2e BLAD Brandstoffenhandel Mevr. A. C. Postma-Schmidt joh. tak: Handel in gedistilleerd Massa's Schilletje So 1H!o Vervaardigt Avondjaponnen Prima Brandstoffen L. J. HOKSBERGEN Plaatselijk Nieuws Zang- en Muziekconcours „Apollo". A. J. C. MOOY Soesterberg. Handel in Auto- Onderdeel en Andriessen. behoorende bij „D E S O E S T E R" van Zaterdag 26 Juli 1930, No. 58 (Vervolg van le Blad.) Door den Minister van Defensie zijn de Artillerie-Inrichtingen aangewezen tot het verrichten van bovengenoemde werkzaam heden, voor wat het wetenschappelijke gedeelte betreft bijgestaan door een com missie, onder voorzitterschap van den Oud-IIoogleeraar Prof. P. van Romburgh. Uit den aard der zaak zijn wij, 'voor het nagaan van hier te lande bestaande mogelijkheden, aangewezen op den steun en de medewerking van de Nederland- sche Chemische Industrie. Het is dan ook de wensch van voornoemden Minister, dat wij ons in verbinding stellen met die Industrie om in gezamenlijk overleg na te gaan, hoe zij in tijd van nood de helpende hand zal kunnen bieden. Wij stellen ons voor te beginnen met het samenstellen van een zoo volledig mo gelijk overzicht van de hier te lande ge vestigde chemische industrieën, teneinde te kunnen nagaan, voor welk onderdeel der fabriekmatige bereiding van chemi sche strijdmiddelen of de beschermings middelen daartegen, die industrieën, af zonderlijk of gecombineerd, het Imeestl geschikt zijn. Uit den aard der zaak is dit een om vangrijk werk, waarom een afzonderlijk scheikundig ingenieur, de heer Ir. Hen- Wijnen en Likeuren. SPECIALITEIT in de bekende SLIJTERIJ van Amersfoort. HAVIK 41. TELEFOON 292 drikz, daarvoor is aangesteld. Wij roepen nu Uwe medewerking in, het Uwe er toe te willen bijdragen, om de opdracht van den Minister zoo volledig mogelijk te kun nen uitvoeren, en ons te willen toestaan, voor zoover voor dat doel noodig is, in zage te nemen van Uw bedrijf. Wij geven U daarbij natuurlijk de uitdrukkelijke ver zekering, dat de door U verstrekte gege vens, alsmede het door ons waargenomene, als van strikt vertrouwelijken aard zullen jvorden beschouwd. Wij zullen het op prijs stellen, naast Uwe bereidverklaring tot medewerking in den gedachten geest, van U antwoord te mogen ontvangen op de volgende vragen: 1. Welke producten worden door U ver vaardigd of kunnen met de in Uw bedrijf aanwezige apparaten vervaardigd worden? 2. Welke hoofdgrondstofffen gebruikt U thans? 3. Hoe is de personeelsterkte? Na ontvangst der antwoorden zal door ons nagegaan worden, welke bedrijven, ter verkrijging van meerdere gegevens, het eerst in aanmerking komen, voor een persoonlijk bezoek. Wij hopen, dat U het landsbelang van deze zaak zult kunnen inzien en door een spoedige afdoening zult willen medewerken tot een goed verloop van dit onderdeel onzer bemoeiingen. Hoogachtend, De Directie, o.l. JOH. JUNGELING I)e redactie van D.W.N. vervolgt: In de eerste plaats vragen wij ons af waarom de regeering gelukkig tever geefs deze zaak geheim tracht te hou den. Waarom mag het nederlandsche volk niet weten, dat ook hier te lande de gif gasoorlog wordt voorbereid Intusschen blijkt hieruit wel duidelijk de waarde der politieke democratie. Ne derland wordt democratisch geregeerd, L. A. METTROP UTRECHT Tandheelkundige Stationsplein 10 Spreekuren dagelijks van 9 tot 9 n.m. 's Maandags en Vrijdags speciaal ta rief Kliniekprijzen. Specialist in herstellen van fouten of hinderlijke gebitten. d.w.z. dat ons land een volksregeering heeft. Maar in geheime samenwerking van regeering en ondernemers wordt een deel der industrie-arbeiders, zonder er zelf iets van te ervaren toch ook een deel van het volk, dat zichzelf regeert op een goeden dag ingelijfd in het oor logsapparaat! De circulaire bewijst verder wel, hoe de oorlogsvoorbereiding steeds meer een zaak wordt van de bedrijven, een waar heid. waarop de I.A.M.V. herhaaldelijk heeft gewezen. De controle der productie, de vorming van bedrijfskernen, om te ko men tot georganiseerde industrieele dienst weigering. zijn de aangewezen middelen voor de arbeidersklasse om de misdaden der regeeringen te verijdelen. Het verheugt ons in hooge mate, dat wij in de gelegenheid zijn, deze circu laire volledig te publiceeren. Wij verwach ten van de geheele democratische pers in Nederland, van links tot rechts, dat zij deze circulaire eveneens volledig af drukt, opdat het heele nederlandsche volk wete, wat er op dit punt ook in Nederland gebeurt. Want dat is toch wel een eerste eisch van democratie, dat het volk althans weet wat er gaande is. TWEEDE CONCOURSDAG. Niettegenstaande Pluvius met milde hand het dorstige? land drenkte, ging het con cours van Apollo zijn gang en namen de H.H. Juryleden plaats in de voor hen be stemde tent, waarvan het hemelwater met pijpestraaltjes afliep. Er werd met animo gezongen, maar niet zoodra was de bekro ning na afloop van een afd. bekend, of de leden dier vereenigingen zochten spoedig hun vervoermiddel weer op en gingen huis waarts toe, zoodat de diverse handelaars op het terrein de tenten maar sloten en zoo doende slechte zaken maakten. Er waren slechts een zestigtal bezoekers op het ruime grasveld, waarschijnlijk echter muzieklief hebbers die alles trotseerden. De uitslag van dezen eersten dag was als volgt: le Afd. Gem. Koor. Gem. Koor „Euphonia", Lekkcrkerk, 287 punten. 2e Prijs. Gem. Koor „Oefening Baart Kunst", Jui- phaas, 277 punten. 2e Prijs. Gem. Zangver. „Hoofddorp", Hoofddorp, 330 punten. 1e Prijs. Gem. Koor „Excelsior" Nicuwerbrug a.d. Rijn, 301 punten, le Prijs. Eere Afd. Gem. Koor. Chr. Gem. Koor „Zanglust", Pernis, 301 punten, le Prijs. Gem. Koor „Zanglustt", Bodegraven, 3ü6 punten. le Prijs. Eere Afd. Vrouwenkoor. Vrouwenkoor „Oefening en Strekking", Woerden, 286 punten. 2e Prijs. Eere Afd. Fanfare. Crescendo, Medaille, 307 punten, le Prijs. 3e Afd. Mannenkoor. Chr. Mannenkoor „Zang en Vriendschap", Breukelen, 310 punten, le Prijs. 3e Afd. Gem. Koor. Gem. Koor „Oudwijk", Utrecht, 289 punten. 2e Prijs. Kinderkoor. „Sursum Corda", Alphen a. d. Rijn, 30r> punten, le Prijs. Daarop volgde in den stroomenden regen het concert door de kleine en groote klas van het kinderkoor van „Apollo", en van het „Mannenkoor", door slechts weinigen bijgewoond. Niettegenstaande het barre slechte weer zongen de kleine als lijs ters en hadden succes, het mannenkoor was evenals altijd heel goed, het is een lust dat kranige stelletje te hooren. Hopen de dat de laatste concoursdag de beste mag zijn wat het weer aangaat, anders is het wat de recette betreft finaal in het water gevallen, en dat zou te betreuren zijn. 3e CONCOURSDAG. Ondanks het slechte weer ging de con coursdag ongehinderd voorbij, de belang stelling was iets beter, ook Wethouder En dendijk woonde 'n gedeelte bij, in 't verdere loop van den middag de lieer Burgemees ter en het raadslid Mr. v. Doorne. De stand houders hebben slechte zaken gemaakt; de meeste vereenigingen keerden na het zin gen direct naar huis terug. De uitslag van het concours was als volgt: Kinderkoor „De Kleine Stem", Jutphaas 301 punten, le Prijs. le Afd. Gem. Koor. Gem. Koor „Advendo", Meerkerk, 302 pun ten. le Prijs. Chr. Gem. Zangver. „Sursum Corda", Al phen, 308 punten, le Prijs. Chr. Gem. Zangver. „Excelsior", Oude- kerk a. d. Amstel, 280 punten. 2e Prijs. Gem. Zangver. „Harmonie", Midden Beem- ster, 365 punten, le Prijs. Chr. Gem. Zangver. „Sursum Corda", Half weg, 298 punten. 2e Prijs. le Afd. Vrouwenkoor. Vrouwenkoor „Harmonie", Midden Beem- ster, 319 punten, le Prijs. le Afd. Fanfare. Loenensch' Fanfare corps, Loenen a. d. Vecht, 303 punten, le Prijs. 2e Afd. Fanfare. „Soli Deo Gloria", Twello, 289 punten 2e Prijs. Afd. Uitmuntendheid. Chr. Zangver. Doetinchems' Gem. Koor, Doetinchcm, 305 punten, le Prijs. Gem. Koor „St. Cecilla", 's-Graveland, 279 punten. 2e Prijs. 2e Afd. Gem. Koor. R.K. Oratorium Ver., Bussum, 314 punten, le Prijs. 3e Afd. Mannenkoor. Bussumsch Mannenkoor, Bussum, 292 pun ten. 2e Prijs. Eere wedstrijd voor beide dagen, le Eere-prijs: Gem. Zangver. „Harmonie", Midden Beemster. 2e Eere-prijs: Gem. Zangver. „Hoofddorp" Hoofddorp. 3e Eere-prijs: R.K. Oratorium Ver., Bus sum. Directeursprijs van de muziek: de Heer A. Vink te Midden Beemster. Het concours dat geslaagd is wat de pres taties betreft, was hiermede ten einde. Het weer, de grootste factor, werkte niet Amersfoortsche Muziekschool Prinses Julianalaan 13 AMERSFOORT IPLOMA CONSERVATORIUM mede. Alles is best verloopen, de uitslag der jury werd steeds met applaus begroet, er is serieus gewerkt. Het bestuur komt een woord van dank toe voor 't vele door haar verricht, en in 't bijzonder aan den Secre taris. De politie was ijverig in de weer. Te 8 uur des avonds concerteerde het i NEÜWEG IK GE». COI'I'HI'HH HILVERSUM Elegante Coupe. Onberispelijke afwerking. kinderkoor en de gem. zangver. „Crescen do", benevens het dameskoor „Euphonia" die beiden hun uiterste best deden om de aanwezigen op te wekken. Loenensch fanfarecorps blies er even eens de vroolijkheid in, zoodat ook dit deel is geslaagd. Een mooi vuurwerk van de Leidsche vuurwerkfabriek besloot het ge heel, als de recette nu maar in overeen stemming is met het geheel, kan „Apollo" op prettige dagen terugzien. RECTIFICATIE. Wij herplaatsen de uitslagen van het al hier gehouden Tennis-tournooi, aangezien eenige storende fouten in de vorige ver melding van prijswinnaars waren geslopen. De uitslagen waren: Heerenenkelspel: Eerste prijs: A. H. Kruijt. Tweede prijs: S. Th. C. Vinkesteijn. Damesenkelspel: Eerste prijs: Mej. M. A. Sluis. Tweede prijs: Mej. M. Staal. Gemengddubbelspel: Eerste prijs: Mej. I. iluygenF. Worst. Tweede prijs: Mej. K. LichtenbeltJ. H. C. Müller. Heerendubbelspel: Eerste prijs: H. H. KatP. Worst. Tweede prijs: A. H. KruytJ. A. Kruyt. Damesdubbelspel: Eerste prijs: Mej. J. H. MonaschMej. M. Staal. Tweede prijs: Mevr. Sypkens-van Andei —Mej. M. A. Sluis. De wedstrijdleiding was in handen van den Heer E. Behrend te Amersfoort, en niet in handen van den Heer van Rijn, zoo als wij reeds hadden opgenomen. BEDANKT. Ds. F. van Asch, Ned. Herv. Pred. te Randwijk, heeft voor het beroep op hem naar hier uitgebracht bedankt. TE WATER. Dc Heer H. V., eigenaar der groote con sumptietent op het feestterrein die in den stormachtigen nacht van Maandag op Dinsdag stuk woei, had Dinsdagmiddag liet ongeluk in een sloot nabij Bunschoten met zijn vrachtauto te geraken, welke nog al beschadigd werd. Persoonlijke ongeluk ken vielen niet voor. AUTO-ONGEVAL. De Commandant van de V. B. W. met zijne echtgenoote is door een toeval aan een groot gevaar voor eigen 'leven ont snapt. Rijdende met zijn auto op den dijk te Haastrecht werd hij door een autobus die links aanhield aangereden/waardoor de auto zijdelings twee maal over den kop sloeg, en beneden aan den 7 M. hoogen dijk terechtkwam. De geheele auto was vei- nield, beide inzittende kregen builen en schrammen, de echtgenoote een bloeduit storting in de heup, de man glasscherven in het been. Velen waren getuige van het ongeval. De ondernemer der bus wordt voor de schade aangesproken. GEVONDEN VOORWERPEN. Een mes met schee. Een kindermantel. Een rozenkrans. (voorheenKLEMAN BERGHUIS) KANTOOR: Kerkpad N.Z. Ia TELEFOON: 2180 Huis: 2186 is Uw beste adres voor alle soorten voor Haard, Xachel en Centrale Verwarming. Onze steeds grooter wordende omzet is het beste bewijs, dat de door ons geleverde BRANDSTOFFEN voldoen. Aankoop van Brandstoffen is een zaak van vertrouwen! VELDDAG VAN HET LEGER DES HEILS. Op 23 Juli heeft het Leger des Heils een nationalen Velddag gehouden in het Paardenbosch te Soestdijk, dat welwillend door de Konifgin-Moeder beschikbaar was gesteld. Ondanks den regen, waren duizen den deelnemers uit alle oorden des lands hier samengekomen om aan dezen veld dag deel te nemen. Om 9 uur 's morgens werden de vlaggen van tientallen verschillende naties gehe- schen. Des morgens en des middags hield men een heiligingsbijeenkomst, die geleid werd door den Chef van den Staf en me vrouw Mapp, bijgestaan door kommandant en mevrouw Vlas. Van 12.30 tot 12.32 werd twee minuten stiltfc gehouden over het geheele terrein, hetgeen een plechtig moment was. Daarna hadden nog plaats een groot muziek- en zangersfeest, een gezinsbondsamenkomst en een jongelieden-demonstratie. Het vertrek der duizenden deelnemers gaf des avonds aan het station een onge wone drukte. VAN DEN HEUVEL. Wie voor twintig jaar terug een reisje naar Soesterberg maken wilde, was ge noodzaakt, zoo hij van de richting Utrecht met het locaaltreintje kwam, om aan het Station Huis ter Heide af te stappen en vandaar zijn weg te voet te vervolgen, in dien hij nog niet aan fietsen deed. Een rustige, verkwikkende wandeling, welke een aangename afwisseling met de treinreis maakte, voerde hem dan in den tijd van ongeveer een half uur langs prachtig boscn en heerlijke buitenplaatsen naar de plaats van bestemming. Van de zijde van Amers foort gekomen, had hij nog een flinke wan deling van wel anderhalf uur voor den boeg, eveneens langs een fraaie en meeren deels nog ongerepte natuur, met hier en daar verrukkelijke en ruime vergezichten over het heuvelachtige heidelandschap. Hij kon het niet op andere wijze doen. Geen enkel openbaar vervoermiddel wai in staat hem verder te brengen, want het bestond alhier nog niet. Alleen een paard met brikje van een der hotels had hem bij vooruitbestelling misschien komen afhalen, zoo hij van deze gelegenheid op de hoogte was. Het waren nog ouderwetsche toestan den, welke evenwel ook hun aantrekkelijke zijde hadden. Niettemin is dat alles geluk kig totaal gewijzigd, en op zulk afdoende wijze zelfs, dat Soesterberg nu voor eens en voor al uit zijn isolement verlost is. Want een goed ingerichte tramdienst naast een eveneens voortreffelijk werkende busdienst wedijveren met elkaar om den voorrang. Om het half uur in beide rich tingen, heen en terug, kan men van een dezer openbare vervoermiddelen gebruik maken, waardoor men, dank zij deze veel vuldige gelegenheid min of meer op alle treinen in LHrecht en Amersfoort zoogoed als directe aansluiting heeft. Zonder die zou het voor deze plaats een onmogelijk heid geweest zijn om vooruitgang van eeni ge beteekenis te maken. Nu niet en in de toekomst niet. De opening en instandhou ding van den tramdienst reeds bleken al heel spoedig een ware uitkomst," waardoor behalve de genoemde stations, ook de bei de steden zelve belangrijk dichterbij kwa men te liggen. Bovendien zag men nog een prachtige route verrijzen langs de Veluwe naar Arnhem en terug. Het kon niet anders of meerdere vesti ging moest hiervan het gevolg zijn. En wat (voorheen R. FRESE, Hofleveranciers. BAARN. Vleeschhouwerij Varkensslachterij Nijverheidstraat 13 Telefoon 31 BESLIST EERSTE KWALITEIT Dagelijks hooren en bezorgen. de concurrentie tusschen tras* en bus be treft, mag men wel zeggen, dat het publiek hiervan geen nadeel ondervonden, maar daarentegen wel geprofiteerd heeft. Intus schen zijn beide vervoermiddelen hier zoo populair, dat men niet gaarne een van bei den zou zien verdwijnen. Ze voorzien iti een soms buitengewoon drukke en altijd goed geregelde doorloopende dienst. Men kan staat maken op hen en. behoudens force majeure kan men hun aankomst en vertrek zelfs op de stop- en halteplaatsen bijna op de minuut af verbeiden. Ook laat de be diening in andere opzichten niets te wen- schen over. En het ware alles volmaakt, zoo er nu eens werkelijk nergens iets ontbreken zou. Is er dan toch iets, dan mag hierop wel even gewezen worden in 't belang van al len, die het aangaan. Er wordt nogal eens een enkele maal ge klaagd en niet ten onrechte over de hooge op- en afstap bij den tram op tusschenge- legen halten. Vooral voor dames, kinderen, gebrekkigen en ouden van dagen. Hieraan is grootendeels ook 't ongeval wellicht van de overige week te wijten, toen een nog niet bejaarde dame bij 't afstappen aan een der halten op deze plaats afspringen ware wellicht juister uitgedrukt, gezien de vrij groote afstand een voet zoodanig verzwikte, dat tengevolge daarvan een, en kelbreuk ontstond. Ter plaatse van bedoel de halten stapt men uit op den beganen grond, terwijl vluchtheuveltjes van vol doende lengte, hoe smal overigens ook, aan weerszijde van de trambaan aangelegd, het genoemde euvel op voldoende wijze zouden bestrijden. Ook bij het stationnetje op het dorp zou zulks geen weelde zijn, wijl a'1- ADVIES IN ALLE RECHTSZAKEN INCASSO- EN INFORMATIEBUREAU „UTRECHT" L. NIEUWSTRAAT 90, UTRECHT. Tel. 11460 - Postrek. 69147. INCASSO'S INFORMATIES daar met regenachtig weer zich dikwijls een meertje vormt, waarmee bij 't uitstap pen niet zelden tegen wil en dank kennis gemaakt wordt. De beteekenis van Soesterberg als woon- en verblijfplaats staat of valt met zijn ver keer, dat geheel en al afhankelijk is van dc ter plaatse bestaande vervoermiddelen. En het welvaartsleven zou weer terugvallen in onbeduidendheid, wanneer het deze plot seling missen moest. De kans is echter groot, dat zij van nog meer beteekenis voor deze streek zullen worden. Dit wordi hier vrij algemeen gevoeld en daarom zijn de vervoermiddelen hier graag geziene in stellingen, waarop men bovendien nog trotsch zijn kan, wijl zij de vergelijking met die van andere streken gewoonlijk met glans doorstaan kunnen. Wat de toekomst op dit gebied ons nog verder brengen zal, weet men niet. De oprichting van een vliegdienst, het zou de eerste zijn, hangt weliswaar in de lucht, in letterlijken en figuurlijken zin dan. Naar het eiland Schouwen, een ver ver wijderde en moeilijk te bereiken streek van ons land wil de K.L.M. vanuit Rotterdam vice-versa een luchtlijn tot stand brengen, welke tegen September van het volgende jaar in gebruik zal worden genomen en daarmee vermoedelijk de eerste vaste lucht dienst binnen de Nederlandsche grenzen worden zal, al bestaat die dan ook reeds geruimen tijd met het Buitenland. En zoo eenmaal de eerste vaste passa- giersvlucht uitsluitend voor het Binnenland is ingezet, weet men wel bij ervaring in hoe korten tijd ons land met luchtlijnen over welfd zou kunnen zijn. Toen de eerste spoortrein in ons land zijn intree gedaan had, werd hij spoedig door anderen gevolgd en in enkele tien tallen jaren was ons Vaderland met een net van spoorwegen overdekt. En dan in on zen tijd, waarin alles in versneld tempo gaat en het nieuwe, wanneer het eenmaal voet gekregen heeft, algemeen zoo ras wordt nagevolgd en toegepast. Vooral ook wanneer het dan verder levensvatbaarheid Geopend: Aanbevelend, JOH. KOSTER. Heerenstraat 20 - Teleff. 2706 HILVERSUM blijkt te bezitten. Dan wil men vooral niet achter blijven. Zeker niet hier, waar doo- de natuurlijke gesteldheid van den bodem de Vliegvelden als 't ware gereed liggen, wat voor vele andere streken dikwijls nog een moeilijk op te lossen probleem is. Het zou hier de vestiging en het tijdelijk bezoek enorm in de hand kunnen werken. De dagelijkschc treinreis is voor vele wer kers in de stad nog altijd een groot bi- zwaar om voorgoed naar buiten te ver huizen. Per vliegtuig daarentegen zou men in misschien tien minuten in de Hoofdstad kunnen zijn. Het zou de bestaande vervoer middelen geenszins overbodig behoeven te maken, maar wel zou het personenverkeer geweldig uitgebreid en drukker worden. Wie weet welke verdragende gebeurte nissen er nog in den schoot van de toe komst verborgen liggen. „TOESCHOUWER." 4e ZOMERCONFERENTIE. De Federatie van Chr. Hist. Jongeren groepen heeft alhier van 1921 Juli haar 4de Zomerconferentie gehouden, waarvoor veel belangstelling was. Enkele bestuurs leden hielden referaten op Christelijk en Maatschappelijk gebied, welke een levendi ge gedachtenwisseling uitlokten. DE WERKZAAMHEDEN WEG HUIS TER HEIDE—AMERSFOORT. Nog steeds worden er werkzaamheden verricht aan den weg Huis ter Heide Amersfoort, welke beoogen het slippen van vehikels onmogelijk te maken. Moge dat doel eens bereikt worden! INTREK IN HUIZE „NELLIESTEIN." Vanwege de Reinilda-huizen zullen een 25-tal schoolmeisjes uit den Haag, Rotter dam en Amsterdam tijdelijk hun intrek ne men in huize „Nelliestein", alhier. EXCURSIE VAN DE VRIJWILLIGE BRANDWEER. De leden der Vrijwillige brandweer zul-, len vermoedelijk op 30 Juli of 6 Augustus a.s. een leerzaam tochtje maken naar de brandweertentoonstelling te Rotterdam. DE SCHOOLREISJES UITGESTELD. De schoolreisjes van de leerlingen der Openb. School zullen vanwege het ongun stige weer tot na de groote vacantie wor den uitgesteld. ONTBONDEN. De geitenfokvereeniging St. Jacob, alhier is wegens gebrek aan belangstelling ont bonden. De bok der vereeniging zal aan den Prov. Bond van geitenfokvereenigin- gen worden overgedaan, terwijl de reeds ge ïncasseerde subsidie van de Gemeente, zal worden teruggegeven. Het kasgeld, dat ruim 100.bedraagt, zal aan de wijkverpleging te Soesterberg en Huis ter Heide worden geschonken. -- MUZIEK-INSTITUUT -- Onderricht PIANO - VIOOL - CELLO ORGEL - ZANG - THEORIE Opleiding voor het exam.n der Kon. Ned. Toonkunstenaars-Vereeniging VEERSTRAAT 30-32 - HILVERSUM

De Soester | 1930 | | pagina 5