Vrijheid. 2e BLAD behoorende bij „De Soes- ter" van 29 Juni 1929. RECHTSZAKEN BEKENDMAKING STEMMING. De Burgemeester van Soest brengt ter openbare kennis, dat op Woensdag 3 Juli 1929 van des morgens 8 uur tot des namiddags 5 uur, zal geschieden de STEMMING ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten Gene- raal. Herinnerd wordt aan de verplichting, opgelegd bij art. 72, 2e lid der Kieswet, dat ieder, die volgens de kiezerslijst be voegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaal den tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stembureau van het voor hem op de kiezerslijst aangewe zen stemdistrict. De kiezer, die aan deze verplichting niet voldoet, wordt, tenzij van een gel dige reden van verhindering blijkt, ge straft met geldboete van ten hoogste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de over treding nog geen twee jaren zijn ver- loopen sedert eene vroegere veroordeeling van den schuldige wegens gelijke overtre ding onherroepelijk is geworden, wordt geldboete van ten hoogste tien gulden opgelegd. Tevens wordt de aandacht gevestigd op Artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschre ven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR. Artikel 150a der Kieswet, luidende: Hij die bij eene verkiezing als gemachtig de stemt voor een persoon, wetende dat deze overleden is, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste EEN MAAND of geldboete van ten hoogste DUIZEND GULDEN. Soest, 27 Juni 1929. De Burgemeester voornoemd, G. Deketh. Theehuis „De Naald". Gepasseerde Zaterdagavond hebben wy ondanks het druilige weer, een bezoek aan genoemd Theehuis in de Nieuwesteeg gebracht, waar circa 80 personen bijeen waren om als de regen zou ophouden hun offer te brengen aan de godin der dans. Daarvoor was allereerst een spik- splinternieuwen dansvloer in den fraai aangelegen tuin neergelegd, geleverd door den bekenden houthandelaar Jacob Dels te Amersfoort; geheel verlicht door kleurige ballons, welke een zacht licht uitstraalden en aan het geheel iets tiems gaven. Op ;een geïmproviseerd podium met blauwe koorden afgesloten had het strijk je van gebr. Monnee uit Utrecht plaats genomen, welke voor de nieuwste num mers zorg droeg. De balletmeester, de heer J. Dauma wachtte op de danslief hebbers, doch vorst Pluvius was hem niet genadig. Daar wij toch op bezoek waren, heb ben wij meteen de gelegenheid benut de inrichting te bezichtigen. Vanaf den pro visiekelder tot op den zolder is alles kraak zindelijk en bij uitstek geschikt voor families om er de vacantie door te bren gen. Binnen enkele weken wordt in het be nedengedeelte een Wilhelmina biljart ge plaatst; de garage omgebouwd tot eet zaal, en zijn nog grootere plannen in voorbereiding. Een en ander zal voorzeker het bezoek aan het Theehuis bevorderen. S. D. A. P. Niettegenstaande de stroomende regen was de openluchtmeeting aan de Beetzlaan Zondagmiddag vry goed bezocht. De voor zitter der afd. Soest opende de samen komst en gaf het woord aan de zangver- eeniging „Kunst na Arbeid" uit Baarn, welke een paar strijdliederen ten beste gaf. Daarop vroeg Mej. G. Lodder uit Baarn het woord, welke er op wees dat het van de arbeidersvrouwen zal afhangen hoe of wy de volgende periode zullen ge regeerd worden. De S. D. A. P. is op 't pad en heeft reeds veel verbeteringen in de laatste 30 jaar tot stand gebracht en thans is de groote eisch: „Ontwapening en Staatspensioen". Spreekster schildert nog eens de gruwelen van den oorlog en De Vryz. Dom. willen part. eigendom handhaven en in samenwerking met alle groepen verbeteringen aanbrengen. De» Vrijheidsbond, de partij van de vrijheid en van het monopolie van vaderlands liefde, stond in de afgeloopen jaren bijna altijd aan de zijde van de Conserv. Ka- mergroep. Over Indië wilde Mr. Joekes nog wat meer zeggen. By zyn reis, het vorige jaar, was hy getroffen door het werk der zending bovenal in O. Java, omdat daar gewerkt wordt in Chr. zin; niet lou ter gepreekt. Toen echter Dr. Crommelin laatst in Den Haag sprak over de zending en inmenging van groepsbelangen en Westersche belangen afwees, kwamen daar tegenop: de Secr. van den Onderne- raad en twee Christelyken! Vrijheid van Qodsdiensl Vrijheid van bedrijl Plaatselijk Nieuws, Jeugdkerkbezoekers. Deze jongelui van 1830 jaar kwa men Donderdag 20 dezer bijeen in de Rembrandtzaal onder leiding van Ds. J I. v. Schaik ten einde te bespreken wat gedaan moet worden om den band onder die jongelui te bestendigen. Nadat gezongen was Psm. 68 10 en het gebed was uitgesproken werd door de commissie een drietal punten naar voren gebracht n.1. over de vernieuwde campagne, de controle over de leden en het zomeruitstapje. Besloten werd dat wanneer de jeugd diensten in het najaar weder aanvangen alle jongelui (jongens en meisjes) van lf3_30 jaar per convocatie daarvan in kennis te stellen, verder wederom kaarten uit te reiken als vorig jaar en op 24 Juli a.s. een gezamenlijke fietstocht te onder nemen en voor dit laatste punt de 23e 's avonds nog even bij elkander te komen op dezelfde plaats om alles nader te rege len. Deze drie punten werden na uiteen zetting en bespreking te circa 9 uur vast gesteld waarop de voorzitter een inleiding hield over het onderwerp: „Hoe de we reld er uit zag naar de gedachte der Bybelschrijvers. Lang bleef de gedachte hangen dat de aarde het middelpunt was van het Heel al. (Gen. 1—14 en dat deze was een platte schijf Job 37 3. Haar vorm was rond of vierkant Jes. 40 121314. Openb. 7:1. Verder rustte zij op het water BI. 24:2. 136:6 en was zij gestegen op zuilen of pilaren. Psm. 75 :4, Spr. 8 :29. Pol. 18:16, Job 9:6 en in Job 26:7 wordt gesproken, dat zij in het niet rust. De stand van het platten vlak was schuin Gen. 46 3—13—1aan de Noordkant bevond zich de Goden Berg Jes. 14:13. Onder de aarde was het doodenrijk. afgesloten door Poorten Jol. 38 :17, Math. 16 8 en verdeeld in verschillende deelen volgens de Joodsche gedachte. Ten slotte de ontwapening. Dit onder werp is momenteel zeer aantrekkelijk door het drama v. Curacao. De Vryz. Dem. wenschen echter alleen de oorlogsweer macht weg te doen; ordehandhaving wil len ook zij; in ons land, in de West. in de Oost. De vrede, die we allen willen, moet georganiseerd worden. De wereld organisatie is er: de Volkenbond. Zij zal aan haar doel kunnen beantwoorden, als allen wegdoen de eigenrichting en het wantrouwen, die blijken uit het instand houden van de oorlogsweermacht. Een volgende oorlog zal verschrikkelijk zijn. Onze weermacht kan dan onmogelijk ba ten. Intern, is er geweldig veel veran derd na 1914; neutraal blijven is niet meer mogelijk. Dwaas is het argument: vroeger dachten de Vrijz. Dem. er an ders over. De veranderingen in de we reldsituatie hebben die omkeer bewerkt. Spr. eindigde met de opwekking: de democratie te versterken. Na het beantwoorden van enkele vra gen, waarbij door een oudgepensionneer- de hulde werd gebracht aan de V. Dem., de strijders voor het recht voor allen, werd de vergadering door Mevr. Droste met een opwekkend woord gesloten. Met de V. P. K. D. naar Barneveld. Na de bezichtiging van de groote nut- fokkerij v. d. heer Sulzer kregen wij het niet minder interessante speciale hoender bedrijf te zien, genaamd „De hokken" van den heer Bremer, gelegen op eenigen afstand van den weg. Doordat hier de beschikbare ruimte speciaal voor het hoenderbedrijf was in gericht was de totaal oppervlakte hier in tegenstelling met bovengenoemde niet over zooveel Hectaren verspreid. Toch leek de ommegang ook hier een soort Keulsche reis. De theorie van het pluimveebedrijf bleek hier meer in de perfectie doorge voerd, want niettegenstaande de opstallen van grooter afmetingen waren, bleek hier de valnest-controle in volle actie. In ieder hok hing de staat van dienst van iedere kip. Niet alleen werd hier nauw- gen te noemen. Alles maakte de indruk van verwaarloozing! 't Komt ons voor, dat het de bedoe ling der regeering onmogelijk kan zyn, dat Beekbergen eens te Barneveld moet gaan kijken. En toch achten wy het, in het belang van het mooi opgezette Rijks instituut dringend noodig Wanneer de buitenlander die naar Beek bergen komt, en zijn oogen niet in de zak heeft, de geheele Nederlandsche Pluimveeteelt afmeet naar wat hij er daar van te zien krijgt, dan zijn we er van overtuigd, dat die indruk zeer onvoldoende zijn moet en achten wij verbetering der toestanden daar in het belang van het ge heele Nederlandsche Pluimveebedrijf, noodzaak. Zy die nog mochten meenen, dat de pluimveehoudery een zeer ondergeschikt bedryf van het boerenbedrijf is zullen hierop een geheel anderen kijk krijgen wanneer ze Barneveld en omgeving eens gaan bezichtigen. Maar ze zullen dan te vens zien, dat het ook een bedrijf is, dat wat voedering, huisvesting, en kruising, kan profiteeren van de resultaten van proefnemingen van anderen. Met de kunstmest toepassingen is het precies eender gegaan. En de boeren uit deze buurt moeten met hun Pluimveeteelt voor het grootste deel nog precies denzelfden weg op. 't Is voor velen in deze streek nog een terrein dat nagenoeg braak ligt. Aan sluiting bij de plaatselijke Pluimvee ver- eeniging moet 't begin zijn, dan komt de rest van zelf. straat 38 f naar Utrecht, Steenweg 11; P. J. A. Baayens van Kerkpad NZ 45 n. Roosendaal (N.-Br.) Markt 87G. Pasch van Bosstr. 125 naar de Bilt, Hessenweg 20; H. Kamp m. gez. van Parkl. 9 naar A'dam, Zooherstr. 671; Wed. K. W. I. v. Woerkom v. van Weedestr. 44 n. Schie dam, Vlaardingerdijk 21b; G. Ruske van Amersf.str. 3 naar Zeist, v. d. Heijden- laan 89. Verhuizingen in de Gemeente van 1319 Juni 1929. A. Wolfsen van Heideweg 8 naar Mid- delwykstr. 21M. B. Plekkepoel van Soesterb.str. 50 naar Steenhofstr. 12; J M. v. Aken v. Amersf.str. 17 n. Amersf. str. 92; W. K. de Boer van Noorderweg 13 naar 23; G. J. J. de Bruijniv. Amersf. str. 25 naar Kampweg 38. Verhuizingen in de Gemeente van 20—26 Juni 1929. L. Egbers van Braamweg 22 naar Pias- weg ong.L. H. M. Bruce van Kerkstr. 25 naar Molenstr. OZ 10; A. L. Bauling van Birktstr. 1 a naar 1L. A. v. .Berkum van Rademakerstr. 27 naar Amersf.str. 112; A. Gorlee van Kerkstr. 12 naar Burger*li|ke Stand zegt dat ontwapening een gebiedende eisch is. De rechterzijde gaat daarmede niet accoord. Reeds in 1922 is door Gen. Snijders betoogd, d it onze weermacht nog niet in staat is den vijand twee dagen tegen te houden. Nu zegt men wel van dien eisch komt niets terecht maar dit werd ook gezegd van het algemeen kies recht en toch is het gekomen. Daarom arbeidersvrouwen gebruikt op 3 Juli uw stembiljet goed, opdat gij den uitslag met geduld kunt afwachten. En dan wat lut St a.spmsioen betreft is een uitkeering op den ouden dag een gebiedende eisch als men steeds gewerkt j keurig het aantal der gelegde eieren van heeft voor de instandhouding der Mij. ieder dier nauwkeurig op het nummer van dan moet die Mij. ons ook als wij oud zijn, ieder dier geboekt maar bovendien het onderhouden. Het is niet minderwaardig, gram gewicht van ieder ei, welke gege- want dan zou de 2 ton van de Koningin- vens in hoofd boeken verzameld een over- Moeder ook minderwaardig zijn. En dan de ziektewet en de moeder- schapszorg moeten komen, opdat ook de ongehuwde moeder geholpen worde en niet zooals nu door de rechterzijde op Lingbeek na, in een hoek wordt gedrukt. Dit is nid; onzede yk m ar wel is onzed - lijk de woningtoestand in vele streken van ons land. Daarom met kracht uw stem 3 Juli uitgebracht op de S. D. A. P. Na applaus verkreeg kameraad Gaas beek uit Amsterdam het woord, welke de vraag stelt of de Chr. regeering nog ver der zal voortbestaan dan wel of dat de coalitie zal verbroken worden. Voor 25 jaar kwamen van de coalitie groote be loften, maar alles is falikant uitgeloopen, toen had zij 60 pCt. der kiezers achter Met het oog op de keuze van broed- zich, nu slechts 50.75 pCt. Daarbij zijn eieren wordt er op gelet om b.v. hennen voor de stembus de 3 partijen reeds ver- I welke heel donkere eieren leggen te pa- deeld, de Chr. Hist. willen alleen de pro- ren met hanen uit heel sterke legstam- testanten onder hun banieren. De R. K. men teneinde op die wijze in massa eie- zicht gaven van de gemiddelde, gedurende de winter- en de zomermaanden. En aangezien de bekende bruine kleur der Barneveldsche eieren op de markt opgeld doet en het te Barneveld zoo goed als elders groote oplettendheid en zorg kost om die bruine kleur die overal geneigd is terug te loopen tot een waardeloos lich te kleur, wordt ook nog afzonderlijk aan dacht geschonken aan exemplaren die spe ciaal donker gekleurde eieren producee- Vrijheid van handel Math. 8:11, Luc. 13:28. In het mid den der aarde lag Palestina met de hoofd stad Jeruzalem E 25 5, 38 12. Den Hemel stelde men voor als een koepel Gen. 1 6—14, Job 37 18, waar boven den Hemelschen Oceaan en daar boven troonde God Psm. 104 3. In het hemelgewelf waren sluizen Jes. 24:18, Maliachi 3 10, Psm. 78 23. Volgens sommige Bijbelschrijvers waren de wolken de draagsters der regen Judus 12. Achter het hemelgewelf waren de voor raadschuren Job 38 19 tot en met 24, God was de herder. Er werden verondersteld 7 hemelen te zijn, de 3e was het- Paradijs,2 Cov. 12:14; zon, maan en sterren bewogen zich langs vaste banen, Gen. 1:1, de Man Gods had het lot des menschen in zyn hand, Openb. 1 16, 5:6. Reeds het O. T. gewaagt van zon en maansverduiste ring als ongunstige voorteekenen, Amos 8:9 en Joël 2 31. De Maan en d e Zon waren zelfstandige lichtbronnen Psm. 121 :3. De Heer Zebaoth wordt als de Heer des Hemels genoemd in Jes. 26:45-45 en Job 38 32. Dit alles heeft ten doel den Bybel be ter te leeren verstaan en begrijpen. Na gebed werd de vergadering gesloten nadat vooraf het jeugdkoor een paar liederen had laten weerklinken. Nederl. Ver. tot Bescherming van Dieren Afd. Baarn en Omstreken. Maandrapport Inspecteur Steenhofstr. 82 Soest. De beide woonwagenkampen in orde bevonden. De los- en laadlpaatsen van vee gecon- troleerder vielen daar geen ruwheden ™Van versoheiden hondenkarhouders, die op de wagen zaten, de rijbewijzen gecon troleerd; ze hadden helaas toestemming. Eenige malen aanmerking gemaakt op losse oogkleppen. Een klacht ever het schieten op vogels onderzocht. De dader deed het om de vogels te verjagen, met ora te dooden. Hij zou het niet meer doen. Een hondje, dat achter gelaten was een nieuw tehuis bezorgd. Eenige hondenkarren aangehouden, wel ke te zwaar beladen waren. De vracht was echter lichter dan zij scheen. Ook aanmerking gemaakt op te zwaar geladen wagens met paardentrekkracht uit Hilversum. In deze plaats zal naar de vrachten onderzoek worden gedaan of ze inderdaad te zwaar waren. Deze maand zal hopelijk de nieuwe drinkfontein by de Roosterhoek geplaatst worden. t de katholieken en is de band dus al los geworden. Deze Chr. politiek moet den doodenden steek ontvangen als er gewerkt wordt als in Engeland en Denemarken. Maar dan ook geen verdeeldheid, maar een krach tige eenheid. Laat ons de laatste 14 dagen benutten voor de propaganda, opdat vre de en gerechtigheid een groote plaats innemen in de arbeidersklasse. Daarom zy uw koers op 3 Juli de lijst der S. D. A. P. Verbeterd Verslag Vergadering Vrijz. Demacraïischen Bond. De komende verkiezingen zijn van groot belang aldus Mr. Joekes omdat ze hopelijk een eind zullen maken aan de extra-pari. regeering. Zooals het nu is, is de volksinvloed op het regeerbeleid allerminst verzekerd. Zeide niet Min. de Geer, by de behandeling van een motie, die op de invoering van het verplichte 7e leerjaar aandrong, dat de uitslag der stemming de regeering niet interesseerde? Dit is een ongewenschte toestand. Spr. ging na, hoe deze ontstaan is. In Nov. 1925 kwam de coalitie ten val; de Vrijz. Dem. stemden tegen het Pau selijk gezantschap, niet om princiipeele redenen, maar omdat ze zich allerminst geroepen voelden de coalitie te redden. Immers, na de onderwyspacificatie was er geen bindend cement meer tusschen de Chr. partyen. Ze spreken nu van; handhaving der Chr. beginselen van ons volksleven, waarvan zij echter een be paalde opvatting hebben. De huwelijks wet mag b.v. niet gewijzigd worden. De V. Dem. willen die wel wijzigen, omdat de gelijkwaardigheid van man en vrouw daarin erkend moet worden. Dit tast de heiligheid van 't huwelijk allerminst aan. Na Nov. 1925 bleek er geen meerder heid te vormen. De Vrijz. Dem. geloofden en geloven, dat er in ons volk een Demo cratische meerderheid is. Ze kon niet ge vormd worden door de weigering der R. K. Spr. betreurde het dat er zooveel lijst jes waren ingediend. Velen der partijtjes zijn uitsluitend belangengroepje3. zonder een staatk. doel (partij Braat b.v.) Hij betreurde het inzonderheid dat de Dem. Partij met een lijst is uitgekomen. Deze party toch heeft vrijwel hetzelfde progr. als de V. D. B. Verbinding van religieuse en staatk. beginselen is onjuist. Geen belijdenis of andersz. kan richtsnoer zijn voor staat kunde, wat telkens weer blijkt. Vervolgens liet Spr. verschillende par tijen de revue passeeren. De Communisten hebben z.i. m ons land geen kans. Ten opzichte van Indie merkte hg op, dat men wet moet onder leiden het Commomsme.en het^opko- ren productie en kleur te blijven. Ieder broedei op deze wijze verkregen, wordt als goud bewaard in speciale eierdoozen. Aangezien aan de nauwgezetheid der controle alles gelegen is, wordt deze dage- lijksch door den heer Bremer en diens dochter persoonlijk uitgevoerd. Een bui tengewoon omvangrijke taak, die iederen dag ten volle vergt. t Wanneer men gezien heeft hoeveel ar beidsloon en zorg hier besteed worden aan de broedeieren en voor de resultaten dan zal men onwillekeurig toegeven dat de hoogere kostprijs door de meerdere garantie ruimschoots wordt vergoed. Aan de lichamelijke gesteldheid werd eveneens alle mogelijke aandacht gewijd o.a. werd ieder kip en ieder kuiken hier tegen het z.g. „poulorum" ingespoten ten einde daar door meer garantie tegen even- tueele epidemie te hebben. Het voederen was reeds lang bestu deerd maar vergt nog steeds alle aan dacht wat samenstelling als kwaliteit con trole betreffen. Levertraan of fijne gema len houtskool werden o.a. niet verwaar loosd, bij voorkomende aanwijzingen, dat deze noodig waren tegen ingewandstorin- Sen- Buitengewoon interessant was de ken nismaking met deze twee reusachtige kip- penbedrijven, zooals er in Barneveld nog velen moeten zijn. Opvallend was de reinheid en orde die overal viel waar te nemen, zoowel in als buiten de hokken. Een woord van hulde aan het adres van hen die het zoo ver brachten, kun nen we hier niet achterwege laten. Hierna werd een bezoek gebracht aan het Rijksinstituut voor Pluimveeteelt ,,'t Spelderholt" te Beekbergen. Een pracht inrichting, kostbare hokken en omrasteringen alles blijkbaar uit een zeer goede portemonnaie bekostigd, maar die niettegenstaande hier een veel grooter personeel aanwezig bleek, wat uiterlijke verzorging, netheid en accuratesse be troffen, niet in de schaduw der hierboven genoemde particuliere bedrijven kon staan. Wi.i brengen hulde aan de regeering die van 13—19 Juni 1929. Geboren: Gerhardus Jacobus Johannes z. v. J. H. Dorresteijn en A. v. ,d. Heuvel, Wieksl.weg OZ 11a; Wilhelmina. d. v. H. van Dorresteijn en M. Gosepath, Oude grachtje 14; Wilhelmina Jacoba, d. van J. A. v. d. Grint en W. J. .de Bruin, Beetz laan 37; Elisabeth, d. v. J. van Utrecht en E. Offerman, Schooldwarsweg 8. Ondertrouwd: A. Weerdesteijn en J. A. Smienk; A. Bast en J. Kuyper; R. Hoks- bergen en E. Voskuilen. Overleden: Hendrik Jan Enter, 79 jr., geh. m. J. J. Hazeu. K. Bergstr. 5; Dirk v. Dijk. 11 mnd., Wieksl.weg OZ 5; Maria Rosendal, 19 mnd., Beukenlaan 16. van 2026 Juni 1929. Geboren: Gerardus Hendrikus Francis- cus, z. v. J. L. Sertons en T. Th. H. Hoks, Banningstr. 39. Tegen plaatselijke keuze Stemt niet op Dwergpartijen. Veldweg 3; R. ter Mater van Veenzoom 6 .ti aar Wieksl.weg WZ 37P. de Peer van Klaarwaterw. 19 naar Smitsweg 32; J. Zutphen-Wubbeling van Korteweg 15 naar L. Brinkweg 37; J. D. Stad van Lin- denlaan 12 naar v. Weedestr. 20; R. J. D. van Dort van Verl. Postw. 5 naar v. Maartenstr. 26. KANTONGERECHT TE AMERSFOORT. Verslag van de Zitting. Ondertrouwd: R. v. Dixhoorn en H Nijeboer; J. A. Kaats en E. Werkhoven; G. Tjabring en W. A. J. v. der Wagt. Gehuwd: A. Weerdesteijn en J. A. Smienlc; A. Bast en J. Kuijper. Overleden: Geldolph Adriaan Bossert, 78 jr., ongehuwd, v. Weedestr. 4; Maria Barbara Hilhorst, 8 weken, Smitsweg 11. Vestiging van 1319 Juni 1929. R. H. Soeter van Wassenaar naar van Maarenstr. 7B. A. Blok van Zwolle naar Kerkpad ZZ 44; N. van Holthuijsen van Baarn naar Soesterb.str. 41J. M. Co- zijnsen van A'foort naar Beetzlaan 66; W. Kostense van Rheden naar Beuken laan 7; W. Bucli m. vr. van Zwitserland naar Steenhofstr. 37G. de Boer geb. Meernik van Baarn naar Noorderweg 23: K. A. P. Forger m. gez. van Utrecht naar Birktstr. 3; W. J. H. .Verbon m. vr. van Utrecht naar Heuvelweg 48; R. L. Ver- donck van Oudenboscli naar B. Grothestr. 42; G. C. L. Geijs van Avereest naar Hei deweg 14; K. Spithorst van Avereest naar Heideweg 14; O. Spithorst van Avereest naar Heideweg 14; M. L. v. d. Woud van Delft naar Bosstr. 2; D. T. Bergacker m. vr. van Ede naar Kerkpad ZZ 26: F. J. Herkes van A'dam naar Rademakerstr. 9a; B. C. J. Brasem m. gez. v. Utrecht naar Kampweg 48 cJ. van de Beek van Nijkerk naar Praamgracht 3; H. Wansink m. gez. van Haarlem naar Verl. Postweg 15; J. Opmeer van N. Amstel naar Vre- dehofstr. 2; A. Ph. Keijzer van N. Amstel naar Vredehofstr. 2; S. v. de Kooij,van Maasland naar Hellingweg 13; T. v. Berkum v. Bussum n. Soesterb.str. 2. Vestiging van 2026 Juni 1929. G. Nap van Kamerik naar Verl. Post weg 3 dA. G. M. Ligthart van Rotter dam naar Soesterb.str. 31; H. J. Velt- huijsen van Doesburg naar Torenstr. 15; F. Baggel van Barneveld naar v. Lijnden laan 10; P. J. Arnoldus van Zeist naar Sinnemaplein 8: A. Dunnink van Meppel naar v. Weedestraat 7; K. v. Wijngaarden van Wognum naar v. Lijndenlaan 10; J. de Ridder van Zuilen naar Verl. Post weg 3d; K. Boesenkool m. gez. van Mij drecht naar v. Weedestr. 7; E. J. F. Kers ten van Baarn naar Schoutenkampw. 8; J. A. Rijke m. vr. van A'dam naar Laan- straai 7a; D. Ziegler van Tegelen naar Amersf.str. 18: A. M. G. Oostrik van Tegelen naar Amersf.str. 18; A. v. Kleef van Vleuten naar Steenhofstr. 46; W. M. de Kruijf van A'foort naar K. Brink- weg 16 a; M. v. Esch van A'foort naar Vredehofstr. 10; M. J. Goedhart van Doorn naar Soesterb.str. 41H. v. Uden van Zeist naar Vredehofstr. 2; H. J. Scholtmeijer van A'dam naar Luchtv. afd.J. Willemze van Groningen naar Luchtv. afd.A. MC. v. Klaveren van A'dam naar Batenburgl. 15: G. J. F. Ha gendoorn van Zijpe naar Kolonieweg 5; E. J. Mastenbroek m. vr. van Barneveld n. Hartweg 25; J. A. Amstel-Hoedeman van Hilversum naar Schoutenkampw. 19. Soester dancing. De politiezang „Je mag niet dansen, je zal niet dansen" heeft het koor der jongelieden overstemd voor d -n Kant >n- rechter. Het vonnis luidt f 20 of 10 dagen, dus f 5 :goedkooper dan vorige maal. Naar verluidt, ligt weer een nieuw ver baal te wachten. Bij Belt is het dus niet wat we Maan dag j.1. lazen aan het Huis ten Halve te Soesterberg, gemeente Soest: Allen avond dancing. Dinsdag was het echter met wit overgeschilderd. Hoe 't er nu uitziet, we ten we niet. En verder gaf deze zitting Soest niets te genieten. Een paar andere zaken zijn evenwel van dien aard, dat het vermelden ook den Soester lezer wel interesseeren zal o.a.: De zegeltjes en de losse arbeider. Dat is altijd een moeilijk geval van een ambtenaar van den Raad van Arbeid. En dit in het bijzonder op het platteland. Heden was er zulk een zaak, en het antwoord, dat die losse landarbeider gaf, spreekt boekdeelen, zooals weieens wordt gezegd, 't Was een man uit Stoutenburg. Hy had geweigerd voldoende inlichting te geven aan zulk een ambtenaar. En thans zei de man: Hij had maar een verhaaltje verteld. Zoo iets klinkt gek voor den Rechter en deze vond dat ook. En toch is het niet gek, als men de verdere woorden van den man hoort. Als je zegt, waar je losse dagen ge werkt hebt. dan heb je het volgende jaar niets te doen. De Rechter is er echter om de ver balen naar de wet te beoordeelen en zoo kreeg onze man vijf gulden te betalen. De man die het wist. 't Betrof een der talrijke aanrijdingen, die heden werden behandeld. Een auto rijder had te Amersfoort op den hoek van Utrechtscheweg en Bergstraat een 13- jarigen fietsrijder aangereden, een jongen die op weg was om te gaan voetballen, let wel, op weg om te gaan voetballen. Gelukkig voor den verdachte, wien het spraakgebrek moeilijk viel te zeggen, had hy een bijzitter gehad, die kalm vertelde, hoe volkomen rechts was gereden en de water en schop en hamer zijn heel wat prettiger dan kunstige machientjes. En de knechts aan het werk vonden nu weer het pleizier er in van verre steenen in die kuip te werpen om de kinderen te doen schrikken met het opspattende wa ter. Verd. G. H. v. d. B. had beneden in de gang gleufjes gehakt en de stukken naar buiten geworpen, maar natuurlijk niet met moedwil in die kuip. Hij ver wierf dan ook vrijspraak, maar niet uit sluitend om zijn beweren. Van boven wa ren baksteenen geworpen en het getrof fen kind was aan het hoofd geraakt. Dat onze beneden werkende het zou gedaan hebben, daarvoor was geen voldoende bewys. Is dat in eigen beheer? De Soester koopman v. O. liet zijn huishersteller en hielp zelf mee. Het kar wei werd verricht door de Wit Sr. voor 115; groote restauratie had bijgevolg niet plaats. Dit werkje geschiedde op den werkvrijen Zaterdagmiddag, dus een strafbaar feit. De Wit Sr. had op eigen initiatief de Wit Jr. mee in den arbeid betrokken. En nu stond zoowaar koopman v. O. terecht als verantwoordelijke persoon, 't Is begrijpelijk, dat Ambtenaar en Rechter de zaak eerst verder wilden onderzoeken. Tot over acht dagen alzoo. Hardrijders. Wegens een snelheid van 48 K.M. en van 51 K.M. per uur in de kom van Soesterberg kregen de niet verschenen en elders wonnende J. v. D. en H. A. V. ieder f 10 te fourneeren. Uitspraken: Dronkenschap: G. v. S. Soest f 10 of 5 dagen. In Soest te snel autorijden: F. T. H. R'dam f7.50 of 5 d.; M. D. G. Arnhem f 10 of 5 d.E. A. S. Zwolle id.A. H. Sneek f8 of 5 d.; J. de V.,Utrecht f5 of 3 dagen. Te Soest wielrydende zich vasthouden aan ander voertuig: J. F. R. Amsterdam f 5 of 2 d.J. B. Q. id.. Wielrijden in dronkenschap: J. B. Soes terberg f20 of 10 d. Leerplichtwet: A. A. v. D. Soestf7.50 of 5 dagen. Met auto te snel rijden in Baarn: P, M. J. Soesterberg f 10 of 5 d.; J. 'H. P. Soesterberg f5 of 2 d.Idem te Soest: C. B. Soest f20 of 10 d.; A.iW. H. Soest f 3 of 2 d.P. v. d. W. iHuizen id.W. C. K. Amsterdam f15 of 10 d.; N. W. L. Amsterdam f 8 of 2 dagen. DAMRU8RIEK Correspondentie en oplossingen (binnen 8 da gen) te zenden aan H. Bakker, Soest Laanstr. 32 mend nationalisme, kam"geschoren' mag worden. De S. Dem. verschillen met de V. D. m beginsel De Soc leer is, dat de maatsch met goed te krijgen is, door gedeeltelgke verande ringen.8 Da^toe i, noodig: afschaffing partic. eigendom, socialisatie in handen- nêmtag de macht door de arbeiders. Vrijheid van arbeid Qeen politiek in den aether. met dit instituut bewees, dat zij beseft van welke beteekenis het pluimveebedrijf voor ons volk is en niet geaarzeld heeft in het belang van dat bedrijf een respec tabel bedrag te voteeren. Wij betreuren evenwel, afgaande op wat wij er te zien kregen, dat deze gelden niet beter wor den besteed. 't Allereerste kregen we den legwed- stryd te zien die nog gehouden wordt, ofschoon reeds uitgemaakt is, dat ze op deze wyze gehouden, een onding is en veel te onzuivere en van onvoldoende beteekenis zijnde resultaten oplevert. We willen hier niet in details treden, doch in plaats van een model inrichting, troffen we hier een inrichting, die veel liet zien zooals het niet moet. Zieke, zelfs doode dieren tusschen de toornen, tus schen de kuikens, een vuile boel in de broedery, enz. enz. om maar enkele din- PROBLEEM No. 9 G. C. COCK, AMSTERDAM. Zwart: 9 12 3 4 5 Wit9 zwart 9 schijven op 9-11-14-17-19- 21/23 35 wit 9 schijven op 28-31-32 34-37- 40 44-49-50 Wit speelt en wint. Dit probleem onderscheidt zich in zoo verre van een „gewoon probleem", dat hierin de winst ten slotte verkregen wordt i.i- „i „;t w vrrivtit) wno 1 hierin de winst ten slotte verkregen wordt jongen plotseling als uit den grond was ,rpforrperd <.„01 Moeilnk is het eoh- opeedoken. Die jongen had links gereden, ?oor geiorceera spel. Moeuyk is net ecn- hefgeen ook zoJ blijken hieruit, dat hij ter.met, terwijl voor de praktyk van het over het rechter spatbord heen was overgeslingerd. Het geraken van den auto aan den linker kant was veroorzaakt door het haastig omgooien van het stuur om den jongen, een meter voor den auto, nog te kunnen ontwijken. Een der thans ge- tuigenden was by het geval als een soort autoriteit opgetreden, het opnemende voor den jongen. Hij leek dan ook de aanklacht te hebben op gang gebracht. En nu ter gerechtszitting bleek, dat hy met vrouw en vader gewandeld had achter de hoornen by het R. K. Kerkhof en niets van het geval had gezien, voor alles gebeurd was. En toch volgens hem alle schuld aan den autorijder. Ambtenaar en Rechter vonden geen be wijs; men had slechts de verklaring van den 13-jarigen jongen zelve. Het werd vrijspraak. En nu een vraag aan lezers en leze ressen onzerzyds. Een jongen die op weg is om te gaan balletje trappen, rijdt die langzaam? Neen, en dit verklaart het plotseling opduiken. Een jongen op weg om het eenige spel te gaan beoefenen, neemt die de bocht naar links (hy moest den Utrecht- sche weg op) reglementair met ruime om buiging? Hierop geeft de lezer maar eens zelve antwoord. Toevallig ter plaatse. Vertrek van 1319 Juni 1929. A. C. Jas van Spoorstr. 23 naar De Bilt, Obrechtlaan 52: E. Visch m. gez. van Amersf.str. 72 naar Zeist. Rembrandtl. 9; C. C. Klop van Vaardehoogtweg 11 n. Hilversum, Leeghwaterstr. 3; M. J. Bud- ding van Steenhofstr. 78 naar Haarlem. Leeuwerikstr. 27S. Kooij van Kerkpad ZZ 25 naar Lonneker, Hengelosche str. 784; F. J. L. v. d. Myzenberg van Ferd. Huyckl. 8 naar Leeuwarden. Emmaplein 14; Wed. G. Hogervorst van Wieksl.weg WZ 37 naar Utrecht, Bollenh.str. 129; A. H. C. S. Hasselbach van Kruisweg 3 naar N. O. Indië: M. Kroon van Nieuwe- weg 2a naar Breda, Spoorstr. 40 aM. C. Pape van Parklaan 55 naar Apeldoorn, Heitveldl. 10; W. Betzema van Luchtv. afd. naar A'dam, Bestevaerstr. 3III; J. A. Duisterhof van Eigendomweg 104 naar A'dam, Nova Zemblastr. 74; L. J. Outs- hoven m. gez. van Kampweg 48 c naar Zeist, Dynselweg 30; J. v. d. Heuvel m. vr. van Molenstr. OZ 10 naar A dam, le Oosterparkstr. 441; L. J. M. Fievez van Luchtv.afd. naar den Helder, Emaa- straat 87. Vertrek van 2026 Juni 1929. J. E. v. Bergen-v. d. Gryp van Post weg 8d naar Zeist, Pr. Alexanderw. 42; H. Poeder m. gez. van Nieuweweg 75 naar Kampen, Oudestr. 58; A. H. Korver van Nieuweweg 68 naar Hilversum, H. Laarderweg 156; M. W. J. de Ruiter van Spoorstr. 23 naar Utrecht, Biltstraat 102; G. Maassen van Nieuwstr. 35 naar Baarn, Wilhelminal. 4; C. t. Soest van Banning- spel een dergelijk probleem leerzaam is. Oplossing probleem No. 7. De stand in cijfers was; zwart 7-13- 14-17-19-21-22-25 wit 23 28-31/33-35-42-43 wit wint hier als volgt: 35-30 43-39 31-27 42-37 32 27 28x39 33x2. Een goed probleem met zeer natuur lijken stand. Het daarin voorkomende eigenaardige slagtype is overigens welbe kend en van ouden datum. Goede oplossingen ontvangen van P. Floor, D. Waal. D. Staal. S. de Z., D. Sa- lemink en K. Janson. Werp Uw slem niet wegl was een inspecteur der Drankwet, toen te Soest op den Lange-Brinkweg J. C. B. met grossiers vergunning, dus alleen ver koop van spiritualia per 10 L. of hoo- ger, op de oepnbare straat aan G. v. d. H. een flesch drank overgaf en f2.50 opstak. Ja. het toeval kan mee of tegen- loopen. G. v. d. H. had bij B. zoo'n flesch vol voor zijn baas moeten bestellen ten be hoeve v. N.; maar aan dit laatste adres bleek men van niets te weten. Mogelijk toen de flesch bezorgd werd onder be waking van dien inspecteur der Drank- wet. Goed en wel, B. gevoelde zich in het minst niet schuldig. Buiten grossierden] in sterken drank, had hij ook bestelhuis voor Van Wees te Baarn. die wèl per flesch mocht leveren. Daar was hy bij thuis komen en hooren van de bestelling naar toe gepeddeld. En omdat bij Van Wees niemand die flesch in Soest kon bezorgen, had verd. dit maar zelf gedaan. Nu komt van Wees volgende week ge tuigen, maar als diens knecht ook niet meekomt, geeft het nog geen licht. Van Wees wist wel niet of van bestelhuis bij verd., maar zijn knecht had dien Vrijdag 17 Mei wel omstreeks den bewusten tijd een flesch drank verkocht. Van Wees zelf kon men. dus wel thuis laten. Den verkeerde voor? By een huis in aanbouw te Soest stond onder de waterkraan op het terrein een groote kuip zooals gebruikelijk. En daar omheen, eveneens gebruikelijk, eenige kin deren, want met water flodderen blijft een heerlijkheid voor de jeugd; zand en Waarom sterven zooveel kuikens bij de boeren? Hei zou de moeite waard zijn als we eens konden berekenen, voor hoeveel dui zenden en tienduizenden guldens jaarlijks verloren gaan aan gestorven kuikens. Ook op de boerderij is dat aantal groot. En niet alleen, dat het een direct verlies geeft, maar gewoonlijk komt er niet van, den stapel voldoende aan te vullen en derven we de winst van één of twee gul den per kip, die bij een goede behandeling op de boerderij gemakkelijk te behalen is. Dat is jammer. Jammer en onnoodig. Er is reeds veel propaganda onder da landbouwers gemaakt om dieren van goe de afstamming te koopen. om de eier- productie op te voeren. Zeker,- dat is van groot belang, maar hoe staat het met de sterfte? Die factor is minstens even be langrijk. En toch, hoe weinig wordt daar op gelet! En daardoor komt het, dat de gevaarlijkste aller kuikenziekten, de zoo genaamde „witte diarrhee" of Pullorum, jaarlijks duizenden en duizenden kuikens ten gronde blijft richten. Hoevelen hebben daardoor niet reeds hun liefhebberij in de zoo nuttige pluimveehoudery verloren. En dat alles kan anders worden. Na deze gevaarlijke Pullorum ziekte landelijk en georganiseerd wordt bestreden, zulle* de bedrijven die daaraan deelnemen elk jaar meer waarborg kunnen -*geven, dat zt) onbesmette eieren en kuikens afleve ren. Door de bepaling, aan die bedrijven opgelegd, dat zy alle besmette dieren moeten opruimen, zuiveren zy hun be drijf. Door te koopen by de bedrijven, die by landelijk georganiseerde pullorumbe- strijding aangesloten zijn, loopt men dos nu reeds veel minder risico, besmet ma teriaal te ontvangen. Volledige zekerheid bieden zy voorloopig nog niet, maar de praktyk heeft al bewezen, dat de sterfte onder de door hen geleverde kuiken* minder wordt. Hier kan dus elke boer, zonder eenige kosten, zyn risico vermin deren, door te eischen dat zijn leverancier deelneemt aan de georganiseerde pullo- rumbestryding (L.G.P.F.), een organisatie, die haar nuttig werk over het geheele land uitstrekt tot zegen van de Neder landsche pluimveeteelt. A. N. L. B.

De Soester | 1929 | | pagina 5