Abusief is in de laatste kolom van de vorige pagina na punt 1 van de agenda een stuk copie opgenomen, dat behoort te vervallen. Wij vervolgen hieronder het raadsverslag opnieuw beginnend met punt 1. Hierna komt aan de orde punt 1. 1. Vaststelling van de notulen der ver gadering d.d. 24 Juli 1929. Onveranderd goedgekeurd. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. Ingekomen zyn: 1. Een regeling van den Comm. der koningin inzake de benoeming van ge- '/.o ndheidscommissies 2. Een dankbetuiging van den Ned. Bond van Gem. Ambtenaren voor de ontvangst in de gemeente. 3. Kennisgeving van overlijden van den lieer Den Bliek met een door B. en W. faarop gezonden brief van rouwbeklag. 4. Een protest van de Vereeniging School met den Bijbel alhier, tegen het verleenen van subsidie aan Soest Voor uit, voor de viering van het 9de eeuw feest der gemeente. 5. Het jaarverslag van de Utr. Prov. Brandweerbond. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. 6. Vragen van den heer Doorman be treffende het Alastrimgevaar op de kermis met mededeeling van B. en VV. dat bij de exploitanten van de vermakelijkheden up d>' kermis geen personen uit Rotterdam of Delft waren. 7. Uitbreiding waterleiding a.d. Smits- weg, gedekt door particuliere garantie. 8. Procesverbaal van kasopname van den ontvanger. 9. Eenige besluiten van Ged. Staten tot goedkeuring van begrootingswijzigin- gen en belegging van gelden. 10. Twee requesten van den heer Adan. ^Theehuis De Naald) verzoekende f500 schadevergoeding wegens derving van en treegelden bij de ballonopstijging en scha de hem door het publiek toegebracht ten gevolge van onvoldoende politietoezicht, alsmede een houdende een klacht betr. de ophaling van vuilnis. Deze worden in handen gesteld van B. en W. om praeadvies. 11. Request van de afdeeling Soest van den Aartsdioc. Boeren- en Tuinders- bond betr. het rayon der huisslachting n bij de keuringsdienst. Gesteld in handen van de commissie voor verordeningen. De burgemeester deelt mede ook nog •en verzoek te hebben ontvangen van de ii lisslachters, de huisslac{htingen geheel rij te laten, waarop de heer van Klooster meedeelt als commissaris der N.V. Cen- irale Slachtplaats dat de slagers bij na der inzien hun bezwaren te dien aanzien hebben laten vallen. Vervolgens deelt de voorzitter mede dat besloten is punt 20 en punt 3 van de ingenda, betreffende resp. de verordening op de keuringsdienst en voorstel tot hy- potheekverleening aan de N'.V. Centrale Slachtplaats voorloopig van de agenda af te voeren ter nadere overweging. De heer Busch wil t.a.v. de hypoflheek niet krenterig zijn. Om het bedrijf in werking te kunnen stellen is de volle 100 pCt. medewerking van B. en VV. en den Raad noodig, dus hij verwacht dat in de zen een royaal standpunt zal worden in genomen. De burgemeester deelt dan nog mede dat ingekomen is de balans over het gas bedrijf betr. 1927 tot en met 1928 (an derhalf jaar) sluitende met een winst van ruim f 8000 na zeer ruime afschrijvin gen. Dit rapport wordt ter visie gelegd en in handen gesteld van de gascommissie. 3. Onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid Mevr. S. G. Land weer—de Visser (nr. 895). De voorzitter benoemt tot commissie van onderzoek de h. h. Doorman, De Bruin en van Klooster, die weldra bij minde van eerstgenoemde mededeeling doen dat alles accoord is bevonden. 4. Behandeling van het versoek van J. Vos en ontslag als gemeenteopzichter (nr. 647). B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad Door den gemeenteopzichter 3e klasse J. Vos is verzocht hem met ingang van 1 September 1929 uit zijne betrekking ontslag te verleenen. Wij stellen U voor het gevraagde ontslag eervol te verlee nen, met dank voor de aan de gemeente bewezen diensten. Voorts verzoeken wij U het hieronder vermeld ontwerp raadsbesluit te bekrach tigen „De Raad der Gemeente Soest, Gezien het door den opzichter 3e klasse X Vos ingezonden schrijven d.d. 23 Aug. 1929, waarin verzocht wordt hem met ingang van 1 September 1929 uit zijne betrekking ontslag te verleenen; Medegezien het voorstel van Burge meester en Wethouders d.d. 2 September 1929 no. 647; Gelet op de Gemeente wet; BESLUIT aan J. Vos het gevraagde ontslag eervol te verleenen, met dank voor de aan de gemeente bewezen diensten". De heer Doorman stelt voor de woor den „met dank voor de bewezen diens ten" te doen vervallen, aangezien hij dit overdreven vindt, en daarvoor alleen plaats aanwezig acht bij zeer bijzondere gevallen. De heer Busch onderschrijft dit en zegt dat iemand die zijn plicht gedaan heeft geen bedankje noodig heeft. Hij wil Vos wel graag een gelukkigen ouden dag toe- wenschen. Nadat de heer Doorman er nog even op gewezen heeft dat Vos f500 gratificatie krijgt, om hém tegemoet te komen, en de burgemeester hierop antwoordt dat dit in besloten vergadering aldus is beslist, wordt gestemd over het voorstel Doorman de bewuste zinsnede te laten vervallen. Voor stemden de h. h. Doorman, Busch, Gasille,- zoodat het voorstel met 8—3 stemmen is verworpen en de zinsnede dus blijft staan. 5. Vaststelling van besluiten tot wijzi ging van de gemeentebegrooting en der begrooting van het Grondbedrijf en Gas bedrijf. De heer Gasille vraagt of in de f50.000 voor magazijngoederen ook arbeidsloonen zitten, waarop de voorzitter antwoordt dat dit niet het geval is en alleen ;de koet- prijs van de materialen is bedoeld. 6. Voorloopige vaststelling van de reke ning Wegenfonds 1927 (nr. 208). De voorzitter deelt mede dat de finan- cieele commissie met de rekening ac coord is gegaan en stelt dus voor die voorloopig vast te stellen. De heer Busch heeft daartegen bezwaar en meent dat dit meer tyd eischt dan ide 10 minuten door de commissie eraan be steed, wat de heer De Bruin beaamt. De beer Van Doorne zegt dat de taak der fin. commissie niet is om de cijfers te controleeren, daar dit het werk is van de ambtenaren of den verificateur. Wan neer er zich geen vraagstukken by voor doen die ernstiger aandacht eischen,, en vooralsnog kunnen die hier niet worden gezien, zal de fin. commissie de volgen de maai er evenmin langer als 10 mi nuten aan besteden. De commissie kan geen bescheiden en boeken opvragen en onderzoeken anders zou zy aan een enkel punt wel dagwerk hebben. Ten slotte zijn Ged. Staten er ook nog, zoodat in dit geval de fin. commissie niet anders kan dan accoord gaan met het voorstel. Het voorstel Busch—De Bruin om de rekening terug te zenden naar de com missie om nogmaals te worden onder zocht wordt verworpen met 92 stem men. Alleen de voorstellers stemden voor. De rekening zelf wordt hierna zonder hoofd, stemming goedgekeurd onder op merking van Busch dat hij geacht wil worden niet gestemd te hebben. 7. Voorstel van B. en W. inzake wijzi ging der huisvesting van verschillende diensten en in verband daarmede vaststel ling van plannen tot verbouw en nieuw bouw, mei credietaanvragen. nrs. 494. 854). B. en VV. schrijven hieromtrent aan den Raad Het zal Uw College niet onbekend zijn dai de sedert de laatste verbouwing van hel Raadhuis in 1921 ontstane vermeer dering van kantoorruimte voor verschil lende diensten thans niet meer in de behoeften voorziet. Meer en meer blijkt dan ook de noodzakelijkheid van uitbrei ding. In dit verband wijzen wij er allereerst op, dat de tegenwoordige huisvesting der politie niet voldoet aan de eischen, wel ke te stellen zijn aan een goede uitoefe ning van den dienst. Volgens de tegen woordige situatie is er geen voldoende ruimte om zoo noodig personen afzon derlijk te ontvangen. Thans moeten deze dikwijls in tegenwoordigheid van derden hunne mededeelingen doen, hetgeen juist bij politiezaken al zeer ongewenscht is. Hei gemis aan voldoende lokaliteit doet zich vooral sterk gevoelen wanneer meer dere personen in een zaak zyn betrok ken en ieder afzonderlijk moet worden gehoord, omdat èn getuigen èn verdachten thans in één lokaal moeten verblijven. Aangezien deze toestand dan ook niet langer toelaatbaar is, zijn wij van oor deel dat zoo spoedig mogelijk tol het aan brengen van eenige vermeerdering van lokaliteiten moet worden ondergaan. Omtrent het aanbrengen van verbete ringen hebben wij den Directeur van Openbare Werken opdracht gegeven een verbouwingsplan te ontwerpen, terwijl wij een commissie van voorlichting inzake de verbouwingsplannen hebben samenge steld, bestaande uit eenige gemeente-amb tenaren. Zooals U uit de door den Directeur van Openbare Werken ontworpen rap porten d.d. 26 Juli j.1. no. 96-13 en 29 •Juli j.1. no. 96-14 moge blijken, wordt geadviseerd aan de politie de beschik king te geven over de lokaliteiten, zooals op de bijgevoegde situatieteekening is aan gegeven. Als gevolg van een en ander zal voor den Ontvanger een andere lokaliteit aangewezen moeten worden, terwijl, zoo als U uit meergenoemd rapport met situa tieteekening zal blijken, bovendien eenige verwisseling van kantoren en in verband daarmede eenige verbouwing noodig zal zijn. Waar in het bestaande gebouw dan evenwel geen voldoende ruimte meer be schikbaar zal zijn, wordt het noodzakelijk geacht: 1. het bureau van den Ontvanger onder te brengen in het naast het Raadhuis gelegen gebouwtje, thans dienende tot rij- wielberglaats enz., welk gebouw voor dit doel door het aanbrengen van eenige ver- bouwng zeeri goed aangewezen kan wor den; 2. het bureau van den Dienst Openbare Werken onder te brengen in het gebouw, staande aan den Lange Brink weg, en thans bestemd voor brandweercentrale en nood- slachtingen. Bedoeld gebouw is blijkens meergenoemd rapport van den Directeur van Openbare Werken zeer geschikt te maken als bureau voor dien dienst, nadat eenige verbouwing aangebracht zal zijn. Hei behoeft o.i. geen nader betoog, dat het wenschelijk is het bureau van „Open bare Werken" te vestigen nabij de werken zelve. Als gevolg van de onder sub 2 bedoel de onderbrenging wordt geadviseerd het brandweermateriaal te plaatsen in een te bouwen steenen garage naast de door den opzichter J. Vos bewoonde woning, welke bouw mede noodzakelijk is voor berging van de gemeente-auto's, die thans ondergebracht zijn in een houten loods. In meergenoemd rapport van den Direc teur van Openbare Werken wordt voorts de wenschelijkheid aangetoond tot het ma ken van een droogtoren voor de slangen der brandweer en het maken van een benzinetank met pomp, een en ander zoo als op bijgevoegde situatieteekeningen is aangegeven. De kosten welke verbonden zijn aan de uitvoering van bovenomschreven wer ken, worden begroot als volgt: 1. verbouw Raadhuis (politie bureau f1250. en overige werkzaamheden f 650.f 1900.— 2. verbouw lokaliteit naast Raad huis tot bureau van den Ont vanger f 2500. 3. verbouw brandweercentrale enz. tot bureau Openbare Werken, alsmede kosten van meubilee- nng enz. 5500. 4. bouw eener garage voor gemeen te-auto's (f 5700.en een cen trale voor de brandweer (f 3300.—) f 9000.— 5. het maken van een droogtoren f 1000. 6. aanschaffing en plaatsing van een benzinetank met pomp f 800. Totaal f 20700.— Met de in bovengenoemde rapporten ontwikkelde plannen heeft de Bouwcom missie, met welke terzake overleg is ge pleegd, zich kunnen vereenigen. De Voorzitter releveert nog even, dat er vier diensten zyn, waar de huisvesting niet naar behooren is, n.1. de Politie, de derde afdeeling van den heer Bossert, de Ont vanger en Openbare Werken. De oplossing zal zijn, dat öf de Politie óf Openbare Werken uit het Raadhuis verdwijnen om zoodoende ruimte vrij te maken. Spr. meent, dat dit punt allereerst door den Raad beslist zal moeten worden. De heer Busch gaat in principe met het voorstel accoord, doch heeft wel bezwaar om de rijwielplaats voor den Ontvanger te verbouwen, daar dit aestatisch zeer lee- lijk is. Ook de Raadzaal zal zoometeen te klein worden als er 15 Raadsleden komen, terwyl ook de Pers zeer slecht is onder gebracht. Hy voelt meer, om de Secreta rie in zyn geheel in het Gemeentehuis te houden met den Ontvanger en vraagt, of de woning van den Conciërge niet vrij ge maakt kan worden; door aanbouw aan de derde afdeeling zal er in de behoefte kun nen worden voorzien en zoo zou er een besparing kunnen worden verkregen van f1500.—. Wat wij nu gaan doen, zal toch maar voor een jaar of vyf, zes, maximum voor tien jaar gelden, daar dan toch bLeen nieuw Raadhuis, bf een nieuw Politiebu reau zal moeten worden gebouwd. Wethouder Koenders merkt op, dat ook een wachtkamer noodig is voor het pu bliek; indien de Ontvanger naar de derde afdeeling gaat, heeft hij 3 vierkante Me ter meer ruimte en zou alleen een kleine kluis bijgebouwd moeten worden. Ideaal is deze oplossing echter niet. Op een vraag van den heer Van Doorne ant woordt de Wethouder, dat de woning van den Conciërge zeer slecht verbouwd kan worden; daarenboven zijn die lokaliteiten slechts te bereiken door de Raadzaal en is de oplossing duur. De heer Doorman wil thans de toezeg ging hebben, dat in de eerste jaren geen nieuw Politiebureau zal worden aange vraagd Hij vestigt de aandacht op de veiligheid van het Ontvangerskantoor, als dat ver van de Politie afligt en wil dan in elk geval een electrische alarminrich ting. De heer Gasille zegt, dat de veiligheid nu ook zoo bijster groot niet is, terwijl er daarenboven nooit veel geld in kas is, daar alles naar de giro gaat. Een alarm- inrichting schijnt hem echter wel noo dig. De ruimte van de Conciërge te ge bruiken, is zeer onpractisch, feitelijk zou de Raadszaal dan eigenlijk moeten wor den verplaatst, doch met een beetje goe den wil, kan deze nog wel in de eerste 10 jaar mede. De heer Van Klooster zegt, dat bijna geen andere oplossing mogelijk is dan de voorgestelde, hoewel ook hij het on derbrengen van den Ontvanger in de ver bouwde rijwielbergplaats verre van fraai vindt. Ook hij voelt meer, om de Ont vanger in de derde afdeeling onder te brengen, wat bijna geen meerdere on kosten met zich brengt. Daarenboven kan men de toeloop voor werkverschaffing en dergelijke dirigeeren naar het nieuwe gebouw van Openbare W erken aan den Brinkweg, waar dan desnoods een Amb tenaar enkele uren zitting zou kunnen houden. De Burgemeester meent, dat de Raad zaal nog lange jaren meekan; de publieke tribune is echter te klein en ook de .huis vesting van de Pers laat veel te wenschen over. Zij zit eigenlijk in de Raadzaal niet als gevolg, dat er dikwijls contact is tus- schen raadsleden en Pers, wat wel erg gemoedelijk is, doch in een gemeente als Soesi' feitelijk niet meer oirbaar is te achten. Indien de lokalen van den con ciërge achter de Raadzaal daartoe aan de Raadzaal konden worden aangetrok ken, zou men zoodoende ter weerszijde van den schouw twee aangebouwde lo kalen kunnen verkrijgen in een boog lig gende om de Raadzaal, die dan bestemd konden worden voor publieke tribune en pers. Als hoofd van de Politie kon Spr. echter geen enkele toezegging doen, dat in de eerstvolgende jaren geen nieuw Politiebureau zou worden aangevraagd. Spr. stelt thans voor te beslissen in de eerste plaats, of Openbare Werken, dan wel de Politie uit het Raadhuis moet verdwijnen. Met algemeene stemmen be sluit de Raad dat de Dienst van Open bare Werken naar elders moet worden verplaatst. Hierna zegt de Burgemeester, dat ook hij de oplossing, om den Raad in het fietsenhokonder te brengen, niet mooi vindt (Groote hilariteit). De Burgemeester rectificeert, dat hij na tuurlijk den Ontvanger bedoelt. De heer de Bruin wil de zaak nog eens even bezien. Als de Ontvanger naar de derde afdeeling kan is dat veel beter. Ook de heer Busch meent dit en wil in de pauze omtrent deze oplossing even de heeren Van Vliet en den Ontvanger hooren. Ook de beer Doorman vindt die oplos sing beter, daar als dan eventueel later toch een nieuw Politiebureau noodig is, die ruimte in het Raadhuis weer vrij komt en gebruikt kan worden. De Burgemeester constateert dus. dat de voorstellen zijn aangenomen op de huisvesting van den Ontvanger na. Dit punt zal in de pauze nog even nader ,onder het 'oog worden gezien. 8. Voorstel van B. en W. tot stichting van een badhuis met credietaanvrage daarvoor (nr. 862). B. en W. schrijven hieromtrent aan den Raad: Wij hebben de eer Uwen Raad onder aanbieding van de plannen en kostenbe rekeningen thans voorstellen te doen om te komen tot het oprichten van een „bad huis" in deze gemeente. Alvorens U ten aanzien der ontworpen plannen onze meeningen en voorstellen kenbaar te maken, wenschen wy in het algemeen ons standpunt met betrekking tot de stichting van een badhuis, waar mede groote geldelijke offers zijn ge moeid, uiteen te zetten. De taak van het gemeentebestuur vraagt o.a. het dienen van het algemeen volksbelang door het nemen van maatre gelen, welke daaraan bevorderlijk kunnen zijn. Een der voornaamste volksbelangen is wel de hygiéne, omdat daarmede de volks gezondheid onafscheidelijk is verbonden. Uit dit hygiënisch oogpunt bezien, doen wy U het voorstel in deze gemeente, waar nog geen badinrichting bestaat en dus elke gelegenheid tot het nemen van een bad in een openbare inrichting ontbreekt, over te gaan tot het stichten van een badhuis, dat aan alle eischen kan voldoen. Het is ons bekend, dat Uwe Raad mede wil werken om het algemeen volksbe lang door het stichten van een badhuis te dienen zoodat wij U van het groote nut van zoodanige inrichting niet verder behoeven te overtuigen. Wy meenen dan ook met het voren staande te kunnen volstaan. Den directeur van openbare werken hebben wij opdracht gegeven een plan van een badhuis te ontwerpen en een bereke ning van kosten van stichting met ex ploitatie-rekening over te leggen. De directeur voldeed aan de hem ge geven opdracht, door bij zyn rapport van 30 Juli 1929, No. 102-1 een tweetal plan nen van een badhuis over te leggen, ge merkt A en B. Het plan A omvat 20 douches en 10 kuipen, terwijl plan B omvat 10 douches en 4 kuipen. De kosten van plan A worden door den directeur van openbare werken in zijn rapport geraamd op f35.000.— en die van plan B op f23.000. Deze kost- tenberekeningen (f35.000. en f23.000.-) houden verband met het in de badinrich ting aan te brengen aantal douches en kuipen. Een voorname factor bij het nemen van een besluit tot stichting van een bad huis, wordt beheerscht door de plaats van vestiging. In ons College bestaat ten aanzien daarvan geen overeenstemming. De meerderheid is met de bouwcommissie van oordeel dat het terrein aan den Lange Brinkweg de voorkeur verdient omdat ter plaatse nagenoeg zonder kosten een behoorlijke waterafvoer is te verkrijgen, terwyl de minderheid daarentegen de Ver lengde Talmalaan als de meest geschikte plaats verkiest. Wel zullen bij stichting van een bad huis op dit terrein de kosten hooger wor den, doch de minderheid van ons College is van meening, dat deze meerdere kosten geen overwegenden invloed mogen uitoe fenen op de plaats van vestiging, omdat volgens haar meening een volksbadhuis gesticht dient te worden in een bepaald bevolkingscentrum en niet aan de grens van het bewoonde deel der gemeente. De beslissing omtrent de plaats, waar het badhuis gesticht zal worden zal door U derhalve in de allereerste plaats ge nomen moeten worden, aangezien die be slissing de stichtingskosten beïnvloedt. Omtrent de keuze van het uit te voe ren plan is ons College eenparig met de Bouwcommissie van oordeel dat plan A de meeste aanbeveling verdient en wel omreden dat, in verband met de vrij ster ke bevolkingstoename onzer gemeente stellig verwacht kan worden, dat een plan B. met minder douches en kuipen spoedig tot verbouw zal moeten leiden. De exploitatie van de inrichting zal nimmer van dien aard kunnen zijn, dat de kosten volledig gedekt kunnen wor den. Er zal dus jaarlijks in het belang der volksgezondheid en volkshygiene een geldelijk offer van de gemeente gevraagd moeten worden. Wij ramen deze jaarlijks terugkeerende kosten, in verband met de stichtingskos- sten van f 35.000.op een bedrag van 14.366.en wel overeenkomstig de be rekening, welke wij U hiernevens aan bieden. Wij stellen U echter voor deze ge volgen eventueel te aanvaarden en vragen U thans de noodige credieten voor de stichting van het badhuis overeenkomstig plan A. Een besluit ter regeling van de gevol gen in de Begrooting 1929 wordt U hier bij Tegelijk ter vaststelling aangeboden. De heer de Bruin was aanvankelijk voor het plan aan den Brinkweg, omdat dan warm water van de Gasfabriek kon worden gebruikt, wat bij nader inzien echter niet mogelijk blijkt. Voornamelijk was hij tegen de Verlengde Talmalaan daar dan extra rioleering van f13000. - zou moeten worden aangebracht. Nader is hem echter gebleken, dat een beschei den rioleering van 20 c.M. diameter slechts f 1300.kost, wat zijn standpunt heeft gewijzigd, daar hij er voor is, de in richting in het centrum der gemeente te zetten. De heer Doorman wijst er op, dat het afvalwater wellicht zal moeten worden gezuiverd, wat volgens het deskundige Technische Bureau Op ten Noord een f 4000.zal kosten. Spr. gaat uitvoerig na de verhouding tusschen kuip- en stort baden en tusschen het gebruik, dat man nen en vrouwen van de inrichting ge bruik zullen maken. Hij meent, dat 10 kuipbaden tegenover 20 stortbaden veel te veel is. In Heemstede is die verhouding 1 op 12. Deze gelegenheid heeft f 55.000.- gekosen levert een jaarlijks verlies van ongeveer f700.met 841 kuipbaden en 10.500 stortbaden, wat wel een geheel an dere verhouding is dan onze exploita tieraming die tot een nadeelig saldo van bijna f4400.— komt. Het is Spr. opge vallen, dat geraamd worden 20 kuipba den en 200 douches per week, wat zoo veel wil zeggen, dat de 10 aanwezige kuip baden elk slechts 2 maal per week wor den gebruikt, wat Spr. een ware wanver houding noemt. Ten opzichte van de ex ploitatie vindt hij in verband met het geraamde verlies de tarieven der kuipba den ad. f 0.35 veel te laag. Andere ge meenten hebben 60 cents en f0.50, soms bij abonnement f0.40. Wat de plaats aan gaat, sluit Spr. zich aan bij den heer de Bruin. De heer Busch is vóór het plan Ver lengde Talmalaan. Ook hij vindt de ver houding van kuip tot stortbaden van 1 2 overdreven, doch vestigt er wel de aan dacht op, dat dames veel meer van kuip baden gebruik maken dan heeren. Wel licht is het groote plan eenigszins te wij zigen met minder kuipbaden. Uitbreiding kan altijd nog en men heeft dan geen rentelooze compartimenten. De heer Van Klooster meent, dat de gemeentearchitect ook wel gegevens zal hebben gehad betreffende de inrichting en vraagt daarnaar. De heer Van de Breemer wenscht de inrichting meer naar Soest toe te hebben, b.v. by de Molenstraat. De heer Gasille zegt, dat er teekenin- gen zijn voor verschillende plaatsen; een dwarsweg van den Molenweg is ook genoemd. Maar tenslotte schijnen er twee overgebleven te zijn, het plan Verlengde Talmalaan bedoelt blijkbaar de Badinrich ting te vestigen in de buurt van de .Kuil, nabij de vroegere Heete Akkenveg, waar de oude noodwoningen staan. Het plan Brinkweg acht Spr. economischer in ver- bandmet de plaats, vlak naast het Gas bedrijf; ook voor de bewoners der Birkt is deze plek voordeeliger te bereiken dan de Verlengde Talmalaan. Ook de heer Hilhorst meent zulks, en is bang, dat bij plaatsing aan de Verleng de Talmalaan de inrichting voornamelijk gebruikt zal worden door bewoners van Beetzlaan, Beukenlaan en omgeving en weinig door anderen. Wethouder Koenders zegt, dat vergelij king met andere plaatsen niet mogelijk is. De gegevens loopen huizenhoog uit elkaar, en de plaatselijke omstandighe den, vooral ook betreffende de plaats waar de inrichting staat, zyn blijkbaar beslis send. Hy bestrijdt ten sterkste, dat kuip baden feitelijk luxe zouden zyn, daar ze toch in de plaats zelf treden van de particuliere kuipbaden in huis voor hen, die zeil zoo'n inrichting niet kunnen of willen hebben. De heer Van Doorne is het eens met den heer Hilhorst en vindt de plaats aan den Brinkweg ook economischer. Wethouder Endendijk zegt, dat B. en W. verdeeld waren; men moei echter het Badhuis zetten, in de omgeving, waar er het meeste gebruik van zal worden ge maakt. f 13000.- voor rioleering aan de Verlengde Talmalaan was onzinnig; er blijkt thans, dat hiervan ten laste van het Badhuis slechts f1150.— zal komen. Spr. geeft dan enkele cijfers omtrent de ver houding in andere plaatsen van kuip- tot stortbaden, waarbij blykt, dat hier zeer groot verschil in is. Het Volksbadhuis te Leiden heeft in verhouding 22 2. Het badhuis te Gouda een verhouding van 10:6. Baarn heeft 16:4, welke verhou ding ook by de uitbreiding is bestendigd, terwyl Utrecht na de verbouwing 22 10 Wordt. Vast staat, dat vrouwen meer kuipbaden gebruiken dan mannen, doch het groote verschil in de andere plaat sen is blijkbaar door het verschil in de buurt van vestiging. Betrouwbare gege vens hebben wij voor Soest niet; wy weten niet, hoe de toestand zich zal ont wikkelen ea de toekomst zal het dus moe ten Teeren. Wat den grondprijs aangaat merkt Spr. op, dat wij by den Brinkweg het neusje van den zalm weghalen, waar door de achterliggende gronden veel min der of niets waard wordt. Die achterlig gende grond kan echter heel goed gebruikt worden voor gemeentekweek. Wethouder Koenders meent, dat de grond aan de Verlengde Talmalaan ook zeker in waarde zal dalen, als men het Badhuis daar plaatst. De Burgemeester zegt, dat wellicht een kleine wijziging in het plan mogelijk is, waardoor een tweetal kuipbaden ver vangen kunnen worden door een drietal douches, waardoor de verhouding, zoo wel voor de vrouwen- als voor de man- nenafdeeling, zou worden 13 3. De Ge zondheidscommissie heeft ook al opge merkt, dat de maat van de cellen wel iets aan de kleine kant is; dat zou ,dan wellicht meteen veranderd kunnen worden. Als wij de inrichting aan de Verlengde Talmalaan zetten, zullen wij waarschijnlijk in de toekomst kunnen volstaan met nog slechts een andere inrichting in de buurt van Soesterberg-Soestduinen. Plaatsen wij de inrichting aan den Brinkweg, dan zal men wellicht later nog twee andere in- Als wij dei nrichting aan de Verlengde wordt in stemming gebracht het voorstel, om de inrichting, te plaatsen aan den Lange Brinkweg. Dit voorstel wordt ver worpen met 7 tegen 4 stemmen. Vóór de heeren Van Doorne, Gasille, Hilhorst en Koenders. Wie mocht meenen, dat hier mede de plaats Verlengde Talmalaan was aangenomen, vergist zich echter, want ook dit voorstel werd verworpen met 5 tegen 6 stemmen. Vóór de heeren Busch, de Bruin, Endendijk, Van Klooster en Door man. Deze eigenaardige uitslag van de stemming vond zijn oorzaak in het feit, dat de heeren Pronk en Van de Breemer de inrichting meer naar Soest toe wilden hebben, b.v. in de buurt van de Molen straat en daardoor tegen beide voorstellen stemden. Waar thans geen oplossing werd verkregen, stelde de Burgemeester ten slotte voor, de zaak terug te wijzen naar de Commissie, om nogmaals te overwe gen. Over dit voorstel staakten echter de stemmen 5 5, zoodat in de volgende Raadszitting hierover opnieuw .moet wor den gestemd. Tegen terugwijzing naar de Commissie stemden de heeren Pronk, Endendijk, Van Doorne, Gasille en Hil horst, terwijl de heer Busch ziüh vóór de stemming verwijderde. Hierna werd de vergadering geschorst en in de pauze werd thee gedronken. Na heropening deelde de Burgemeester naar aanleiding van punt 7 nader mede, dat thans werd voorgesteld, de verbou wing van de rijwielbewaarplaats voor de Ontvanger, te laten vervallen. De derde afdeeling zal door instelling van het Bur gerlijk Armbestuur van het Armwezen worden ontlast, terwijl de Ontvanger de beschikking zal krijgen over de localiteit van den heer Van Vleuten. Er zal dan alleen moeten worden bijgebouwd een klei ne kluis met stalen rekken van ongeveer f 1000.Zonder nadere discussie of stemming vereenigt de Raad zich met dit gewijzigd voorstel. Vervolg Raadsverslag volgende week. RECHTSZAKEN KANTONGERECHT TE AMERSFOORT. Verslag van de Zitting. Het kamt wel goed! Heden Woensdag op post: Kantonrechter, waarn. Ambtenaar, waarn. Griffier, deur waarder, brigadier Rijksveldwachter, ge woon rijksveldwachter vier persmenschen en.... geen enkele comparant der 46 ver dachten van de rol. „De zitting is geopend, de zitting is ge sloten." Deze officieele woorden kwamen onmid dellijk na elkaar. Buurman's schapen. Het bouwen links en rechts en overal te Soest brengt weieens idyllische buurt schapstoestanden. Zoo heyeft mevr. van Ee achter haar tuin een weiland met scha pen als opwoners. Aan de schapenkant heeft de eigenaar G. J. v. S. een kippen gaasafscheiding gemaakt, maar beslist on voldoende, want de dieren der onschuld maken zich schuldig aan het overvloe dig beknabbelen van de elzenhaag ander zijds en komen daar doorheen in den tuin der burgerwoning. f15 kosten aan boete hebben de zachte dieren hun meester bezorgd. Niet zoozeer voor verkeermoeilijkheid maar meer om mij zeiven, zal de Soester- bergsche politie mij geverbaliseerd heb ben, wegens het niet geven van teeken voor afslaan met myn auto. In dien geest sprak verd. G. D. v. B. uit Zeist. En het lachje om diens lippen van heden, zal ook by de verbalen wel hebben geschitterd. En het rennen met een keine 100 K.M. vlaart tusschen huis waarts gaande bezoekers der dancing- Putman, een paar (maand geleden, zal ook wel niet de politie uit het geheugen zijn geraakt. Als bijgevolg geen lakonieke onver schilligheid tegenover dezen justitieelen patiënt bestond by de Soesterbergsche politie, zou dit niet onverhaalbaar zyn. Het nalaten van afslaanteeken by het ryden omstreeks het middaguur werd) toegegeven. Uitkijken had verd. doen zien, dat er geen verkeer was. Hetzelfde feit 's avonds kwart voor elf kon niet bestaan, ondanks de getuigenis van agent Meijer. Nu zal de andere verbalisant agent Hum mel over 14 dagen komen getuigen. Voor het feit van den middag werd het f 5 of 3 dagen. Nog in de kom. Sch. had in de tSeenhofstraat te Soest moeten omrijden, want de straat lag op gebroken. Toen hy na dit toertje om weer op den straatweg terecht kwam, dacht hij de kom reeds uit te zyn en gaf flink gas. Mis poes, het was nog binnen het tra ject van maximum 30 K.M. Zoo liep Sch. f 5 op. B. had hetzelfde grapje verkocht. Aan gezien hy de vaart tot 62 K.M. had op gevoerd, verwierf hy den dubbelen prijs van f 10. Een ander zondaar van snelheidslust in Soest werd f 12 op gediend. Zyn excuse, dat hy geen snel heidsmeter bezat, kon hem natuurlijk geen guldentje besparen. Hoe komt men er toe, zoo'n onbenul lige uitvlucht te probeeren? Geen Baarnsche palen in Soester grond. De Utrechtsche chauffeur R. heeft het waagstuk verkocht om met een touring car, waarin 40 personen, te berijden den smallen halve zandweg van de Naald naaT Trier van ouds. Natuurlijk mogen zulke zware bakbeesten daar niet ryden, en toch kwam R. er met een simpel gul dentje af. De man was met zyn groot gezelschap van Soest gekomen en ging op de Naald aan, dus de Nieuwesteeg door. Daar by de brug stoot hij op het bord, van Af gesloten Rijweg. Op het Baarnsche lag de weg opgebroken. Zoo had hij het langs de Praamgracht maar gewaagd om weer een behoorlijken rijweg te vinden. Maar waarom stond dat bord er niet aan het begin van de Nieuwesteeg? Zoo vroeg de man. Wel chauffeur, dat is geen rijksweg of provinciale weg, maar bet i3 een weg van de gemeente Soest en een weg van de gemeente Baarn. Op het Baarnsche gebied lag de zaak opgebroken; dat aanwijsbord kon de Baarnsche politie of openb. werken niet laten plaatsen diep in Soest; daar moet Baarn zyn handen thuis houden. UITSLAGEN KANTONGERECHT. Op den openbaren weg een wapen bij zich hebben: J. v. d. B., Nijkerk 5.of 1 week tuchtsch. en verb. windbuks. Beschermde vo gels vervoeren: J. E., Amersfoort 10.ol 1 week tuchtsch. Dronkenschap: M. Th. A. van E., Amster dam 10.of 5' d. plus 25.of 10 dagen voor opgave valschen naam; A. E. J. K,, Utrecht geheel idem; W. v. d. H. Amers- foord 15.of 10 d.; F. V., Amersfoort; J. M. id.G. E. id.; J. S. Hoevelaken id.; W. d. W., Hilversum id.; A. S. R. Soesterberg 10.— of 5 d. Kippen op andermans grond; W. B. Bar- neveld 5.of 2 d. Vee op andermans grond: J. v. E. Soest 15.of 5 d.; S. L. v. d. H., Eemnes 5. of 2 d. tweemaal. Jagen zonder acte: F. J. den H., Leersum 30.of 15 d. plus uitlevering geweer of 40.— 20 d. Arbeidswet: A. van N., Amersfoort 10.- of 5 d.: J. v. B.t Baarn 5.of 2 d. Autorijdende aan de politie geen mede werking ter onderzoek verleenen: W. M. Bunschoten 10.of 5 d.; W. M. id.; K. H Spakenburg id.; J. M. id. 'Wielrijden links van den weg: C. K. Zeist 5.— of 3 d. Loopen op verboden grond: C. R. Soest 1.of 1 d.; A. v. d. M., Ede 3.of 1 d Rijden idem: G. M., Apeldoorn 3.of 2 d. Autorijdende geen teeken geven van rich ting veranderen, H. Z., Amsterdam 5.of 2 d. Autorijden zonder rijbewijs: L. L. R_, Am sterdam 5.of 2 d. Idem op rijwielpad: N. W. H., Amsterdam 3.of 2 d.; D. H. E., Amersfoort 5. of 2 d. Idem op kruispunt doorgang niet vrij laten P., B., Amersfoort 10.of 5 d- Wielrijden zonder licht: P. v. K,, Soest 5.— of 2 d.; J. S. id-; H. C. V., Amers foort, id.; A. A. W.t Amersfoort 10 of 5 d. Wielrijden Langestraat, Amersfoort op verboden tijd: A. van E., aldaar 3.of 2 d. Te snel rijden met motorrijtuig in Soest: G. J. de L.f Amsterdam 5.of 2 d.; W. S., Haarlem id.; C. A. K., Utrecht id.; J. de L, Amsterdam 20.of 10 d.; F. C. B., Den Haag, i<L; J. H. B., Amsterdam 10.ol 5 d.; A. E. M., Heemstede id.; P. B. R., Rot terdam, id. Te Soest zingen op den openbaren weg: H. de B. Leerdam f3 of 3 d., plus f 15 of 10 d. voor opgave valschen naam. Wielrijden zonder licht: H. M. Soest f 3 of 2 d. Met motorrijtuig te snel rijden in Soest; W. L. Utrecht f 15 of 10 d.; 1. P. Den Haag id.M. H. Utrecht id; D. H. B. Wad- dinxveen f 20 of 10 d.J. C. v. ,Bu8sum f 12 of 5 d.J. B. Nieuwersluis f25 of 10 d.H. N. Alphen f 10 of 5 d.; A. v. Z. Hillegom f 15 of 10 d. Bekendmakingen. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis dat de vas te Commissiën uit den Raad voor 1929- 1930 zijn samengesteld als volgt: Commissie Heide- en Zandgronden. Voorzitter: A. Endendijk. Leden: G. Hilhorst Az. G. Pronk. Commissie voor Openbare Werken. Voorzitter: A. J. C. Koenders. Leden: W. F. H. Busch. W. H. C. Doorman. G. Hilhorst Az. Commissie uitbreidingsplan. Voorzitter: A. J. C. Koenders. Leden: P. van den Breemer. W. H. C. Doorman. G. J. Grootewal. Commissie Belastingzaken. Voorzitter: de Burgemeester. Leden: W. F. H. Busch. Mr. J. H. van Doorne. G. Hilhorst Az. Commissie Werkverschaffing en steun- verleening: Voorzitter: A. Endendijk. Leden: D. A. de Bruijn. W. F. H. Busch. H. van Klooster. Vactature, Commissie bijstand Gasbedrijf. VWoorzitter: A. Endendijk. Leden: D. A. de Bruijn. W. H. C. Doorman. Vacature. Wetgevende Commissie. Voorzitter: de Burgemeester. Leden: Mr. J. H. van Doorne. H. J. Gasille. Vacature. Commissie bijstand Grondbedrijf. Voorzitter: A. J. C. Koenders. Leden: P. van den Breemer. W. H. C. Doorman. H. J. Gasille. Financieele Commissie. Voorzitter: de Burgemeester. Leden: Mr. J. H. van Doorne. G. J. Grootewal. H. van Klooster. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, G. Deketb. De Secretaris, J. Batenburg. Plaatselijk Nieuws. Clubwerk, uitgaande van het Departement Soest van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen. Onder de aantrekkelijkheden, die de winter met zich brengt, behoort ongetwij feld hei clubwerk van het Nut, dat be gin Oct. weer een aanvang neemt en waar de jongens en meisjes, die verleden jaar getrouw de clubs bezochten ook nu weer worden verwacht. Buiten de handwerk-, raffia- en houtbewerkingsclubs zal er nu ook een cursus in cartonnagewerk wor den gegeven voor jongens en meisjes bo ven tien jaar. Zy', die aan een der ge noemde lessen wenschen deel te nemon. kunnen zich daarvoor aanmelden op de inschrijfuren op Maandag 23 en Dinsdag 24 September des namiddags tusschen 68 uur in het clublokaal Vbenhuizer- straat, hoek Nieuwstraat 'en in de Fer- dinand Huycklaan 8. Het lesgeld bedraagt 5 ets. per keer. Voor hen, die doel en werkwijze van dit winterwerk niet kennen, zij nog eens in het licht gesteld, dat het er om gaat aan de jongeren te leeren den vryen tijd doelmatig te besteden. Het opgroeiend geslacht loopt maar al te zeer gevaar den tyd te „verdrijven" in kroeg of dans gelegenheid, tot schade van gezondheid en zedelnke vorming en het is dus wensche- lyk dat het tjjdig leere den tyd te be nutten in vreugdevollen arbeid, in spel en sport. Daarom plaatste de Commissie voor dit winterwerk ook op haar program:licht beelden-, gemeenschappelijke aangavonden, wandel-, natuurstudie- en kampeerclubf*

De Soester | 1929 | | pagina 2