>yccuc[ So H« MlkSSlk s s i Massa's Schilletje L J. HOKSBERGEN Binnenland. Een verklaring van de Religieus Socialisten. Handel in gedistilleerd ft EFFECTEN COUPONS PROLONGATIËN ie LUXE VERHUUR INRICHTING Automobiel-Centrale TELEFOON 2061 Plaatselijk Nieuws, Soesterberg. Wijnen en Likeuren. Amersfoort. N.V. Göbei's Steenkolenhandel Torenstraat 10 Telefoon 2090 SPECIAAL ANTHRACIETZAAK K Dl ALLE BANKZAKEN Telef. 2317 Het Valutahuis G. G. J. ALBLAS (voorheen R. FRESE, Hofleveranciers. BAARN. Vleeschhouwerij Varkensslachterij Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 BESLIST EERSTE KWALITEIT Dagelijks hooren en bezorgen. willen ons niet langer laten exploiteeren door de bioscoopmeneeren. We eischen films, geen reclame! En als straks weer de „reclame" begint en ik weer moet le zen, dat de leverworst van meneer Zus zoo lekker is, dan hef ik een smadelijk gefluit aan, en de zaal zal het overnemen, en we zullen alle reclame-exploitatie-van- den-betalenden-bioscoop-bezoeker eenvou dig radicaal uit de zaal en van het doek weg-f luiten Tabé, neef! Neen, geef me de vijf niet, want ik tril van edele verontwaardiging! Tabe, OOM BART. DE KERKVERVOLGING IN RUSLAND. De religieus socialistische groepen heb ben de volgende verklaring gepubliceerd: ln een gevoel van smart voroordeelen wij zoowel de politiek-sociale terreur van het bolsjewistisch systeem als zijn geweldda digheid in geestelijke en religieuse zaken, en sluiten ons daarmede aan bij het protest tegen zijn behandeling der religie. Ons ge voel van smart betreft echter vooral dit, dat het tot deze vijandschap tusschen een groote en invloedrijke richting van het so cialisme en den Naam, die ons het hoogste aanduidt, moest komen. Wij zien in deze ontwikkeling in de eerste plaats een tragi sche schuld van het Christendom, dat zoo wel in Rusland als ten onzent verzuimd heeft, de sociale waarheid van het Evange lie op de juiste wijze en afdoend te ver dedigen en de zaak van Christus met die van het lijdende volk en alle strijdende waarheid en gerechtigheid zoo innig moge lijk te verbinden. Veel te veel, veel te lang en in veel te stootende, ja verschrikkelijke vormen is in Rusland en ten onzent de naam van Christus met onderdrukking en uitbuiting, met politieke en sociale reactie, ja met despotisme, met de ergste soms bloe dige vervolging van waarheid en gerechtig heid, ook van ware religie, verbonden ge weest. Wij heDben te zeer verzuimd ook daartegen te protesteeren, dan dat wij ons zouden verwonderen, wanneer nu het ver zet tegen elke soort van onderdrukking en uitbuiting zich verbindt met haat tegen den naam van Christus, die toch zelf het eeuwige protest tegen alle knechtschap en de eeuwige roep tot alle vrijheid beteeke- nen moet en in waarheid beteekent. Wij zullen ook wel moeten toegeven, dat bij al het verkeerde, dat zich er mee ver bindt, bij al het kwade, j& tegen den zin ingaande in de methode, in Rusland ge poogd wordt te doen wat het Christendom met zijn methoden, maar met nog grooter toewijding, had moeten doen: sociale ge rechtigheid en gemeenschap te scheppen, het verdrukte en ellendige volk te voeren naar een nieuwen dag van vrijheid en broe derschap. Wij zien daarom in wat in Rus land gebeurt en in daarmee verwante, zij het nog niet uitgegroeide strekkingen ten onzent, een geweldig gericht over ons Chris tendom, dat Christus zoo weinig heeft ver staan en hem zoo weinig trouw is geweest en een geweldige waarschuwing tot het ver laten van verkeerde wegen en nieuwen ar beid. Wij gelooven dat het minder onze taak is ons over de Russische goddeloos heid te verontrusten dan wel onze eigen afval van Christus in te zien. In plaats van tegen de vervolging van het Christendom in Rusland luid te protesteeren, behooren wij ons af te vragen, uit welken grond deze haat tegen het Christendom is gegroeid. Wij meenen, dat wij eerst moeten leeren een duidelijker woord van protest tegen de ons eigen leven beheerschende goddeloos heid te vinden, voor wij ons tot de Rus- siesche wenden, die niet grooter is dan de onze. Dit schijnt ons de zin der Russische gebeurtenissen te zijn. Geen veldtocht met wapenen. Het zou echter noodlottig zijn, wanneer het religieuze protest voor zuiver politieke doeleinden misbruikt werd. Wij willen in het bizonder er tegen waarschuwen, dat de christelijke kringen door hun veldtocht met woorden tegen Rusland niet een veld tocht met wapenen ondersteunen, die an dere kringen ontwerpen. Niet het zwaard, alleen het op de juiste wijze verstane Kruis is tegen het Russische probleem en de ge- heele tegenwoordige situatie opgewassen. Dit Kruis zegt tot die Russische Christenen, die werkelijk om Christus' wil, niet om zuivere polietieke overtuigingen lijden, dat SPECIALITEIT in de bekende SLIJTERIf van HAVIK 41. TELEFOON 292 de zaak van Christus steeds in het teeken van het Kruis het best is gegroeid en dat er een opstanding der waarheid is. Wij gelooven dus dat de Russische gebeurtenissen voor alles voor het Chris tendom een waarschuwing tot boete en be keering zijn; maar wij ontkennen niet, dat zij dit ook voor het socialisme beteekenen. Het Bolsjewisme laat zien, door zijn geloof in geweld en andere vormen van een niet slechts formeele en schijnbare doch werke lijke en feitelijke goddeloosheid, waarheen een socialisme, dat de heilige en eeuwige grondordening van alle leven verlaat, met noodwendigheid voeren moet. De verafgo ding der wetenschap, de ontkenning van de eeuwige rechten der persoonlijkheid (die het socialisme niet dooden, maar bevrijden moet), de rationaliseering en mechanisee ring van het leven, het utilitarisme der mo raal, kortom de geheele vervlakking, ver ruwing en ontaarding der levensopvatting, in het bolsjewisme op zeldzame wijze met hooge idealen verbonden, is geen grond slag, waarop het gebouw van een werke lijk en echt socialisme kan worden opge trokken. Het socialisme heeft voor zijn strijd en arbeid een laatste geestelijke waar heid noodig, die het telkens weer reinigt, sterkt, opnieuw bezielt. Gebeurt dit niet, dan komt het socialisme onder de heer schappij van demonische machten, die het vernietigen. Daarom gelooven wij, dat de Russische gebeurtenissen ook het socialis me tot een bezinning op zichzelf, een ver nieuwd onderzoek van zijn grondslagen, tot een afwending van dwaalwegen en tot een nieuwe ijver voor de verwerkelijking der socialistische idealen oproepen. De kata- strofe van het bolsjewisme mag niet die van het socialisme worden. Het vlammenschrift der Russische ge beurtenissen belicht naar onze meening de tragische kloof, die in de zoogenaamde Christelijke wereld openbaar geworden is en waarin zij dreigt onder te gaan: de kloof tusschen wat het socialisme wil en dat wat Christus beteekent. Het dringt ons met aan grijpende ernst tot de groote beslissende taak van dezen tijd, de eene groote nood, die ook een heerlijke belofte is: dat deze kloof gedempt worde. Zij wordt slechts ge dempt door het groeien en groot worden van de geheele Christuswaarheid onder ons door een nieuw geloof aan het beloofde Rijk Gods voor de aarde, door een nieuwe na volging van Christus, een nieuwe ontvan kelijkheid voor het Kruis, een nieuw ver trouwen in de opstanding der wereld, die de wel verstane Christus beteekent. DE RIJWIEL-CENTRALE. Wij leveren U voor den prijs van f 38.50 een goed rijwiel; extra zware Dienstrijwielen vanaf f 50. Vraagt en berijdt steeds MYAR-rijwielen daar deze nog nimmer tegenvielen Een MYAR-rijwiel is van grootbelang, want ge hebt het voor Uw leven lang. Laat U niet bepraten, dat dit minder waardige kwaliteits-artikelen zijn. „De Rijwiel Centrale", WILH.v.d. BELT v.h. Leger des Heils. Telefoon 1370 - AMERSFOORT. moderniseering van den brink TE BAARN. Met de werkzaamheden voor de moder niseering van den Brink is door Publieke Werken een aanvang gemaakt. Het ligt in de bedoeling eenige hoeken af te ronden en te bestraten. Dit zal na voltooiing ten gevolge hebben, dat voor de wegen op den Brink het verkeer in één richting zal wor den geleid. T.B.C.-BESTRIJDING TE BAARN. Op de jaarvergadering van de afdeeling Baarn der Vereeniging tot Bestrijding der T.B.C. is als voorzitter in de vacature van wijlen dr. A. J. A. Thomas gekozen mr. dr. A. E. Schouten, notaris aldaar. De heer J. H. van Dorp werd in die ver gadering herkozen als bestuurslid. IN MEM0RIAM P. H. HESP. In de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Gel- dersche Vallei te Amersfoort op j.l. Woensdagmiddag gehouden herdacht de voorzitter der Kamer het overleden lid P. H. Hesp met de volgende rede: „Ter vorige zitting heb ik de vrees uitgesproken, dat de ziekte van ons*oud lid, de heer P. H. HESP, wel eens ,een doodelijken afloop kon hebben. Thans "staan wij voor de tijding, dat zulks helaas is geschied. De heer SMIT, zijn opvolger, heeft namens ons aan het graf gestaan, dat gedolven is voor dezen bescheiden, maar ijverigen werker uit ons midden. Ons Bureau heeft ons aller hartelijke deelname betuigd aan de Weduwe en fa milie, die in de eerste plaats te dragen hebben het verlies van dezen man. Maar er zijn meerderen, voor wie zijn heengaan een gemis beteekent. Dat gaat zoo met figuren als hij, menschen. die werken in onbaatzuchtigheid, in toewij ding, in bescheidenheid, in grooten jjver, en met kennis van zaken. Zoo leerden wij hem ook kennen in de helaas korte peri ode, dat wij hem mochten rekenen als één onzer leden. Het is nu in enkele jaren tijds, dat de doods-klok ten derde male geluid heeft in onze Kamer Mijne Heeren, het zjj ons allen 'ten spoorslag, om te werken, ook hier in deze taak, zoolang het nog voor ons dag is, eer dat de nacht komt, wanneer nie mand onzer meer werken kan aan deze aardsche taak". „Ik heb gezegd". DE BESTRIJDING DER VIVISECTIE. Is het geoorloofd in te grijpen in een ander leven? Vergadering te Den Haag. In Pulchrir Studio werd Maandag j.l. een vergadering gehouden duur den Ne- (ierlanascnen bona tot bestrijding der vi visectie. Mevrouw RosVrijman behandelde op deze bijeenkomst het onderwerp: „Waarom anti-vivisectie?" Spreekster zette uiteen, hoe anti-vivi sectie veel meer een kwestie van levens beschouwing is, dan van medische tech niek. In de religieuse, geestelijke of filoso fische levensbeschouwing, past zij niet; de vivisectie kan slechts groeien op materia- listischen bodem. Spr. ging vervolgens de verschillende argumenten na, welke gebezigd worden om het physiologisch experiment op dieren te verdedigen. De vivisectie heeft de ziekten niet ver minderd; het aantal ziekenhuizen is ver meerderd. Integendeel, het moreele peil is er door gezakt en de ellende toegenomen. Ook bevordert het niet een hygiënische le venswijs. Spr. wijdde vervolgens uit over de zede lijke zijde van het vraagstuk. Het is, vol gens spreekster, niet geoorloofd voor een mensch om als een egocentrisch wezen, in te grijpen in het rijk der dieren en talloo- zen op te offeren en te verdelgen voorbeen tijdelijk lichamelijk voordeel. Het is onze delijk om lichamelijk welzijn te koopen door zooveel lijden. Ook hier is voorkomen beter dan genezen. Als er een ziekte op komst is, moet men de menschen niet massaal volstoppen met sera eri vaccines, maar het volk moet onderwezen worden in reinheid des levens, in goede inrichting van het huis enz. UTRECHT, Potterstr. 22, Vreeburg 36, Steenweg 62. HILVERSUM - Leeuwenstraat 28. AMERSFOORT - Krommegracht 4. Het meest gesorteerde en goedkoopste adres voor SIGAREN, SIGARETTEN, TABAK Van experimenteel onderzoek op dezen komt men aldra tot onderzoekingen op menschen en wel op zuigelingen, gevange nen en ter dood veroordeelden. Het is geen mensch geoorloofd ander leven, zij het dan ook in lageren vorm, te verkrachten. Laten wij gezamenlijk, leeken, en des kundigen, het kwaad der vivisectie be strijden in naam der menschelijkheid. Arts Y. Hettema, die vervolgens als spreker zou optreden, was verhinderd. Na een korte pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, welke behalve door mevrouw Ros door arts P. Pijl en door dr. van Praag werden beantwoord. L. A. METTROP UTRECHT Tandheelkundige Stationsplein 10 Spreekuren dagelijks van 9 tot 9 n.m. 's Maandags en Vrijdags speciaal ta rief Kniniekprijzen. Specialist in herstellen van fouten of hinderlijke gebitten. INTERNATIONALE BRANDWEER TENTOONSTELLING. Van 25 Juli tot en met 10 Augustus 1930 zal te Rotterdam een groote internationale Brandweer tentoonstelling worden gehou den in het gebouw op den Stationssingel met een totaal oppervlakte van 14.000 vier kante Meter. Het doel dezer tentoonstelling is een zoo overzichteliik mogelijk beeld te geven van brandblussching, brandbeveiliging, red dingswezen e.d. JUBILEUM DR. J. H. A. RUPERT ARTS TE SOEST. Dinsdag 1 April a.s. hoopt de gemeente geneesheer Dr. J. H. A. Rupert alhier den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar geleden aan de Universiteit te Amsterdam zijn artsdiploma mocht verwerven. Na zijn promoveering tot arts vestigde Dr Rupert zich te Gendringen (G.) alwaar hij woon achtig bleef tot einde 1910. Als opvolger van wijlen Dr. J. G. A. Batenburg, die wegens gezondheidsredenen ontslag nam als geneesheer te Soest, werd de heer Rupert in de vergadering van den Raad van 30 Oct. 1911 als zoodanig benoemd en wel met ingang van 1 Januari 1911. Deze functie wordt door hem nog steeds op verdienste lijke wijze waargenomen, terwijl hij daar naast de algemeene achting mag genieten van de inwoners dezer gemeente. Voorts werd de heer Rupert door den Raad dezer gemeente op 25 Februari 1916 benoemd tot lid der Commissie tot wering van Schoolverzuim ingaande 1 Januari 1916. Het voorzitterschap wordt door hem se dert 26 Mei 1916 onafgebroken waarge nomen. Ook op ander gebied en dan noemen wij hier in het bijzonder de werkzaamheden verbonden aan het bestuurslidmaatschap en adviseur van de Ver. Eerste Hulp bij Ongelukken heeft de heer Rupert een lei dende functie. Dit bijzonder jubileum van 25-jaar arts geeft ons aanleiding de heer Dr. J. H. A. Rupert onze welgemeende gelukwenschen aan te bieden, met den wensch dat hij nog vele jaren dienstig moge zijn in het belang van de lijdende menschheid. LEZING. Op 4 April a.s. 8 uur n.m. in de groote Zaal van Religie en Kunst zal de Heer Mr. Salm uit Amsterdam een lezing houden over „Zon, Maan en Sterren." De uitste kende naam, welke Mr. Salm heeft op 't gebied van Sterrenkunde en zijn bekende welsprekendheid waarborgen ons een rnooien avond. Zie advertentie in dit blad. JEUGDDIENST. De 6de Jeugddienst van dezen winter zal gehouden worden Zondag 30 Maart in de Rembrandtzaal 's avonds om 7 uur. De dienst zal geleid worden door Ds. J. S. van Schaick. SOEST VOORUIT. Voor leden en introducé's werd Dinsdag avond in Religie en Kunst, een filmavond gegeven welke aardig bezocht was. De voorzitter de heer Veenstra opende de sa menkomst met een woord van welkom, waarna op het witte doek werd getoond: „Mooi Nederland." Dit filmbeeld geeft op dergelijke wijze de mooiste plekjes aan in ons dierbaar Vaderland, zoodat men voor zeker in het reisseizoen niet over de gren zen behoeft te gaan om te genieten. Jam mer was echter dat er zoo weinig verband tusschen de opnamen (die zeer mooi waren) zat, men sprong erg van de hak op de tak. Deze film was inelkander gezet door de V.V.V. den Haag, terwijl de Haagsche Mij. voor de rolprent zorgdroeg. Het slot was een paar komische films o.a. „de Suikeroom"" een allerleukste comedie met Bianchi Lap- lante in de titelrol. Over het geheel geno men een aardige avond, voor de projectie zorgde de heer v. d. Wijngaard. De heer Breekveld vergastte de aanwezigen op or gelmuziek. EINDLES RIJKSLANDBOUW WIN- TERCURSUS le LEERJAAR. Woensdagavond te 7 uur werd in een der lokalen van de O.L. School aan de Kerke- buurt de eindles gegeven bijgewoond door 16 cursisten. Aanwezig waren o.a. de ass. Rijkslanbouwconsulent de heer Mor- rema uit Utrecht en de voorzitter en Secre taris der A. B. T. B. De leeraar der cur sus de heer J. E. v. d. Pol uit Amersfoort deed aan de hand van het geleerde enkele vragen, welke door sommigen zeer correct werden uitgelegd, o.a. door A. C. v. Loch- tenstein, waaruit bleek dat de lessen met vrucht waren gevolgd. Aan het slot merkte de consulent op tot interslef arbeid, waar door na afloop van de geheele cursus zal blijken dat nuttige en voor hun vak staande cursisten aan .de Mij. kunnen worden afge- everd tot heil van de landbouwstad. Spr. bracht dank aan het bestuur der A.B.T.B. en aan de leeraar, waarna beiden een kort dankwoord spraken. Een der cursisten bood namens zijn collega's de leeraar een rooker- tje aan. GEVONDEN VOORWERPEN. een Alpaca beursje, een kindertrekwagentje, een paar handschoenen. TERUGGEVONDEN. Het rijwiel, waarin wij vorig maal berich ten, dat het vermist was, is gelukkig inmid dels teruggevonden en aan de ouders van den eigenaar, die inmiddels naar een krank zinnigengesticht is overgebracht, terugge geven. PRIJSUITREIKING NIJVERHEIDS SCHOOL. Donderdagavond te 7 uur had in een der lokalen der Engendaalschool de uitreiking plaats van getuigschriften, diploma's en prij zen. Op deze avondschool wordt o.m. les gegeven in Ned. Taal, rekenen, schrijven, lijn-, vak- en projectieteekenen, water- en olieverfschilderen, etc. Deze eindles werd o.a. bijgewoond door den Hr. Burgemeester, Wethouder Endendijk, den gem. secretaris, den Hr. Doorman, lid v. d.Raad, de hoofden van Scholen Veenstra, Pieper en Holst, den secretaris der C. B. B., vele ouders en be langstellenden. Pastoor Vossenaar opende de samenkomst met een woord van welkom, en heeft de eer en het genoegen namens het bestuur der school den uitslag bekend te maken. Spr. ziet in de groote belangstel ling het bewijs dat met de bloei en groei der School wordt medegeleefd, waarvan de jeugd de profijten trekt. Deze dag is een mijlpaal in het leven der jongens, en dat het Gem. bestuur aanwezig is, bewijst dat het hart klopt voor de jongens, en deze cursus groote voldoening schenkt. Als vriend der jeugd wil Z.Eerw. deze een goe den raad geven, n.1. dat zij zich niet over matig moet overgeven an de sport, en voor al het cigarettenrooken moeten laten. Gcwde sport geeft ontspanning, maar in de eerste plaats komt de zorg voor den arbeiid, die er in geen geval onder mag lijden; daarom, wees matig in uw spel en vermijdt het rooken. Een jongen met een voetbal is aanvaardbaar maar met een cigaret in de mond verfoeilijk. De jeugd is de zaaitijd j waarop steeds met vreugde moet worden, teruggezien, laat de ouders in deze mede werken. Verder wijst spr er op, steeds op tijd op de les te zijn. Het gedrag der leer lingen was volgens den directeur en de lc raren heel goed. Spr. brengt die h<» die hun tijd beschikbaar stellen eer "c van dank voor de liefde tot d r en voor hun streven om v? if.. vaklieden te maken voor d-_ d en VOQr der diploma s plaats'" en verlieten met ge- llgSTChv,en iV1"^5 de 5e kl. de leerlin gen J Verzaal, CFIoor en D Rujg t h anV;VWaS gedegenheid de werkstukken gemaakt WaarVan druk 8cbruik werd VAN DEN HEUVEL. Uit den aard der zaak zal elke zeer klei ne plaats een groot gebrek aan gelegen heden voor ontwikkeling en nuttige ont spanning vertoonen en de meesten hiérvan zullen wel nimmer tot stand gebracht kun nen worden, omdat de voorwaarden hier toe ten eenenmale ontbreken. Alzoo ook op Soesterberg. En terwijl men in zulke ge vallen vaak gebeuren ziet, dat de toch al niet groote belangstelling aanmerkelijk da len gaat, nu het ontwikkelingsleven zijm kweekplaats missen moet, daar is zulks- op deze plaats toch eenigszins anders ge steld. Want van alle zijden herwaarts ge komen en vaak van de groote steden, zijn er hier zeer velen onder de gemengde be volking, die naar meer ontwikeling blijven hunkeren, maar moeilijk de gelegenheid vinden om hieraan op gepaste wijze te vol doen. Bij gemis aan onderling contact, dat alleen een bestaande vereeniging zou kun nen brengen, blijven zij als eenlingen onder de bevolking verstrooid. Ook hier zou een verzamelen blazen zeerzeker zijn nut heb ben en in verschillende richtingen goede gevolgen kunnen uitwerken. Leidende krachten van wie het initiatief moet uit gaan zullen er hier en daar wel schuilen. Van groote en kostbare ondernemingen kan natuurlijk op een kleine plaats nooit spra ke zijn. En hiervoor zal dan ook dikwijls gebruik gemaakt moeten worden van een stad als Utrecht, waar op kunstgebied nog al een en ander van de beste soort te ge nieten valt. Een voorrecht daarom, dat de ze plaats dichtbij gelegen en nog al mak kelijk bereikbaar is. Toch kan zij niet in alles voorzien en kan niet ieder ervan pro- fiteeren, daar tijd en kosten voor vele menschen onoverkomenhjke beletselen blij ven. Het blijft daarom altijd gewenscht- wanneer een kleine plaats zelf, ook op dit gebied zooveel mogelijk gelegenheden schept en onderhoudt. Hiervoor zijn niet al tijd groote geldelijke offers noodig, maar zoo de goeie geest er is, dan blijkt metf dikwijls in staat om met een minimum aan stoffelijke middelen kringen van groote intimiteit en gezellig opbouwend leven te scheppen. Want elke vereeniging, het-, rij groot of klein en op welk gebied d.an ook, wordt toch altijd in wezen gedragen door den gemeenschappelijken geest Van de haar samenstellende leden. Een goed ge vulde kas kan aangenaam zijn en onontbeer lijk soms, maar kan nooit haar voortbestaan en nog veel minder haar voorspoed garan deeren, zoo een gevoel van matheid en onverschilligheid bij de deelnemers de over hand krijgt. En zoo kan soms een kleine plaats, juist dank zij haar geringe omvang op hecht aaneengesloten en krachtig wer kende vereenigingen wijzen, daar het betrekkelijk geringe aantal harer leden tot een sterk persoonlijk medeleven in staat stelt, terwijl bij een zeer groote vereeni ging met eèn uitgebreid ledental vaak de gemeenschappelijke band zeer los is en een geest van lauwheid niet te miskennen valt. Zoo zouden hier verschillende vereenigin gen kunnen worden opgericht, die elk over eenkomstig hun aard in een bestaande diep gevoelde behoefte zouden voorzien en le vensvatbaarheid bezitten. Op het gebied van kunst, wetenschap, algemeene en bizondere ontwikkeling zijn zij legio. In dezen tijd van sterken drang naar kennis, die overal merk baar is, moeten organen hiervoor in 't leven geroepen worden. (Vervolg 2e Blad)

De Soester | 1930 | | pagina 2