I 2e BLAD ING Bekendmakingen. Officieel. Plaatselijk Nieuws. 40-jarig Priesterfeest van Pastoor A. H. C. Vossenaar Predikbeurten. Burgelijke Stand Veeteelt Voor de Kinderen. ONS KINDERVERHAAL. Voor de Vrouw 2086 :90 laar 'der hei- em- ge- een u n- /.\jn Lgd are uit die sc h in ibi- ra- hij behoorende bij „D E S O E S T E R" van Zaterdag 16 Aug. 1930. No. 63 burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat de Ki- kenhurstweg wegens bestratingswerkzaam- heden voor het verkeer alsnog gesloten zal zijn vanaf Maandag 18 Augustus a.s. tot en met Zaterdag 2.8 Augustus d.a.v. Soest, 14 Augustus 1980. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, G. Dekcth. De Secretaris, Groot, l.s. In staat van failissement verklaard: 6 Aug. H. VOSKUILEN, Soest, Lange Brink weg 3l>. Curator: Mr. G. J. van Ilarencarspel, Amersfoort. j MET ZIJN AUTO GESLIPT. Donderdagmiddag moest de heer R. uit Soest, die met zijn auto reed in de richting van Hilversum nabij de uitspanning „De Roskam" een vrachtauto passeeren, toen juist van de andere zijde eveneens een auto naderde. Daar de heer R. plotseling moest remmen slipte zijn auto, die eerst tegen een boom kwkam en vervolgens omsloeg. Met zeer ernstige in- en uitwendige kneuzingen wer de heer R. naar het ziekenhuis te Baarn vervoerd. Zijn auto was totaal ver brijzeld. GESLAAGD. Onze plaatsgenoote, Mej. W. ïl. Wolf den slaagde dezer dagen in Den Haag voor het examen voor Coupeuse. Zij was leer linge van het E. N. S. A. I. D. Instituut te Utrecht. BEKEURD. Door de politie is tegen v. d. F. proces verbaal opgemaakt, wegens overtreding der Arbeidswet, n.1. het arbeid laten verrichten door een te jeugdig persoon. GEVONDEN VOORWERPEN. Een broche. Een belastingmerk. Aangevlogen een koerduif. Ter gelegenheid van dit feest werd de a.s. jubilaris Donderdagavond circa half 7 aan de grens der gemeente opgewacht in een rijtuig hespannen met 3 zwarte paarden door Dr. J. H. A. Rupert, voorzitter der feestcommissie, waar ZEw. arriveerde met pastoor Schaepman van de Bilt en Mr. Pesch, burgemeester van Tegelen. Na de begroeting werd gereden naar hoek Eiken laan, waar reeds aanwezig waren Rector Teeuwcn en Boersma uit Amersfoort, Prof. v. d. Kergh uit Rijzenburg, kapel. Jan maat en de overige leden der feestcom missie. Intuschen was de stoet, welke ZEw. naai de pastorie zou vergezellen, opgesteld en wel als volgt: Voorop het muziekcorps ,,P. V. O.", dat met prettige marschmuziek de tocht veraangenaamde, daarachter de le den der R.K. Midden Stand Ver. „St. Pe trus en Paulus", de R.K. Bouwvakarbei- dersbond „St. Joseph", de R.K. Werkl. Ver. ..St. Joseph'', het Groot Gaasbeeker Gilde, het kerkkoor en de leden van het kerkbe stuur, het R.K. Zangkoor, de A.N.B.T.B., een 40-tal ruiters samengesteld uit de Jon ge Boeren Bond en dc padvinders. Deze laatste hadden terzijde van het rijtuig van ZEw. plaats genomen, en voor en achter het rijtuig 20 ruiters, getooid met geel-witte sjerpen, de vurige paarden met keurige in- gehreidc vlechtjes en bloemen opgesierd, i De politie onder leiding van den Inspec teur zorgde voor uitstekende verkeersre geling, waarna de stoet zich in beweging stelde. Langs den geheelcn weg was zeer veel belangstelling, hier en daar was de •'•-kleur met de Pausel. wimpel ontplooid. Voor de Pastorie zong het R.K. Zangkoor „Les, Rossignols" waarmede deze plechtig heid eindigde. Dc klok luidde gedurende de rit. De feestdag vangt aan om 10 uur in de St. Petrus en Paulus kerk met de H. Mis, waarbij ge zongen wordt de Messa Regina Martvrum van D. Lucinio Refice. Na de H. Mis zingen de geloovigen Priesterhulde, de feestrede wordt uitgesproken door pastoor H. S. Mölder der O.L. Vrouwe kerk. Te 1.30 uur wordt in het St. Joseph ge bouw t' huldeblijk aangeboden. Van 2-3 uur is er receptie, om 3 uur kinderdefilé met aanbieding geschenken, om half vijf plechtig lof met feestprcdicatiën door den jubilaris en om 9 uur fakkeloptocht. De St. Petrus en Paulus kerk is feestelijk versierd met witte leliën en gladiolen in div. tinten, palmgroen, slingers en kleur rijke vanen. Bloemist Tolboom heeft eer van zijn werk. DE KERKELIJKE PLECHTIGHEID IN DE KERK. Des morgens te 10 uur werd Z.Ew. door f»() in 't wit gekieede bruidjes vanaf de Pastorie naar de kerk gebracht, waar in liet portaal de Z.Ew. Heeren Prof. v. d. Bergh als diaken en Pastoor Schaep man als sub. diaken Z.Ew. ontvingen. De II. Mis werd hierna door den jubilaris met assistentie der beide functionarissen opgedragen, terwijl na het Evangelie Pastoor Mulder de kansel besteeg om de feestrede uit te spreken. Z.Ew. leest al lereerst de tekst voor den dag (Maria He melvaart) en wijst vervolgens op den feestdag voor den hooggeaehten jubilaris. In elk leven aldus gaat Z.Ew. voort zijn varv die hooggestemde feestdagen, waarop men den blik achter en voorwaarts richt. Met een blij hart geniet hij van die pracht volle dagen welke voor den Pries ter, die steeds met Zijn God verkeerd, hoog heerlijke dagen zijn. Z.Ew. wijst voorts op den eervollen stand van den Priester en hoeveel hij niet had kunnen doen in het wereldsche leven dat hem misschien met lauweren had gekroond, en hem een eereteeken op de horst hacl gespeld, maar hooger eer geniet de Pries ter, die weet door Zijn Zender geroepen te zijn, om de kudde in alle waarheid te leiden en voor te gaan. Spr. zou de bi gaafdheid der Serafijnen en Cherubijnen willen bezitten om Gods lof te verkon digen. Z.Ew. wijst verder op de grootheid van het ambt, op de plichten van den Priester en Herder, die Gods medearbei der mag zijn. De priester deelt uit Gods barmhartigheid en liefde, en is hooger gesteld dan de Engelen Gods. Vervolgens herinnert Z.Ew. den jubi laris aan zijn eerste H. Mis als gewijd priester, en hoe hij de belofte van voor 40 jïiar afgelegd, getrouw heetf bewaard. De jubilaris is steeds geweest een moe dig strijder voor Gods Kerk, die de vuur proef met een blij hart heeft doorstaan. Spr. hoopt, dat hij nog jaren met jeugdig vuur zijn heerlijk werk zal mogen doen, en dat "God ook tot hem zal zeggen: Over veel zijt gij getrouw geweest, ga in, in de vreugde uws Heeren. Een groote ramp zou zijn, als de Vrede er niet kwam, en nog grooter als de aardbevingen de aarde teisteren, maar het grootst van alles als er geen Friester was, die de arme zondaar den weg kon wijzen naar Hem.. De Kerk, welke gedurende den dienst rijkelijk electrisch verlicht was, was ge heel gevuld. Wij merkten op den heer Bur gemeester, Prof. Bijssens, Rector Dankel- man v. Batenburg. Pastoor Schroder, Rec tor Teeuwe, Bouma, kapelaan Janmaat e.a. AANBIEDING HULDEBLIJK. Des middags om half 2 had de aanbie ding plaats van het huldeblijk, in de rijk versierde zaal van het verenigingsge bouw, waar velen aanwezig waren en een schat van bloemstukken was opgesteld. Aanwezig waren de leden van het kerkbe stuur, van den Boerenbond, van de Mid- denstands-vereeniging. Toen de jubilaris binnenkwam, steeg een luid applaus op, waarop een gemengd koor opgewekt een feestlied zong. dat zeer krachtig klonk, zuiver en spontaan. Kapelaan Ramselaar was ook nu tegenwoordig. Daarop nam de voorzitter van het feest comité het woord en roept den jubilaris een hartelijk welkom toe en memoreert zijn moeilijke taak, daar hij moet weer geven, wat leeft in veler hart, en kiest voor dat alles de spreuk: Groot is het volk, dat zijn priester eert. Nu brengt spr. eer en hulde aan pastoor Vossenaar, als Priester, Herder en als persoon en gedenkt dan het vele werk, dat hij heeft gedaan. Steeds spoort de jubilaris aan tot groote toewijding, die pere godsvrucht en verdieping van het geloofsleven. Voor het .onderwijs heeft de jubilaris zeer veel gedaan, o.a. voor het U.L.O.-onderwijs, voor de Philomene-stich- ting, voor de ziekenverzorging door Nieuw-Marienburg, en als troetelkind de R.K. Spaarkas. Daar spr. weet, dat de jubilaris gaarne de kruisweg gecompleteerd' zag, biedt hij de parochianen een enveloppe voor dat doel aan, en spreekt de hoop uit. dat de jubilaris nog lange jaren in goede gezond heid mag doorbrengen. De pastoor dankt zeer bewogen Dokter Rupert voor zijn hartgrondige speech en de parochianen voor hun prachtig cadeau. In de daaropvolgende receptie, door honderden bij honderden bijgewoond was de eerste die kwam het voltallig collage van B. en W. De Burgemeester felici teerde den jubilaris op gevoelvollen toon. verzekerde, dat door hem zeer veel goeds is gedaan in Soest, en hoopt dat het hem gegeven moge zijn nog vele jaren in dat zelfde spoor voort te gaan. Alle corporaties en vereenigingen waren tegenwoordig, ook merkten wij op de Ew. Zusters, het Hoofd der O. L. School, de heer Veenstra, vele raadsleden, Domi- né Alkema e.a. Voor elk had Z.Ew. een vriendelijk woord. Gedurende de receptie werd muziek gemaakt. Te 3 uur had daarop het défilé dei- schoolkinderen plaats, van de Zuster school, Bonifaciusschool en de U.L. O. school. Nadat allen' in rijen van vier waren op gesteld, trok men langs de pastorie, waar Z.E.w. met de 1I.H. geestelijken de stoet afwachtte. Nadat het Kinderkoor een feestlied had gezongen, werd den jubilaris een couvert, kist sigaren en bloemruiker geoffreerd, de kinderen kregen elk een reep chocolade. Zeer velen woonden dit schouwspel bij, de politie zorgde voor uitstekende verkeersregeling. Hierop volg de om half 5 een Plechtig Lof, hiervan Woenstdag meer. B. T. NEDERL. HERV. KERK SOEST. Zondag 17 Augustus Kerk 10 uur: Ds. J. J. Stam, van Rotterdam. Rembrandtzaal 10 uur: Ds. Ynzonides, van Eemnes-binnen. VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIGEN SOEST. Zondag 17 Augustus: geen dienst. van 713 Augustus 1930, GEBOREN: Theodora Hendrika, d. v. W. J. Jasperse en P. H. Fransman, Dijk huisstraat 1; Hendrika Adriana, d. v. C. R. v. Eijdën en P. Weldam, Rademaker- straat 3a: Elisabeth Cornelia, d. v. B. v. d. Valk en P. Struijlaart, Hartweg 21; Anto- nia Cornelia Maria. d. v. J. C. Koelink en C. de Leeuw, Talmalaan 15; Maria Marga- retha, d. v. A. Hoksbergen en G. A. Sta lenhoef, Birktstraat 83; Feike Peter Johan- nes, z. v. P. J. Velsen en M. Quast, Anna Paulownalaan 13; Bartholomeu.s Johannes, z. v. J. C. Gijtenbeek en J. M. Helsdingen, Korndorferlaan 13. ONDERTROUWD: H. A. v. Bebber en A. C. Hilhorst. J. W. A. Wijnacker en G. v. Dorrestein; P. J. Roemen en E. M. C de Heus. GEHUWD: H. J. v. Putten en C. P. v. d. Broek; W. F. Schonagen en M. de Boer. OVERLEDEN: Cornelia Nap, -1 mnd., Laanstraat 70. Vestiging van 713 Aug. 1930. R. v. d. Bout, Wed., m. k., van Hardinx- veld naar Nachtegaal weg 20; A. M. Hool- werf, van Baarn naar L. Brinkw. 37; H. v Schajik. m. gez., van A'dam naar Nicuwe- weg 33; L. Vercouteren m. gez., van R'dam naar Birktstraat 21E. Roszmann, van A'dam naar B. Grothestraat 32; N. Veraart, van A'dam naar Molenstraat W.Z. 9; H. J. Elleman, m. gez., van A'dam naar Beuken laan 1; G. J. ter Haar, van Utrecht naar Julianalaan 7b; D. Knol, van Zwolle naar Kolonicweg 5; E. de Bree v. Ijken, van Baarn naar Molenstraat W.Z. 12; B. M. Rademakcr, van de Bilt naar Vinkenweg 41; S. M. Gijse, van Utrecht naar B. Grothe straat 32; G. H. Wagenvoort, m. gez., van Driebergen naar Nieuwstraat 24a; H. v. Druten, m. d., van Baarn naar v. Wcede- straat 34; C. Hestcrman, m. gez., van A'dam naar Laanstraat 5; J. Kaatee, van Apel doorn naar v. Weedestraat 13; G. v. d. Haar, van Barncveld naar Kolonieweg 5; L. F. J. v. Luijken, m. gez., van Bussum naar B. Grothestraat 24 ;A. Raven, van Zeist naar Amersf.str. 70; S. Diekcma, van de Bilt naar Andriessestraat 17; A. v. Vul pen, m. gez., van de Bilt naar Dorrestcin- weg 52; Th. Hübmann, van Bruch aan de Mür naar Soesterberg.straat 122. Vertrek van 713 Aug. 1930. J. M. H. de Vos, van Steenhofstr. 73 naar Utrecht, W. v. Noortstraat 29; J. G. La- garde, van Hartweg 4b naar Eindhoven, P. Poststraat 23; C. J. v. Schalkwijk, met gez., v. Vosseveldl. 7 naar A'foort, Soester- weg 423; F. J. Duckers, van Vosseveldl. 7 naar A'foort, Soesterweg 423; C. en F. Schouten, van K. Brinkweg 13 naar Rot terdam, v. d. Takstraat 28; G. Schouten, van K. Brinkweg 13 naar Haarlem. Decker straat 22; C. Drost, van Birktstraat 34 naar Tilburg, Lovensche Zijstraat 18; A. Bor- rias, van B. Grothestraat 39 naar R'dam, Opl. schip „Nederlanden"; C. den Boef, v. Luchtv. afd. naar Utrecht, Luchtdoel-art. kazerne; H. W. Willemsen, m. gez., van Soesterengweg 20 naar A'dam, Westzaan- straat 1—III: N. Prinsen, m. gez., van Soesterb. straat 6 naar A'dam, 2e Rozen- dw.straat 4 1; H. v. Os, van Krommeweg 2 naar Capelle IJssel, Schraaweg 33; H. de Jong, m. gez., van Koninginnelaan 165 naar Driebergen, Hoofdstraat 29; A. H. J. Hesp, van Steenhofstraat 14 naar Utrecht, Bever straat 65 bis; G. de Roos, van K. Berg straat 3 naar Opsterland, Janssenstr 142; 1. P. P. Elbersen, van Amersf.str. 20 naar Utrecht, Paarlstraat 51: H. IJ. Gatsonides, m. gez., van Birktstraat 80 naar A'foort, Nassaulaan 1; Wed. G. v. Essen, van B. Grothestraat 24 naar Hilversum, Ericastr. 28: J. F. C. B. v. Leek, van Kerkpad N.Z. 45 naar Blaricum, Raadhuisstraat 26; A. v. Lingen, van Soesterb.str. 111. naar Zeist, Krugerlaan 58. Verhuizingen in de gemeente van 713 Aug. 1930. P. v. Vliet, van Klaarwaterweg 99- naar Buntweg 1. WETENSWAARDIGHEDEN. Is het U bekend: d a t Martin van Buren de eerste Ameri- kaansche President was, die onder Amc- rikaansche vlag geboren werd? d a t hij en Thcodore Roosevelt de eeni- ge Aincrikaansche presidenten zijn ge weest, die niet van Engelsche, doch van Nederlandsche afkomst waren? d a t er in de Vcreenigde Staten van Ame rika 249.309 mijlen spoorweg liggen? d a t men in Amerika ook de doppen van curaQaosche mangelen gaat benutten voor de bereiding van cellulose, de grondstof voor de kunstzijde? d a t er in Duitschland 200 clubs voor Je beoefening van het glijvliegen zijn? dat het volgens de statistiek 3 cent per kilometer meer kost om over slechtgepla- veide wegen met een auto te rijden, dan over behoorlijke bestrate of geasfalteerde wegen? d a t Hemony, de Hollandschc klokken gieter (hij was afkomstig uit den Elzas) de kunst van het stemmen der klokken ontdekte? EEN PATENT MIDDEL TEGEN BROEDSCHHEID BIJ KIPPEN. Elk jaargetijde brengt zijn bijzondere zorgen mee voor den pluimveehouder. Zoo moeten wij thans, nu de zon fel kan bran den, er op bedacht zijn onzen kippen vol doende koelte en schaduw te verschaffen. Er zijn helaas nog velen, die daaraan geen aandacht schenken. In de hokken kan het op warme zomerdagen benauwend heet zijn. De hoenders vinden er wel schaduw, maar geen koelte. Ze gaan dan ook liefst die verstikkende atmosfeer verlaten. Maar het komt dikwii's voor, dat op een bepaald gedeelte van den dag de ren fel beschenen wordt door de zon. De hennetjes komen naar buiten, vinden nergens schaduw en vluchten ten slotte weer in het benauwde hok. Men kan ze dan vaak zien hijgen met de bekken wijd open, de vleugels uitge spreid. Dat ze onder deze omstandigheden van den leg raken, zal ieder duidelijk zijn, Men zorge er dus voor, door heesters bij de ren te planten, een zeil op te hangen of hoe dan ook schaduw te verschaffen. Doch ook het hok zelf moet flink geven tileerd kunnen worden. Het verdient daar om aanbeveling draairamen te laten aan brengen, die zomers opengezet worden. Om het ontvluchten der hoenders te beletten kan men voor de openingen gaas spannen. De deur moet wijd openstaan. Komt die niet in de ren uit, dan moet aan den bin nenkant een tweede, met wijdmazig gaas bespannen deur worden aangebracht. Zoo doende kan het heerlijk doortochten en kun nen de kippen er rustig schuilen tegen de felle hitte. Wie leghorns houdt zal nooit veel last van broedschheid krijgen. Maar de lief hebbers van middelzware of zware rassen hebben thans geducht met deze „kwaal" te kampen. Het is ontzettend, welke dwaze middelen nog worden aangewend, om de dieren van haar broedlust te „genezen." On der de meest gebruikelijke methoden be- hooren: herhaaldelijk van het nest gooien: onderdompeling in koud water; de kip op de koude steenen van den kelder onder een omgekeerden emmer plaatsen, zonder haar eten of drinken te verstrekken, of het dier in een zak aan den muur hangen Dat alles is even wreed als nutteloos! De dieren vermageren, blijven nog heel lang broedsch, en als ze eindelijk z.g.n. gene zen weer in den toom terugkomen zijn ze vreemdelingen geworden en volgen er hardnekkige vechtpartijen. Wat dan een betere methode is? Wanneer men er vlug Dij is, en 's avonds een hen bemerkt, die, in plaats van op den roeststok in een nest blijft zitten, is het dik wijls reeds voldoende haar in het hok van de buurkippen te brengen. Er volgt drfn wal gekibbel; de haan treedt op als vredestich ter, en in de nieuwe omgeving is de hen binnen drie dagen haar broedschheid to taal vergeten, zoodat ze, teruggebracht in haar eigen hok zich weer geheel als de an dere hennen gedraagt. Beschikt men niet over een tweeden toom, doch wel over een reserve-haan, doe dan de hen met de broedsche neigjngen in het hok van dien haan. Hij maakt haar zoo vlijtig het hof, dat ze aan geen broeden meer denkt. In alle overige gevallen zal men de hen moeten plaatsen in een afzonderlijk hok, dat men wel tegen den buitenwand (des noods binnenwand) van den hoenderstal kan timmeren. Zijwanden en bodem zijn van latten gemaakt, die 5 4 6 c.M. van el kaar verwijderd zijn (die van den bodem 3 4 4 c.M.). Door een schuin dak, dat men flink moet laten oversteken als de kooi buiten is aangebracht, wordt de hen tegen regen beveiligd. Voor volop eten en drinken wordt gezorgd; dat helpt mee om de broedschheid te doen verdwijnen en.... om de hen spoedig weer aan het leggen te krij gen. De broedsche kip is nu aan alle kanten door frissche lucht omgeven, vindt ner gens een plaatsje om eens lekker haar lust bot te vieren, loopt ongedurig heen en weer, eet eens wat, drinkt wat, kakelt wat en is na 2 4 3 dagen weer „normaal." Tien tegen één dat ze binnen een dag of acht weer vlijtig legt. Heeft men veel kippen, maak dan de kooi wat grooter en doe gerust de overige broedsche er bij in. Genezing zal dan nog vlugger volgen. Beste meisjes en jongens, Hier zijn weer de oplossingen van de vorige raadsels: 1. Rijnwijn Rijn wiju. 2. Melkweg. 3. De letter R. 4. Rat el slang ra telslang. De nieuwe raadsels zijn 1. Met U ben ik een eilSnd, met A een vaartuig; met B ervoor ben ik weer een vaartuig, en als je die B vervangt door een H., word ik een stuk gereedschap. 2. Van welke steenen worden nooit hui zen gebouwd? 3. Met Z ben ik licht, met T ben ik rond, met B. ben ik iets dat je dikwijls in winkels cadeau krijgt en met D. ben ik een Spaansch edelman. 4. Welke dingen kunnen vol water zijn en toch vol gaten zitten? OOM KAREL. HET TOOVERPARK. Vrij naar een sprookje van Andersen, naverteld door Lies Groothuis. (Nadruk verboden alle rechten voorbe houden). Heel, heel lang geleden, was er eens een koning, die dol was op nieuwe kleeren, en die al zijn zakgeld besteedde aan nieuwe pakken, nieuwe jassen en broeken en schoenen en hoeden en sokken en slaap mutsen van zij, en hansoppen van het fijn ste fluweel! En als hij in zijn gouden koets uit rijden ging, had hij altijd een nieuw pak aan en keek trotsch in het rond, of ieder een zijn mooie nieuwe kleeren wel zag. Ja, hij had zóóveel nieuwe kleeren, dat hij een pak had voor ieder uur van den dag. En terwijl andere koningen altijd in de Raad zaal zaten te regeeren, trok deze koning zich van het regeeren niets aan, en zat al tijd in zijn kleedkamer, nieuwe jassen en broeken aan te passen, en voor den spie gel nieuwe hoeden op te zettea! Deze koning woonde natuurlijk in een groot paleis in een groote stad, waar veel vreemdelingen kwamen. En op een goeden dag kwamen er twee bedriegers aan, die aan iedereen vertelden, dat zij heele knap pe wevers waren, die prachtige stoffen konden weven; en de stof die zij konden weven, had tooverkracht. Want deze stof had de wonderlijke eigenschap, dat ze on zichtbaar werd, als iemand die erg dom was, of niet bekwaam was voor zijn taak, er een pak van aan had. „Sapperdekriek'dacht de koning, toen hij dat hoorde, „dat is een prachtige stof. Als ik daarvan wat kan koopen, kan ik meteen zien, wie van mijn onderdanen en hovelingen erg dom is en niet bekwaam voor zijn taak. Want wie de stof niet kan zien, die verraadt zich zelf, want die is dan erg dom!" De koning liet dus door den hofmaar schalk aan de twee wevers vragen, of ze voor hem honderd el laken wilden weven, maar het moest van het mooiste laken zijn, met prachtige figuren erin geweven, en natuurlijk moest het tooverlaken zijn, zoo dat wie erg dom was, het niet kon zien! De bedriegers zeiden natuurlijk, dat ze liet graag zouden doen. maar dan moest de koning eerst duizend goudstukken geven en tien klossen gouddraad en twintig klos sen van het fijnste zijden garen, en dan zouden ze gaan weven. Nu, dat deed de koning natuurlijk. Maar in plaats van dat de bedriegers het gouddraad en het zijden garen op hun spoelen van hun weeftouw deden, om te gaan weven, stopten ze het gauw weg, om het later stiekum voor veel geld te verkoopen. En ze gingen voor het ledige weefgetouw zitten, en trokken een ernstig gezicht, en deden net, of ze druk aan het weven waren! Tot laat in den nacht gingen ze daarmee door. De koning was erg nieuwsgierig, en wil de graag weten, of de wevers al goed op schoten en of ze al een paar el geweven hadden. Toch wilde hij eerlijk gezegd niet /.elf gaan kijken! Nu ja, hij was natuurlijk wel overtuigd, dat hij erg knap was en bekwaam voor zijn taak, zoodat hij het wonderlaken zeker zou kunnen zien. Maar hij vond het toch prettiger eerst eens ie mand anders te sturen en daarom zei hij tegen den Hofmaarschalk, dat hij eens moest gaan kijken, hoe de stof werd, die de wevers voor hem bezig waren te weven. Want, dacht de koning, mijn Hofmaar schalk is een knappe man, die zijn taak heter vervult dan menig ander, en hij zal dus ongetwijfeld in staat zijn, dat wonderla ken te zien. En dus gmg de Hofmaarschalk naar de kamer, waar de beide bedriegers zaten te weven voor hun ledige weefgetouw. „Gort met krentjes!", dacht de Hof maarschalk, toen hij het ledige weefgetouw zag, „Ik zie geen sikkepit! Zou ik dan zóó verschrikkelijk dom zijn? Nu, dan mag ik mijn mend wel houden!" En hij zei na tuurlijk niet, dat hij niets zag. „Wel, meneer de Hofmaarschalk, hoe vindt U deze stof?" vroeg een van de we vers. „Prachtig, prachtig," stamelde de Hof maarschalk benauwd. (Wordt vervolgd). INMAAK VAN VRUCHTEN ENZ. Tot de eenvoudigste manieren van in maak, behoort het conserveeren van vrucht ten op eigen sap (en water). Heel gemakke lijk is 't om bijvoorbeeld kruisbessen in te maken. Men overgiet ze met kokend water en laat ze daarna koud worden. Vervol gens doet men ze in schoone flesschen met wijde halzen en giet men er gekookt koud water op. Dan sluit men de flesschen met uitgekookte kurken en lakt ze dicht. Op dezelfde wijze behandelt men rabarber. Door het gehalte aan zuur conserveert de rabarber zich zelf. Bij pruimen komt iets meer kijken. Daarvoor vult men schoone flesschen met harde pruimen, reine clau- des of kwetsen en doet daarbij zooveel water, als er bij kan, en vervolgens 1 ons -uiker per halven liter water. De flesschen worden gesloten (met ringen, deksels, of beugels enz.( en gedurende 20 minuten ge pasteuriseerd op een hitte van 80 tot 90 graden Celsius. Het verschil tusschen ste- riliseeren en pasteuriseeren is, dat het ko ken gedurende 1% uur steriliseeren ge noemd wordt, waardoor het de bacteriën doodt, die verondersteld worden in groen ten en vruchten aanwezig te zijn en die het bederf veroorzaken. Pasteuriseeren duurt maar 20 minuten op een hitte van 80 4 90 gr. C., en dit wordt gedaan, om te voorko men dat de vruchten door het langdurig koken (zooals bij het steriliseeren van groenten) zouden stuk gaan en aan smaak inboeten. Bij het pasteuriseeren heeft men feitelijk een thermometer (desnoods een badthermometer) noodig, om de juiste tem peratuur op te nemen. Behalve het steriliseeren van groenten met de daarvoor speciaal bestaande ketels, weck-toestellen enz., (die men ook kan ver vangen door den waschketel of waterem mer, waarin men jampotjes zet, echter met goede binnendeksels en ringen; terwijl men moet bedenken, dat onder het koken de potjes met losgeschroefde deksel moeten staan, die voor het uit het water nemen dichtgeschroefd moeten worden) heeft men de eenvoudige inmaak in het zout. Eén ding is daarbij al heel makkelijk: bij in maak in het zout kan men nooit te vetl zout gebruiken. Terwijl het vele zout bo vendien schimmelvorming tegenhoudt, en ook de groenten mooier van kleur blijven, later sneller gaar zijn. Toch heeft men cenige vaste maten voor „zout" bij den

De Soester | 1930 | | pagina 4