1 Mevr. A. C. Postma-Schmidt ZOMERPRIJZEN? Vervaardigt Avondjaponnen „S TADIM A" joh. tak: VERHUUR-1NRICHT1NG Automobiel-Centrale TELEFOON 2061 L. J. HOKSBERGEN Plaatselijk Nieuws. Uitvoering Drankwet. w ROOKT "WE in priizen van 6 TOT 12 CENT Sigarenfabr. „DE S TER" Rozenstraat 12-14 Bilt CU) A. J. C. MOOY rechtstreeks de telefoniste in de kleinere plaats opbelt, die het verlangde nummer en het nummer van den aanvrager op neemt, waarna dadelijk de gewenschte ver binding tot stand gebracht wordt. Zoo wordt dezer dagen het buurtverkeer in gevoerd tusschen de Kijkstelefoonnetten te Utrecht en Zeist. Met de gemeentelijke telefoondiensten te Amsterdam, Rotter dam en 's-Gravenhage is omtrent de in voering van buurtverkeer overleg ge pleegd, hetgeen er reeds toe geleid heeft, dat in het verkeer ZaandamAmsterdam de Zaandamsche telefoniste zich recht streeks in het Amsterdamsche net kan in- kiezen, terwijl tusschen Delft en 's-Gra venhage het wederzijdsche buurtverkeer op 16 Juni is ingevoerd. NEUWEG IS gei), coupeuse HILVERSUM Elegante Coupe. Onberispelijke afwerking ROZENTENTOONSTELLING 18-20 JULI DIERENTUIN 's-GRAVENHAGE. PROV. GRIFFIE. Ged. Staten dezer provincie hebben, met ingang van 1 Juli a.s. bevorderd tot hoofdcommies ter Provinciale Griffie den heer A. G. v. d. Groenekan, thans com mies ter Griffie. LIBERALE STAATSPARTIJ „DE VRIJHEIDSBOND" Hoofdbestuursverkiezing. Tot leden van het hoofdbestuur der Liberale Staatspartij De Vrijheidsbond in 8 te vervullen plaatsen werden gekozen: J. A. de Boer te Onderdendam, Air. M. H. de Boer te Utrecht, Mr. J, A. ,H. Coops te Apeldoorn, Mej. Dr. E. C. van Dorp te Bloemendaal, Mr. A. N. Molenaar te Wassenaar, C. G. Roos te Lekkerkerk, K. H. Scholte Ubing te Winterswijk, Dr. I. H. J. Vos te Amsterdam. DE LOTING VOOR DEN DIENSTPLICHT. Voor de loting voor den dienstplicht voor de lichting 1932 diende weder het Amsterdamsche register als basis. Als houder van lotingsnummer 1 is aangewezen nummer 4111 van genoemd register, correspondeerende met den naam van Hendrik Johannes van Nijkerk, ge boren 9 Mei. NIEUW POSTTARIEF VOOR Voor de Rozententoonstelling van „Nos Jungunt Rosae" heeft zich het na vermelde eere-comité gevormd: Z. Exc. Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, Minister van Staat, Minis ter van Binnenlandsche Zaken en Land bouw, 's-Gravenhage, Eere-Voorzitter. Mr. Dr. F. A. C. Graaf van Ljjnden van Sandenburg, Vice President van den Raad van State, 's-Gravenhage. Z. Exc. Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karne- beek, Minister van Staat, Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Hol land, 's-Gravenhage. Z. Exc. A. J. P. Adlercreutz, Buitenge woon Gezant en Gevolmachtigd Minister van Zweden, Deken van het Corps Diplo- matique, 's-Gravenhage. Mr. J. A. N. Patijn, Burgemeester der Gemeente 's-Gravenhage Th. De Goeyen, Kolonel, Commandant der Brigade Grenadiers en Jagers, tevens Garnizoens-Commandant, 's-Gravenhage. I. G. J. Kakebeeke, Inspecteur van den Landbouw, 's-Gravenhage. Mr. J. J. Wintermans, Inspecteur van het Landbouwonderwijs, 's-Gravenhage. Jhr. G. F. van Tets van Goidschalxoord, Voorzitter van het Hoofdbestuur der Ko ninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, Zeist. Mevrouw Douairière Jhr. J. L. Mock, geb. C. Gravin van Limburg Stirum, Sant poort. Ernst H. Krelage, Voorzitter der Alge- meene Vereeniging voor Bloembollencul tuur, Haarlem. C. R. T. Baron Krtk/enhoff, Voorzitter der Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, Wassenaar. Edo Bergsma, Burgemeester van En schede, le Voorzitter van de A.N.W.B. (Toeristenbond v. Nederland), Enschede. Mr. E. E. Menten, Voorzitter der Veree niging tot bevordering van het Vreemde lingenverkeer te 's-Gravenhage, Scheve- ningen en Omstreken, 's-Gravenhage. der beide laatste jaren grooten zorg. Naast deze noodmaatregelen zijn er in- tusschen nog tal van andere maatregelen, die het nieuwe ministerie van Landbouw in overleg met de desbetreffende college's van de andere departementen onmiddellijk ter hand zouden kunnen nemen. Daarbij dacht de commissie vooreerst aan een tij delijke aanzienlijke verlaging van de vrachttarieven voor de land- en tuinbouw producten. De crisisopcenten op de grond belasting, dienende tot delging van de cri sisschulden, zouden met bekwamen spoed moeten worden afgeschaft. De wijze van schatting van de ten dienste van den land en tuinbouw gebruikte gronden en op stallen voor de successie- en vermogens belasting naar de verkoopwaarde, leidt tot groote onbillijkheden. De taxatie van de gronden dient te geschieden naar de ge bruikswaarde. Opheffing van de vleesch- acoijns wordt urgent. Ook wordt aan uitbreiding van den bin nen- en buitenlandschen landbouw-voor- lichtingsdienst en van het landbouwonder wijs gedacht en voorts is van groot be lang, dat de verbetering der afwatering van de landerijen en de secundaire en ter tiaire wegen ter hand worden genomen. Aan de jaarlijksche opgave van Bur gemeester en Wethouders aan Gedepu teerde Staten betreffende de uitvoering der Drankwet ontleenen wij het navol gende: In het tijdvak van 1 Mei 1929 totvl Mei 1930 zijn verleend 2 vergunningen voor ongesplitsten verkoop, dat is dus zoowel voor tappen als voor slijten. Deze 2 ver gunningen zijn beide verleend aan de we duwe van een overleden vergunninghouder. 1 Vergunning is ingetrokken en 1 ver gunning is vervallen. Tegen de intrekking van die ééne vergunning is nog een inge steld hooger beroep aanhangig. Op 1 Mei 1930 waren in Soest 9 inrich- Ongeëvenaard in kwaliteit Denkt U wel om de welke nu nog geldig zijnl Thans koopen bateekent de besta soort Anthraciet, extra gezuiverd, stof-, gruis- en steen vrij, tegen den laagsten prijs I BRANDSTOFFENHANDEL (voorheenKLEMAN BERGHUIS) Magazijnen; KERKPAD N.Z. la VAN WEEDESTRAAT 41 TELEFOON: Kantoor 2180 Huis 2186 NOODLOTTIG SCHOT MET EEN SCHIETMASKER. Maandag j.1, toen de slager J. J. te Hel- lendoorn een koe wilde slachten en daar toe gebruik maakte van zijn schietmasker, viel dit doordat het dier een onverwachte wending maakte met den kop op den gron .1, met het noodlottig gevolg, dat de kogel J. in de lendenen trof. Ter hoogte van den linkerschouder ver liet de kogel het lichaam en vloog daarna door de zoldering van de slagerij. J. moest zich onmiddellijk onder genees kundige behandeling stellen. Zijn'toestand is zeer ernstig. HET VONNIS TEGEN JAN HOEK, VERDACHTE IN DE BENNEKOM- SCHE MOORDZAAK. De Rechtbank te Arnhem deed 24 Juni uitspraak in de zaak tegen Jan Hoek, be schuldigd van den moord op mejuffrouw Tine Koperberg te Bennekom gepleegd. De Rechtbank veroordeelde Hoek tot le venslange gevangenisstraf, overwegende dat het in het belang der maatschappelijke veiligheid is, dat hem de hoogste straf wordt opgelegd. Na het uitspreken van dit vonnis riep Jan Hoek uit: „Maar het is geen moordenaar." VOSSENJACHT. Voor Arielrijders op 29 Juni a.s. Door de Utrechtsche afdeeling van den Landelijken Bond van Arielclubs in Neder land wordt op Zondag 29 Juni a.s. een vos senjacht voor Arielmotorrijders georgani seerd in den omtrek van Utrecht. Samen komst van de deelnemers 's morgens half tien op de Neude te Utrecht, vanwaar de deelnemers gezamenlijk naar de startplaats oprijden. De route, die uit den aard der Amersfoortsche Muziekschool Prinses Julianalaan 13 AMERSFOORT DIPLOMA CONSERVATORIUM zaak nog geheim gehouden moet worden, leidt over een prachtig parcours, waarop de rijders gelegenheid zullen hebben hun ne rijkunst te toonen. Als vos, die ditmaal inderdaad in zijn schuilplaats opgespoord zal moeten worden, fungeert de heer A. J. A. van der Made, te Utrecht. De route zal worden aangegeven door merkteekens op den weg, de zgn. sporen van den vos, die de deelnemers dus hebben te volgen. Geheime controles zijn inge- lascht en aan het einde van den dag heeft in het Zwaantje te Soesterberg een geza menlijk diner plaats, aangeboden door het bestuur. TELEFOON-BUURTVERKEER TUSSCHEN STEDEN. De directeur van P. T. T. schrijft ons: De op 1 Januari j.1. ingevoerde nieuwe telefoontarieven brachten den prijs voor een gewoon gesprek tusschen nabijgelegen plaatsen, op 10 cent voor elke 3 minuten. Maar naast de voordeelen der tariefsver laging heeft het publiek er ook belang bij dat dit verkeer op eenvoudige wijze en zoo snel mogelijk wordt afgewikkeld. De omstandigheden om daartoe te geraken zijn op het oogenblik gunstig, nu de tele foonnetten in de groote steden voor het grootste gedeelte geautomatiseerd zijn of binnenkort zullen zijn. Het ideaal van verkeersafwikkeling zou zijn, dat de abon- né's zelf, door het draaien van een be paalde crjfergroep, ineens den abonné in de andere plaats zouden kunnen berei ken. Maar dit zal in korten tijd nog niet te verwezenlijken zijn omdat de kleinere netten nog niet automatisch zijn. Wat echter wel zou kunnen worden bereikt, is, dat eenerzijds de telefoniste in de klei nere plaats, die de aanvraag van een abon né ter plaatse in ontvangst neemt, dade lijk met de kiesschjjf den abonné in de groote stad kan oproepen en daarmede de verbinding tot stand kan brengen, ter wijl .anderzijds de abonné in de stad LUXE G. G. J. ALBLAS IA* IA* «A (Af (A* tA* (At (A( (A« (At «A* (Al iA« (At NED. INDIE. Met 1 Juli treden in het internationaal postverkeer nieuwe bepalingen in werking, overeenkomstig het op 28 Juni 1929 te Londen gesloten algemeen postverdrag. Tot de belangrijkste wijzigingen, welke op dien datum in werking treden behooren de jposttarieven in het verkeer met Ned. Indië. Deze zijn verlaagd en nader vast gesteld als volgt: a. voor brieven tot 20 gram: 6 cent; b. voor akten tot en met'200 gram per zeepost, 6 cent.; c. minimumport der monsters per zee post, 3 cent; d. de minimumport der gemengde zen dingen per zeepost, indien de zending akten bevat: 6 cent; indien de zending bestaat uit monsters en gedrukte stukken: 3 cent. Het aantal soorten van stukken is met een nieuwe categorie uitgebreid, aange duid als „pakjes" (maximum gewicht 1 K.G.). Het tarief hiervoor is vastgesteld als volgt a. naar Ned.-nldië, Suriname en Cu- racao per zeepost tot 250 gram: 25 cent, boven 250 tot 550 gram, per 50 gram 5 (voorheen R. FRESE, Hofleveranciers. BAARN. Vleeschhouwerij Varkensslachterij Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 BESLIST EERSTE KWALITEIT Dagelijks hooren en bezorgen. W. P. F. van Deventer, Directeur der Algem. ,Nederl. Vereen, voor Vreemdelin genverkeer, 's-Gravenhage. Jac. Smits, Voorzitter van den Neder- landschen Tuinbouwraad, Naarden. Ch. J. F. Dix, Voorzitter der Neder landsche Dahlia-Vereeniging, Heemstede. H. de Lange, Voorzitter der Nederland sche Chrysantemum-Club, Rotterdam. H. Carlée, Voorzitter der Nederlandsche Lathyrus-Vereeniging, Heemstede. H. van Zonneveld, Voorzitter van den Bond van Bloembollenhandelaren, Sassen- heim. Joh. C. M. Mensing, Algemeen Secreta ris-Penningmeester der Kon. Nederl. Mij. voor Tuinbouw eu Plantkunde, Aalsmeer. D. Hans, Voorzitter van den Nederland- schen Journalisten-Kring, 's-Gravenhage. Mr. J. J. van Bolhuis, Voorzitter der Haagsche Journalisten-Vereeniging, 's-Gra venhage. P. A. Jansen, President-Commissaris van het Koninklijk Zoölogisch Botanisch Genootschap, 's-Gravenhage. W. Graai van Bylandt, Directeur van het Koninklijk Zoölogisch Botanisch Ge nootschap, 's-Gravenhage. MAATREGELEN OM DEN LANDBOUW tingen, waar sterken drank in het klein werd verkocht bij ongesplitsten verkoop (zoowel tappen als slijten) en 8 inrich tingen alléén voor tappen (voor gebruik ter jplaatse van verkoop), terwijl er 1 in richting was alleen voor slijten (voor ge bruik elders dan ter plaatse van verkoop). In totaal dus 18 inrichtingen mét ver gunning, waarvan er 4 zijn met een ver gunning verleend vóó,r 1 Mei 1904. Het totaal bedrag aan vergunningsrech ten bedraagt f2387.50. Op 1 Mei 1930 was het wettelijk aantal vergunningen voor Soest ten hoogste 44, welk aantal echter door de Kroon, op voorstel van den Gemeenteraad en Gede puteerde Staten gehoord, is teruggebracht tot 18 bij K.B. van 31 December 1920, no. 174. Éénmaal in de 5 jaar, in 1930, 1935 enz. kan dit aantal door de Kroon, alweer op voors'tel van den Gemeenteraad en Gedeputeerde Staten gehoord, worden veranderd. Met 1 Januari 1930 is in werking ge treden de nieuwe lijst, gepubliceerd in het Provinciale Blad, van de Gemeenten, welke een bebouwde kom hebben met meer dan 5000 inwoners. De ongesplitste verkoop namelijk, dus zoowel tappen als slijten tegelijk, mag alleen in plaatsen, waar geen bebouwde kom is met meer dan 5000 in woners. In 1924 had Soest ook nog geen kom met meer dan 5000 inwoners met tot gevolg, dat alle vergunningen golden, zoowel voor tappen als voor slijten. Nu is dat echters anders geworden en voor taan zullen de vergunningen kunnen gel den, hetzij alléén voor tappen, hetzij al léén voor slijten. De houders der loopen- de vergunningen hebben zich nu moeten verklaren voor welken verkoop zij de ver gunning voortaan wenschen voort te zet ten, dus óf voor tappen óf voor slijten. Bijna allen hebben natuurlijk tappen ge kozen. Echter de houders van oude vergun ningen blijven gerechtigd tot ongesplit sten verkoop en mogen dus voortgaan zoo wel met tappen als met slijten. De hier bedoelde vergunningen zijn die, verleend vóór 1 Mei 1904 en de alleroudste ver leend vóóT 1 Mei 1881. Indien echter de vergunning nnar een ander huis wordt ver plaatst of de localiteiten vergroot worden met meer dan 20 pCt., gaat het voorrecht te niet en moet de vergunninghouder dan toch nog kiezen tusschen tappen of slij ten. Een uitzondering is gemaakt voor Soes terberg. Hoewel Soest nu wel een bebouw de kom heeft met meer dan 5000 inwor ners, is op voorstel van Gedeputeerde Staten door de Kroon op grond van bij zondere "plaatselijke omstandigheden be paald, dat de splitsing tusschen tappen en slijten niet zal gelden voor Soester berg, dat wel een deel is van Soest, maar zelf geen aparte bebouwde kom heeft met meer dan 5000 inwoners. Dit heeft tot gevolg, dat de vergunningen in Soester berg dus voorloopig, en minstens voor 5 jaar, zullen blijven gelden voor tappen en slijten tegelijk. De 9 inrichtingen in Soest, waar ster ken drank in het klein wordt verkocht bij ongesplitsten verkoop, zijn dus de in richtingen te Soesterberg, alsmede die in richtingen in Soest, die nog oude ver gunningen hebben van vóór 1 Mei 1881 en van vóór 1 Mei 1904. Het aantal verloven in het afgeloopen vergunningsjaar verleend voor den ver koop van alcoholhoudenden, anderen dan sterken drank, bedroeg 6. 7 verloven zijn in het afgeloopen ver gunningsjaar door Burgemeester en Wet houders ingetrokken. Op 1 Mei 1930 waren in Soest 27 .in richtingen, waarvoor verlof was verleend voor verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, terwijl er 4 inrichtingen waren, waarvoor verlof was verleend voor verkoop van uitsluitend al coholvrijen drank. ALGEMEENE VER. VOOR BUURT- BELANGEN. „SOESTZUID". Nadat enkele dagen van te voren door eenige personen intensief gewerkt was om adhaesie-betuiging te verwerven, te vens voorloopige opgave voor het lid maatschap en toezegging van finantieele steun, en dit streven met veel bijval be groet werd, is Donderdag 19 Juni 1.1. een vergadering van belanghebbenden gehou den om de mogelijkheid te bespreken van te komen tot de oprichting van bovenge noemde Vereeniging. Als terrein van werkzaamheid is geko zen het deel onzer gemeente, dat ligt ten Zuiden van een lijn, die in gedachten ge trokken kan worden rechtuit vanaf de Wieksloterweg over landerijen van het Veen tot aan de Molenstraat en met de ze straat als scheidingslijn verder over de landerijen tot aan de Eem. Hieronder is ook de buurtschap Soestduinen begre pen met de woningen om en bij de Utrechtsche Waterleiding Mij. en als van zelfsprekend de geheele buurtschap Hees. Voor de richting Birktstraat geldt als scheidingslijn de burgelijke grens met de gemeente Amersfoort. Uit de zooevengenoemde vergadering is toen een voorloopig bestuur gekozen, be staande uit onderstaande personen; deze groep, welke zich beschouwd wenscht te zien als een comité van actie, heeft zich ten doel gesteld: le. 'n zoo groot mogelijk getal leden te verwerven uit eiken kring der bevol king, opdat de vereeniging zoo algemeen mogelijk worde en haar invloed zich over breed terrein kan doen gelden; 2e. nadat dit resultaat zoo nabij mo gelijk bereikt is, voor deze grootere groep belanghebbenden een algemeene vergade ring uit te schrijven, (zoo mogelijk bin nen veertien dagen, waarvan men nog nader bericht krijgt per advertentie in dit blad) en waar: a. het doel der vereeniging wordt be sproken, om tevens te geraken tot de vaststelling van statuten, waartoe het voor loopig bestuur een concept-reglement aan de vergadering ter goedkeuring zal aan bieden b. het voorloopig bestuur aftreedt en een definitief bestuur zal worden geko zen; c. zoo mogelijk plannen ter verdere ontwikkeling naar voren zullen worden gebracht. Genoemd comité heeft j.1. Maandag 23 Juni vergaderd; als vrucht van die ver gadering is den volgenden dag reeds een aanvang gemaakt met het huis aan huis rondbrengen van circulaires. Volgende da gen is en zal daarmee nog worden door gegaan. Wie onverhoopt geen drukwerk- bij zich thuis mocht hebben aangetrof fen, gelieve zich niet gepasseerd te ach ten. Daar de rondbezorging door de voor loopige bestuursleden zelf is ter hand ge nomen en het werk slechts in de avond uren kan geschieden, is het zeer goéd mo gelijk, dat een adres wordt overgeslagen. Men gelieve dan echter reeds nu zooveel medewerking te toonen, dat men zich zelf bij een der onderstaande adressen van een circulaire gaat voorzien. Deze circulaire bevat een strook, waar van spoedige invulling en toezending zeer gewenscht is. Het gemakkelijkst kan dit geschieden door toezending per post met 1.5 ets. frankeering. In het volgend nummer van dit blad zal datum, uur en plaats van de oprich tingsvergadering worden bekend gemaakt en we vreezen, dat geen zaal in Soest groot genoeg zal wezen om de 'opgekomen belanghebbenden te bevatten. Hier volgen thans de namen en adressen der leden van het voorloopig comité! R. Jaarsma, Soesterb.str. 30, Voorz. J. van der Flier, Stationsweg 12, Vice- Voorz. D. J. Visser, Kerkstr. 20a. le Secr. H. W. Ran, Soesterb.str. "51. 2e Secr. G. v. Munster, Soesterb.str. 26, le pennm. G. W. Schothorst, Soesterb.str. 11. 2e pennm. C. J. van der Loo, Soesterb.str. 28, alg. bestuurslid. (Vervolg 2e Blad). cent; boven 500 tot 1000 gr. voor elke 100 gr. 5 ct. meer; b. in alle andere gevallen7.5 cent voor elke 50 gram; doch voor elke zending on der een afzonderlek adres niet minder dan 25 cent. Voorts is wijziging gebracht in de bepa lingen omtrent postheffing bij aankomst van ontoereikend gefrankeerde stukken. Eveneens wordt de gelegenheid geopend om in het internationaal verkeer gedrukte stukken bg abonnement te frankeeren. Groote hoeveelheden stukken, welke zich leenen voor machinale stempeling, kunnen zonder portverhooging door den postdienst machinaal worden gefrankeerd. Het verrekeningsrecht voor zendingen en j)aketten bestaat, evenals tot dusver, uit een vast en een evenredig recht. Het vaste recht bedraagt 20 cent per zending, resp. pakket, het evenredig recht 10 cent voor elke f 20 of gedeelte van f 20 van het verrekenbedrag. Voor postwissels bedraagt het vaste rec"ht 10 cent en het evenredig recht 10 cent voor elke f20. Het 'port der pakketten per feepost naar Ned.-Indië is verlaagd als volgt: tot 1 K.G. f 1.25, van 15 K.G. f 1.75* van 5—10 K.G. f2.85. Een nieuwe lyst der posttarieven en een nieuw tarievenboekje zullen binnenkort aan alle post- bij- en hulpkantoren verkrijg baar worden gesteld. TE HELPEN. Rapport der commissie uit den Vrijheidsbond. Gelijk reeds vroeger gemeld is, heeft het hoofdbestuur van den Vrijheidsbond een commissie benoemd om een onderzoek in te stellen naar de maatregelen, welke zouden kunnen worden genomen door de landbouwers zelf en door de regeering, in verband met de bestaande ernstige cri sis in den landbouw. Naar het Corr. Bureau verneemt heeft de commissie dezer dagen haar rapport aan het hoofdbestuur uitgebracht. Zij acht het noodzakelijk, dat een ministerie van Landbouw in het leven wordt geroe pen, dat geen onderdeel uitmaakt van een -ander ministerie. De meening, dat de toe stand van den landbouw in Nederland zal worden verbeterd, wanneer hier tol muren zouden worden opgericht, wijst de commissie af. Dit neemt niet weg, dat aan enkele landbouwproducten tijdelijke steun kan worden verleend, gelijk deze in uit zonderingsgevallen ook wel aan industrie, bankwezen en scheepvaart is gegeven. In de eerste plaats komt daarvoor in aan merking de bietsuikerindustrie. Daarnaast baart de overproductie van aardappel meel door de buitengewoon hooge prijzen

De Soester | 1930 | | pagina 2