nieuwe betrekking niets onaangenaams moet kun nen worden toegevoegd. De heer Van Doorne zegt, dat, waar hij meermalen gesproken heeft van lek ken, dit speciaal sloeg op geheime- tin commissievergaderingen. Daarin zitten de raads- of commissieleden onder elkaar als mannen van eer en het is unfair en onedel dat vertrouwen te beschamen,. Bijvoorbeeld heeft in een plaatselijk blad gestaan, dat iemand (Knelis red.) een heel pak inlichtingen inzake de commis sie van onderzoek heeft gekregen. Wan neer een lid in de commissie dat gedaan heeft is dat laag te noemen. Wat de kwestie Iburg betreft, veel zou voorkomen zijn indien de secretaris da delijk na de vraag van den heer De Bruijn gezegd had hoe de vork in den steel zat. Spr. vindt het kinderachtig van den secretaris, dat deze niet daarmede ter stond voor den dag is gekomen. Nu heb ben de partijbladen natuurlijk een heel standje er van gemaakt en er de noo- dige phantasie om heen gesponnen, bij voorbeeld dat de heer Iburg den heer Momsma zou hebben willen beloonen met een kistje sigaren. De zaak is alleen, dat de auto niet op slot kon en de heer Iburg het kistje sigaren, dat daar in stond, meenam om te voorkomen dat het gegapt werd. Ziedaar, alles. Maar hier is het ook weer de politiek en de persoonlijke hetze die het gevalletje* heeft opgeblazen, waarvan in de eerste plaats Van VH$t de oorzaak is,: Het pu bliek moei op stang gejaagd worden en Van Vliet doet'daar blijkbaar graag aan mee. Men ontziet geen enkel middel om de waarheid te verbloemen en het pu bliek zand in de ,oogen te strooien. Met de commissie van onderzoek is het net zoo gegaan. l)e firma Van Doorne-Busch hebben niet gehandeld voor 'gemeente-I belang, maar uitsluitend uit haat tegen Van Vliet is rondgestrooid. En toen die bladen zagen dat ze dat niet konden be wijzen en het publiek daarom lachte., heeft men een anderen koers genomen. In het Moester Nieuwsblad wordt nu ver kondigd, dat Van Doorne en Busch al leen gehandeld hebben „uit haat tegen God en zijn woord en allen die Hem belijden". M.a.w. Ds. Alkema maakt hen openlijk uit voor godslasteraars engods- diensthaters. Ze mogen op me schelden en van me zeggen wat ze willen, zegt spreker, maar ik laat me niet uitmaken voor een godlasteraar en een gods-, diensthater, zelf niet door een gerefor meerd predikant, die daarmede zijn ambt naar beneden trapt. Ik ,voel me toch altijd nog een Christen en voed als zoodanig ook mijn kinderen op, zegt spr. Voorts be dankt spr. als lid van de commissie van- toezicht op het L.O., daar hij met iemand die bljjk geeft zoo laag te staan als Ds. Alkema niet in een commissie wenscht te zitten. Spr. zegt voorts, dat de Burgemeester gelijk heeft als hij zegt, dat het gemeente huis een glazen huis moet zijn, waar ieder vrij doorheen mag zien .en brengt hem hul de voor de door hem toegestane open baarheid. Van Vliet is de oorzaak van dit relletje geweest, en dat spruit voort uit persoonlijke antipathie tegen Momsma en Iburg. Hij dacht hiermede twee vliegen in één klap te slaan, maar die klap komt terug op zijn eigen hoofd. Van Vliet had het lesje dat hem gegeven is, dat hij is ambtenaar en niets meer -dan dat, noodig, en hij dient dat goed te onthouden. Spr. besluit met te constateeren, dat Iburg noch Momsma eenige blaam treft ••n zegt, dat hij de tegenwoordige superi euren van den heer Momsma daarover ook reeds heeft ingelicht. De Voorzitter zegt, dat den secretaris geen verwijt, treft niet direct den heer De Bruijn te hebben geantwoord, daar dit zijn schuld is. Hij had gemeend eerst de zaak goed te moeten onderzoeken al vorens een definitief antwoord te geven. Dat de bladen uit de vraag van den heer De Bruijn venijn gezogen hebben en ge meend hebben weer eens met modder te moeten smijten, daarvan trekt spr. zich niets aan. Hij stelt zich op het standpunt een open oor te hebben voor critiek, mits die fansoenlijk en gegrond is. Had echter vermoed kunnen worden, dat plaat selijke bladen dit onbeteekenend iets zoo zouden opblazen, dan had spr. zeker een voorloopig dementie gegeven.. Spr. con stateert dat in dezen noch den secre taris noch de heeren Momsma of Iburg eenig verwijt treft. De heer Van Doorne neemt hiermede genoegen en verklaart zijn opmerking t.a.v. den secretaris terug te nemen. De heer De Bruijn zegt aan de hetze zelf geen schuld te hebben, maar eenvou dig als raadslid gedaan te hebben wat hem vrij stond. Wat het lek in de com missie van onderzoek betreft kan spr. pertinent verklaren nimmer eenige in lichting gegeven te hebben. Maar in het onderhavige geval zijn B. en W. buiten hun boekje, gegaan, buiten de instructie- van Ged. Staten. De Burgemeester moet bovendien zich voor den schijn hoeden. Als h\j in de auto van den hber Iburg zit, denkt het publiek daar heel wat van (Hilariteit! Busch roept uit: Burgemees ter, gamaar nooit achter op m'n fiets zitten, want dan hoor je nog wat an ders De Voorzitter zegt, dat men toch nóóit aan den duim zal ontkomen, waaruit de bladen hun sensatienieuws zuigen. De heer Van Doorne interumpeert: In Soest is het een zwerende duim De lieer Busch: diejLpn slotte wel zal afrotten. De Voorzitter sluit het incident met de verklaring, dat in dezen niets heeft plaats gevonden wat niet in den haak was, en de heer Momsma dus volkomen is gerehabiliteerd. (Slot in volgend nummer). Landbouw Woordelijk overgenomen uit het „Drentsch Landbouwblad" van 7 Febru ari 1929: VEE OP AFBETALING? Onlangs zijn in onze Provicie enkele vergaderingen gehouden, waarbij o.m. bovenstaand onderwerp werd behandeld De uitnoodigingen tot bijwoning de zer vergaderingen, gingen uit van ean Vennootschap, genaamd „De Vertou- wensveehandel" te Amersfoort. Aanvankelijk ging het ons evenals het, naar wij veronderstellen, vele onzer lezers gegaan zal zijn bij lezing van bovenstaand opschrift: wij betwijfelen of deze zaak voor onze veehouders nuttig zou kunnen zijn, zelfs meenden wij dat het koopen van vee op afbeta ling, in 't algemeen gesproken, zou moe ten worden ontraden. Ook meenden wij aanvankelijk, dat het door de huurkoo- pers bij het aangaan der overeenkomst te teekenen contract, wel zoodanig zou zijn gesteld, dat zij voor zware verplich tingen zouden kunnen komen te staan. Na het aanhooren der uiteenzettingen en de gedachtenwisseling in één der bovenbedoelde vergaderingen, alsook na kennismaking van de ons sindsdien ter inzage gezonden stukken, is ons e- venwel gebleken, dat voor zoover wij een en ander thans kunnen beoordee- ien, bovenbedoelde aanvankelijke mee ningen, niet geheel juist zijn geweest. Zeker er zijn gelukkig nog tal van veehouders in onze Provincie, die aan- koopen van vee vlot kunnen doen uit eigen middelen. Er zijn er ook die, wanneer momen teel de eigen middelen ontoereikend mochten zijn, voldoende crediet hebben bij boerenleenbanken, of andere instel lingen of particulieren om eventueel noodige aankoopen van goed bedrijfs- vee te kunnen financieren. Maar zouden er ook niet zijn die, vooral in de tegenwoordige, minder gunstige tijden, niet in zoo goede om standigheden verkeeren?.. juist dezulken zouden gebaat kunnen zijn door crediet- verleeningen op hun roerende inventa ris; zij zonden geholpen kunnen wor den door hel koopen van vee op afbe taling. Voornoemde Vertrouwensveehandel nu streeft ernaar, hen hiervoor de gele genheid te geven. De aan te koopen dieren kunnen voor den koop bezich tigd worden, waarvoor vaste prijzen zijn gesteld. Degenén die contant willen be- talén, kunnen dat üoen binnen 8 dagen na den koop, opdat zij zich in dien tijd kunnen vergewissen van de juistheid der mededeelingen omtrent de aange kochte dieren, door verkoopers gedaan Overigens kunnen soliede personen de dieren in huurkoop krijgen, mits zij gedeelte van den koopsom direct betalen. Het restant kan worden afbe taald in 6 of 10 maandelijksche termij nen, onder bijbetaling van 5 pCt. rente van het netto uitstaande bedrag. Na be taling van den laatsten termijn, gaat het dier in eigendom van den huurkooper over. Plaatsruimte belet ons, thans verdere mededeelingen omtrent het huurkoop contract te doen. Wel willen wij verkla ren. dat wij in geen der bepalingen iets hebben aangetroffen dat voor de huur- koopers bezwaren behoef! op le leveren. Wij zijn dan ook van meening, dat de genen dte dat wenschen, gerust zaken met den „Vertrouwensveehandel" zullen kunnen doen. Mochten er onder onze lezers zijn, die een andere meening zijn toegedaan ol die minder gunstige ervaringen mochten hebben opgedaan bij relatie's met bedoelde instelling, zou houden wij ons mededeelingen of be richten dienaangaande gaarne aanbevolen TELEFOON 2122 Is dagelijks geopend voor het ontvangen van goederen voor de eerstvolgende verkooping. Tevens uit de hand te koop diverse De Venduhouder Handel in Kunstmeststoffen, - Turf strooisel en Granen - MIDDELWIJKSTRAAT 18 - TEL. 2141 PLUIMVEE- EN VOGELVOEDERS, RIETMATTEN ENZ. BEUKENLAAN 31a - SOEST Dit verplicht U tot niets en kan Maandags en Dinsdags, alsmede Zaterdags geschieden. Soliede koopers kunnen zonder eenige prijs- verhooging ook in termijnen voldoen. (5 procent rente). De afgegeven koeien krijgen geen zichtbaar herkenningsteeken. Stipte geheimhouding. Gratis inlichtingen ten kantore der VERTROUWENSVEEHANDEL, Leusderweg 239, Amersfoort, Tel. 1186 ALS BIJZONDERE RECLAME KUNNEN WIJ AANBIEDEN: Grandoo van f 1.50 voor 1 1. Bergerac van f 1.35 voor f 1.— Mistella van f 1.25 voor 11. Madera van f 1.25 voor f 1. Alles in fl. van 1 L. inhoud Drogist Van Weedeslr. 20 Depót Geertsma's Wijnhandel, Groningen BELEEFD AANBEVELEND Gelegenheid tot huren heer E. R. BEHREND, Wi op de banen aanwezige g VE Vraagt U nog heden een gratis de Ook in huurkoop St' STEENHOFSTRAAT 55 Resultaat Daarom SOESTDIJKBurgemeest BAARNNieuwstraat 34, tj IP. MITTMQI dus ga Pracht collectie 7

De Soester | 1929 | | pagina 6