Inboedel-Veiling DAMESTASSCHEN HET NIEUWE ADRESBOEK (^AHÓl-TRWOr £5 «s Kamers met Pension. ENTINGEN N. V. Eerste Soester Electrische Drukkerij voor de Gemeente Soest. Eerste Baarnsche Mode-Vakschool Wetenswaardigheden op Administratief en Fiscaa terrein. VRAGENBUS Voor de Huisvrouw Voor de Vrouw t U ff Hulp in de Huishouding, „HET HANDELSHUIS" Naaimachines Pokken en Diphterie Kippen i-neswjjm KOMT, ZIET EN OVERTUIGT U! VERSCHENEN. VERKRIJGBAAR a f 2.50 bij de „N.V. Eerste Soester Electrische Drukkerij v. Weedestraat 7 TELEFOON 2062 1 Nassaulaan ai, Baarn. Opleiding voor Examen Over het invullen van het Aangiftebiljet Inkomstenbelasting. Het heeft wellicht zijn nut, dat wij even resumeeren hetgeen door ons is opgemerkt ten aanzien van de afschrijvingen. Afschrijving mag alleen geschieden op zaken in bedrijf of beroep gebezigd. Afschrijving moet geschieden volgens goed koopmans-gebruik. Dat beteekent een zekere vrijheid van handelen voor belastingplichtigen. Welk afschrijvingssysteem men ook toe past, men behoort er voor te zorgen, dat het bedrag, hetwelk men ieder jaar af schrijft, de vermindering der gebruikswaar de zoo nauwkeurig mogelijk benadert. Vaste afschrijvingspercentages kunnen niet worden gegeven. De gewoonte bestaat onder normale om standigheden op een huis d 2% af te schrij ven (bij gemengd gebruik alleen afschrij ven op het zaakgcdeelte); op machines en gereedschappen 8, 10 h 12% van de boek waarde. Voor wij van het onderwerp „afschrij vingen" afstappen, nog een tweetal opmer kingen. 1. Hoe nauwkeurig men zijn afschrijvin gen bepaalt, de mogelijkheid bestaat, dat bij verkoop van een machine bijv. deze ma chine meer opbrengt, dan de waarde is vol gens de balans. De met den verkoop van deze machine gemaakte winst, is bedrijfswinst en moet voor de Inkomstenbelasting worden opge geven. 2. Geen regel zonder uitzonderingen. Wij gaven als regel: Alleen afschrijven op zaken, die in bedrijf of beroep worden gebezigd. Op deze regel bestaat de volgende uit- zond^ting: Afgetrokken mag ook worden „de af schrijving, die noodig mocht zijn, wegen het afloopen van een den belastingplichtige toekomend recht, dat aan een termijn is gebonden." Rechten, die voor afschrijving in aanmer king komen zijn o.m.: Erfpachtsrecht en octrooirecht Wij ,zijn nog steeds bezig met artikel 10 Wet Inkomstenbelasting. Ter opfrissching van het geheugen van de lezers, zij er aan herinnerd, dat dit ar tikel opsomt wat zoo al van de opbrengst van een bron van inkomen mag worden af getrokken, ter berekening van de zuivere opbrengst. Voor den zakenman, den landbouwer, veehouder enz. gaat het in dit artikel dus om de vraag, welke uitgaven hij in zijn ta bellarisch Kasboek onder Onkosten en wel ke hij onder Privé moet boeken. Het artikel noemt dan als kosten, die in- mindering mogen worden gebracht: de kos ten tot verwerving, inning en behoud der opbrengst en de op de opbrengst rustende lasten. Als zoodanig worden dan in de eerste plaats genoemd de bedrijfs- en beroeps kosten, kosten noodig voor de uitoefening van een bedrijf en beroep of rechtstreeks daartoe betrekking hebbende, met inbegrip van kosten van onderhoud, verschuldigde renten en belastingen, die op het bedrijf of beroep drukken. Daarnaast worden dan in de tweede plaats een aantal kosten genoemd, die afgetrok ken mogen worden voorzoover zij niet reeds als bedrijfs- of beroepskosten in aanmer king komen. En dan noemt de wet: kosten van verze kering en onderhoud van onroerende goe deren, uitkeeringen wegens opstal of ander zakelijk recht, kosten van verhuring of ver pachting van onroerende goederen, kosten vallende op de verzilvering van coupons, kosten van beheer. Daarna spreekt het artikel over de af schrijvingen. Volgens de laatste alinéa van het artikel mogen van tractementen en andere beloo ningen, almede van verlof- en nonactivi- teitstractementen, wachtgelden en pensioe nen de verplichte bijdragen en pensioenen worden afgetrokken. In een vervolgartikel gaan wij de ver schillende posten bespreken, die inminde- ring mogen worden gebracht. Lezers hebben het recht kosteloos vragen te stellen. Brieven te richten aan de N. V. ACCOUNTANTSKANTOOR „NATIONAAL BUREAU VOOR ADVIEZEN", onder Directie van P. SIEBjESMA R. DE VRIES, Nieuwestad 83, LEEUWARDEN. Vragers gelieven porti voor ant woord in te sluiten. Zij krijgen dan antwoord per brief. Tenzij vragers uitdrukkelijk be zwaar maken, worden die vragen, welke om hun belang voor de lo zers daarvoor in aanmerking ko men, bovendien in dit blad beant woord. Vraag 25. Daar ik geen boek kan houden niet ge leerd. En mijn zaakje veel te omslachtig is. Ik heb een winkel. En met paard en kar vrachtrijden enz., geen goede zaak; precies er komen. Nu ik heb wel 10 jaar teveel betaald en verschillende keeren gereclameerd, alle maal niets, geen boekhouding zeggen ze. Geweest over 2 jaar dat het formulie- halve dag te laat in kwam, omrede ik ziek was en mijn buurman had het nog vlug weg geschreven ik er geen accoord mee ging het laatste jaar hebben ze meer dan eens zoo hoog mij aangeslagen, als ik had oogegeven. 'Ik nad'ruifn 1.000.opgegeven en was werkelijk niet hooger, ik voegde er nog bij ik er altijd voor bereid was mijn eed voor af te leggen nu bleven ze nog op 2.200. wat het de laatste jaren berekend was. Heb nooit aan dat getal geweest. Wel 3 of 4 jaren ik veel aan handel en winkel heb toegegeven. Niets verdiend. Dus altijd 2.200.— be rekenen. Nu heb ik enkele duizenden los geld in leen en heb dit niet gezegd tegen hem van wie ik het leende. Moest blijde zijn ik het zoo kreeg. Heb geen hypotheek op mijn huis. Ik kon dat niet krijgen omrede ik minderja rigen heb en de Voogd niet wilde. Dus moest ik blij zijn met los geld en als die menschen daar kwaad om worden en mijn geld af moest geven, dan zat ik er mede. Ik ben van plan mijn formulier niet in te vullen. Zetten er op dat ik er niet van schijnt te weten dat zij het beter willen weten. Kan dat? En dat ik al jaren te veel betaald heb, is dat niet terug te krijgen; heel niet? Bij wie welk adres zou niets kunnen helpen. Ik ben het meer dan beu geworden, daar ik al blij ben de kop boven water te kunnen houden. Voor eerlijk, stipt eerlijk sta ik overal te boek, of zeg ik het zelf van een arm huis houden afgekomen enz. Antwoord. Uw klagen over hooge belasting, die U al jaren betaalt, geeft U niets. U moet het bewijs leveren, dat U te hoog is aangeslagen. Wij hebben niet de minste reden aan de juistheid Uwer beweringen te twijfelen. Maar de belastingadministratie moet be wijs hebben. Leg een boekhouding aan. Nu zegt U wel, dat U niet kunt boek- houden. Maar leer het dan; zoo zijn er zoovelen U behoeft voor Uw kleine zaak niet een omslachtige boekhouding te hebben. De boekhouding kan heel eenvoudig worden opgezet, en zoo, dat het bijhouden weinig tijd vordert. Wanneer U gelden geleend hebt, moet U aan de belastingadministratie desver- langd opgeven van wien U de gelden leende. Doet U dat niet, dan wordt gerekend, dat het geleende geld eigen geld is. Rente moogt U in dat geval ook niet aftrekken. Weet U wel zoo zeker, dat de persoon, van wien U het geld leende, niet willen hebben, dat U hun naam noemt? Hebben zij inderdaad bezwaar, dan zullen zij dus de gelden voor de belastingadministratie heb ben verzwegen. Vestig er dan hun aan dacht op, dat het in hun eigen belang is een vrijwillige aangifte te doen van hun verzwegen vermogen. Vraag 2(i. a. Mag ik jaarlijks een vast bedrag af trekken van de inkomstenbelasting, voor onderhoud van mijn huis. b. Wanneer ik zelf mijn huis van buiten onderhoud, verven en extra mag ik voor mij zelf arbeidsloon reken. Antwoord: Wanneer het huis Uw eigendom is, geeft U de huurwaarde van Uw huis op. Bij het bepalen van deze huurwaarde kunt U rekening houden met de onder houdskosten. U moogt voor LT zelf geen arbeidsloon rekenen. Verft U zelf Uw huis, dan moogt U ai- leen als onderhoudskosten rekenen de kost prijs van de materialen, die worden ver bruikt. Vraag 27. Ik heb op 1 Januari 1929 het bedrijf van Vader overgenomen en ongeveer 1.500. verdiend voor dien geen inkomsten gehad en ook niet gehuwd, nu meen ik verplicht te zijn belasting te moeten betalen, doch hoor nergens van, ben ik verplicht hier van te bevoegder plaatse kennis te geven? zoo ja welke zijn de gevolgen als ik daar niet aan voldoe? Antwoord: U zegt, dat U 1.500.verdiend hebt. Dat wil dus zeggen in 1929. Op 1 Mei 1929 bestond de bron van in komen (de zaak, overgenomen van Uw Va der) vier maanden en dus net een vol boek jaar of kalenderjaar. Per 1 Mei 1929 moet U Uw inkomen schatten op het jaarlijksche bedrag. Geschat moet worden naar den toestand op 1 Mei j.1. Verwachtte U op 1 Mei j.1., dat U in Uw bedrijf 1.500.kon maken? Zoo ja, dan behoort U daarnaar te wor den aangeslagen. Heeft U niet een aangiftebiljet gekregen Of is de commissie niet bij U geweest? Heeft U een biljet naar waarheid inge vuld, of heeft U een Commies juist inge licht, wacht dan maar af. Het aanslagbiljet komt dan nog wel. Indien niet, dan is het het beste, dat l alsnog een aangifte de*t. UIT HET BOEK MET DE DUIZEND EN-EEN WENKEN! Bewaar nooit cake of ander zacht gebak in hetzelfde trommeltje samen met biscuits. Want de biscuits nemen het vocht uit'het gebak aan en worden zacht en onsmakelijk Als U rijst uit het water kookt, doe dan een paar druppels citroensap erbij onder het koken, dat maakt de rijst mooi wit en de korrels los van elkaar. Oude kranten zijn nog veel beter dan kamferballetjes om de mot uit de kleeren- koffer enz. te houden. Een welopgevoede mot heeft nu eenmaal een hekel aan de drukinkt. Kinder- en andere jurkjes van zijden stofjes worden dikwijls bedorven, als ze de eerste keer gewasschen worden. Bedenk dus, dat ze bij het wasschen nooit gewre ven mogen worden, dat wil zeggen, de stof met beide handen vastpakken en dan over elkaar boenen, want dat maakt dat er streepen in komen. Gebruik ook geen heet water, dat maakt witte zijden stof geel. Wring het goed niet maar druk het met de hand in het sop uit. Rol het daarna in een handdoek en haal het zoo door den wringer. Gebruik geen heet strijkijzer, dat doet de zijde krimpen. SINAASAPPELSAUS maakt de een voudigste griesmeel- of maizena-pdding tot een heerlijk dessert. Men maakt deze sau van B sinaasappelen, 1 citroen, 4 kopjes water en de geraspte schil van 1 sinaasap pel, 7 volle eetlepels suiker en 2 volle eet lepels sago. De goed gewasschen schil van een sinaasappel wordt op een glazen of ge emailleerde rasp afgeraspt, terwijl het wa ter, met de suiker, de geraspte schil en het citroen- en sinaasappelsap aan de kook g' bracht wordt. De met koud water aanmen gende sago wordt erin gegoten, waarna men de saus roerende even laat doorkoken. DEENSCHE RIJSTSOEP. Daarvoor neemt men op 2 liter water 1% ons rijst, citroenschil, zout, 1% ons krenten en rozijnen (samen) 2 kopjes bes sensap, 1% ons suiker en sap van 1 citroen. De gewasschen rijst zet men met water, zout en citroenschil op en laat ze een half uur zachtjes koken. Dan doet men er de suiker, het bessensap, citroensap en de goedgewasschen krenten en rozijnen bij en laat de soep nog een kwartier zacht koken. Dan haalt men dc citroenschil er uit en de „soep" is gereed. Men kan dit gerecht heel goed als koud dessert eten. STRANDJURKEN. We hopen natuurlijk allemaal dat de weerprofeten weer eens ongelijk zullen heb ben; die hadden namelijk een periode van niet bijster warme dagen voorspeld. En warme dagen hebben we noodig, willen we ons aan het strand behaaglijk gevoelen en willen onze zomersche strandjurken tot hun Nummer drie is de klassieke witte strand jurk, van tussor. Het lijfje is vroolijk met een rijtje roode knoopjes gegarneerd. Van voren verschaft een groep plooien de rok de noodige stapwijdte Op deze jurk wordt een recht jasje zonder mouwen gedragen, van roode tussor met witte figuurtjes. De hoed is van roode tussor, met een doorzich tige rand van het z.g. „erin", dat dezen zo mer zoo buitengewoon veel toegepast wordt. Voor de japon is 4 Meter stof van 80 breed voldoende, voor het jasje 1.30 M. Weet u wat ook nog een zomersche nieu wigheid is? De zoogenaamde polszakdoek, die een ander model heeft, dan het gewone recht komen. Want die zijn erg aardig, maar ook soms erg dun. Het plaatje laat er een drietal van zien. Links eerst een jurk zonder mouwen van rose shantung, dat het prachtig moet doen tegen een fraai koffie bruin gebrand huidje. De rok, met ingezet te panden, eindigt in een klokkende vo lant. Het cape-je wordt op den schouder gestrikt. Aan 5 Meter stof van 80 c.M. breed moet men genoeg hebben. In het midden hebben wc een japon van citroen gele toile. De rok is met platte plooien. Het boléro'tje is recht, met halve mouwen. Hoed en sjaal hooren bij elkaar en zijn van toile met zwarte stippen. Men kan aan 3.75 M. stof van 120 breed genoeg hebben. vierkante batisten of zijden doekje. Deze wordt meer gedragen als sieraad, dan als echte „zakdoek." Deze nieuwe zakdoek loopt aan één hoek langer en smaller uit, in een soort slip» dus. In die slip of punt is een gleuf, die omgeborduurd is. Door deze gleuf wordt het zakdoekje, nadat het om de pols is geslagen, gehaald, zoodat het in een lus vastzit. Men maakt deze zakdoek jes in chiffon, georgette, zijden crêpe, en ook in p?stelkleurig linnen voor sport- dracht. Men kan ze natuurlijk ook makke lijk zelf maken. Bij een jurk zender mou wen bevestigt men dit zakdoekje ook wel aan den elboog of om den bovenarm. LOES. Adverlentiën. Gemeub. zit- en slaapkamers aangeb. in modern landhuis, voorz. van vaste wasch- tafels, prima keuken. Bill. prijs. Dijkstal. Verl. Postweg 94. Soesterberg. Bejaard echtpaar zoekt voor de algeheele verzorging van hun klein huishouden de gelijke Huishoudster, genegen alle voorkomende werkzaamheden te verrichten. Loon bij overeenkomst, veel vrij, aangenamen werkkring. Brieven franco onder Letter G aan het bureau van dit blad. Jonge dochter, 22 jaar, zoekt plaatsing als liefst bij Zeeuwsche familie. Van goede ge tuigen voorzien. Goed kunnende koken. Brieven franco onder No. 885 aan het bu reau van dit blad. Soesterbergschestraat 51 - Telef. 2200 Afdeeling DEKENS KARPETTEN TAFEL- en D1VANKLEEDEN „HET BESTE ADRES" Solide fmancieele instelling, biedt aan solide personen, met vasle positie, OELL) TER LEEN AAN, tegen matige rente. Bedragen beneden I 200.zon der borgstelling. Geen kosten vooruit. Geheimhouding verzekerd. Brieven onder motto „Geld", aan het Bureau van dit Blad. op Donderdag 14 Augustus a.s. voormiddags 10 uur. in het NIEUWE KERKGEBOUW, Kerkpad Z.Z. 24 te Soest. KIJKDAG: Woensdag 13 Augustus, van 96 uur. Verzoeke vroegtijdig opgave van te enten dieren; de dag van enting wordt U dan vooraf medegedeeld. Opgave Utrechtsche weg 91, A'foort, Tel. 5K4 of Slachthuis Soest. Lange Brink- weg. Tel. 2318. A. WINTER, Dierenarts Van Weedestraat 7 - SOESTDIJK - Telef. 2062 Wij hebben zoo juist ONTVANGEN een groote sorteering en hebben onze prijzen uiterst laag gesteld! (Hoek Lange Jansstraat) UTRECHT, Tel. 15070 U kunt nergens zóó rustig GRAMOEOONPLATEN UITZOEKEN als in onze comfortabele, goed verwarmde gehoorzaaltjes. Enorme keuze His Master's Voice Platen en andere merken. I (Aldeeling van de in 1911 Koninklijk goedgekeurde vereeniging van Mode-Vakscholen in Nederland). Jonge meisjes, die de school hebben verlaten, kunnen ingeschre ven worden op het spreekuur: 's Woensdags van 3 tot 4 uur en van 7 tot 8 uur. Dag- en Avond-, Club- en Privaatlessen. Ook voor oudere dames bestaat gelegenheid voor eigen gebruik alle voorkomende kleeding, geheel zelfstandig te leeren vervaardigen. Prospectussen verstrekt de Directrice, Mej. W. BEKKER. I

De Soester | 1930 | | pagina 2