1 5. H. MtSSÊ MUZIEK INSTITUUT ANDRIESSEN H Massa's Schilletje Boekhandel „Modern" [siiïHrEBrsnsrersrans&fSfsis^l f. brëure Plaatselijk Nieuws Het Valütahüis Sohl Hoksbergen Handel in gedistilleerd H. E- DE HAAN i£. v^asr» T Hl N N E N II II I s Sport. Burgelijke Stand Predikbeurten.__ 71 »rsnsLfsrsi^isrsrsrsr&ns^rsimi II. KROON HANDEL IN TOUW a. j. c. MOOY Pianolessen Speciale Aanbieding! RECHTZAKEN. Nieuwjaarsgroeten RUIJSSENAAR's Schoenmagazijn Nieuwjaarskaarten Kerstfeestviering Soest. De vereeniging van Vrijzinnig Gods- dienstigen vierde Maandag 23 dezer in de Kerkzaai van Relegie en Kunst met 28 leerlingen der Zondagschool haar Kerstfeest. In de schemerduistere zaal, welke fraai was versierd met hulst en sparregroen, stond op het podium een fraaie groene den, mooi opgetuigd en in flonkerend licht. Het was als een sprookje uit de duizend en een nacht. De organist opende den avond met heerlijk orgelspel van ver schillende Kerstmelodiën tot een geheel versmolten, den heer Fr. Breekveldt daarvoor ons compliment. Daarop zong de gemeente lied 151 :2, waarop de kin deren binnen kwamen op de tonen van Stille Nacht, Heilige Nacht. Mej. J. A. Burgersdjjk opende daarop de bijeenkomst op de gebruikelijke wij ze, riep allen het welkom toe en bracht dank aan allen die hadden medegewerkt om dit Kerstfeest te vieren, in 't bijzon der aan den heer en Mevr. vamVeen voor den fraaien Den. Hierop zong het kin derkoor „O Kindeklein" dat stemmig werd verklankt. Mej. J. A. Burgersdijk gaf daar op een kerstverhaal ten beste. Het toe passelijke lied „Nu zijt gij welkome" werd hierop door het jongenskoor gezongen, waarna gepauseerd werd. Daarna wer den de kinderen onthaald op kerstgebak en limonade, waarop Mej. G. T. v. Moorsel een verhaal vertelde en wees op de -ver schenen Ster in Bethlehem. Hierna had de uitreiking der geschen ken plaats en werd voornoemde dames door het bestuur een souvernir aangebo den, zeer verdiend, daar zjj de ziel der vereeniging zijn. Het koor zong daarop een danklied „Goedennacht" waarop de ge meente zong lied 152. Met een toepasse lijk gebed werd de samenkomst gesloten Er was waardig kerstfeest gevierd. UTRECHT, Potterstr. 22, Vreeburg 36, Steenweg 62. HILVERSUM - Leeuwenstraat 28. AMERSFOORT - Krommegracht 4. Het meest gesorteerde en goedkoopste adres voor SIGAREN, SIGARETTEN, TABAK Schkip Trjoonskip en Senfèld To Soest. Vrijdag 20 Dec. 1.1. gaf de Friesche club een feestavond in hotel „Eemland", waar zeer veel belangstelling voor was. De Friesche vlag sierde het podium, het strijkje Kamerbeek-Stalenhoef verzorgde de entre acter. De voorzitter de heer S. Rooda riep allen het welkom toe, en deelde een en ander mede uit het veree- nigingsleven, waarna uit volle borst ge zongen werd het le en 4e couplet van het Frysk Folksliet. Daarop betraden de werkende leden het podium en gaven als No. 1 het leuke blijspel Art. 214 B. W. Al spoedig had Brjucht berouw dat hij Trjjn daar steeds op had gewezen vooral toen zij het letterlijk opvolgde. Maar ge lukkig was de echtelijke twist spoedig bij gelegd en liep alles goed van stapel. De optredenden werden toegeklapt; er was genoten. In de pauze gaven de heer en Mej. Sjolkema uit Baarn een paar voor drachten ten beste, waarna werd opge voerd de klucht „De Slavin" waarom ge gierd is. Daarna een leuk bal met de Schotsche Trye. Er is leuk gefeest. De heer Wiersma had evenals altijd keurig het kapwerk verzorgd. Zilveren Jubileum. 5 Januari 1930 hoopt de heer W. Spaa- renberg gep. adj. comm. 2e kl. gem. Gasfabriek van Utrecht, den dag te her denken, waarop hij voor 25 jaar werd aangesteld als verslaggever voor het Utr. Niieuwsblad, de laatste 2 iaar als corres pondent te Soest en als verslaggever der plaatselijke pers. Daar hij te dezer plaatse reeds vele vrienden heeft gemaakt, zal het hem voor zeker op Dinsdag 5 Jan. niet aan bewijzen van belangstelling ontbreken. Gerecipi eerd wordt dien dag van 25 uur n.m., Nieuweweg 15d. Veroordeeld. De Politierechter veroordeelde Maandag 23 dezer J. K., wegens het verspreiden van voor den heer I. beleedigende pam fletten tot f 10.boete subsidair 5 dagen hechtenis. Concertgebouw. Naar verluidt zal op het open terrein naast de Chr. Middenstandsbank een Con certgebouw verrijzen. tüSsa Afdeeling Soest. Vrijdag 20 December 1.1. vergaderde in de Rembrandtzaal de Chr. Historische Kies- vereeniging, Afd. Soest. De w.n. voorzitter, de heer D. Hoolwerf, opende de vergade ring. Vervolgens kwam punt 2 van de agen da aan de orde. Een voorstel tot uitbrei ding van het bestuur. Dit werd door de vergadering niet noodig geoordeeld en meende met een klein bestuur meer actief te kunnen werken. Daarna kwam punt 3: aftreden van het bestuur, en werd overgegaan tot het vormen van een nieuw bestuur. Gekozen werden Mevrouw S. G. Landweer-de Visser, Nieuwerhoekstraat 10 en de heeren E. v. Eeden, Soesterbergsche- straat 77, A. Legemaat, Eikenlaan 19, T. Budding, Kruisweg 4 en J. J. van Ame- rom, Vikenweg 33. Bij de rondvraag werd aangedrongen op meerdere activiteit der af deeling en uitbreiding van het ledental. Een ieder, die zich wenscht op te geven als lid, kan dit bij het nieuwe bestuur doen. (voorheen R. FRESE, Hofleveranciers. BAARN. Vlceschhouwcrij Varkensslachterij Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 BESLIST EERSTE KWALITEIT Dagelijks hooren en bezorgen. Holl. Tooneel. Dit gezelschap kwam 2e Kerstdag met „de Pastoor van Saint-Denis", eene reprise van het verleden jaar gegeven spel van „de Clown". Thans was er een bedrijf tusschen- gevoegd, waar een oude Pastoor de arme clown hem laat beloven zijn haat tegen zijn verlaten vrouw te vergeten. De clown was als steeds heel goed, voor al in zijn diepe smart. Nedda, de trouwe- looze, die berouwvol terugkeert, stond hem waardig ter zijde. De hansworst, de her bergier en de Pastoor speelden goed, vooral in het eerste en laatste bedrijf. Bertrand bleek een le klasse verleider, die, toen hij genoeg van de vrouw had, die hij verleidde, haar afstootte. Alles bijeen een goed geheel. Eemland was aardig bezet en een dansje besloot den avond. Evangelisatie commissie der Geref. Kerk. Met 200 kindei en der Zondagsschool vier de genoemd comité 2e Kerstdag, des na middags 2.305 uur, Kerstfeest (zonder Kerstboom; in de Rembrandtzaal. Ds. v. d. Meulen opende de samenkomst met het laten zingen van den Lofzang van Zachc- rias, waarna het gebed werd uitgesproken. Na voorlezing van het Kerstevangelie naar Lukas 2 en een korte verklaring, hield de lieer v. d. Flier, hoofd der Chr. School, de kleinen eenige oogenblikkenaangenaam bezig, met de geschiedenis van de Wijzen uit het Oosten en gevolgd door „Stille Nacht". Hierna had de tractatie plaats van chocolademelk en speculaas,, waarop de heer v. d. Pol een verhaal deed van een Kermiswagen en zijn bewoners, op het Kerstfeest. Mej. v. Mil liet daarop de 3e curcussianen tezamen zingen „De herder tjes lagen bij nachte", waarop de gemeente zong Gez. 270 12. Mej. Pontier vertelde daarop van Jan van den molen, waarop het feest gesloten werd met gebed. Een en ander werd afgewisseld door Kerstliederen. Bij het verlaten der zaal kreeg elk kind een sinaasappel. Liturgische Jeugddienst op Kerstmis. 2e Kerstdag had in de door bloemist Kraayenhagen keurig met dennen en palm- groen versierde N.H. Kerk de liturgische jeugddienst plaats, onder leiding van Ds. v. Schaick, welke enorm druk bezocht was. De organist bracht een prachtig kerstpro gramma ten gehoore. Ds. v. Schaick opende de samenkomst. Na voorlezing der Jesaja-Profetie, zong „Soli" het alom bekende lied „Nu zijt welle kome," enz., waarop enkele deelen gelezen werden uit Joh. 1; gezongen werd Gez. 133 waarna de geloofsbelijdenis werd afgelegd. De gemeente zong daarop als een plechtig Amen Gez. 2 1, waarop het gebed werd uitgesproken. Na voorlezing van een gedeelte van Jo- hannes 1 1, koos ZEw. tot tekst vooi dezen dienst Lucas 2 7. Deze tekst, aldus ZEw., kan op verschil lende wijzen worden belicht en bekeken. ZEw. wil het hebben over de moederliefde en de teere zorg voor het hulpelooze Kind in de Kribbe. Want achter de teere zorg en liefde, staat de liefde van God. Zij was slechts de getrouwe dienstmaagd; God den Vader. Zij en haar geleide hadden slechts gehoor gegeven aan het bevel des Keizers, en waren opgegaan naar Bethlehem. Maar daar het al laat was en de nacht koud, en zij geen dak boven het hoofd hadden, vroe gen zij in de herberg om nachtverblijf. Maar de menschen hadden het veel te druk met allerlei gasten; er was voor hun geen plaats, wel in het achterhuis, in den stal. Daar werd dus de Goddelijke geboorte af gewacht, niet door de menschen, maar door God zelf. Wel was Keizer Augustus de bemiddealar in de hand Gods, maar reeds Wijnen en Likeuren. SPECIALITEIT in de bekende SLIJTERIJ van Amersfoort. HAVIK 41. TELEFOON 292 eeuwen geleden hadden de Profeten den Messias geprofeteerd. Door Gods leiding zou het Kind in Bethlehem geboren worden, maar er was geen plaats voor Hem. Wat een scherp contrast. God, die het Beste gaf, werd door de menschen op zijn poverst ont vangen. Deze geboortte in den stal was reeds op het kruis, dat achter de kribbe stond. Hij, die alles voor ons over had, werd ontvangen in een stal. Hij was toch reeds door Johannes voorbereid, welke met kracht van stem had geprofeteerd: „Zie het Lam Gods". Bij Zijn komst werd Hij reed: uitgestooten en voor Hij stierf hing men Hem boven de aarde, ook de aarde had geen plaats voor Hem. Men was wel altijd vrien delijk voor Hem geweest en had naar Hem geluisterd, maar Hij had geen plaats ge kregen in het hart, in de Christelijk-liefde was geen plaats voor Hem. In veel opzichen leven wij in een prach- tigen tijd, maar in geen Christelijken tijd. Wij zien weinig van Christus zelf, wij plaat sen Hem maar liefst in den stal. Spreker is bang voor ons Christelijk geloof, wij ma ken het precies klaar voor Jezus, maar wij omwikkelen het met windselen. In ons huis en hart is geen plaats voor Jezus, wel in het bijgebouw; wij hebben al zoo veel gas ten, daar is de arbeid, de vreugde, de liefde, de haat, de smart; voor ieder van die moet plaats gemaakt worden, maar voor Jezus is geen plaats, wel in den stal. Onze gods dienst wordt slechts een vertooning. Maar gij jonge menschen zet al de vensters uwer ziel open en schrikt niet voor den zwaren Gedipl. Heilgymn. Masseuse KAPELWEG 16 - AMERSFOORT iast in den strijd, die u wordt opgelegd, laat Christus in uw hart plaats vinden. Laat Hem uw gast zijn, of zouden wij niet waard zijn om Hem te ontvangen. Hij is meer dan een gast. Hij is de gastheer zelf. Uwe ziel heeft behoefte aan vrede met God, welnu Hij schenkt ze u als gij Hem binnen laat. Als gij den strijd vreest, Hij zal voor u strijden. Laat Hem toe, in geheel uw leven en strijd, Hij zal het wel maken. Als een Amen hierop zong „Soli" een Oud-Hollandsch kerstlied, waarna gedankt werd. Na het zingen van Gez. 117 werd de zegen uitgesproken. Aan den uitgang werd gecollecteerd voor het Jeugdwerk. PIANOLEERARES BEGELEIDING. Condities f6.—, f4.50, f3.— per maand. Muziek in bruikleen. Spreekuur: 's Zaterdags van 1-2 NIEUWERHOEKSTRAAT 2. Zieken-Auto. Door de Vereeniging „Eerste Hulp bij Ongelukken", Afdeeling Soest, is de wensch naar voren gebracht, om in het bezit te ko men van een eigen modern ingerichte Zie kenauto, waarvan bij ongelukken of ziekte door een ieder gebruik kan worden ge maakt. Dit zeer schoone plan zal zeker door een ieder ingezetene bijzonder worden toe gejuicht. Alleen met toejuichingen zal echter on derstaande Commissie, die voor dit doel door genoemde Vereeniging is benoemd, niet geholpen zijn. Er zal financieele steun in ruime mate noodig zijn, om tot verwe zenlijking van dit plan te komen. Vertrou wende op Uwe vrijgevendheid in deze, twijfelt de Commissie niet, of ieder inge zetene zal, zooveel het in zijn vermogen is, hieraan bijdragen. De gelegenheid zal U hiertoe geboden worden door straks in te teekenen op lijs ten die in de gemeente zullen circuleeren. Buiten deze inteekenlijst kunt U zich vanaf neden ook wenden tot een der onderstaande Commissieleden, die gaarne Uwe gaven in ontvangst zullen nemen. Wij zullen nog nader op deze aangele genheid terugkomen. De commissie: Dr. P. G. de Vos, Lindenlaan. Dr. P. Donker, Middelwijkstraat. P. J. Drost, Kerkpad ZZ 20E. Mej. Chr. A. Hillc, Rembrandtl. 21. Mej. R. J. v. Doornik, Kerkpad ZZ 20E. Mej. M. Herwaarde, Torenstraat 1. Dr. J. H. A. Rupert, Voorzitter E. H. B. O. ONDERRICHT PIANO, VIOOL, ORGEL, ZANG, THEORIE Opleiding examen Koor Nederlandsche Tooneel-Vereeniging en Kunstenaars-Vereeniging. Hilversum Veerstraat 30-32 TAPIJTEN L1NOLEUMS KARPETTEN VLOERZEILEN LOOPERS GORDIJNEN SCHOORSTEENLOOPERS TAFELKLEEDEN DIVANDEKKEN KUSSENS P. STORNEBRINK - EMMASTRAAT 18^ TEGENOVER VITU8KERK, HILVERSUM E. S. V. ,A- C. Wegens de hardheid der terreinen en het gevaar daaraan verbonden, had het Bestuur van den U.P.V.B. alle wedstrij den van Zondag 1.1. afgelast. Het programma voor Zondag 29 Dec. luidt als volgt: E.S.V.A.C. II—Laren III aanvang 2 uur (terrein Burgem. Dekethpark) Leusden IE.S.V.A.C.I aanvang 2 uur (terrein te Leusden) Denk er om spelers van beide elftallen, de winstpunten zijn goud waard, dus de laatste wedstrijd in het jaar 1929 moet gewonnen worden. CLUBNIEUWS V.V. „SOEST". Zondag a.s. speelt Soest I tegen de kam- pioenscandidate W. M. S. uit Amsterdam, le elftal spelers, laat zien wat je waard bent en verkoop je huid zoo duur mogelijk. De wedstrijden voor het 2e en 3e elftal zijn nog niet bekend. van 19—24 Dec. 1929. Geboren: Christiaan, z. v. C. J. van Hengstum en A. M. Cresnigt, Middelwijk straat 1Johanna Wilhelmina, d. v. H. A. v. Groenestein en G. v. 't .Klooster, Schoutenkampw. 15; Elisabeth, d. v. D. v. Hummet en G. H. Kraaikamp, Koninginne- laan 71. Ondertrouwd: H. Braam en G. Roodse- laar. Gehuwd: A. F. Postmaa en E. J. ,G. M. Streefkerk. Overleden: Klaas de Haan, 72 jr, wedr. v. G. Bakker. Vestiging van 1924 Dec. 1929. J. J. Abspoel van den Haag naar Ban- ningstr. 39; H. A. Weigraven van de Bilt naar Bosstr. 155; A. J. G. Lesterhuis ,v. A'dam naar Luchtv.afd.G. B. Butzelaar van Bussum naar K. Brinkweg 10; E. Edei van Haarlem naar Soesterb.str. 125; R. Deijlius-Hutter van Overschie naar Soesterb.str. 125; H. J. Breurkens van A'dam naar Luchtv.afd.; N. Eriks-Klein van A'dam naar Heideweg 36; D. J. Nap van Waarder naar Laanstr. 70; G. Kok van Leusden naar Gr. Melmweg 2. Vertrek van 1924 Dec. 1929. J. G. v. d. Broek van Palz :2. n. Nieuw- Loosdrecht, noodweg- J. D. M. Putman van Rademakerstr. 18 naar A'foort, 't Zand; E. v. Garderen van Amersf.str. 16 naar Woudenberg, gemeentehuisJ. C. SSpaans van v. Lennepl. 12 naar Zierik- zee, Kr. Elleboog; A. Engbrink van Hart- weg 11a naar Baarn, Turfstr. 24; C. W. v. Dijk van Nieuwstr. 32 naar A'foort, An jerlaan 20; A. Vredeveld van K. Hartweg 1 naar Baarn, Dalweg 50; R. Somer van Andriessestr. 4 naar Utrecht, L. v. N. Guinea 150bis; P. Haage van Molenweg 8 naar Baarn, Kerkstr. 2; A. F. iPostmaa van Kampweg 64 naar Zeist, Paltzerweg 41; A. v. Weverwijk van Koninginnel. 79 naar Baarn, Spoorwegl. 8; A. G. Kok van BBirktstr. 61 naar Vught, krankz.gest. M. Klink van Amersf.str. 18 naar Tegelen, Steijl, klooster; A. G. M. A. v. iLindert van Amersf.str. 18 naar Tegelen, Steijl, klooster; J. Westerkamp van Birktstr. 63 naar Marokko; J. v. Galen, van Braam- weg 14 naar Oss, Koornstr. 19; J. ;H. v. Doorn, van Banningstr. 80 naar A'foort Kapelweg 122; P. Wiersma van Koningin- nelaan 26 naar Grijpskerk (gron); Flo- J. M. v. Florestein van Talmalaan 12 naar Maartensdijk, Groenek.weg D 22; G. Rui ter m. gez., van Banningstr. 64 naar Til burg, Rubensplein 20. Verhuizingen in de gemeente van 19—24 Dec. 1929. H. H. Valk van Luchtv.afd. naar Luit. Koppenl. 2; B. Scheurwater v. Beetzr Wieksl.weg W.Z. 35 naar Veenpad 6; Th. laan 3 naar Kerkstr. 23; J. Knoppers |V. Ch. v. Galen-Smit van Braamweg 14 naaf Soesterb.str. 105; G. M. v. Herwaarden van v. Lennepl. 25 naar Nieuweweg 62; H. G. Voskuilen van Smitsweg 3 n. Laan straat 20; J. J. Huigen van Andriessestr. 18 naar Banningstr. 64; W. H. Daselaar van Soesterb.str. 12 naar K. Brinkweg 26; A. Huizinga van Beetzlaan 73 naar,W. Topl. 3; H. L. v. Dalen van Kerkstr. 37 naar Nieuweweg 53; A. Westerveld van Eigendomweg 4 naar Molenstr. WZ 24. Ned. Herv. Kerk te Soest, i Zondag 29 Dec. v:m. 10 uur Kerk Ds. Kruishoop. n.m. 6 uur: Geen dienst. Rembrandtzaal v.m. 10 uur: Ds. Adriani uit Baarn. n.m. 6 uur: Ds. Kruishoop. Dinsdag 31 Dec. 's avonds 7 uur: Kerk: Ds. Kruishoop. Rembrandtzaal 7 uur: Ds. van Schaik. 1 Januari v.m. 10 uur Kerk: Ds. van Schaik. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstigen te Soest. Dinsdag 31 Dec. 's av. 7 uur: Ds F.. W. J. van de Poel >,Den Helder. G. v. d. MEER Jr. I BONTWERKER g: Telefoon 1 1285 «2 Oud Kerkhof 43 - UTRECHT .z; VERMAKEN REPAREEREN gj van alle soorten BONTWERKEN, Historische overleveringen van Nederlandsche plaatsen. VII. Hoe hebzucht werd gestraft. Wanneer de gemiddelde Nederlander spreekt van den grooten oorlog, dan is hg met zichzelf het erover eens. dat ook ons land in dien oorlog werd betrokken in zooverre, dat wij de nadeelige gevolgen ervan ondervonden. Dat is volkomen juist, want wij hebben angstige dagen door leefd; wij zijn tot het einde toe niet ze ker geweest of wij al dan niet in den oorlog zouden worden betrokken, en wij hebben, hetgeen bij de meesten de zwaarste herinnering met zich brengt, honger en gebrek geleden. Hoe zeer echte* deze honger en gebrek, vooral in de lagere volksklassen, niet te ontken nen, niet gering te schatten zijn, zjj zijn toch eigenlijk kleinigheden, vergeleken met hongersnood, gelijk deze ons uit be legeringen van geschiedkundigen aard als Haarlem en Leiden, gelijk deze ons boven dien uit perioden van zuiveren hongers nood gedurende de Middeleeuwen bekend zijn. Hongersnood van dien aard, dat de menschen bij tientallen, bij hondertallen stierven wegens gebrek aan het aller- noodigste voedsel, heeft Europa, heeft althans het ons bekende deel van Euro pa in de laatste eeuw nauwelijks doorge maakt. Er zijn minder of meer voorspoe dige tijden geweest, er zijn tijden van ge brek en ellende geweest voor deelen der samenleving, maar hongersnood, echte hon gersnood, die ziekten van verschrikkelij- ken aard met zich sleept, hebben wij niet gekend, uitgezonderd dan wellicht' dee len der oorlogvoerende volken gedurende den oorlogstijd. Maar in de Middeneeuwen was het an ders, dikwerf geheel anders. Al wordt ons van de geschiedenis dikwerf slechts verteld datgene wat op den oorlog en de politieke twisten der vorsten betrekking heeft, toch vernemen wij, zoo tusschen de regels door, wel eens van hongersnood en ziekte-epidemieën, die bepaalde steden of deelen van het land hebben bezocht. LANGESTRAAT 17 HILVERSUM MEEST MODERN INGERICHTE KANTOORBOEKHANDEL EN AANVERWANTE ARTIKELEN ZIE DE ETALAGES Beleefd aanbevelend, C. KOKS HEERENSTRAAT G5« - OS5C - HILVERSUM Specialiteit in PAARDENTUIGEN, DRIJFRIEMEN EN FIJNE LEDERWAREN Reparatie-Inrichting van Tuigwerk, Koffers, Tasschen, enz. - - Honden- en Sport-Artikelen tegen concurreerende prijzen 0j Vanwaar deze kwamen, valt nauweljjki te zeggen: hoe lang zij duurden, evenmin hoeveel slachtoffers zij met zich sleep ten, is niet nauwkeurig berekend, [maar bij tientallen, bjj honderdtallen stierven de menschen en het inwonertal van een stad werd op de gebruikelijke wjjze als gedecimeerd. Zoo eens in Leiden in de huizen, in de straten; men zag niet anders dan menschen, die zich ternauwernood konden voortsleepenmen hoorde niet anders dan geweeklaag van kinderen en van zwakken. In dat Leiden woonden ten tijde, dat dit verhaal speelt, twee zusters. Zij wa ren samen opgevoed; zij waren in het be zit van eenig vermogen, door hun ouders achtergelatenzij waren beiden mooi. Maar waar de eene lief en zacht was, was de ander stug en trotsch. Waar de eene de menschen zocht om de menschen te hel pen, liet de andere de menschen tot zich komen en hielp eerst na veel bidden en smeeken. Geen wonder, dat de eene Phi- lipjna geheeten, reeds op jeugdigen leef tijd was gehuwd, en de andere, Maria, eenzaam in haar huisje verbleef. Niets had zij gezegd van verdriet, dat haar dit hu welijk kostte; niets van jaloezie, die haar verteerde; niets van bekommernis over het geluk van haar zuster. Zij had ge zwegen gelijk zij in den regel zweeg, maar met wrok in het hart had zij haar zuster van zich zien gaan. Toch was zij bij haar blijven komentante was zelfs een ge wone verschijning in het huis van Phi- lippina en haar man. Daar heerschte vreugde en voorspoed; het kindertal wies elk jaar, en vader en moeder verheugden zich in het bezit van een vijftal spruiten. Toen kwam de hongersnood. Niet erg, niet angstwekkend leek zijn karakter eerst. Philippina was overtuigd, dat hij spoedig zou zijn geweken, en zij gaf, gelijk zij gewoon was te geven, met volle hand. Zij hielp, waar zij helpen kon, en haar zus ter was nu een dagelijksche gast ten ha rent. Men droeg haar op de handen, men prees haar vrijgevigheid, men verdrong zich om van haar te ontvangen. Totdat de dag kwam, dat de zuster, de sluwe, wraakgierige Maria om meer brood vroeg. Philippina kon het niet geven; zjjzelve en de kinderen hadden nauwelijks genoeg. Maria vroeg weer, wilde niet ge- looven, dat geen brood meer in hui's was. Toen Philippina haar overtuigde, viel zij gramstorig uit, dat het gemakkelijk was om wel te doen tegenover de buitenwereld en de eigen familie te vergeten. Zjj viel gramstorig uit dat Philippina wel zorgde, dat haar weldaden bekend waren, en de hare onbekend bleven; dat verantwoorde lijkheid voor het eigen huisgezin meer zorg, meer zuinigheid met zich bracht, dan zij wel zou hebben betracht. En ze verliet gramstorig, met hatelijken lach, de woning, die haar altijd zoo gast vrij had opgenomen. Het spook van den honger waarde ver der rond. De ziekte greep ook de Amersfoortsche Muziekschool Prinses Julianalaan 13 bij den Utrechtscheweg. DIPLOMA CONSERVATORIUM gezond geblevenen aan, en hulp was steeds meer noodig. Philippina bleef geven zoo lang zij geven kon. en zij gaf nu uit tnaam van haar en van haar zuster. Totdat het oogenblik kwam, waarop werkelijk niets meer te geven viel. Het goud, waarmede het brood werd betaald, was tot op den laatsten cent uitgegeven; het brood en het meel, dat nog in huis was, waren op. En nog hield de hongersnood aan. Philippi na, zelf zoo vrijgevig, moest gaan vragen voor haarzelven, maar bovenal voor haar kinderen en voor haar man. Ziekte was ook haar huis binnengeslopen. Zij ging naar degenen aan wie zij vroeger met ruime hand gegeven had; zij stond onder hen bij de schamele uitdeeling, die door de meer gelukkige feemeentenaren kon worden gedaan. Maar nu was men haar vrijgevigheid vergeten; nu lette men nau welijks op haar en hoorde haar klachten niet. Toen vatte zij moed, en ging naar haar zuster. Maar zij klopte drie keeren op de deur en kreeg geen antwoord. Zij leidde daaruit af, dat haar zuster uitgegaan was zij verheugde er zich over, dat de praat jes als zou zij volop brood in huis hebben, bleken niet waar te zijn. Den volgenden dag ging zij weer, en de woning van haar zuster stond open. Een heerlijke geur van meel, dat tot brood bereid werd, kwam haar tegemoet. Zjj zag hulp voor haar man, voor hare kinderen, voor haar zelve. Maar zjj had die hulp vergeefs ge zocht. Want daar midden in het vertrek stond Maria, de wraakzucht in haar oo- gen, den haat in geheel haar wezen. „Gjj", zoo krjjschte zjj de ongelukkige Philip pina tegen, „gjj, die goed deed aan ande ren, ziet nu uw huisgezin verkommeren. En nu komt gij bij mjj, en gjj vergeet dat gij mjj eenmaal het brood geweigerd hebt, dat gjj den volgenden dag en nog een lange reeks van dagen voor anderen, voor vreemden, wel had. En gij verwacht van mij, dat ik zal tegemoetkomen aan Uw verlangens, en dat ik zal goedmaken wat gij door uw lichtzinnigheid bedorven hebt. Geen denken aan. Ik heb mijn meel ge spaard, mijn brood bjj kleine, schamele beetjes gegeten. Ik heb genoeg, ik kan eiken hongernsnood tarten. Met een schnllen lach sloeg zjj de deur dicht. WILLY VEENENDAAL Van Weedestraat 40a. Philippina schreidde; zij viel op de knieën en bad. Bad om hulp voor zich- zelve, maar ook voor haar zuster, die door een hoogere hand zou worden ge straft. Philippina kwam thuis; haar man vond zjj omgekomen van gebrek naast twee van de drie kinderen, die haar nog waren gebleven, Den volgenden dag ging zp, ondanks de ondervonden afwijzing, met het laatst overgebleven kind naar haar zuster; het uitgeteerde wezentjezien de, zal zp medelijden hebben, daarvan was Philippina overtuigd. Maar toen zjj bjj het Gedurende de maand JANUARI 10 7. KORTING op alle maatkleeding voor Heeren F. C. KUIJPERSTRAAT 10a - TELEF. 2169| In Uw huiekamer. Dat ia door le vervaDgeo. Ge maakt Uw huia gezellig Vraagt ouzen catalogua Wij hebben zeker ieta dien U wenaebt te beateden Oude iuetr. worden ingeruild. Deageweoacht sem. conditiën Vraagt catalogua No 1 3 j phiuds.. HILVERSUM AMSTERDAM Vaartwel 13 Raadhuiastr. 48-50 HAARLEM - ROTTERDAM - GOES huis aanklopte en de deur open vond staan en naar binnen ging, zag zij daar, dat de brooden, die er den vorigen dag waren, in steenen waren veranderd. En zjj zag Maria een brood uit den oven halen dat, op hetzelfde oogenblik, dat haar handen het aanraakten, steen werd. Een stem uit den Hooge had tot Maria gesproken; had haar gestraft. Voortaan zou elk brood, dat zij aanraakte, in steen veranderen. En zoo geschiedde het ook. Philippina vond thuis, door wonderdadige hand ge bracht, brood en ander voedsel. Zij bracht ervan aan Maria, maar nauweljjks had deze, met gulzige oogen het ziende, het aangeraakt of steen werd het gelijk al het andere. Terwijl Philippina anderen, vreem den kon helpen met den nieuwen over vloed, dien zij kreeg, kon zjj haar zuster geen voedsel geven, want alles, alles wat zij haar bracht, veranderde in steen. Zoo stierf zij den dood van uitputting, zittend temidden van veel en heerlijk voedsel, ge straft voor de wraakgierigheid, die zij jegens de goedheid had getoond! J. K-, Advertentie-Colporteur, die Maandag j.I. door den Politierechter werd veroordeeld wegens het ver spreiden van voor den heer I. te Soest- dijk beleedigende pamfletten, had zich heden te verantwoorden wegens het in het openbaar uitroepen van belee digende uitdrukkingen aan het adres van genoemden heer I. Beklaagde ontkende. Getuige Mej. v. A die aanvankelijk ontkende, iets van de beleedigende uitdrukkingen af te weten, gaf, na op het gewicht van den eed gewezen te zijn, toe dat die uitdrukkingen door haar gehoord zijn. Ook getuige v. D. verklaarde zulks. Teneinde alsnog een niet verschenen getuige te hooren, werd de zaak uit gesteld tot 10 Januari a.s. J. VOSKUILEN Kruideniers- en Grutterswaren p.f. Kerkpad N.Z. 2. p.f. GEBR. STEITNER, Meubelfabriek, Soestdijk. D. WAAL, Ijzerhandel Koninginnelaan 10 p.f. p.f. JAC. WAAL Koninginnelaan 9 B. W. v. d. VELDEN, Timmerman en Aannemer, p.f. Emmalaan 13. p.f. F. B. KöHLER, Heeren- en Dameskapper. Mijn beste wenschen met Nieuw jaar. H. KROONSBERG. p.f. J. TAK. p. f. Wed. W. J. v EE, Behanger en Stoffeerder Gelukkig Nieuwjaar Wed VERKERK, Café CENTRAAL v. Weedestraat 1 Soestdijk p.f. Hotel „BOSCH EN DUIN" S. v. d. KUILEN p. f. J. C v. HAARLEM Comestibles en Fijne Vlceschwaren P. f. J. VAN MANEN Rund-, Kalfs- en Varkensslagerij A. MARKS, Tuinman Ferd. Huijcklaan 11, Soest. G. N. v. Weedestraat 24, Soestdijk wenscht zijn geachte Clientèle een gelukkig Nieuwjaar Ruime keuze „ONS BOERENHUIS", v. Weedestraat 61

De Soester | 1929 | | pagina 2