BRIEVEN IP. GROENHUIZEN-SCHATORJEj Massa's Schilletje lo HL L. J. HOKSBERGEN Handel in gedistilleerd Radiateur Hoezen. Binnenland. Meylink's Fotohandel Soesterberg. MAISON DE CONFIANCE Utrechtscheweg 53 - Telefoon 336 - Amersfoort Het Vslutahuis And rlessen. lige (bezieling ons begeestert, beginnen we met een andere taal te spreken. Wan neer klaar en duidelyk de waarheid in de menschelijke gedachten daagt en de ver duisterende wolken van menschelijke mee- nigen en opvattingen verdrijft, de wolken van egoisme, van argwaan, van achter docht jegens de anderen, van wangunst, kleinzieligheid, vrees, liefdeloosheid, haat, onvriendelijkheid, en zoo meer, kortom, wanneer de nevelen optrekken, en we de menschen om ons heen gaan zien, ont daan van de stoffelijke, misleidende be kleeding der sterfelijke gedaante, met al de aankleve van dien, en gaan beseffen, dat daarachter staat de geestelijke mensch, geschapen naar het volmaakte beeld en de gelijkenis van den Geest, die het geheel bestuurt, wanneer we de on- verbreeklyke broederschap der mensch- heid onderkennen, dan spreken we inder daad met een andere taal, de universeele taal der liefde, in een beter, verdraagza mer, vriendelijker, vergevensgezinder, lankmoediger bejegening van de anderen. En dat zal ons tegelijkertijd vervullen met een onbeschrijfelijk gevoelen van vrede. Het leven kan alleen verklaard worden in goedheid, niet in kwaad; want alleen het goede in onsterfelijk, en daarom wer kelijk en waar, zegt een anonymus in „States"zij die de vruchten van den Geest vergaderen liefde, vreugde, vre de de eenige vruchten die onsterfelij ke verlangens kunnen verzadigen, vragen nooit: „Wat nut heeft dit alles?" Omdat zij, eenmaal dezen vrede ge proefd hebbend, verzadigd zijn. En andere talen spreken. FLORIS C. van Oom Bartholomeus aan zijn Neef in de Provincie. Amsterdam, 4 Juni. Beste jongen, Kreeg van de week een briefje van mijn oude kameraad Snuppers, die in Semarang zit, en die, na de genoegens te hebben op gesomd van het wonen der Semarangers in het op 10 K.M. afgelegen koele Tjandi, te midden der heuvels, vertelde, dat die zelfde brave Semarangers-in-Tjandi met geen stok des avonds uit hun koele wo ningen zijn te krijgen, voor een of ander vermaak in „de stad", of het moet dan iets bijzonders zijn, een goed tooneelgezel bchap, of een goede cabaret-ploeg, zooals bijvoorbeeld vader Speenhoff met ega en allerliefste dochter. En Speenhoff zingt dan een enkel nieuw liedje, en vele oude liedjes, en laat de zaal meebrullen voor hun eigen geld, en iedereen is blij en gaat zingend naar huis. Maar, zegt Snuppers; daarvoor heb je dan ook f 4.80 per plaats betaald. Geen wonder dat Speenhoff best tevreden is over de financieele uitkomsten van zijn Indische reis. Want hij trekt volle zalen, de gocheme Rotterdammer, met zijn immer valsche guitaar. Snuppers is natuurlijk een oude vrek. die vader Speenhoff slechts noode die f 4.80 gunde. Aan den anderen kant vraagt men zich af, waaraan 'dankt de dichter- zanger van de Maas zijn succes? Waarom komen de menschen van heinde en ver, van stad en land, van onderneming en rimboe, om hem zijn oude, wat zeg ik, zijn stokoude liedjes te hooren zingen en zelf mee te zingen? Van de schutters, die er nog steeds aankomen, en nog steeds bra nie en lef hebben, en van de bedstee van de meid, waarin dat vele malen gestorven grootje nog immer den laatsten adem kwijt raakt? Het komt, denk ik zoo, mijn jon gen, omdat die oude liedjes, uit oude tij den, bij velen van ons oude snaren aan het trillen brengen, verre, lieve herinne ringen wakker roepen, aan vroeger, "toen we jong, nog heel erg jong waren"Nu ja, en te deksel, onzalige, vrekkige Snup pers, is dat je dan geen paar ringgits waard? En het is toch veel en veel be ter, dan wat we af en toe hier in Neder land zien gebeuren, als er eens een „Hol- landsche" film gemaakt wordt en na ver loop van tijd gedraaid wordt. Onlangs heb ben we dat weer beleefd. Dit fraaie pro duct, waarin een volksstuk „Zeemans vrouwen" verwerkt is, wordt ons opge diend als een echt Hollandsch stuk, een brok Hollandsch leven. Maar te deksel, waarom moet men altijd voor zulke Hol- landsche films van die Zeedijk-drama's verfilmen? Is het dronkenmansleed van de gore Zeedijkkroegen, het leven van "de on derste lagen, representatief voor „het' Hollandsche leven? En straks worden de ze fraai producten nog naar het buiten land geëxporteerd als „Hollandsche" film. O, very interesting! Maar de brave Yan kees zullen teleurgesteld zijn en slechts een tienderangs onderwereld-film zien, die ze zelf tien keer beter maken op het thema van de Chicago-onderwereld. Door dergelijke films krijgt èn het binnenland èn vooral het buitenland een absoluut val schen kijk op Hollandsche toestanden en Hollandsch leven. Net zooals wij door de valsche Amerikaansche films van tien derangs Hollywood-ondernemingen een ab- (voorheen R. FRESE, Hofleveranciers. BAARN. Vleeschhouwerij Varkensslachterij Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 BESLIST EERSTE KWALITEIT Dagelijks hooren en bezorgen. Wijnen en Likeuren. SPECIALITEIT in de bekende SLIJTERIvan Amersfoort. HAVIK 41. TELEFOON 292 soluut valsche en verwrongen indruk krij gen van het Amerikaansche leven, zoo dat we Chicago zijn gaan beschouwen ais een verzamelplaats van geboete, waar men geen pas op straat kan doen, zonder door revolverkogels doorzeefd te worden. Zeer tot schande van de werkelijke be woners van Chicago, die even fatsoenlijke en behoorlijke burgers zijn, als jij en ik, en met een klein percentage werkelijk ge boefte, dat in speelholen en „speakea- sies" huist, niaar waarvan de rustige bur ger en rustige bezoeker van de stad niets merkt. Een doorsnee-Amsterdammer maakt er toch immers ook geen gewoonte van, zjjn lunch te gebruiken in „De Witte Bal lon" op den Zeedijk of op het Oudekerks- plein? Of zijn zakduiten te verbrassen bij „Moeke" of Rooie Leen in het slop bij de Warmoesstraat De politieke toestand in ons goede va derland schijnt, voor het oog, rustig te sluimeren. Maar er zijn er ook, die bewe ren, dat er zich na de A.V.R.O. geschiede nis een voorloopig nog zacht, doch niette min zeer veelbeteekendend gekraak doet hooren, dat wijst op naderende gebeurte nissen, 'die in het _politieke leven van ons vaderland zullen leiden tot een „Umwer- tung aller Werten". Neen, niet de socia listische revolutie, of de nog veel lach wekkender communistische wereldrevolu tie, maar een verversching, en verfris- sching van ons heele vaderlandsche po litieke leven. Dat momenteel zou zijn ont aard in een stilstaand en kwalijkriekend moerasje, in stede van te zijn een fris- sche, levenwekkende, vruchtbare stroom. De eigenaars van de Fhohizender, (Phohi is Philips Omroep Holland Indië), groote zakenmenschen, hebben, bij het vernemen van het advies van den Radio-raad om ook Indië met het sectarisme gelukkig ADVIES IN ALLE RECHTSZAKEN INCASSO- EN INFORMATIEBUREAU „UTRECHT" L. NIEUWSTRAAT 90, UTRECHT. Tel. 11460 - Postrek. 69147. INCASSO'S INFORMATIES te maken, een kort en krachtig antwoord laten hooren: Wanneer je ons met die rommel aan het lijf komt, sluiten we d;» zaak! Basta !De zender is van ons, en wie ons met sectarisch politiek geknoei wil komen vervelen, en onze Indische luis- tergasten vervolgen, die komt voor een toe-deur! Dit, en de nationale beweging, die er ontstaan is na het A.V.R.Ö.-geval, zijn symptomen, die er op wijzen, dat er in Holland iets te gebeuren staat. In de eer ste plaats en dit werd mij onlangs door een groot aantal van de invloedrijkste en belangrijkste zakenmenschen, direc teuren van groote bedrijven met tiental tallen millioenen kapitaal en tienduizenden geëmployeerden, ten stelligste verzekeri wordt meer en meer bij de zakenwe reld op zich zelf, dat groote, allerbelang rijkste conglomeraat van zaken en bedrij ven die ten slotte het economische leven des lands vormen, nagenoeg in het geheel niet in „de politiek" is en niet in onze Onderdeelen en Assessoires Aanbevelend, JOH. KOSTER. Heerenstraat 20 - Telef. 2706 HILVERSUM Comité tegen militaire africhting der jeugd en militairen dienstdwang. Dezer dagen werd een vergadering ge houden te Utrecht om het oorspronkelijke Inti-Dienstplicht Comité (opgericht te Utrecht 15 Maait j.1. uit te breiden met leden van verschillende organisaties, zoo wel binnen als buiten de Vredesbeweging, die instemming betuigd hebben met de te voeren actie. Uit de goed bezochte vergadering werd een Algemeen Comité gevormd, \yaaruit een voorloopig werk-comité en een 'voor loopig dagelijksch bestuur werd gekozen. De ofiicieele naam van het comité werd al volgt vastgesteld: „Comité tegen militaire africhting der jeugd en militaire dienstdwang' Zeer vele sympathie betuigingen zijn bij het voorloopig secretariaat ingekomen, zoowel van personen als van organisaties. De actie zal internationaal gevoerd wor den door gelijktijdige verspreiding van een gelijkluidend manifest over de geheele wereld en wordt nationaal voorbereid in organisatorische samenwerking met den „Vereenigden Vredesraad" (Joint Peace Council.) Over de gansche wereld worden de BANKETBAKKER - KOK ET I>E IER ORDRE SPECIAAL ADRES VOOR FIJNERE PATISSERIE Levering door geheel Soest en Soestdijk OUDEGRACHT 183— TELEF. 10341 Camera's - Fotografie ën Projectie-artikelen AFWERKEN VOOR AMATEURS Groote sorteering ALBUMS meest vredelievende verklaringen afge legd door de regeeringen, doch de af richting der jeugd tot dood en verderf is daarmee in flagranten strijd. Wij willen: Opvoeding tot internationale saamhoorigjieid, tot Menschelijkheid en Vrede. Het voorloopig werk-comité wordt ge vormd door het voorloopig dagelijks be stuur en 8 leden. Het dagelijksch bestuur wordt gevormd door: Voorzitter de Heer M. L. v. d. Es, Soest. Secretaris de Heer H. H. Meulen- belt Jr., Merwedekade 197 bis, Utr. Penningm.esse Mej. Q. Raven, Meu- lenwiekelaan 2, Bussum, Postgiro no. 132774. Leden Mevrouw T. van Berkum, Soest. Mej. Anna Hers, Rotterdam. Ds. J. B. Th. Hugenholtz, Ammerstol. Mevr. A. C. Luyten-Block, Rotterdam. Mevrouw Prins-Burgers, Amersfoort. De Heer W. C. Setteur, Utrecht. Mevrouw A. M. W. Sirks-Buchel, Zeist. De Heer W. L. van Warmelo, Blaricum. schoten. Door het uitvieren van de lijn bljjft er dan verbinding tusschen drenke ling en schip. (Jok voor het meren van schepen kan dit pistool eventueel dienst doen. Men ge bruikt dan kleinere pijlen die geen groote- re afstand afleggen dan 75 meter. Verschillende autoriteiten o.m. verte genwoordigers van onze reddingsmaat schappijen woonden de proeven bij. Zij waren van meening dat de uitvinding van den heer Sander in vele gevallen .'en nut tig effect kan hebben. KINDERVERLAMMING TE GOUDA. Een der patiëntjes overleden. Te Gouda heeft zich bij een drietal kinderen beneden de zes jaar kinderver lamming geopenbaard. Twee der geval len ontstonden door besmetting, die waar schijnlijk op school is overgebracht, De drie patiënten allen leerlingen van de be waarschool der vereeniging „Tot heil des Volks" zijn daarop in het Van Iterson Ziekenhuis opgenomen. Eén van hen overleed reeds spoedig, van een tweede wordt de toestand als ernstig beschouwd. De bewaarschool is op last van den burgemeester onmiddellijk gesloten, ook de Zondagsschool derzelfde vereeniging ging voorloopig dicht. Het lokaal is ontsmet, terwijl alle ver dere vereischte maatregelen ter voorko ming van uitbreiding der ziekte zijn ge nomen. DIERENMISHANDELING. EEN LIJNPIST00L. Kamers op behoorlijke wijze vertegenwoor digd is en stem in het staatskapittel heeft. Gevolg is, dat men geregeerd wordt door een verouderd en naast het praktische leven staand, samenstel van partij-enthou siasten en politiekelingen. Volgens de lie den die hier aan het woord zijn, is er een révolte op komst van nationalen omvang tegen de ambtenarenregeering en de par- tij-belangen-regeering. Zij wijzen er op, dat de Tweede Kamer absoluut geen af spiegeling meer is van het nationale le ven, van wat er onder ons volk leeft, en het bewijs van dezen ongezonden toestand, is de permanente regeeringscrisis der laat ste tien jaren, welke tot gevolg heeft gehad, dat we nu al jarenlang met een kleurlooze, extra-parlementaire regeering zitten. Volgens degenen, die deze mee ning verkondigen, kondigt het gerommel en gekraak aan, dat (Fe huidige politieke constitutie in ons vaderland op instorten staat, en dat er frisch bloed in het heele politieke leven gaat komen, een algeheele vernieuwing van parlement en regeering. De jA.V.R.O. en Phohi-geschiedenisseln. hoewel op zich zelf ook belangrijke t<s ten, zouden daarvoor slechts de in poli tiek opzicht weinig beteekendende oorza ken, met de zeer vèr-strekkende gevolgen zijn. Zoodat, mijn jongen, we in ons goede vaderland, bekend om zijn vrijheidsbegin selen, een nieuwe, zij het ook bloedelooze en vreedzame, revolutie tegemoet zien. OOM BART. Uitvinding welke een nuttig effect kan hebben. Men meldt uit Amsterdam aan de Msb.: Bij schipbreuken op de kust wordt dik wijls van een vuurpijlkanon gebruik ge maakt om een lijn te schieten over het in nood verkeerende schip en op deze wijze een verbinding tot stand gebracht tus schen schip en strand. Thans is door den heer Sander een pistool vervaardigd dat dezelfde diensten kan bewijzen, maar thans van het schip af. Wanneer, om slechts een voorbeeld te noemen in volle zee een tros moet worden gebracht tus schen twee schepen, gaat dit steeds met groote moeilijkheden gepaard. Met dit pi stool kan een lijn ongeveer 250 Meter ver weggeschoten worden. Aan boord van het stoomschip „Konin gin der Nederlanden" van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" zijn Dinsdag middag met dat pistool proeven genomen door de firma Brecht en Dyserink, die er den alleen-verkoop van hebben. y Vanaf dit stoomschip werd een lijn ge schoten, die over een ander stoomschip heen, terecht kwam bij den strekdam, een afstand van circa 200 Meter. Een tweede proef werd genomen met een boei, die UTRECHT, Potterstr. 22, Vreeburg 36, Steenweg 62. HILVERSUM - Leeuwenstraat 28. AMERSFOORT - Krommegracht 4. Het meest gesorteerde en goedkoopste adres voor SIGAREN, SIGARETTEN, TABAK weggeschoten werd. Ook deze kwam op grooten afstand terecht en kan eventu eel op zee gebruikt worden, wanneer er een man overboord valt. Het schip kan dan niet zoo snel stoppen of er komt een groote afstand tusschen het schip en den drenkeling. Het uitwerpen van een gewone boei kau natuurlijk resultaat .opleveren, maar zulk een boei wordt gewoonlijk niet verder geworpen dan een 'tiental Meters. Gebruikt men dit pistool met een daaraan vastgehechte boei, dan kan deze ongeveer tweehonderd meter in zee worden ge- L. A. METTROP UTRECHT Tandheelkundige Stationsplein 10 Spreekuren dagelijks van 9 tot 9 n.m. 's Maandags en Vrijdags speciaal ta rief Kliniekprijzen. Specialist in herstellen van fouten of hinderlijke gebitten. j De maximumstraf geëischt. Voor de rechtbank te Maastricht hebben terechtgestaan W. C,, 40 jaar, H. S„ 26 jaar, en J. W. H., 38 jaar, alle drie te Stein, ter zake van dierenmishandeling. Op 12 Nov- was het kermis te Stein. Toen hebben ver dachten (volgens hen was dit al 20 jaar lang de gewoonte) een bok gekocht, dit dier door het dorp geleid, alle herbergen aan gedaan, en veel gedronken en ook den bok van alles te drinken gegeven; de eerste ver dachte heeft bovendien den bok met een mes gestoken, en daarna is het dier half le vend op een hondekar gegooid en schande lijk mishandeld. Het O.M. eischte tegen elk der beklaag den het maximum: 6 maanden gevangenis straf. DS. KERSTEN JUBILEERT. Dinsdag heeft ds. G. H. Kersten, lid van de Tweede Kamer en predikant der Ger. gemeente te Rotterdam, zijn 25-jarig ambts jubileum gevierd. De druk bezochte receptie werd o.a. bijgewoond door de Staatk. Geref. Kamerleden ds. Zandt en ir. Van Dis. Des avonds is in de kerk aan den Boezemsingel een gedachtenisrede gehouden. - MUZiEK-INSTITUUT -- Onderricht PIANO - VIOOL - CELLO ORGEL - ZANG - THEORIE Opleiding voor het exam ,n der Kon. Ned. Toonkunstenaars-Vereeniging VEERSTRAAT 30-32 - HILVERSUM VAN DEN HEUVEL. Het behoort mede tot de aangenaamhe den van het leven, wanneer men met grond van redenen zeggen kan, dat men ergens veilig woont. Dit laatste kan geluk kig, wat ons land betreft van vele en verreweg de meeste plaatsen worden ge meld en in 't bijzonder van de streek on zer inwoning, waar de veiligheid zoo goed als niets te wenschen over laat. Het lijkt tegenwoordig zoo iets vanzelf sprekend, en bij het leven passend, dat men zich wel heel moeilijk kan indenken, dat het in dat opzicht vroeger heel anders gesteld was. Hoeveel streken waren er niet, waar het wonen op zichzelf een lust geweest zou zijn, zoo niet de veiligheid er alles te wenschen over liet. Er wordt nog zoo vaak en met veel ophef gesproken van den goeden ouden tijd, die zeker wel dingen van waarde bezat, welke nu verlo ren gegaan zijn, maar die daarentegen ook toestanden gekend heeft, die nu gelukkig tot het verleden behooren. Zoo was in vroeger eeuwen de onvei ligheid buiten en niet het minst in deze streken zeer berucht en zelfs in de acht tiende eeuw was die veiligheid op de land wegen nog niet erg groot en hoemeer men in 't verleden teruggaat, hoe erger het wordt. Wat te dien opzichte uit verhalen, brieven, dagdboeken en andere bescheiden tot ons gekomen is en wat verder de ge schiedenis der criminalitet in ons land hierover weet te vermelden, is wel vol doende om zich eenigszins een voorstelling daarvan te maken. Het was bijna uitsluitend door middel van de groote wegen, dat het vervoer van reizigers en van goederen plaats vond. En die groote wegen schijnen nog veel slechter te z(jn geweest dan men zich nu nog kan voorstellen. Zelfs nog op de best onderhouden rijwegen, die twee of meer welvarende steden verbonden, wa ren de sporen nog diep, de hellingen steil en de wegen bij schemerlicht nauwelijks te onderscheiden van de onomheinde hei den en bosschen, die aan weerszijde lagen. Zoo bestond het gevaar om ongemerkt van den weg af te dwalen, wat dan nog al eens voorkwam, zoodat men genoodzaakt was den nacht in het open veld door te brengen. In het slechte jaargetijde waren de ongemakken voor den reiziger nog veel erger. Zoo was men dikwijls genood zaakt om verscheidene uren lang onafge broken onderweg te blijven, alvorens een plaats of herberg bereikt was, alwaar menschen en paarden weer wat op ver haal konden komen. Dat bij een dergelijke situatie het roo- verwezen tieren kon is wel aannemelijk. Want op welke wijze de reizigers hun weg ook mochten afleggen, hetzij te voet, met paard of per rijtuig, steeds liepen zij, vooral in boschrijke streken als deze, gevaar van aangehouden of beroofd te worden, tenzij zij talrijk en goed gewa pend waren. De struikroover, al ol niet te paard, alleen of met zijn kornuiten was op elke groote verkeersweg vertegenwoor digd. Hij Scheen bij de toestanden en de landelijke gesteldheid van die tijden te behooren. Zelfs op klaarlichten dag was de eenzame reiziger niet veilig, zoodra hij het bosch naderde. Wie toen een groo te reis moest maken had soms ook het noodige bij zich aan geld en ander bezit. Een prachtig object dus voor bosch- of struikroovers, waaraan velen ter prooi vielen. De overheid schijnt vaak niet ge weten te hebben, hoe zij dit kwaad te keer moest gaan. Ook het gebrek aan een een hoofdig krachtig bestuur schijnt hiervan wel eenigszins de oorzaak geweest te zijn, terwijl in heel vroege tijden de strijd tus schen de verschillende gewesten en stan den onderling dat kwaad, alhoewel dan zijdelings geducht in de hand werkte. Van die verscheurdheid en tweespalt waren de vreedzame reizigers voortdurend het slachtoffer, terwijl het onbehagelijk ge voel van onveiligheid op zichzelf reeds voor velen het leven vergalde. Met de groei en wording van den mo dernen eenheidsstaat zijn dergelijke toe standen met vele andere dingen, die ver derfelijk waren, van lieverlede opgeruimd. Ook dank zij de krachtig voortgaande be schaving in liet algemeen, die ondanks excessen en afdwalingen van verschillen den aard toch overal en in alle lagen van de samenleving door dringt. Daarbij heeft ook de ongekend snelle evolutie van het verkeer, die in waarheid een revolutie ge noemd kan worden, maar dan in goeden zin, een krachtig woord meegesproken. Want tot de allernuttigste uitvingingen be hooren voorzeker ook wel die voor de ont wikkeling van het verkeer, waardoor de groote bezwaren, waarmede onze voorou ders ook in dat opzicht te kampen had den, eens voor al kwamen te vervallen. Elke verbetering van het vervoer is daar om evenzoo nuttig voor de zedelijke als voor de stoffelijke belangen, daar het in hooge mate de gemeenschapszin bevorde ren moet en veiligheid van leven en goed als een maatschappelijk recht waardeeren doet. Zoo kan deze streek nu ten opzichte der veiligheid den toets der vergelijking met andere streken met glans doorstaan. Men mag zelfs met gerustheid zeggen, dat het hier een vreedzaam oord is, waarvan de eigenlijke inwoners een rustig en vre delievend soort menschen zijn dooreenge- nomen, terwijl zij, die zich hier komen vestigen voor hun genoegen gewoonlijk eveneens genoemde deugden in eere wen schen te houden. Van ernstige misdaden hoort men hier niet, terwijl diefstal en inbraak gelukkig tot de zeldzaamheden be hooren. De ligging niet zoo heel ver van een groote stad zou minder doen verwach ten. De rollen zijn nu eenigszins omge keerd. Terwijl er een t(jd geweest is, waar in deze streek de schrik voor vreemde lingen was, komt het nu wel eens een en kele maal voor, dat slechte elementen on der dezen zich nu en dan hier komen op houden. Op hun praktijken moet streng worden toegezien, wat mogelijk is, nu het politieoneel toezicht sinds de laatste jaren aanmerkelijk is uitgebreid. Zoo moge dan de nieuwe tijd weer an dere soorten van gevaren met zich bren gen, die op hun beurt de veiligheid zouden kunnen bedreigen, het blijft dan toch een onomstootelijk feit, dat elk weldenkend mensch te dier zake de tegenwoordige toe standen verre verkiest boven die van vroeger én daarom van harte deze groote vooruitgang toejuicht. Dit veilig rustig wonen, wordt ook in 't bizonder van deze streek gezegd kan worden maakt een belangrijk deel V3n haar lust en bekoorlijkheid uit voor allen die hier wonen en voor de velen, die in de toekomst zich hier vestigen zullen. „TOESCHOUWER."

De Soester | 1930 | | pagina 2