T. VAN VLIET I Modelslagerij I iP. GROENHUIZEN-SCHATORJE i L. Vervat Steeds Grooter Binnenland. De Christelijk Historischen bijeen. Handel in gedistilleerd Massa's Schilletje Uo L. J. HOKSBERGEN Böhm Wien Hoeden. Soesterberg. Radiateur Hoezen. BOSCHSTRAAT 9 - BAARN An d r lessen. MAISOTV DE CONFIANCE De Nationaliteit der Vrouw. OPGERICHT 1899 ALLEEN EERSTE KWALITEITEN! TELEFOON No. 330 POSTGIRO No. 146487 civielen aard, tusschen Rotterdam en een buitenlandsche kalimaatschappij? Nu, Rot terdam nam in zijn Raad kalm het niet- opgezegde contract aan, en bleef rustig doorgaan met de baggerwerken, die al we ken van te voren waren begonnen, om de havenruimte en kaden enz. in orde te ma ken voor de kali-transporten ingevolge het hangende contract. Intusschen is de storm in België geluwd, men zal Antwerpen wel wat tegemoet komen van Fransche zijde, door een garantie voor een hoogere kali- aanvoer en dergelijke, en Rotterdam zal natuurlijk zijn contract houden. Had de Nederlandsche regeering er zich mee ge moeid, en er een politieke kwestie van ge maakt, wie weet wat voor strubbelingen eruit voortgevloeid zouden zijn. Ook wat het vraagstuk in zake de herziening van het Belgisch-Nederlandsche verdrag aangaat, houdt men zich momenteel geheel afzijdig. Trouwens, aan weerskanten van de grens schijnt men tot het inzicht gekomen te zijn, dat het in alle opzichten beter is, de zaak nu eens een poosje met rust te laten. Men is ook gaan inzien, dat het geharre war en gekibbel van couranten aan beide zijden van de grens en over de grens heen, over verschillende aspecten van het pro bleem, tot niets anders leidt dan vertroe beling en wrijving. De verantwoordelijke ministers aan beide zijden van de Schelde hebben zich in denzelfden geest uitgelaten. Er moet nu eerst een periode van rust en bezinning komen, en als de gemoederen afgekoeld zijn, dan kan men rustig gaan praten. Daarbij komt, dat men ook gaat inzien, dat instede van elkaar te be strijden en te pogen elkaar vliegen af te vangen, men beter kan doen, gebruik te maken van de economische saamhoorig- heid van Noord- en Zuid-Nederland, en zij aan zij in Europa positie in te gaan nemen, eventueel versterkt door een economisch verdrag. Van Belgische zijde is daarop al gezinspeeld. En onze Minister van Arbeid, Mr. T. J. Verschuur gaf ook een wenk in die richting, in een zeer vriendschappelijk gesteld artikel in de „Zakenwereld", ter in leiding van een nummer aan de Antwerp sche wereldtentoonstelling gewijd. Wat de natuurlijke banden der groote verkeers wegen en vooral de rivieren (Rijn, Maas, Schelde-Red.) vereenigd hebben, moet tot gemeenschappelijk welvaren komen, zei de Minister, mits wederzijdsche waardeering en geest van samenwerking bestaat. Door een tentoonstelling, welke in goeden oud- Vlaamschen trant welvaart en cultuur ver eenigt, welke namelijk nijverheid en handel paart aan de kunst, zullen de beide volke ren, die op 'n betrekkelijk zoo gering pleks- ke van den aardbol samenwonen, elkaar na der komenNiet alleen tariefmuren moeten geslecht worden, zooals Genève thans nastreeft, maar alles ook wat ons scheidt en belet, dat de beide staten, Bel gië en Nederland, zich stoffelijk en geeste lijk één gevoelen. Zoo heeft de Antwerp- sche tentoonstelling, waar wij letten op he den en toekomst, een wel schoone taak. En daarom, jongen, zien ingewijden de toekomstige ontwikkeling van het verdrags vraagstuk met meer optimisme en vertrou wen tegemoet. En daarom kunnen we blij zijn. Oom Bart. heeft ingenomen, ondanks de daar van an dere zijden op uitgeoefende critiek, met een enkele uitzondering aanstonds in de gelederen der Christelijk-Historischen be grepen is. Wij behooren niet tot hen, zeide spr., die het standpunt innemen, dat er voor opportunistische overwegingen nooit plaats mag zijn, neen, zonder eenige oppor tunisme gaat het niet in het leven; op het politieke terrein bij de onder ons bestaan de verhoudingen zelfs minder dan ergens elders. In groote lijnen duidde spr. het beeld aan dat het politieke veld vertoont en waar de Regeering haar taak vindt. Jn dit verband wees de heer Schokking o.m. op het be sluit der sociaal-democraten ten aanzien van de opening der Staten-Generaal en op hun politiek betreffende het Rijk in Indië. Het is duidelijk, zeide spr., dat we door hetgeen sedert bij de sociaal-democratische partij is voorgevallen en door haar is naar buiten gebracht voor een veranderde con stellatie staan. Dit mag door ons niet wor den onderschat, in verband met de omstan digheid, dat de revolutionnaire actie, door ALGEMEENE VERGADERING TE AMSTERDAM. „Zonder eenigs opportunisme gaat het niet in het leven" Veranderde constellatie door de houding der Soc.-Dem. Openingsrede van Dr. J. Schokking. Amsterdam. 23 April. In gebouw „Bellevue" is hedenmorgen de algemeene vergadering aangevangen van de Christe- lijk-Historische Unie. De vergadering wel ke uit alle deelen van het land zeer druk bezocht was werd geopend met een uitvoe rige rede van den voorzitter, Dr. J. Schok king. Aan deze rede is het volgende ont leend: Spr. wees er op, dat het eerste gemeen schappelijk ontmoeten van elkander na de gehouden verkiezingscampagne aan deze vergadering een eigen beteekenis geeft en een daarmee verband houdende stemming wekt. Deze behoeft aldus spr., gelukkig niet gedrukt te zijn; want ook verhou dingsgewijs zijn wij, Christelijk Histori schen, bij de vorige verkiezingen vergele ken, in stemmenaantal vooruitgegaan. Met kracht wees spr. vervolgens de van buitenaf nog steeds gegeven voorstelling van de hand, dat de Christelijk-Histori schen niet anders zouden zijn dan een con servatieve Heerenpartij; integendeel, aldus spr., vinden de beginselen der partij den meesten weerklank bij hen die tot de bree- de lagen des volks behooren. Uitvoerig schetste spr. voorts de noodzakelijkheid van een voortgezette werkzaamheid, in verband waarmede hij de taak der kies vereenigingen besprak. In het vervolg van zijn rede maakte spr. er met groote voldoening melding van, dat de houding, welke de C. H. Kamerfractie bij de jongste kabinetsformatie als gevolg van de ontslagaanvrage door het intermez zo-kabinet de Geer aan H.M. de Koningin Wijnen en Likeuren. SPECIALITEIT in de bekende SLIJT'ERI van Amersfoort. HAVIK 41. TELEFOON 292 communisme voor een deel overgenomen van de sociaal-democratie wordt gevoerd op veel breeder terrein dan ooit te voren op geniepiger en geraffineerder wijze dan misschien mogelijk werd geacht en met een brutaliteit, die haar wedergade niet kent. Een vaste hand en een scherpziend oog zijn noodig ter onderscheiding van het al of niet opstandige element! Dr. Schokking besprak vervolgens in verband met deze en andere verschijnselen de taak van Regeering en Parlement en in het bijzonder de aan te nemen houding der Christelijk-Historischen tegenover de an dere partijen, er daarbij op wijzende, dat de verdeeling tusschen de Roomsch-Katho- lieke en Christelijke-Protestantsche onover brugbaar blijft. De mogelijkheid van een heid dezer laatste partijen ter sprake bren gend, liet spr. uitkomen dat de Christelijk- Historische Unie het recht mist om voor meer eenheid te pleiten, wanneer daartoe geen bereidheid is in eigen kring. Het zou struisvogelpolitiek zijn om niet te zien en niet voor elkander te willen weten, dat er moeilijkheden zijn en niet louter van zakelijken aard, wier schaduw nog niet is geweken. Aan het slot van zijn rede zeide spr. „De kracht van 't Chr. beginsel hebben wij noodig bij de verdere behandeling van onze agenda, waarop voorstellen voorko -- MUZiEK-INSTITUUT -- Onderricht PIANO - VIOOL - CELLO ORGEL - ZANG - THEORIE Opleiding voor het exam .n der Kon. Ned. Toonkunstenaars-Vereeniging VEERSTRAAT 30-32 - HILVERSUM men, die vermoedelijk tot verschil van ge voelen zullen aanleiding geven. Dit hindert niet, wanneer slechts op den voorgrond blijft staan 't gemeenschappelijk streven, om in ernstig onderling overleg te zoeken naar datgene wat onze Chr.-Historische Unie te beter aan haar doel kan doen beant woorden. Nieuwe bezieling ga er daartoe onder ons uit, die niet nalaten kan zich mee te dee len aan anderen, en land en volk ten goe de moet komen! (Utr. Prov. en Sted. Dagbl.), DE BRAND IN HET MAGDALENA HUIS TE ZETTEN. Bezoek van den minister van justitie. 's-G ravenhage. De minister van jus titie is op den tweeden Paaschdag te Zetten geweest, in verband met het afbranden van het Magdalenahuis der Heldringgestichten. Hij bezocht het terrein van den brand en bracht daarna een bezoek aan personeel en verpleegden, die tijdelijk zijn ondergebracht in het internaat der vakschool. KIND OVERREDEN EN GEDOOD. Mui den. 23 April. Op het kruispunt Singel straat-Amsterdamschestraat in Mui den liepen hedenavond ongeveer half zeven het negenjarig dochtertje van den heer Kersten met haar zusje van ongeveer drie jaar. Plotseling rukte het driejarig meis je zich los en stak den weg over. Zij liep tegen een zware melkauto op die juist pas seerde. De kleine kwam onder de achterwie len terecht en werd onmiddellijk gedood. Dr. Smits te Muiden kon slechts den dood constateeren. De chauffeur van de auto treft geen schuld. (voorheen R. FRESE, Hofleveranciers BAARN. Vleeschhouwerij Varkensslachterij Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 BESLIST EERSTE KWALITEIT Dagelijks hooren en bezorgen. BANKETBAKKER - KOK KT DE IER ORDRE Utrechtscheweg 53 - Telefoon 336 - Amersfoort SPECIAAL ADRES VOOR FIJNERE PATISSERIE Levering door geheel Soest en Soestdijk NOG GEEN STEMMING. „Hoe mannen vechten als hun belangen op het spel staan." De vrome wensch. Vanwege de Inter-Amerikaanschc Vrou wencommissie wordt het volgende bericht: De aanbeveling betreffende de nationa liteit der vrouwen, onder de juristen be kend als een „vrome wensch", werd in de vergadering van heden niet, zoo als ver wacht was, in stemming gebracht. Hiervoor waren redenen. De vergadering der com missie voor de nationaliteit moest onver wacht worden verdaagd, omdat mannelijke gedelegeerden in moeilijkheden waren geko men over een andere vraag, n.1. de aanspra kelijkheid van staten voor schade, aan vreemdelingen toegebracht. De vrouwen zagen groepjes van meerder heid en minderheid vóór vergaderen om blokken te vormen tegen elkanders stand punten. „De vrouwen, die vanochtend met L. A. METTROP UTRECHT Tandheelkundige Stationsplein 10 Spreekuren dagelijks van 9 tot 9 n.m. 's Maandags en Vrijdags speciaal ta rief Kliniekprijzen. Specialist in herstellen van fouten of hinderlijke gebitten. gedelegeerden spraken, kregen een uitste kende les hoe mannen vechten, wanneer hun belangen op het spel staan", zeide miss Do- ris Stevens, presidente van de Inter-Ame- rikaansche Vrouwencommissie, welke he den in het Vredespaleis was. „Wij vrouwen, die geen deelneemsters zijn in interna tionale aangelegenheden, hebben geen macht om te loven en te bieden. Ons is me degedeeld door gedelegeerden, dat transac ties worden gesloten om verdragen, die van belang voor mannen zijn, te redden of om hun moeilijkheden naar een volgende con ferentie te verwijzen. Dat is precies datgene, wat wij, vrouwen, vragen ten aanzien van de nationaliteit. Dit probleem is van vitaal belang voor ons, maar naar onze eischen werd niet gehoord. Gelijke rechten inzake nationaliteit werden verworpen en ongelijke rechten in een verdrag aangenomen. Wij concentreeren thans onze krachten op de eindstemming over deze verdragen, welke deze week zal plaats hebben. Wij trachten gedelegeerden er toe te brengen om bij de definitieve derde stemming te stemmen te gen de verdragen over de nationaliteit der vrouwen. Wij trachten ook landen van on- derteekening te weerhouden. Dit is geen ge makkelijke taak." De Amerikaansche vrouwen wijzen erop, dat de stem van de delegatie der Ver. Staten over het reglement, waarbij de stemming 18 tegen 17 was, het feit heeft beslist, dat slechts een eenvoudige meerderheid noodig is bij de eindstemming om de maatregelen, waartegen zij gekant zijn, van kracht te doen worden. Telegrammen zijn aangekomen bij het hoofdkwartier van de vrouwenconferentie, waaruit blijkt, dat meer dan een vierde van de leden van het comité van den Senaat der Ver. Staten voor de buitenlandsche betrek kingen zich verklaard hebben tegen be krachtiging van de ongelijkheidsclausules der nationaliteitsverdragen. Thans is juist bericht ingekomen, dat de „vrome wensch" den ochtend het hoofdkwartier van de vrou wen in hotel Wittebrug opbelde, werd ge vraagd: „Wat is het nieuws?" „Er is nog geen nieuws," antwoordde hij, „er is nooit eenig nieuws aan deze conferentie, totdat gij vrouwen komt. Wij zitten op u te wach ten." Den ganschen dag hadden de vrouwen haar gewone besprekingen met de gedele geerden. Binnen drie dagen zullen de vrou wen weten, of de gedelegeerden definitief hebben gestemd om deze verdragen aan te nemen, ze te verwerpen dan wel of sommi gen zullen voortgaan zich eenvoudig van stemming te onthouden. De laatste houding is bij de vrouwen niet populair. Binnen 3 dagen zullen wij weten of de gedelegeerden logisch genoeg zijn om te handelen over eenkomstig hun meening en moedig genoeg om daaraan uitdrukking te geven in het aangezicht der wereld door de stemmen te gen de artikelen, welke in den code ver schillend recht voor mannen en voor vrou wen zouden neerschrijven. De commissie voor de nationaliteit van de conferentie voor de codificatie van het in ternationaal recht heeft heden een aanbe veling aan de regeeringen aangenomen, dat deze de mogelijkheid zullen bestudeeren in hun wetten het beginsel van gelijkheid der geslachten inzake nationaliteit op te nemen. „Het beginsel van gelijkheid is door de codificatie-conferentie erkend, zeide miss Margarete Whitemore, vertegenwoordigster van de Nat. Women's Party heden. „De aan beveling neemt het beginsel aan van gelijk heid, dat is neergelegd in het nationaliteits verdrag, ontworpen door de inter-Ameri- kaansche vrouwencommissie en onderschre ven wordt door de National Woman's Par ty. Dit verdrag luidt: De contracteerende partijen komen overeen, dat er geen verschil zijn gebaseerd op het geslacht in hun wet of praktijk betreffende de nationaliteit. Dit verdrag werd in de conferentie geïntro duceerd door dr. Cruchaga van Chili in het begin van de zitting. Aanbevelingen gelijk aan die, welke vandaag zijn aangenomen, in gediend door België, China, de Ver. Staten en andere volgden spoedig. ,De beste kenmerken van ieder zijn be waard gebleven", zeide miss Whittemore. „De bestudeering van het beginsel van ge lijkheid tusschen de seksen inzake nationa liteit wordt aanbevolen door de eerste con ferentie van de codificatine van int. recht. Het is een winst voor de vrouwen en wij zijn verblijd. Het is slechts een „volu", een vrome wensch en dus slechts een karig succes. Desniettemin verheugen wij ons erover, dat het beginsel van gelijkheid er is. De vier artikelen, welke het nationali teitscomité zijn gepasseerd betreffende de nationaliteit van vrouwen, berusten alle op de veronderstelling, dat een vrouw haar na tionaliteit moet verliezen bij haar huwelijk en zijn rechtstreeks in strijd met den geest van de aanbeveling, welke heden is aange nomen. Wij zullen werken om de aanne ming door de definitieve, voltallige verga dering te verhinderen. Wij zijn zeer sterk in onze positie door de heden aangenomen aanbevelingen. BURGPM GROTHESTRAAT 28 SOESTDIJK - Telefoon 2212 In ONZE ETALAGE de welbekende SUTTONS. - HQCHEL. in tweede lezing bijna eenstemmig is aan genomen. Alleen Italië en Hongarije stem den daartegen. Heden werd een speciaal verlof ge geven aan de vrouwen om den heiligen regel: geen fotografen op de trappen van het Vredespaleis, te schenden. De president van de conferentie, mr. Heemskerk, oud minister-president van Nederland, stemde er welwillend in toe, te worden gefotogra feerd te zamen met de vrouwen, toen zij uit het Vredespaleis kwamen. „Dit moet niet zóó begrepen worden, dat ik van dezelfde meening ben als gij vrouwen", zeide mr. Heemskerk. „Neen inderdaad", zeiden de vrouwen in koor, „wij weten, hoe gekant gij zijt tegen gelijkheid voor vrouwen." De 78-jarige jurist, die het dtfidelijk had gemaakt, hoe hersenschimmig de ambities en de verwachtingen van de vrouwen op eenige gelijkheid, op welk gebied ook, zijn, schijnt het desniettemin prettig te vinden in haar midden te zijn. Dr. Miguel Cruchaga was de volgende, die met de vrouwen werd gekiekt. Hij is nu op weg naar grooter ver maardheid, want hij is de eenige man van de 47 landen, die stemde tegen al de onge- lijkhcidsverdragen. Den geheelen dag heb ben de vrouwen gestaan op haar pos. in den marmeren corridor van het Vredespa leis, dat zij nu zdo goed kennen. Zij schij nen een deel van het landschap te zijn ge worden. Een journalist, die zeer vroeg in HET GESCHIL CLAUSING—TYPO GRAVENBOND BIJ DE RECHTBANK AANHANGIG GEMAAKT. Amsterdam, 23 April. Naar wij verne men is thans het geschil ClausingTypo grafenbond, bij de rechtbank aanhangig ge maakt in hoofdzaak. Er wordt dus nu geen voorloopige beslissing gevraagd, doch de rechtbank zal moeten uitmaken, de betee kenis van art. 35 van de Statuten van den A.N.T.B. Deze zaak is ook van practisch belang, daar de heer Clausing kortgeleden door zijn patroon, bij wien hij tien jaar gewerkt had, krachtens de bepaling van het Col lectief Arbeidscontract ontslagen is. In verband hiermede vraagt de heer Clausing schadevergoeding. Voor Clausing zal mr. S. de Jong pleiten, terwijl voor den Typografenbond mr. Mul Ier Massis zal optreden. VAN DEN HEUVEL. Al worden de wetten van natuur en leven ook telkenmale in meer of mindere mate overtreden, zoodat een onnoemelijk groot leger van ziekten zich in den loop der tij den met afwisselende naam en macht blijft handhaven, het blijft niettemin een onom stootelijk feit, dat niemand in het diepst van zijn wezen de gezondheid verafschuwt. Zoo dra deze maar eenigszins gestoord is, wordt er op beterschap gehoopt en gaat elk op zijn wijze met of zonder hulp van anderen, middelen in het werk stellen om herstel te bereiken en te bestendigen. Dat hunke rende gevoel naar een volmaakte gezond heid is wel heel natuurlijk en als ingescha pen, en schijnt pas dan goed wakker en op gewekt te worden, wanneer de gezondheid ernstig geschaadt en het evenwicht verbro ken is. Zoo kan ziekte voor velen dikwijls een gelegenheid worden voor de erkenning van de groote beteekenis der gezondheid en haar duurzame beoefening, alzoo langs dien weg, den weg der beproeving, zoekend naar dat, wat altijd een groote schat ge noemd is. Verschillende methoden en hare stoffelijke en geestelijke hulpmiddelen kun nen vaak wellicht nog tot beterschap lei den, maar zal deze duurzaam zijn, dan die- ne men zich daarbij toch direct te wenden tot de eeuwig bestaande bronnen van leven en gezondheid, die soms zóó nabij en onder veler bereik liggen, dat men hun bestaan daardoor bijna totaal vergeten zou. Als zoodanig komt hiervoor een gezonde, mooie landstreek nog altijd in aanmerking. Waar frissche zuivere lucht kan worden ingeademd, daar is het leven, en waar een ongerepte natuur aanwezig is, daar kan de menschelijke geest weer worden ingesteld op eenvoud en waarheid, ontdaan van alle valsche schittering en schijn. Wat voor de visschen het water is, dat is voor de menschen de lucht, wordt weieens gezegd. En niet voor niets wordt daarom in de laatste jaren door hygiënisten van alle landen herhaaldelijk en met klem van rede nen op de groote waarde van lucht van goede samenstelling gewezen. Met de at mosfeer staan we voortdurend, ons leven lang, zonder ophouden in verbinding. Ter wijl andera levensinrichtingen, alhoewel periodiek, soms na zeer lange tusschenpoo- zen plaats hebben, moet het ademhalen van longen en huid geregeld en voortdurend zijn gang kunnen gaan. De waarde van zui vere lucht kan men daarom niet te hoog aanslaan en spreekt als 't ware voor zich zelf. Verder schijnen deskundigen het er min of meer over eens te zijn, dat goede lucht bovendien betrekkelijk droog en van een gematigde temperatuur behoort te zijn. Landen of landstreken, die door klimaat en ligging het meest aan al deze voorwaar den voldoen, zullen daarom gezond ge noemd worden. Er zijn er op onze aardbol, die in dat opzicht een goede reputatie ge nieten, gezegende woonplaatsen, maar he laas niet zoo algemeen en slechts voor enkelen onzer bereikbaar. Het zijn gezond heidsoorden van nature, die voor vele zie ken een kans konden bieden om weer ge zond en krachtig te worden, terwijl zij voor de gezonden de voorwaarden scheppen om lichaam en geest in evenwicht te kun nen houden. In ons land met zijn overwegend ruw en nogal vochtig klimaat, waar sterke constituties best gedijen kunnen, is voor zeker voor de, vele zwakken een landstreek of woonplaats van eenigszins milder na- Onderdeelen en Assessolres Aanbevelend, JOH. KOSTER. Hëerenstraat 20 - Telef. 2706 HILVERSUM tuur een groote uitkomst. De Veluwe en sommige plaatsen van onze duinstreek heb ben in dat opzicht een goede klank. Voor vele zieken zijn zij de gezondheids oorden bij uitnemendheid gebleken. Niet al len schijnen gelijk op bosch- en zeelucht te reageeren, maar toch kan in 't algemeen worden uitgemaakt, dat voor bepaalde ziek ten de boschlucht bijzonder aanbeveling verdient. Met name voor longziekten is dit wel meestal het geval. Geen wonder daarom, dat hiervoor sanatoria in onze hoog en dus droog gelegen streken van dennenbosschen zijn opgericht. Plaatsen als Renkum, Oosterbeek, Putten en Nunspeet kunnen met eere op grootere en kleinere inrichtingen van dien aard wijzen. En ook voor geestes- en zenuwzieken schijnen in vele gevallen de boschrijke streken, ook wel aangewezen. Zij verschaffen daarbij ook een rustige omgeving, die kalmeerend wer ken moet, terwijl de mooie natuur soms de zin voor schoonheid kan opwekken, en daarmee de levenslust, die zoo dikwijls is verloren gegaan. Ook de streek onzer inwoning met haar hoog gelegen drooge zandgrond en uitge strekte bosschen zou voor zeer vele zie ken nog goede diensten kunnen bewijzen. Heuvels, heide, bosch en lucht reiken hier elkander de hand en bouwen samen een verrukkelijk geheel, dat voor korter of langer oponthoud bijzonder geschikt is en aan duizenden patiënten de gelegenheid verschaffen kan om weer gezond te worden. Er zijn menschen, die niet graag een sanatorium in hun omgeving zouden zien. Maar wie zelf het voorrecht geniet van in een mooie, gezonde streek te wonen mag dat vooral niet onthouden aan hen, die er misschien nog veel grooter behoefte aan kunnen hebben. Ook bestaat er van de zijde van de zieken zelf soms een antipa thie tegen dergelijke inrichtingen. Men denkt zoo vaak nog, dat men thuis minstens hetzelfde bereiken kan. Maar voor wie erg ziek zijn en absolute rust noodig hebben, schijnt een sanatorium toch de aangewe zen plaats te zijn. Men leert er rusten en zich aanpassen aan zijn werkelijke behoef ten en nooden, wat in eigen omgeving dik wijls onmogelijk is, hoe gunstig de omstan digheden daar overigens ook zijn mogen. De Haagsche gezondheidskolonie aan de Stompert is al een bescheiden doch tref fend voorbeeld van wat een naar hygiëni sche inzichten goed geordene leef- en voe dingswijze vermag in deze streek. Velen van de daar vertoefende bleekneusjes, die slachtoffers zijn vaak van zwakke consti tutie en ondervoeding, keeren soms na een verblijf van slechts enkele weken met fris sche bolle wangen en levenslust in de oogen naar hun moederstad terug. Wat die kolo nie in het klein presteert doet vaag ver moeden, wat in het groot gewrocht zou kunnen worden in deze streek, die dank zij haar centrale ligging zoo gemakkelijk van alle kanten in korten tijd bereikbaar is. En alles ten bate der lijdende mensch- heid. „TOESCHOUWER". WORDT UW OMZET wanneer gij regelmatig adverteert in „De Soester". uitgave van de N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerijt Dit blad verschijnt twea maal per week en wordt door honderden betalende abonné's in SOEST en OMGEVING gelezen.

De Soester | 1930 | | pagina 2