Firma B. Kraal I Sint-Nicolaas Cadeaux! UW PARUI 2e BLAD St Nicolaas Cadeaux HET RAD!OHO IS Speelgoed prima bedveeren Veeteelt. Luxe Artikelen Eet-, Ontbijt-, Theeserviezen PSaaSseSSj* Nieuws Predikbeurten. RECHTZAKEN. Denkt U aan de Langestraat 26 - Amersfoort bij hst kcopen van Uw Gratis Leuke Rijmpjes bij eik Cadeau U TE HUUR Te huur DEURWAARDER Half! Halt! Extra Aanbieding Joh. Verwoerd, Poelier J. VERW0F.RD, Poelier I Vervolg). Kinderkoor „Apollo". Niettegenstaande het gure herfst weer, was de /aal van Religie en Kunst geheel en al gevuld met een getrouwe schaar van Apollo vereerders. Zij was met palmgroen opgesierd, op het po dium stonden de zangertjes in den doj De voorzitter opende met een woor van welkom en gaf daarop direct de leiding aan den dirigent, den heer H. J. v. Mourik uit Utrecht. Deze weet leuk met de kleine peuters om te gaan, daar door kwamen die leuke kinderliedjes zoo goed tot zijn recht, zoowel voor als na de pauze. De teere stemmetjes déden het heel goed. ..Dikkie, dat leu ke liedje werd extra goed gezongen en ook extra toegcklapt. 't Spontaan applaus voor dat leuke goedje was niet van de lucht. De oudere afd. begrijpt al goed wat zij zingt, daar zat spirit in, de toon was gedragen en zuiver, het Bim-bam klonk \ooral heel mooi. Het ..Kind van Holland" werd spon taan naar voren gebracht, men begreep wat men zong. Jammer was het dat de heele groote meisjes het Angelus, dat mooie teere lied, niet zuiver zon gen. Volgende maal beter. Het Deut sche lied deed het best. Over het ge heel genomen een heel goede avond besloten met een serie leuke samen spraken. Apollo heeft haar naam eer aange daan. De beide fraaie banieren mogen trotsch zijn op haar volgelingen. De pianiste, Mej. M. v. d. Broek, di den geheelen avond begeleidde, wer gehuldigd met een tuil bloemen Bazaar Tabitha. Teneinde de diaconie der N.H. Kerk te steunen in haar moeilijke taak, voor al gedurende de wintermaanden, wan neer de nood het hoogst is, had ge noemde vereeniging het plan opgevat een bazaar te 'organiseeren om door een steentje te kunnen bijdragen, Deze bazajar, welke Donderdag en Vrij dag is gehouden, is wat "de inzending betreft, volkomen geslaagd. De afd. handwerken en cadeaux in all vorm mocht er zijn, de wonderboom en de naam raden van den .pop luisterde het geheel op. Ds. Kruishoop opendi de bazaar met een toepasselijk woord waarna de verschillende stands werden bezocht. Kr werd gekeken en gekocht zoodat wij vertrouwen dat de recette evenredig daaraan zal zijn. De dames «Ier vereeniging hebben een mooi werk verricht. Gevonden voorwerpen. I parapluie (tompoes), uiUaatbuis ault knipmes, portemonnaie mei inh., belasling- merk in etui. ire aan flarden en hij gaf onomwon- n te kennen, dat de verbalisant daar ^e 11 lijk moest staan als verdachte, als hebbende de veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht. De Ambtenaar was niet van dit ge voelen en stelde dan ook den eisch van 15 boete. Woensdag -1 Dcc. zal schriftelijk vonnis worden gewezen. Wc E. X. Soest of Met auto te snel rijden in Soest: S. Apeldoorn 12 of 8 d.; 1'. de H. Den Haag 30 of 15 d. H. H. de M. Utrecht 10 of 5 d. H: v.. 't lx. Zeist 15 ot' 10 d. Ned. Kerv. Kerk Soest. Zondag 1 December: Kerk 10 uur: Ds. J. Ch. W. Kruishoop Kerk (i uur: Ds. J. I. van Schaick. Rembrandtzaal 10 uur: Ds. J. I. van Schaick. Rembrandtzaal uur: Ds. J. Ch. W„ Kruishoop. Vereen, van Vrijz. Godsdienstigen. Geen dienst. Clubnieuws V.V. ondag speelden he Soestdijk. en 4e elftal Het ,vvas niet zoon gelukk "Het ->e elTfaTTnoest Tiet' tegen Esvac 2 afleggen met 40, wat wel geflatteer was. Het 4é elftal mocht het genoegen smaken met 140 te verliezen en wel tegen Amsvorde III. Programma Zondag a Het le eiftal is vrij. Het 2c elftal gaat naar Zeist, Z.N.U. Het 3e elftal, krijgt Soest III op be zoek. Het 4e elftal gaat naar D.E.S., Drie bergen. Alvorens Uw inkoopen in de ste den te gaan doen, moet U voor Heeren-inoderatikelen eerst even gaan zien bij VENEMA. We hebben een ruime keuze in St. Nicolaas-cadc waarvan de prijzen beslist lager zijn dan in de stadswinkels, terwijl het U tevens reisgeld bespaart. (Vervolg). Inkoopregister. De Soester politie is niet gelukkig met dit soort yan verbalen. Onde laatst liep zoo'n geval van register- gemis bij iemand, die een beroep zou vormen van het opkoopen van zaken op vrijspraak uit, en Woensdag 27 No- v'cmber was het laken van hetzelfcb stuk. J. v. 't K. adverteert en heeft voorheen reeds geadverteerl over ver koop van gebruikte fietsen. Maar ver- koopen is niet inkoopen. De man heeft talrijk kroost en daarvoor wil hij fiet >en hebben. En dan koopt hij ze voor zijn kinderen. Maar dan blijkt, dat eenc kar te licht gebouwd is, voor h of haar, waarvoor ze bestemd was. En een ander karretje was weer te hoog en een derde weer te klein voor het t beschenken kind. Nu, dan moet K. ze toch weer van de hand doen: hij kan het uitgegeven geld toch niet morsen. Hier was alleen sprake van verkoo- pen: en dat niet aanwezige registe was vcreischt bij inkoopen. Neen, zoo iets moet een derde maal beter voor elkaar gebokst worden. Aanvulling van datum, De voortgezette behandeling van de Bunschoter zaak (zie vorig verslag) met de garagehouder C. Heuveling al verd. en burgemeester Bessclaar al verbalisant en getuige, wiens auto wa aangereden, heeft getoond, dat we mis keken. De aanvulling in de dagvaar ding, die een datum van het feit ool> weer verzuimt, hem als het ware op lossc'Tchroeven zet, lijkt wettelijk geen bezwaar, als de Kantonrechter die aan vulling accepteert. Deze voortgezette behandeling bracht een kostelijk uurtje, want het bovengenoemde duo werd door mr. Siéburgh aangevuld tot trio. En deze advocaat uit Utrecht met heerlijke lef en sans géne, streek waarlijk niet een begeleidende stem. 't Was eerste viool Hij scheurde het proces-verbaal al: Christ. Geref. Gem., ag v.m. 10 uur en lsdienstoefening. tg 3 December n.m. Smit van Utrecht. Julianastraat. nam. 6 uur: KUNSTKORREL. Teneinde onze hoenders te doen be- chikken over het voor onderhoud en ierproductie benoodigde eiwit is het noodzakelijk, dat men de eiwitstoffen, die in het algemeen gebruikelijke 4, aanvoer aanwezig zijn, op een of an- :!erc wijze aanvult. Voor deze aanvul ling dient het z.g. ochtendvoer, dat naast de graansoorten wordt gegeven, hetzij als droog voeder in automatische Verbakken, hetzij rul aangemaakt met koud of warm water. Door verschillende fabrikanten wor- 11 nu iii de laatste jaren in den han- 1 gebracht de z.g. volledige pluim- evocders in korrelvorm, die in de praktijk gewoonlijk „kunstkorrel" ge noemd worden. Deze voedermiddelen kunnen even- ens in automatische voederbakken worden verstrekt. Men heeft eenvou te zorgen dat de voederbak steeds gevuld blijft en behoeft verder aan de voedering zijner hoenders geen aan dacht te wijden. Door velen wordt dit laatste als een belangrijk voordeel van de kunstkorrel beschouwd. Het valt dan ook niet te ontkennen, dat op deze wijze een zekere arbeidsbesparing ver kregen wordt, maar toch dient men hieraan .niet 4c veel waarde te hechten. Immers, tegenover de gewone droog- voedermethode met ochtendvoer spaart men zich alleen de moeite van het éénmaal per dag toedienen van wat graanvoer, een bezigheid dat sommige amateur-kippenhouders het als een uit komst beschouwen, wanneer zij op een vrijen dag niet behoeven te zorgen, dat er in den namiddag iemand thuis om de kippen te voeren. Maar op de boerderij, waar omstreeks dien tijd meerdere dieren de aandacht vragen, zal het weinig gewicht in de schaal leggen, dat men naast het andere vee ook de kippen moet verzorgen. Tegenovër het geringe voordeel der arbeidsbespraing dient nog gewezen te worden op een nadeel. Het gebruik van kunstkorrel kan er o.i. onwillekeu rig toe leiden, dat men te weinig aan SCHITTERENDE HANDGESCHILDERDE Desgewenscht gemaakt volgens Uw eigen smaak, vanaf 2.9. W. EGTBERTS LAANSTRAAT 30 BAARN, dacht aan zijn dieren gaat schenken Ook in de pluimveehouderij is het spreekwoord van toepassing: „Het oog van den meester.... etc." Wij willen hiermede natuurlijk niet zeggen, dat het gewenscht is zijn leggende hoen ders vet te maken, maar door nauw lettend toezicht kan men zorgen, dat zieke dieren tijdig geëlimineerd wor den, terwijl men met een zekere mate van waarschijnlijkheid de goede van de slechte legsters kan onderscheiden, Het gebruik van kunstkorrel doet nu een mooie gelegenheid verloren gaan om zijn dieren eens rustig gade te slaan, 11.1. wanneer zij alle bij elkaar zijn om den graanmaaltijd te verorbe ren. De grondstoffen, die in de verschil lende soorten kunstkorrel verwerkt worden, worden door de fabrikanten niet vermeld. Wij kunnen echter vei lig aanemen. data het ongeveer dezelf de zijn als die Wélke algemeen in och tendvoeders gebruikelijk zijn; alleen met dit verschil, dat er meer eiwit- arme bestanddeelen in voorkomen, ter- Wijl in sommige soorten ook een zekere hoeveelheid kleefstof schijnt te worden opgenomen. De grondstoffen worden zoo noodig eerst tot meel vermalen om vervolgens met speciale machines in den bekenden korrelvorm te worden gebracht. De kunstkorrel zijn uit den aard der zaak mengvoeders. Zij hebben dus het bezwaar, dat voor alle mengvoeders geldt, n.1, dat men aan het Proefstation te Wageuingen wel kan bepalen het gehalte aan eiwitachtige stoffen, vet- achtigc stoffen, etc. van het geheel, aar niet nauwkeurig kan opgeven in elke percentages de verschillende Orondstoffen er in verwerkt zijn. Dit bezwaar komt juist bij pluimveevoe ders bijzonder sterk naar voren, p.a. omdat hierin ook een zekere hoeveel heid dierlijke eiwitstoffen aanwezig behoort te zijn om goede resultaten te kunnen verwacht en het dus van veel belang is, te weten in hoeverre aan de ze voorwaarde is voldaan. Bovendien kan door het scheikun dig onderzoek wel worden bepaald de hoeveelheid stikstofhoudende bestand deelen en desgewenscht ook het gehal te aan verteerbare eiwitachtige stof fen. maar daarmede weet men nog niet voldoende. Het is thans wel algemeen bekend, dat aan eenzelfde hoeveelheid verteerbare eiwitachtige stoffen uit lillende voedermiddelen niet de zelfde voederwaarde kan worden toe gekend. In het bijzonder bestaan tus- chcn de voedermiddelen van dierlijke afkomst in dit opzicht groote verschil len. Het is dus niet alleen van belang weten hoeveel dierlijk eiwit in een r-paald pluimveevoeder aanwezig is. maar ook van welke visch-, vleesch-, if diermeeisoorten dit afkomstig is en hoeveel van ieder. Voor de plantaar- lige eiwitten geldt hetzelfde, hoewel men darbij gewoonlijk niet met zulke groote verdiensten te maken krijgt, als Et bij dierlijk eiwit het geval is. Voor de beoordeeling van pluimvee voeder, hetzij dan ochtendvoer' of kunstkorrel, is het dus wenschelijk, dat men weet, welke grondstoffen er in verwerkt zijn en in welke percentages. En aangezien dit achteraf niet kan worden nagegaan, doet men verstan- lig slechts die voeders te gebruiken, waarbij men in dit opzicht afdoende zekerheid heeft. Deze zekerheid is al leen te vcrioijgcrr ilooi' controle £^>-de fabricage. Kunstkorrel, dia aan deze oorwaarde voldoet, is momenteel nog niet verkrijgbaar, ochtendvoeder en-op fokvoeder wel. Dit is in zooverre te betreuren, dat het daardoor onmoge lijk is, officieel gecontroleerde voeder- proeven te nemen, welke voor de prac- tijk waarde hebben.-Men zou wel de productie van een groep kippen, die graan en ochtendvoeder van bekende samenstelling krijgen, kunnen vergelij ken met die van een andere groep, wel ke met 'n bepaalde kunstkorrel gevoe derd wordt. Maar dan heeft een pluim veehouder, die aan de hand van de gevonden cijfers- zijn conclusies zou willen trekken, geen zekerheid, dat de kunstkorrel, die hij in de gelegenheid is te koopen, uit dezelfde bestanddee len is samengesteld als de bij een dérr gelijke proef gebruikte. Was het daar entegen mogelijk tegenover elkaar te stellen eenerzijds een rantsoen be staande uit een goed ochtendvoer van gecontroleerde samenstelling en een bekende hoeveelheid graan en ander zijds een kunstkorrel eveneens van ge controleerde samenstelling, zoodanig, dat in beide rantsoenen gelijke hoe veelheden van dezelfde bestanddeelen gebruikt waren, dan kon men aan de hand daarvan een antwoord geven op de vraag of de speciale bewerking, die de bestanddeelen van kunstkorrel on dergaan, van invloed is op de produc tiewaarde. Het valt toch niet te ontkennen, dat het malen van het graan, dat anders in zijn geheel wordt toegediend en de verdere bewerking om het meel tot kunstkorrel om te vormen, extra on kosten met zich "brengen moet. Alleen wanneer deze onkosten zouden wordëh goedgemaakt door een hoogere produc tie, zou de bereiding en het voederen van een kunstkorrel economisch voor- leelig kunnen zijn. Nu hoort men in de praktijk dikwijls zeer gunstige resultaten van het ge bruik van kunstkorrel. Het lijkt ons verstandig om daar aan voorloopig niet meer waarde te hechten, dan aan der gelijke niet te controleeren gegevens in het algemeen moet worden toege kend. Dat men in streken, waar de kippen tot voor kort niet anders kre gen dan eenige keeren per dag een handvol graan en misschien 's mor gens nog wat aangemaakt maïsmeel of gerstemeel, over de resultaten met kunstkorrel buitengewoon tevreden is, zal wel niemand verwonderen. De vraag moet dan echter woeden gesteld, of hetzelfde resultaat niet met minder kosten kon worden bereikt door het gebruik van een doelmatig samen gesteld ochtendvoeder. P. UB BELS Misschien zou het gewenscht zijn ook eens na te gaan, welke de resul taten zijn, wanneer de kunstkorrel al leen is samengesteld uit de bestanddee len van het ochtendvoer, terwijl het graan afzonderlijk gegeven wordt. Het fijnmalen en daarna weer in korrel vorm brengen van het graan zou dan vermeden worden en de prijs dus 1. ger kunnen zijn. Als de korrelvorm tegenover hel meelvoer werkelijk voor deden met zich brengt, moet dit op deze manier eveneens tot uiting ko men. Deze voedermethode zou ook minder afwijken van de natuurlijke voeding, hetgeen op den langen duur tegenover de uitsluitend kunstkorrel voeding nog wel eens een voordeel zou kunnen blijken te zijn. (Alg. Ned. Landb. blad). HISTORISCHE OVERLEVERIN GEN VAN NEDERLANDSCHE PLAATSEN.. V.' He! slot van Brederotle. Er is een tijd geweest; tijd, die thans lang achter ons schijnt te liggen, dat in Holland en Zeeland en Gelderland Utrecht en andere provinciën de groote, sterk gebouwde riddersloten, omgeven door wallen en grachten, even talrijk waren als thans de groote en kleine dorpen in alle deze welvarende provinciën zijn. Die tijd is lang voorbijde adellijke geslachten hebben hun macht moeten geven in handen van de groeiende gemeenschap. Slechts weinige van de riddersloten, die even zoo vele vestingen waren, gereed om een be leg te weerstaan, zijn, zelfs in den meest embryonalen vorm, nog over. Uit den lateren tijd zijn ons enkele kasteelen ge bleven. die echter me§r woonhuis dan ves ting en versterking waren. Van alle die oude sloten is er, althans in de streek langs de Noordzee, aan den duinrand, die altjjd een verkeersader van beteekenis is' geewest, geen zoo bekend als die afbrok kelende steenmassa, die daar staat onder het gebied van Santpoort: de ruïne van Brederode. Zij staat daar sedert jaar en dag zoo rustig, zoo kalm; zij is een ver makelijkheid voor de toeristen; kinderen spelen op de plaatsen, waar eens de zware stap van de geharnaste krijgslieden heeft gedreund. Geen wakend oog behoeft meer over het omliggend landschap uit te zien of wellicht een vijand nadert. Het is alles rust en vrede nu, maar hoe geheel anders is het hier niet geweest! Toch is het slot van Brederode nog vrij lang blijven be staan. Zelfs onder keizer Maximiliaan werd er een Reynout van Brederode tot ridder geslagen, met hetzelfde zwaard, dat eens aan Karei den Grooten had toebehoord. Tijdens het beleg van Haarlem legden de Spanjaarden er bezetting, en van het jaar 1628, liet jaar van de vermeestering van de Zilvervloot, is bekend, dat een rent meester daar woonde met geheel zijn ge zin. Toen echter was het slechts een deelte van het eens zoo machtige slot, dat nog overeind stond, want de Span jaarden hadden er den brand in gestoken en een groot deel ervan vernield. Wind regen ontdeden de geblakerde muren den loop der tijden van het roetachtig zwart, maar de bouwval bleef onbeheerd liggen lót in don loop oer negentiende Toen heeft men haar voor verder erval behoed; in een tijd als de onze, die zich van de monumenten van het ver leden, voorzoover dezé behouden zijn ge bleven, zooveel aantrekt, kon men deze une voor studie en andere doeleinden be nutten. Men heeft haar voor verder ver-' al behoed; hersteld wat niet te herstellen n al bleef het een bouwval, het is toch een leerzame bouwval, die aanknoo- •ingspunt met het, nu onbekend verleden i>iedt. Wanneer deze bouwval eens spreken kon Hij zou intusschen niet alles kunnen ver- Hen van wat daar is geschied, want het is niet meer het oude slot, dut eens de Brdedrode's, die voor de rijksten onder Ilollandsche edelen doorgingen, hebben g^zet. Dat ware ook wel een wonder in tijden van wapengeweld gelijk de Middel eeuwen die onverpoosd hebben gekend. Hier is in 1256 de tijding gebracht, die betrof Holland's dapperen maarschalk Wil lem van Brederode, die met zijn Koning 'Ptrok tegen de Friezen. Hier is in 1283 'loris V op bezoek gekomen. Hier heeft in 1321 graaf Willem de Goede de belofte bezegeld, die aan de gemalin van Hendrik van Brederode, aan vrouwe Isabella, ook in- de toekomst het bezit van het slot ver zekerde. En hier zijn in 1345 de roem ruchtige edelen samen geweest, die met len stoutmoedigen vermetelen Willem IV nog eens de Friezen zouden gaan bevech ten, en ditmaal in hun eigen land. Des Maandagsmorgens, na het ontbijt te hebben genuttigd, trok de .schitterende ridder stoet ter poorte uit; men reed naar de Zuiderzee om zich daar in te schepen op de vloot, reeds in gereedheid gebracht. En het ging velen, zeer velen ridderen, gelijk het hun Graaf verging; op het nederige slagveld bij Warns venden zij een dood, die voor de toenmalige tijden geen eens een ridderdood kon. heeten. Zelfs kwam in 1351 het slot, na heldhaftige verdediging van heer Diederijk, in handen van den Graaf-Hertog, maar korten tijd daarna kwam een verzoening tusschen Brederode Leenheer totstand, die opnieuw het slot in handen van het aloude geslacht bracht, dat het met grooteren luister dan tevoren nog inrichtte. Men leefde toen in den tijd der Hoek- sche en Kabeljauwsche twisten. Twisten, die op eiken heerweg, in elke groote en kleine stad, aan de orde van den dag wa ren. Twisten, die werden gestimuleerd- door het uiterlijk kenteeken, dat de aan hangers der beide patrijen droegen. Twis ten, die politieke beteekinis en doeleinden hadden, en deze door het volk op eigen rug deed uitvechten. Het was in die da gen, dat Reymout woonde op het slot der Brdederode'sReynout, de wakkere, maar wat stugge, grimmige ridder, getrouwd met vrouwe Joanna, even lieflijk en zacht als hij grimmig en ruw kon zijn. Zij be hoorden zou het anders kunnen? tot (1e Hoekschen, e,n zij leefden in een streek, waar de Hoeksche 'meerderheid verze kerd kon worden geacht. Maar toch, in die dagen werd de krijg anders gevoerd dan wij dien thans kennen; overal loerde het Kabeljauwsch verraad. Men was niet veilig om uit te gaan dan met sterk gewa pend geleide, en men moest nog steeds op den weg verkenners uitsturen om den om trek en den terugtocht waar te nemen! Het was op een zonnigen zomeravond, dat Reymout zich gereed maakte met een groot gezelschap van gasten ter jacht te gaan. Hij kwam in de stallen; vond de toornen van zijn paard verkeerd; verhief luide zijn stem tegen <tew staljongen, die een woord van verontschuldiging -wilde spreken. Maar reeds was'de staf van den heer omhoog gegaan; gedaald lop zijn schouders, en met een pijnlijke kreet sprong de jongen terug. Op dat oogenblik kwam vrouwe Joanna binnen. Haar zacht gelaat betrok; zij vroeg ontheffing van de straf van den 'jongen, en Reyho.ut, schonk die om harentwil, 'al verzocht hij haar niet meer in dergelijke gevallen tus- schenbeide te komen. De jachtstoet reed uit.'De zoo juist ge strafte staljongen was mede; zijn taak was mede; zijn taak was in het veld. Afdwa lend van den ridderstoet, 'zwierf hij door de duinen. Nabij Castricum werd de hon- dentrein .ontkoppeld, en. werden valk en havik ontdaan van strik en bellenkap. Het jagerssein klonk, en de jacht nam een aanvang. Maar plotseling, terwijl vrouwe Joanna in het midden'was van het jacht genot, dat ook haar, zachte vrouw dier tijden, aangenaam was, stond de staljongen met ongedekten hoofde' naast haar. Hij bad haar dringend voorzichtigheid te be trachten; hij had in de duinen gezworven; hij had het blazoen van Bloemsteyn wel gezien, en hij vermoedde met dezen vele groote gewapende, macht. En op hetzelfde oogenblik keerde de geervalk op haar hand terug, zonder prooi of buit. Zjj er kende: haar vogel had 'iets vreemds ge zien; de knaap moest waarheid gesproken hebben. HEEL LAGE PRIJZEN EN EEN REUSACHTIG GROOTE SORTEERING DIE U ELDERS NIET ZULT VINDENI te ontzetten. En men trok naar den kerk toren en men vond daar, bijna gebonden aan het touw dat nog steeds bewoog, den armen staljongen, die de .klokken in be weging had gebracht .om ontzet le ver krijgen. Toen zijn heer ni'et wilde geloo- ven wat hij meldde, had hjj begrepen te moeten handelen zonder zijn voorkennis; hij had het eerste paard genomen dat hem voor de voeten kwam, hij had erop willen rijden naar Castricum's toren om de om liggende bevolking te waarschuwen. Zijn heer had op hem geschoten: schoon uit geput door bloedverlies had hij ,zich voort gesleept. Hij had zijn heer, maar hij had vooral vrouwe Joanna gered. Teeder nam zij den knaap in haar armen; zij hoopte dat redding nog mogelijk was. Maar het had te lang geduurd; hel luiden van de klokken had te veel van de inspanning van den reeds uitgeputten knaap geëscht. Op de blanke armen van de edelvrouwe legde hij het hoofd neer en blies, dankbaar haar in de oogen blikkend, den laatsten adem uit. Dat is een verhaal van romantische poëzie, dat ook met den bouwval van Bre derode is verbonden. Reynout en de zijnen hebben er jarenlang gewoond; zij zijn op gevolgd door andere adellijke geslachten, en de bouwval heeft den ondergang van het eens zoo machtige geslacht der Bre- derode's, gelijk van tal van andere ge slachten in Holland en Zeeland en andere geslachten in Holland en Zeeland en an dere provinciën, aanschouwd. Zelfs heeft Reynout's opvolger van gelijken naam, die door keizer Maximiliaan tot ridder werd geslagen, de burcht gedeeltelijk doen her stellen, van nieuwen luister voorzien, maar wat mocht het baten tegen den tand des tijds? De Spanjaarden achtten niet op den roem van het verleden; zij vernielden met schennende hand. Zoo is het eens zoo machtige slot, dat men vaak vergeefs belegerde, geworden de bouwval van nu. Maar des avonds laat, wanneer men daar zou vertoeven en de taal van de onge ziene dingen zou verstaan, zou men menig maal stoutmoedige ridders, angstig in de omgeving blikkende jonkvrouwen en een gevolg van jofferen en krijgslieden* kunnen tegenkomen. Voor wie maar over een greintje fantasie beschikt, is de bouwval van Brederode niet dood! AdvsrSsnliën. 2 VRIJST. HUIZEN M. SCHUUR, 3000 M2. TUINGROND. Huurprijs billijk. Bevr. Boschstraat 67, Soest. TE KOOP: a 0.50 ct. per pond. ARN. LAST TELEF. 398 Teding van Berkhoutstraat 3, Baarn. Hoofdweg. FLINK HUIS met veel bergruimte. Elect., Gas en Waterl. en Tuin. 38.p. m. (bij station), Br. L 356 Bur. v. d. Blad. SOESTER MUZIEKVEREENIGIGING „PATIENTIA VINCIT OMNIA". Ledenvergaderjngjjp Djnsdag.3 Dec..1.929 te 7.30 uur, in het repetitielokaal (Korenweg). Punten: 1. Vaststellen notulen vorige vergadering. 2. Begrooting 1930 en vaststellen contributie 3. Werkplan. 4. Benoeming comm. tot nazien d. rekening. 5. Benoeming bestuurslid, in plaats van den heer J. H. Benschop, die wenscht af te treden. 6. Wat verder ter sprake moge komen. Alle leden ook Donateurs hebben recht toegang tot de vergadering (art. 12 stat.) De 1ste Secretaris, W. H. C. Doorman. LANGESTR' 33 AMEP SPOORT Vrouwe Joanna deed luide de klanken van haar zilveren hoorn weerklinken. Rey nout kwam, verbolgen, dat hij de jacht had moeten afbreken, op haar toesnellen. Zij deed hem het verhaal, maar hij lachte. Waar is de knaap, zoo vroeg hij. De knaap was niet meer te zien, en dit ver sterkte Reynout in zijn - ongeloof. Zij mocht wijzen ;op den valk, die het bericht bevestigde, hij wilde het 'niet gelooven: hier was geheel de omtrek Hoeksch. hier duchtte men geen Kabeljauwschen over val. Op datzelfde oogenblik 'maakte zjjn valkenier er hem op opmerkzaam, dat de staljongen trachtte weg te 'vluchten op het lastpaard, dat hij juist miste. Zelf leg de Reynout aande knaap werd aan den arm getroffen; het paard keerde met tra gen stap terug. Maar op het oogenblik, dat Reynout de jacht wilde hervatten, werd hij een stoet van 'ruiters gewaar, getooid met den grauwen hoed der Kabeljauw schen. en hij zag au, dat het gevaar hem van zeer nabij bedreigde, Reeds trok hij het zwaard en wilde zich teweerstellen, maar vrouwe Joanna begreep, dat hij in dezen ongeljjken kamp geen 'eer kon be halen, bad hem om terug te keeren, en vond'gehoor. Hij zelf'nam zjjn gade voor 'zich op het ros, hg reed voor zijn mannen uit, spoorslags den weg terug, dien men zoo juist met luid 'jachtrumoer gegaan was. Maar de Bloemsteyner zette them na* trachtte hem den weg af te snijden. Bij Castricum lachte hij reeds, dat het Hoek sche vogeltje» in het nauw zou zitten. Rey nout en de zjjnen vonden nog juist tijd 0111 de kerkdeur binnen te gaan; met bal ken en banken en alles wat men vinden kon werd deze versperd. Maar dal begreep men wel, lang zou men het hier niet kun nen uithouden. Indien niet spoedig hulp opdaagde, was men verloren. Maar hoe die hulp te vinden? Nog peinsde men toen eensklaps de klokken van de toren angstig begonnen te luiden. De omliggende be volking van Castricum was goed Hoeksch zij werd gewaarschuwd; dat beteekende ontzet en hulp. Maar wie, wie in hemels naam trok daar aari de touwen? Al spoe dig was er buiten rumöér; de landluydën kwamen gewapend toesnellen om hun lieer. Behoudens goedkeuring van tien Raad, zal binnenkort te vervullen zijn de betrekking van bij de plaatselijke belastingen, tegen een jaarwedde van 100. Burgemeester en Wethouders van Soest roepen gegadigden op hunne sol licitatie uiterlijk op 9 December a^s. in te "zenden. Zij, die bij de belastingen werkzaam zijn geweeist, genieten de voorkeur. Deze sollicitatie behoeft niet op zegel te worden gesteld. Soest, 28 November 1929. Burg. en Wetli. voornoemd, De Burgemeester, G. PEKETH. De Secretaris, J. BATENBURG. VANAF HEDEN EN AANSTAAN DE FEESTDAGEN: HAZEN - FAZANTEN - ZWARE HOLL. DUINKONIJNEN - HOLL. POULARDES BRAAD- EN SOEPKIPPEN ZWARE TAMME KONIJNEN, EENDEN, GANZEN EN KALKOENEN. Alles tegen zeer lage prijzen. Besteld vroegtijdig om teleurstelling te voorkomen. TEVENS SCHOONMAKEN VAN WILD EN GEVOGELTE. Minzaam aanbevelend, SCHRIKSLAAN 25 SOESTDIJK Briefk aarten worden vergoed). SCHRIKSLAAN 25 Piepkuikens vanaf0.60 1'ijnc gem. Braadkippen v.a. 11.50 Hollandsche poulardes2.50 Panklaar en thuisbezorgd. NEEMT PROEF.

De Soester | 1929 | | pagina 5