M. van Dijk-Mac Lean 55 An&KCRN^lOr 13 Plaatselijk Nieuws. Gem. Kamers m. pension ruim Landhuis met tuin DROOG HUIS met flinke tuin Eerste Baarnsche Mode-Vakschool Advertentiën. KAMERS PENSION Te Koop Te Huur Buitengewone Aandeel houdersvergadering „HET HANDELSHUIS" Naaimachines Costuumnaaister Talmalaan 11 b SOEST Te Huur gevraagd Nassaulaan Al, Baarn. Opleiding voor Examen Prospectussen verstrekt de Directrice, Mej. W. BEKKER. „Q-eorge Hindemanri" (Hoek Lange Jansstraat) UTRECHT, Tel. 15070 leg bij Ons Belang en dat waren Duitsche tegels, geleverd door de firma Swager en niet tegels uit Arkel. Als de heer van Vliet echter schuld heeft, heeft de heer Meu zeer zeker ook schuld ten aanzien van de tegels achter de garage. Spr. weet niet precies, hoe of de zaak in elkaar zit, maar hij heeft niet veel vertrouwen meer en is voor een nader onderzoek. De heer de Bruyn hoort nu pas alles voor het eerst en zal er niets van zeggen. Als blijkt, dat de heer van Vliet schuld heef', zal spr. handelen zooals zijn geweten hem gebiedt. De Burgemeester, de sprekers beant woordende, zegt, dat de bewuste tegels niet uit het magazijn afkomstig zijn. Van dief stal of van verduistering is geen sprake en alleen uit de verklaringen van den heer Penning zou men bewijs kunnen halen. Spr betwijfeld echter zeer sterk de toereke ningsvatbaarheid van den heer Penning, welke hem buitengewoon dubieus voorkomt, en op zoo'n getuigenis bewijs te formeeren wil spr. niet doen en hij moet den raad ten sterkste afraden de Justitie er in te men gen. Het stille m^azijn hebben wij allen afgekeurd, maar toch stelt de meerderheid van de Commissie voor, dit bedrag nog voor rekening van de gemeente te nemen, waarmede B. en W. accoord gaan, echter onder aanzegging aan den heer van Vliet, dat dit de allerlaatste maal zal zijn. Er be staat twijfel omtrent de juiste toedracht en deze kwestie is verder onnaspeurlijk. Waar dus geen bewijs is te leveren, mag men niet oordeelen. Beide ambtenaren hebben ech ter hun plichten verre overschreden. Wat de schade aangaat, deze is aan arbeidsloon 39.84 en aan tegels 67.73, tezamen aldus 107.57. De heer Grootewal meent, dat het ge meentebelang nader onderzoek eischt, voor al, daar er met dezen heer al veel meer is gebeurd, waarop de Burgemeester opmerkt, dat een directeur van een groote gemeente wel wat meer handelingsbevoegdheid moet hebben, maar dat zulks voor een kleine ge meente toch niet opgaat. De heer van Doorne zegt, dat de raad op het oogenblik niet behoeft uit te maken onder welke qualificatie de feiten vallen, dat zal gerust de Justitie wel zelf doen, doch spr. wil den burgemeester wijzen op het door de gascorruptie bekend geworden cor ruptie artikelen, dat verbiedt het aanbie den, geven en aannemen van giften of be loften met bedoeling daardoor een amb tenaar te bewegen iets te doen in strijd met zijn ambtsvervulling. De heer Gasille moet tot zijn spijt opmer ken, dat hij geen sterken indruk heeft ge kregen van den burgemeester in diens qualiteit van hulp-officier van Justitie. Hij had van hem flinker optreden verwacht. De burgemeester wil echter de geheele zaak maar weer afschuiven en dat valt spr. erg tegen. De heer van Genderen, die met buitengewoon te loven goede burger zin de zaak heeft uitgebracht, is zelf een zeer betrouwbaar persoon, die evenals de heer van Vliet anti-revolutionnair is, dus van een poging om een politiek tegenstan der een hak te zetten is geen sprake. De zaak is aan het rollen gebracht door een partijgenoot van den heer van Vliet, die de handelwijze schunnig vond. Spr. is blij, dat blijkt, dat er nog zulke werkelijk hoog staande menschen in Soest wonen. Waren er zoo veel meer, dan zou de toestand der gemeente Soest heel wat beter zijn dan thans, zoo roept spr. met stemver heffing en nadruk uit! De heer Busch zegt, dat er geen make laar ter wereld zal worden gevonden, die een huis voor een ander gaat verkoopen en. dan zelf de kosten van adverteeren gaat betalen. Dat is volslagen onzin. De ver dediging van den burgemeester vindt spr. zoo mager, dat hij er wee van is geworden. Gedurende deze rede van den heer Busch, zit de burgemeester onderling te praten met Wethouder Koenders, wat aanleiding geeft tot het» navolgende incident: De heer Busch: „Ja, als U zoo buitenge woon onfatsoenlijk bent om niet eens te luisteren, dan kunnen we wel ophouden. Meerdere malen hebt U mij wel eens toe gevoegd, dat ik altijd onfatsoenlijke woor den bezig, maar iemand, die dat zegt, moet zelf toch wel erg fatsoenlijk zijn, en als 17 onder een kwestie als de onderhavige niet eens luistert, kan ik dat niet erg fatsoen lijk vinden." De burgemeester „Ik zat met wethouder Koenders te overleggen of U niets beleedi- gends zei." De heer Busch: „U schijnt de zaak niet belangrijk genoeg te vinden om er de noo- dige aandacht aan te schenken. Ik her haal, dat ik Uw verdediging zeer wrang vind en ik ben er wee van geworden. U praat alles maar weer goed en De burgemeester gaat door met wet houder Koenders te overleggen, waarop de heer Busch kwaad uitroept, dat hij dan van het woord afziet. De burgemeester: „O, zeer goed, wien kan ik dan het woord geven?" Op verzoek van den heer van Klooster deelt wethouder Koenders daarop mede, wat hij van de zaak weet, en dat is heele- maal niets. De onderhandelingen over den koop heeft hij zelf gevoerd en^daarbij is niets afgesproken over tegels. De aller laatste onderhandelingen liepen over de bij drage voor den wegaanleg en dit was het laatste punt, waarover nog verschil was. Na dien is de kwestie nimmer meer ter sprake gekomen. Ik kan werkelijk niet meer verklaren, daar ik niets meer weet, zegt de wethouder. Verschillende leden voeren hierna nog het woord, waarbij blijkt, dat wethouder Koen ders niet bij de gemaakte afspraak over de tegels aanwezig was, wat de heer Pen ning wel had beweerd. De betrouwbaar heid van den heer Penning gaat hierdoor niet vooruit, constateerde de heer Busch. Wethouder Endendijk verwondert zich, dat deze zaak zoo wordt opgeblazen. Er zal wel een fout door den heer van Vliet zijn gemaakt, maar van corruptie is geen sprake. Steeds heeft men gepoogd den heer van Vliet onmogelijk te maken, maar nog nimmer is ook maar iets ten zijnen nadeele gebleken en daarom heeft men thans niet het recht direct maar aan corrup tie te gelooven. Ook heeft de opzichter Meurs alles van het begin af geweten, wat wel een heel ander licht op de zaak werpt. De burgemeeste: „Neen, mijnheer de wet houder, dat moet ik bepaald tegenspreken, dat is niet waar. De heer Meurs heeft van de afspraak over de tegels eerst verno men even vóór dat ze gelegd werden." Wethouder Endendijk: „Nu, dat verandert wel wat. Maar ik heb toch de overtuiging, dat er niet is geknoeid, want altijd als de heer van Vliet is opgetreden, heeft hij ge poogd te handelen uitsluitend in het ge- meenteblnng." (gejoel). De heer Doorman zegt, dat de zaak vree selijk eenvoudig is. Het koopcontract is de juridische grondslag en wat daar niet in staat is niet overeengekomen. Men weet toch wel, wat men teekent? En met afspra ken tusschen ambtenaren en kooper, gesteld eens dat ze zijn geschiedt, hebben wij niets te maken. Een uitvoerige discussie ont spint zich dan over de vraag, welk voorstel van den heer Gasille het eerst in behande ling moet komen, de financieele kwestie of de strafrechterlijke. De heeren Gasil le, van Doorne en Grootewal meenen, dat in elk geval het eigenmachtig optreden van den heer van Vliet vaststaat, daar deze dat heeft toegegeven. De schadekwestie kan dus direct worden uitgemaakt en daar nu kan men stemmen over de strafrechter lijke zijde. Mevrouw Landweer-de Visser wil ech ter omgekeerde behandeling. Het maakt voor haar bij bepaling van het te verhalen schadebedrag verschil of er werkelijk cor ruptie in het spel is of alleen maar ,een verzuim. Ook de heer van Klooster wil eerst de mate van schuld vaststellen en daarna eerst de schade verhalen. De burgemeester merkt nog op, dat men van hem nooit behoeft te verwach ten, dat hij een strafrechterlijk onderzoek zal instellen als er zoo weinig bewijzen zijn en men zulk soort getuigen heeft. Spr. is overtuigd, dat geen enkele cor ruptie heeft plaats gevonden. De heer Gasille zegt, dat het voorloo- pig onderzoek zeer onvolledig is geweest en dat daaruit de burgemeester nimmer kan opmaken of er wellicht bewijzen zijn. Zoo heeft de burgemeester niet eens Me vrouw Penning gehoord en ook geen an dere getuigen. Toen spr. lid van den Krijgsraad was, stelde hij ook wel eens een onderzoek in, maar dat ging dan ge heel anders als hier de burgemeester doet. De burgemeester wil hierna de discussie sluiten, doch de heer Grootewal wenscht nog het woord over de orde van stem ming, wat de burgemeester hem niet wil verleenen. Een stemming maakt uit, dat de heer Grootewal nog het woord mag voeren. Met 2 tegen 11 stemmen besluit de raad daar toe. Tegen stemden de leden de Bruyn en Mevr. Landweer-de Visser. De Ij^er Grootewal wil laten betalen, wat is misdaan. Het verband en de be doelingen zijn duidelijk en de twee zijden zijn geheel van elkander te scheiden. De heer van Klooster wil de schijn ver mijden vanpartijdig te zijn, doch wil eerst de schuldvraag vaststellen en gaat daar om mede met een onderzoek, maar dan eerst het onderzoek en daarna de finan- tieele regeling. De heer Gasille gaat daar tenslotte me de accoord, daar de finantieele zijde geen haast heeft en altijd nog kan worden behandeld. Hij behoudt zich echter uit drukkelijk het recht voor later op die fi nantieele kant terug te komen, zoowel in het eene geval als in het andere, daar het eigenmachtig optreden van den heer van Vliet vast staat en ook de schade; voor de gemeente. De heer Hilhorst wil het onderzoek la ten plaats hebben door een Commissie uit den Raad, zooals ook bij voorgaande ge vallen is geschied en vindt het krenterig om nu zoo'n misbaar te maken over een paar tegels. Een directeur moet toch recht hebben om uit zich zelf wat te doen 'en nu een justitieel onderzoek te laten instellen vindt spr. schande. Waar de zaak nu van alle kanten is belicht, komt het voorstel van den heer Gasille in stemming om aan de Justitie de gegevens mede te deelen, een justitieel onderzoek te vragen met verzoek tot even- tueele vervolging over te gaan als daar voor ingevolge het in te stellen onderzoek aanleiding zal bestaan. Dit voorstel wordt aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Vóór stemden de leden: Gasille (Vr.B.), Doorman, (Vr.B.), Van Doorne (Vr.B.), Grootewal (Soesterberg), Busch (Dem.P.), Mevr. Landweer-de Visser (C.H.), van Klooster (R.K.). Tegen onderzoek stemden de leden: Endendijk (A.R.), de Bruyn (A.R.), Koen ders, wethouder (R.K.), Hilhorst (R.K.), Pronk (R.K.), v. d. Breemer (R.K.). Hierna wordt allereerst onder begrij pelijke opwinding gepauzeerd, waarbij on derling nog al eens van meening wordt verschild. De heer van Doorne verlaat inmiddels de vergadering. Na de pauze ging het gesmeerd. Een nieuw raadsbesluit voor een kas- geldleening van f 100.000.werd z. h. st. aangenomen. 7. Voorstel van B. en W. met ontwerp besluit tot vaststelling van een overeen komst ter zake van het door met Burgerlijk Armbestuur te voeren kasbeheer. (No. 1427) Aangenomen. 8. Vaststelling van een besluit bedoeld bij artikel 8, 2e lid der Verordening, regelende de instelling en het beheer van het Wegen fonds (No. 170). Vastgesteld, nadat de heer Gasille er er op gewezen heeft, dat de gemeente Blaricum haar proces over het Wegen fonds heeft verloren en nu nogmaals er op aan dringt, dat de gemeente het loo- pende proces maar beëindigt, daar de gemeente dat toch zeker zal verliezen. 9. Crediet-aanvrage van B. en W. voor in richting van de te openen U.L.O.-schooI. (No. 1488). Aangenomen. 10. Crediet-aanvrage van B. en W. voor het aankoopen van een rijwielbrancard ten behoeve van de buurtschap Soesterberg. (No. 1445). Aangenomen. 11. Voorstel van B. eq W. tot het doen aanleggen van een gasverwarmingsinstal- latie in het gebouw der O.L. school in de Kerkebuurt (No. 1030). Aangenomen. 12. Behandeling van een verzoek: a. van het Bestuur der R.K. Jongens school om de noodige gelden toe te staan voor het doen aanbrengen van een gasver- warmingsinstallatie, het doen plaatsen van handwaschbakjes en het doen maken van W.C.'s, na wegbreking der bestaande pri vaten in die school. (No. 1372). b. Van het Bestuur der R.K. Meisjes school om de noodige gelden beschikbaar te stellen voor het maken van een rijwiel bewaarplaats bij die school. (No. 1373). c. van het Bestuur der Vereeniging „Een School met den Bijbel te Soest" om de noodige gelden toe te staan voor het aan schaffen van 14 schoolbanken, het doen be tegelen van een gedeelte der speelplaats, het doen uitbreiden der fietsenbergplaats en het aanschaffen van 300 kapstokken, zulks ten behoeve van de lagere school aan de Spoorstraat. (No. 1467). d. Van het Bestuur der Vereeniging voor Chr. L. en U.L.O. te Soesterberg om de noodige gelden beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van 6 nieuwe schoolbanken ten behoeve van hare school aan den Post weg 62 (No. 1476). Alle vier voorstellen aangenomen na eenige discussie. 13. Vaststelling van een Verordening, als bedoeld in artikel 25 der Wet van 21 Juli 1928 S. No. 265 (Besmettelijke ziekten). (No. 1134). Na een kleine redactie wijziging op voorstel van den heer Doorman aangem men. 14. Voorstel van B. en W. tot het van de N.V. Centrale Slachtplaats voor de ge meente Soest huren van een lokaal, bestemd voor hangruimte van de ter keuring aange boden vleeschwaren. (No. 1258). Aangenomen. 15. Vaststelling van een besluit tot het verleenen van een zakelijk recht op ge meentegrond ten behoeve van uit te voeren werken door de N.V. „P.U.E.M." (No. 1375). Na eenige vragen van den heer Doorman aangenomen. 16. Voorstel van B. en W. ter zake behoud van den korenmolen „De Vlijt" in verband met aan het College gestetlde vragen door het raadslid den heer W. H. C. Doorman (No. 1420). Na uitvoerige discussie over de waarde van de molen als monument en uit schoon heidsoogpunt staken de stemmen over dit voorstel met 66. De volgende raadszitting wordt over gestemd. Vóór behoud van de molen door beschikbaarstelling vanf 1000.waren de leden: Grootewal, Doorman, Busch, En dendijk, Koenders en de Bruyn. 17. Opnieuw behandeling van een adres van bewoners van perceelen gelegen aan den Kampweg, verzoekende afdoende ver betering van dien weg. (No. 1405). Na scherpe bestrijding van het stand punt van B. en W., dat de Kampweg nog; zoo heel beroerd niet is, door den heer Grootewal en na toezegging van B. en W. dat zij het antwoord wat milder1 zullen in- kleeden en alsnog verbetering zullen over wegen, aangenomen. 18. Behandeling van een adres van be woners van perceelen gelegen aan de Soes- terbergschestraat tusschen de Birktstraat en de Eikenlaan, verzoekende verbetering van dit weggedeelte (No. 1444). Na eenige discusie wordt dit voorstel door B. en W. teruggenomen ter nader overleg of de bovenzijde van het wegdek niet met teerproducten verbeterd kan wor den, daar de onderlaag zeer goed is. Be sloten wordt de uitvoering van de rest van de Julianastraat zoo spoedig mogelijk ter hand te nemen. 19. Behandeling van een verzoek om aan koop van gemeentegrond (No. 1482). Waar de kooper niet het geheel stuk wil koopen en er dan te weinig overblijft, wordt besloten niet op het aanbod tot koop in te gaan. 20. Bespreking van het door de raads commissie uitgebrachte rapport over het „Brandwezen" in deze gemeente. (No. 1339). Op voorstel van den heer Busch wordt besloten het rapport en de geheele reor ganisatie van het Brandwezen te stellen in handen van de Commissie van onder zoek, die zoodoende tot Commissie van re organisatie wordt gemaakt, waaraan als voorzitter ambtshalve wordt toegevoegd de burgemeester. De Commissie zal zoo spoedig mogelijk met reorganisatievoor stellen komen, de betrokkenen gehoord. De burgemeester vindt het onjuist, dat het rapport in één der plaatselijke bladen is gepubliceerd. Tegen publicatie was geen enkel bezwaar, maar nu is één blad be voordeeld, wat spr. niet juist vindt. De heer Grootewal zegt, dat de raads stukken voor de raadsleden en voor de pers ter inzage liggen, voor zoover ze niet worden rondgezonden en dan is het heel logisch, dat de pers dan publiceert, wat zij ter inzage heeft gekregen. De an dere bladen hadden dat ook kunnen doen» als zij de moeite hadden genomen 'de res- teerende stukken te gaan inzien. 3rj de RONDVRAAG spreekt de heer de Bruyn over de spoor wegovergang aan den Nieuweweg, de heer Grootewal over de lichtsignalen bij het Zwaantje en over het hek bij den heer Scheffer, de heer Gasille over de wegen in het Vosseveld en den heer Busch over de kampeergelegenheid ook elders dan al leen bij het woonwagenkamp, bijvoorbeeld nabij De Paltz, alsmede over het vraag stuk der werkeloosheid. In al deze gevallen zegt de burgemees ter behandeling of onderzoek toe. Te ruim 6 uur gaat de raad in geheime zitting over ter behandeling van punt 21. Behandeling van belasting-reclames waarna de vergadering wordt gesloten. BRANDSTICHTING. De rechtbank te Utrecht velde gisteren morgen te 9.45 uur het vonnis in de zaai< tegen J. V. alhier, verdacht van brand stichting in zijn woning aan het KcrkpaJ N.Z.- No. 2 op 15 Mei 1.1. en veroordeelde verdachte op grond van het gunstig re- classcerings-rapport tot 1 jaar en 8 maan- Van 18 Juli lot 22 Augustus ZIT EN 2 SLAAPKAMERS gevraagd, (3 bedden) met gebruik van keuken. Brieven met prijsopgave en waar gelegen onder No. 967 aan het Bureau van dit blad. Heer zoekt voor Juli en Augustus Brieven onder No. 121 aan Hilarius Boekhandel, C. de Jong Jr. Almelo. Gevraagd begin Auguslus door gezin van 4 pers. waarbij 2 kinderen van resp. 11 en 14 jaar. Brieven met prijs per dag No. 650 Boekhandel Wijmer julianastraat 34 Voorburg. gvvraagd Antieke Meubels en oud Por selein. Aanbiedingen onder No. 968 aan het bureau van dit blad. te samen groot 2100 M! gelegen aan Rijksstraatweg, bevat 5 groote kamers met serre, keuken en kelder. Boven 4 kamers, badkamer en zolder. Brieven franco onder Motto huis aan het Bureau van dit blad. van de N. V. MULDER's HANDELS MAATSCHAPPIJ op 3 Juli 1930 v.m. 9 uur ten kantore der N. V. Agenda vanaf 26 Juni ter inzage voor aandeelhouders ten Kantore der N. V. Soesterbergscheslraat 51 - Tel. 2200 Afdeeling DEKENS KARPETTEN TAFEL- en D1VANKLEEDEN „HET BESTE ADRES" Solide financieele instelling, biedt aan solide personen, met vaste positie, GELD TER LEEN AAN, tegen matige rente. Bedragen beneden 1 200.zon der borgstelling. Geen kosten vooruit. Geheimhouding verzekerd. Brieven onder motto „Geld", aan het Bureau van dit Blad. voor Echtpaar met 1 kindje, tegen eind Sept. een beslist voorzien van Gas, Electra en Waterleiding, huur 30 gulden per maand. Brieven onder' Letter D, Bureau van dit Blad. (Afdeeling van de in 1911 Koninklijk goedgekeurde vereeniging van Mode-Vakscholen in Nederland). Jonge meisjes, die de school hebben verlaten, kunnen ingeschre ven worden op het spreekuur: 's Woensdags van 3 lot 4 uur en van 7 tot 8 uur. Dag- en Avond-, Club- en Privaatlessen. Ook voor oudere dames beslaat gelegenheid voor eigen gebruik alle voorkomende kleeding, geheel zelfslandig Ie leeren vervaardigen. INSTITUUT VOOR VIOOL- EN ENSEMBLEKPEL Koekkoekslmal 51 - Te Soesl woedt ook les aan huis gegeven - 'HilveFSUm U kunt nergens zóó rustig GRAMOFOONPLATEN UITZOEKEN als in onze comfortabele, goed verwarmde gehoorzaaltjes. Enorme keuze His Master's Voice-Piaten en andere merken. den gevangenisstraf na aftrek v^n pre ventief tot 9-7-'30; eisch op 10-6-'30, 1 jaar en 3 mnd. met aftrek. Binnen 14 dagen kan verdachte in hooger beroep gaan bij het Gerechtshof te Amsterdam. Verdachte hoorde de uitspraak kalm aan. DE ZAAK BELT. Naar wij vernemen is de ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het Kanton gerecht te Amersfoort op last van hooger hand in hooger beroep gegaan tegen het vrijsprekend vonnis van den Kantonrechter, waarbij het dansen bij Belt op Zondag in besloten gezelschap niet strafbaar werd verklaard. Binnenkort krijgen wij dus de reprise van deze zaak voor de Rechtbank te Utrecht. GEVALLEN. Dinsdagmorgen is de knecht v. d. H. van den landbouwer v. R. achterover van een hooiwagen gevallen en nog al slecht terechtgekomen. Met vrij ernstige inwen dige kneuzingen is hij per ziekenauto naar de stichting Marienburg overgebracht. VERDUISTERING. Ten nadeele van den winkelier R. heeft de reiziger H. J. S. alhier verduistering gz- pleegd. Hij is Dinsdag naar Utrecht over gebracht en ter beschikking van de Justitie gesteld. SCHENNIS DER EERBAARHEID. Wederom hebben dezer dagen enkele gevallen plaats gehadtvan openbare schen nis der eerbaarheid. De politie doet on derzoek naar de daders. GEVONDEN VOORWERPEN. Een rozenschaar. Een sigarettenkoker. Een Duitsch leerboek. Een damesrijwiel. Een loterijlot. Een kinderschortje. Aangeloopen een zwarte hond en een Hollandsche herdershond.

De Soester | 1930 | | pagina 2