GEMEENTERAAD Vrijdagmiddag te 2 uur kwam de raad der Gemeente Soest in openbare vergade ring bijeen ter behandeling der reeds in ons vorig nummer gepubliceerde agenda. Afwezig waren de jjieetren Roenders en Grootewal. Na de gebruikelijke opening, waarbij aan de leden de gelegenheid werd gegeven tot het doen van een gebed, verhief de burge meester zich van zijn zetel ter herdénking van een persoonlijk feit. Op 17 Juli 181)5 werd'n.1. de heer P. v. d. Brecmcr voor het eerst als raadslid be noemd en op 3 September 1805 werd hij be- eedigd en nam zitting. 35 jaar lang heeft hij zonder onderbreking deel van den gemeen teraad uitgemaakt en verschillende malen is hij wethouder en loco-burgemeester ge weest. Inmiddels is de gemeente zeer ge groeid en de omstandigheden zijn gewij zigd. Spr. brengt aan den heer v. d. Bree mer dank voor alles, wat hij in dien tijd voor de gemeente gedaan heeft. „Al Uw kunnen en al Uw kennis hebt gij „aan de gemeente gegeven. Onze Peter „een welbekende figuur zoowel in als buiten „den Raad. Het is mijn oprechte wensch, „zoowel als Burgemeester als persoonlijk „dat U nog lange jaren in dezen Raad zit- „ting moogt hebben," aldus besluit de Bur gemeester zijn toespraak. De heer v. d. Breemer verzoekt op deze rede even te mogen antwoorden en zegt, dat hij dit in het geheel niet had voorzien. Wel heeft spr. lang in den Raad gezeten en is meermalen Wethouder geweest, doch dat was steeds met behulp van anderen. Met den Burgemeester hoopt spr. dat hij nog lang zal mogen blijven leven, doch of hij nog lang hier in den Raad zal blijven, zullen we maar moeten afwachten. Hierna komt aan de orde: 1. Vaststelling van de notulen der ver gadering d.d. 28 Juli 1930. De heer Gasille constateert, dat wethou der Endendijk vorig maal heeft opgemerkt, dat de Gasfabriek van Zeist 180.000. winst had en daaruit gevolgtrekkingen voor Soest heeft gemaakt. Dit cijfer is echter slechts 69.434.wat zoo ongeveer 1/3 is. Spr. raadt den Wethouder aan voortaan goed te overdenken, als hij wat zegt, en geen totaal onjuiste dingen te vertellen. Voorts vraagt spr. waarom nu niet op de agenda staan de punten, die zijn toegezegd te zullen worden behandeld, n.1. de riolee- ring van den Nieuweweg, die mede op voor stel van den heer Hilhorst ditmaal zou wor den behandeld, alsmede de verbetering van de Laanstraat. Indien men toezeggingen doet, moet men daar ook gevolg aan geven en anders bedenken geen toezeggingen zoo maar in het wilde weg te doen als men piet zeker weet ze ook te kunnen volbrengen. Wethouder Endendijk had het getal van 180.UUÜ.gelezen; zelf weet hij het juiste bedrag niet, ook niet of het door den heer Gasille genoemde cijfer juist is. Dit doet echter niets af aan de hoofdzaak, dat Zeist de gasprijs heeft kunnen verlagen dooi Je winst, die daar gemaakt werd uit gasleve ring aan de buitengemeenten en de kern van zijn gehouden betoog blijft dus vol-' komen in stand. De Burgemeester zegt, dat onvoorziene nieuwe gezichtspunten behandeling thans onmogelijk hebben gemaakt. De kwestie der rioleering aan den Nieuweweg is weer be sproken in de Commissie voor Openbare Werken, waar een geheel nieuw plan ter tafel is gekomen, dat een nieuwe kostenbe rekening noodig maakt. De verbetering van de Laanstraat is ook in die Commissie be sproken en die kwestie is thans nog niet in het stadium om te worden behandeld in den raad. Als men dat liever heeft, zal spr. voortaan bij toezeggingen steeds opmerken „voor zoover mogelijk." De twee aangehaalde za ken zijn echter niet verschoven tot calen- dras graecas, maar komen zoo spoedig mo gelijk in behandeling. Inmiddels komt de heer Grootewal ter vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. Ingekomen zijn: a. verschillende goedkeuringsbesluiten van Gedep. Staten betreffende begrootings- wijzigingen. b. een mededeeling van de Geitenfok- vcreeniging St. Jacob te Soesterberg, dat die vereeniging opgeheven is en dus de ver leende subsidie niet zal opnemen.. c. het verslag van het Gasbedrijf over het eerste halfjaar 1930. d. een proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. e. een mededeeling van den Minister van Waterstaat, dat er geen termen zijn om de gemeente toe te staan, op den Rijksstraat weg te Soesterberg borden te plaatsen met opschrift, dat die weg bij regen groot slip gevaar oplevert. f. een schrijven van de vereeniging „Vrijwillige Brandweer van Soest;", hou dende dankzegging voor de verleende 'extra subsidie, welke het mogelijk heeft gemaakt een bezoek te brengen aan de Internationa le Brandwecrtentoonstelling te Rotterdam g. een telegram van de vereeniging „Vrijwillige Brandweer van Soesterberg", houdende soortgelijke dankzegging. h. een verslag van de N.V. Centrale Slachtplaats met rekening over het afgeloo- pen jaar. De heer Doorman meent, dat de reserve voor afschrijvingen en dividend niet in orde zijn. Eigenlijk is er verlies en dus geen -prake van dividend. De heer van Klooster, een der gemeente lijke commissarissen bij de N.V., geeft den heer Doorman gelijk. De vroegere boek houder had dit zoo opgemaakt, maar de nieuwe heeft ook al gezegd, dat het niet juist was. De afschrijvingen behooren een 300.hooger te zijn, waardoor dus van dividend geen sprake is, maar verlies te boeken valt. De balans over 1929 wordt op nieuw vastgesteld en we kunnen dit verslag dus gerust laten rusten; het wordt door een ander vervangen. Aldus wordt besloten. De Burgemeester deelt mede, dat nog een drietal spoedeischende punten aan de agen da. moeten worden toegevoegd, n.1.: Verhooging van het crcdict van 350. tot 500.voor aanschaffing van een sire ne te Soesterberg, een adres van de vereeni ging „Soestcberg's Bloei," verzoekende ver harding van den Verlengde Postweg en een verzoek van den heer Swager om ontheffing van artikel 15 der Bouwverordening om aan den Eigendomweg te mogen bouwen 3 wo ningen ónder één dak. Deze punten worden aan de agenda toe-r gevoegd. 3. Vaststelling van besluiten tot. wijzi ging der gemeente- en bedrijfsbegrooting 1930. De heer Doorman vraagt of de terugga ve van gestorte gelden aan-de eigenaren van terreinen aan de Oranjelaan ook uit billijk heidsoogpunt teruggave van gelden aan an deren noodig zal maken. De Burgemeester antwoordt, dat is be sloten om bij heffing van een straatbelas ting aan die eigenaren 25 pCt. terug te be talen van de door hen gestorte gelden. Dit gold voor het eerste verlengstuk van de Oranjelaan en het is billijk dat ook te doen gelden voor het tweede verlengstuk. Elk geval staat op zich zelf en waar met an deren zoodanig beding niet is gemaakt, zal deze beslissing dus voor anderen geen noodzakelijke gevolgen hebben. Het voorstel wordt hierna z.h.s. aange nomen. 4. Machtiging aan B. en W. tot het in dienen van een verweerschrift, enz. inzake beroep van den Raad betreffende het raads besluit van 18 December 1929 tot opneming van kasgelden. De Burgemeester wijst erop, dat dus ge vraagd wordt een algemeene machtiging aan B. en W. om stukken in te dienen en een gemachtigde voor de mondelinge be handeling aan te wijzen, evenals in soort gelijke gevallen vroeger placht te geschie den. De machtiging wordt verleend. 5; Verzoek van D. van Sloten alhier om alsnog uitbetaling van een bedrag van 25.ter verrekening van het meerder- werk, dat hij zou verricht hebben bij het bouwen- van een gashouder. Conform voorstel van B. en W. wordt op verzoek afwijzend beschikt. 6. Behandeling van een adres van de vereeniging „Wijkverpleging Huis ter Hei de en Omstreken" verzoekende verhooging van subsidie over. 1930 en toekenning van subsidie voor 1931. De heer Doorman wijst erop, dat de op gegeven totaal onkosten niet hoog zijn; bij na alles schijnt te geschieden tegen het mi nimum tarief van 0.25 per bezoek, wat werkelijk niet te hoog is. De burgemeester beaamt dit, doch bij de a.s. begrooting kan altijd nog overwogen worden. Conform voorstel van B. en W. wordt be sloten geen subsidieverhooging toe te staan, doch de zaak bij de begrooting voor 1931 in overweging te nemen. 7. Aanvrage van B. en W. om een ve.'- hoogd crediet voor de stichting van een ge meentelijk badhuis. De heer Busch wil over dit agendapunt eens- uitvoerig praten, maar dan zullen er ongetwijfeld personen in het geding komen, over wier beleid ernstig moet worden ge sproken. Waar spr. geen verkeerden indruk naar buiten wil geven en hij de pers geen stol wil geven voor sensationeele artikelen, stelt hij voor dit punt in geheime vergade ring te behandelen. De heer van Doorne is het daar heele- maal niet mede eens, en verzoekt dan ook stemming over het voorstelBusch. Dit voorstel wordt daarna aangenomen met 102 stemmen. Tegen de heeren van Doorne en Grootewal. Waar echter ook de benoeming der raads commissies hiermede in verband staat, wordt de behandeling van punt 9 der agen- dat eveneens tot na de geheime vergadering aangehouden, die na afloop der openbare zal worden gehouden, zoodat dan aan de orde komt 8. Voorstel van B. en W.; a. tot gasprijsverlaging uitsluitend bij gebruik van gas voor ruimteverwarming; b. tot wijziging der verordening rege lende de voorwaarden voor levering van gas over den gewonen meter en over den muntgasmeter door het gemeentelijk gas bedrijf. De heer Busch houdt een pleidooi voor de minder gesitueerden, meestal muhtme- tersverbruikers, die geen voordeel van het voorstel zullen hebben. Wethouder Endendijk bestrijdt dit en merkt op. dat als de beter gesitueerden gas voor verwarming voor 5 cent per Meter kunnen krijgen, dat er dan veel gebruik van zal worden gemaakt met tot gevolg meer omzet en dus dan ook kans voor algeheele gasprijsverlaging in de toekomst, waarvan dan de muntmetergebruikers ook zullen profileeren. De heer van Klooster merkt op, dat men nu geen gas voor verwarming gebruikt, omdat het daarvoor te duur is; verwerpen wij dit voorstel, dan komt er heelemaal geen verandering, daar de tijd voor alge meene verlaging van den gasprijs nog niet daar is. De heer Busch handhaaft zijn meening en voelt veel meer voor een verlaging van den gasprijs tot bijv. 8 cent voor de arbeiders gezinnen» Hij doet het voorstel dit punt van de agenda af te voeren en nader te over wegen. Inmiddels komt de heer Koenders ter vergadering. Wethouder Endendijk wil de zaak thans afwerken, nu is het tijd om maatregelen te nemen voor gasverwarming voor den win ter. De heer Busch: „Door dit voorstel komt een verlaging van gasprijs, maar ten koste van de mindere man." De heer Doorman is het wel met den heer Busch eens, maar „ten' koste van" is heelemaal niet juist. De heer Busch erkent dat en neemt dat terug. De heer Koenders wijst op de pensions, die ook veel gas verbruiken, maar niet voor verwarming. Waarom moeten die nu buiten de prijsverlaging vallen? Als de prijs voor verwarming veel lager is dan voor koken vindt spr. dat onjuist. Hij stelt voor de prijs te bepalen op o, cent per Meter voor alle gebruik boven 50 M 3, welk voorstel velerlei kritiek uitlokt, daar men algemeen meent, dan dan juist de mindere man het kind van de rekening wordt. Nadat nog e enige sprekers het woord hebben gevoerd, wordt het voorstel Busch om de behande ling aan te houden verworpen met 1 tegen 12 «stemmen. Alleen de voorsteller stemde vóór. De heer Doorman wil de redactie over nemen, zooals de technische ambtenaar van het Gasbedrijf die heeft voorgesteld, n.1. de prijs van 5 cent per M 3 alléén laten gelden voor die verwarmingsinstallaties, die daar voor zijn goedgekeurd door de directie van bet Gasbedrijf, aangesloten zijn met meta len verbindingen en een afvoerbuis hebben in de buitenlucht. Het voorstel Koenders (alle gebruik bo ven 50 M 3 tegen 5 cent) wordt verworpen met 1 tegen 11 stemmen. Vóór stemde de voorsteller, terwijl de heer Busch zich vóór de stemming verwijderde. Het voorstel van B. en W„ geamendeerd door den heer Doorman, werH daarna z.h.s. aangenomen. Punt 9 werd aangehouden tot na de ge heime vergadering, zooals reeds boven is vermeld. 10. Verzoek van P. A. .Meurs om ont slag als onderwijzer aan de o.l. school Kerkebuurt. Het ontslag wordt verleend met ingang van een nader door B. en W. te bepalen datum. 11. Behandeling van een adres van J. Jes se c c. verzoekende bestrating van den Os- sendamweg. Op een vraag van den heer Doorman be treffende een beslissing over de boomen, deelt de burgemeester mede, dat daarvoor nog nader overleg zal worden gepleegd. Vastgesteld. 12. Vaststelling van een besluit tot in schenking aanvaarden van een strook grond .van W. Kok alhier. Vastgesteld. 13. Vaststelling van een tweede supple toir kohier hondenbelasting 1930. Vastgesteld. 14. Behandeling van belasting-reclames. Aangehouden tot de geheime vergadering. Hierop deelt de burgemeester mede, dat er nog een royement van een hypotheek moet worden verleend betreffende Óns Be lang, dat aan het" Rijk is overgegaan. Aldus besloten. Dan stelt hij aan de orde: 15. Voorstel van B. en W. om het cre diet ad 350.verleend Voor aanschaffing en plaatsing van een sirene te Soesterberg met 150.te verhoogen. B. en W. deelen hieromtrent aan den Raad mede, dat het bij besluit van 28 Juli j.1. verleende crediet ad 350.vcor plaat sing van een sirene op het gymnastieklo kaal te Soesteberg nog eenige verhooging behoeft en wel met een bedrag ad 150. Na het genomen besluit om de bediening van de sirene te regelen van uit de politie- woning heeft de Commandant de wensche- lijkheid aangetoond dat ook van uit z»jn woning de sirene moet kunnen bediend worden. Er is daarop den Brandweer verzocht omtrent de kosten van het plaatsen der si rene en aansluiting van uit de politiewoning en Commandant-woning in te lichten. Uit het bericht van den Brandraad blijkt dat de firma Groeneveld en Co. te Amster dam de volgende opgfi've heeft gedaan: Aankoop sirene 142.40 Plaatsing op gymnastiklokaal 105. 2 aansluitingen 190. Nog te rekenen voor graafwerk, kabelsleuf en afdeksteen 62.60 Totaal benoodigd 500. Verzocht wordt tot deze uitgave te mach tigen-en alsnog een verhoogd crediet ad. 150.te verleenen. De burgemeester ligt dit nog toe. De Commandant te Soesterberg heeft een door verbinding met den Protestantenband en des nachts zou hij zich eerst moeten aan- kleeden alvorens hij de sirene bij ontstente nis van den politieagent zou kunnen aanzet ten. De heer Gasille vindt de extra verbinding voor den Commandant onnóodig. Het is maar een kwestie van slechts ongeveer 50 M-. loopen. Wethouder Endendijk zegt dat de politie niet dag en nacht aanwezig is en ook wel eens vacantie heeft. De echtgenoote is bij afwezigheid van haar man ook niet altijd thuis. De heer Gasille meent, dat dan de aan zetter der sirene maar moet staan in een afgesloten hokje, waarvan de Commandant ook een sleutel krijgt. De heer Grootewal vindt de extra ver binding noodzakelijk. Men moet bedenken, dat er te Soesterberg geen politiebureau is. Het voorstel van B. en W. om een ver hoogd crediet tot 500.wordt hierna aangenomen met 6 tegen 7 stemmen. Tegen stemden Mevrouw Landweer-de Visser en de heeren Gasille, .van Doorne, Doorman, de Bruijn en Busch. Hierna komt eerst aan de orde de RONDVRAAG. De heer Busch dringt er op aan, dat de nieuwe weg nabij het bosch van den heer Insinger verbeterd wordt, te meer nu alle wegen in het bosch daar nu zijn afgesloten. Het veen is daar niet uitgegraven en daar om is de weg verzakt. Mocht zoo straks de heer Tnsinger ook het rijwielpad ,aan afsluiten, dan moeten wij zorgen, dat wij dan direct een goeden anderen weg hebben Voorts vraagt spr. naar het rapport in zake de Waterleiding, wat al sinds Septem ber 1929 in behandeling is. De heer de Bruijn doet mededeeüngen over het water. Wij hebben nu weer voor 40 jaar concessie gegeven en dat is achter af jammer, want het water is duur. Maar het is ook slecht en dat is nog erger. Spr. heeft dat laten onderzoeken en heeft bezoek gehad van een ingenieur, die proeven heeft genomen met een waterfilterToen het water aldus in huis extra gefilterd werd, bleek heel wat. Het water uit de leiding heeft een zeer hoog gehalte aan kalk (Cal cium) en aan Magnesium. Daardoor schuimt het slecht en zet in de buizen aan. Bij de genomen proef bleek, dat 15 drup pels zeepextract noodig waren om een goed zeepsopje te verkrijgen en nadat gefilterd was, waren daarvoor slechts 3 druppels Hoodig. Dq buizen van de centrale verwarming en koud- en warmwatervoorziening slaan •ontzettend aan. Bij het Sanatorium Zonne gloren zijn zelfs de buizen na drie jaar al meer dan de helft dicht en dit .Sanatorium overweegt al.sterk om zelf een filterinstal- lati'e aan te laten brengen. Ook voor de huisvrouw is het gefilterde water veel voordeeligcr in nog ander op zicht; dan kan men met slechts de helft van de hoeveelheid thee en koffie van thans nog veel ^makelijker dranken bereiden. Tenslotte wijst spr. op den gevaarlijken hoek F. C. Kuiperstraatvan Weedestraat en wil daar borden hebben alvoren er doo- delijke ongelukken gebeuren. De burgemeester wil gaarne eens rap port hebben van dien ingenieur over het filteren van het water en zal dat dan nader onderzoeken. De heer Busch meent, dat niet de Water leidingmij maar de gemeente de leiding moet hebben en wil de kwestie van de stor tingen door particulieren nu afwerken. Tenslotte wordt besloten, dat de kwestie nog eens in de Commissie zal worden be handeld; het is echter volgens den bur gemeester een zeer delicate zaak, die veel overleg eischt. Omtrent de hoek F. C. Kuiperstraat van Weedestraat deelt de Burgemeester me de, dat hij opdracht heeft gegeven aldaar de wettelijk voorgeschreven waarschu wingsborden te plaatsen; er is wel geen crediet voor, maar dat zal nog later worden aangevraagd. De heer de Bruijn informeert, waarom een verbouwing aan de Lange Bergstraat is stop gezet. Hij heeft daar heel eigenaar dige dingen over gehoord. De heer Gasille zet deze kwestie uitvoe rig uiteen. De verbouwing is in drie tem po's uitgevoerd en reeds bij de eerste keer was de maat van 2.50 M. te blijven uit de zijer afscheiding niet in acht genomen. De tweede maal was het nog erger en de der de maal kwam men zelfs op 1.70 M. daar uit. Herhaalde malen is Bouw- en Woning toezicht gewaarschuwd, maar men heeft daar heelemaal niet ingegrepen en maar kalm aan door laten bouwen. Nu is de zaak bijna klaar en heeft de buurman een ge bouw op 1.70 M. van zijn zijscheiding en nu eindelijk denkt men er eens over om de zaak stop te Zetten/Alles wat er staat, staat er in strijd met de bouwverordening en men had al lang dat moeten zien en er maatregelen tegen moeten nemen. De heer van Doorne: „Afbreken, net als men bij anderen ook gedaan heeft." Wethouder Koenders zegt, dat de voor stelling van zaken, die de heer Gasille geeft wel juist is. Alleen zijn er paar puzzles ge rezen. Het schijnt dat indertijd volgens de oude bouwverordening vergunning is ge geven tot 1.50 M. uit de zijscheiding, maar daarvan is toen geen gebruik gemaakt. La ter heeft de eigenaar er een stuk grond bij- gekocht, nog altijd in de meening verkee- rendc, dat hij nu ook nog 1.50 M. uit de scheiding kon blijven. Maar toen was de nieuwe bouwverordening al in werking, die 2.50 M. voorschrijft, terwijl men vroeger de 5 M. tusschen de perceelen naar keuze mocht verdeelen, dus bijv. 3.50 en 1.50. Echter is nu ook gebleken, dat er voor de derde verbouwing van de schuur heelemaal geen bouwvergunning is en dat is dus ge bouwd zonder vergunning. De burgemeester zegt die zaak ook te hebben onderzocht en er is veel in, wat niet door den beugel kan. De heer van Doorne: „Zegt U maar gerust, dat de heer Kruidenier de gemeente maar wat op den mouw heeft gespeld". De burgemeester, voortgaande, is van plan aan den heer Kruidenier te doen me de deelen, dat hij moet toonen een schrif telijke verklaring van zijn buurman, waar in deze verklaart, algeheel met den thans bestaanden toestand accoord te gaan en als zoo'n verklaring niet kan worden ge toond, welnu, dan zal worden gelast, dat alles, wat in strijd met de bepalingen is neergezet, onverwijld moet worden afge broken De kwestie heeft spr.s bijzondere aandacht en na deze mededeeling gaat de raad met dit standpunt accoord. De heer Gasille vraagt voorts, waarom de gemeente nog steeds weigert een reke ning van twee jaar geleden wegens gele verde materialen te voldoen, waarop de burgemeester opmerkt, dat zulks een post betreft van de tragedie Priem en Boersma aan het Gasbedrijf. Wil de betreffende firma geld hebben van de gemeente, wel nu dan moet ze maar gaan produceeren, want zonder dat geeft de gemeente het niet. Mevrouw Landweerde Visser wijst erop, dat indertijd gelden zijn gevoteerd voor verbetering van den Hellingweg, maar dat daaraan nog niets is verricht. Wethouder Koenders herinnert zich dat niet meer. maar zal het onderzoeken. De heer Busch wil vooral in verband met de verbetering van de wegen de werkverschaffing zoo spoedig mogelijk in werking doen treden als er genoeg inge schreven zijn, doch Wethouder Endendijk wil dat eerst in de betrokken Commissie in bespreking brengen. De burgemeester merkt hierbij op, dat spoed geenszins is uitgesloten, daar er in begin October toch weer een raadsvergadering is in verband met een te sluiten kasgeldleening. De heer van Doorne vraagt, waarom op den Lazarusberg op verschillende plaatsen prikkeldraad is aangebracht, wat erg ge vaarlijk is voor kinderen; wethouder En dendijk geeft dat toe, doch dat is het eeni ge middel om de beplantingen daar te beschermen en een aardige dichte begroei ing te verkrijgen. Ook klaagt de heer van Doorne over den hoek Nieuwerhoekstraat-Vredehofstr., die naar Baarn toe zeer slecht is te over zien; er moet daar van de beplanting veel meer af. Eerst op 1)4 Meter vanaf den hoek kan men behoorlijk uitzien. De burgemeester zegt een onderzoek toe en Mevr. Landweerde Visser meent, dat de eigenaresse daar de boomen liever geheel wil verplanten, doch dat zulks eerst over enkele maanden kan. Hierna gaat de raad over in geheime vergadering ter bespreking van de aange houden punten; 7. Aanvrage van B. en M. ome een ver hoogd crediet voor de stichting van een ge meentelijk badhuis. 9. Benoeming van leden der raadscom- missiën voor 1930-31, en verdeeling van den raad in afdeelingen. 13. Vaststelling van een tweede supple toir kohier hondenbelasting 1930. Na ongeveer een uur wordt de zitting weder openbaar en stelt de burgemeester allereerst weer punt 7 aan de orde. Hij deelt mede, dat de financieele Com missie adviseert het verhoogd crediet njet te verleenen, doch een prijsvraag uit te schrijven over den bouw van het badhuis. De financieele Commissie stelt voor het verhoogd crediet niet toe te staan, met de uitvoering te wachten, eerst de zaak te onderzoeken in de Com- n»i>sie voor Openbare Werken, die daartoe zal worden aangevuld op zoodanige wijze, dat alle partijen in den Raad daarin verte genwoordigd zijn en dan later te beslissen, of het plan moett worden uitgevoerd, dan wel of een prijsvraag moet worden uitge schreven. Allereerst wordt nu in stemming ge bracht het voorstel van B. en W. om het verhoogd crediet toe te staan en het bad huis aldus gewijzigd uit te voeren. Dit voorstel wordt verworpen met 2-11 stem men. Vóór stemden slechts de beide wet houders. Daarna werd het laatste voorstel van de financieele Commissie aangenomen met al gemeene (13) stemmen. De burgemeester stelt daarna voor die Commissie te benoemen en wil aan de Commissie voor Openbare Werken daar toe toevoegen de heeren de Bruijn, Groo tewal en Mevr. Landweer-de Visser. De heer Busch merkt op, dat er in de Commissie voor O. W. 3 katholieken zit ten, wat niet naar evenredigheid is. Mevr. Landweer—de Visser heeft geen tijd voor die Commissie disponibel, wenscht geen benoeming daarvoor te aanvaarden en verlaat de zitting. De stemming voor de Commissie voor O W geeft daarna zeer veel verwards. Bij de eerste stemming verkregen de heeren Bu*ch 11, Doorman 12, van Klooster 10, Hilhorst 5, Grootewal 5 en de Bruyn 4 stemmen, zoodat gekozen waren de aftre dende leden Busch, Doorman en van Kloos ter en er een nieuwe stemming moest plaats hebben voor de vierde vacature. In de geheime raadszitting was echter blijkbaar afgesproken, dat een der katho lieken, n.1. de heer Hilhorst, zijn zetel ter beschikking zou stellen van de linker par tijen en links was dan ook zeer verstoord, dat bij de stemming nu bleek, dat rechts zich aan deze afspraak niet hield. Vooral de heer Busch was hevig verontwaardigd en vond de stemming op die manier in lijnrechten strijd met de getroffen afspraak en zeer unfair. Inmiddels hadden bij de tweede stemming voor de laatste vacature verkregen de heeren Hilhorst 6, Grootewal 4, de Bruijn 1 stem, terwijl 1 stem blanco was uitgebracht. Bij de herstemming tus schen de heeren Hilhorst en Grootewal verkreeg eerstgenoemde 6, laatstgenoemde 5 stemmen met 1 stem blanco. Gedurende de onrust bij deze stemmingen merkte de heer Busch op, dat het toch zoo nergens naar leek en saboteeren van de afspraak was. Hij stelde toen voor om de Commissie van onderzoek naar de bad huiskwestie en wat daarmee samenhangt niét. dezelfde te doen zijn als de Com missie voor O. W„ maar een aparte Com missie, samengesteld uit 5 leden, zooveel mogelijk uit alle fracties één. Dit voorstel kon tenslotte de instemming van alle partijen verkrijgen. Inmiddels was echter gebleken, dat de stemmingen en de vast stelling van de uitslagen niet waren ge schied conform de Gemeentewet. Deze wet toch bepaalt, dat bij een herstemming, die beperkt is tot twee personen, die personen zelf niet aan die herstemming mogen deel nemen. En hier hadden beide leden me de gestemd, een reprise van de laatste stemming zonder die twee heeren, had tot gevolg dat werden uitgebracht op den heer Hilhorst 5 en op den heer Grootewal 4 stemmen, terwijl er één stem nog altijd blanco was. Toen kwam de burgemeester op een goed idee, n.1. dat vol gens het reglement van orde blanco stem men als ongeldig worden beschouwd en dus ter bepaling van de volstrekte meerderheid eerst moet worden afgetrokken, met tot ge volg, dat de heer Hilhorst gekozen werd verklaard als vierde lid. Alle andere vaste Commissiën uit den Raad werden samengesteld conform het voorstel van B. en \Y. net zoo als ze reeds waren samengesteld en zooals volledig ver meld is in ons vorig nummer van Woens dag 17 September 1930 Alles met bijna al gemeene stemmen, terwijl slechts enkele stemmen verdeeld werden uitgebracht. Hierna was aan de orde de genoemde Commissie voor onderzoek inzake het Bad huis en aanhangende kwesties. Bij de eerste stemming werden als lid daarvan gekozen de heeren de Bruijn met 12, Busch met 11, Grootewal met 11 en Doorman met 9 stemmen. De heer van Klooster kreeg 6, Hilhorst 4, Gasille 3 stem men met nog enkele verdeeld. Bij de tweede vrije stemming verkreeg de heer van Kloos ter 10 stemmen en was dus ook verkozen, zoodat die Commissie zal bestaan uit de heeren de Bruijn, Busch, Grootewal, Door man en van Klooster. Hierna verliet dc burgemeester de verga dering, daar zijn vacantietijd was aange broken en hij zich naar het buitenland moest begeven. Wethouder Koenders, die loco-burge meester is, kreeg den ambtsketen om en presideerde verder de vergadering. Toen werden de afdeelingen getrokken, waarin de Raad zich elk jaar splitst ter be handeling van de begrooting. In de eerste afdeeling namen zitting Mevr. Land weer-de Visser en de heeren de Bruijn, Grootewal, van Klooster, van de Breemer en Doorman. In de tweede afdeelingen namen zitting de heeren Pronk, Busch, van Doorne, Hil horst en Gasille. Tot voorzitter der eerste afdeeling werd benoemd wethouder Endendijk, en wethou der Koenders werd voorzitter van de twee de afdeeling. Daarna kwam aan de orde 16. Voorstel van B. en W. om aan de vereeniging „Soesterberg Bloei" te Soes terberg mededeeling te doen omtrent het standpunt der gemeente inzake verbetering van den Verlengde Postweg. Hieromtrent schrijven B. en W. aan den Raad: Onder aanbieding van het ingekomen adres van de Vereeniging Soesterbergs Bloei te Soesterberg, waarin Uwen Raad verzocht wordt onze voordracht inzake ver betering van den Verlengden Postweg op nieuw in behandeling te nemen, hebben wij de eer U het volgende mede te deelen: In Uwe vergadering van den 11 Novem ber 1929 werd door ons College het voor stel gedaan uit het Wegenfonds een be drag ad. 5776,41 beschikbaar te stellen ten einde met dit bedrag voorloopig over te kunnep gaan tot verbetering van dien weg van af de Van Maarenstraat tot de grens der gemeente Zeist, over een lengte van 700 M. De voorloopigc verbetering van den weg zou bestaan uit verharding met kolen- sintels, het aanleggen van rijwielpaden» en beplanting.

De Soester | 1930 | | pagina 2