VOOR DE VROUW De Sovjetstrijd tegen de Kerk Burgelijke Stand Rechtzaken. Voor de Kinderen. DE CAMPAGNE OM HEM TE VERNIETIGEN. De heeren Edo Fimmen en J. Hoving zetten hun standpunt uiteen. Nieuwe af deeling van „De Dageraad". Verleden week was in het Volksgebouw aan de Ünouckaertlaan een openbare ver gadering belegd door het üooidbestuur van de Vrijdenkersvereeniging „De Dage raad", waarin de heeren Eüo fimmen en J. Hoving, beiden uit Amsterdam, het on derwerp „Godsdienstvervolging in Sov jet-Rusland" behandelden. De vice-voorzitter van de organiseeren- de vereeniging, de heer W. Bruijnestein, opende de druk bezochte bijeenkomst met een woord van welkom tot de aanwezigen. „Het is al eenige maanden geleden, dat men in de dagbladen schilderingen aan treffen kon van de geloofsvervolgingen in Rusland. In Amsterdam en andere steden is daartegen gezamenlijk geprotesteerd; men heeft getracht den strijd aan te bin den tegen deze voorvallen, aldus de voor zitter. Feiten zijn er evenwel niet ge noemd. Zij dien ooit iets anders hebben gedaan dan beknotting van gewetensvrij heid, hebben in die vergadering juist een tegengestelde houding aangenomen. Thans zullen die kwesties nader onder oogen ge zien worden. De heer Hoving, die als eerste spreker optreedt, begint met er op te wijzen, dat de door den voorzitter reeds genoemde protestvergaderingen vol weemoed en vol verontwaardiging waren. Allerlei gruweldaden zijn naar voren gebracht, maar de waarheid van de be schuldigingen is nimmer bewezen. Zonder communist te zijn zal spreker de Russische b'eweging verdedigen, om dat hij overtuigd is van de onwaarheid van datgene, wat in de protestvergaderingen gezegd zou zijn. Hiervaan worden enkele voorbeelden onder oogen gezien; volgens spreker zouden er wel veel afschuwelijker feiten reeds eerder elders in de wereld aan te geven zijn. Vóór den oorlog waren staat en kerk één geheel in Rusland. Zeer zeker kan'de godsdienst beschouwd worden als een vol komen eerlijke en oprechte levensbeschou wing. Maar daarnaast bestaat een „taboe- geloof", dat een geloof zou zyn aan bo venzinnelijke machten ten dienste van het privaatbezit. Deze tendenz vertoont zich in alle Europeesche staten. Vaak word de armoede van de proletariërs door een dergelijk geloof heilig verklaard. Ook de kerkrevolutie in Rusland was zoo'n taboe-apparaat. Men trachtte in den tijd van den Czaar de maatschappe lijke achterstelling te verklaren door het beroep op bovenzinnelijke machten. De kerk was zeer rijk en na de staat kwamen deze gaven uit de zakken van de belasting betalers. De Sovjets hebben den band tusschen kerk en staat verbroken. Thans kan de eerste niet meer financieel© op de laatste steunen; zij zal zich zelf hebben te financieren uit eigen bronnen. Dat houdt veel menschen tegen hun kerken te steunen; zij voelen daartoe geen behoefte, en daaruit valt het ook te verklaren, dat de kerken in Rusland meer en meer gesloten worden Dat de kerk bestaan moet met den steun van hen, die er profijt van hebben, zooals dit thans in Rusland geldt, is heel wat meer te prijzen dan de verhoudingen in ons eigen land, waar de vrijdenkers heb ben mede te betalen voor de instandhou ding van kerken, van ideëen, die zij, dag in dag uit, ten felste bestrijden. De demonstraties, die plaats vonden trachten verkeerde voorstellingen te ge ven, aldus spreker. Wanneer men echter de annalen openslaat, dan ziet men nog heel andere dingen, die veel erger en veel wreeder waren en waarvoor de ker kelijke richtingen verantwoordelijk zou den zijn. De rede van den heer Edo Fimmen. Er is althans één overeenkomst tus schen kerkgeloovigen en zij, die ermede gebroken hebben, dat iser gebeurt niets bij toeval; alleen de oorzaak van het ge beuren wordt verschillend aangegeven, al dus vangt de heer Fimmen zijn rede aan. Er moet echter aan het samengaan van de geestelijken van allerlei richting een bepaalde reden toe te schrijven zijn. Dat is wel de absolute scheiding van kerk en staat. Uitgespeeld is de invloedrijke rol van de kerk in het maatschappelijke le ven, zooals dat in Rusland ten gunste van een bepaalde klasse heeft bestaan. Wanneer wij willen weten wat er wer kelijk achter deze gemeenschappelijke cam pagne zit, dan is dat de imperialistische agitatie tegen het Sovjet-regime. Toen men in Versailles confereerde over den vrede, werd tegelijkertijd in Rus land gepoogd het Sovjet-bewind met wa pens te bestrijden. Het is echter niet ge- i te verdrukken, evenmin slaagden hierin de later gedane pogin gen van anderen aard. Door den aankoop van petroleum-waarden heeft Sir Henry Deterding, volgens spreker, ook getracht het Sovjet-regime omver te werpen. Hij zou dezen aankoop op een minderwaardi ge wijze hebben bewerkstelligd, ofschoon deze persoon zelf een felle bestrijder was van petroleum-diefstal Ook op andere ma nieren heeft hij geprobeerd de Sovjet-re publiek te vernietigen. Een tweede pijl op den boog van Sir Henry Deterding was zijn pogingen om te combineeren met de Standard Oil Com- pany, waardoor de geheel© petroleummarkt zou worden beheerscht. Deze pogingen zyn evenwel mislukt en zy beconcur- reeren elkander thans fel. Een nieuwe po ging tegen het voortbestaan van Sovjet- Rusland is thans deze campagne, waarby van de kerk gebruik wordt gemaakt. By vroegere vervolgingen heeft men niet zoo eendrachtig geprotesteerd; de Joden ston den vrywei alleen in hun pogingen om deze gruwelen te stuiten; werden er door leden van een parlement vragen gesteld aan een Regeering omtrent deze vervol gingen, dan was steeds het antwoord, dat het kwesties van innerlijken aard waren van het Russische rijk, waarmee men zich niet kon bemoeien. De heer Fimmen ziet de Campagne van thans als een zuiver kapitalistische, niet alleen in het buitenland maai' ook wel in ons eigen land. Uit een boekje van opperrabbijn Harz uit Engeland ,,'lien ja ren van hoop en verwachting", citeert de spreker enkele phrasen, die op af grijselijke toestanden in Rusland wijzen. Dr. Harz betreurt het, dat ondanks deze vreeselijke gebeurtenissen er vrijwel geen protesteerende geluiden werden gehoord. De Sovjet-republiek zou heilzaam geweest zijn voor 't bestaan van de Joden in Rus land, schrijft dr. Harz in zijn boek. Het is niets anders dan een kapitalis tische strijd, die thans weer gevoerd wordt evenals dat in Mexico bij de z.g. vervol gingen der Roomsch-Katholieken het ge val is geweest. Men voelt echter ook al wel, dat men er met protestvergaderin gen alleen niet komt; er moet meer ge beuren 0111 de Sovjet-Republiek onder de knie te krijgen. Men kan dat lezen in de R.K.-pers: een economische boycot is ten zeerste vereischt. De arbeiders zullen moeten oppassen, dat zij zich niet laten meesleepen door het gevoei van geloofsvervolging, die niets anders is dan het aangrijpen van de kerk ten gunste van de kapitalistische klasse. Het is een laatste stroom dezer klasse om de arbeidersbeweging te overvleuge len en te vernietigen. De heer Fimmen wijst de aanwezigen er op, dat zij zelf moeten denken en handelen, de S.D.A.P. en vakbeweging mogen echter niet ter zijde blijven staan, maar zij moeten zich tegen de huidige actie met alle felheid keeren. Het zou voor de arbeidersbewe ging een groote catastrophe wezen, wan neer het de kapitalistische klasse geluk ken zou de Sovjet-Republiek neer te slaan. De organisaties moeten de steun blij ven, de beschermers van de belangen der Sovjet, aldus besluit de heer Fimmen zijn rede. Na een dankwoord tot de sprekers voor hun toespraken en tot de aanwezigen voor de belangstelling te hebben gericht, tracht de voorzitter tot de oprichting van een plaatselijke afdeeling te geraken. Deze poging heeft succes; een voorloopig co mité werd samengesteld tot het treffen van de noodige maatregelen. (Amersf. Dagbl.) Vestiging 27 Maart2 April. J. de Vries, m. gez., van Nijmegen naar Hoogte 50; J. J. Brinkman van A'dam naar Sinnemaplein 10; H. W. Wünsche, van Hilversum naar v. Lijndenlaan 11; H. Schmerling van Hilversum naar v. Lijnden laan 11; A. Bakker, van A'foort naar Wiekstl.weg W.Z. 5; D. M. van der Bunt m. gez. van Leusden naar Kerkpad N.Z. 19; J. Astuling Maats van Bloemendaal naar Birktstraat 19; H. M. Menge van Bloe mendaal naar Besstraat 125; A. de Beer, van Bloemendaal naar Beckeringstraat 21; D. Lindeman van A'dam naar Molenstraat W.Z. 53; Wed. C. E. Stormmesand van Ede naar Heideweg 36; J. Kuit m. gez. van A'foort naar Schoutenk.weg 28; T. E. Geisz van Baarn naar B. Grothestraat 12; Donselaar-Deys m. kind van Maarn naar Klaarwaterweg 27; S. Brouwer van Den Haag Mariastraat 8; H. J. Engelbertink van Utrecht naar Radem.straat 25d; Wed. W. F. A. Daum van Den Haag naar Juli- anaplein 8; H. Slot van Jutphaas naar v. Maarenstr. 3; R. F. Buning m. gez. van Batavia naar Julianastraat 6d; W. Verweij in. gez. van Hilversum naar Spoorstraat 18; G. Wallet van De Bilt naar Amersf. str. 112; P. Westerveld van Landsmeer naar Andriessestraat 14; C. Dekker van Alkmaar naar Vredehofstr. b2; A. Dressler van Almelo naar Birktstraat 34; G. A. F. Baron v. Lijndij van Engeland naar Praam gracht 1; G. van de Beek, van Den Haag naar O. Tempellaan 4a; J. C. K. Vermaas van Hilversum naar Batolottilaan 19; F. J. Gerritsen m. vr. van Bergen op Zoom naar Verl. Postweg 81; K. H. Planken van Delft weg 94 naar Jutphaas, J. v. Arkelstr. 10; naar Koninginnelaan 2b; F. G. Ros van Zeist naar Batênburgl. 15; Wed. P. Huijs- sen van Ferwerderadeel naar Eikenlaan 6. Vertrek 27 Maart2 April. A. L. van Kempen van Nieuweweg 47 naar Dinteloord, Steenb.weg B 314; A. M. van Dijk van Nieuwstraat 6a naar Alphen a.d. Rijn, Aankade 58. A. M. Visser m. gez. van Banningstraat 102 naar Zeist, Schaap manlaan 2c; E. H. Hoekstraa van Anna Paulownalaan 36 naar Bunnik, Prov.weg 11; A. M. Küpers m. vr. van Beetzlaan 13a naar Baarn, Kampstraat 10; M. B. Besseling van Steenhofstraat 46 naar A'foort, Zuid singel 38; S. Littel m. gez. van K. Brinkweg 2 naar Dordrecht, Voorstraat 386; E. Koop van Praamgracht 1 naar Haselünne (Dld); Wed. P. Heijst m. gez. van Nieuwstraat 24b naar Hilversum, G. v. Amstelstr. 159; J. J. Couturier m. vr. van Postweg 17 naar Rhenen, Hotel „De Greebbe"; J. C. G. v. d. Wals m. gez. van Nieuweweg 94 naar Apeldoorn, Kothoenweg 31; G. C. v. Maa- nen van v. Weedestraat 46 naar Dordrecht, S. Wassenaar m. gez. van L. Brinkweg 44 naar A'dam, Bestevaertstraat 2hs; J. Scha per van L. Brinkweg 44 naar A'dam, Beste vaertstraat 2hs. Verhuizingen in de Gemeente van 27 Maart tot 2 April. P. J. de Bruin van Wieksl.weg W.Z. naar Soesterb.str. 26; W. v. Hamersveld m. gez van Kerkstraat 131 naar Koninginnelaan 29b; L. van Dalen m.vr. van Amersf.str. 54 naar 60; A. Endendijk m. vr. van Utr. str. 6 naar P. Potterlaan 22; W. J. Steen winkel van Koninginnel. 5 naar 42c; Wed. K. de Wit van L. Brinkw. 43 naar Postw. 7; J. C. C. Rebel van v. Weedestraat 7a naar Soesterb.str. 127; C. Uiterwijk m. gez. van W. Pyrmontl. 1 naar Heuvel weg 42; J. J. Couterier m. gez. van Dorresteinw. 20 naar 8; M. Haks m. gez. van Talmal. 10 naar K. Brinkweg 15; G. Deijs van Bakkers- weg 5 naar Klaarwater"-eg 27; J. Gaasbeek m. gez. van v. Maarensttraat 7 naar School- dwarsweg 8; H. F. J. I. Adan m. gez. van Nieuwesteeg 15 naar Laanstraat 17; A. A. Lukaassen m. vr. van Verl. Postweg 87 naar Amersf.str. 21. KANTONGERECHT TE AMERS FOORT. Verslag van de zitting. Geen druppel. Den ganschen dag geen alcoholhoudend iets gebruikt, zelfs geen druppel, zoo had v. d. H. uit Soest vorig maal ge zegd. De lezing van den thans getuigenden agent H. verschilde daarvan ietewat. Het was met v. d. H.'s beweging op den weg een gaan geweest in allerlei rich ting. De agent had hem bij den arm 'ge nomen en had hem naar huis geleid, waar de patiënt eenvoudig langs de aanrecht was neergezakt. Bij de gestelde vragen, noodig voor een behoorlijk verbaal, ontwaakte de levens geest weder eenigszins; de agent had ten minste het gevaar te ontwyken van met een kalkemmer te worden bewerkt. Onze baas kwam niet zoo ver, want hij viel over eigen aanvalswapen, den kalkemmer. Gekke toestand, als men den ganschen dag zelfs geen druppel heeft gebruikt. Hij kreeg thans het drankje tot beterschap te slikken voor 20 of 10 dagen. Twaalf uur rust. Het is lovenswaardig, dat de wet in het bijzonder let op hem, die een autobus heeft te bedienen. Vele levens zijn aan zijn persoon toevertrouwd. In dezen geest is vorig jaar een Kon. Besluit ontstaan, dat de diensten van zoo'n persoon moeten gescheiden zijn door min stens een tydvak van twaalf uur van geen dienst. Dit had slechts elf uur tien minuten bedragen voor den chauffeur Riemsdijk te Soest van de Geerensteinsche Dienst Baarn-Amersfoort. Zaterdagavond 25 Jan. was hij om 10.45 uur achter het stuur rad vandaan gekomen en Zondagmorgen moest hy op lastgeving van de echtge- noote van v. G., die op dat moment het commando voerde, weder het stuurrad in handen nemen om 9.55 uur. Als aanspra kelijk persoon kreeg v. G. zelf thans f 5 boete. Hef drinken op de deel. De Kantonrechter sprak veroordeelend vonnis uit over de echtgenoote van v. R, kastelein aan Bavoort (zie verslag vorige week.) Het verstrekken van citroentjes vroeg f20.en het verkoopen van biers f5.boete. Uitspraken Met Auto te snel rijden in'<Soest: F. H. Amsterdam f20 of 10 dagen; C. J. P. Amersfoort f25 of 10 dagen; C. de H. Leeuwarden f 15 of 10 dagen; J. A. C. Utrecht f40 of 10 d.; P. J. T. S. Leeu warden f 60 of 30 dagen. OVER KLEINE VROUWTJES EN NOG IETS. Ja, hoor e.ens hier, moeder, als we zoo druk zijn met onze beraadslagingen voor de noodzakelijke aanvulling van onze voor jaarsgarderobe, dan mogen we de kleine vrouwtjes niet vergelen. Ik bedoel, die heele kleintjes, van twee en daaromtrent. En de heele kleine heertjesKijk het plaatje maar eens na. Daar hebben we links eerst een kleuterpakje, echt voor het fijne, luwe voorjaar: een pak uit één stuk, van lichte beige serge, met een cein tuur met knoopen. Kraag en manchetjes zijn van licht beige zijden toile. Er is 1 meter stof van 140 breed voor noodig.. Daarnaast, in het midden, in bewondering gebogen voor de arke Noach's, een schat tige kleuter in een jurkje van bleekrose velours de coton, waarbij het rokje zeer ruim aan het lijfje is gezet, en met een flinke breede band ingerimpeld. Dit is op de machine gestikt. De mouwtjes zijn van onderen eveneens ingerimpeld. Aan 1.25 M. stof van 80 breed heeft men ge noeg. Ten slotte voor het aardige blonde kindje een jurk van witte wollen mousse line, gegarneerd met vierkante figuur tjes bestaande uit kruissteekjes in oud- rose. Voor de jurk is 1 meter stof van 1 meter breed toereikend. En nu nog iets over de mode der „groo- ten". Tailleurcostumes nemen in de voor jaarsgarderobe een zeer belangrijke plaats in. De rokken van deze tailleurs van heb allernieuwste model zijn weer 35 c.M. van den grond en de taille-lijn is duidelijk aan gegeven zoowel bij de lange als de korte mantels. Dit geschiedt dan veelal door een smal ceintuurtje, in sommige gevallen een héél smal ceintuurtje, van dezelfde stof als de mantel zelf, of wel, doordat de stof op zij even iets ingenomen is, of ook door de mantel bijna onmerkbaar te laten bloezen. De ceintuur wordt niet ingehaald en dient dus alleen om de taille aan te geven. In vele gevallen loopt de ceintuur dan ook niet eens heelemaal door. De rokken van deze tailleurs zijn meest al van achteren heelemaal glad, met een groep plooien van voren of op izij. LOES. Huisvrouwen en Asbest. Asbest is een heel nuttige stof, goed koop en gemakkelijk te gebruiken voor di verse doeleinden, omdat asbest onbrand baar is en heel slecht de warmte ge leidt. Men heeft het in den vorm van plaatjes (meestal rond) om op het vuur te leggen, en er de pan of ketel op te zetten, om aanbranden te voorkomen. Men kan het ook op tafel leggen, eventueel verfraaid door het met een eigengehaakt overtrekje te bekleeden, om te voorkomen, dat door heete pannen of dergelijke doffe kringen op het tafelblad ontstaan. Asbest- koord is een prachtmateriaal om om handvaten van strijkijzers, ketels, panner enz. te winden, zoodat men die makkelijk aan kan vatten, daar, zooals gezegd, as best slecht warmte geleidt. Geen gebrande vingers meer! Bakmeel en Bak-Poeder. Zelfrijzend bakmeel levert wel eens te leurstellingen op, doordat het niet wil rij zen. De huisvrouw kan daarom beter ge woon meel gebruiken en zelf de grondige vermenging van het meel met het zeil te maken bakpoeder ter hand nemen Het zeven van het meel is al een eerste maatregel voor luchtig gebak. Verder moet het meel door en door met het bakpoedei vermengd worden. Bakpoeder maakt mer van 2 deelen wijnsteen op 1 deel dubbel- koolsure soda en 2 deelen fijn rijstemeel Dit goed door elkaar mengen en in eer luchtdicht afgesloten flacon bewaren. Mer. dient ervoor te waken, dat er absoluut geen lucht kan bijkomen, omdat het poe der anders de „kracht" verliest om het meel te doen rijzen. De kool zuur vorming heeft dan namelijk al plaats, zoodal het meel dus niet zou rijzen. Oppassen is dus de boodschap. Goedkoope Soepjes. Afkookwater van verschillende groen ten kan men gebruiken, om, met wat res ten van de gekookte groenten, wat bouil lonblokjes, specerijen, bloem, een uitje enz. tot een smakelijke en goedkoope soep te maken. Bloemkool, spinazie, witte en bruine boonen bijv. leenen zich daar heel goed toe. Zoo doet men bijvoorbeeld vooi witte boonensoep 8 flinke in blokjes ge sneden aardappelen, een gesnipperde ui een plukje fijngesneden selderij en idem wortel met 2 platte eetlepels bofler en een klein scheutje water in een goed ge sloten pan en laat alles op een heel laag pitje gaar smoren. Dan wrijft men met een houten pollepel het mengsel in de pan fijn, verdunt het langzamerhand met 2 L. boonenat en laat de soep nog een halfuurtje doorkoken, af en toe roerend Ten slotte lost men er 4 maggi-bouil- lonblokjes in op. Eenige practische wetenswaardigheden. Terpentijn en nog wat. In tyden als deze, wanneer schoon- maakplannen vele huisvrouwen bezighou den, is he twel goed, evne onze aandacht te besteden aan enkele van de reinigings middelen, die ons zulk een groote hulp by ons werk kunnen zijn. Zooals bijvoor beeld terpentijn. En dan kunnen wij niet nalaten, nogmaals te waarschuwen tegen het werkelijk gevaar, dat aan dit anders zoo nuttige hulpmiddel verbonden is: de groote brandbaarheid. Wanneer dus alle huisvrouwen mij, „Huisvrouw", met de hand op het hart beloven, nooit ende nim mer was op het vuur te verwarmen, of terpentijn op het vuur warm te willen maken, om bij de was te voegen, dan js mijn hart gerust. Want men moet niet ver geten, dat terpentijn bij in brand vlie gen een kolossale vlam geeft, wat zoo'n angst en schrik meestal teweeg brengt, dat niemand op krachtdadige hulp be dacht is, en er een massa narigheid ont staat. Brandende terpentijn kan men ver stikken, door bijvoorbeeld een deksel op de pan te drukken (indien daarin brand ontstond) en de lucht dus af te sluiten. Ook is terpentyn te dooven door met ammonia te overgieten. Maar wie denkt daaraan, in de eerste schrik? En men moet maar toevallig huishoudammonia bij de hand hebben, en dan nog in voldoende hoeveelheid. Kortom, voorzichtigheid komt in de allereerste plaats. En wil men ter pentijn verwarmen, dan doet men dat, door een pan water heet te maken, het vuur uit te doen, de pan van het kooktoestel af te nemen en dan het fleschje terpentijn in het heete water te houden. Hoewel wit te terpentijn een uitstekend vlekkenmiddel is voor het verwijderen van diverse vet-, vernis- en verfvlekken, moet men toch ook weer oppassen, de goede terpentijn daar voor te gebruiken. Want wie in onwe tendheid roode terpentijn gebruikt, zal misschien de eerste vlek wel wegkrijgen, maar houdt daarvan weer een roode vlek over van de kleurstof van de terpentijn. Dat is dezelfde kleurstof, die men in roo de was aantreft, Dit was rood (dus ook vlekken door roode was, bij het wrijven veroorzaakt) kan men met ongekleurde spiritus verwijderen, wanneer althans het wasrood een anilinekleur is. Het komt ech ter ook voor, dat de roode kleurstof af komstig is van den zoogenaamden al- canetwortel en deze plantaardige kleur stof is erg moeilijk te verwijderen. De vrouw van ervaring geeft raad: Gooi het afgietwater, waarin bladgroen ten gekookt hebben, nooit door den goot steen weg. Een slechtriekende gootsteen is er dikwijls het gevolg van. Gooi het buitenshuis weg (als men een tuin heeft) of ontdoe U er op een andere wijze van. Is de gootsteen verstopt of loopt hij slecht af? Ja, dan is het natuurlijk wel makkelijk, den loodgieter de leiding te la ten doorblazen of steken, maar in vele gevallen kunnen we die onkosten bespa ren. Verwarm de leiding eerst, 'door er eenige ketels kokend water door te gie ten. Vervolgens gooit men er een halve liter keroseen (gezuiverde petroleum) door. Tien minuten wachten en dan nog een ketel kokend water doorgieten. In de meeste gevallen zal de leiding dan weer vrij zijn en de gootsteen goed afloopen. Wil U bezems en hoenders helder en schoon maken? Dompel ze dan in een em mer kokend water, waarin eenige volle handen soda opgelost zijn, en droog ze vervolgens in de zon. Men kan haarkammen en -borstels goed schoonmaken en alle vet eruit verwij- ren, door ze door heet water te halen, waarin een eetlepel ammonia is gedaan. Liefhebbers van uien eten natuurlijk gaarne uiensoep. Daar toe laat men 2 fijngesnipperde uien met een paar eetlepels boter gaar en licht bruin smoren, strooit er 30 gram tarwe bloem bij en laat die ook lichtbruin wor den. Vervolgens 1 liter water erop gieten en de soep zachtjes gedurende een kwar tier laten koken. Dan lost men er 4 mag- gi-bouillonblokjes in op, doet er wat pe per en zout bij en giet de soep in(de ter rine, waarin men 1 eetlepel geraspte kaas gedaan heeft. Even omroeren. Men kan desgewenscht de soep vóór het overgieten zeeven, om de uien achter te houden. Beste meisjes en jongens, De oplossingen van de vorige raadsels zijn: 1. Hobbelpaarden. 2. Er zijn er tien: Roermond, Helmond, Egmond, Warmond, IJselmond, Weerdin- germond, Leksmond, Zoelmond, Gasselter- nyerveensmond en Gemond. 3. Doe de letters „er" bij het woordje „kort" dan wordt het „korter" Neem van het woordje „Langer" de letters „er" af, dan wordt het „lang". Deze week waren er geen goede op lossingen. De nieuwe raadsels zijn: 1. Neem een woord van vijf letters. Neem daarvan twee letters af, dan blijft ereen over. Welk woord is dat, en hoe kan dat nu? 2. Zaandam begint met een Z en eindigt met een E. Hoe kan dat nu weer? 3. Vul nevenstaande figuur in. Op de kruisjeslijn moet dan weer, van boven naar beneden gelezen, het woord van den eersten regel komen te staan. X is een vogel, X is een stroomend water. X is iets waarin men soms wys- heid, soms dwasheid leest. X is een mooie bloem. OOM KAREL.

De Soester | 1930 | | pagina 3