Harde Baard Leerdam Bloemvazen SOESTER KUNSTHANDEL Listige kunstgrepen Moderne Schoenmakerij Zenuwstillend lUilJNHARDT'S RECHTSZAKEN Kerteberlchiem. bij zijn leveranciers zou dik mogelijk in de schuld te komen. Daarbij vergeleken is het „verkoopen van velletjes postpa pier' dan toch maar een heel onschuldige liefhebbert), waarop niemand iets kan te zeggen hebben. Nog afgezien daaraan dat überhaupt het een ongepaste brutaliteit is zijn neus in andermans zaken te ste ken. Wij meenen dat hans de bewuste kwes tie van alle kanten voldoende bekeken en besproken is en danken den heer Uiter- wijk beleefd voor de ongevraagde gelegen heid die hy gegeven heeft daar nog eens uitgebreid op terug te komen. Geachte Redactie. Vergun mij eenige plaatsruimte in uw blad, tot rechtzetting van hetgeen onder correspondentie voorkomt in „De Hoester" van Zaterdag 4 Mei j.1., gericht aan „G. J." te Soest, betreffende de mède- deeling van de redactie van genoemd blad over het salaris enz. van den bedrijfleider. De redactie deelt hierin mede, dat de bedrijfsleider een salaris ontving van f 32.50 per week met vrij wonen, vuur en licht en 15 pCt. van de winst, totaal door hun geschat op f45.— per week, wat dan ook een behoorlijk loon zou geweest, zijn onder behoorlijke omstandigheden. Maar wat is er gebeurd? De toestand tot en met 19 Dec. 1928 was: loon 32.50 Op hun advies moest ik in de Bnkkersweg blijven wonen tot dat het pand aan de v. Weedestraat 7 geheei klaar was. Tot dien datum moest ik zelf huur, licht en vuur betalen, wat geen aï- Bij het scheren van den meest harden baard en ook bij een gevoelige huid, geen stukgaan en pijn meer en ook geen naschrijnen, indi n gij vóór het inzeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig Doos30,60, TubeSOct. PUROL spraak was. Rekenen we nu 5.huur, tl.— licht en f 1.60 aan brandstof, dan was het loon niet f45.maar f25.—. Wat de 15 pCt. winst betreft is mij me degedeeld, dat ik 10 pCt. zou ontvangen, maar tot mrjn spijt heb ik nooit iets ont vangen. Op de vergoeding van de huur en eleetrisch licht heb ik meermalen aange drongen. maar het mocht niet baten. Toen wij op 19 December 1928 het perceel v. Weedestraat 7 betrokken, kregen wij wel vrij wonen en licht, maar brandstof moest ik zeil betalen. „Bovendien werd f 5.vergoed voor winkelhulp" (Red. Soester). Ook dit zou ik gaarne even rechtzetten. De winkel juffrouw was in dienst van de N.Y. Eer ste Boester Electrische Drukkerij en ont ving fo.loon, waar wij dus niets mede te maken hadden. Misschien is het niet onaardig hierbij even te vermelden, dat, toen ook Mej. v. Doornik in dienst van genoemde drukkerij kwam (19 Nov. 1928 tot 19 Maart 1929) gezamenlijk met de winkeljuffrouw 2 pCt. van de winkelop brengst zou genieten. Maar tot heden blijft mijnheer Iburg weigeren ook deze 2 pC't. uit te betalen. Wat de tegemoetkoming in de perso- neele belasting betreft, zou ik datgene v ergoed krijgen, wat boven het bedrag van 1928 geheven zou worden, wat niet noodig bleek. Hopende hiermede een en ander verdui delijkt te hebben en dus geen f 45. maar slechts f 25.per week verdiend te hebben, zeg ik U, m. de R. dank voor de afgestane plaatsruimte. W. v. d. Leeden. Naschrift der Redactie. Ons blijkt, dat de heer van der Leeden de zaak niet geheel juist voorstelt, en daardoor bij het publiek een onjuisten in druk wekt. De heer van der Leeden hield zelf de kas en heeft daaruit geregeld iedere week f32.50 genomen, en dit eigen handig in het kasboek geboekt. Voor hem die daarop prrjs stelt, ligt dat kasboek ter inzage. Verder heeft hij, zoolang hij bij de zaak woonde, vrij wonen, vuur en licht, personeele belasling genoten, zoodat SPECIALE AANBIEDING. diverse kleuren f 0 25 pe stuk. H. GEUBBELS - BUKG. GROTHESTR 18 TEL. 2265 de berekening van f 45.per week stellig niet te hoog is. Dat de heer van der Leeden zijn administratie zoo bijzonder puik in orde had kan echter niet gezegd worden. Verschillende malen zyn kaste korten geconstateerd, die hij niet kon ver klaren; niettemin is hem nimmer gevraagd die bij te passen, wat toch in alle andere zaken de gewoonte is bij kastekorten. Wat het winstaandeel betreft zij er in de eerste plaats op gewezen, dat in acht maanden dat v. d. L. de kas hield, hij nimmer de moeite genomen heeft uit ei gen beweging de kas op te maken. De keeren dat dit geschiedde, gebeurde dat omdat er op aangedrongen werd en even- zoovele malen klopte de kas niet. En het spreekt toch ook wel vanzelf, dat men, alleen omdat hij vertrok, zoo maar niet eventjes een tusschentijdsche balans kan gaan opmaken om na te gaan hoe de za ken staan en welk bedrag hem eventueel toekomt. Wanneer de accountant der zaak het eerste boekjaar heelt afgesloten en blijkt hoe de zaken staan, zal hem worden uitgekeerd wat hem toekomt. Wat het vrijwonen betreft: het spreekt toch wel vanzelf, dat waar v. d. L. was aangenomen op vrijwonen in het eigen pand der zaak, hem geen vry wonen ge geven kon worden in het pand van een ander. Wat het vrij vuur betreft: Nimmer is iets anders geconstateerd dan dat v. d. L. uit de kolenvoorraad der zaak putte. Slechts éénmaal heeft hij een briefje laten zien waarop stond dat hij vijf, zegge 5 H.L. bries zou hebben opgedaan. De 2 pCt. winkelontvangsten komen Mej. van Doornik toe; deze. en niemand anders kan aanspraken daarop doen gel den, en zij kan deze dan ook in ontvangst nemen, zoodra zij zulk wenscht. Ziehier de werkelijke toedracht der zaak. Het publiek zal nu wel langzamer hand overtuigd zijn dat ingezonden stuk ken als dat van den heer Uiterwijk en van der Leeden. en wat verder in DE SOESTER COURANT (uitg. Smit) zal ko men te staan, geen andere strekking heb ben dan te trachten het publiek een ON JUISTE voorstelling van zaken te geven, naar een vooraf en gezamenlijk opge maakt plan. Wy kunnen echter tevens ge lukkig constateeren dat het publiek daarop alleen in voor de zaak gunstigen zin re ageert. en er zoovele bestellingen bin nenkomen dat "het niet alleen noodig is gebleken een vierde volslagen werkkracht er bij te nemen, doch eerdaags "nummer vijf wordt aangesteld. Listige kunstgreep is eene tech nische uitdrukking die in den rechtzaal een vaste beteekenis heeft verkregen, liet is een han deling, waardoor men aan een leu gen of vorm zoodanigen schijn of uiterlijk van waarheid en wer kelijkheid geeft, dat iemand met gewone mate van omzichtigheid begaafd, en die gewone mate van omzichtigheid gebruikende, de dupe kan worden. W. v. Sr. (rede v. Min. v. Just. 2e Kamer). Meermalen hoort men door personen, instellingen en ook wel ia plaatselijke bladen noog opgeven over het feit dat SOEST een opbioeinden en vooruitgaan de gemeent,e is. Inderdaad moet gezegu dat de bevolkingstoename in de laatste jaren belangrijk was, doch als uien zien eens eerlijk afvraagt hoe en op welke wyze deze toename bevordeid worde, dan is daar maar één antwoord op namelijk; DOOK LiSTiGE KUNSTGREPEN Wanneer b.v. „uE LÜK. ASCiiKETEL' Nu. 14 van 5 APRIL 1929 schrijft: dat wij hier hebben een gemeentebestuur dat zich uitslooft om aan de houge eischen van het moderne leven in deze gemeente te voldoen, dan is dat een listige kunst greep om menschen te trekken! Wanneer b.v. de gemeente zelf op haar hier en daar aan den weg geplaatste re clameborden zet: VESTIGT U IN' SUEST, MOOI, GOEDKOOP en GEZüN'D WONEN! dan is dat eveneens een LlS- '11GE KUNSTGREEP niet hetzelfue doel. En wanneer ten slotte makelaars hunne hier woningzoekende ciienten valsclielijk inlichten, dat het leven in deze gemeente aangenaam en goedkoop is de belasting laag en de gemakken velen zijn als die in een groote stad, dan is dit eveneens EEn LiSTiGE KUNSTGREEP en wanneer zij dan bovendien nog aan een argeloos siach(,pffer een huis verkoopen met de heilige verzekering dat dit huis is voor zien van alle gemakken ais: water en gas, terwijl na de koop blijkt dat er wel een waterkraan en gasleiding, maar in de heete buurt geen waterleiding of gas aan wezig is, dan ware het te wenscnen dat op zulke makelaars art. 329 van het wet boek van strafrecht werd toegepast! Zoo worden de menseden hierheen ge lokt en vestigen zich, vol iilusie's, weike weldra omslaan in de grootste desillusie s, want wat blijft er over van al deze val- sche voorspiegelingen? Niets, absoluut niets Het ontbreekt de menschen hier aan elk comfort! De verbinding met andere plaatsen is gebrekkig en duur, treinen sluiten niet aan. Een autobus-explohatie zonder eenig toezicht of medezeggenschap van de zijde van het gemeentebestuur, waarvan een zeer onregelmatige dienstregeling abnor maal hooge vervoerprijzen het gevolg zijn en het algemeen belang uit het oog wordt verloren! Geen behoorlijke bestrating (wel straatbelasting) en bij regenval niets dan modderwegen, waardoor veler woning niet TORENSTRAAT 20 - TEL. 2171 Heeren zolen en hakken f 2.10 Llames zolen en hakken f 1.60 Alles hout gepend. Gelijmd of genaaid 40 cent meer. dan Moor een poel van modder te berei ken is. Absoluut gemis aan een behoor lijke straatverlichting, waardoor aan veie bewoonde lanen en wegen by gemis aan elke verlichting Egyptische duisternis heerscht, en waardoor diefstallen, beroo- vingen en aanranding niet denkbeeldig zijn! Geen rioleering, zoodat men zeli moet zorgen voor het ledigen van beer putten! Geen gemeentelijke vuilnisophaal of reinigingsdienst, waardoor de open bare wegen ontsierd worden door allerlei neergeworpen afval-papier enz. Een veel te klein politiecorps, waarvan ieder nuttig effect verloren gaat, doordat geen poli tieposten zijn verdeeld over verschuilende punten der zeer uitgebreide gemeente, waardoor men op veie plaatsen der ge meente van directe poiitiehulp verstoken is. Een brandweer die (hoe ijverig ook) niet in staat is een eenmaal uitgebroken brand in den kiem te smoren, hetzij door gebrek aan water of onvoldoend materiaal of gebrek aan technische leiding, waar door 95 pCt. der uitgebroken branden voor de bewoners fataal is en het daar door z< lis moeite kost zijn inboedel b.j een goede maatschappij verzekerd te krij gen en dan nog tegen hoogere premie dan in een stad. Geen bad of zwemgelegenheid, waar door elke gelegenheid tot het nemen van een bad is uitgesloten voor hen welke geen bad aan huis hebben! DUUR GAS 12 cent (in ZEIST 9 centlDUUK ELEt TK. LICHT en DUUR WATER! Eerste levensbehoeften als: brood, groenten en aardappelen, vleesch, klee- ren enz. zeer duur en dikwijls van min dere kwaliteit dan in de stad SCHANDELIJK HOOGE GEMEENTE- TELIJKE INKOMSTEN en PERSONEELE BELASTING (op deze laa,tste 50 op centen) in ZEIST slechts 10 opcenten! Voeg daar nog bij de manier waarop door „het zich zoo uitsloovende gemeen tebestuur" met het geld van de belas tingbetalers wordt gesmeten, hoe voor hun taak absoluut onbekwaam geineen- tepersoneel wordt benoemd enge- gehandhaafd (zie grondbedrijf en openbare, werken) aan een juffie welke zich „UIT GEEFT voor typiste wordt evenveel sa laris betaald als aan een gehuwde volsla gen man bij het gasbi drijf welke de ge- heele dag in weer en wind langs de straat loopt! En hoe ten slotte gekonkeld en geïntri geerd wordt door onbekwame wethouders in wier handen de belangen van de fi nancieel kwijnende ge neente lis gelegd, dan heeft men de geneugten en voordee- len van de inwoners en toekomstige inwo ners van DAT MOOIE SOEST beschre ven. Dit is dan ook de reden dat SOEST een plaats is van steeds wisselende bevol king. De bedrogene g lat (als hij er de kans toe krijgt) weg, le arglooze die dit alles niet weet en op Let zoet gefluit van den vogelaar invliegt Lomt, om later, als de kans schoon is op zijn beurt weer te vertrekken. En er zou ongetwijfeld een groote mas sale uittocht plaats hi bben, als de velen die hier kwamen, hetgeen meestal „Ikeine luyden" zijn, hier geen eigendommelfje gekocht hadden, hetwelk zij thans niet zonder verlies kunnen realiseeren. Als bewijs voor deze stelling dient vermeld dat thans in SOEST op een be volking van 12000 i nvoners meer dan 400 huizen te koop worden aangeboden, waarvan ruim 300 bii makelaars en de rest welke het zelf trachten te verkoo pen- Bovendien zijn er nog talloozen wel ke eveneens zoo ga irne zouden opbre ken, doch het voor an leren nog niet wil len weten! Dit is voorwaar wel een zeer donker beeld, een beeld met ele schaduwen /-on der een enkel lichtpuit! De eenige manier ïu waarop in deze wamioestand verbetenng is te brengen is ten zeerste een a -dere samenstelling van liet college van B en \Y. en den ge meenteraad zelf. Wij hebben behoefte aan een gemeentebestuur /elke e.n op-n oog en oor heeft uitsluite, d VOOR HET AL GEMEEN BELANG. Een college van CHRISTELIJK VÜEL1NDE en ook HAN DELENDE LEDEN e i dat is, nog niet hetzelfde als crhistelijl-e leden welke voor hun partij en kerk do tr dik en dun gaan en waarbij zij HET Al GEMEEN BELANG uit het oog verliezen! on wat aanleiding is tot geknoei en gekonkel Ten tweede zullen onze christelijke en geestelijke leiders zich buiten onze ge meentepolitiek hebben te houden. Hun terrein strekt zich litsluitend uit tot kerkelijke zaken waar nede zij genoeg t/ doen hebben! Voor wit betreft ten eer ste. zullen de inwoners van SOEST, onge acht, wat ook hun geloof of politieke richting moge zijn, als één man moeten samen werken om het oude verderfelijke regiem te verbannen, v/aarioe de gemeen teraadsverkiezingen in de eerste plaats 't middel is! En wat betreft ten tweede, zullen wij onze christelijke leiders aan het verstand moeten brengen dat zijnie'. liet monopolie bezitten van hel c luis ten- dom en dat zij ten eenemale het recht, en de bevoegdheid nissen om anderen, welke niet gediend zijl van hun knoeien de protégé's te bestempelen met „GODS DIENSTHATERS". Eerst wanneer FARIZEÏSME en STRUISVOGELPOLITIEK plaats maken voor het open woord „AUFKLARUNO" zal een betere tijd vo.ir SOEST aanbre-f kern! Dankend voor de plaatsing P. S. en zenuwsterkend is de werking van zenuwlabiellen Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth en Dro^Gt. n M. de Redacteur, De met een kleine meerderheid ver worpen vergoeding aan oen Heer G. van Duinkerken, teizake oe branugeschLdems van 31 October bij van Dijk a.d. Korte weg, werpt wederom een vreemd licht, op de afdoening van zaken bij ons College van Burgemeester en Wethouders. Ik beaoel hiermede, wanneer het zaken betreft van particulieren of juister van ingezetenen. Nu wil ik er oixekt aan tocV..egen, zulks geen specifiek Soester vei schijnsel is, doch een algemeen in den lande voor komend gedoe. De vele gevallen zijn maar dikwijls een ergenis voor de buiten de ambtelijke sfeer levende vaderlanders. Een sterk staaltje van gedurfde rechtsverkrachting is wel t gebeurde met den Heer van Duinkerken. Wat toch zijn de feiten? Na opgedragen onderzoek door B en W aan een tweetal deskundigen, stellen B. en W. den Raad voor, eene vergoeding van f 145.— aan van Duinkerken toe te kennen. Nadien nemen B. en W. hun voorstel te rug en dragen opnieuw deskundig onder zoek op. Nu echter aan één persoon! En.... na verloop van ruim 5 maanden. Aan de hand van dit „éénmansrapport" besloten B. en W. den Raad voor te stel len. aan van Duinkerken „n iets" uit te betalen. Dit „éénmansrapport" noemde de heer Gasille iets onzinnigs en -met recht. Waarop is dit rapport gebaseerd? De Burgemeester sprak dat er geen en kele rechtsgrond was, om den Heer van Duinkerken schadeloosstelling uit te be talen. Waarom dan al die Ambtelijke draaie rij? Om alléén formaliteiten? Dan moet ik helaas het laatste a nne- men. temeer omdat het mij hekend was, reeds van te voren alles in kannen en kruiken was gegoten om eenparig tegen v. Duinkerken te stemmen. Ter elfder ure heeft de Raad toch gevoeld dat hier iets was, dat een tekortkoming was aan hel rechtsgevoel en werd ter zitking de stem ming zeer verdeeld. En. ik moet er bij bemerken, door de houding des Heeren de Bruin, werd het pleit voor v. Duinkerken verloren. Zooals ik reeds schreef, met een ge ringen meerderheid besloot de Raad voor het voorstel van B. en W. Het voorstel van den Heer Busch. dat bevredigend had kunnen schenken naar recht en billijkheid, kon onze bekende in zich zelf verdeelde Soester Raad niet be koren. Dat buitendien de Heer de Bruin, de stemming nog ging vertroebelen, door een aanval te openen op den Heer Gasille. als of deze Heer de Brandweer een tran gaf. was ook de eenige richtingaanwijzer vnor de gevoelens die den Heer de Bruin b1- heerschten. n.1. 't betoog van de voorstan ders te willen verzwakken door persoon lijk te worden. De Raad ageerde h:er trouwens geluk kig niet op. De Brandweer staat m.i. voor' een te moeilijk en onbeloonde taak. dat er één weldenkend mensch aan zou willen denken, om haar een tran te geven. Dat zij den Heer de Bruin gezegd en wil ik hier gaarne vastleggen. Als er werkelijk gnrake is yin mind'u waardeering voor liet ins'ituut Brandu-per dan moet deze réprimande allereerst ge richt worden aan 't adres der bevoegde autoriteiten. De Brandweer vervult hier haar taak onder moeilijke omstandigheden, hetgeen door den Heer dp Bruin trouwens bjj de rondvraag ook belicht werd. Met dank voor de opname. Visser. KANTONGERECHT TE AMERSFOORT. Verslag van de Zitting. Het psychische geval. Men kent het geval van schoolverzuim van vader H.'s bijna 14-jarigen zoon, na het landbouwverlof van oogsttijd vorig jaar. Het thans getuigende hoofd van de school kan zich niet begrijpen, dat de vader dezen jongen niet naar school zou kunnen krijgen. Tot aan dat landbouwver lof was nooit iets van tegenzin bemerkt bij dezen leerling vol ijver en zonder Ook had vader II. het hoofd nooit van dien tegenzin of onwil gesproken. Hij hoopte, dat het hoofd der Chr. school in Hees, waar de knaap thans vrij geregeld lijkt te komen, elk geval van onwettig ver zuim zal rapporteeren. Dat is zijn plicht. Alzoo niet de minste consideratie, ook niet bij dezen leeftijd. Zoo denkt dit hoofd van de school er over. Vader II. kreeg thans f 20.te betalen. Het dansende Soest. Een groot aantal personen iu Hoest willen dansen ondanks de tegeiinviiviug van het Gemeentebestuur, zoo sprak mi. Frank (Amsterdam) in zijn veiMedigmg van Belt, eigenaar-exploitant van hei no- tel-restaurant Birkhol te Soest nabij de Amersfoorlsche limiet. Deze verdeüger is een echte slimme rik. 't Geval loopt over besloten-gezel schap ja dan neen. Nu werd door hem bij veroordeeling van den Kantonrechtei schriitelijk vonnis verzocht met aangeven van het criterium m.a.w. uiteenzelling van wat nog ontbrak aan het „besloten gezel schap Dan konden zich de menschen ei naar richten. i Is wel leuk aan een Rechter te vra gen: wijs ons den weg om het Hoester gemeentebestuur een loer te kunnen draaien. Vragen staat vry. B. heeft een zaal, door schuifdeuren verbonden met de z.g. gelagkamer. In die zaal wordt niet geschonkenze valt bui ten het „verlof". Zoo is het gekomen, dat bij een vorige overtreding van het Hoester „dansverbod buiten permissie" de Rechtbank bij appèl met vrijspraak kwam. De toenmaals ïun- geerende politieverordening eischte dans- vergunning voor localiteit met verlol o) vergunning. In Soest is men in liet gemeentebestuur niet stijfhoofdig. Is een ofihieele rege ling niet in de puntjes, dan g uit men ver- beleren. En zoo werd ook hi *r gewijzigd. Dansvergunniiig werd voortaan vereisehl voor elke localiteit voor liet publiek toe gankelijk. Het dansende Hoest staat voor niets. Veertien dagen voor Pasehen kwam een dansvereeniging tot stand. Dat ging wel niet alles optima forma, zooals straks zal blijken, maar dat was hier niet noo dig, zei de verdediger. Het was steeds hetzelfde groepje dansliefhebber, die el kaar kenden. Vreemden werden geweerd. Zoo was het belet gegeven aan de doch ter van een agent van politie. Had men dat ook maar gedaan aan mej. K.. die thans als getuige a charge optrad en dit blijkbaar deed met vo le ove gave. 't Leek bijna of z.j als poiitie in burger kleeren de dancing had bezjcht teneinde bekeuring mogelijk te maken. A décharge werden gehoord de Keilner A. A. Treersport en de dansleider G. J. tl. (Hoestdijk). Als resumé van getuigen verklaringen en van niet weersproken Woorden des Ambtenaars, geven we v d- gend relaas van vereeniging en den ver baalnamiddag van Zondag 21 Apr.1. Veertien dagen voor de Paaschfeest- dagen zei B. tot zijn dansleider: We heb ben een vereeniging opgericht en jij bent penningmeester. Contributie bedraagt 10 cent per maand, waarvoor een kaart worut verstrekt. De dubbeltjesbetalers worden direct als leden ingeschreven. Slechts aan leden is het dansen in de zaal toegestaan. Dit was een ieder duidelijk, want het stond vermeld op een groot plakkaat en de dansmeester nep het uit overluid voor den aanvang van de eerste step en mo gelijk later nog eens. Gok was er reglement, dat door de Ambtenaar werd voorgelezen en ua„ zelfs door den verdediger niet au serieux leek genomen te worden. Zie, dat komt niet te pas van zoo'n ver dediger. Die behoort met cliënt door dik en dun te gaan. Volgens onzen dansmeester was hel i.eder duidelijk, dat slechts leden mochten dansen. Gebeurde het clandeslieu door niet-leden, daar kan toch een bestuur niet steeds legen waken. Mej. K. had door hei betalen van haar dubbeltje uiting gegeven van haar verlangen om lid te worden, al had ze dit mogelijk niet in woorden ge- lormuleerd. En door het aannemen van het dubbele was ze als lid gedoopt. Haar naam stond dan ook in het doopboek. Een lidmaat schapskaart was haar echter blijkbaar niet gezonden. Volgens haar verklaring zou ze beslist geen lid willen zijn, want van haar vader en moeder mocht ze niet gaan dansen. Alles goed en wel, maar ze had haar dubbeltje betaald en dus Die dubbeltjes hield de vereenigings- penningmeester-dansmeester niet onuei zich, maar droeg ze aan B. af. Zie. dal gebeurt niet in andere vereenigingen. 4 B. suppleerde wat te kort kwam om de muziek en den dansmeester te betalen Er was dan ook verplichte consumptie in de gelaglocaliteit voor men de dans- dito kon betreden, zoo zei weer de steeds maar weer betichtende mej. K. De'Ambtenaar noemde dit verenigings leven een onnoozele poging om tegen d Hoester verordening een neus te zetten, f 15.- was zijn ciseh, waarover volgende Woensdag vonnis zal vallen. Als nu de Rechter maar meewerkt, door- het weggetje te wijzen, zijn de Soester dansminnaars en minnaressen uit den brand. Raar. S. P. te Soesterberg beklaagde zich over wat de gemeentelijke politieman te genover hem had gedaan. Wegens de slechtheid van een weg dichtbij het Vlieg kamp had hij met zijn motor gereden op liet pad daarnaast, waarop gefietst wordt. Hij komt op den bon voor met motor rijden op wielerpad. Het blijkt bij navraag de politie te Soest, dat het geen wieler pad is in den zin der wet; het verbaal kan dus geen voortgang hebben. Nu komt de verbalisant bij verd. en vraagt hein de dagvaarding terug, want die is niet goed. In goed vertrouwen doet H. P. dat, niet vermoedende dat er nu een zou komen voor „links van den weg rijden".' Als dit alles werkelijk zoo is. be nijden we den verbalisant niet, die nu' Woensdag moet getuigen. Uitspraken: Dronkenschap: J. G.. Soesterberg, f10.- of 5 dagen. Alcoholische drank verkoopen buiten localiteit van verlof of vergunning: .1. B. M. O., Hoest, f 6. - of 3 dagen. PUatsulifK Mi»uws. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis dat de Nieu we Steeg op Maandag 13 Mei a.s. en op Dinsdag 14 Mei a.s. voor het verkeer in heide richtingen gesloten zal zijn. Soest, 8 Mei 1929. Burgen), en Weth. van Soest De Burgemeester. Deketh. De Secretaris. J. Batenburg. AANBESTEDING. Het Bestuur van het Waterschapveen tracht op Vrijdag 17 Mei a.s. des n.m. 6.30 uur ten gemeentehuize aan be be steden „Het schoonhouden van de Nieuwe Veensloot, de Oude Veensloot eri 't Oude. Grachtje gedurende het jaar v W29". De voorwaarden van aanbesteding lig gen vanaf Maanuag u,s. in de bodeKamei van het gemeentehuis ter lezing. Inschnjvingsbiljoiten le stellen op zegel van f0.50. Openbare schennis der eerbaarheid. Op aanwijzing van een tweetal jonge dames werd door de politie te Soester- uerg nabij Soestduinen een zeKere dé J. uit Utrecht aangehouden terzake hei ple gen van het misarijf: openbare schennis oer eerbaarheid. Genoemde de J. zal zich ook nog heb ben te verantwoorden wegens hei opgeven van een valschen naam. Aangehouden. Goor de politie werd aangehouden een zekere ivi. van hier, wegens tiet plegen van openbare schennis der eerbaarheid in de gemeente Baarn. unuestelare stukken waarvan de afz. onbekend zijn, terugontvangen te Soest. Brieven Binnenland. 1. Gem. Ontv. Rotterdam. 2. Max d. Nunes Amsterdam. onetkdarten Binnemand. 3. riuneus Alhier. 4. oode, Haag. u. iicieikaurt zonder adres, o. ïdenu Idem. Aanvraag om werkkrachten. Bij liet Kantongerecht te Rotterdam is te vei vullen, de betrekking van bezol digd deurwaarder. Soliicitjaiies, gericht aan den Minister van Justitie, dienen te w ooien ingezonden bij den kantonrechter, air. u. m. G. Kloppenburg, te Rotterdam Voor een gasfabriek in niiversum wordt gevraagd een gasmeester,werkend in 4 pioegenuienst. 2y die in gasiahriek werk zaam zijn geweest en bekend met modern ovenbeuriji komen in aanmerking; goed laris, waaraan verbonden pensioen, geen storting voor pensioen; senriitelyke aan biedingen met aisciuiit van getuigschru- uen voor lo Mei a.s. aan de Arbeids- oeurs te Hilversum. -sog worden gevraagd 4 zeer bekwame metselaars, voor werk te den Oever, loon 11.— per uur, werkweek 56 uur, aanbie- uingen telephoniscii aan den correspon- uent te Wieringen, Teiei. Ao. ii, Hippo- tytushoef. De Groote Paraoe. Met dit tuoneelstuk van senrijnend oor logsleed heelt het Hollandsen Tooneel, di rectie Mevr. Lena Kaber, een weiveruiend succes geboekt. Dinsdagavond werd dit stuk gege'ven in het gezellige zaaltje van „Bosch en Gumvoor een groot aantal Delangsteilende toehoorders. Het sa-ijkje van Gamille Hteensei uil Utrecht zorgue voor prettige entre-acte-muziek, terwijl na afloop een geanimeerd bal werd gehouden onder leiding van J. Hopman. Het hoogtepunt van het tooneelstuk werd bereikt in het derde bedrijf, waai ae smart werd uitgebeeld van een krank zinnige vrouw, een gelolterde moeder en een van het licht verstoken verloofde. Wel werd hier het nameloos wee van den oor log realistisch uitgebeeld. De creatie van Mevr. Faber als de krankzinnige vrouw was treffend van uit- ueelding. net geheel viel in een wel toe bereide akker; het publiek bleek ten zeerste geboeiu en toonde door uitbundig applaus noe het het uitstekende spel wist te waardeeren. De bloemen, aan de dames aangeboden waren dan ook wel verdiend. Het geheei was een prachtig stuk pro paganda voor de „Vredesgroep alhier. Miltvuur. Bij het vee van den veehouder de B. alhier is een geval van miltvuur geconsta teerd. Een der dieren is reeds gestorven. De noodige maatregelen ter üesiniectie en voorkoming van uitbreiding zyn genomen Hulp in nood. Door een damescomité was in betrek kelijk korten lijd de Rembrandtzaai Dins- uag 1.1. herschapen in een handwerkwin kel. Uveral waren op smaakvolle wijze de' handwerken uitgestald, terwijl een aparte tafel Indische lvunst in velerlei vorm ten oon spreidde. Voor d.t matste hadden en- ueie icimuies oeze artikelen ter opiuiote- ring afgestaan! De toeloop van liet pu bliek toonde dat een en ander werd op prijs gesteld, zoodat de kas wel aardig zaï bijgespekt zijn, wat den minderbedeel den in het gure jaargetijde wel weer ten goede zal komen. De firma van Nelle zorgde voor een keurig „kleintje koifie"; de wonderboom hield fraaie prijzen tusschen hare bladeren verborgen. Het geheel viel zeer in den smaak. De burgemeester en echtgenoote woonden de opening bij. Postduivenwedstrijd. De postduivenvereniging „De Zwaluw begon 28 April 1.1. weder met het houden van wedvluchten en wel vanaf Lier in Bel gië (afstand 128 K.M.) In concours vvareu 108 duiven welke om 8 uur werden in vrijheid gesteld, met Oosten wind. De eerste duif arriveerde om 9 uur 56. De prijzen werden als volgt gewonnen: J. v. d. Brink le, 4e, 6é, 8e, 10, 14e, 17e, 18e en 19e. II. Onwezen 2e, 15e en 16e. J. C. de Bree 3e en 12e. G. Varik 5e. E. Grift 7e en 21e. H. Pauw 9e, 11e en 20e. G. Visser 13e. G. Hukel 22e. Uitslag der gehouden wedvlucht vanaf Soiguiès (België) op 5 Mei 1.1. afstand 198 K.M. In concours 116 duiven, welke wer den gelost om 8 uur met Zuiden wind. Tengevolge der zeer sterke wind welke de duiven mee hadden, kenmerkte deze vlucht zich door een zeer groote snelheid. De eerste duif werd reeds te 9 uur 45 getoond en om 9 uur 55 waren reeds de prijzen verdiend. De prijzen werden als volgt gewonnen: B. Groenevelt le. J. v. d. Brink 2e. 17. 18e en 22e. J. de Bree 3e, 9e en 19e. W. Onrust 4e. E. Grift 5e en 21e. G. Vonk Ge. II. Pauw 7e. 8e, 10e, 11e en 12e. M. v. Kooi 13e. H. Onwezen 14e. 15e en 23e. A. Rijksen 16e. W. Roest 20e. Emmabloemcollecte. Deze collecte ten behoeve van de be strijding der T. B. C., heeft alhier opge- hracht f413.52. Sportongeval. Bij de voetbalwedstrijd tusschen ES VAL en een Baarnsche club kwam de speler B uit Baarn tengevolge van een botsing zo», ongelukkig tercht, dat hij een been brak. Zomertijd. Wij vestigen er nog eens de aandacht op. dat de zomertijd zal aanvangen in den nacht van Dinsdag 14 op Woensdag 15 Mei a.s. De kh.k Hm. fan u, een uur worden vom ii,gezet. De zomert z.d «i Ven op G October, Ned. Herv. Kerk Zondag 12 Mei v.m. 10 uur, Kerk: Ds. K. J. v. d. Berg van Amersfoort, 's avonds 6 uur: Geen Dienst. Rembrandzaal voorm. 10 uur: Ds. J. J. v. Schaick. 's avonds 6 uur: Ds. Kruishoop. SPORT VOETBAL CLUBNIEUWS V.-V. „SOEST" Zondag a.s. 2 uur n.m. terrein Koude- hoornweg HOEST I— BUSSUM I. A.s. Zondag speelt ons kampioenselftal zijn laatste competitiewedstrijd in de L klasse der U. P. V. B. De „Soester Harmonie zal deze laat slU wedstrijd in comp. verband, dooi muziek opluisteren. We vertrouwen, dat onze spelers hun beste krachten /.uilen geven om zoo eervol mogelijk de U.I'A.r. te verlaten. In verhand met de te verwachten groo te belangstelling a.s. Zondag op ons ter rein, verzoeken wij in het belang van het geheel, aan de bezoekers, niet achter de doellijn te gaan staan, daar dit voor de doelverdedigers zeer hinderlijk is. Ten zeerste zal liet op prijs gesteld worden, wanneer ge u aan de zijlijnen opstelt, achter de draadafzetting. De voetbalvereniging „Soest" in feeststemming. In een paar vorige nummers van den „Hoester Drachten wij reeds in t kort üe meoedeeiing van de successen door de ze vereeniging in de afgeloopen competitie behaald, hier mogen nu nog enkele ge gevens uil oe geschiedenis van deze nog jonge vereeniging voigen: üp 1 Januari 192.j kwamen eenige Huestei jongens bijeen met het doel om Hoest, tot uan toe alleen berucht om zijn „Drie Ringen" uit het boek van Jacob van Lennep nu eens beroemd te maken op het genied van de sport! Het waren G. van Egdom, W. en K. van Veenendaai en J. Rouwendaal. Latei- sloten zich bij hen nog aan de gebroeders Heinhuis, G. van de W'oude, G. Barne- veld en nog anderen wiens namen ons thans niet te binnen vallen. Er waren al gauw voldoende spelers om twee elflallen samen te stellen. Het dient gezegd, dat de eerste competitie van "den U. P. V. B. waaraan zij deelnamen die van den Winter 19231924 veeleer het be wijs van hun goeden wil dan van hun, voetbalkunst bracht. lil de 3e klasse moesten zij zich le- vreuen stenen met ue op één na onder ste pmais. Gil twijfelachtig succes verre van ze ie ontmoedigen was voor nen een spoorslag, m de volgende com petitie stonuen zij op 't einue bovenaan, samen met a. VC. uit Amersfoort, zou- uai een beslissingswedstrijd moest uiuiiu- ken weike van ue twee ploegen zou ge promoveerd worden naar de 2e kiasse van den U. f. V. B. In dezen wedstrijd moest „Hoest onderdoen voor de Amers- iourtsche ciub en werd met 10 versla gen; a. v. l. ging over naar de 2e Kiasse. Doch door net terugtrekken van eene vereeniging uit deze klasse kwam er eene plaats open en zoo werd „Hoest" eveneens in de 2e klasse opgenomtn. Hier liep net eciiter niet van een leien dakje. Pas na arie seizoenen, en wel in de com petitie 1921 1928, vermocht zij den kam pioenstitel. te behalen en de bevordering naar ae le kiasse. Wie de vereenigingen kent, oie in ueze klasse nu al jaren om ue eerste plaats vechten, zol onomwonden toegeven uat het behalen van den eerecitel hier een geweiuige taak is, uie s.alen spie ren en een onwrikbaren wil bij al de spe lers vereischt. Onze Hoesiers hebben ge toond die eigenschappen in voldoende toond die eigenschappen in voldoende ma te te bezitten. En zoo werd de compe titie 1928—29 een reeks van overwin ningen, slechts twee maal afgewisseld door een gelijk spel tegen Sopla en En Avant - - tot de begeerde eerste plaats onbetwistbaar was. Na de overwinning op 's-Graveland was de kampioenstitel hun deel! Aog twee wedstrijden waren dan te spelen: tegen de Htichtsche Boys te Utrecht en tegen Bussum op eigen veld. Zooals reeus ue vorige week gemeld: te Utrecht werd hun de verrassing der eer ste nederlaag bezorgd! Wij hopen dat deze tegenslag een prikkel zal zijn om Zondag a.s. 12 Mei tegen Bussm de beste beenen voor te zetten en de competitie te sluiten met een mooie overwinning. Het le elftal, dat zoo goed als geheel de competitie heeft gespeeld, was als volgt samengesteld Joh. de Bree, (doel), J. de Rijk en-B. Heinhuis, (backs), K. van Veenendaai. 1'. Koppen en L. Bakker, (halfs), W. Hein huis, Koen v. d. Tak, W. van Veenendaai, A. Rommers. en A. van Dam, (voorw.) Het zou onbillyk zjjn, indien te dezer gelegenheid niet ook het succes van liet 2e elftal gememoreerd werd. Deze ploeg scheen al jaren vast te zitten in de re serve 4e klasse van den U.P.V.B. Maar dit seizoen, blijkbaar voorgegaan en op gewekt door het stevige aanpakken van liet le elftal, won zij eveneens het kam pioenschap in hare afdeeling en werkte zich op die wijze in de reserve 3e klasse. Ook zij kende maar één keer de nederlaag en wel te Baarn. Dit elftal was als volgt samengesteld G. Hardeman .(doel), B. v. Veenendaai en G. Westerveld. (backs), R. Achterveld, N. van Es, A. Rijkse, (halfs). C. Ver- woerd, W. Dijkhuis, H. Rijkse, K. Ililhurst, en G. v. Egdom, (voorwaartsen). Maar ook liet derde elftal heeft getoond in de Voetstappen van zijn oudere mak kers te willen treden. Het heeft nog twee wedstrijden te spelen en zal waarschijn lijk de tweede plaats in zijne afdeeling behalen. Werkelijk een mooi stuk werk van deze eerste-broek-venten die in den afgeloopen winter hun eerste competitie meemaakten! Er zitten jongens in dat elf tal die veel beloven. Ten slotte nog een woord tol de men schen bij wien het woord voetbal slechts onaangename gewaarwordingen teweeg brengt. Dezulken zien in dat spel niets dan kwaadZij vergeten daarbij echter, dat er in den jongen mensch krachten huizen die willens nillens een uitweg zoe ken. Worden deze krachten niet (tinnen zekere perken gehouden, dan slaan zy over op ander, heelemaal niet aanbeve lenswaard gebied. Het zal wel niet noodig zijn onze bedoeling hier nader te omschrij ven. Toch moge er op gewezen worden,

De Soester | 1929 | | pagina 2