Belastingkwestie i um b ©mm iMifliyw MM a_\ mum Rechtzaken. Plaatselijk Nieuws S@iST - WANuCLKAAHT Natuurlijk! Maar kent U alle wegen, die er heen leiden? Zeker, zeker! Herr Söderstierna uit zijn scepticisme in een gemompeld: „die het gelooft, wordt zalig", maar deed verder even lijdzaam al ik. Dat is te zeggen, aan zijn lijdzaamheid werd nog grooter eischen gesteld, want ik moest naar Knoppen en hii naar de Helag en om over Knoppen; naar de Helags te rijden, is net zoo iets, als om van Amster dam over Berlijn naar Parijs te reizen, Tot mijn rechtvaardiging gezegd: het wa niet ik, die dit gewild had: mijn reisgenooten hadden e- op gestaan, mij aan mijn reisdoel /eU - r etten. Enfin, wij kwèmen in Knoppen. Het wa een merkwaardige prestatie van onzen gids alle wegen naar het vlek te kennen, want er bleek er maar één te bestaan en die hield er bovendien nog op ook. Het hotel van fru Petterson vonden wij intusschen me het grootste gemak; een groot, rood ge schilderd houtenl huis droeg een opschrift over de geheele gevel: „Fru Petterson Pensionaat." Ik trachtte mijn reisgencoten nog over te halen, tot afscheid bij mij te blijven dinee ren, maar zij hoopten vóór den nacht der grooten weg nog terug te vinden ien maak ten dus hun onderbreking liefst zoo kort mogelijk. Een handdruk dus, en het achter* licht van de Scania vervaagde kort daarna in het nevelig duister. Het koste eenige moeite, fru Petterson naar buiten te lokken. Gasten in dezen tijd van het jaar waren/ nogal spaarzaam, al thans zulke, die hun bezoek niet eerst aan kondigden. Ik bracht haar de groeten van haar dochter over en van den broeder van- Lidingö, en hiermede was meteen het arg waan, waarmede zij mij tot nu toe opge nomen had, gebroken. Het pension bleek intusschen niet zoo omvangrijk, als het uiterlijk van het huis had doen vermoeden. Eenerzijds woonde een schoenmaker, aan den anderen kant had een kleermaker zijn industrie gevestigd, maar beider gevelruimte was bereidwillig afgestaan voor het formidabele opschrift van fru Petterson's etablissement, ter op luistering van he tgeheeL Gelukkig lag de mij toegewezen kamer ver van de schoen makerij en, vermoeid van de geestdooden- de rondrijderij door die eeuwige sneeuw massa's dien dag, wachtte ik niet lang met koestering te gaan zoeken in morpheus be faamde armen. Wordt vervolgd. 1) Verbasterde Finsche krachtterm. Correspondentie deze rubriek betreffende rechtstreeks te zenden aan de Directie van de N.V. Accountantskantoor „Nederlandsch Bureau voor Adviezen", gevestigd te Haar lem. Houtplein 17r. Bij vragen lezers hebben het recht tot het inwinnen van kosteloos advies in be lastingzaken en aangelegenheden van boek- houdkundigen aard postzegel voor ant woord bijvoegen. HET INVULLEN VAN HET AAN GIFTEBILJET. WENKEN EN RAADGEVINGEN. Onderneming en arbeid. Van de vier ge noemde soorten bronnen van inkomen, is de derde onderneming en arbeid. Er moet dus belasting worden betaald over inko men uit de zaak, het bedrijf, alsmede uit voor derden in dienstbetrekking verrich ten arbeid. De opbrengst van onderneming en arbeid komt onder verschillende bena mingen voor. De wet noemt: Winst, hono rarium, tractement, salaris, arbeidsloonen, vrije woning, Vacantie- of Presentiegeld. Inkomen in geld en in geldswaarde. Belast is ook het inkomen, dat op geld waardeerbaar is. Dus de waarde van hetgeen door den boer in melk ten behoe ve van zijn huishouding aan het bedrijf wordt onttrokken. Zoo ook: De waarde van de veldvruchten door den landbouwer in eigen huishouding geconsumeerd, brood enz. enz. door den bakker voor huishou delijk gebruik aan zijn bedrijf onttrok ken, de winkelwaren, die de winkelier aan zijn vrouw geeft voor verbruik in de huis houding enz. enz. Alle voordeelen uit onderneming of ar beid belastbaar. Alle voordeelen zijn be lastbaar. Ieder make nu voor zich zelf maar uit wat daaronder valt. Heeft ie-, mand dus naast zijn salaris vrij vuur en licht, dan moet ook de waarde van dat vrije vuur en licht tot het inkomen wor den gerekend. Is aan een betrekking vrij reizen verbonden, dan moet dat vrije rei zen qp waarde worden geschat. Bezit de zaak een auto, maar moogt U zoo af en toe van deze auto voor plezierreisjes ge bruik maken, dan behoort ook dit voor deel te worden aangegeven. Winst met verkoop van bedrijfsmiddelen behaald. Deze winst is tegenwoordig be lastbaar. Vroeger was dat niet het ge val. Wanneer de winst niet is gemaakt in strijd met den normalen gang van het bedrijf, is echter thans wel belastbaar. De winkelier, die zijn winkelpand met winst verkoopt, de veehouder, die een stuk land goed van de hand doet, moet van de ge maakte winst belasting betalen. Zoo staat het ook met machines, die met winst ver kocht worden, alsmede met voordeelen bij verkoop van andere bedrijfsmiddelen ge maakt. Met verkoop wordt gelijk gesteld net geval, waarbij een assurantie-Maat schappij in geval van brand een hoogere uitkeering geeft, dan de boekwaarde van het afgebrande perceel. Natuurlijk de boekwaarde vóór het perceel door brand werd vernield. Netto inkomen aangeven. Wij zeiden 't reeds eerder, dat niet het bruto, maar 't netto inkomen moet worden aangegeven. Dit geldt ook - ja vooral van de bron van inkomen Onderneming en arbeid. De be roeps- en bedrijfskosten mogen worden afgetrokken. Wij spraken hierover reeds. Komen daarop thans niet terug. Boven- C ClA f Eindelijk is het dan zoover, dat de nieuwe kaart geheel gereed is. Enkele niet voorziene omstandig heden hebben de uitgifte vertraagd, doch tot ons genoegen kunnen wij thans mededeelen, dat de kaart geheel gereed is en voor het pu bliek verkrijgbaar is. Zij omvat de geheele gemeente Soest, dus Soestdijk, Soest. Soestduinen en Soesterberg en is geteekend op een schaaj van 1 15.000. Üp fraaie en deskundige wij ze is zij uitgevoerd in een groot aantal kleuren. Zij is gedrukt op stevig papier en aan de achterzij de komt een alphabetisch register voor van alle wegen onder aan duiding van de plaats waar deze zijn te vinden. Tal van gebouwen en bijzonderheden komen op de kaart voor en door de zeer groote schaal (1 K.M. in werkelijkheid is op de kaart bijna 7 c.M.) vormt zij een zeer betrouwbaren gids, niet alleen voor fietsers, maar: zeer zeker ook voor wandelaars. Zij is bewerkt naar de nieuwste en officieele gegevens. Alle kleine bijzonderheden zijn er zeer nauw keurig op aangegeven, trouwens 'n ieder kan zich daarvan overtui gen door te bezichtigen het exem plaar dezer kaart, dat voor de ra men van onzen winkel aan de Van Weedestraat 7, hangt. De prijs hebben wij, in verband met de zeer hooge kosten aan de ze uitgifte verbonden, niet lager kunnen stellen dan f 0.90 per exemplaar. Kaarten kunnen wor den gekocht aan onzen winkel en bij den boekhandel. u ik - LA «t»ac5 «V' VAN SOESTen OMSTREKEN, SCHAAL 1 a 15000 dien mogen worden afgetrokken de af schrijvingen op zaken, die in bedrijf of beroep worden gebezigd, alsmede afschrij- ingen op schuldvorderingen. Afschrijvingen. Er mag alleen worden afgeschreven op zaken, die in eigen be drijf of in het beroep, dat men uitoefent, worden gebruikt. Op de bedrijfsmiddelen dus in 't algemeen. Op bedrijfsgebouwen dus, alsmede op inventaris, machines, ge reedschappen enz. enz. Omtrent de hoe grootheid dezer afschrijvingen kunnen wij ons niet anders dan in 't algemeen uit drukken. Wat is afschrijven? In ieder be drijf heeft men zaken, die niet direct wor den verbruikt, maar die jaren mee gaan. Toch komt er eenmaal een tijd, dat het oude moet worden vervangen door 't nieuwe. Teneinde de aanschafprijs van een machine bijv. te verdeelen over eén reeks van jaren gedurende welke de ma chine wordt gebruikt, schrijft men telken jare af. Er'zijn verschillende systemen van afschrijven. Ieder geval behoort op zich zelf te worden beoordeeld. Op een machi ne, die bijv. 10 jaar mee gaat, zou men ieder jaar het tiende gedeelte kunnen af schrijven. Aangenomen, dat de machine 10 jaren in gebruik is en na 10 jaren geen waarde meer heeft, zou deze machine dus na 10 jaar voor nul komma nul op de ba lans voorkomen en zijn dus de aanschaf kosten van de machine over de 10 jaren verdeeld. Zooals echter gezegd, dient ie der geval op zich zelf te worden beoor deeld. Dit voorbeeld wordt slechts gege ven ter illustratie en zal ongetwijfeld bij dragen tot verheldering van het inzicht in deze materie. KANTONGERECHT TE AMERSFOORT Een harmónicageval, zoo ingeduwd en direct daarop weer uitge trokken. Het gaat zoowaar weer over het zoete- laarsgeval bij de militairen van het garni zoen Amersfoort, met den zoetelaar N. H. Scheerder. Vorige maal was zijn harmonica inge drukt. Verloopen slijtvergunning van den garnizoenscommandant te Amersfoort en staande niet eens te zijnen name, maar op den naam van broer Gerrit. En zie, heden zet zijn harmonica weer uit, en zullen hoo ge oomes erbij te pas moeten komen, want wonderbaarlijk \vo;dt de geschiedenis. Weer \erbaal wegens zonder permissie loopen, op -ond van den Staat der Neder landen De brigadier van Raad had Scheer der daarop betrapt nabij Kampoord, ge meente Soest, op Vrijdag 27 Mei. Scheerder lijkt werkelijk garnizoen en mil. autoriteiten van Amersfoort achter zich te hebben, want volgens zijn zeggen, zijn 'V boeten van vorige week door de compie betaald. Direct na het verbaal gaat Sch. naar het garnizoensbureel en bekomt op datum van dien zelfden dag (maar natuurlijk opge maakt na het verbaal) bewijs van den Gar nizoenscommandant van zoetelaar plus het bijschrift, dat er geen bezwaar is, dat daar bij de Rijksterreinen, worden betreden. En dit attest staat nu op naam van N. H. Sch. zeiven. Maar het dateerde toch van na het ver baal, en daarom zouden het schuldig en een boete zijn, gevolg, als niet de volgende woorden waren gesproken: Dusj op dit bewijs kunt U nu vrij ook daar de troepen bedienen? Neen, want brigadier van Raad had ge zegd, dat hij ook ondanks dit bewijs zou verbaliseeren, wanneer dit loopen op rijks- grond geschiedde onder de gemeente Soest. Hierbij gaf Sch. volgende uiteenzetting: De Garnizoenscommandant van Utrecht beschouwt alle oefenterrein, liggende onder de gemeente Soest tot zijn gebied, en de Garnizoenscommandant te A'foort neemt de geheele Leusderhei met ap- en depen denties plus de Vlasakkers, te behooren onder zijn bevelen, of zij onder Soest lig gen, ja dan neen. Nu wil het Tribunaal kuit of hom hebben. Nader zal worden onderzocht, en over drie weken wordt de zaak verder behandeld. Een heele pluk. Daar werd weer de naam afgelezen van van D., aütoslooper te Soest. Thans was hij niet getuige, maar beschul digde met vier overtredingen op een enke len pluk. Hij had gereden in een auto, waar aan nummer- en letterplaat ontbrak. Hij had volgens zijn zeggen, willen probeeren of sloopen nog kon voorkomen worden. Tevens gaf het plaatje van fabrieksmerk niet aan het aantal cylinders, was dus wette lijk niet volledig. Bovendien was er geen nummerbewijs (zeer verklaarbaar als de wagen naar een slooper was verkocht). Bovendien kon van D. geen rijbewijs toonen, want dit bezit hij niet. Vier verbalen brengen samen f 15.50 boete. 50 cent voor het fabrieksmerkplaatje en f 5 voor elk der drie andere bonnen. Een dagje uit. Een Amsterdammer had op Hemelvaarts dag een auto gehuurd en meende dat alles in orde was. In Soest echter liep hij in de bocht van Vredehofstr. op een anderen auto met heel veel averij als gevolg. De hand rem bleek niet te werken, en als men op den voetrem drukte, week de wagen naar rechts uit, zooals agent van Raad had ge constateerd. Zoo werd het f 15 boete. UITSPRAKEN KANTONGERECHT. Vuur maken in het veld: A. H. B. Soest f 5 of 2 dagen. Wielrijdend zich aan auto vasthouden in Soest: H.. A. B. Amersfoort f 5 of 2 dagen. Jeugüdianst in de Emmakerk. Zondagavond om 7 uur werd in de Em makerk een Jeugddienst gehouden, welke geleid werd door Ds. E. Groeneveld. Na 't zingen van Psl. 100:1-3 en 4 sprak ZEw. het votum uit, waarop schuldbelijdenis werd 'gedaan, gevolgd door het staande zingen van Gez. 83 13, daarna geloofs belijdenis, gezongen Gez. 83 6, gevolgd door gebed. Tot tekst voor deze ure kiest ZEw. Math. 13 2430 en van 3843, de 'gelijkenis van de dolle tarwe. Voor de verklaring wordt gezongen Gez. 69 vers 135, waarbij gecollec.eerd wordt voor armen en kerk. Daarop zegt ZEw. dat Je zus op de vraag der discipelen over het onkruid onder de tarwe direct het ant woord geeft. In het Koninkrijk ontvangt de mensch het goede zaad dat wordt uit gestrooid in een toebereide akker en gaat daarna rusten, en wacht op de vrucht van zijn arbeid. Maar als de mensch slaapt komt de vijand en strooit zijn onkruidzaad dat veel spoediger opkomt. Jezus zaait het zaad van het Evangelie, de Duivel dat der booze beginselen. Elke zaaiing van Jezus streeft naar menschwording, maar nu breekt den Booze Gods werk af, want de Booze zaait zijn zaad tusschen Gods woord dooreen, en alleen de dag des ongeluks zal laten zien, wat geschied is. Want na het zaaien van Jezus dreigt ge vaar, daarom zij men steeds waakzaam want den Booze volgt Jezus spoor. Daar om wordt nergens zuiver geoogst, en vol trekt zich de bevestiging van het Para- dijsverhaal. Óveral wordt "de drang naar zuiverheid getemperd. Goed en kwaad loopt overal doorheen, ook in de wereld, maar zonde en genade rijpt tot den oogst. Dan komt de zuivering, liet kwade zaad wordt tot bossen verzameld, om verbrand te worden, het goede zaad gaat in de schuren. Alzoo gaat het ook in het Ko ninkrijk der Hemelen, God is almachtig, die het ook doen zal. Tot slot werd gezongen Psl. 138 vers 3 en de zegenbede uitgesproken; aan den uilgang werd gecollecteerd voor het jeugd werk. Feestvergadering S.D.AP., afcl. Soest Ter gelegenheid van ha 100e ingeschre ven lid der partij, werd Vrijdagavond in de zaal Verschoor eene samenkomst ge houden, welke aardig bezocht was. De voorzitter opende de samenkomst met een woord van welkom en herinnert er aan, hoe voor 4 jaar de afd. niet höoger kou komen dan 40 leden, waaraan de onderlin ge verhoudingen mede schuldig waren. Maar gelukkig is daar kentering in geko men, de arbeiders zijn meer één gewor den, de verkiezing van verleden jaar gaf 20 nieuwe leden, er is sindsdi n veel ver beterd en als er zoo wordt doorgewerkt is spoedig 't 290e lid binnen. Ook is op gericht de Besturenbond, er is hard ge werkt, waarvoor de werkers en werksters een woord van dank toekomt. Nadat hier op de Internationale was gezongen, ver kreeg de heer B. J. Wejjkainp uit Baarn, lid der Ged. Staten van Utrecht 't woord om te spreken over verleden, heden en de toekomst. Spr. wil liever over het ver leden der afd. zwijgen, daar het niet al tijd botertje tot den boom was. Als spr. hier optrad, meestal was er dan wat loos. Thans kan spr. de afd. feliciteeren en wijst vooral op de eenheid die zij hebben te be waren. Ziende op het heden, dan is de toe stand overal verre van rooskleurig, over de geheele wereld zijn er 25 millioen werkeloos, alleen in ons Vaderland 300.000 menschen, die werken willen, maar niet in de gelegenheid worden ge steld. Maar bij dit alles moet men de kop omhoog houden en zich geheel overgeven aan de leiding, en zien naar de boeren, waar eensgezindheid is. en deze optrek ken naar de Regeering; ofschoon de ar beiders één belang hebben, zijn zij nog verdeeld. Overal is het een nii- serable boel; in vele gemeenten van ons Vaderland is geen geld voor de huishou- ding, het is dus dringend noodig, dat het Rijk 5 6 der werkeloozenzorg voor liaar deel neemt, daar anders alles spaak loopt. Vooral moet door de arbeiders gewerkt .worden onder de jongere genera!iö, opdat 'deze niet afzakt naar het fascisme. Spr. gaat nog in den breede de buitenlandsche

De Soester | 1930 | | pagina 5